DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhulsvest 29-33, Haarlem EERSTE BLAD OE OORLOG Van hedenmorgen. P. W. TWfcEHUIJSEft, Üe periodieke Haadsverkiezingen. Witte Schoenen vanat f 1.73 Sandalen vanat t 1.35 ■40ste Jaargang io« 8784 ABONNEMENTSPRIJS i Bureau van Redactie en Administraties Intercommunaal Telefoonnummer 1426. GULDEN b« levenlange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonnés op dit blad, die in iet bezit eener verzekeringspolis zijn, zjjn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij i f ïl GULDEN bij jfg GULDEN bij GULDEN bij overlijden. verlies van een hand of voet. verlies van één oog. verlies van één duim. GULDEN bij verlies van één wijsvinger, GULDEN ba- verlies van één anderen vr Ter. DE UITKEER1NG DEZER BEDRAGEN WORDT GEGARANDEERD DOOR DE „HOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK" TE SCHIEDAM. dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN AGENDA, 1 JULI. btüuuw St.-Bav0 R.-K. Voiksnoud R.-K. Bureau voor rechtskundig advies inzake arbeidersbelangen van 89 uur. Esperanto. St. Elisabethegebouw Jansstraat 19 van 1—2 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elsabethsvereeniging. G i'oote Kerk 23 uur, Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Zie Programma Stadsnieuws). Frans Halsmuseum 10—5 uur teiitooubtelliug van Oude Kunst ten bate Vat. bet Steuncomité. Brongebouw (tuin) 8 uur Concert Baar]. Muziekkorps. Bisschoppelijk Museum Jansstraat <9 geopend eiken dag van 105 u.ar tegen Getaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater- Vbgen rui R K. feestdagen ZANDVOORT Olympia Palace Cir cus Albei-t Carré 8 uur Voorstelling. BLOEMEN DAAL Hotel Duin en Daal dagelijks 2 concerten bij gunstig weer. L Wij staan weer voor de periodieke raadsver kiezingen, waarbij een derde deel van den ge meenteraad aan de beurt van aftreding ia en zoo te zeggen het kiezerscorps een prlnci- Piêele beslissing geeft, in welken geest het 't be- 'eid der gemeentelijke zaken wil zien gevoerd. Zoo a ls men weet, treden er ditmaal weer elf raadsleden af, waarvan twee, de heerea Dr. Kruseman en E. Krelage, zich niet meer her kiesbaar stelden. Bat de wethouder van financiën bij deze Periodieke verkiezing zou heengaan was reeds Jaag een algemeen gerucht, tóch gaf het cricht, waarvan wij de primeur hadden, bij het verschijnen van onze courant nog eenige emotie: Cr. Kruseman heeft zich al zóóveel jaren in het college van B. en W. als een. ijverig, nauwgezet en ervaren werker doen kennen, dat men zijn Mlreden als iets bizonders achtte. Intusschen: ten „hervorragende" figuur was de ijverige Administrateur onzer gemeentefinanciën niet, en Jvij gelooven dat zijn opvolger, wien wij evenveel Jest en toewijding tot dien zeker niet gemakke- 11 jken arbeid toewenschen, geen moeite zal heb ben om hem te vervangen. Anders is het met den heer Krelage. wij staan op het stuk van de beginselen vier kant tegenover den heer Krelage, maar wij j *Sen het daarom toch niet verzwijgen dat zijn het w aQ ud den Raad een zwaar verlies is voor bestuur onzer gemeente. Men legge nadruk °P bestuur. Immers: de gemeenteraad is niet 'outer een administratief lichaam, is niet een Ve''gadering van hooge ambtenaren, maat vol- êens wet en beteekenis en daad een college van Pestuur, welks leden mannén moeten zijn die "Sturend weten op te treden, die talent hebben te regeeren en den breeden kijk op vele zaken, elke daarvan onafscheidelijk is. Welnu, zulk 011 man is de heer Krelage, die bovendien een Kenner is van Haarlemsche toestanden en noo- •Jtn als weinigen, die als groot-industriëel in Un speciaal Haarlemsch bedrijf, daarenboven in Haarlem's vroedschap als thuis-behoort. Het 8'eval zou zich hebben kunnen voordoen, dat wij en heer Krelage uit beginsel-redenen zouden bestrijdendat neemt niet weg dat 11 *"n heengaan uit den Raad betreuren. de F' '1 ze^r'3 die vacant komen, zijn door 11perkende reohtsche kiesvereenigingen i "'''daten gesteld, waarvan één aftre- nu is, de heer Elifers, die merkwaardigerwijs cJv.een'ge Aftredende reohtsche raadslid Is. aarom de zetels der heeren van Styrum en ulswit, de beide oud-liberalen, die door de ekende motie der vrijzinnig-democraten zijn ''geworpen, hun onzerzijds niet worden betwist, ru'J<? hekend worden verondersteld. De drie 'solijke partijen zijn op dit punt eensgezind. voor de overige acht plaatsen zijn vier katho- hio» ee anti-revolutionaire en twee christelljk- jstonsche candidaten gesteld, welke èn wat hun j ersoon èn waf hun beginsel aangaat, den vol- iijn sreua van al onze retihtsche kiezers waard defi.^Jitwat vreenjd verschijnsel althans in rip jf® Jar«n is bet zeldzaam geworden is Öistnvï m riilg^v^n den heer Dysennck, die'in Het P'otseling is opgedoken als „wilde". rinck Jt digste is n°g. dat de heer Dyse- 0n! word'i beschreven .als een zeer gesteld i ,Amsterdam8ch effectenhandelaar, oor 660 eroep vau merendeels Deze candidatuur heeft een voorgeschiedenis. Toen bij dejongste verkiezingen in I de Liberale Unie den heer van Santé stelde, doch zoo goed als niets deed om dien cand'idaat stem men te bezorgen, en vooral toen de vrijzinnig- democraten onder voorgaan van den heer Slin- genberg van de aftredende liberale raadsleden een politieke geloofsbelijdenis en volledige onderwerping eischten op straffe van (zooals den heeren van Styrum en Hulswit overkwam en allicht ook den heer Krelage zou gebeurd zijn) niet-aanbeveling, toen is weer het zoo vaak opgeworpen denkbeeld voor den dag gebracht, om nog eens een niet-politieke kiesvereening te stichten. Besprekingen hebben al plaats gehad, maar het idéé is niet (althans nóg niet!) verwezen lijkt, echter kwam men overeen, onderling toch één candidaat te stellenen dat is nu de heer Dyserinck. Heel erg logisch is dit niet. Want als men anti-politiek zegt te zijn, bereikt men met één candidaat toch niets, nu er zooveel stellen „politieke' 'candidaten van allerlei kleur zijn. Maar bovendien zal het den schranderen lezer niet verwonderen, dat de heer Dyserinck nü „neutraal" heet, maar dat wij hem reeds voor lang als „liberaal" hebben hooren noemen. Evenwel moet worden erkend, dat de candi- datuur-Dyserinck in III de kansen van den heer Slingenberg om herkozen te worden, bij de eigenaardige verhoudingen die er in dit district door de verschillende candidaturen zijn ont staan, niet grooter maakt! De situatie die zich bij da as. periodieke raadsverkiezingen opdoet, is hiermee in 't ruwe geschetst. Wij zullen in de eerstvolgende dagen nog wet gelegenheid hebben, op de plichten die de Rechtsdhe, en met name de Katholieke kiezers van Haarlem hebben, in bijzonderheden te wijzen. OVERZICHTt. Nu do Duitschers ook bij Halioz don over gang over den Dtnjestr hebben geforceerd, moeten do Russen in een onhoudbaren .toe stand zijn gekomen.'Halicz was het sterk ste bruggenhoofd; .van het Dnjestr-gebied en was door do Russen tot een sterke, .vesting uitgebouwd, zoodat het verlies van dit be langrijk steunpunt een onheilspellende stoot mag heeten in de centrumformatie dor Rus sen in (Jalicië. De Duitschers en Oostenrijkers staan nu boven Rawa-Roeska op. Russisch grondgebied. Overigens broeit er in Rusland wel iets.; men weet, 'dat de minister van Rinnenhnd- sche Zaken vervangen is; dit schijnt gebeurd te zijn buiten medeweten .van Gorenr. kin, den ministerpresident, zoodat men nu ook het af treden van .Goremykin kan verwachten; zijn opvolger schijnt al aangewezen in den persoon van Samarin, Ook _de minister ,vau Oorlog is afgetreden. De actie aan de Dardanollen schjjnt met nieuwen moed te worden aangevat; de Oosten- rijksche vloot schijnt tegen de Italiaansche te willen gaan opereeren, en do slotsom is, dat de vrede verder schijnt dan ooit,. „Aften- posten" laat zich' uit Parijs melden, dat de geallieerden zich voorbereiden op een tweeden winter-veldtooht (de groote offensieve bewe ging die jn Mei al zou moeten (geboerd zijn schijnt dus niet gelukt), indien tenminste er niet iets buitengewoons plaats heeft,- d.w.a. als Amerika, Holland, de. Balkanstaten en mis- Bchien nog andere landen niet binnen betrek kelijk korten tijd aan den oorlog gaan deel nemen. Zou .Engeland dan de heele wereld iG len oorlog willen betrekken?. De misère, is nog niet groot genoeg! Aan het .Westerfront zijn geen bizondere dingen voorgevallen jn- de laatste twee dagen. Fransch-Belgisch front DE TOESTAND. In de Vogezen hebben de Rranschen bij Metzeral eenige loopgraven verloren, doch overigens is de toestand onveranderd. De Duitschers melden, dat z(j een Rransche artilleriepost op de kathedraal in Soissons hebben neergeschoten: nog altijd dus wor den die hooge posten voor waarnemingen gebruikt. Atrecht is door kanonnen van zwaar kali ber beschoten, zegt het Rransche bericht. Dat is zoowat het belangrijkste Van ai wat medegedeeld wordt. Men ziet, dat er geen verandering is. Oosfenriiksch-Italiaansch front OOSTENRUKSCB, LEGERBERICHT. WEENEN, 29 Juni. Naar "t groote hoofd kwartier officieel meedeelt, is op. het Itali aansche gevechtsterrein ook gisteren niets van belang gebeurd. Die vijand heeft tweer veel artillerie-munitie verschoten tegen het bruggohoofd van Görz. Het Italiaansche am bulancepersoneel vervoert met misbruik van de conventie van Genève machinegeweren op zijn draagbaren. Russisch front DüITSOH LEGERBERICHT. BERLIJN, 29 Juni. Officieel. Dit het groo te hoofdkwartier wordt gemeld: Op het oos telijk oorlogstooneel kwam niets van belang voor. Op. het zuidoostelijk oorlogstooneel heeft het leger van von Dinsingen den vij and bij de vervolging op. hot geheele front van Halioz tot Tiriejof over de Guila-Lipa geworpen. Hier wordt nog gevochten. Ver der noordelijk is de streek van Przemysla- ni. Kamionka bereikt. Ten noorden van Ka mionka wachtte de vijand, onzen aanval niet af» hij ging achter den Boeg terug, beneden strooms Kamionka. Ten noorden en noord westen van Mostywielkie (50 K.M. ten noor den van Lamberg) en ten noordoosten en westen van Tomassof werd da vijand te ruggeworpen. Wij staan thans ook hier op. Russisch gebied. Onder den druk van onze actie in dit gebied begint de vijand de stellingen aan de Tanef en beneden-San te ontruimen. OOSTÜNRIJKSCH LEGERBERICHT. WEENEN, 29 Juni. Officieel bericht van Ten noorden van Rawa Ruska en ten noorden van Öieszanow zijn de verbonden troepen op Russisch gebied doorgedrongen. Tomaszow is in ons bezit, yannachfc heeft de vijand zijn stellingen op, den noordelijken oever van de Tanew, en den noordelijken oever van de San ontruimd en is den terug tocht in N.O. richting begonnen. Hij wordt overal vervolgd. In Polen en aan den Dnjestr is de toestand onveranderd. Aan de DardaneUen TURKSCH LEGERBERICHT. KONSTANTINOPEL, 29 Juni. Naar het groote hoofdkwartier officieel meedeelt, is aan het Dardanellen-front in den nacht 'van 26 op. 27 dezer zwak geweer- en gesehut- vuur gewisseld. In den ochtend van den 27sten hebben wij met goed gevolg hevig geweer- en geschutvuur gericht op "de stel lingen van den vijand, eenige zijner schan sen vernield en verwarring in zijn kamp veroorzaakt, waar dichte rookzuilen werden gezien, ten teeken dat er brand iwas uitge broken. Bij Ari Boernoe duurt het infante- rievuur en het werpen van bommen voort. Van tijd tot tijd verspilt de vijandelijke artillerie te vergeefs munitie om onze loop graven te vernielen. Vijandelijke vliegers hebben zonder uitwerking bommen gewor pen op het dorp Jenisj, ten zuiden van Koem Kalé. Onze^ batterijen op de Klein- Aziatisclie zijde der zeeëngte hebben met goed gevolg de vijandelijke batterijen bij Sed-ul-Bahr beschoten. ROERING OP den BALKAN. BERLIJN, 29 Juni. (S.-corr.) Over Sa- land ra's reis naar het hoofdkwartier ver neemt de Parijsclie Stampa dat deze reis in verband staat met spoedig te verwachten, hooggewichtige diplomatieke gebeurtenissen Op het oogenblik dringt het Balkanprobleem zelfs de oorlogsgebeurtenissen op, den ach tergrond. De aanstaande aansluiting der Bal kanstaten bij de Entente moet aan deze een onmiddellijk overwicht verschaffen. Door het ingrijpen van Bulgarije ten na- deele van Turkije zou het lot der Dardanel- len beslist worden en ook Roemenië zou uit zijn besluiteloosheid ontwaken. Daarom wor den thans alle krachten op den Balkan in gespannen. Naar de Stampa verzekerd is de beslissing nabij. Italië legt daarbij groot ge wicht in den schaal. De Stampa bericht ver der uit Sofia dat de vertegenwoordigers der Entente mogendheden aan de Bulgaarsche rejjeeriug een nKuwe nota overhandigen welke de schadeloosstellingen door Bulga rije te ontvangen voor het ingrijpen in den oorlog nader precieert. De Russische bladen putiiceeren geestdriftige artikelen, waarin zij het volk op een aanstaande vergrooting van Bulgarije voorbereiden. Daartegenover blijven de officieuse bladen zeer gereser veerd. De minister-president heeft de jour nalisten vermaand in artikelen en commen taren zeer voorzichtig te zijn, OOSTENRIJKSGHE ACTIE TEGEN ITALIë BERLUN, 29 Juni. (S.-corr.) Men ^ver wacht in Italië binnenkort een aanval van de Oostenrijksche op de Italiaansche vloot. Te Pola liggen twee dreadnoughts, twee superdreadnoughts en drie kruisers voortdu rend onder stoom. Een tweede eskader be vindt zich te Fiume ,een derde te Öatara en talrijke torpedojagers 'te Sêbenico. NOG GEEN VREDE! BERLIJN, 29 Juni. (S.-corr.) Volgens den correspondent van de Gazette de Lausanne te Rome worden in vele Italiaansche krin gen de over de Dardanellenactie verspreide optimistische berichten en de bewering dat Constantinopel spoedig zal vallen en der halve de oorlog voor het begin van den winter geëindigd-zal zijn, niet geloofd. Men is integendeel tamelijk algemeen ervan over- tuigd dat Europa nog een jaar oorlog voor zich heeft. De wij ze waarop de militaire ope raties verloopen, de onverwachte aftocht der Russen uit Galicië en het onzijdig blijven der Balkanvolkeren spreken ten volle van deze opvatting. VERSPREIDE BERICHTEN OP, PEN BALKAN. Gaiicië hebben, vólgens de „Times'in Roe menië slechts .weinig indruk gemaakt. De vergaderingen, die door de Intorventionisten worden belegd, worden door duizenden bur gers bijgewoond, die zich vóór de interventie en vóór de verwezenlijking der nationale idea len verklaren. Daar echter de regeering nog eon meer derheid en bovendien den steun van den Koning heeft, is het niet te verwachten, dat Roemenië spoedig zal ingrijpen, Wat Bulgarije betreft, wordt uit Sofia be richt, dat vertegenwoordigers van de Entente aan de Bulgaarsche regeering een 'nieuwe nota ter hand hebben gesteld, wanriu de schadeloosstellingen, door Bulgarije te oat- vangen voor ingrijpen in den ooriog, nader gepieciseerd worden. De Russiscü-geziude bladen bevatten geestdriftige artikelen waar. in zij het volk op de aanstaande vertrrootir.g van Bulgarije voorbereiden maar de officieuse bladen blijven zeer gereserveerd. De Paus en de oorlog. Do Corriere della Sera bevat een interview, met Kardinaal Gasparri, waarin deze den in druk dien het onderhoud .van Z, H. dei Paus met den redacteur der „Libertó" hoeft ge maakt op de geallieerden, poogt te neutiali- seeren. 'Zooals wij wel hebben 'gedacht, is hét interview van Latapie op de gewona .wijze uit zijn verband gerukt, zoodat sommige pas sages zijn aangedikt, andere uitgesponnen, andere weggelaten. „Waar is, dat het de wensch van den H. Stoel was, dat Italië buiten het Europeesch conflict bleef. Een wensch, die zeer natuur, lijk was, daar de Paus, die voor het herstel van den vrede werkt, niet kan wenschëu, dat de gruwel van den oorlog zich nog verder uit. breidt. Tevens omdat hij Italië' al deszelfs verschrikkingen wilde sparen en vooral, wijl Hij bezorgd was over de hachelijke positie waarin de H. Stoel kwam of komen kon, indien Italië mee ingreep. De H. Stoel heeft steeds de strikste neutra, liteifc bewaard, ook vóór het Oostenrijk-Itaü- aausch' conflict, want de strijders van beide landen zijn Zijn kinderen, evenzeer als vele in de andere reeds strijdende landen." Kardinaal Gasparri zeide nog, dat 'de: Itali aansche regeering heel wat 'goeden wil Keeft getoond, en dat er voortaan geen 'journalisten meer bij den Paus gedurende 'den oorlog zul len worden toegelaten. Be lncht-aanslag op Wilhelmshafen. Het iWurtembergsche ministerie van oor log deelt mede: Zondag 27 dezer te 10 uur 30 voormiddags vloog een Fransche biplan van Konstanz in de richting van Friedrichs- hafen. Reeds bij de nadering werd het vliegtuig door de artillerie hevig beschoten, het zette daarom zijn tocht niet voort, maar vloog heen en weer boven den oever van het meer en wierp drie bommen neder, die ech ter geen schade aanrichtten. De eene viel in het meer bij ManzelL de anderen op. het terrein tusschen Schnetzenhausen, Waggers- hausen en den oever van het meer. Nadat hij de laatste bom had neergewor pen, onttrok hij zich aan het artillerie-v.uuc SARTELJIlUfSSTHAAT 27 TELEFOON 1770. Haarlemsche ftiledagjes. No. mi3 DE GEMEENTEBELASTING VOOR 1915, Wanneer vanmiddag het voorstel van B. en. W. wordt aaugenoineri, waaraan wel geen twijfel bestaat, worden we dit jaar in do gemeentelijke inkomsteubelasting „slechte" opgeslagen van 5.4 tot 5.85. 't Is nog schappelijk. Maarhet ia niet temin tóch nog minder dan door velen ver wacht werd. Dat komt, omdat de aroote na weeën van de dure tijden en de buitengo- wone dingen die door den Raad ziirn beslo ten, op de rekening van 1915 nageboekt zul len worden, zoodat 1916 den grooten last voor het eerst zal dragenplus wat er nog bijkomt. Dat het percentage dan ook het volgende jaar op minstens 7 procent zal stijgen, kan vrijwel als zeker Worden aangenomen'. Toch geven, de c ijl ere, die B. en W. ter toelichting brengen, nog een zeer ernstige waarschuwing. Verleden jaar telde Haarlem 71.176 inge zetenen, met een belastbaar inkomen van 14,713,900, en aan forensen een belastbaar inkomen van 1,023,350. Dit jaar is het inwonoivgetal 71.886, due toegenomen, maar het belastbaar inko men der ingezetenen is gedaald tot 14,406.175, terwijl dat dat der forensen tot 1,131,950 steeg. Dnidelijtk is het due dat de veimogenden, de meusohen van wie de belasting iu hoofd zaak komen moet, de stad verlaten! De cij fers wij zon het duidelijk uit. Dat is een ernstige waarschuwing! Tegen hen vooral,, die er él maar op uit zijn de go- meentcliuishouding duurder' en kostbaarder te maken, die zonder zelf eenigsains tot de lasten bij te dragen, al maar méér de lusten willen genieten, waarvan ze de kosten steeds U'Ooger op de schouders der xueervermegen- den stapelen Mogen de kiezers dat bii de a.s. raadsver- kieyingens eens ten volle begrijpen! door weg te vliegen in de richting van Kon stanz. Volgens Zwitsersche bladen moest de vlie ger later op Zwitsersch gebied landen en werd hij daar gearresteerd. Politieke crisis in Rusland. Uit Stockholm wordt aan de Lokal-Anzei- ger gemeld, dat de Doema nu eerstdaags zal bijeenkomen, als gevolg van de door den president Rodsjanko aan de regeering gege ven verzekering dat de vergaderingen, op grond van de gevoerde voorbesprekingen met alle partijen, een waardig verloop zuilen hebben. Het eenige punt vau verschil is, 'dat de Doema eisoht, dat de vergaderingen open baar zullen zijn, terwijl de regeering, on danks de verzekeringen, door Rodsjanko ge geven, slechts van vergaderingen met ge sloten deuren weten wiL. De Nowoje Jjfremja beschouwt de spoe dige bijeenkomst van de Doema als zeker, daar de partijen nu tot overeenstemming gekomen zijn. Die munitievoorziefling in Engeland. Het wetsontwerp op de vervaardiging van munitie, dat eergisteren door het Engelsche Lagerhuis in tweede lezing is goedgekeurd, zal naar men hoopt, nog deze week kracht van wet krijgen. Teneinde onnoodige discus sies te vermijden is de derde lezing tot morgen uitgesteld; in den tusschentijd zal minister Lloyd George met allen die wijzi gingen voorstaan, confereeren en zoo moge lijk aan hun verlangens tegemoetkomen. Maandag nog heeft de minister opnieuw overleg gepleegd met het dagelijksoh be stuur van het mijnwerkersverbond, dat be zwaar maakt tegen het artikel van het ont werp, 't welk het mogelijk maakt om bij ge schillen in takken van nijverheid, die zijde lings bij de vervaardiging van schietvoor raad zijn betrokken, deze onder da bepa lingen van de munitiewet te brengen. Een verklaring van Haiil Bay. De president van de Turksche kamer, Haiil Bey, die na een verblijf van drie ea een halve maand uit Duitschiand is terugge keerd, geeft in de pera uitdrukking aan zljfl[ diepe bewondering voor de volmaakte org»* nisatie van alle takken van het oorlogsbe<, drijf en het openbaar leven in Duitschiand!: gedurende den oorlog, waarvan de werking op. het leven en de normale oommereieele, industrieele, economische en sociale werk* Woensdag so juëss ibis Per 3 maanden voor Haarlem en voor de plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente)1,80 Voor de overige plaatsen in Nederland per post- 2.~% Per week voor Haarlem en de agentschappen - 0,1P Afzonderlijke nummers0,09 PRIJS DER ADVERTENTIËNi Van 1S regelso,75 Iedere regel meer0,15 Buitenland per regel0,20 AdvertentiSn in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regels - 0,40 Elke regel meer0,10 400 300 100 V' vanmiddag? uit Lee uots hoofdkwartier: In Oost-Galiciö zijn de verbonden legers bij; hun vervolging van de Russische strijd krachten tot de Guila Ripa en tot de Bug bij Kamionka Strumilowa doorgedrongen. De op, deze linie staande Russische troepen wor den aangevallen. iBursztyn (aan de Guila Lipa, ten zuiden van Rohatyn) is gistereq door ons genomen. De sterke vijandelijke strijdkrachten, die bij Suieo (ten N-W. van Kamionka Strumilowa) stand hielden, zijn vannacht na feilen strijd onder gr00te ver liezen voor den vijand op Rrystynopol (ten zuiden van Sokal) teruggeworpen. lie laatste tegenslageu der Russou in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1