Tafelkleeden Madonna. F. J. JANSSEN Nabij en vèraf. STADSNIEUWS FEUILLETON Ansgang h. Warmoessfr Goedkoopst adresi II. IN „DE MOOIE NEL". Ik kan het niet helpen, maar ondanks alle grage krantenberichten (die natuurlijk - ook alle „krantenreclame" waren) geloot ik, dat toch nog lang niet alles bekend is, wat het C. v. O. en O. d. g'. tr. (vertaald in: liet Comité voor 'ontwikkeling en ontspanning der gemobili seerde troepen) en daarvan speciaal de afdeeling Haarlem, al gedaan heeft voor de mannen en jongens, die als „gemobiliseerde troepen" in den omtrek van Haarlem door den oorlogslast tot militaire plichten zijn geroepen Daar is dezen winter héél wat af-gezongen en af-gespeeld en af-gemusiceerd in de forten, en heel wat blije afwisseling gebracht in het leven van die goede gemobiliseerden, die toch (wie zou 't vergeten die óók jongens onder dienst heeft) onze zonen, onze kinderen, onze familie leden zijn of kunnen wezen,maar wat er dan telkens onder de directie van het bovengenoem de Haarlemsche forten-comité gedaan werd, och, dat wordt buiten den militairen kring-zelf zoo gauw vergeten! Want dat duurt immers niet langer dan één avond, wat je doet denken, na zooveel moeite en zooveel mooi's, aan dat oude Fransche spreekwoord van de heerlijkste rozen die slechts geuren „l'espace d'un matin" Maar nü, nu heeft het bovengemelde comité, nu de zomer er is, dan toch iets gevonden voor onze gemobiliseerden, dat langer dan één och tend duren zal, en dat dit denkbeeld op dank baar-enthousiaste wijs is ontvangen door onze hoogste militaire autoriteiten, daarvan gaf de prettige plechtigheid bewijs, die gistermiddag plaats had in „de Mooie Nel", en die ik hier nu beschrijven zal. Wees gerust, beste lezeres die geen geboren Haarlemsche zij t„de Mooie Nel" is geen be ruchte dansgelegenheid, noch een gevaarlijke nachtkroeg.elke Haarlemsche zal u weten te zeggen dat het de Oostelijke kom van het Spaame is, vlak bij Spaamdam, en wie er gis teren dan in „de Mooie Nel" is geweest, zag er vlaggen wapperen en vele gepavoiseerde motorbootjes, en pleizierjachtjes ron dg lijden. Wel, daar was iets bizonders aan de hand Juist Daar werd gisteren dan de nieuwe zwemplaats voor de militairen der forten plech tig geopend, en dat deze opening een feest is geweest in alle opzichten, daarvan moge het vol gende blijk geven! Gij zult mij sparen de volledigheid van de opgave der hoogere, hooge en minder hooge militaire en civiele autoriteiten, die er met parti culiere jachten, met motorjachten van een paar vermogende gewestgenooten en met de stoom boot, die de maatschappij „Bus" heel hoffelijk ter beschikking had gesteld, bij de nieuwe zwem plaats aankwamen! Daar waren de generaals Ophorst, comman dant der stelling Amsterdam en Kleinhens, in specteur voor de ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerde troepen, met hun adjudanten «a siaven, daar waren de overste Groote, sec tor-commandant van Halfweg, de garnizoens commandant van Haarlem, ritmeester E. H. Juc- kema van Burmania baron Rengers van War- menhuizen, kapitein Prager van het fort Lie- biug, kapitein van Altena van het fort Pen- ningsveer, luit. Boldingh, commandant der troe pen in de suikerfabriek van Halfweg, met Dr. Hop, die de seclor-dokter daar is, dominéé Bal- jon van Spaarndam, en Dr. Nije, de wn. chef van den mil. geneeskundigen dienst aldaar, en... ja, nog heel veel anderen, wier namen alleen ud een paar kolom zouden vullen als ik ze allemaal uit mijn boekje opschreef. Van „de Kikkert" ging het, met muziek aan boord (dat was het fanfarekorps van Halfweg, dat tusschen haakjes een bijzonder compliment 'dient voor z'n zuiver blazen) naar de „Mooie Nel", waar netjes om de zandplaat werd ge stuurd, en we allemaal raakten op 't steigertje der nieuwe zwemplaats, dat nu hier en daar de merkbare sporen draagt van het zoo drukke (en zware) bezoek! De Leer Prent, lid van het Comité.... enz. bovengenoemd! had met slingers en groen en wapenschilden en vlaggen de zwemplaats, die prachtig gelegen is en door een rieten beschut- ang voor den Noorderwind is beveiligd, wel héél keurig opgesierd. Hij en zijn medeleden, de heer W. Dyserinck op de eerste plaats, en voorts de heeren Dr. Sclie- pers, Croiing en Tideman, die door omstandig heden niet zóóveel hebben kunnen doen voor de ontwikkelingals wel voor de ontspanning der militairen werd gevraagd, ontvingen de gene raals en genoodigden bij den ingang, en al spoedig nadat allen hun ingenomenheid hadden doen blijken met de aardige inrichting dezer zwemgelegenheid, nam het programma een aan vang met een aardige speech van den heer Dyse rinck, die met stentorstem allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder den beiden generaals. Spr. bracht daarbij dank aan het Hoogheemraadschap Rijnland voor de welwil lendheid, aan het Comité betoond, voorts aan overste Groote, en alle militaire autoriteiten die de totstandkoming van dit zwembuis hebben mogelijk gemaakt, en ten slotte aan sergeant Kernpe, die voor de groote en kleine behoeften van het oogenblik zoo prima heeft gezorgd. Nu zei spreker is het tijd, dat we hier onze eigen vlag (tusschen haakjes een eigen aardige vlag, met ineengewikkelde C (omité) (voor) O (ntspanning) (en) O (ntwikkeling) in de forten waarvan er vier in alle hoeken der vlag zijn afgebeeld bijeen) strijken voor de nationale, waarop de driekleur werd gehe- sdhen onder fanfares. Generaal Ophorst sprak zijnerzijds een woord van dank, om te zeggen hoe de militaire autori teiten, niet het minst hijzelf, het werk van het Comité op prijs stellen, nu de omstandigheden den tweeden zomer doen aanbreken waarin het Nederlandsche leger gemobiliseerd moet blijven. Vooral den heer Dyserinck dankte spr. hartelijk, voor wien Dr. Nije daarna, met een herinnering aan het goede dat het Comité nu doet voor de hygiënische belangen der soldaten, een „hoera" deed aanheffen,, dat prettig klonk over het water. De Haarlemsche reddingsbrigade voor dren kelingen, onder leiding van den heer A. J. Meijerink, gaf daarop een alleraardigste demon stratie van „spiegelreddingen" (zou „schijnred- ding" geen beter Hollandsch woord zijn?) en oefeningen die bij hulp aan drenkelingen te pas komen. De zon, die eerst schuil was gegaan, lichtte nu heerlijk over het toch zoo mooie, breede water, waar je in de verte de prachtige silhouet zag van Haarlem onder de blauw-witte Maris-lucht, een landschap zoo echt-Hollandsch van om lijsting en kleur dat alleen dit gezicht je een oogenblik stil maakte door z'n schoonheid. En daar dreven, om de zwemplaats, allerlei jachten en boeiers en zelfs zoo'n kleine kano met een aardig jongske, 't zoontje van dominé Baljon, die heel vlug z'n versierd scheepje over het breede water pagaaide.ja, dat was toch wel een echt-Hollandsch gezicht, dit -watertafereel: zoo een, waarvoor de Amerikanen goud betalen om het te zien, en dat je zélf ontroert in z'n pracht van tintelend leven. Maar de 'heer Meijerink en zijn brigade waren intusschen steeds aan liet demonstreeren: je zaagt er duiken, en zwemmen ais rotten, en dren kelingen ,;redden" op allerlei manieren, ze S onwillige, en ten slotte was er ook een „levens moede" die onder hevig verzet op kranige wijs uit het water gehaald werd en aan. wien ook de „eerste hulp voor bewiistêloozen" heel netjes en „model" werd gedemonstreerd. Generaal Kleinhens dankte, als vertegenwoor diger van den opperbevelhebber, Z. Exc. gene raal Snijders, allen die tot de totstandkoming' der zwemplaats en tot deze aardige plechtigheid hadden medegewerkt, en daarna was het waterfeest afgeloopen en trokken de vele dames en heeren die het hadden bijgewoond, weer stad waarts, wijzelf onder de eersten, daar de Haarlemsche havenmeester, de heer Kriens, die ook bij het vertrek der booten van „de Kikkert" op uitnemende wijs had gezorgd voor de orde en op het water het toezicht had uitgeoefend, aan „de pers" heel hoffelijk een plaatsje bood in zijn vlug motorbootje, waarmee we over het wijde water van het Spaarne het heerlijke tochtje naar Haarlem maakten. Zoo was het in alle opzichten een prachtige middag, maar nog mooier zal de zwem plaats-zelf zijn vooi de militairen in de forten, nu ze hier zich kunnen oefenen en ontspannen op veilige wijs! Van al het goede dat het C. voor O. en O. heeft gedaan voor onze gemobiliseer den, is dit blijvende en mooie werk zeker wel het nuttigste, en de heeren Dyserinck en Prent, die de ziel zijn van al dit werk, mogen op den dank der militairen en de waardeering van allen die voor onze gemobiliseerden iets voelen, zeker dub bel en dwars aanspraak maken F. S. GEMEENTERAAD. (Vervolg der zitting van gisteren). Mededeelingen enz. Eervol ontslag vragen als onderwijzer aan school no. 6, A. Kookhuizen en aan school no. 5 L. W. Immink. Wordt verleend. Medegedeeld wordt, dat de gemeente van wege de vereeniging „Haerlem" is aange boden een plaquet tei? herinnering aan den herbouw van den raadhuistoren, die in dank is aanvaard. De VOORZITTER voegt daaraan toe woorden van dank aan allen, die tot den lierbonw bijdroegen, in de eersten plaats aam do v ere cm ging „Haerlem", die bet initiatief nam cu uit den wensch, dat de toren1, die algemeen voldoet, tot in lengte van dagen moge blijven staan als een sieraad der go- meerite tot verbooging van bet, kunstschoon der gemeente. (Applaus). Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot lid van het college van zetters van 's Rjjlks directe belastingen de heer dr. II. D. 'Kruseman. Door I*. en W. is benoemd tot 2en kler'ï t r gemeente-secretarie, K. J. van Kampen. In banden der redhtsgeleerde commissie is gesteld liet adres van de K. S. A. inzake eene bioscoop-verordening. Suppletoire begrootijig. B. en W. bieden ter vaststelling aam een vierde suppletoire begrooting dienst 1914 tot een bedrag van 3,351,928.5711 en twee sta ten tot bet doen van af- en1 overschrijvingen dienst 1914. Wordt vastgesteld. Barbara Gasthuis. B. en W. stellen voor goed te keuren; le. de rekening van de bewaarschool ge vestigd in liet vroegere Barbara Gasthuis over 1914, bedragende totaal 2794.4614 en de begrooting over 1916 bedragende f 2976.50; 2e. een derde suppletoire begrooting van liet St. Elizabeth- of Groote Gasthuis dienst 1914, bedragende in ontvangst en uitgaaf to taal 15,113.901a. Wordt goedgekeurd. Stads-Apotheclv. B. en W. stellen voor om goed. te, keuren da begrooting der Stads-Anoilieek dienst 1916, bedragende in ontvangst en uitgaaf 11,380, waaronder een, subsidie van 5480 uit de gemeentekas, en van het subsidie uit de gemeentekas een bedrag van f 4700, uifc- d nikkel ijk aan te wijzen voor betaling van de traktementen vam het aan de Rlads-Apo- tiheek verbonden personeel. Wordt goed gekeurd. St. Elizabeths Gasthuis. B. en W. stellen voor goed te keuren een j derde suppletoire begrooting van liet Sti I Elizabeths of Groote Gasthuis düenist 1914, bedragende 15.113.9014. Wordt goedge keurd De Meisjesschool, B. en W. vragen een crediet van 380. voor aanschaffing en vernieuwing van gor dijnen ten dierste der meisjesschool voor M. O. "Wordt verleend. Belastingkóh'wr. B. on W. bïeJen tei- vaststelling aan het primitieve kohier van de plaatselijke directe be-fasting naar.het inkomen voor het dienst jaar 1915, opgemaakt naar art. 245. lo. der Gemeentewet ten bedrage van f 842,751.5414 en naar art. 245 2o., 3o. en 4o. ten bedrage van 22,072.03. Het percentage van heffimg is door ben bepaald op 5.85. Wordt vast gesteld. De broodvoorziening. De werkzaamheden ïnzako de regeling van de broodvoorziening in deze gemeente, waar mede liet gemeentelijk broédbureau zich be last heeft, brengen voor dat bureau mede verschillende, uitgaven, o.a. voor drukwerk en selirijilooneu. B. en W. stellen naar aan leiding daarvan voor om ter bestrijding van die uitgaven een bedrag van 3000 te hun ner beschikking te stellen. Wordt goed gekeurd. Geheime zitting. ALsnu wordt gehouden eene zitting met gesloten deuren. Na de heropening is aan de orde: Geen opruiming van hoornen! B. en W. stellen den raad voor van de liand te wijzen een verzoek van .Thr. P. Ge vaerts van Geervliet om opruiming van drie hoornen, staande ten zuiden van zijne wo ning in het Frederikspark no. 4. De heer VAN STYRUM vindt het stand punt der commissie van bijstand van den Hout en de Plantsoenen wel wat eenlzijdig, dat boomen alleen mogen worden opgeruimd om redenen van welstand. Hii doet verder opmerken, dat 't liier een kwestie van ge zondheid is, daar de dokter van adressant en de gezondheidscommissie om redenen van gezondheid opruiming der boomen gewensebt achtten en dat dus aan het advies der com missie voor den Hout en de plantsoenen niet zooveel waarde is te hechten. De heer MERENS^ zet uiteen, dat de ka mer van den beer Gevaert bijna altijd zon heeft, maar dat wanneer de zou er schijnt, steeds de gordijnen werden neergela ten. Indien dus de heer Gevaerts klaagt dat zijn gezondheid lijdt door gemis aan zon, dan is dat aan zija eigen schuld te wijten! Laat hij dan de gordijnen ophalen. Spr. gaat daarom mede met het voorstel van B. en W. De heer VAN ROSSOM pleit den heer Gevaerts te trachten tegemoet te komen in zijn klacht, al willigt men dan niet liet ge- lieele verzoek in. Laat men niet vergeten dat indien de heer G. eischt dat takken han gende over zijn tuin worden opgeruimd, de toestand heel 1 eel ijk wordt. Sur wjl daarom, dat men met den lieer G. eenig nader over leg pleegt. De lieer HEERKENS THIJS,SEN zegt, dat in de portefeuille lag een advies van de Gezondheidscommissie, waarvan hem de herkomst niet, duidelijk is, daar niet is ge bleken, dat aan die commissie om dat ad vies is gevraagd. Spr. dringt aan on eenige nadere inlichtingen in dezen. De heer KLEYNENBERG aclit dat de zaak in de Gezondheidscommissie niet thuis behoort en zegt, dat biinia iedereen in de stad wel hoornen wil opruimen, doch dat men daaraan niet kan toegeven. Men dient z.i. dien kant niet op te gaan en de zaak aan de commissie voor den Hout en de plantsoenen over te laten. De heer SLINGENBERG zegt dat de lieer Gevaerts de gezondheidscommissie in de zaak mengde en aandrong op medewerking om opruiming der hoornen om aezondheids- redenen. Bij een onderzoek iii Maart bleek toen aan de commissie, dat op eenige tijden van het jaar in de woning geen zon kan doordringen. De commissie adviseerde aan B. en W. om over te gaan tot opruiming der ■hoornen en B. en W. legden dat advies aan den raad over. Dat is, naar de meening van' spr., heel correct en lofwaardig. Indien men in dezen eeno schikking kan treffen, dan ■acht spr. diat zeer gewer.sclit. De lieer BREGONJE zegt dat ook lietn is gebleken, dat in de woning voldoende zon licht kan doordringen en dat liii met de idee van den heer Van Rossum niet kan mede- gaan. Hij meent dat men het voorstel van B. en W. moet aanvaarden. De heer NAGTZAAM zegt dat, indien de gezondlheidteoommissie ongevraagd advies geeft, zij wel eens aandacht mag wilden aan andere gevallen, waarin bewoners biima nim mer en zon en lucht hebben. De VOORZITTER zegt, dat men z.i. een kwestie van boomenopruimiiug uit een al gemeen oogpunt moet beschouwen en niet Uit dit of een Bepaald persoon er last van heeft. Natuuiiijk kan ten aanzien van weg neming van overhangende takken overleg worden gepleegd, maar dat is wat anders dan opruiming van boomen. waar nu om wordt gevraagd. Spr. laat een naar photo's van den toestand nabij het perceel circulee- ren. Het voorstel van B. en W. wordt, aangeno men met 21—6 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Rossum, Lassehuit, Slingenberg, Van Sty mm, Heerkenis Th lissen en Van de Kamp. Schadevergoeding gevraagd. H. J. Burgers, Sehoterweg 6. vraagt scha devergoeding van dé door hem geleden scha de tengevolge van liet neervallen en op het dak van zijn perceel Sehoterweg 4 neer komen van een boom tijdens den in den nacht van 28 op 29 December gewoed heb benden storm. B. en W. advisee rem het ver zoek van de hand tewijzen, daar niets is ge bleken van schuld der gemeente. De heer LASSOHUIT pleit het geven eener billijke schadevergoeding. De VOORZITTER doet opmerken, dat in dien er geen schuld bij de gemeente is, men geen schadevergoeding om redenen van bil lijkheid kan geven, en schuld is hier niet! De heer LASSOHUIT handhaaft zijn opi nie en doet een voorstel om te geven eene billijke schadevergoeding. De VOORZITTER waarschuwt tegen aan neming van dit voorstel, om de vele conse quenties, die liet medebrengt. Het wordt met 207 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Van Rossum, Las- schnit, Mocloo, Poppe, Joosten, Welsenaar en Van de Kamp. Daarna wordt dat van B. en W. aangeno men. De kermis. B. en W. stellen voor te besluiten, behou dens goedkeuring van Ged. Staten dezer provincie, de jaarmarkt of kermis in deze gemeente ook voor dit jaar niet. te doen plaats hebben. De heer VAN DE KAMP is onaangenaam door het voorstel getroffen en doet opmer ken» dat men in Duitschland, in Berlijn en elders, en in Oostenrijk wel amusementen en kermissen geoorloofd acht. ondanks den ernst der tijden! In ons land had o.m. te Deventer eene kermis plaats en daar verliep alles op de meest aangename manier. Ondanks den ernst der tijden, meent spr. dat men er aan •gedachtig moet zijn, dat de boog niet altijd kan gespannen zijn. Bovendien bad hier een verpachting der kermis plaats en is nu de toestand ineens zooveel ernstiger geworden, vraagt spr.'? Hij vindt geen moed om te-besluiten om de ker mis niet te laten doorgaan. Iets anders is om eenige inrichtingen van de kermis te verwijderen. Laat men beden ken dat velen wel eens een pleziertje willen en dat hij een niet doorgaan velen schade lijden eii dat niet in de eerste plaats de caféhouders. Aan spr. is bekend een winkelier die, gaat de kermis niet door, met verleden jaar medegere- kend, f 3000 schade zal lijden. De lieer KLEIJNENBERG gunt iemand wel een pleizier, maar acht, dat men nu geen kennis moet houden, omdat dan velen geld zullen gaan uitgeven, dat ze feitelijk daaraan niet mogen besteden, om de duurte der tijden. Hij zou 't niet durven wagen om die redenen nu de ker mis te doen plaats hebben en hoopt, dat üe Raad medegaan zal met 't voorstel van B. en W. De heer DE BRAAL juicht 't gesprokene door den heer Kleijnenberg toe, juist omdat deze een tegenstander der kermis is en heeft daaraan niets meer toe te voegen. De heer BREGONJE meent dat de overheid er niet toe mag overgaan om de gelegenheid open te stellen om het geld onnut weg te werpen, waar zij aan den anderen kant mede zal moeten werken om aan de menschen goedkoop levens middelen te verschaffen. Twee weken nadat de kermis te Deventer is gehouden, moest daar de gemeente twee wagons met levensmiddelen laten komen om ze aan de ingezetenen goedkoop van de hand te doen. De heer JOOSTEN is door de aangevoerde argumenten niet overtuigd, dat er reden is om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan, afge zien van die, welke tegenstanders der kermis daarvoor altijd aanvoeren. Hij meent dat menschen, die toch al zoo weinig hebben, wel eens gelegenheid mogen hebben om eens lustig pret te maken en uit te gaan en los te komen. Laat men niet zeggen dat alleen de arbeiders ernstig moeten zijn. Het komt dan ook aan spr. voor dat de tegen standers der kermis deze gelegenheid aangrijpeti om te trachten te komen tot afschaffing der kermis. De heer POPPE gaat niet mede met de rede neering van den heer Joosten en meent dat 't nu allerminst de tijd is voor de menschen om eens los te komen. Hij acht 't ongeoorloofd om nu de kermis te doen doorgaan en zal daarom stem men vóór 't voorstel van B. en W. De heer SCHRAM meent dat de algemeene toestand nu veel ernstiger is dan in Augustus 1914, toen de Raad besloot om in dat jaar de kermis niet te doen doorgaan. Hij snapt daarom niet hoe nu stemmen kunnen opgaan om de gele genheid te openen tot een „week van officiëele losbandigheid". De VOORZITTER zegt, dat het voorste! van B. en W. alleen om redenen van economischen aard is gedaan en dat men daarom niet moet zeggen, dat de tegenstanders der kermis deze gelegenheid aangrijpen om te trachten te komen tot afschaffing der kermis. Spr. voor zich is geen voorstander van afschaf fing der kermis en acht, dat in gewone omstan digheden de overheid zich er niet mede dient te bemoeien op wat manier de burgers hun geld willen uitgeven. Maar nu is dat wat anders, nu gelden uit de Staatskas worden besteed voor levensmiddelen- In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met tegeristemming der heeren Joosten en v. d. Kamp. De kermis gaat dus dit jaar niet door! Vaststelling van instructies. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van instructies voor den boekhouder van het gemeen tegasbedrijf, voor dien van het gemeen te-electri- teitsbedrijf en dien van het openbaar slachthuis wordt vastgesteld. Openbaar slachthuis. Voorstel tot wijziging van de verordening op het gebruik van het openbaar slachthuis. Wordt aangenomen. Afschaffing der kaasmarkt. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot af schaffing der kaasmarkt. Wordt aangenomen. Bouw van arbeiderswoningen. Voorstel van B. en W. om aan de Haarlem sche Stichting voor Woningverbetering een voor schot te verleenen, groot f 231,972.ter te gemoetkoming in de kosten voor de stichting van 85 ééngezinswoningen, benevens een kantoor voor den administrateur, een en ander op een terrein gelegen te Haarlem tusschen den Har- menjansweg en den Oude weg, op eenige nader omschreven voorwaarden. De heer LASSCHUIT doet een voorstel om 't punt aan te houd'en tot een volgende vergade ring, omdat geen begrooting is overgelegd. De heer SLINGENBERG acht dat niet ge- wenscht, omdat een spoedig beginnen met den Naar de roman van W. COLLINS. (Bh het En£yejsQ[j „Ik won gaarne, naar bed. om morgen t toog op te zijn, en kan ik dan mijn prenten- P»ék krijger) V' was het treurige en bijna sta ple! end e a nt woord ..Rn ik sprak do oude man bij ziobzel ven, yhok ik zou zoo gaarne naar bed gaan, mor- vroeg op zijn, om bij het ontbijt den u\os te hebben. Ik ben waarachtig even 'erdorven als Jack." "Grootpapa", zeide de knaap, nog zachter 11 '/0° U'-nks, „mag ik u e,ens iets in het j| Gmstoren?" De heer Goodworth boog en een weinig voorover, Jack wierp een b,ij{ «aar zijn vader, toen j <'ii bij zijn mond dioikt bij züm grootva- to. V'01' en fhli&terl]e hem vertrouwelijk do toto l fT0 •IE v' aartoe hij gekomen was na de Wiknwra van dien dag; „Grootpa, ik öüm htVKpi aan ftan 7/OTHia.Ér." BOEK II. VERBORGEN. HOOFDSTUK I. EEN NIEUWE NABUURSCHAP. In den tijd toen het hierboven verhaalde plaats had in het leven van den heer Za- oharias Thorpe Junior, nameliik in het jaar 1837 was Baregrove-Sqhare liet verst ver wijderde plein van de City, en het meest nabij 't platteland, van al de toen bestaande pleinen in de noordwestelijke voorwijk van Londen. Maar thans nu er veertien jaar meer zijn ver]oopen en wij het jaar 1851 schrijven, hcett Baregrove-Sqnare zijn eigenaardig ka- rakter ten eeneirmale verloren. Andere plei- nen hebben een ruimte ingenomen van de j laatste overblijfselen van het gezonde land met zijn lekkere geuren, waaraan het zijn goeden naam had ontleend. Andere straten^ pleinen, wegen en parken met, villa's zijn meedoogenloos opgericht (ussehon de oude vc-orwijk en hebben voor altijd de eenige buur-relatie, opgericht tusschen de heide van Baregrove-Sqnare en de zandpaden van het liefelijke landschap, verbroken. De legers van Alexander, maakten groote veroveringen en de legers van Napoleon maakten ook groote veroveringen, maar de nieuwe guerilla regimenten: de kal kimt de 'truffel en de steenovens ziin de grootste veroveraars van allen, want zii behouden 't langst den bodem, dien zii eens in bezit heb ben genomen! Hoe machtig is de verwoes ting die er volgt op deze geduchte aanval lers, wanneer zij voortrukken door het rijlk der natuur, zegepralend de schoonheden ver nielende, waar zij ttrtm voet zetten! Welke ontmantelde vesting, met de vijandelijke vlag wapperend van hare tot puin geschoten wallen, ziet er zoo ontdaan nit als de arme landeliike vesting der natuur, wanneer zij van alle zijden wordt ingesloten1 dioor het verschanste kamp des vijands en geschand vlekt door de de vijandelijke banier, ge vormd door een paal met een plank. Waarop de veroveraar zijn leus heeft gegrift: „Hier is bouw terrein te koop?" Hoe is bet liisto- rieehe schouwspel van Mart us zittende op de puinhoopen van Kar tb ago. niet anders dan een bedriegelijik komedie-spel in verge lijking met het verheven eimarteliik gezicht, hetwelk de laatste staande boom aanbiedt, of de laatste luttele zode, die nog niet ver dwenen is, te midden van de alle groen ver drijvende bocfrnen van een onvolkomen Para dijs-straat, de naakte steigerpalen van een half voltooid Panorama-plein! O. guerilla- regementen van steenoven, truffel en kalk bak mot uw zandi.gcn aard, de s tads-■pelgrim die de natuur nog zoekt, wanneer lrij bij het vallen van den avond doolt óver terrein dat gij nog voor ten korten wirle hebt, ge spaard, hoort vreemde dingen omtrent u in het geheim vertellen, wanneer hii aarzelend die oude lang vergeten taal der bladeren vertolkt; wanneer bij luistert naar de be dreigde boomen, die thans zoo treurig om hun beenruiscihende en wegstervende tonen doen lvooren! Maar helaas, wat vermag de stem der klachten! Welke nieuwe wijk werd ooit tegen geil) ouden op haar weg door liet land en zwichtte voor het ti.ideliilk verzet dei- velden, of boog zich voor de verontwaardi ging der beleedigde bewonderaars van het schilderachtige? Nooit was een voorstad on vatbaarder voor eenigen flauwen invloed van dezen aard dan de wiilc welke verrees tusschen Baregrove-Square en bet land, een wandeling door het lommer plaatste zij een mijl verder voor de geeinnen die hier woonden met een rustelooze snelheid, welke allen, die er onder leden, met, verbazing aanschouwden. Eerste verdiepingen werden gebouwd en gehypothekeerd door onderne mende eigenaren om geld te bekomen voor twoedie verdiepingen. Fundamenten zonken ineen, omdat het ondergrondse!)e werk niet deugde; muren werden door den storm om vergeworpen, omdat zij te haastig waren op getrokken. Steenen werden in zulke hoeveel heid besteld en met zulk een woeste haast afgeleverd, dat zij slechts half gebakken wa ren in den oven, en in bet water moesten gedompeld worden, eer zii vooi de muren konden worden gebezigd en toch trotseerde de nieuwe voorstad alle wederwaardigheden en breidde zich uit ten spijt van al wat er gebeurde, totdat zij eindelijk een voldongen feit was, een kleine stad van huizen, die ge reed waren om te worden verhuurd en be woond met meer of minder genot van het eene tot hot andere. Aan het uiteinde van de nieuwe voorstad, dat bestemd was voor de middenklasse met middelmatig inkomen, woonde de schilder Valentijm Blytli, wiens leven in meer dan één opzicht een zeer zonderling en treffend contrast vormde met het leven van de mees te zijner buren, die bijna allen tot in het hart aangetast waren» door valsdhe maat- schappelijke beginselen. Toen hii zich in do nieuwe huurt vestigde, lokte de heer Blyth volkomen onbewust al de aandacht tot zich, welke de andere bewoners van deze kolonie voor lokaal nieuws hadden bespaard, door 't bouwen auu een groot zonderling gevormd atelier naast zijn huis, waardoor hij de al gemeene eenvormigheid van voorkomen, van de volkomen eenvormige rii gebouwen ver stoorde, waarvan hij er eene tot woonplaats bad gekozen. Van dat oogenblik af. begon nen de menschen over hem te praten. Som mige huren, die niets te doen hadden, gin gen op naricht uit bij de winkeliers en sloe gen bij voorkomende gelegenheden nieuws- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TSEJlLfiD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5