Vraag en Aanbod-Advertentiën 40 cents Advertentie Hebt Ge een Piano, Rijwiel of ander voorwerp, dat dat ge verkoopen wilt? Wilt Ge veranderen van betrekking? Hebt Ge een Dienstbode of Loopknecht noodig? Wilt Ge een ander huis huren? Zoekt Ge Kost en Inwoning? Verlangt Ge degelijk personeel? Plaats dan een „DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT" Gevraagd. Magazijnknecht. Nieuwe Haarlemsche Courant. Kinderhuisvest 29-33. WAT ANDEREN ZEGGEN KERKNIEUWS RECHTSZAKEN. Nederlandse!» voJS Baar erkentelijkheid toonen door onzen handel en den afzet van onze nijver heidsvoortbrengselen te fnuiken „Zij het zoo, welnu, zoolang het oorlog was, Heeft Nederland niet naar zijne belangen ge vraagd, toen het gold België's bevolking ter zij de te staan; wordt het vrede, dan mogen, wij die belangen niet verwaarloozen en onze regeering zal niet nalaten er krachtig voor op te lcomen, al moest een handelsoorlog noodig zijn om te toonen, dat wij ons niet op de wereldmarkt in een hoek willen laten dringen. „Het „Algemeen Handelsblad" (Vrijdag 28 Mei 1915) meent, dat het voor ons een „casus belli" zou kunnen zijn, wanneer het bleek, dat er bij den vrede aan onze zuidergrens niet meer sprake was van een onafhankelijken nabuur. Daartegenover willen wij de vraag stellen, of het in het belang van Nederland is het zwaard te trekken voor een staat, waarvan de regeering ver kondigt, dat zij het zich tot eene roeping acht om ons te treffen in datgene wat voor ons hoofd bron is voor onze welvaart, in onzen onbelem- merden handel, ook met België." DE NIEUWE LANDSTORMWET. Wij lezen in het Katholieke Volk: In het begin van den oorlog toonde zich de voorzitter der S. D. A. P. zóó oorlogszuchtig, dat hij ons land wilde doen partij kiezen tegen Duitschland en door zijn latere correspondentie met den uit den Elzas overgeloopen afgevaar digde Weill bewees hij weinig eerbied te hebben voor de neutraliteit van het land. Had het aan hem gelegen, ons land was reeds lang in den wereldoorlog betrokken en ieder weerbaar Neder lander, maar dan in meerderheid ongeoefend, zou den soldatenrok hebben moeten aantrekken. Thans is die voorzitter de eerste onderteeke naar van een manifest aan de Nederlandsche arbeiders, waarin de S. D. A. P. protesteert tegen het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm en de werklieden oproept tot deelname aan eene „groote nationale demonstra tie" tegen dat wetsontwerp te Utrecht. De waarde van zulk protest kan men nu schat ten. Nu naar de meening van het oningewijde publiek het oorlogsgevaar voor ons land meer en meer geweken is, meent de S. D. A.' P. van eene ten zonder er de be teekenis van te kennenMocht ons land, wat God verhoede I in oorlog komen, zulk verzet zoude oorzaak kunnen zijn van onher stelbare rampen. Daarom kan slechts eene partij zonder ver antwoordelijkheidsgevoel optreden als thans de 8. D. A. P, INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. .VEREENIGING. SOI] BESTRIJDING. DER GELDELIJKE GEVOLGEN VAN ONVRIJ WILLIGE .WERKLOOSHEID te. SCHOTEN. Geachts Redactie, Veien van UJB lezers zal het bestaan onzer vereeniging bekend zijn, doch hoogstwaar schijnlijk; is het dat, met de steeds wisselende, bevolking onzer gemeente, er anderen zijn, die niet weten de. wijze van werken en het doel onzer vereeniging; aan hen ia dan hoofdzakelijk deze oproep, gericht. Artikel onzer statuten luidt: De vereeni ging, opgericht te Schoten, beoogt het ver strekken van uitkeeriug aan hare ïcdon in geval van onvrijwillige werkloosheid. In deze tijdsomstandigheden is het een eisch geworden om zich aan te sluiten bij een vereeniging zooals hierboven aangegeven. Alhoewel in den laatsten tijd het ledental stijgende is,toch kunnen er nog meer leden toetreden omdat wij weten, dat er nog velen zijn, die buiten elk organisatieverbund staan. Voor h e n is er plaats in onze vereeni- ging, niemand, van welk vak of beroep, ook, schakelen wij. uit. Onze vereeniging is algemeen in den ruimsten zin van het woord. Op. tweeërlei wijze kan men als lid toetreden: 1 als lid tegen eene contributie van 10 cents per week. om aanspraak te maken op eventueelo uit- keering, volgens de bepalingen die thans gel dend zijn, en in aansluiting met statuten ea reglement; 2, als buitengewoon lid (steunlid namelijk) tegen eene contributie van tl ,25 per jaar, naar verkiezing per kwartaal, maand in Dit dagblad komt dagelijks onder de oogen van duizenden lezers en lezeres- res. De Vraag- en Aanbod-Advertentiën in dit blad hebben bijna altijd succes. Het aantal brieven, dat wij op deze Advertentiën ontvangen is zeer groot en nog steeds stijgend. Op onderstaande advertentie ontvingen wij bijvoorbeeld: 56 Brieven 76 Brieven. Iemand genegen om 1000 adressen te schrijven. Brieven met opgaaf van prijs onder No. bureau van dit blad. Wordt gevraagd, een net persoon, iAZIJNWERK, loon 12 Gld. per week. Vast werk. Br. onder No. Bur. van dit blad. voor Als verder bewijs van het succes onzer advertentiën kan nog dienen dat een Haarlemsch winkelier op tiert bezoekers zijner zaak kon constateeren dat er acht op zijn artikel opmerkzaam waren geworden door zijn advertentie in de Nieuwe Haarlemsche Courant. Zulke gevallen komen natuurlijk niet dagelijks voor, maar voor het succes onzer advertentiën bewijzen ze toch zeer veel. De Advertentien voor huur- en verhuur, koop en verkoop, dienstaanbiedingen en aanvragen ter grootte van hoogstens 5 regels kosten bij eenmaal plaatsing 40 cents, tweemaal voor 80 cents, drie maal plaatsing f 1.28. Iedere regel boven de vijf per plaatsing 10 cents meer, Generaal F.geeït dan een pakkende be- •ohrijving van de Fransche aanvallen op de linie Waar rijn divisie stond, over de verschrikkelijke Zenuwspanning zijner manschappen toen zij den hagel van ijzer en vuur door verscheidene hon derden op zijn divisie gerichte stukken uitg»- braakt, hadden te doorstaan. Hij heeft geen woorden genoeg van bewondering voor de dap perheid der Franschen, die aanval op aanval deden en „als golven neerstortten." „Het was schitterend, roemrijk, prachtig, zegt hij, maar tegelijkertijd afschuwelijk en verschrikkelijk. Zij kwamen in menigte en werden hij hoopen neergemaaid, en toch kwamen zij maar altijd weer. Of deze 8 mijlen de bloedprijs, door Frsnk- rijk betaald, waard waren, is een vraag, welke Jofre alleen kan beantwoorden. Dan vertelt hij. dat het offensief van Joffre op dit deel van het front snel aan het afnemen is: „De aanvallen worden minder, in aantal en kracht, en schijnen min of meer zonder bepaald plan te worden uitgevoerd. Er waren gevan gengenomen officieren, de deze aanvallen „idioot,'' noemden." Dan vertelt de generaal mij met diep mede gevoel in (le stem, van de verliezen welke zijn eigen divisie n B weken heeft geleden, over het lijden der gewonden, die uren lang tusschen de linies in de brandende zon lagen en hun hart verscheurende kreten: „water, water 1" tot de dood hen van hun lijden verloste. Het was ook graven lagen, onder bescherming der duisternis niet mogelijk, hen, die het dichtst bij de loop- te bereiken. 4 Terwijl de generaal vertelt en ik naar het prachtige landschap kijk, loopt het naar den middag. Het Fransche vuur wordt heviger. Het hagelt projectielen in de hosehjes op een halve mijl afstands. Blijkbaar schieten zij op de zware batterijen, die daar staan. Het is het punt van waar de amunitiewagen kwam. De batterijen begonnen nu „voeling" te zoeken met onze on middellijke omgeving, doch de granaten ont ploften 200 a 300 yards verder, óf te veel naar voren óf te veel naar achteren. Een ontploffen de granaat vlak bij onzen uitkijktoren, doet ons plotseling beseffen, dat onza gereserveerde plaats zijn gevaar heeft. „Laten wij naar bene den gaan," zegt generaal F.... Wij verloren geen tijd. Te oordeelen naar wat ik hier heb gezien is er weinig reden te gelooven, dat Joffre in sitaat zal zijn op dit punt door te breken. HJj heeft zich blijkbaar misrekend, ten aanzien van de sterkte der Duitschers op dit punt van de linie. BELGIë'S TOEKOMSTIGE HANDELSPOLITIEK; Dr. W. C. A. baron van Vredenburch schrijft in „De Toekomst": „Eenigen tijd geleden troffen wij in de pers eene uitlating aan van den Belgischen Minister van Justitie Carton de Wiart, die ten onzent de aandacht verdient. Hij gaf namelijk als zijne meening te kennen, dat na het herstel van den vredestoestand niet alleen gebroken moest worden met den gebrui- kelijken term in vele handelsverdragen nopens „de meest begunstigde natie", maar ook, dat er vooral voor gezorgd moest worden, dat de staten, welke niet aan den oorlog hadden deelgenomen en zich dus ook niet aan de zijde der Entente hadden gesteld, geen vruchten plukten van de door hen in acht genomen onzijdigheid. „Zoolang het toekomstige lot van België nog onzeker is, zal menigeen dit betoog op zijn minst voorbarig vinden; het is echter naar onze mee ning bovendien zeer onvoorzichtig en zou kunnen bewijzen, dat de heer Carton de Wiart de voor eene latere portefeuille van handelsminister ge- wenschte diplomatieke bekwaamheden mist. „Plaatsen wij ons echter op zijn eigen optimis tisch standpunt en nemen wij aan, dat België na den vrede weder een staat zal zijn, die zijne handelspolitiek zelfstandig kan bepalen, en dat voorts deze politiek de meening van dezen be windsman ten grondslag zal hebben, dan zal zij een bedreiging zijn voor Nederland's handel en nijverheid. „Wanneer de thans onzijdige mogendheden ge straft moeten worden voor hare houding en zich later geplaatst zullen zien voor eene nieuwe han dels-entente, die hare ontwikkeling als handel drijvende staten wil tegengaan, dan brengt het belang dier mogendheden mede, dat de gealliëer- den niet in de gelegenheid komen deze noodlot tige handelspolitiek ten uitvoer te brengen, in .ieder geval, dat daartegen het scherpste verzet geboden wordt. „De bezwaren voor iederen staat, min of meer aanwezig, tegen de clausule der meest „begun stigde natie" willen wij niet over het hoofd zien 'dat is evenwel een algemeen beginsel, dat men heden aanhangen, morgen verlaten kan. Maar tegen den opzet zijne buren te treffen met op handelsgebied vijandelijke maatregelen, moet aanstonds met nadruk worden opgekomen. Bijzonder pijnlijk is het voor ons, Nederlan ders, dat juist een Belgische minister deze on vriendschappelijke houding heeft willen inluiden. „In de afgeloopen jaren is dezerzijds in samen werking met vele Belgen van invloed getracht nauwere banden, niet het minst op het gebied van handel en verkeer, aan te knoopen; in de afgeloopen maanden neeft het Nederlandsche volk, zonder te vragen wat het kostte aan inspan- en en ook aan verdriet en ont- nucntenng, deernis getoond met en hulp geboden ?an, ®el?en> vie zijne gastvrijheid inriepen; In den allerjongsten tijd 2eifs heeft men het ge doogd, dat op onzen vrijen bodem Belgische vluchtelingen hunne gewone veeten onderling bleven uitvechten en zelfs van onze pers gebruik maakten, om hunne aspiraties en Idealen te ver dedigen en hun wrok tegen hunne vijanden te luchten. Er is, rekening houdende met den bijzon deren gemoedstoestand, waarin zij wel {noesten verkeeren, niet gevraagd, of zij wel eens verga ten, dat zij fa een onzijdig land vertoefden; menige uiting, menig van ondankbaarheid getui gend optreden, is of wordt met den mantel der Öaastenliefde bedekt. Nog meer, ter wille der Belgen ls onze belastingdruk verzwaard zonder dat Iemand van ons de noodzakelijkheid daarvan betwistte. Wij hebben kortom ook ons deel gehad in hun lijden. „Straks zullen wij er ons, en volstrekt niet het minst voor hen zeil, ta verheugen, dat zij weder I® rust a vrede hunne woonsteden kunnen be trekken; maar dan? ,Dan cal de Belgische regeering aan het gunstige gelegenheid gebruik te moeten maken, om alle ontevreden elementen weer tot zich te trekken. an zulke volksbedriegerij doen wij niet mee. e nieuwe landstormwet zal ongetwijfeld zeer zware lasten leggen op ons volk. Door deze wet wenscht de Regeering de bevoegdheid te verkrij gen om allen, die van de militie zijn vrijgesteld en den 40-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt, bij den landstorm in te lijven. Bovendien wil men komen tot gewapenden dienst voor alle land- stormplichtigen. Wordt dit wetsontwerp aangenomen en met alle strengheid uitgevoerd, dan dreigt het econo misch leven nog meer ontwricht te worden. Niet alleen zullen dan aan hun werk worden onttok- ken duizenden arbeiders, maar ook een groot aantal mannen, die thans staan aan het hoofd van industriëele ondernemingen. Ook onze organisaties zouden dan ongetwij feld een zeer groot verlies gaan lijden. Moeten wij nu om deze redenen, die overigens zeer gewichtig zijn, ons scharen aan de zijde der sociaal-democraten en eene agitatie op touw zetten tegen de plannen der Regeering? Geenszins. Het is mogelijk, dat de Regeering den toestand te donker ziet en het oorlogsgevaar voor ons land overschat, maar dan zal dit vol doende blijken, wanneer straks het wetsontwerp schriftelijk en mondeling behandeld wordt. En wij twijfelen er geen oogënblik aan, dat dan ook van andere dan sociaal-democratische zijde ver zet zal komen. Zooveel vertrouwen moeten wij hebben, minstens in onze eigen katholieke afge vaardigden, waar het geldt eene zaak van zoo buitengewoon groot belang. Tot zoolang dienen wij af te wachten en ook vertrouwen te stellen in de Regeering, die den toestand beter kan beoordeelen dan buitenstaan ders. Zou de toestand inderdaad zoq ernstig kun nen worden, dat de voorgenomen legeruitbrei- ding noodzakelijk is, dan kunnen wij de Regee ring slechts dankbaar zijn voor tijdig genomen maatregelen, welke ons volk moeten weerbaar maken. Het ware een onvergeeflijke fout, indien wij ons tegen zulke maatregelen zouden verzet- of .week te voldoen. Ingezetenen van Schoten in ernst raden wij u, denkt aan uw eigen belang en vergeet niet het belang van uwen naaste, maar tree dt op één der bovengenoemde .wijzen a'.e lid onzer vereeniging toe. Aan onderstaande adressen kan men zich als lid opgeven: E. de Graaff, Gon.Oronje- straat 64; H. van Leeuwen, Rijksstraatweg 41 B; A. Nieman, Cronjéstraat 143rood; L. N, Noverraz, Cronjéstraat 41; P. IJfs, Cronjé straat 37rood; G. D. Hagebout, Soendastraat 89; J. Kaldenbach, Soendastraat 31; O. Brandt Javastraat 35, en A. Hendriks, Spoausche- vaartstraat 12. HET BESTUUR DER VEREENIGING. Schoten, 30 Juni '15. AAN HEEREN SCHILDERS-PATROONS VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Mijuhceren, Zooals u bekend zal zijn, is er korten tijd geleden door do R.-K. Middensumdsver eeniging St. Jozef een onderaf deeling opge richt voor schilderspatroons. Dit zal zeerzeker, hetzij door onze courant waarin bet verslag .der algerneene vergade ring heeft gestaan, of door andere hoeren welke zich in deze afdeeling hebben aango- sloten, ten gehoore zijn gekomen. .Wij zijn dan ook dankbaar, dat .wij .weder om een goed werk hebben gesticht gu dit te meer, daar alle aanwezige heer en, gezien de noodzakelijkheid van een Katholieke ver eeniging, zich als een man voor het lidmaat schap hebben opgegeven. Een ontwerp-statuten en -reglement is feeds klaar en zal Maandag a.s. den hsereu ter goedkeuring worden aangeboden. Moge deze jonge afdeeling zich ontwikkelen, cn hopen wij, dat Gods zece er op zal rusten 1 Maar nu, heeren,die zich nog niet tiebben opgegeven, 'gaarne zouden wij. zien dat ook gy aanstaanden Maandag opkwaamt en u als 113 öpgaaff. (Voorzeker, wij weten 't, dat kost u een offer daar zijn .wij van overtuigd; maar wij vragen bet u, ja wij bidden u, breng dit joffer. Doe dit, evenals uw andere collega's en bedenk, dat het niet ons werk is, maar dat wij werken op last van onze R.-K. Kerk, wier wil bet is dat toch al hare kinderen zicti in R.-K. kring vereenigen. Kom, laat uw broeders-vakgenooten niet alleen staan, maar schaart u aan hunne zijde opdat gij een flinke vereeniging kunt vormen daD zult ge zeerzeker odk binnen korten tijd daar verschillende voordeelen uit kunnen putten. Ziet naar uw minderen, hoe zij zich in hunne Christelijke vereenigin'gen hebben aan een geschaard en zoo een vast bolwerk vor men tegen het steeds 'grootcr wordende socia lisme en ongeloof. Dat moet ook gijOok gij moet u vereénigen in Katholieken, principieelen kring; daar be hoort ge thuis. En nu u de gelegenheid worcit aangeboden, moogt ge haar niet laten voorbij 'gaan, want bedenk, wanneer de vereeniging zou moeten ophouden te bestaan wc "ens ge ringe belangstelling, dan zoudt gij hieraan hebben medegeholpen door uw achterwege blijven. Wij weten dat wij laat zijn, maar god dank nog niet te laat. Het gaat hiermede als met onzen geheelen R.-K. Godsdienst: lang zaam, maar goed! Nogmaals, heeren, breng een klein offer en geeft u op als lid; dan kunt look' gij 'aan staanden Maandag uw stem uitbrengen aan het goed te keuren reglement. 0. ALDERS, .voorz. Industr. Middenst. Et. 'Jozef. Haarlem, 1 Juli 1915. EEN VREDES-ACTIE DER NEUTRALEN. Gelukkig zijn er verschillende teekenen in de oorlogvoerende landen, die wijzen op oor- logs-vermoeidheid. Het oorlogs-enthousiasme is bijna overal tot beneden het nulpunt ge daald, en alom wordt er, zij het dan ook 'bin nenskamers, om den vrede gobeden en ge smeekt. Duitschland ziet in, dat Bet zijn vijanden niet kan verpletteren, en bij de; Geallieerden is het „a, Berlin" verstomd. De oorlogvoerende landen zullen elke gelegen heid, waardoor het tot-stand-komen van den vrede wordt bevorderd, gretig aangrijpen. De partij i s beslist. Het is remise geworden. Doorvechten heeft geen zin meer. Bij een remise-oorlog is de oplossing uit den aard der zaak niet moeilijk. Beide partijen hebben de consekwenties, uit de remise voortvloeiende, te aanvaardende 'grenzen veranderen niet en schadevergoedingen wor den niet betaald. Maar bij dozen oorlog doet zich een. speciale kwestie voor. België, tegen zijn zin in den oorlog gesleept, zal ziju onder gang nabij zijn, wanneer het aan zijn lot wordt overgelaten. De schade, in België aan gericht, moet vorgood, en de beide partijen zouden een hoog standpunt innemen, door dit gezamenlijk te doen. De kans hierop is echter om verschillende redenen gering. De neutralen kunnen hier nuttig werk ver richten. Hun kost iedere maand „neutraliteit" millioenen. Welaan, indien die neutralen, welke het grootste belang bij het tot stand komen van den vrede hebben, de schade vergoeding aan België voor hun rekening nemen, is de kardinale kwestie opgelost. Voor de betaling van dit bedrag komen in aanmer king: Zweden, Noorwegen, Denemarkon, Ne derland, Zwitserland en ook de Verecnigde Staten. Die zes landen kunnen makkelijk het bedrag bij elkaar krjjgen. Zal Nederland er geen 275 millioen voor over hebben.? Het is mooier, zich voor 'den vréde in de echuld te steken, dan voor de handhaving der neutra liteit. Het is bovendien verstandiger, en het getuigt van commercieel inzicht. Wij weten, dat ook de Vereenigde Staten gaarne öp 'deze wijs hun steun aan de totstandkoming van den vrede willen verleonen, en van de Op offeringsgezindheid van de Scandinavische landen en van Zwitserland zijn wij niet. min der overtuigd. De zaak is eenvoudig te regelen: onze regeering neemt het initiatief tot een derge lijke vredesactie. Na veertien dagen is in Den Haag al een conferentie van de ver tegenwoordigers der zes vredelievende lan den. Deze conferentie behoeft slechts kort te duren. Dan wordt de vredesboodschap der neutralen aan de oorlogvoerenden gezonden, hun wordt gèvraagd of zij in principe bereid zijn, de vijandelijkheden te staken, de oude grenzen te handhaven en eventueels kwes ties, die zich naar aanleiding van den oorlog nog kunnen voordoen, in der minne te schik ken, indien de zes neutralen de schadever goeding aan België geheel voor hun rekening nemen. Niet één oorlogvoerende mogendheid zal de bemiddeling durven afwijzen, en het vredescongres kan worden georganiseerd. Ons lijkt dit de eenige manier, ara snel tot een oplossing te komen. Reeds do con ferentie der neutralen zal de vredesstemmingi in alle oorlogvoerende landen doen toenemen. Voorts behoeft er geen „eerste" te zijn. On aannemelijke eischen te stellen, zou voor de neutralen, die blijk hebben gegeven tot zoo'ni offer bereid te zijn, de grootste beleediging wezen, en wij hebben 'grond te vermoeden, dat zulks niet zal voorkomen. Laat onze Regeering het initiatief tot deze' vredesactie nemen; ieder zal er haar dank baar om zijn. Amsterdam, 29 Juni 1915. JOH. GöBED 'Jr. Het denkbeeld van den inzender is nogal eenvoudig. Of het mogelijk is. het uit _to voeren Wij weten het nieh zijn ecnïgszins sceptisch' maar dat neemt niet weg, Jat wij het idéé van den heer G. 'gaarne ter algerneene kennis brengen. Red. PATER J. AERTNIJS t- Te Gulpen, in het klooster van Wittem, i9 gisteren overleden de geleerde Redemptorist, pater J. Aertnijs, wiens werken op moraal theologisch gebied in bijna alle seminaries dei wereld worden gebruikt. Pater Aertnijs heeft een hoogen leeftijd bereikt: hij was geboren 15 Jan. 1828 te Eindhoven, legde op 25 October 1846, zijn H. Geloften af in de Congregatie van den H. Verlosser, en is ruim 40 jaar lang in het Studiehuis der Redemptoristen als professor der moraal-theologie werkzaam geweest. Hij ruste in vrede. FEESTDAG VAN O.-L.-.V.-BEZüEK. Vrijdag aanstaande, op bet hooge feest der Broederschap en der Devotie van O.-L.-V- ter-Nood, zal om 9 uur in de Kapel te Ossdam een H. Mis gelezen worden door den zcereerw. Pater Van der Scheer S. J., uit Amsterdam. Pelgrims komend uit de richting Amsterdam en Haarlem, respectief vertrekkend om 7,23 en 7,54, komen te Heiloo om 8,37 aau en kunnen dus die H. Mis bijwonen. De trein van de richting Den Helder, om 6.26 van daar vertrekkend, stopt te Heiloo om 7,55. Verder gelegenheid om per Noord- en Zuid- Bollandsche tram de Bedevaartsplaats intijds voor de H. Mis te bereiken. DE MOORD TE KAMERIK. De Rechtbank te Utrecht heeft A, Schelle, beklaagd van moord op Maayen, gepleegd 8 Januari te Kamerik, veroordeeld tot IQ jaïfen gevangenisstraf, met aftrek der. .vóór- hechtenis. De eisch was 15 jaren. POGING TOT OMKOOPING. De rechtbank te Almelo heeft H. W., land- Bouwer te Ochtrup, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot een gevangenis straf van 1 jaar, ter zake dat hij op 5 Mei in de Poppe, gemeente Losser, den landweersoldaat Mink, die aldaar als schildwacht dienst deed, 50.heeft beloofd, om dien ambtenaar te wegen hem in strijd met zijn plicht een plaats aan te wijzen, waar hij een paard uit Neder land naar Duitschland zou kunnen uitvoeren en dien uitvoer toe te laten. NALATEN. VAN HULP-VERLEENING. Men meldt, dat het O. M. bij het Haagscho. kantongerecht een strafvervolging, gegrond op art. 474 Wetboek van Strafrecht, waarbij straf wordt bedreigd tegen het nalaten van hulpverlenging, zal instellen tegen A. Pronk, schipper van de „Gerardina SCH 243", ter zake van diens gedragingen in verband met de redding van de bemanning van het tot zinken gebrachte Deensehe stoomschip de „Lilian Droste". FAILLISSEMENTEN. IN NEDERLAND. .Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 29 Juni, in Neder land uitgesproken 26 faillissementen tegen 30 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoem- den datum 666 faillissementen tegenover 89f over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Faillissementen. Failliet verklaard: 23 Juni. Nml. Venn. K G. van 't Groenewout Co., Botterdam, Korte Wijnstraat 10. 28 Juni. B. S. Lam, aannemer, Utreclifci J. R. P. van Zuylen, koerpman, Paul Km- gcrlaan 21, 's-Gravenhage. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de fa ill.A. J. van de Ven van Spaandonk, boekh., O. van de Ven, id., L. Evers, koperslager, allen Tilburg; L. H. van Amelsvoort, koopman, thans Breda; J. A. Peek, caféhouder, Botterdam; M. W. Koch, koffic- huishouder, vroeger te Hilversum, thans te Am sterdam; A. Kwakernaak, schilder, Jutphaas; J. de Bruin, handelaar in geneesmiddelen (te J. Wiase, caféhouder, Yereeke. Vernietigd do failiet verklaring van mevr, A. M. Leenes, Amsterdam. Failliet verklaard; 28 Juni. G. E. Hoörink, gesch. echtg. v. W. Lindeman, 'frGravehhage, Valkenboschkade 191. Geëindigd: door het verbindend worden^ der uitdeelingslijst de faill.:: H. de Nooy, schilder en winkelier, Amsterdam; D. Jansen, vroeger pensionhouder, Nijmegen; H. Kreft Lm., Rot terdam; H. Oosterink, timmerman, Sloten (N.-H.). 9 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7