ROOMBOTER f UIT DE PROVINCIE SCHAGEM EN OMSTREKEN UIT DE ZAANSTREEK STATEN-GENERAAL. STADSNIEUWS keid scliijnen te werk te zün gegaan. De ui- braak moet zeer laat in den naciht zijn ge pleegd, daar de heer Trenh eerst ver na middernacht zich tx mete had hegeven. Men vermoedt dat de dieven hij een hoorn aan de achterzijde van bovengenoemd hotel het voor hen gunstige oogenhlik hébhen af gewacht, daar een gisterochtend „op spoor" gezette politiehond telkens naar den bedoel- ,den loom liep en daar begon te blaffen. Hoewel de ramen der slaapkamer den gansehen nacht waren open gebleven, heeft niemand van de familie, evenmin als van 't diensthodenpersoneel, eenig gerucht gehoord. Op niet minder dan vier plaatsen is ge tracht het huis binnen te komen, totdat dit gelukte aan 3e naar de eetkamer voerende serre. Hier is getradbt een ruit los te maken, doch hiermede is niet voortgegaan. In het houtwerk ter zijde van het spanjolet zijn gaten gehoord en toen is waarschijnlijk door middel van een door de gemaakte opening gestoken haakje ket spanjolet naar. beneden getrokken, waarop de serredeuren konden worden geopend. Toen stonden de dieven voor een zwaar jjzeTen rolluik, dat de eetkamer van de serre afsloot. Dit luik hebben zij bijna een hal- ven meter opgeschoven en er toen een stoel onder geplaatst, om te beletten, dat het weer zou zakken. De dieven hadden nu gemakkelijk, werk, daar alle kasten zodner braak konden wor den geopend. Met een oxydeerende vloeistof hebben zij de verschillende voorwerpen „ge keurd" en wat geen edel metaal bleek, ver der onaangeroerd gelaten. De diefstal werd eerst gistereuochtend bemerkt. Op den grond lagen overal étuis en andere zaken, die niet van de gading der inbrekers waren geweest, verspreid. Zij zijn blijkbaar alleen in de benedenverdie ping geweest. Ook hebben zij getracht de brandkast to openen, maar bierin zijn zij niet geslaagd. v In den tuin werden voetsporen gevonden, rnaur niet duidelijk genoeg om daarvan af drukken te nemen. Veermoed wordt, dat de dieven langs bet inrijhek in den tuin zijn gekomen en over bet gras loopcnde, om geen gerucht te maken, de villa hebben genaderd. Spoedig na de ontdekking van het mis drijf was bet parket ter plaatse en werd door de justitie en de justitieele politie van Selieveiingen een uitvoerig onderzoek in gesteld. Ook de politiehonden-brigade was met enkele politiebonden daarbij tegen woordig, tot dusver echter zonder resultaat. Zooals gemeld werd dl het in huis aan wezige zilverwerk gestolen; de waarde hier van was echter zelfs nog niet bii benade ring op te geven* De heer Trenh was ver zekerd tegen inbraakscliade-en was aange goten hij een nachtveiligheidsdienst. Als bijzonderheid kan nog gemeld, dat ruim twee jaar geleden ook bij minister Tienb werd ingebroken in dezelfde villa. De familie was toen uitstedig. Een benauwd oogenblikje. Woensdag middag geraakte een kleine zeilboot nit Mniderberg, op hét Pampus vol water. Bij de pogingen om het water te verwijderen, «loeg de boot om en geraakten de inzitten de in zee. Hij wist zielb echter weer op zijn omgekteï'd vaartuig te werken. Twee lieht- waehters en eenige militairen van het fort, lie door den schildwacht waren gewaar schuwd, wisten den man met sloepen te red den. Een ontrouwe klerk. De klerk M. van mi. A. J. Fokker te Leiden, die was uitge zonden om verschillende bedragen te innen, is daarmede aan den haal gegaan. Ook moet 'ajj ten name van mr. Fokker van een, bank te Leiden '200 hebben weten los te krijgen. De klerk is te Botterdam aangehouden. Poging tot vergiftiging. L„ de echtge noot van een bewoonster vah de Schiestraat in Den Haag, op wie naar vermoed wordt, n het, laatst deT vorige week een poging tot vergiftiging is gepleegd, en het dienstmeisje van 'n familie in de Joan Maetsuyokeretiaat aldaar, dat daaraan medeplichtig zou zijn, zijn naar het huis van hewaTing overge bracht. Door den bliksem gedood. Te Ottoland is do arbeider J. Verwolf door den bliksem getrof fen en gedood. Een doodeljjko elcctrische schok. Zekere B., wonende te Krefeld, die in een café aan de 'Oude Stadsgracht te Nijmegen bezig was met bet repareeren van een eleetriseh orgel, kreeg daarbij plotseling ccn electrischen schok, waar door hij zich zelf met het mes, dat hij voor liet verkorten van een riem in de hand had, doode- lyk in de hartstreek verwondde. Naar het It. K. ziekenhuis overgebracht overleed hjj spoedig. Eindelijk gesnapt. Neringdoenden to Enschede hadden voor eenigen tijd last van een oplichtster, die per telefoon bestelde voor wel gestelde ingezetenen, het bestelde, 't zij taartjes, koekjes, vlcesehwaren en dergelijke verzocht ge reed te maken en "t dan, omdat er groote haast bij was, maar door liet dienstmeisje, natuurlijk zij zelve, liet halen. Verschillenden werden het slachtoffer. Bjj de politie werd aangifte gedaan en nu de juffrouw lont rook, hield ze met haar kwade affaire eenigen tijd op. Thans ving het werk weder aan. Ze deed een bestelling bij een bakker voor een apotheker, juist een familielid van den leverancier en nu deze bij gene infor- nnArde, bleek het kwade voornemen. De politie, .die van een en ander was in kennis gesteld, slaagde er nu op een gemakkelijke manier in het meisje, de 19-jarige G. H., in arrest te nemen. T" I Ai SjïïrSfMpt! u..-v*v Dir.ANtÜifASSEN. BattSthéjK.OrSjwM Ff.N, Adv. HEEMSTEDE. «Het Posthuys". Naar wij vernemen is het koffiehui* „het oude Posthuys" en het hee- reniiuia „Postlust" in eigendom overgegaan aan het kerkbestuur der B. K. Kerk. Het Man moeit bestaan den achtergrond te ge- 'ruikeri voor uitbreiding van het kerkhof. HAARLEMMERLIEDE O Al. Uitbetaling inkwartieringsgelden. Naar wij vernemen, zullen wegens de stemming van den gemeenteraad op Donderdag 8 Juli as. geen inikwaitieringsgelden worden uitbe taald." De eerste betaaldag zal dan zijn Dins dag 13 Juli as. en vervolgens weder eiken Donderdag. HALFWEG. Pleziertocht. Gisteren maakte het perso neel van de suikerfabriek alhier een uit stapje naar 's Graveuhage en Sdbeveningen. Ging men andere jaren per boot uit, dit maal werd de tocht per spoor gemaakt. Het uitstapje is naar aller, wenseh ge slaagd. HAARLEMMERMEER. Personalia. Mej. J, M. Ruling, onderwijzeres aan de O, L. School te; Nieuw- Vennep' heeft eervol ontslag; aangevraagd tegen 1 September a,s. Zij is dan ruim l}/j jaar aan die school werkzaam geweest- Aangereden. Nabij Lisserbroek .werd aan den ringdijk van den Baarlemmc meer polder een vrouw, aangereden door een motor fiets, terwijl zij deü we£ wilde, oversteken om een .emmer water te halen en wegens haar hardhoorigheid de motor niet had ge boord. De vrouw heeft zich vrij ernstig be zeerd. De geneesheer, wiens hulp spoedig werd ingeroepen, constateerde een injven- dige kneuzing, die haar opname in het zie kenhuis noodzakelijk maakte. Be motorrijder, die geen schuld had. was zeer wciwilienö tegenover de aangeredene en hielp haar in alles en zegde toe. te zullen bijdragen in de onkosten die de verpleging zuilen vorderen-. .Vee vergiftTgd. Bij den landbouwer. S. stierven vrij plotseling drie stuks jong vee, die in de weide liepen. Men kou do óm zaak maar niet bevroeden, doch S. beeft een nauw keurig onderzoek doen instellen door een vee arts. Het is gebleken dat de beesten vergiftigd waren, hetgeen zeef vermoedelijk zijn oor zaak hieraan vindt, dat hét land bemest was met vuilnis en afval uit de stad afkomstig. Het overige vee is onmiddellijk naar een ander stuk laud overgebracht. VELSEN. Jubileum. Mejuffrouw M. E. van der Iloek herdacht gisteren den dag, waarop zij vóór 12E jaar als wijlnneesteres van het Witte Kruis werd aangesteld. In Hotel de Prins werd gistermiddag een drukbezochte recep tie gehouden, die geopend werd door den ecre-voorzitter der afd., den heer Tib. J. Wij- noldi Daniels. De voorzitter, dé heer P. Ver meulen, huldigde de verdiensten van Zuster van der Hoek en herinnerde aan haar pio niersarbeid. Haar werd namens de al'dee- ling een gouden horloge met inscriptie aan geboden. Namens het comité uit de burgerij sprak mej. NautaVermeulen, die mededee- ling deed dat een eikenhouten buffet, (waar van de teekening werd aangeboden), zal worden vervaardigd. Een album met de na men der gevers was reedis klaar. Dr. P. E. Bos sprak namens de geneeskundigen; de secretarie las een schrijven voor van dr. Heel inga. Voorts waren er nog andere spie- pers. Verder waren er prachtige bloemstuk ken, brieven, kaartjes enz. Zuster van der Iloek waakte geroerd voor zooveel blijken; van bélaugstelling. SASSENHEIM. De Hanze. De Staatscourant bevat de Ko ninklijke goedkeuring van de statuten van de ai'deeling Saes en-hei m van „De Hanze", R.-K. Vereeniging voor den handeld<rijven- den en industrieel en middenstand. Zij bepaalt zich tot de gemeente Saseen- heim en omstreken en is aangesloten bij den Hanzebond m het bisdom Haarlem, geves tigd te Delft. MEDEMBLIK. De stemming voor de periodieke aftreding van twee leden voor den gemeenteraad is bepaald op Woensdag 7 Juli a.s. PARSINGERHOItN. Op vrüe voeten ge steld. De twee personen, die onlangs te Sc-ha- gen werden aangehouden, verdacht van den brutal en diefstal alhier, zijn weder op vrije voeten gesteld. Marktoverzicht. In hoofd/aak kenmerkte zich de markt van gisteren cloor minder aanvoer en pander publiek, ecu gewoon ver schijnsel na de kermis. Vette koeien waren iets hooger in prijs dan verleden week. Voor eerste kwaliteit werd 52 cent betaald. De heer v. d. Oord te Bareingerlhorn ontving ccn prijs van 530 voor een stier, naar schat ting ruim 1100 jmnd; dc heer W, Gather uit de Zuid Zijpc vcor een koe een prijs van J 415. KaH'kocien waren iets hooger, het an dere rundvee prijshoudend. Vette schapen waren trekkend duur. De aankoop voor het buitenland bepaalde zich, uitsluitend tot Bel gië, Duitsebbmd en Oostenrijk. De hoogste markt was 40 voor vee van J. Blaauboer, alhier. Oude schapen en lammeren waren prijshoudend. Voor' vette varkens noteerde men 87 cent per kilo. Ruim de helft van den aanvoer was voor de Regeering: Hoorn 12, Helder 11, Anna Panlowna 3 en ecnigc rooi de Marine. Doordat de Regeering tegen vas te prijzen levert, is de schommeling op de markt zeer gering. Eieren waren belangrijk lager, 5.45 per 100 „tuks. Minder vraag voor Duitseliland, minder verbruik, door het meerder gebruik van vruchten: kersen en aardbeien. Zoo werd door handelaars in eie ren medegedeeld. Een ongeval. Onze plaatsgenoot, de heer J. B„ had Woensdagavond het ongeluk, dat zijn kleeren bij bet koken van lijm vuur vat ten. Gelukkig had hij tegenwoordigheid van geest genoeg, om in de voor zijn huis loo- pende sloot te springen, waardoor het vuur gedoofd werd. Hoewel het ergste daardoor voorkomen werd, bekwam de heer R. toeh nog eenige brandwonden. Dr. Mclchior ver leende geneeskundige hulp. Oorlog a-prof ij ten. Behalve he'. extra- loon, .voor het meerdere .werk in de .vorige piaaud ontvangen, is door de firma Dieter Bon Cz,, oliefactor te Zaandam, ais blijk vuu hare tevredenheid aan haar weikliedeti om beurten een vacautie van drie dagen .me? behoud van loea «n eea 'grati ficatie ieder van t 12,60 .toegekend. Dr. J. M. Rebel. Gisteren was het 25 jaar geleden, dlat de heer Dr. J. M. Rebel zich te dezer stede als geneesheer vestigde. Dat deze dag voor den jubileerenden dok ter niet onopgemerkt voorbij zon gaan, ge tuigden ia den morgen reedis de vele sekoone bloemstukken, welke bem werden toegezon den. Reeds vóór 10 uur geleek het in zijne woning een ware bloementuin te zijn. Zoowel telegrafisch als per post bereikten hem vel© blijken van attentie, terwijl des middags in de versierde feestzaal van hotel „Het Wapen van Amsterdam" den gevier- den geneesheer een huldiging werd bereid door een grooten kring van patiënten nit zijn uitgebreide praktijk, waarbij hem na men* dezen door een oommissie een stoffelijk blijk van waardeering werd aangeboden. Tot half vijf, daarna, werd receptie ge houden, waarvan door zeer velen, w.o. ge meente-autoriteiten, collega's en vereerders, een druk gebruik werd gemaakt. GEWISSELDE STUKKEN. EÜ2Btiei*e uitbreiding van den Landstorm. Verschenen is het voorloopig vérslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot'nadere uitbreiding van den landstorm, enz. Algemeen werd geklaagd, dat de strekking van dit wetsontwerp voor niemand volkomen duidelijk is. Vast staat, dat, bij aanneming aan de Kroon zeer ver-strekkende bevoegdheden zul len worden verleend, maar omtrent do vraag, in welken zin die zullen worden gebruikt, bestaat groot verschil van inzicht. Dc voorgestelde bepalingen geven onvoldoen de licht en de Memorie van Toelichting schiet ten ccuen male to kort in haar taak dc bedoe lingen der Regeering te ontvouwen en geeft wenschelijkheid om de v van den gang van zaken, dien de Regccring zich (lediging aanwezige kracht schikt. Eenige. jaren zouden met die oefening ge- moeid zijn. En de toevoeging van al deze perso- nen, eenmaal geoefend, aan het leger, zou zoo veel kader, uitrustingsstukken, wapenen en bovenal zooveel munitie vorderen, dat er niet aan te denken valt, dat daartoe, zonder ernstige desorganisatie van het bestaande, binnen maan den en maanden kan worden overgegaan. Leger uitbreiding binnen korten tijd is niet mogelijk. Verscheidene leden konden zich. de indiening van dit voorstel slechts verklaren door aan te nemen, dat de Rogeering daardoor heeft wil len tegemoet komen aan de beweging, door sommigen in den lande sedert eenigen tjjd ten gunste van algemeenen oefcnplicbt gevoerd aan die actie een concessie beeft willen doen, al moest zij zeiven weten, dat het in werkelijk heid niet meer dan een schijnconcessie kon zijn. Men achtte dut aan een beweging als de bier bedoelde te eer weerstand behoorde te worden geboden, wijl de geest, die daaruit spreekt, op zichzelf niet zonder gevaar is. Men zag verband tusschen deze beweging en het-roekeloos pleiten voor deelneming van ons lanu aan den oorlog, waaraan zich sinds eenigen tijd sommige couranten schuldig maken. De invloed, dien zulk heilloos stre ven op den duur kan hebben, moet, meende men, niet worden onderschat; andere landen kunnen ons ten deze een waarschuwend vo'orbeeld zijn. Daarom behoort alles te wor ook in de eerste piaats genacht, mnflr p aan dit doel alleen. Wild© de Regeering dn een omwerking van het ontwerp, zich tot oproeping en inlijving wan die personen, voor deze vervanging noodig zijn, beperk©: dan zo-u men met haar kunnen medegaai het denkbeeld van uitbreiding van het e fectief onder de wapenen zou dan moete worden losgelaten, al zou op deze wijze wi een waardevolle reserve, n.L in den von_ van de vrijgekomen landweermannen, wor den verkregen. Het hier besproken denkbeeld vond bij vele leden instemming. Eenige leden ver bonden aan hunne medewerking eübter df uitdrukkelijke voorwaarde, dat de uitwer king in de wet zoude geschieden en niet aan de Regeering een vrijbrief zou worden ver leend. Ook leden, van wie hierboven bleek dat zij tegen bet verder gaande voorstel van den Minister geen bezwaar hadden, ver klaarden zieli subsidiair met een plan van meer beperkte strekking fc kunnen vereeni gen. Intnsschen meende men, dat het moeilül zou zijn, in de wet het denkbeeld, de strek king der wet te beperken tot de vervanging (Ier landweermannen door geoefende jong landetói-mmannen, met zooveel woordefi neer te schrijven. Wel zou men de werkinf der wet kunnen bepalen tot de vrijgestelden en vrijgeloten van die (jongste) lichtingen» die voor het hier aangegeven doel onont heerlijk zijn. Gaarne zou men vernemen,; lieeft gedacht, in geenen tleelo een duidelijk beeld. Zij doet tal van vragen rijzen, die zij on beantwoord laat; kenmerkt zich door een ge heimzinnigheid, die niet aangenaam aandoet. Men achtte de vaagheid der toelichting een miskenning van liet zeer groote volksbelang dat bij dit wetsontwerp is betrokken. In breede krin gen is door dé indiening- ongerustheid ontstaan, doordat de meening is gewekt, dat alle geschik te personen beneden de 40 jaar, die niet in mili tairen dienst zijn, nu binnen korten tijd zullen worden ingelijfd, en begrijpelijkerwijs beeft dit, weer aanleiding gegeven tot zwartgallige voor stellingen betreffende onze internationale positie. Door betere toelichting had de Regeering een en ander misschien kunnen voorkomen, het zij geheel, hetzij gedeeltelijk. Algemeen ook van de zijde der voorstanders van het wetsontwerp, die vorenstaande klachten onderschreven, drong men er daarom op aan, dat de Regeering baai- bedoelingen onomwonden zou uiteenzetten en haar gedane vragen daarnaar zoo volledig moge lijk zoude beantwoorden. Uit de woorden Jer Memorie van Toelichting- "hadden véle leden, den indruk gekregen, dat de Regeering met haar voorstel beoogt het effec tief van hot leger belangrijk te versterken. Alleen belioorende tot „dat deel van ons volk, hetwelk, ofschoon wel daartoe in staat, nog niet tot, den gewapenden dienst kan worden opgeroe pen," schijnt de Regeering, zij het geleidelijk, aan liet actieve leger te willen toevoegen. Van de personen, waarop het wetsontwerp betrek king heeft, wordt zonder eenige beperking ge zegd, dat zij, na te zijn geoefend, plaats zullen nemen in da militie- of landweer-bataljons en compagnieën. Met maatregelen van zoo verre strekking verklaarden tal van leden zicli, oiu do hier vol gende redenen, niet te kunnen vereenigen. In de eerste plaats waren sommigen hunner allerminst overtuigd, dat versterking van effec tief thans noodig is te achten, althans wensche- lijk moet worden genoemd. Door de mobilisatie onzer strijdkrachten was, naar zij meenden, een voldoende macht ter bescherming oüzer neutra liteit ook in do oogen "der Regeering vol doende onder de -wapenen gebracht. Door de toevoeging van nieuwe lichtingen is sedert dien die weermacht eerder toe dan afgenomen. Bestaan er redenen, om, wat ten vorig.en jaro voldoende werd geacht, thans niet langer voor voldoende te houd én? Men zou. dan gaarne van de Itrgeering vernemen, welke die redenen zijn. Voorshands konden deze leden, zich do verschil lende mogelijke casusposities in den interna tionalen toestand voor oogen stellende, niet in zien, dat, het voor ons land aanbeveling ver dient,, zijn legermacht' te vcrgr'oóten.' Voor het doe], waarvoor die macht noodig zou kunnen zijn, schijnt zij voldoende. Bovendien schijnt op grond van zuiver krijgskundige overwegingen, het belang van een aanzienlijke troepenmacht vóór ons niet zoo groot te zijn als men het vroe ger wel heeft geschat. De hier aan het woord zijndo leden zagen van den anderen kant in Versterking van onze leger macht een gevaar, n.l. een steunverleening aan den volkerenk rijg. Huns inziens zou, wanneer ons leger zoo krachtig mocht worden, dat het voor aanvallende doeleinden groote beteekenis verkreeg, daarmede een'krachtige rem tegen oorlogszuchtige neigingen verloren gaan. Voorts wees men op de zeer groote persoon lijke en economische offers die door zulk een legeruitbreiding van de bevolking zouden wor den gevraagd en op de zeer aanzienlijke uitga ven, waarop zij den staat zou komen te staan. Men vreesde dat ons economisch leven onher stelbare schade zou ondervinden. Verscheidene leden merkten op, dat het plan legeruitbreiding vóór alles behoort' te worden getoetst aan de vraag of het uitvoerbaar is. Fn zij aarzelden niet als hunne meen in g uit te spre ken, dat het antwoord op die vraag ontkennend moet luiden. De oefening van de vele tien duizenden, die het hier geldt, ja, volgens som migen honderdduizenden een schatting, die intusschen door verscheidene andere leden ten eenen male overdreven werd genoemd ver- eischt een instructeurspersoneel, waarvoor, naar mea moet aannemen, liet legerbeheer niet be- steun 'kan verleen©»; daartoe helboort in de eerste plaats het bevorderen van een geest, die drijft naar opvoering onzer bewapening. Terwijl vorenstaande bedenkingen door verschillende groepen van leden in verschil lende nuaneeeringen werden voorgedragen, werd door verschillende andere leden het denkbeeld van leger versterking, zooals dat in dit wetsontwerp is belichaamd zij liet met eenige reserves verdedigd. De hoofdgedachte van het ontwerp, de oor de landsver- krachten in deze tijden ging door oefening' geschikt te maken voor me dewerking aan die verdediging, kwam hun onaantastbaar juist voor. Daarbij betoogden zij, dat, komt het tot oorlog, de personen, wier oefening dit wetsontwerp beoogt, zich waarschijnlijk voor een goed deel gaarne vrijwillig voor de verdediging van het land beschikbaar zouden willen stellen; zij zou den dan echter wegens ongeoofendheid moe ten worden afgewezen. Deze leden stelden bij do beoordeeling van het Wetsontwerp voorop, dat het slechts betrekking heeft op den tijd gedurende wel ken militie en landweer gemobiliseerd zijn en achtten, dat, krachtens het bepaalde in de Landstormwet, zoedra de tegenwoordige buitengewone omstandigheden hebben opge houden te bestaan van oefening of dieust op grond van de bepalingen van deze wet geen sprake meer zal kunnen zijn. Houdt then dit in het oog- dan schijnt het, voerde men aan, liet moeilijk in liet wetsontwerp een vooruitloopen op de invoe ring van algemeenen dienstplicht te zien. De strekking van het wetsontwerp is slechts de ongunstige gevolgen op te heffen van de omstandigheid, dat de .Landstorm wet eerst sedert -14 Mei IJLT werkt. Dat van den op té leggen landstormplicht in den mobilisatietijd in dien zin zal worden gébruik gemaakt, dat de betrokkenen zullen worden geoefend en lij de troepen zullen worden ingedeeld, betcekent voor dezen ze ker een belangrijk offer en voor den Staat niet onaanzienlijke kosten, maar in de oogen der hier aan het woorcl zijnde leden is-het vermeerderen van Xiet getal geoefende, voor de landsverdediging geschikte mannen die offers alleszins waard. Een grootere sterk te in dit opzicht kan aan onze veiligheid slechts ten goede komen; liet gevaar om in den oorlog betrokken te worden, wordt daardoor kleiner. Onverstaanbaar was voor deze leden de bewering, dat een krachtige weermacht zou werken als een prikkel om aan den oorlog deel te nemen. Dc Regee- ling, noch eenige politieke persoonlijkheid heeft iets gedaan, dat ook maar den zwalc- sten grond voor zulk een vrees zou opibve ren. Een blik op hetgeen cle vofkeren om ons heen hebben te dragen, is voorts wel geschikt om de offers, die van ons worden verlangd, niet al te hoog aan te slaan. Ook bedenke men, dat die offers niet zoo groot zijn als het oppervlakkig schijnt. Indien niet allen, zoo zullen in elk geval zeer velen der nieuw geoefenden strekken ter vervanging van landweermannen, die ju het gewone maatschappelijke leven terugkee- ren. i Het schijnt weinig aannemelijk, dat de geleidelijke oefening van voor den dienst geschikte personen, welke dit wetsontwerp beoogt, de oorlogszuchtige stemming hier te lande zou kunnen versterken. Die stem ming bestaat trouwens niet, betoogde men, aan het geschrijf van sommigen, die zulk een stemming trachten te wekken, mag niet te veel beteekenis worden toegekendmen mag genoeg vertrouwen hebben in het ge zond verstand van liet Nederlandselie volk om te verwachten, dat die artikelen zijn oordeel niet zullen bepalen. Verscheidene leden, die tegen de invoe ring van algemeenen oei'enpliclit, ter ver sterking van het leger, groot bezwaar had den en met het wetsontwerp, voor zoover liet daartoe strekt, zich dan ook geenezins konden vereenigen, verklaarden met ecu denkbeeld van beperktere strekking te kun nen medegaan. Het denkbeeld, dat de' vrijgestelden en vrijgeloten der jongste lichtingen zouden worden verplicht tot dieust in bet legér om van hen, na oefening, in dezen zin gebruik te maken, dat dé than* onder de wapenen zijnde landweermannen dan naai- huis zou den kunnen worden gezonden, kwam hun al leszins aanbevelenswaardig voor. Het billijkheidsgevoel wordt gekwetst door liet feit, dat zooveel oudere landweer mannen, hoofden van huisgezinnen, welke onder hunne afwezigheid lijden, eigenaars van zaken, welke bij afwezigheid van den patroon verloopeu, onder de wapenen moe ten blijven, terwijl tallooze krachtige, alles zins geschikte jongelieden, die met minder bezwaar aan hun tegenwoordige omgeving- kunnen worden onttrokken, vrij van eik© diensteerplichting rondloopen. De Regeering lieeft, blijkens de Memorie van Toelichting, aan een vervanging van de onder cle wanen en zijnde landweermannen den nagelaten, dat aan zulk een streven welke de meening der Regeering over dit denkbeeld is. De verwachting- werd uitgesproken, dat het niet moeilijk zoude zijn op de hier aangegc yen basis tot overeenstemming tusschen K» mer en Regeering tc komen. Door eenige leden werd betoogd, dat, in gelijke mate als de landweermannen, de oudste onder de wapenen zijnde lichting bü de bereden korpsen en de oudste lichting zeemilitie in aanmerking behooreu te ko men om door vrijgestelden en vrijgelotei' van jongere lichtingen te worden vervan gen. De-ze miliciens gaan niet naar de land weer over; op hen zoude dus, indien er geen mobiisatie was geweest, thans, ai'gèzien van den landstormpliebt, geen enkele dienstver plichting- meer rusten. Eindelijk waren sommige leden van oor deel, dat het billijk zoude zijn, de vrijgcl» ten van oudere lichtingen, wat de verplich ting tot oefening en indiensttreding hetrefti aan de vrijgestelden van jongere lichtingen te doen voorafgaan. Dan drong men aan op inlichtingen aan- j gaande cle vermoedelijke kosten van het w.o. .Vele leden betoogden, dal de regeering noch door aanvulling van de Militiewct. noch I door uitbreiding- van den landstorm, als 'nier voorgesteld, had moeten trachten in deze tiil i den den algemeenen oefenplicht in te voe- 1 ren, maar dat zij daartoe een geheel zelfstan- dige regeling had moeten ontwerpen. Verder herhaalden eukele leden in dit ver band de needs eerder geuite klacht, dot de I regeering in de bevordering van vrijwillige .1 toetreding tot den landstorm niet die activiteit i heeft betracht, die van 'haar mocht worden 1 verwacht. Gevraagd werd, of de legeering omtrent de sterkte van den vrijwilligeu land I storm en omtrent de wijze, waarop deze werkt t gegevens kan verschaften. Verder vroeg men naar liet aantal der per sonen, die vermoedelijk onder deze wet zul- I len vallen. Verscheidene leden waren, in tegenstelling met de geruchten, die daar omtrent gaan, van meening, dat dit aantal zeker niet liooger zal zijn dan ongeveer '200.000. Die personen zuilen achtereenvol gens, naarmate de verschillende daarop van invloed zijnde omstandigheden dat zullen mogelijk maken, tot den landstorm toe treden en bij ploegen tot den wei-kol ij ken dienst worden opgeroepen, ten einde geoe fend te worden. Gevraagd werd, waaraan bij het neer schrijven van de woorden „verschillende daarop van invloed zijnde omstandigheden" is gedacht; voorts hoe groot die ploegen zullen zijn en hoe lang de oefening vai elke ploeg vermoedelijk zal duren. Zal hiel het beginsel van korte oefening worden ingevoerd? De meening werd geuit, dat het in"d© tegenwoordige omstandigheden moge lijk zal zijn de manschappen in twee maan den zoo ver te brengen, dat zij in de troe pen kunnen plaats nemen. Zal de oefening alleen plaats vinden bij de depots of ook bij het*veldleger? .Verschillende leden dron gen op dit laatste met klem aan. Gevraagd werd, in hoeverre de voorge stelde bepaling zal werken ten opzichte vai degenen, die thans reeds tot den vrij,willigen landstorm behooren. Op grond der woorden in art. 1 van het wetsontwerp „voor zoovel hij niet ,r(ëeds tot den landstorm behoort", meende men vrij algemeen, dat voor bedoelde personen de wet geenerlci verandering ir positie .zal meebrengen. Is deze regeling, die tot desorganisatie en in zekeren zin tot I bevoorrechting zou leiden, echter wel .wen. schelijk? ,Vele leden waren van oordeel, dat, in ver- band met deze wet, de overgangsbepaung der Landstormwet zal moeten .worden gewijzigd. Enkele anderen meenden, dat dit wel het geval zou zijn, indien bij dit wetsontwerp artikel 2 der Landstormwet doorr aanvulling werd uitgebreid, maar dat, nu de yoorgestelir bepalingen een geheel zelfstandig harahtei behouden, de overgangsbepaling der Land- stormwet zonder bezwaar daar naast kan blijven bestaan. HET CIRCUS OARRé -TB ZANDVOOLtl. Gisterenavond had do openingsvoorstet ling plaats van liet circus Carre te Zand- voort dat zich oolc door allerlei kleurige affiches in onze stad aankondigt. .Wij ont vingen de uitnoodiging voor de pers te laat, om deze voorstelling nog bij te wonen, en zullen dus morgen pas onze lezers over een en ander kunnen inlichtem_____^M MAKKTNJ[EUWS. HOOFDDORP. Graanbeurs. De noteerim gen waren als volgt; Tarwe f 11-60 1£! Haver f 15—15.50; Groene erwten f l^~2°i Gerst f 9.50—10; Karweizaad IJ-O—1.9;00- MEDEMBLIK, 1 Juli 1915. R.K. Markt- vereeniging „St. Jozef Aardappélen; Gr- Muizen f 1.00—1.90 per halve H.L. Kleine Muizen f 1.60—1.75. Groote Ronde f A K>« ronde 1' 1.75.-Aanvoer .2500 manden. I1UWI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2