MESSCHAERT Tentoonstelling RESERVE LYNOTYPE-ZETTER. Hannan Shoes Selby Shoes The Mercury Shoes HUIZIIIG'S ICILMA P. VA IEL, RESTANTEN. Enorme Prijsvermindering HENSEN's Paarlaarsteeg 8. Jroote Kerk ESach-avond EVERT CORNELIS, Schoenenmagazijn, GROOTE HOUTSTRAAT 44. DE SPAARNE-BANK HAARWASCHPOEDER Heeren-, Jongeheeren> en Kinderkleeding- SOCIALE BERICHTEN LETTEREN EM KUNST I PROF. van oude Kunst in Haarlem, 14 Juni»l2 JiaSi* Breestraat 9, Haarlem. P. H. HARTEL - Vleeschhouwer, fc rèverteniiën. Aardappelberichi Pasvorm, Kwaliteit, Modellen* ALLEENVERKOOP Btiifeffigpewene H. w. ALPHEN, Nieuwe Gracht 98 HAARLEM. DEPOSITO-RENTE i qn GROOTE HOUTSTRAAT QQ voor den nieuwen aanbouw in beslag moeten A-orden genomen, kan volgens deze léden zeker niet gelden, terwijl liet toch veeleer wenschelijk moet .worden geacht, dal de wer ven beschikbaar blijven voor aanbouw ten behoeve van de handelsvloot, welke na den aorlcg naar aller verwachting groots uit breiding zal behoeven. Tegenover deze beschouwingen stelden ver scheidene andere leden in het licht, dal cp litbreiding van 'de Vloot zoowel in als buiten ie Kamer ook in den laatslen tijd mol klein is aangedrongen. Dat de Regeering eerst thans voorstellen van die strekking xodieat, betreurden zij. Het is echter te prijzen clat de Regeering zich tot de indiening dezer voorstellen niet eer gereed^ achtende, niet gewacht heeft tot de indiening van do bé- grooling voor 1916. Voor een uitstel der behandeling zoudjtif deze leden niet de verantwoording willen dragen. Hoezeer meer ervaring bij verder rerloop van den oorlog moge worden ver kregen, dit mag er h. i. niet toe leiden, het marine-materieel te verwaarloozen. Tegenover de opvattingen, dat hpt geen aanbeveling verdient, thans op de Neder- landsche werven beslag te leggen voor den aanbouw van marine-materieel werd opge merkt, dat in de beschikbaarheid van deze werven wel degelijk een motief voor spoedige behandeling dezer aangelegenheid is gelegen, és den oorlog zullen ook de werven in lïet buitenland met werk zijn overladen. Bovendien verschaft de bouw van do voor gestelde kruisers welke een snelheid zullen hebben te ontwikkelen als nog niet werd bereikt, aan onze wrerven een uitmuntende •tlegenheid om te toonen, waartoe zij in laat zijn en wordt door den bouw een ërva- ,ing verkregen, welke dezen tak van nij ver leid zeer ten goede zal komen. Dit is in het bijzonder van belang, wijl niet <tau worden verwacht, dat na den oorlog buitenlandsche werven opdrachten van onze Regeering zullen kunnen aanvaarden. Dat de bouw voorts in deze ongunstige tijden ïau vele landgenooten arbeid zal verschaf fen, is ook een niet te miskennen voordeel. Men betwijfelde zeer of de scheepswerven ten gevolge van het op stapel zetten van de jorlogsschepen zouden tekort schieten in v'oldoenöe gelegenheid voor den aanbouw van toopvaardijschepen. Waren er eenige leden, die het niet raad zaam achtten in de tegenwoordige fiuau- cieele omstandigheden groote bedragen aan de versterking van het marine-materieel te besteden, vrij algemeen werd liet streven der regeering, om deze vloot te versterken, met instemming begroet. Enkele leden achtten aanbouw van klein materieel, zooals nu be oogd, niet goed gemotiveerd. De meoning dezer leden werd echter over het -algemeen aiet gedeeld. Zij, die versterking van do Vloot goed- teurdon, konden zich met den aanbouw van onderzee-booten alleszins vereenigen. De er varing heeft bewezen, dat deze booten een geducht verdedigingswapen kunnen zjjn. Zij passen in elk vlootstolscl. Het is slechts de vraag, of het voorgestelde type aan de verwachtingen zal beantwoorden. Qp dit punt was men niet gerust, terwijl dit onderdeel van het .voorstel onvoldoende toegelicht werd geacht. Dat te dier zake in Ned.-Indië nog 'geen ervaring is opgedaan, noemde men een niet geringe moeilijkheid. De omstandigheden al daar verschillen zeer van die hier to lande. Vond het voorstel tot den bouw van onder, zee-booten in het algemeen instemming, met het plan om twee kruisers aan de vloot too te voegen, konden vele leden zicli niei vereenig'en. .Wel is waar zijn in 'de Memorie van Toelich ting meer bijzonderheden vermeld omtrent de kruisers dan omtrent de onderzee-booten; ovc-r de beslemming van eerstbedoelde schepen ver. keerde men echter in het onzekere. Dat deze in elk vlootplan onmisbare bestanddcelen zul len vormen, werd betwijfeld. De bewering, dat kruisers van het voorge stelde type noodzakelijk zijn voor het inleiden en ondersteunen van de actie der onderzee- booten, vereischto meende men na'dere toelichting, vooral omdat men van zoodanigeD steun bij hetgeen de laatste maanden met name door Duitsche onderzee-booten was ver richt., niet had vernomen In overweging werd gegeven den post voor kruisers uit het. ontwerp te lichten. Bij eene volgende begrooting ware deze post/, nadat deskundige kritiek tot uiting is 'gekomen, met meer kennis van zaken te behandelen. Andere; leden daarentegen deden blijken van hun 'geneigdheid, om ook mét dit deel 'der voorslellen van de Regeering mede te gaan. Naar hun oordeel beantwoorden de kruisers aan de eischen, welke de in de Indische wateren te verrichten dienst, aan bewapening en snelheid stelt. Voor ceri optreden tear mover vijandelijke koopvaardijschepen, mochten de omstandigheden daartoe noodzaken, zullen zij h. i. uitnemend geschikt zijn. Deze leden waardeerden het, dat de Rcgecring met j kracht de verbetering van ou3 grooter rnate- jrieel aanvat. Indien aldus de vloot w.ordt uitgebreid met 'op zichzelf waardevolle bodems, dan behoeft, naar hunne meeitig, er geen aanleiding te, zijn voor de vrees, dat zij in de toekomstige her vorming niet zullen passen. Dat uitnemend materieel deh geest van het personeel ten goede komt en het verloop, ook in do noogere rangen, tegenhoudt, is bovendien een factor, die, achtten zij, veel gewicht in de schaal legt. Met voldoening hadden verscheidee leden vernomen, dat vier maatschappijen bereid zij bevonden den bouw van de kruisers op zich le nemen. Omtrent den te verwachten ti,id- duur werd men gaarne ingelicht. .Zullen de maatschappijen het benoodigde materiaal, dat bijna geheel door het buitenland moet worden geleverd, tijdig kunnen verkrijgen? bit ver trouwbare inlichtingen was gebleken, dat men nu reeds groote moeite heeft zich van de j noodige materialen voor scbepenbouw te voor- i zien. Aanzienlijke vertraging kan hieruit voortvloeien. Bij het sluiten der contracten zal hiermede, evenals met de stijging der 'prijzen, rekening zijn te houden, j Men vroeg of het in deze omstandigheden niet de voorkeur verdiende den houw van de kruisers niet aan te besteden, maar voor re kening van den Staat op een of meer den genoemde werven te doen geschieden. Met het voornemen, de kruisers le doen aanbou wen naar ontwerpen en onder toezicht van een buitenlandsche firma konden sommige leden zich' minder goed vereenigen. Is zulks onvermijdelijk? De .verhooging van art. 107 van hot Vie Hoofdstuk der Begrooting voor 191-3 sfrekt onder meer tot aanschaffing van een 6-tal watervliegtuigen. .Velc loden waren «naange. naam getroffen door de mededeeling, dat deze door een buitenlandsche fabriek zullen worden geleverd. Gevraagd werd, of deze n'n.t hier te lande kunnen worden vervaardigd De leden, die op het behoud van da Rijks werf te Amsterdam hadden aangedrongen, merkten op, dat deze ook zeer geschikt zou zijn voor stationneering der watervliegtuigen, waarvoor geschikt oefenterrein in öe onmid. deHijke nabijheid is gelegen. werkloosheid Verzekering. In het Tijdschr. der Nat. Ver. tegen de Werk loosheid geeft de Dir. van het Centraalbureau voor Werkloosheidsverzekering, de heer Anth. lEolmer, een voorloopig overzicht van de wer- 'king der noodregeling inzake werkloosheids- j verzekering, in de circulaire van den Miu. van Landbouw van 22 Aug. 1814 omschreven. Wij ontleenen aan deze belangrijke beschou wing enkele cijfers. Het beroep, dat de Regeering op de gemeente besturen deed, werd door een groot aantal hun ner beantwoord. De noodregeling werd aan vaard door allo 32 gemeenten, die reeds vóór den 1 Augustus 1914 een gemeentelijk werk- loozenonds hadden opgericht, terwijl in 76 ge meenten, waar dit niet het geval was, een tijde lijk gemeentelijk werkloozenonds opgericht werd. Op 1 Januari 1915 bedroeg het aantal ver zekerden tegen werkloosheid, waarover de sta tistiek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek liep, reeds 86,750, eene stijging van meer dan 13,000 sedert 1 Augustus 1914 pl.m. 18 pet.), en op 1 Mei 1915 bedroeg het- 94,298, zijnde een stijging van 30 pet. sedert het begin der crisis. Een deel hunner, viel echter niet- on der de noodregeling. Nieuwe centrale werkloozenkassen stichtten o.a. de R. K. Landarbeidersbond, da R. K. Bond van Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders, de R. K. Meubelmakers-, Behangers- en Stof- feerdersbond, de Christelijke Typografenbond in Nederland, da Bond van Machinisten, Stokers en Dekpersoneel. Het aantal verzekerden steeg van 36000 op 1 Aug. 1914 tot 64000 op 1 Jan. 1915. Lr was op 1 Januari 1915 nog een aantal van pl.m. 11000 verzekerden, die bij werkloosheid op bijslag geen aanspraak hadden. Van dezen heb ben sedert een belangrijk aantal die aanspraak verkregen, doordat tot 1 April 1915 nog 22 tijdelijke gemeentelijke werkloozenfondsen in werking traden. Uit het overzicht blijkt voorts, dat een aantal centrale werkloozenkassen uit eigen middelen op 1 Mei 1915 nog steeds de uitkeerïngen aan werklooze leden verstrekten. Voornamelijk gold dit voor de kassen in het bakkers- of slagersbe- drijf, en der handels- en kantoorbedienden. In den Ned. Mijnwerekersbond werden nog geen uitkeeringen gedaan. Evenmin waren op dien datum nog alle plaatselijke werkloozenkassen gekomen op het peil van 25 pet. van het vermo gen op 1 Augustus 1914. Door Rijk en Gemeenten is in totaal tot ulti mo Januari 1915 1,696,000 bijslag verleend. Aan het slot van zijn overzicht zegt de heer Folmer Het is nog te vroeg, om een volledig oordeel te vellen over den invloed, dien de noodregeling heeft uitgeoefend. Echter blijkt uit bet voor gaande overzicht reeds ten duidelijktse, dat niet alleen haar voornaamste doel, behoud der verze kering, volkomen bereikt is, doch bovendien de verzekering een zeer belangrijke uitbreiding heeft verkregen, wat aantal verzekerden be treft, zoowel als wat aangaat het aantal ovga- nisties, waarin zij wordt toegepast. Zij heeft bovendien hare'intrede gedaan in bedrijven, waar men tot aan de crisis voor hare toepassing terugdeinsde, en heeft zich sterk ont wikkeld in ecntraliseerende richting, wetke laatste beweging nog geenszins afgesloten is. Zij heeft ten slotte de beteekenis der verzeke ring tegen werkloosheid doen gevoelen in tal van gemeenten, waar zij tot aan de crisis van wege het gemeentebestuur nog geene aanmoe diging genoot. Dit laatste gevolg zal aan de uit breiding der verzekering zonder twijfel ook ten goede komen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. KATHOLIEKE KRANTEN VOOR KATH. MILITAIREN. Voor ongeveer veertien dagen hebben wij gepubliceerd, op welke wijze door het Cen traal Bureau voor do K. S. A. te Lei dien ervoor gezorgd was, dat reeds ongeveer 300,000 katholieke dag- en weekbladen aan 'katholieke militairen waren gezonden. We gens de vele kosten moest echter 't Centraal 'Bureau dezen nuttigen arbeid staken, tenzij alsnog velen zich geroepen acbttou door Ibet zenden eener bijdrage dit werk te steunen. Gelukkig heeft ons dringend verzoek om ïinantieelen steun niet vergeefs geklonken. Van verschillende kanten kwamen giften iu. Voorzoover de namen der gevers bekend wa ren, werd hun een bericht van ontvangst gezonden. Bovendien werden nog de navol gende giften ontvangeu: G. te R. 25, A. A. K. te W. 5, J. W. Th. te W. 1, W. K. te W. 0.25, L. van W. te W. 1.25, B. T. te Tubbergen 5, Cou ranten R.-K. Militairen, Sloten, 10, N. N. te 'sHage 1, C- van B. te 'sHage 25, N. N. te Voorhout 5, N. N. te Delft 3, N. N. te Oudenbceck 3, N. N. te Nijmegen 10, Nemo te Roermond 8.75, N. N. 2.50, Voor R.-K. Militairen 1, A. B. te B. 5, Men-, 'de wed. R., Amsterdam, 10, E. van C. te 'Amsterdam 10, M. D. E. te Amsterdam iu, F. C., Roermond 30, B. S.. R ij invet e- ring, 10, J. van H. te T. 10, N. N. Oir- schot 10, N. N, Reit- !U 2.50, M., R.-lcL pr. te V. 2.50, N. i Bosch 2.50, Voort do Couranten v. d. M.L.iatren 2, N. N. IA Mr. K. te A. 5, N. A., Varik, 2.50, R. C, Boxmeer f 1.50, S., Dongen 2.50, Landweer infanterist Zanenbergen 1, N. N., Oegst- I geest j 1.50, 1 oor de Militaire Couranten I 2.50, A. B., Prinsenbage, 10, L. K„ Leiden Hartelijk dank zeggende aan de milde ge- I vers, moeten wij echter nog eens ons ver- I zoek herhalen. Het bedrag, dat ons toege- zonden werd was nog niet voldoende, om de I reeds gedane uitgaven te dekken. Wil dus 1 'het Centraal Bureau in staat zijm dezen ar- I beid voort te zetten dan is meerdere onder- 1 steuning dringend noodig. En men onderschatte toch het groote be- lang niet van deze zaak! Van alle zijden worden liberale en socialistische bladen en 1 geschriften aan onze militairen gezonden. I Mogen wij daar achter blijven? Vooral in de 'kleinere plaatsen en langs de grenzen is de 1 'behoefte aan lectuur groot. Zorgen wii niet l voor goede kranten, dan worden er de fin- dere gelezen. Katholieken van Nederland! Helpt ons, I om dit zoo hoogst nuttige werk voort te zet ten on zendt ons daarvoor uwe bijdrage! Namens de Commissie, F. ,T. H. EVERS, Hoofdaalmoezenier-, 's Gravenibage, Mr. P. J. M. AALBERSE, Directeur van het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden. NED. R. K. TOONEELBOND. Op de te den Bosch gehouden tweede alge- j meene jaarvergadering van den Ned. R. K. Too- neelbond bleek uit de verslagen, dat thans bij den Bond 23 afdeelingen zijn aangesloten en dat in kas is een saldo van f 12.8014. Tot hoofdbestuursleden werden gekozen de heeren A. H. Coops, Gennep; J. A. M. Dies- feldt, Edam, aftred.B. van Lieshout, Helmond, en C. J. G. Winkes, Vlaardingen, aftr., die allen hun benoeming aannamen. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. A. M. Diesfeldt, van Edam Verder hield de WelEerw. Heer A. van Delfi eene belangwekkende lezing over komische dra matiek, die met een krachtig applaus werd be kroond. De geestelijke adviseur, de WelEerw. Heer Ratté, dankte voor het groote genot, dat de priester-dichter van Delft den aanwezigen heeft geschonken door deze voordracht in heerlijke taal, en hoopte, dat hij aan het Roomsclie too- neel nog menige schepping zou schenken, woor den, waarmee de vergadering geestdriftig in stemde. Bij de rondvraag gaf pater Servatius, Capu- cijn, in overweging, om na den oorlog eens een katholiek tooneelcongres te houden van minstens twee dagen. Dat zal den bond een stoot ten goede geven en de aansluiting grooter maken. De vergadering applaudisseerde en de voor zitter zei toe, dat het bestuur in die richting zal werken en vroeg daartoe de hulp van patel Servatius, die deze gaarne toezegde te gelegener tijd. Concertbureau HANS AUGUS1IN, Amsterdam. Vertesenwoordiger voor Haarlem Concertbureau A. VERNOUT. HAARLEM. Ingang KfokbuispSeie. tftaandng 5 Juli - 8 uur met medewerking van ORGEL. Aria's uit de cantates „lek habe genug* „Liebster Gott", „Sehet, wir gehen hlnauf", Du Hirte Israel" enz. Voor orgel Praeludium en fuga c t. Pastorale Ir. gr. t, Toccata, adagio en fuga c. gr. t. Eniréa f l.« Kaartverkoop dagelijks bij het Con certbureau firma A. VERNOUT, War- tnoesstraat 10, Haarlem. Aan het Kerkgebouw zijn geen kaarten en tekstboek jes verkrijgbaar. uit bet bezit van bewoners van Haarlem en omstreken, in het Fmh» Halsmuseum van Entree (inclusief voor bet Museum!; werkdagen (105 uur); f 1.25, des Zondags (103 uur) f0.26. De opbrengst is ten bate van bet Haarlemsche Steuncomité, Aan de drukkerij van de Nieuwe Haarlemsche Courant kan terstond geplaatst worden een Aanmelding bureau van de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, Kinderhuisvest 29-33, Haarlem. Beslist de goedkoopste en eerste kwaliteit. OPPERDOEZEN f 0,30 f 0,32i/2, f 0,35 en t 0,40. KLEINE OPPER DOEZEN f 0,22V8. ANDIJKER MUIZEN f 0,30 en i 0,35. KLEINE MUIZEN f 0,20. Alles per 6 kop en reuzenmaat. A. ZONDERLAND, Spaarnwoudorstr. 79-81. TELEFOON IMTERC. 3915. Ovartraffen alias ini nog nooit gepresenteerde massaver- kooping van ongevear 500 Meeren en Joagebeeren costumes. Enorm» keuze Kiuderkleeding en stapels Pantalons. KOMT EN ZIET! KOMT EN ZIET! Om nu eens een beetje ruimte te maken, zullen wij er weer eens een partij schoone goederen aan wagen, wij kunnen ons haast niet keeran of wenden, en daarom de massa moet en zal weg, al zijn zij ook het drie dubbele waard waarvoor wij ze ver- koopen. Let wel, de mooist» Costumes zijn bij deze partij, alle zeer geschikt vcor Zondag- of Uitloop-Costuum. Door onzen enormen omzet en inkoopen, zijn wij wel genoodzaakt, om eens ruimte te maken, want let wel, wij gunnen deztn gelegenheidskoop aan onze afnemers gaaine. Wacht nu niet en talmt niet. Zoo'n gelegenheid om u en uw huisgezin eens net in de kleeren te steken, komt niet veel voor. Onze kracht is onze omzet. Onze kracht is onze inkoop. Niemand is in s>aat tegen ons te con curreren. Ziet onze enorme drukte op den Zaterdag en Zondag, dan is ons winkeltje te klein voor de lief hebbers van solide kleeding voor een zacht prijsje. Van ouds bekend, sinds jaren geves tigd alleen BREESTRAAT 9. KLEERMAKER, Koopman in geregelde en ongeregelde heerenkleeding. Zondags ten gerieve van onze buitenklanten tot namiddags 5 uur ge opend. Reiskosten worden vergoed. Kapitaal 11.000.000.-— Geplaatst en volgestort f 500,000.- Met I dag opzegging Vooi* I maand vast oor 3 maanden vast Voor 6 maanden vast t Voor I jaar vast. NV, »7< 33/, 4 zonder water te gebruiken, maakt bet baar glanzend en zacht di 15 cent per pakje VERKRIJGBAAR BIJ 3Ü TELEFOON 8100, Groete Houtstraat 19 HEDEN VRIJDAO en ZATERDAG zijn de Runderlappen door elkander geeneden en extra fijn friscb Rundergehakt A 05 ot. de 5 ons. Magere Runderlappen A 60 ot, de 5 ons, plus 1 cent slacbtbuiskosten. Wegens drukke slachting zijn de Runder- en Kalfspooteu en Rund- en Kalfspijpèn 20 ot, per stuk. (Vraagt prlj»coirant voor vleeschlevoring per maand). Do Runderen zijn van den eersten keurstempel voorzien. VAN tv>' y» Any- v itl .VPv:' -): 'A-''L'"' - -if li »r ff 99 tv UITVERKOOP ■';X,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8