HARTtntUST YOGHURT BINNENLAND STADSNIEUWS H,M. Koningin Emma ïn onze stad. BERICHTEN Fliisch, waar de lttflianen vergeefsclie pogin gen in hebben om door te breken. De aanval van de Italianen, dien men na de oorlogsverklaring had verwacht en die den Oos ten rijkers wegens onvoldoende toebereidselen en troepen noodlottig had kunnen worden, heeft uiot- plaat6 gehad. Daarmede had de vijand, zoo als vroeger op politiek gebied, thans ook uit strategisch oogpunt het gunstig oogenblik ver zuimd. Toen de aanval eindelijk plaats vond, stond de vijand in plaats van tegenover land storm tegenover bevoegde troepen. VERSPREIDE BERICHTEN DE U-Oorlog. De duikbooten zijn-weer in actie. We vermei den de „Renfrew" en de „Larchmore", die beide pogingen deden om te ontsnappen en hevig be schoten werden. Verder de „Richmond" cn het Belgische stoomschip „Boduognat", die bij de Scilly-ei lauden is getorpedeerd. Omtrent de Ar menian vernemen we: Volgpns de Engelsche bladen heeft de Ameri- kaanscne gezant te Londen betreffende het getor pedeerde s.s. „Armenian" aan zijn regeeiïng medegedeeld, dat het schip o. a. 1114 muilezels aan boord had, met bestemming naar de haven Avonmouth. Van de opvarenden worden 29 man vermist, waaronder acht blanken. Len hunner, dr. Viso uit Porto Rico is naar gemeld wordt, niet drie negers door een Duit- sciien onderzeeër opgepikt. De geredden verbleven 12 uur in de sloepen en op vlotten, alvorens opgepikt te worden door den Belgischen trawler „President Stevens". Du Balkan. Op den Balkan is het nog lang niet rustig. Albanië schijnt vrijwel verdeeld te worden tus schen de anderen: de Serviërs rukken nu op naar Alessio en de Grieken naar BeraL Over Bulga rije vernemen we: De Engelsche gezant alhier, Bax Ironside zou teruggeroepen worden en op gevolgd door den secretaris van het gezantschap Fitz Mamies, die als politiek agitator bekend staat. De terugroeping van Ironside brengt men in verband met het weinige succes, dat de Entente heeft om Bulgarije te bewegen tegen Turkije op te trekken.. Naar verluidt zijn de gezanten der Entente van plan dezer dagen een nieuwe nota aan Bul garije te richten. Gouraud gewond. Aan de Dardanellen is de Fransche opper bevelhebber gewond; we lezen: Generaal Gouraud, commandant van het expe ditie-korps in het Oosten, is getroffen bij de ont ploffing van een granaat, die neerviel in de nabijheid van een ambulance, waar hij de gewon den bezocht. De generaal bevindt zich niet in levensgevaar m is aan boord van de „France" gebracht. Gene raal Bailloud nam voorioopig het bevel over het korps op zich. In de Zwarte Zee. Een Russisch legerbericht meldt In de Zwarte Zee bracht en onzer onderzeeërs Ürie stoomschepen, een groote bark en verschei dene schoeners en schuiten tot zinken. Onze torpedobooten bombardeerden met sue- 'es Senguldak. Aanslag op Pierpont Morgan. Ook in Amerika vindt de oorlog een weer klank er is door een zekeren Frank Holt, leeraar in het Duitsch aan de Universiteit van Coroelle een aanslag gepleegd op Pierpont Morgan, die door een schot in de dij en een in de zij, niet levensgevaariijk werd gewond. De Engelsche ge zant was bij den aanslag tegenwoordig. Het zelfde overspannen heerschap schijnt een bom aanslag gepleegd te hebben, waardoor het senaatsgebouw te Washington vernield is. Bij een spoorwegongeluk bij Ranier zijn drie personen gedood en veertig gewond. Engelselie wanhoop!. In een Engelscb blad wordt een quasi-humo- ristische beschouwing gegeven door iemand, die eene verzameling heeft aangelegd van tal van officieele en officieus® .raadgevingen om zleh tegen de gevolgen van Zeppelin-aanvallen te be veiligen. Er is geen uitkomen aan en na al die raadgevingen weet men in letterlijken zin niet meer waar en hoe men zich keeren of wenden moet. De schrijver dan meende eerst, dat hij bij een luchtaanval niet- beter kon doen don in zijn kel der te vluchten, zoodra bot waarscbuwings- teeken voor een vijandelijk luchtschip zou weer klinken. Een. volgende indruk was echter, dat een kelder voor veiligheid tegen luchtaanvallen als gevaarlijk moest worden beschouwd. Daarna liet hij karren vol zand in z'n slaap kamer sjouwen, om bij brand voorbereid te zijn. Den volgenden dag liet hy het echte." weer ver wijderen, daar een specialiteit had meegedeeld, dat zand wel niets vermocht tegen de moderne brandbommen. Daarna liet hij de buizen van z'n waterleiding op hooger capaciteit brengen en in alle kamers, gangen en portalen extra blussclikranen aan brengen. Spoedig liet hij alles echter weer opruimen, daar al dit water een groot gevaar vormde tegenover zekere geheimzinnige chemische pro ductei), die in de Duitscbe bommen waren ver borgen cu'juist water noodig hebben om helsclie ontploffingen te kunnen veroorzaken. Andere gevaren leverden de gassen op die zich uit de bommen ontwikkelen als zij de aarde hebben bereikt. Hiertegen lui ld® de tea.- raai: „Dooft vooral des nachts in huis alle vuren, want ontzettende ontploffingen zouden volgeD wanneer deze gassen met vuren in aanraking zuden komen." Een chemicus toonde echter ter zelfder tijd door tal van voorbeelden aan, dat de Duitscho luchtbommen eou giftige uitwerking hebben, welke slechts onschadelijk kan worden gemaakt door steeds in elke kanier een vuur te laten branden. Is 't niet om wanhopig te worden? Het de respirators ging hot ai met beter. Elke winkel in Engvlaud is tegenwoordig voorzien van een grooten voorraad respirators tegen giftige gassen. Niets du» zoo gemakke lijk dan een respirator aan te schaffen om er bijv. mee to gaan slapen. Maar aldra werd aan getoond hoe gevaarlijk het is, om zonder de*- teundige voorlichting een rospirator voor te doen teneinde er mee te gaan slapen. Verstik king zou het gevolg kunnen zijn 1 Wat dan te doen tegen de luchtaanvallen met alles wat er aan vast zit? Is 't niet om wan hopig te worden De „Albatros". Naar Tiaiileiding van het lelt, dat een Duitecl) oorlogsschip (de „Albatros") door dc Rusr.cn binnen de Zweedsehe zone bij Oetergaru op Gotland beedkoten is, is den Zweed-sok en gezant te St. Petersburg gelast te proleeteeren tegen deze schending van het Zweedeche grondgebid en dientjengo vclge ook van de Zweedsche neutraliteit. De militaire commandant en de opper-pre- sident berichten, dat maatregelen zijn geno men tot interneeiing van het genoemde seftrip, dat bij Kappen gestrand is. Een di visie torpedojagers beeft bevel gekregen naar genoemde plaats te vertrekken. De gesneuveldeu zijn met groote plechtig heid begraven. Veel Zweedsche militairen eu de overlevenden bewezen de laatste eer. KORTE BERICHTEN De aanmaak van ammunitie in Engeland, ■Officieel wordt medegedeeld, dal thans 60,009 (geoefende metaalbewerkers, dié zich bereid verklaarden overal been te gaan, vaar zij noodig mochten wezen, ter beschikking van den minister van munitie zijn. De Engelsche oorlogslcening. Een groep New-Yorkscke bankiers, met Morgan aan Sb et hoofd, onderhandelt over de plaatsing in de Ver. Stalen van 100 millioeu dollars aau- deeleir in de oorlogsleeuing eu dit bedrag Zal misschien nog woroen verhoogd. Het ei van Columbus! De bekende Engel sche romanschrijver H- G. Wells betoogt in de Daily Express, dat er tienduizend aero- plaans moeten worden gebouwd. Zijn voor naamste argumenten zijn deze: Wegens de zee kan men niet, den Drüt- eebén rechtervleugel en door de ligging van Zwitserland kan men niet den Duiteoken linkervleugel omtrek keil. Laten wij bet doen in do lucht. In den luchtoorlog zijn de Fran- schen en Engolscheir ontegenzeggelijk den Diiitschers de baas. Eu een aeroplaan kan even gemakkelijk gebouwd worden als een auto; buitendien kan ieder, die de nood'ige geschikt beid heeft, in zes weken vliegenier worden' Adv. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninkiijtk besluit: is met ingang van 16 Augustus J. C. Rehr, directeur van bet post- en telegraafkantoor te Dongen, op verzoek, eervol onttheven van liet beheer van gemeld kantoor cn benoemd tot commies der posterijen en telegraphie le klasse; zijn met ingang van 16 Juli bevorderd tot hoofdcommies der telegraphie H. Lijk aart eu W. B. Meiners, thans commies der telegraphie 1ste klasse. DE TW EEDE KAMER. Naar wij vernemen is thans vastgesteld, dat de Tweede Kamer zat worden bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag 13 Juli. HET GEBEURDE MET DE K. ,W. 147. Er was eerst gemeld, dat de logger Ki W. J47 op een mijn was geioopeu en daarna dat ze was getorpedeerd. .Thans is gebleken, dat geen dezer berichten waarheid bevatte, maar dat de logger door een Engelscb oor logsschip middendoor is gevareD, gelijk blijkt uit liet volgende verhaal dat een ge redde, de 13-jarige Arie [Wassenaar uit Kat wijk deed: Wij hadden, zoo vertelde Arie, in de eer ste dagen weinig gevangen, later werd het iets beter en op dat oogenblik hadden we twaalf jast viscii aan boord. Het was zeer mistig. Eensklaps hoorden we een geweldig geraas als van een naderend stoomschip. Toen wc het vaartuig, dat een Eugelseh oor logsschip bleek te zijn, in bet oog kregen, was aanvaring onvermijdelijk. Het gevaarte voer onzen logger middendoor. ,Wat er ver der is gebeurd weet ik niet. Alleen weet ik, dat ik een stuk wrak hout greep, er op klom en mijn laarzen, die vol water waren geloopen nog kon uit trekken. Er kwam een torpedoboot voorbij, doch hoe ik. ook riep, de bemanning be merkte m ijniet. Een tweede torpedoboot volgde en dit vaartuig kreeg mij in bet vi zier en heeft mij opgepikt. Hoe het in zijn werk is gegaan kan ik niet zeggen, want ik werd volgens de bemanning bewusteloos. Spoedig kwam ik wreer bij en ik werd zeer vriendelijk en voorkomend behandeld. Een der officieren 'had hem een 'kelkje gegeven, waarop de torpedoboot stond af gebeeld, welke photographic hij onzen me dewerker liet zien. De bemanning had verzekerd dat de aan varing bij ongeluk was gebeurd. Geen enkel Engelscb oorlogsvaartuig zou er een oogenblik aan denken een Hollandsch via- schersvaartuig opzettelijk leed te doen. Arie zelf geloofde dit ook volkomen. Hij was aan wal gebracht en roemde zeer de goede behandeling van Engelsche zijde genoten. Toch was hij blij spoedig weder behouden bij zijn ouders thuis re zullen zijn. DE INKOMSTENBELASTING EN DE OORLOG. Het Hbld. meldt, dat op 1 Juni, dus een maand nadat het dienstjaar geëindigd was, te Amsterdam aan gemeentelijke inkomstenbelas ting, op een geraamde opbrengst van 7 a 8 mil- loen, nog verschuldigd was een bedrag van acht tien ton. Vergelijkt men dit cijfer met hetgeen op 1 Juni 1914 nog verschuldigd was over het dienstjaar 1914, dan blijkt daaruit dat de hoogere achterstand ongeveer één millioen is. (Op 1 Juni 1914 was die achterstand nl. onge veer acht ton). Intusschen zal, naar verwacht wordt, van die achttien ton verschuldigde belasting nog wel een ruim deel terecht komen. Maar bet cijfer der on inbare posten zal zeker belangrijk hooger zijn dan vorige jaren. Voor het dienstjaar 1912/1913 is het in de jongste raadszitting vastgesteld op f 145,000. Voor 1913/4 wordt het geschat op ongeveer een ton meer. Voor dit jaar zal het bedrag aan oninbare posten stellig nog weer aanzienlijk hooger zijn dan over 1913/14. EEN FRANSCHE TWEEDEKKER GELAND. Te Sas van Gent is Zaterdagmiddag een Fransche tweedekker geland, waarin twee Engel sche vliegers gezeten waren. De vliegers, R. G. E. N. Maekin en A. F, Adams gehecten, hadden boven Belgisch grondgebied verkenningen ge daan, toen hun toestel boven de grens door een kogel werd getroffen, waardoor de motor defect raakte. Zij werden naar de richting Sas van Gent gedreven, waar zij genoodzaakt waren te landen. Daar zij echter in de meeniug verkeerden nog steeds boven Belgisch grondgebied te zijn, lieten zij op eenige honderden meters hoogte hun benzine-reservoir geheel leeg loopen en staken, zoodra zij geland waren, hun toestel in brand. De tweedekker werd geheel vernield. G EM 11 I NTEL 1.1K E JIROEN.TEN V ERKOOP. Men schrijft uit Deventer: De levensmiddelen- commissie van het plaatselijk steuncomité heeft veel succes met haar massa-aanvoer van groen ten uit hét Westland. Begonnen met één wagon, op ééne plaats (Botermarkt) verkocht, werden er deze week niet minder dan 3 wagons groenten tegen vasten, doch lagen prijs, verkocht. Deze week werd er ook in de. beide buitenwijken eene verkoop van deze groenten gehouden. De arbei dende bevolking is met deze maatregelen ten zeerste gebaat. Er wordt reeds 2 keer per week verkooping gehouden. KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM, H. M. de Koningin zal op Donderdag 15 Juli een bezoek aan Rotterdam bréngen, o a. om per soonlijk den eersten steen voor bet nieuwe Raad huis te léggen. EEN MÜNHTEBURECU. De Ministeries van Oorlog en van Marine hebben op grond, dat het h. i. gewenscht is zich van de medewerking der Nederlandsche indus trie te verzekeren bij de vervaardiging van muni tie, opdat de aanvulling daarvan onder alle om standigheden zooveel mogelijk gewaarborgd zal zijn, ingesteld een munitiebureau, om het noo- dige overleg met bovengenoemde industrie te plegen en de gewenschte maatregelen ter zake te nemen. Het Bureau is gevestigd j. P. Coen- straat 29, te den Haag. EEN TUINSTAD. De „Heerlijkheid Sterksel", gelegen aan de nieuwe spoorlijn Eindhoven—Weert, is dezer da gen aangekocht door een Hollandsch-Belgische maatschappij, ten einde aldaar een tuinstad te stichten, terwijl ook een deel van den aangekoch- ten grond zal worden ontgonnen tot "vrucht baar bouw- en weiland. Den omvang van deze plannen zal men eenigszins kunnen begrijpen, wanneer men weet, dat de oppervlakte van den aangekochten grond circa 2000 H.A. aan één blok gelegen terrein omvat. Ook zal een meer, ter grootte van circa 80 H.A., worden gegraven. De zijgangen dei' spoorrütnigèn. De di rectie der Staatsspoor beeft bepaald, dat handbagage niet mag worden geplaatst. in dé zijgangen of middengangen der rijtuigen, Omdat zij ah-duii voor Let ito- en uitetappen der reizigers Aséèr hiudéiTïï is. Wordt ba gage in de zijgangen of middengangen der Tijtuigen aangetroffen en voldoet de eige naar niet terstond aan bet verzoek van het treinpersoneel om deze in de netten of on der de banken te plaatsen, of wel kan zulke wegens de afmetingen der voorwerpen niet geschieden, dan moet deze bagage, betzij on derweg, betzij op bet eerstvolgend (station, naar den bagagewagen worden overgebracht en ale bij aan koniet te bevrachten bagage worden behandeld., Sleehtts ten aanzien van reizigers, wien geen zitplaat® is kunnen worden aangewezen, kan van bet voren staande worden afgeweken. Een smokkelaar doodgeschoten. Aan de grens ten zuiden van Bergen-op-Zoom heeft de grenswacht geschoten op een achttal smokkelaars, waarhij een zekere M. werd getroffen, die aan de gevolgen is overleden. Bij het zwemmen verdronken. Te Leen wen zijn gistermiddag twee. jongens van 11 jaar, tweelingen, zoons van J. Klaas-en, bij het zwemmen in de Waal verdronken. Onder Aardenburg is gistermorgen bij 't zwemmen verdronken de 21-jarige L. La- zoen, van Maldeghem, die verbluf hield te Oostburg. Te Nieuwe-Pekela 's Zatepdagavorifi het vijfjarig jongetje van den slager K. Smit in het kanaal verdronken. Vandaag is Haarlem weer eens vereerd met Koninklijk bezoek. H. M- de Koningin-Moeder, die de tentoonstelling in het Frans Hals Museum wilde komen bezoeken, heeft van deze gelegen heid tevens gebruik willen maken, om eeaige in richtingen van liefdadigheid en ziekenzorg te komen zien, naar Hr. Ms. gewoonte: men weet dat Koningin Emma bovenal ervan houdt, voor zieken, weezen en kinderen Hare moederlijke zorg en belangstelling te toonen. Met den gewonen trein van 1.40, waaraan het salonrijtuig der N. C. S. was aangehaakt, dat H. M. bij hare reizen geregeld gebruikt, arriveer de de Koningin-Moeder met klein gevolg in Haarlem. Op het station, waarvan een gedeelte was afgezet, waren vele belangstellenden achter de afzetting aanwezig: op het perron-zelve bevon den zich o. m. Jhr. Mr. Saudberg, de burgemees ter en de Commissaris van politie de heer van Goor. H. M. werd bij het uitstijgen van den trein begroet door den burgemeester, eenige autoritei ten werden voorgesteld, en H. M. die vergezeld was van Jhr. de Ranitz, grootmeester, de heer van Styrum, kamerheer en de hofdames baro nesse van de Polle en baronesse van Itter- sum, daalde daarop de trap af aan de zijde van het Kennemerplein, waar onder toejuichin gen van een groote menigte die hier stond opge steld, de auto werd bestegen. Vriendelijk dankte H. M. de Koningin-Moeder voor d éhulde van het publiek. In matigen draf werd, voorafgegaan door de auto van den burgemeester, gevolgd door 'n der de auto, waarin nog een deel" van het gevolg, gereden langs het Staten Bolwerk, onder het via duct door, Kenaupark, Nassaulaau, Verwulft, Groote Houtstraat, Plein, Dreef, Paviljoenslaau naar de Mariastichting. Om viji' minuten voor tweeën arriveerde EI. M. aan de Maria-Stichüng in de Kamperiaan, waar een rijke palmen- en plantenversiéring in de vestibule was aange bracht. Zij werd aau den ingang ontvangen door de doctoren van liet gesticht, terwijl de zusters met de Eerw. Overste en den rector, den ZeérEervv. Heer J. Sondaal, in dé ontvangkamer H. M. begroetten. De heer Dr. L. C. Prooi sprak hier li. M. toe. Daarna begaf men zich naar de mooie kapel van het gesticht, alwaar de zusters H. M. toe zongen: „Domine salvam fac reginani nos- tram". („Heer, bewaar onze Koniugiune"). Ii. M. bezocht vervolgens de derde klasse; eerst de zalen der vrouwelijke, daarna die der mannelijke patiënten, waarna door H. M. ook de eerste en de tweede klasse werden bezocht. Toen begaf men zich naar den refter van de zusters, naar de keuken en vervolgens naar liét kinderhuis in den tuin. Nadat li. M. zoo deze zalen van de stichting met belangstelling had in óogenschouw genomen, keerde men weer naar de ontvangkamer terug, waar H. M. hare handteekening zette in het gedenkboek. Hierna verliet H. M. de Mariastichting, uit geleide gedaan door de doctoren, en ging op bezo°k bij het Ned. tierv. Weeshuis aan de Olieslagerslaan, alwaar zij te drie uur aankwam. De regent-president van het huis, Jhr. H. H. Röell, ontving de Koningin-Moeder aan den in gang. De weezen van het huis stonden op de binnenplaats, opgesteld, waarlangs H. M. naar de jongensafdeeling ging, om daar een bouquet in ontvangst te nemen van de twee jongste,wees jes, Nelly Pos en Henny Boogaard. In de regentenkamer, waarheen de Koningin zich vervolgens begaf, waren aanwezig de regen ten en regentessen, de predikant, dominéé Wee- nèr, en de geneesheer, dr. Bijleveld; na de voor stelling aan II. M„ teekendie zij een oorkonde, uitgevoerd door den heer Luiten. ■Nadat H. M. vervolgens de jongensafdeeling had bebichtigd, begaf zij zich naar de eetzaal, waar alle weezen stond opgesteld, met de direc trice, mevr. Wrede Losgert en den directeur, den heer C. de Cock, en alle beambten Daar werd de Bezoekster toegezongen vers I van gezang 273, en vers l van gezang 224. Ver volgens bezocht men de meisjesafdeeling, waar If. M. gelegenheid liad. de werkzaamheden van de weesmeisjes, die druk aan den arbeid waren, in oogenschouw te nemen Bij de bezichtiging van de verschillende zalen toonde H. M. vooral veel belangstelling voor de Huisvlij taf deeling. Nadat de meisjesafdeeling bezocht was, ver trok Hare Majesteit te 10 minuten voor vieren, terwijl een groote menigte buiten haar op wachtte. Bij liet ter perse gaan van ons blad vertrok de Koningin-Moeder naar hel Doopsgezinde Weeshuis waar zij te 4 uur ontvangen werd door den heer S. K. Sybrandi, voorzitter van het College van Regenten. Het jongste weesje, Annie Ruben, biedt Haar een bouquet aan. Morgen komen we hierop nader terug, alsmede op liet bezoek aan het Frans Halsmuseum, waar de Koningin-Moe der ten slotte zou heengaan, ter bezichtiging van de tentoonstelling van Oude Kunst. WENSCHEN MET BETREKKING TOT INLIJVING. De Burgemeester brengt ter kennis van de dienstplichtigen, lichting 1916, die niet bij den Keuringsraad of ter gelegenheid van het in art. 76 van het Militiebesluit bedoelde onderzoek, hunne wenschen met betrekking tot de inlijving hebben kenbaar gemaakt, dat zij alsnog vóór 10 Juli a.s. bij hem van bedoelde wenschen kunnen doen blijken. VRIJSTELLING VAN MI LIT IE Dl E N ST. De Burgemeester brengt ter kennis van de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916, de zer gemeente, dat tot liet verkrijgen van vrij stelling van den dienst bij de militie wegens aan wezigheid van in hetzelfde jaar geboren broe ders of halfbroeders, door belanghebbenden tot het doen opmaken van het vereischte getuig schrift, aanvraag moet worden gedaan tusschen 5 en 8 Juli a.s. ter gemeentesecretarie (2e afdee- ling) alhier. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING IN „DUIN EN DAAL". Wij hebben dan toch nu waarlijk óók weer een „Haarlemsche schildersbent", die er wezen mag, en die met „de schilders in het Gooi" mis schien wel de eenig aaneengesloten plaatselijke artistenclub is in ons Nederland, die met eere zich mag laten noemen als zoodanig! Hun talent loopt uiteen, en hun streek is gansch verschillend: maar Frans Hals en Jan 'Steen en Wouwerman teken óók niet op elkaar, en al wil ik nu II. F. Boot en Ko Doncker en Kamp en die anderen niet direct, met de groote Middeneeuwsche Haarlemsche meesters vergelijken, toch is het een verblijdend feit te noemen- dat in onze vanouds kunstlievende stad de kunst van Sint Lucas metterdaad iu eere blijft, en hoog wordt gehouden door talentvolle mannen vol toewijding en liefde voor 't schoon. De tentoonstellingen van ons Haariemsch schildergenootschap „Kunst zij ons doel" heb ben dat herhaaldelijk bewezen, en ik zag dat Alles nog weer eens dubbel zeker op de verkoops expositie, die een aantal jongere Iiaarlemsche schilders heeft georganiseerd in het hotel „Duin en Daal", dat nu wj) dubbel aantrekkelijk mag heeten, èn als een wondermooi zomerzitje en zomerthuis, èn als een kunstzaal die ernstige belangstelling vraagt D'r hangen in „Duin en Daal", langs de gang wanden en in een paar zalen (volstrekt niet overal even gunstig!) een goede honderd schilderijen en pastels en aquarellen en studies, eu je krijgt door deze werken een heel goed denkbeeld van het talent der jonge Haarlemsche schilders, die deze collectie hebben bijeenge bracht. Daar is werk van H. F. Boot, van mej. Bouman en W. J. Braadt uit Amsterdam, van A. J. Grootens en J. A. Kamp, H. Kruijder en Alb. Oger; van II. van Riet, W. Stern en H- J*I Wesseling, en een paar teekeningen van W Doncker. Het is zeer uiteenloopend werk: gladde, nctt< schilderstukjes in olieverf en grove, hoekig houiskoolteekeniiigen of pastels, landschapjes stillevens, portretten, modelstukken en fantasies er is van alles. En van tijd tot tijd sta je te piekeren, als erlangs loopt, wat 'n veelzijdig talent één zoofl schilder soms vertoontBoot bijvoorbeeld, die R schilderijen en aquarellen ophangt, zóó totaal verschillend in factuur en visie van andere die ef hangen, dat ik óf jaren er tusschen in, óf eeö benijdenswaardige veelzijdigheid moet onderstel len die verwondering wekt. D'r is b.v. eefl aquarel: „meisje met kruik" hier (no. 95) dat zoo forsch en raak van teekening is als ik zelden zag. L'n als je daartegen ziet het groote schil derij „M'n tafel", dat een soort stilleven uit beeldt, volgens de techniek van de oude school geschilderd, dan zou-je waarlijk niet zeggen dat die twee van ééne hand zijn! Forscli van ieekening en knap gedaan werk levert ook W. Stern, wiens „paarden a^n de ruif" (no. 68) of „sleeperspaarden" (66) van een merkwaardig talent blijk geven. Van A. J. Grootens te Bloemendaal hangefl er een aantal schilderijen die tot de meest-in-deu- smaak-vallende zullen hooren: z'n „Winter" (no. 29) bijvoorbeeld is een prachtschilderij /oof een salon: mooi en knap werk niet alleen (de winternevel is werkelijk meesterlijk geschilderd 1) maar ook decoratief goed-doende; no. 26 „tegen den avond" is een ander merkwaardig staaltje vandezen kunstenaar, die z'u kijk op mooie natuurmomenten meesterlijk kan uitbeelden. Onder.de mooiste stukken die er hangen (jam mer dat het in zoo slecht licht is geplaatst) vond ik een pastel van Alb. Oger „In den régen", Wat hoekig van teekening maar prachtig van licht effecten. Van Kruijder hangt er een aquarel „De goede oogst", dat wel knap gedaan, maar ma wat te afgezaagd is als allegorie; beter zijn de „Koeien op staï" (no 47) en ook de Belgische schetseü (51, 53, 54) zijn werkelijk kunstwerken, ik moet voorts noemen J. B. Kamp Jr., die óók al zulke heterogene stukken te kijk hangt: z'fl decoratief paneel met oude schepen (38) en de krijfteekeningen die hier en daar zijn oogehan- gen, hebben zoo geheel niets van elkaar! Heel mooi werk levert H. J. Wesseling, mis schien het best van alles wat hier is geëxposeerd, en zeker liet meest blijk gevend van een even wichtig talent. Z'n „Grijze dag" (80) vind ik een juweeltje; z'n portretten (vooral de twee 121 en 122, welk laatste beduidend beter is dan 77). zijn uiterst knap geschilderd. Stillev ens en bloe men van H. van Riet en een paar van die zon derlinge teekeningen van Ko Doncker, die ik met den besten wil niet mooi kan vinden, hoe knap ze ook geteekend zijn, moeten nog worden ge noemd om een volledig beeld te krijgen van deze merkwaardige verzameling stukken van Haar lemsche schilders, die ieder bezoeker van „Duin en Daal" tusschen haakjes na de jongste ver beteringen en verfraaiing een prachtgelegen- heid! zien moet! Het is alléén jammer, dat er tusschen deze stukken door nog een paar andere schilderijtjes hangen, waarvan de gouden lijst het mooiste is! Natuurlijk bedoel ik hiermee niet Koster's bloemenveld-paneeltje, dat een bekend meesterstukje is! S. K. S. A. Het Comité der K. S. A. .voor Haarxeul vat onder de i'ri&sche leiding van den nieu wen voorzitter, den lieer Mr. Fr, Hage- meijer, de actie weer mot nieuwen moed aan. Voor de a.s. wintercampagne wordt een groote werkkracht ontwikkeld, die zich wel epoedig naar buiten zal doen gevoelen1- De besturen der aangesloten vereenigingen, met .welke méér geregelde voeling zal wor den gezocht, zullen binnenkort van wegehet bestuur van bet Cojntié worden uitgenoo- dig'd, eenigszins volledige gegevens betref fende bun functionarissen en het ledenaan tal te verstrekken, opdat het bestuur van bet comité beter overzidbt zal krijgen va» de Roomecbe actie te Haarlem. HET NIEUWSTE! Te Schoten gaan in de laatste dagen vodden- kooplieden rond, die in plaats van geld den kin deren voor vodden stukjes speelgoed geven. Ze inaken goede zaken, daar vele kinderen hun moe der vragen om vodden naar den koopman te mogen brengen, waarvoor ze dan een bal of eefl tol enz. krijgen. Natuurlijk ziet de voddenkoop man bier voordeel in. DIENSTWEIGERING. Tegen den milicien-huzaar F. K., afkomstig uit Ruurlo, die alhier weigerde op last van eefl luitenant den looppas aan te nemen om zijfl kwartiermuts op te zoeken toen hij dezen bij eefl oefening te paard verloor, vorderde de auditeur militair bij den krijgsraad te den Haag 2 maan-, den militaire gevangenisstraf. Bekl. beweerde niet te kunnen omdat hij doorgereden was. GEEN HOOGER BEROEP AANGE- TEEKEND. De Tribune meldt, dat wegens de koste» afgezien is van het instellen van hoogei beroep tegen Wijnkoop® veroordeeling tc* 25 boete door onze rechtbank wegens bc leediging van den Czaar van Rnsland.è burgerlijke stand. Ondertrouwd: 3 Juli. J. J. Thöne M. P. Wilkens, Geboren: 2 Juli. D. van A. A. Verheijdc Verputten. Overleden: 2 Juli P. N. Sabel, 80 te Ruijchaverstraat. A. H„ 2 mnd„ d. van N D*j Vermeer, Zuid Brouwersstraat. BINNENLAND. UITSLAANDE J3RAND TE AMSTERDAM Men seint ons uit Amsterdam: Tegen kwa<_| voor tien hedenmorgen ontstond door het vla» vatten van een gutninislang aau een gascomfof. brand op de tweede verdieping Keizersgract» 272, bewoond door den heer mr. A. J. Driesse"' in assurantiën. Het vuur greep buitengewoon fel om zich lie®; en vond gretig voedsel in de verschillende m® beien van deze slaapkamer. De vlammen sloeg dan ook weldra naar buiten. f De brandweer was het vuur echter met lvV .j slangen op de vechtleiding en een koolzuursp' (l, spoedig meesier en wist het tot de slaapkamer beperken. j Mede aangerukte stoomspuiten behoefden dienst te doen. fbic^TLÜCASSErs BaRSchelkM.Vd.SlÉEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2