Van hedenmorgen» BINNENLAND Fransch-Belgisch fronf Rw?s!sr.!i front Costenriifesch-Italiaanscïi front EEN NIEUWE OPPERBEVELHEBBER DER RUSSEN. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN PATRONATEN IN HET AARTSBISDOM UTRECHT. Uil Ut FKoVmClt beverwijk. toedoen, een flinke troef in de hand als het bij tventueele vredesonderhandelingen, tot een uit ruil kamen moet. Er komen nu meer gedetailleerde berichten van Russischen kant over het offensief, dat de Russen in Zuid-Polen genomen hebben. Het schijnt werkelijk in een nederlaag van de Oos- tenrijksche legers te zijn verkeerd. De Russen schijnen zelfs meer gedaan te hebben dan hun vijanden alleen maar te hebben teruggeworpen. Zij zijn de rivier overgetrokken, hebben den vijand groote verliezen toegebracht, namen elf duizend gevangenen en zelfs een vaandel, en nu zijn de Russen tot vervolgers geworden in plaats van vervolgden. Wij wachten met belangstelling af, wat daarvan komen zal, te meer, daar ver ondersteld kan worden, dat de Rüssen hun front in Koerland hebben moeten verzwakken om hun troepen in het Zuiden te versterkenEr worden vandaar ook nieuwe gevechten gemeld en mis schien zullen de Duitschers willen trachten van het Noorden uit den Russischen druk te ver minderen Hoewel er in het Westen weinig belangrijks gebeurt, schijnt ex toch wat op til te zijn en even als er op den krijgsraad in Rusland het offensief Polen gevolgd is. moeten we-letten op hetgeen i Frankrijk gebeurt. Daar zijn de leidende En- elscne staatslieden Maandag aangekomen om n Ca.ais een conferentie te hebben met de Fran- tche ministers. Ook Joffre en Fiench zullen er aan cteeinemen en misschien zullen we ook hier het resultaat van deze groot- conferentie verne men in den vorm van eer. offensief der geallieer den. Zou de oorlog nu eigenlijk pas goed be ginnen? Het Fransche communiqué is ongewoon lang en wq zullen het onzen lezers dan ook niet htelemaal voorleggen, veel belangrijks staat er niet in; in het Duitsche communique wordt het voordeel der Franschen bij Souchcz toege geven Duitsch legerbericht. EERLIJN, 9 Juli. Officieel uit het groote hoofdkwartier len noorden van de suikerfabriek van Sou- chez is ren Fransche aanval afgeslagen. Kleine afdeelingen, die onze stelling waren binnenge drongen, werden neergeveld. Het is ons tot dus ver niet gelukt, het eergisteren verloren stuk loopgraaf ten westen van Souehez van vijan den te zuiveren. Het bericht van het Fransche legerbestuur over de verovering van een Duitsch kanon is onjuist. ••Ter oosten van Ailly hebben de Franschen afzonderlijke aanvallen gedaan, doch zonder re sultaat. Ten oosten van en in aansiuitiug met onze nieuw veroverde stellingen in het Pritst.er- bosch hebben wij verscheidene Fransche loop graven bestormd over een breedte van 350 M. Wij maakten daarbij 250 gevangenen en ver overden 4 machim-géweren. 's Nachts zijn aan het front tusschen Ailly en den Moezel slechts onbeduidende patrouille-gevechten geleverd. Na een krachtige voorbereiding door de artillerie viel de vijand de hoogte 631, bij de Bandesapt, aan, den 22en door ons stormenderhand ver overd. Wij moesten de volkomen vernielde loop graaf op den top ontruimen. Fransch legcrbericlit. PARIJS, 9 Juli. Ten noorden van Souehez hebben de Duitschers met een zeer hevigen aan val gepoogd de loopgraven te hernemen, die wij den 6en veroverd hadden. Zij slaagden slechts over een afstand van 100 M. van de 800 M., die zy verloren hadden. Tusschen Maas en Moezel is de nacht van 8 op 9 dezer zeer woelig geweest. Tusschen Feyenhaye en het Bois-le-Prêtre hebben de Franschen, met handgranaten vechtend, onge veer 150 M. veroverd van de loopgraven die zij den 4en verloren hadden. Te Croix-des-Carmes heeft de vijand een aan val gedaan in den avond van den 8en, met lucht- torpedo's en brandende vloeistoffen. Nadat zij er in geslaagd waren vasten voet te krijgen in de eerste linie, zijn zij er onmiddellijk met een tegenaanval uitgeworpen. Zij konden zich slechts in enkele deelen van de voorste loopgra ven handhaver», In de Vogezen hebben de Franschen tusschen de Bandesapt en Fontenelle een opmerkelijke overwinning behaald. Na de Duitschers ver jaagd te hebben uit een gedeelte van de oude loopgraaf, die zij den 22en Juni hadden geno men. veroverden de Franschen alle Duitsche verdedigingswerken van de heuvels ten zuid westen van Fontenelle af tot den weg van T.au- nois naar Moyenmoitier. Dit beteekent een ter reinwinst van 700 M., over een breedte van 660 M. WTü namen een bataljonchef gevangen, 18 andere officieren, 2 officieren van gezondheid, 707 niet gewonde soldaten. De Fransche ambu lances namen 1 Duitsch officier en 32 gewonde Duitsche soldaten op. Wij veroverden één kanon. 2 mitrailleuses, bommenwerpers en veel munitv We geven uit het Russische communiqué hetgeen het belangrijkste schijnt; het andere communiqué is kort, hetgeen teekenend is voor zulk een belangrijk gevechtsfront. Russisch legerbericht. SINT PETERSBURG, 8 Juli. Gisternacht heeft de vija..-d zonder succes onze stellingen by het station Moerawjef aangevallen. In den nacht van 6 Juli was het hem gelukt ten westen van den straatweg van Kalvaria naar Soewalki de rivier Sjelmentka over te steken doch den volgenden dag werd hij er opnieuw van terug geworpen. In dienzelfden tijd gingen onze troepen in de richting van Lublin met succes voort het aan gevangen offensief te ontwikkelen in den sec- itor OerzendofBykhava. Na de rivier Oerzen-: dofka te zijn overgetrokken, brachten zij den vijand ontzettende verliezen toe, maakten van 5 tot 7 Juli ongeveer 11000 gevangenen en na men vele tientallen mitrailleuses benevens een vaandel. Dit vijandelijk detachement is thans op den terugtocht. Wij achtervolgen het. Aan de Boeg, de Zolotaja, de Lipa en de Dnjester geen veranderingen. Oostenryksch legerbericht. WEENEN, 9 Juli. Op het N. O. deel van het front is de algemeene toestand onveranderd. In Russisch Polen wordt de strijd op de hoogte ten noorden van Krasnik voortgezet. Evenals voorgaande dagen, zijn ook gisteren op verschei dene plaatsen van het front uiterst felle aanval len der Russen afgeslagen. Ten westen van den Weichsel hebben de verbonden troepen zich in alle door hen vermeesterde voorste Russische stellingen gehandhaafd. De berichten worden hoe langer hoe scliaar- scher; men vergelijke de communiqu's. Italiaanseh legerbericht. ROME, 8 Juli. Er is niets belangrijks ge beurd gedurende de laatste uren. De actie aan de verschillende fronten ontwikkelt zich regel matig^ Oostcnrykseh legerbericht. WEENEN, 9 Juli. Op het front in de kust streek is het gisteren betrekkelijk rustig geble ven. Bij Görz hebben wij een Italiaanseh vlieger tot landing gedwongen. In het Karinthische en Tiroolsche grensgebied artillerie-gevechten en schermutselingen. Een aanvalspogiug van twee vijandelijke bataljons op Coldilana (bij Buchenstein) is afgeslagen. BERLIJN, 9 Juli. (Part. S.) De Vossische Zeitung verneemt indirect uit St. Petersburg: Generaal Russki die wegens oneenigheid met grootvorst Nikolajewitsch zoogenaamd ziekte verlof had, neemt heden het opperbevel over de Russische legers aan het zoogenaamd Noord westfront over. Hij kreeg speciale bevoegdhe den en zal binnenkort den titel verkrijgen van ondergeneralissimus. Generaal Russki leidde in dertijd het Russische offensief tegen Lemberg en geldt met Generaal Ivanow voor den besten Russischen strateeg. In den kaatsten tijd werden steeds meer stemmen vernomen die hem onder den meest verbitterden tegenstander van den Grootvorst telden. Dezen gelukte het intusschen blijkbaar den Czaar bij diens laatste bezoek en bij den Kroonraad in het hoofdkwartier, van zijn onmisbaarheid en misschien wel ook van zijn nog steeds al te bedenkelijke macht te overtuigen en zoodoende bleef het opperbevel in zijn handen. Of nu de bekleeding van Russki met speciale bevoegdheden en zijn aanstaanden titel een nieuw succes der antigrootvorsten- partij beteekent, waardoor een belangrijk stuk van diens dictatoriale militaire macht wordt afgenomen omdat hij voorloopig nog niet ge heel opzijde te zetten is, zal nog moeten blijken. DE „AMALFI." WEENEN, 9 Juli. (Part.) Volgens de „Wie ner Abendzeitung" zijn van de bemanning van de getorpedeerde Italiaansche kruiser „Amalfi" 176 man omgekomen. Het antwoord van Dtuitschland aan Amerika. In officieele Amerikaansche kringen meent men, dat de toestand weer kritieker en het antwoord niet bevredigend is. Daar in wordt o.a. gezegd: De keizerlijke regee ring vernam met voldoening uit de nota, hoezeer de regeering der Vereenigde Staten op prijs stellen, de beginselen der mensche- lijkheid ook in dezen oorlog verwezenlijkt te zien. Deze oproep vindt in Duitschland vollen weerklank. Duitschland hield steeds vast aan het be ginsel, dat de oorlog gevoerd moet .worden met de gewapende en georganiseerde macht van (Ten vijandelijken staat, dat daarentegen cie vijandelijke burgerlijke bevolking zooveel mogelijk gespaard moet blijven. Aan de A- merikaansche regeering is bekend, hoe de tegenstanders van Duitschland erop uit zijn om, met verachting der regelen van het vol kenrecht en minachting van alle rechten der neutralen, door verlamming van alle vreed zame verkeer tusschen Duitschland en de neutrale landen, niet zoozeer de oorlogs voering willen treffen als wel het leven der Duitsche natie willen vernietigen. Ter wijl onze vijanden ons zoo luide den oor log hebben aangezegd, zonder genade en tol volledige vernietiging, voeren wij oorlog in noodweer voor ons volksbestaan en ter wille van een duurzamen vrede. Aan de dui delijke plannen onzer vijanden en hun oor logvoering, die indruischt tegen het volken recht, hebben wij onzen onderzeeschen oor log moeten aanpassen. Met ontzettende dui delijkheid toont het gebeurde met de „Lu- sitania", tot welk een gebaar voor men- schenlevens de oorlogvoering onzer tegen standers leidt. "De beloften van premiën aan Britsche handelsschepen, die zich laten bewapenen en die onderzeesche booten ranjpien, zijn in scherpen strijd met alle beginselen van het volkenrecht en wisschen elke grens uit tusschen handels- en oorlogsschepen. En daardoor zijn ook de neutralen, die van deze handelsschepen als passagiers gebruik nufken, aan alle gevaren van den oorlog blootgesteld. Had de commandant der Duitsche onder zeeboot, welke de „Lusitania" vernietigde, de bemanning en de reizigers vóór de torpe deering in de booten laten gaan, dan zou dit tengevolge hebben gehad de zekere ver nietiging van het eigen vaartuig. Volgens alle ervaringen, opgedaan bij het laten zin ken van kleinere en minder zeewaardige schepen, was te verwachten, dat een zoo groot schip als de „Lusitania", ook na do torpedeering, lang genoeg boven water zou blijven om de passagiers in de booten te laten gaan; omstandigheden van zeer bij zonderen aard, inzonderheid het voorhanden zijn van groote hoeveelheden ontplofbare stoffen, hebben in deze verwachting bedro gen. Bovendien moet er nog op worden ge wezen, dat, zoo de „Lusitania" verschoond werd, duizenden kisten met munitie aan een vijand van Duitschland in handen werden gespeeld, waardoor duizenden Duitsche moe ders van hun kinderen en kostwinners zou den zijn beroofd. Het heet verder in de nota: Om onvoor ziene gevaren, die Amerikaansche passa giersschepen ioopen in den zeeoorlog tus schen Duitschland en Engeland, te voorko men,, zal aan de Duitsche onderzeesche boo ten een aanwijzing worden gegeven om pas sagiersbooten, die bijzondere teekenen dra gen en -waarvan dit vooraf is bepaald, vrij en veilig te laten passeer en. Hierbij vertrouwt de keizerlijke regeering er trouwens op ,dat de Amerikaansche re geering de garantie op zich neemt, dat deze schepen geen contrabande aan boord heb ben. Om voldoende reisgelegenheid voor Amerikaansche burgers over den Atlauti- schen Oceaan te verschaffen, geeft de Duit sche regeering in overweging het aantal be schikbare stoomschepen te vermeerderen, doordat een gelijk aantal onder Amerikaan sche vlag varende neutrale stoomschepen in passagiersdienst buiten dienst worden ge steld. De Paus eu de oorlog. De bladen die in de Beiersche diocesen verschijnen, drukken een brief van Z. H. den Paus aan kardinaal' von Hettinger en de andere Beiersche bisschoppen af, waarin naar de Kolnische Volksztg. verneemt het volgende voorkomt: „Moge God bestie ren dat ook het onheil van dezen bitteren oorlog ten goede leide. .Wij koesteren het vertrouwen dat God, bewogen door het ge meenschappelijk gebed, ook de gemeen schappelijke smeekbede zal vervullen en de zegeningen van den vurig veriangden vrede zal schenken, opdat de bedroefde volkeren van Europa zijn volheid langen tijd deel achtig worden." De U-oorlog. Vandaag is de lijst ver meerderd met de „Guido", die de vorige week ontsnapte; de „Marion Lightbody" en het Russische schip „Anna". Een groote conferentie. Asquith, Crewe, Kitchener en Balfour vertrokken Maandag naar Frankrijk om Dinsdag te Calais een conferentie te hebben met Viviani, Delcassé, Millerand, Augagneur, Thomas en Joffre. Ook French zou aan de conferentie deel nemen. Een kruitfabriek ontploft. Even voor 9 uur gisterenmorgen hadden in de kruitfa briek van Hoünslow, nabij Londen, twee hevige ontploffingen plaats. Minder hevige ontploffingen volgden. Ontzagwekkende rookwolken werden tot op een afstand van vele kilometers zichtbaar. Het is nog niet bekend, welke schade is aangericht. Zeppelins of vliegers?... Het einde der „Amalfi." Volgens een te legram uit Venetië aan het Giornale d'Ita- lia werd de Amalfi ongeveer 7 uur 's och tends getorpedeerd, toen zij zich op een afstand van 20 mijlen van de kust bevond. Het schip maakte veel water, zoodat het onmogelijk was eëii poging te doen om het te redden. Daarom werden dadelijk bevelen gegeven om de bemanning te redden. Het schip zonk binnen een half uur. Andere schepen van de divisie snelden toe om hulp te bieden, en ook werden uit Venetië twee hospitaalschepen gezonden. In het geheel werden ongeveer 5ÜJ van de 684 opvarenden gered. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk Besluit is belast voot dpn tijd van één jaar: met de waarneming der betrekking van ontvanger der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Lemmer, W. J. Hille- brandt, thans Rijksklerk 1ste klasse ten kan- tore derzelfde middelen te Purmerend. UITVOERING DER OORLOGSZEE- ONGEVALLENWET 1915. Bij Kon. besmit is het volgende bepaald met ingang van den dag, waarop de Oorlugszee- ongevallenwet 1915 in werking treedt; De eigenaar i3 verplicht er voor te zorgen, dat vóór het onder nemen van een reis aan elk lid van de bemanning van zijn zee vaartuig wordt uitgereikt een door of namens ncn on- derteekende verklaring, waaruit blijkt tegen wien of tegen wie de schepeling of zijn na gelaten betrekkingen een vordering t:t uit- keering van de bedragen, waarop hij of zijn nagelaten betrekkingen krachtens de Üorlogs- zeeongevallenwet 1915 aanspraak zullen kuu- nen verkrijgen, kunnen instellen. Ten aanzien van schepelingen, aangemon sterd vóór het in werking treden van de Oorlogszee-ongevallen wet 1915 en van sche pelingen, die niet aangemonsterd zijn, omdat te hunnen aanzien aanmonstering niet ia voor geschreven, zal de bedoelde verklaring dc bepalingen moeten bevatten, bedoeld in het derde lid van artikel 3 van de Oorlogszee- ongevallenwet 1915, Met hechtenis van ten hoogste oen maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden wordt gestraft de eigenaar, dio niet zorgt, dat vóór het ondernemen van oen reis aan elk lid van de bemanning van zijn zeevaar- tuig bovenbedoelde verklaring wordt uitge reikt. In de te Zutphen gehouden algemeene ver gadering der federatie Utrecht werd mede gedeeld door den voorzitter, dr. M. «T. Schi'ii- der, dat Z. D. H. de Aartsbisschop de lei ding der 80 patronaten in het Aartsbisdom heeft genomen. De inkomsten bedroegen ruim 244, de uitgaven 233. Pastoor de Grijs gaf verslag over den stand van het patronaatswezen in het Aarts bisdom, waarin hij o.a. mededeelde, dat zich dit jaar 22 patronaten hebben aangesloten. Het aantal aangesloten patronaten bedraagt thans 59, 384 leden en 2391 beschermelingen. De Zeereerw. (heer W. ven den Hengel en de beer J. B. Otten werden herkozen als be stuursleden. De heer Nijeten, rijksinspecteur der Licha melijke Opvoeding in dé le inspectie, hield een inleiding over „De lichamelijke ontwik keling der jongelingschap." - FEDERATIE VAN R. K. MEISJES PATRONATEN. Op de te den Bosch gehouden vergadering der federatie van R. K. Meisjs-patronaten bléek uit het jaarverslag van den secretaris, rector Nabuurs, dat het werk der patronaten den laat- sten tijd niet veel vooruit gaat. Bij de diocesane federatie in 't bisdom van Den Bosch zijn 21 p'atronaten aangesloten. Vooraan staat Den Bosch, waar elke parochie een meisjespatronaat beeft. De pogingen om aan de'jongenspatronaten meisjespatronaten te verbinden zijn mislukt. Gesticht werd een na tionaal comité van misjespatronaten, dat een eigen tijdschrift zou uitgeven, 't Was toen Juli -1914. Daarop volgde in Augustus de mobilisa tie, waardoor de uitvoering der plannen moest achterwege blijven. Benoemd werd als voorzitter de zeer eerw. heer Mutsaers, pastoor van Sint Pieter to Den Bosch. Alvorens echter pastoor Mutsaers het voor zitterschap zal aanvaarden, moet nog eerst de benoeming door Mgr. den Bisschop worden be krachtigd. Pastoor Mutsaers dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij stelde voor pastoor Van Oss, die den patronaten haar stuw kracht heeft gegeven, het eerevoorzitterschap aan te bieden, hetgeen met applaus werd be groet. Rector Nabuurs huldigde den scheidenden voorzitter, pastoor Van Oss, die den goeden geest in de patronaten heeft gebracht, aan wien te danken is de zedelijke, stoffelijke en gods dienstige aard. Spreker hoopte, dat pastoor Van Oss nog steeeds bereid zou gevonden worden de com missie met zijn gewaardeerde raadgevingen ter zijde te staan. v Verder spraken de beer Kapelman van Oerle over de propaganda voor het meisjespatronaat, pastoor Mutsaers over de verhouding van het R. K. meisjespatronaat tot de vereenigirgen voor meisjes en vrouwen, en rector Nabuurs over de zedelijke opvoeding in 't R. K. mei jespatronaat. MR. C. H. STAR BUSMANN. f "Woensdag is plotseling, in den ouderdom van 77 jaar, overleden mr. C. H. Star Busnjann, oud-raadsheer in het gerechtshof te 's-Graven- hage, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. DE REDDERS VAN DE SLIEDRECHT. Bli Koninklijk besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid de gouden eerepen ning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan W. B. Nis bet, luitenant der „Royal Garrison Artillery", wegens zijne leiding bij het redden van de op varenden van het s.s. Sliedrecht op 18 Maart, bij Frenchman's Point te South Shields (Enge land); de zilveren eerepenning voor menschlie vend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan R. Gowans, A. Balmer, J. Mc. Gabe, A. R, Robson, artilleristen der „Royal Garrison Artillery", wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van de opva renden van de Sliedrecht. SOC.-DEM. KAMERFRACTIE. De club der sociaal-democratische Kamerle den zal, Dinsdagochtend a.s. in het gebouw der Tweede Kamer bijeenkomen, o.a. ter voorzie>- ning in het voorzitterschap der club, na bet be danken, om gezondheidsredenen, door mr. Troelstra, en voorts ter bespreking van het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm enz. De veenbranden. Men meldt uit Emmer- Compascuum van 8 Juli: Dank zij het donkere weer en enkele regenbuitjes beeft men met krachtig optreden verdere uitbreiding van den brand vandaag kunnen voorkomen. Aan blusschen valt echter voorloopig nog niet te denken. Afgebrand zijn de woningen, bewoond door B. Schrik, L. Kuiper, R. Knoop, G. Sant- man, P. v. d. Ley, A. Maat, J. Mooibroek, J. Hekman, G. v. d. Tuuk en J. Spier. Hierbij zijn twee dubbele woningen en één winkelhuis, n.l. dat van den heer Knoop. Een geheele streek huizen langs het Scholtenska- naal loopt thans nog gevaar. De bewoners hebben hun huisraad op schepen geborgen. Reusachtige hoeveelheden turf en bagger zijn in vlammen opgegaan. De huizen waren allen verzekerd, de turf maar voor een klein gedeelte. Yele kleine veenboeren worden dan ook geheel geruïneerd. De brand is ontstaan door vonken uit een baggermachine. Een vreemde logé. Woensdagavond ver voegde zich een als heer gekleed persoon in een hotel op het Damrak te Amsterdam en besprak aldaar een kamer waarin hij eenige oogenblik- ken verbleef. Daarna verliet de logé weder het hotel met een kartonnen doos onder den arm, voorgevende nog eenige offertes te moeten ma ken. Bij niet weder thuiskomst van den reiziger miste de hotelhouder een nieuwe wollen deken en een berenvel uit de kamer waar de logé eenige oogenblikken had vertoefd. Blijkbaar bad hij deze voorwerpen meegenomen in zijn offerten-doos. Doódeljjk ongeluk. Te Staphorst ging de landbouwer H. K. met zijn arbeider J. P. met de maaimachine naar het land. De paarden sloe gen op hol en toen deze tot stilstand gebracht waren, werd J. P. deerlijk aan zijn hoofd en schouder verminkt tusschen de messen wegge haald. Eenige oogenblikken later is P. overle den. Een wox*steling. Woensdag trof de opper wachtmeester der Kon. Marechaussee te Gla- nerbrug, gemeente Lonneker, op Hollandsch grondgebied, onmiddellijk bij de grens aan den Duitschen landbouwer G. Scholten, wonendo te Cronau i/W., wiens aanhouding hier te lande was verzocht, daar hij een gevangenisstraf van vier maanden moest ondergaan wegens verbo den uitvoer van goederen. De opperwachtmeester trachtte den man te arresteeren, waartegen deze zich natuurlijk met. alle macht vezette, zoodat een worsteling 0 stond, waarbij beiden over den grond rolden. Met behulp van een marechausee werd - eindelijk opgebracht en gevangen gezet. De familie van S. en eenige andere Dl,1> sehers, die de worsteling hadden gezien, klaagden zich by de Duitsche gendarmerie el den Ober Luitenant der grenswacht, als S. op Duitsch gebied zijn gevat. Door het uitzetten van piketten bleek kelijk, dat de wachtmeester bjj de schernau^6 ling onbewust 14 2 Meter op Duitsch geb»-5 was geweest, op grond waarvan S. weder vrijheid werd gesteld. Een valsche munter aangehouden. F'; beschikking van de justitie te Amsterdam gesteld een ongeveer 30-jarige glazenwasscl'er verdacht van valsch munt. Het is aldus Hbld., niet de man, die de vele valsche z"' verbons vervaardigd beeft, maar hy heeft naar hij zelf bekend heeft ongeveer zes j-1"' geleden klein zilvergeld nagemaakt. Hoe nu eerst uitgekomen is? De glazenwasseber bt> met zijn vroegere vrouw thans weer he' trouwd ruzie op de Nieuwmarkt te Amste' dam. Daarbij lokte het eene woord het anck11 uit, en daarbij wees deze vrouw den uan een agent als een valsche munter. Hierop de man gearresteerd en naar het bureau-La* riergracht overgebracht. Gebleken is, dat k. vermoedelijk jaren geleden in de Elandsstr»8 valsch geld vervaardigd heeft; ook moeten reei' eenige werktuigen in beslag genomen zijn. j Treurig. Woensdagmiddag verliet vroa0 G. te Schaesberg voor een oogenblik ba"' woning, haar kindje van 1% jaar alleen thuif latend. Toen zij terug kwam bemerkte zij d» het kindje op den zolder in een schommeltou' verward en gestikt was. Eeu verdwaalde brief. Een lezer ui' Heerlen geeft aan de „Limb. Koerier" d® volgende bijdrage „hoe brieven verzeild kuü' nen raken." Op 22 Mei j.l. ontving ik een brief u>' Weenen met poststempel Wien 18. Y. 1®! dichtgeplakt met de strook „überprüft Wien." Doch bij den voor mij bestemden brief zat ingesloten een Poolsclie brief, be- stemd voor Krakow, in open enveloppe he* hoorlijk gefrankeerd met poststempel Wic,) 19. V. 15. Hoe komt die „Pooi" in de voOf mij bestemde enveloppe? Aanvankelijk W#s mij dit een raadsel, docli het is zeer aanne melijk, dat hij door de Weener post in der haast met den voor mij bestemden brief i" mijne enveloppe geschoven werd. Ik hel' den „Pool" direct ten postkantore alhie1' afgegeven, van waar men hem naar ziji^ bestemming gezonden heeft- met vermelding van zijne afdwaling. Ook een mooi „werkloos arbeider"! Ze kere A. F. O., uit 's Gravenhage, die de in gezetenen van Delft door middel van kaar tjes diets maakte „werkloos vakarbeider' te zijn, die door de „crisis" in benarde om standigheden verkeerde, had om zich al thans niet al te zeer te vervelen ('t vak van werklooze heeft ook al zijn schaduwzijde!) een flink stuk in zijn kraag gedronken e'1 werd „onder den invloed" door de pólitie ingerekend. Op 't bureau bleek dat de werk looze meer last had van een droge keel cö daarvoor nog bij de Justitie in 't krijt stond; Voor 't gelijk maken der rekening is hU naar het huis van bewaring te D*en Haa# overgebracht. Vleeschvergiftiging. Te Monnikendam eu Overleek zijn verschillende personen ofl' gesteld geworden na 't gebruik van vleesobi afkomstig van een gestorven koe. Geneed kundige .hulp moest worden ingeroepen. SCHOTEN. De uitslag der raadsverkiezing is, dat worde® uitgebracht 1425 stemmen, waarvan 17 van on waarde. Uitgebracht werden op do heere®' Oobelens 588; de Graaff 629; Loerakker 666) Magendans 704; Pruschen 731; Serné 126! Souverein 545; Verkooy 715; Verton 750 stem men. Mitsdien zijn gekozen de heeren Verkooy elJ Verton, (beiden soc. dem.) en de beer Prusch0 (vrijz. dem.) en komt in herstemming de K'er de Graaff (aftredend anti rev.) met den hcer Magendans (soc. dem.) BLOEMEND AAL. Wasch- en strijkinrichting. D° „St.-ct." behelst de statuten der Naamloos^ Vennootschap „Maatscnappij tot Exploiiatb' van de Stoom Wasch- en Strijkuu ichtin# voorheen Bijvoet en Zoon", alhier. Het kapitaal der vennootschap wordt be paald op eenhonderd twintigduizend guldeBi verdeeld in honderdtwintig aandeeleu va" eenduizend gulden elk, waarvan voorloop# is geplaatst zestigduizend gulden. IJMUIDEN. Amerikaansche steenkolen. Het stoom schip „Banda" is gisteren met een lacLii# Amerikaansche steenkolen van Norfolk, aj' hier aangekomen. Deze lading is een gedec' te van de boeveelheid, welke de Maatschap" pij „Nederland" in Amerika aankocht. Personalia. Op de te Utrecht gehouden vof gadering der Vereeniging van Waterstaat* beambten is in het Hoofdbestuur herkozen heer J. Kloet van hier. VELSEN. Woningbouw. Ten dienste van het pers^ neel der stoomponteu zullen alhier een a»"' tal woningen worden gebouwd. De aanb^ steeling daarvan heeft 2» Juli a*, te Hat»<" lem plaats. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd W het examen stenografie systeem J. Pitman vop dipiloma A mej. M. de Bruyne van hier. Stemming. Bij de gisteren gehouden raadsverkiezing werden uitgebracht 749 Sb. dige stemmen, waarvan verkregen de heet' Cornelisse Kath. aftr. .344, Eijking K»" aftr., 298; Gorter aftr. vrijz. .467, Mat®' S.D.A.P. 340, Poel aftr. Kath. 329, Stee voorden Kath. candidaat Recht en 329 en .Witteman Kath. 206 stemmen, dat gekozen is de heer Gorter aftr. v en herstemming moet plaats hebben schen alle andere candidaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2