Landbouw en VisscheriJ BINNENLAND SOCIALE BERICHTEN LEGER EN VLOOT uosienrlifesch-itaHaansch front Aan de Oardaneflen i schen de Wjeprz eu het westen van de Boeg sloegen wij in den avond van 8 dezer en den daarop volgenden nacht aanvallen ,van den vijand af. Ei is totaal geen nieuws, noch van Oosten- rijksche, noch van Italiaansche zijde. Uit Berlijn vernemen we alleen, dat de Italianen, •jdio de Woc.o ,k.e uitgangen der Maiusiata- gi 'j^p bezet hieiden, verdreven zijn, KONSTANTINOPEL, 11 Juli. Het hoofd kwartier meldt: Den lOen is er bij An 'Boer- noe en Sed-ul-Bahr geen verandering geweest Nu en dan schoot de artillerie, s Middags verscheen een vijandelijk linieschip van het type Nelson voor Kaba Tepe, beschei m 1 door vier torpedobooten en verschoot ruim lyvee- 1 honderd granaten op onze stellingen, maar zonder gevolg. Wij hadden slechts een drode en twee gewonden. Verscheiden schoten van ons geschut bereikten hel schip en dwmgen 1 het tot den terugtocht. Tengevolge van het werkdadige vuur van onze Klein-Aziatische 1 batterijen verloor de werkzaamheid van den vijand bij Ari Eéornoe de levendigheid. Zij vuurden gisteren vooral tegen de batterij houwitsers ten Westen van Hissarlik yake schoten af. Een houwitser kreeg een vollen treffer. Vij ij andelij ke vliegers hebben over de Klein-Aziatische zijde van de zeeëngie ge vlogen, maar zij werden door onze aiweer- balterijen verdreven. Aan de andere fronten geen verandering. VERSPREIDE BERICHTEN Een zeegevecht.. De berichten uit Noorsehe bron over een gevecht in de Noordzee hebben bevestiging ge kregen. Uit een onderzoek is gebleken, dat in de Tysö-scheren het Duitsche stoomschip Arp dat- den 7en dezer met een lading erts uit Narvik was vertrokken, 's nachts om 2 uur door een kleinen Engdschen hulpkruiser, een gewapen- den stoomtreiler, in den grond geschoten werd nadat de bemanning aan boord van den hulp kruiser was genomen. Het weer was eenigszins mistig. Mijnen in de Witte Zee. Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Stockholm over het succes van het leggen van mijnen in een gedeelte van de V itte Zee in de buurt van Archangel, door de Duitschers, dat volgens een bericht uit C'hristiania aan „Aftonbladet" in een week tijds vier Engelsehe stoomschepen op mijnen geloopen zijn. De commandant van een nit Archangel te Bergen aangekomen Noorsch itoomschip, geeft daarover het volgende be richt. Op 22 Juni is een groot Engelsch stoom- »ehip door een mijnontploffing totaal vernield geworden; twee andere met hout beladen En gelsehe stoomers ondergingen hetzelfde lot, een vierde Engelsehe stoomer, die met steenkolen beladen was, beliep bij bet binnentoomen van de haven van Arofcangel zwaro averij. Men maakt zich in de haven van Archangel zeer ongerust, vooral omdat de overheid niet weet hoeveel mijnen in de Witte Zee gelegd zijn. Te Archangel, dat nu het karakter heeft gekre gen van een groote havenstad, liggen op het oogenblik ruim 50 groote stoomers. Men ver-; wacht dat dit getal spoedig tot 100 zal stijgen. Een nieuw wapen der Russen. Bij gebrek aan geweren schijnen de Russen een soort knods te gebruiken, zooals in de ge vechten bij Jarowdaw is gebleken 1 Het ia een ■tuk hout, ongeveer 80 c.M. lang en 15 e.M. dik. Alleen het 'onderste gedeelte is ontdaan van de schors. Aan het einde is een dun lederen riempje bevestigd, dat de gebruiker om zijn hand windt. Flinke klappen zullen eventueel met dit wapen wel uitgedeeld kunnen worden, bij de huidige wijze van oorlogvoeren echter zal de met deze knod8 gewapende waarschijnlijk slechts zelden in de gelgenheïd komen om er zich met sucoes van te bedienen I. Een republikein Italiaansch minister! De „Popoio d'Italia" vertelt, dat de minister president Salandra den afgevaardigde Barzilai, die tot de republikeinsche groep behoort, zal aanzoeken in het ministerie plaats te nemen, niet als politiek minister, maar als vertegen woordiger van „de nationale landstreken die het Italiaansche leger bezig is te veroveren." De afgevaardigde Barzilai is n.l. afkomstig van Triëst-. Het aanbod van Salandra zal hoogst waarschijnlijk worden aangenomenI.... KORTE BERICHTEN De U-oorlog. Behalve de Ellesmere, die bij de kust van Cornwall getorpedeerd is, is* er nog een Noorsch schip door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Prijzen uitgloofd! Het nationale vlootverbond in Italië heeft een belooning van 5000 lire en de gouden medailje van verdienste uitgeloofd voor de ondekking van de vlootbasis der vijan delijke duikbooten in de Adriatische Zee. Crisis in Rusland. Naar de Vossiscbe langs een omweg uit St. Petersburg verneemt, heeft de Czaar den wenseh te kennen gegeven dat Goremykin minister-president blijft tot na de aanstaande opening der Doemazitting. Over zijn vervanging door Kriwosjein wordt in Doema- kringen al9 van een in beginsel uitgemaakte zaak gesproken. De oogst in Hongarije. Alle Hongaarsche bladen bespreken de in officieel bericht aange kondigde buitengewone groote tarweoogst van 45.9 millioen centenaars, tegen 28.04 millioen centenaars het vorige jaar. Deze zegenrijke oogst maakt de vijandelijke plannen tot uithon gering te schande. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besl. is benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Tie!, Mr. H. iC. Hooft ^Hasselaar, waarnemend griffier bij het Kan- toDfl-ereeht te Enschedé, wonende aldaar. Eg gewone audiënties van de ministers van Oorlog en Koloniën zullen op. Donderdag 15 Juli niet plaats hebben. CENTRALE WERKGEVERS RISICO- BANK. Onder leiding van den voorzitter van het College van Commissarissen, den hoer Jhr, Mr, vvr, F, van der Wijck, is te. Amsterdam de jaarlij ksche aigemeene ieden-vergadering dezer organisatie gehouden. De l'inancieele toestand der Risico-bank geert ane reden tot tevredenheid. Da tijdsom standigheden he boen op dezen toestauu geen invloed van beteekenis gehad. Uit den aard der zaak echter viel op de belangrijke be leggingen der Risico-bank een aanzienlijk bedrag aan koersverlies te boeken. Nog werd door de directie medeJeeiing gedaan dat op een enkele uitzondering na door ahe Risico-Vereenigingen bestolen werd om een nieuwe regeling in te voeren, lira "h- tens welke voor ongevallen die den werkman in dienst van zijn werkgever mochten treifen doch waarvoor <loor de Rijksverzekeringsbank geen uitkeering enz. zou worden toegekend, omdat die ongevallen niet als bedrijfs ongevallen zouden kunnen worden beschouwd, door de Risico-Vereenigingen ook uitacering enz, zal worden verleend. Deze regeling :s dus een aanvul ing van de wettelijke ongeval len-verzekering. Uit de mededeelingen der directie bleek voorts nog dat de geregelde toename van het aantal aangesloten werkgevers slechts in geringe mate den invloed van de t dsom- standigheden had ondergaan. Ook in dit op zicht was alleszins reden tot tevredenheid. DE NEDEBLANDSCHE SLAGERSHOND. Do Nederlandsche Slagershond heeft te Utrecht zijn jaarlijksche vergadering gehou den. De voorzitter, de heer Bille, zeide in het openingswoord, dat de plager, toen de oor logstoestand intrad, gedrukt is in den hoek, waar de meeste klappen vallen. Wel brach ten aanvankelijk de „regeeringsvarkens" en de gedeeltelijke sluiting van de grenzen ee'nige hulp, doch deze is op geen stukken na voldoende; ook in het optreden der over heid ligt voor den slagersstand een dreigend gevaar. De voorzitter wekte op, eensgezind samen te werken. Na afdoening van huishoudelijke aangele- -•>keden, werd besloten het Bondsbestuur c- „e dragen, met den betrokken minister in overleg te treden, op welke wijze een deel van den vleescliaccijns niet aan de schat kist, maar aan liet publiek ten goede zou kunnen komen. Betoogd werd, dat door de regeering het slagersbedrijf gekortwiekt werd. Door de varkensdistributie, maar vooral door het stellen van maximum-prijzen door de over heid, die geen rekening houdt met den fei telijken toestand, gaat de varkensslagerij te gronde. Verder werd er gezegd, dat thans de ge slachte runderen in bevroren toestand naar Oostenrijk gaan en liet van algemeene be kendheid is, dat z.g. kalfkoeien naar het zelfde land worden uitgevoerd, om daar ge slacht te worden. Als straks de oorlog voorbij zal zijn en verschillende landen weer ons vee. zullen opkoopen, zullen de Nederlandsche slager en vleeschconsument nog jaren lang den groo- ten druk van den huidigen toestand onder vinden. Aan het bondsbestuur werd opgedragen, de verschillende grieven ter kennis te bren gen van de regeering. HET REGEERINGSMEEL. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zijn er bij den minister van landbouw be langrijke wijzigingen in voorbereiding in zake de verstrekking van goedkoop regee- ringsmee'l aan bakkers voor regeeringsbrood Het ligt in de bedoeling van den minister een uniformen meelprijs voor het heele land vast te stellen, wat neerkomt op een niet onbelangrijke prijs verhooging voor de bak kers in tal van plaatsen. Behalve verschil lende andere wijzigingen wenscht de minis ter ook een einde te maken aan hetgeen 'in verschillende plaatsen, bijv. in Amster dam, gebeurt, waar door tal van bakkerijen het brood tegen een lageren prijs wordt ver kocht dan 12 ets. per kg. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Naar wij thans uit volstrekt betrouwbare bron vernemen, is de benoeming van den heer mr. L. H. ,W. Regout, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tot ge zant bij den Heiligen Stoel in tijdelijke en bijzondere zending eerstdaags te verwach ten. DE DUUR VAN DEN OORLOG. In „Het Vad." schrijft de oud-Minister Staal: Men vraagt mij wel eens, hoe ik denk dat de oorlog eindigen zal en wanneer. Evenmin als iemand anders, kan ik daar op antwoord geven. Ook ik moet mij beper ken tot het aangeven van mogelijkheden. Mogelijk is, dat de natuur een eind aan den oorlog maakt. Men geeft zich van alle zijden ongelooflijk veel moeite om besmette lijke ziekten tegen te gaan. Ondanks dit alles zou, als de periode van droogte en van hitte intreedt, een epidemie kunnen uitbre ken, die onder de menschenm'assa, welke nu reeds zó lang in zulke uitputtende, on dermijnende omstandigheden verkeert, ten slotte zóóveel offers zou kunnen vorderen, dat aan het voortzetten van den krijg niet kan worden gedacht. Al verder kan financieele, moreele, econo mische, materieele of physieke uitputting (ik neem hier een volgorde van waarschijn lijkheid naar eigen opvatting) tot het eind van den oorlog brengen. In al die gevallen kan dat.wel spoedig gebeuren, zelfs eerder dan men nu aan neemt. Treden die gevallen echter niet in en moet de militaire beslissing de zaak beëin digen, dan kan de oorlog m.i. nog lang en misschien nog wel Zeer lang duren. Zelfs al komt Rusland tot een afzonderlijken vrede, dan zal Duitschland veel moeite hebben om de rest der Entente in militairen zin ten onder te brengen. Een ongeluk in de mijnen. Terwijl een groep arbeiders in de schacht van de Staats mijn „Hendrik" te Brunsum werkzaam was, viel eeu tot nu toe onbekend voorwerp van boven uit de schacht, dat op het hoofd van den ploegbaas de V. terecht kwam met het noodlottig gevolg, dat hij naar beneden stortte. Met verbrijzeld hoofd werd hij op genomen. De ongelukkige laat een vrouw met 6 kinderen na. Ook slim! Het gebeurde dezer dagen in een groote plattelandsgemeente nabij Am- sterdam gedurende do zitting van het stem bureau voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Lid X, een dergelijke zitting voor 't eerst medemakende, voelt" zich erg gewichtig en zit met ernstig gelaat in de kieswet te sta ren. Alhoewel deskundige leiding ruim vol doende aanwezig is, volgt hij met argus- oogen het verloop dier dingen, gedurig aan wijzingen gevend aan zijn medeleden. Eindelijk is de 6temmenstrijd verstreken en wordt met de werkzaamheden begonnen, die voor het openen der stembus moeten gescheiden. Lid X schijnt eindelijk iets te ontdekken en na een gewichtigen blik in de kieswet, vraagt hij eensklaps den voorzitter: „Mijn heer de voorzitter, waar zijn de ingevulde stembiljetten gebleven, die moeten toeh in gepakt worden?" De voorzitter antwoordt laconiek: „Mijn heer X., die zitten in de stembus." Ah! Pardon. Tableau. Een lö-jarige inbreker. De vrouw van A. H. te Sommelsdijik kwam tot de ontdek king, dat uit een haar toebehoorende porte- monnaie, waarin geld was geborgen, ontvan gen voor de vergoeding van het onder de wapenen zijn van haar man, een bedrag van oer i ge guldens was gestolen. Na aangifte kwam men tot de ontdekking, dat de dader, een ongeveer 10-jarige school jongen, zich toegang had weten te verschaf fen tot de woning van vrouw H., op een oogenblik dat deze afwezig was, en de kist had opengebroken. Met het geld werden allerlei snoeperijen gekocht en in een café bier, limonade enz, besteld. Daarna zag de jeugdige inbreker nog kans een half pond tabak te 6telen. Treurig. Bij het nazien ,en schoonmaken van machinegeweren had de landweerman Teunis van 't Hof, woonachtig te Dirksland en vader van een vijftal kinderen, het on geluk door een patroon, die nog in een der geweren aanwezig was, in de linkerzijde tus- schen de tweede en derde rib getroffen te worden. Zwaar gewond is hij naar het mi litaire hospitaal vervoerd. Tragisch. Bij de Donderdag gehouden stemming voor twee leden van den gemeen teraad van Hoofdplaat, deed zieh het zeker zeldzame geval voor, dat een der candida- ten, het aftredend lid, de 1 er J. Pateer, in den loop van dien dag overleed. Bii de ope ning der stembriefjes bleek de heer Pateer gekozen te zijn met 75 van de 120 uitge brachte stemmen. Zooals de ouden zongen, enz. Op een stembureau te Enschedé vervoegde zich een klein meisje van ongeveer 6 jaar met een uitknipsel van een advertentie, waarin de candidaten voor den Raad. werden aanbe volen. Op de vraag van den voorzitter wat zij kwam doen, antwoordde ze heel parman tig: „stemmen, net zooals vader straks heeft gedaan." De heeren, die aardigheid aan de kleine hadden, lieten haar. op het door haar mede gebrachte papier stemmen, waarna zij ver genoegd lachende bet stembureau weer ver liet. Ernstige brand te Grolloo. Te Grolloo in Drente is Zaterdag een ernstige brand uitgebroken, waardoor 14 woningen in de asch zijn gelegd, terwijl een Gt-jarige vrouw in de vlammen is omgekomen. De oorzaak is waarschijnlijk het spelen met lucifers door kinderen. Sclieeve toren te Leiden. Sedert eenigen tijd vertoont de toren der Leidscbe academie neiging om naar één kunt ever te bellen. Men is thans begonnen met de voorberei dende werkzaamheden om den toren weder recht te zetten De Haagscbe inbraken. Zaterdagavond zijn in Den Haag twee personen aangehou den in verhand met de ie den laatsten tijd des nachts aldaar gepleegde inbraken. Twee personen op bet IJ omgekomen. Zaterdagmiddag is de passagiersboot «Eens gezindheid» op weg van Purmerend naar Amsterdam bij het uitlóopen van de buiten haven van de Willeffieluizen, diu6 bij de plaats 'waar de kettingboot op het IJ nabij het Tolhuis aanlegt, tegen een motorbootje aangevaren, waarin twee heeren en twee jongens zieh bevonden. H®t lichte bootje kantelde om en de inzittenden geraakten te water. Twee der opvarenden werden dade lijk gered. De andere, een gehuwd man en vader van twee kinderen en een 15-jarige jongen verdronken. Hoewel spoedig met het dreggen werd begonnen, zijn hunne lijken nog niet gevonden.. Een nieuwe bacil? Wü lezen in de N. R. Ct.: Maandag j.l. kwam een vrouw, bewoon- ster van den Ooötlvou&clijk te Rotteruam, de politie verwittigen,' dat men haar en haar gezin vermoedelijk heeft willen vergiftigen, want alle restanten wan haar gekookte etenswaren hadden een roode kleur aange- nomen. Men achtte het fccn ernstig geval, te meer daar er wel eens twist met de buren geweest was, zooals het meer gaat. De vrouw kreeg op'draeht om, zoodra zien bij iemand van haar gezin verschijnselen voordeden, die op vergiftiging wezen, on middellijk de politie in de Witte de With- straat te waarschuwen. Er deed zieh even wel niets voor, hoewel de restanten van aardappelen, vleesch, melk al rooder wer den en ten slotte met een roode saus over goten schenen. Men nam proeven, omdat men cladht, nat het aan het kookgerij kon liggen. De vrouw werd aan het koken van aardappelen gezet en zoodra zij klaar was, nam men de aard appelen mee en hield deze hij de politie on der toezicht. Enkele uren daarna meldde de vrouw reeds: mijn aardappelen worden al rood, ter wijl de aardappelen die men hnedenam en onder toezicht liield, niet van kleur veran derden. Tot dusverre heeft niemand er leed van ondervonden, maar het gekke van het ge val is, dat zich Vrijdag in een zeer zindelijk en goed bekendstaand gezin op den Schie- damschenweg precies hetzelfde heeft voor- gedaan. Tot zelfs kaas, tdie aangesneden on der een stolp stond, werd besmet. Men vermoedt dat men te doen heeft met een zwakke, maar zich zeer snel voortplan- I tende bacil, uit Italië herkomstig. Daar te lande moet het reeds voorgekomen zijn, dat geheele dorpen door deze bacil besmet wer den. In hoofdzaak op gekookte spijzen en vloeistoffen schijnt de bacil vat te hebben. Tot dusverre beperken de gevallen zich tot Oud-Delfthaven. Getroefd. Een oud ras-eclit Jodenman- netje is op Delfshaven het oude pleintje op- 1 gedwaald, waar het standbeeld van Piet 'f Hein staat. Het oude Jodenmannetje is slecht van oogen en kan de verweerde let- j ters op het voetstuk niet meer spellen. Maar een kapitein ter zee staat met 'n gezelschap ook het standbeeld van den zee held te bewonderen. j Het Joodje gaat bescheiden op de .uni form toe en vraagt met sterk Joodsch ac cent: Kan u mij ook seggen, wliie dat fer- peelt? De zeeofficier die grappig wil zijn voor |zijn gezelschap, accentueert Joodsch terug: Nah, ouwe heer, dat is Piet Heinl Maar het Joodje goochem, repliceert: Och mein Heertje, uwe moet mijn niet na doen, maar... hem! èn hij wees op het beeld. I Door een adder gebeten I Dat het boschbessen plukken in den drogen tijd niet zonder gevaar is, ondervond de 15-jarige J. Kranen, te Renkum, die door een adder gebeten werd. I De jongen werd onmiddellijk overgebracht naar Arnhem, waar hij door de militaire art sen met het bekende serum werd behandeld, j De toestand is nu bevredigend. Groote heidebrand. Zaterdagavond om zes uur is de groote Neerheide onder Nis pen bij Roosendaal door onbekende oorzaak in brand geraakt. Over een reusachtige .op pervlakte woedde de brand voort. Militaire hulp werd aangevraagd, daar men vreesde voor de groote omliggende bosschen. Fabrieksbrand. Te Kampen is de siga renfabriek der firma van Oene en Manssen geheel uitgebrand. Men denkt dat de brand op de droogkamer ontstaan is, ofschoon dit niet met zekerheid kan vastgesteld worden. Alles was op beurspolis verzekerd; de op stal voor f 1.000 en de tabak enz. voor f 50.000. Aan de fabriek zijn een 100-tal werklieden verbonden, waaronder geen thuiswerkers zijn. Koffiehuishoudersbedrijf is een „landelijke actie" begonnen tegen het ondoelmatige en onpractisch© van het dragen van witte slo ven door de kellners in de café-restaurants. In eene circulaire gericht tot de patroons organisaties en werkgevers in het café- restaurantsbedrijf is verzocht mede te wer ken tot afschaffing der sloven. SALARISSEN VAN RIJKSAMBTE NAREN. Naar de Ned. verneemt, heeft de minis terraad besloten d© salarisverhoogingen der lagere ambtenaren voor de helft op de be grootingen van'het komend jaar te brengen en de normale wettelijke verhoogingen in haar geheel te doen doorgaan. De extra-ver hoogingen voor hoogere ambtenaren (boven den rang van adjunct-commies) vervallen geheel, evenzeer de extra-promoties, tenzij die mogelijk zijn door bet openvallen van plaatsen, of wanneer het achterwege blijver der promoties buitengewone onrechtvaar digheden scheppen zou. ARBEIDSINSPECTIE. Verschenen is het, een lijvig boekdeel vormende Centraal verslag der Arbeidsin spectie in het Koninkrijk der Nederlanden over 1913, uitgegeven door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. In een voorwoord zegt de directeur-gene raal van den arbeid, dat de mobilisatie in Augustus verschillende ambtenaren van den dienst onder de wapenen riep; bovendien werden vele vaak overstelpende bezigheden op de schouders van den dienst der arbeids inspectie geladen; werkzaamheden, die ten doel hadden, het economisch leven in ons vaderland zoo goed mogelijk te behoeden voor de schokken, die het alom bedreigden. Naast deze toch reeds veelomvattende taak werden de krachten van den heer Van Usselstein voor een belangrijk deel ge vraagd voor de functie, die bij op zich geno men heeft als algemeen secretaris van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914, bij welke werkzaamheden hij wordt bijgestaan ioor verschillende leden van zijn staf, ter wijl de arbeidsinspectie, in haar over het land verspreide vertakkingen, voortdurend bereidwillig inlichtingen verleent in het be lang van de richtige vervulling van de taak van het dbmité. Aldus moesten de gewone werkzaamheden worden uitgesteld en werd de verschijning van het verslag zeer belangrijk vertraagd. In hoofdzaak is dit gelijk aan de vorige verslagen; dit jaar is er voor het eerst een hoofdstuk gewijd aan de handhaving van de Steenhouwerswet, die in den aanvang van het verslagjaar werd ingevoerd. Als een bijzonder onderwerp wordt een uitvoerig verslag gegeven van de uitkomst van het onderzoek naar de handvlasserijen in Fries land. WERKLOOSHEID IN MEI 1915. Blijkens het in all. 6 van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek opgenomen overzicht waren in Mei 1915 van de 117.448 in het onderzoek be trokken personen 16.543 de geheele week buiten werk door militairen dienstplicht, (15.470, staking, uitsluiting, ziekte, ongeval, en vrijheidsstraf enz.) Van de ove rigen was 13.7 pCt. werkloos en wel ge middeld 4.9 per dagen per werklooze. De diamantbewerkers niet medegerekend, be droegen deze cijfers resp. 8 en 3.9. Uit een vergelijkend overzicht van de werkloosheid in de maanden Mei en April uitsluitend in die organisaties, welke over deze beide maanden inlichtingen verstrek ken, blijkt, dat in Mei gemiddeld 13,9 pCt. werkloos was, tegen 15.9 pCt. in April, ter wijl in beide maanden het aantal dagen werkloosheid per week en per werklooze 4.9 bedroeg. Voor zoover dienaangaande opgaven zijn ontvangen werd door het Rijk, de gemeen ten en de werkloozepkassen der (al of niet bij gemeentelijke werkloozenfondsen aange sloten) vereenigingen aan tegen werkloos heid verzekerde personen, die werkloos wa ren, uitgekeerd een bedrag van respectieve lijk f 113.133.89V2, f 113.814.87V» en een be drag van f 3422.72i/2. Hiervan werd door het Rijk en de gemeenten resp. f68.312.90 en f 70.158.41 verstrekt aan leden van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond. i NED. R.-K. SCHILDERSBOND. De jaarvergadering van den Ned. E.-K. Scliildersbond St. Lucas wordt gehouden te 's Hertogenbosoh in 't gebouw van den R.-K. Werkliedenbond aan de Pensmarkt, ,op Za terdag 14 en Zondag 15 Augustus as. KELLNERSAGTIE TEGEN HET. SLOVEN DRAGEN. Door den Nederlandschen Centralen Bond van Geëmployeerden in het Eogement- en KADEROPLEIDING. De opperbevelhebber van Hnd- en zee macht heeft bepaald dat de kaderopleiding van de lichting 1915 zal plaats Lebben bij de regimenten, waartoe zij behoor*en. Zoo mo gelijk zal de opleiding gecentraliseerd plaats hébben. Bij de plaatsing van deze milieienie bij de regimenten zullen een gelijk aantal mi li ei eis der lichting 1907 naar andere on- derdeelen worden overgebracht. Per regi ment infanterie kunnen er 48 tot sergeant en 36 tot korporaal worden bevorderd. VRIJWILLIGERS. Ten aanzien van personen, die zich voor den tijdsduur, dat het leger op voet van oor log is, vrijwillig hebben verbonden, is be paald, dat de betrokken korpskommandant telkenmale wanneer een soldaat of een korporaal, die aan de éischen voor den naasthoogeren rang voldoet, wegens gebrek aan vacatures in dien rang nog niet kan worden aangesteld, doch naar de meening van dien commandant in het belang van den dienst voor bevordering in aanmerking behoort te worden gebracht langs den hiërarchieken weg een desbetreffende, met redenen omkleede voordracht bij het depar tement van Oorlog kan indienen. Bij even- tueele gunstige beslissing op een zoodanige voordracht zal slechts de titulaire rang wor den verleend, terwijl de betrokkene, eers wanneer hij volgens de ranglijst (waarin hij behoort te zijn ingeschreven) aan de beurt is, in den effectieven rang zal wor den aangesteld. DE STATIONSCOMMANDANTEN. Bij Kon. besluit is bepaald dat de oud officieren, die als stationscommandant op treden, te rekenen van 1 Februari 1915 ais zoodanig boven hun pensioen een toelage zullen genieten van f 6 per dag over den tijd, gedurende welken zij als stationscom mandant dienst doen, of waarop van hen ter vervulling van eenige opdracht dien sten worden gevorderd. DE SOHAKO .VERVANGEN DOOR HE KEPL Gebleken is dat de schako niet heeft vol daan als hoofddeksel te velde. Daarom zn! door het legerbestuur een proef worden ge nomen met een grijze kepi, waarvan ook de klep met grijs laken is overtrokken, zoo dat alle glimmende deelen vermeden zijn. Aan officieren en onderofficieren zal wor den vergund in plaats van de gchako voor- loopig in veldtenue een kepi van bedoeld model te dragen. BIJENMARKT. De Nederlandsche Bijenmarkt aan den „Nieuwen Weg" en „De Klomp" te .Veenen- daal, die van Dinsdag tot Vrijdag is gehou den, heeft zich gekenmerkt door een bui tengewoon grooten aanvoer. Er waren ruim 2800 aan den „Nieuwen Weg" en ongeveer 500 korven aan „De Klomp", die ofschoon de markt traag inzette, ten slotte bijna alle zijn verkocht .tegen een gemiddelden prijs van f 2.50 per korf, jonge en oude door elkander. Ofschoon deze prijs nu wel een 50 cents beneden dien van vorige jaren is gebleven, hebben de fokkers in de kleistreken toch geen klagen; integendeel, het grootere aan tal zwermen heeft het kleine prijsverschil dubbel goed gemaakt, zoodat het bij en jaar tot hiertoe zeer gunstig kan worden ge noemd. De Vereeniging tot bevordering der Bijen teelt in Nederland, afd. „De Gelderache Val lei", heeft evenals vorige jaren, ter aan moediging der bijennijverheid, verschillende prij zen met diploma's uitgeloofd, ditmaal aan de heeren W1- O. A. Heimans ,te Tiel, voor den besten korf met volk en werk; A. Haas akker te Bruchem voor den mooisten gtal lossen bouw; A. Reinsbergen te Enspijk voor den grootsten aanvoeï en J. Pasman te Meppel voor den grootsten aankoop. HENGSTENKEURINGEN. De gewone Rijkskeuringen van hengsten, voer zooveel deze provincie betreft, zullen in dit najaar gelhouden worden: op 21 Sep tember a.6. te Texel en Terschelling; op 22 September te Sehagen en Wieringen, en op 23 September te Hoofddorp (Haarl.meer). BEVORDERING HER BIJENTEELT. Ook dit jaar geeft do „Vereen, ter bevor dering van Bijenteelt" gelegenheid urn exa men af te leggen ter verkrijging .vau het diploma als practiscb imker. De examen-commissie is samengesteld als volgt: Frans Netscher te Santpoort, .voor zitter; dr. H. J. Oalkoen te Haarlem; Ij- van Giersbergeu te Wageningen, en J, 0' Claessen te Gronsveld. Er hebben zich dit jaar zeven candidate® opgegeven. Het examen wordt op 16 en 17. Juli afgenomen op den Modelstal der Vereen1 ging te Bennekom (bij .Wageningen); het publiek en kan du3 door iedereen word bijgewoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2