BINNENLAND LETTEREN EN KUNST WAT ANDEREN ZEGGEN UIT DE PROVINCIE UIT L1SSE e.o. scha Grenze", stond erop. De paal was geel zwart, met den dubbelen adelaar erop. Nu zijn we dan in Rusland. „Rijdt u maar op die groote, zwarte rookzuil aan. Dat is Tomasjof. Achter de stad, rechts van den grooten weg, vindt u het regiment," zeide de kapitein tot me toen hij me de opdracht gaf, die ik over moest brengen. In de velden weiden kleine Russische paarden. De hellingen der heuvels zijn versterkte stellin gen, maar nu sinds lang verlaten. Overal langs deÜ weg titaan Russiscljp geweren met de bajonet in den grond, en telkens kom ik kleine troepen gevangenen tegen. Zijn het eigenlijk wel gevan genen? Geen Duitsche soldaat begeleidt hen. De troepenleider heeft een bewijs van het regiment, waaraan ze zich hebben overgegeven. De weg is hun gewezen en zoo trekken ze er dan zelf standig op af. Wanneer ik er ontmoet, dan zeg gen ze „goeden dag", lachen vroolijk en vragen om water. Van Tomassof staan eigenlijk alleen nog maar de steenen schoorsteenen van de huizen. Behalve melk en sigaretten is er niets meer te koop. Dikwijls hoort men den kolonnes toeroepen: „Veel succes" of „goede gezondheid". Achter Tomassof leidt een mooie, breede straatweg Rusland in. De weg lijkt wel einde loos. De infanteristen vloeken, omdat ze veel liever vechten dan marcheeren, de cavaleristen vloeken, omdat ze niet uit den zadel komen, en de arme paarden dag en nacht geen rust heb ben. Maar toch houden ze den vijand vast, en moet hij loopen, zoolang tuig en leer het willen uithouden. In een loopgraaf ligt een gewonde Rus. „Geef hem toch wat te drinken." Even later heeft hij een stuk kommiesbrood, ofschoon daar op het oogenblik niet te veel van is, water en sigaretten. „Voor Oost-Pruisen," wordt erbij gezegd. „Voor Oost-Pruisen" is ech ter ook den Kozak, die in dezelfde loopgraaf ligt, den schedel ingeslagen, en „voor Oost-Prui- ien" worden den kippen en ganzen de hals om gedraaid. kippensoep en ganzenbotit gegeten, en „voor Oost-Pruisen" wordt het kommiesbrood met honing bestreken, die versch uit de korven wordt gehaald. „Voor Oost-Pruisen" is hier de oorlogskreet geworden 's Nachts rijden we door een brandend dorp. De boomen branden. Een holle boom spuit een hooge vonkenfontein de lucht in, En daaronder een roode, wildbewogen zee. waarover de vlam- men-vogels heen en weer fladderen, met reus achtige staarten van vonken achter zich aan. De paarden snuiven van angst. Wij staan echter verbaasd over den sprookjesachtig-won- derlijken aanblik van dezen brand. 's Nachts komen wij in bivak, dicht bij den vijand. Den schildwacht is op zijn hart gedrukt, bijzonder goed uit te kijken. Wij drenken en voe deren de paarden, en dan vallen we in het gras, zonder deken. Waar we staan, slapen we. En den volgenden morgen moeten we weer rijden, want de Russen zijn al weer aan den haal. De Engeische oorlogsleening. De Engeische oorlogsleening ia een succes geweest, voorn*, door de deelname van alle lagen der bevolking. In het Lagerhuis deelde de Minister van Fi nanciën mede, dat de totale inschrijving op de oorlogsleening bedroeg 600 miillocu pond sterling Hij deed. uitkomen, dat het cijfer 800 millioen, in de bladen genoemd, noch ver wacht noch verlangd werd door de Regecring. Indien dit bedrag was bereikt, hadden de in schrijvingen gesloten moeten worden. Het totaal aantal inschrijvingen bij de Bank van Engeland was 610.000 ongeveer en het bedrag door de Bank van Engeland ontvangen was 570 millioen pond sterling. De inschrijvingen door de postkantoren zijn nog niet gesloten, maar reeds hebben daar 547.000 personen in geschreven voor 15 millioen. Mc. Kenna deelde mee, dat hij nog niet den uitslag kon geven der leeningsbons (voor kleine bedragen) maar hij hoopte dat te kunnen doen binnen enkele weken. Hij wees er verder nog op. dat de resultaten te merkwaardiger waren, daar de beurzon feitelijk waren gesloien. en dat duizenden, die hun papieren van .waarde wilden te gelde maken, dusdoende niet kon den deelnemen aan de oorlogsleening. De in. schrijvingen bestonden dan ook bijna uit sluitend uit gêld, dat onmiddellijk beschik baar was. In deze patriottische be boging namen dan ook alle klassen der gemeenschap deel, van de groote banken tot do arbeidende klassen. Allen kwam groote dank toe. Hieruit blijkt hoe groot en onvergelijkbaar de bron nen van het Britsche rijk zijn: tevens was het een verklaring aan onze bondgenooten en onze vjjanden, dat Engeland, trouw is aan zijn verbond. De nieuwe Engeische troepen. De vorming en oefening van het nieuwe Engeische leger is met de grootste belangstel ling gevolgd door de troepen aan het front. Men was zeer benieuwd, hoe de nieuwe sol daten de vermoeienissen van dezen oorlog zouden doorstaan. Zij, die daarvan ondervin ding hebben, weten, dat'het leven ia de loopgraven zeer geschikt is om iemands kracht, uithoudingsvermogen on offervaardig heid op de proef te stellen. Het nieuws van de komst der nieuwe eenheden was geheim gehouden. Alleen de officieren, die rechtstreeks erbij betrokken waren, wisten ervan, In het voorjaar had den a'lerlei geruchten geloonen, dat die en die divisie on het oorlogstooneel was aange komen. Maar met uitzondering van de 'ge noemde officieren had niemand eenig ver moeden, dat gedeelten van het nieuwe lener waren aangekomen, totdat men de veraehe troenen toevallig on weg tegenkwam of ont moette in de loopgraven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is aan mr. H. W. E. Graaf Schimmelpenninck op verzoek eervol ont slag verleend nit zijne betrekking van amb tenaar van het openhaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Mid delburg, ter standplaats Middelburg. Bij. beschikking van den minister van Fi nanciën is aan mejuffrouw A. D. Bremer, op verzoek, met ingang van 12 Augustus eervol ontslag verleend als schrijver in al- gemeenen dienst bij de Rijksverzekerings bank. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën zijn met ingang van 1 Augustus benoemd tot schrijver in algemeenen dienst bii de Rijksverzekeringsbank, P. J. Franken en G. K. Vos, beiden thans tijdelijk als zoo danig werkzaam, en tot kantoorknecht W. Varens thans tijdelijk als zoodanig werk zaam. DE SOC.DEM. KAMERFRACTIE. De verkiezing van een voorzitter van de soc.-dem. Tweede Kamerfractie, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het be danken van mr. Troelstra, is door die gister voormiddag gehouden vergadering dier fractie tot later uitgesteld. TECHNISCHE HERZIENING VAN HET TARIEF VAN INVOERRECHTEN. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de mi nister van Financiën een commissie inge steld, wier taak zal zijn hem voor te lich ten omtrent een technische herziening van de tabel, opgenomen in art. 1 van de wet van 15 Aug. 1862 (St.bl. no. 170), hondendie vaststelling van het tarief van rechten op den invoer, zooals die bij latere wetten is ger wijzigd. De commissie zal haar advies uit brengen in den vorm van een nieuwe tabel met de noodige toelichtingen! en daarbij te vens baar meening doen kennen omtrent een herziening van de bepalingen, vervat in die artt. 2 en 816 dezer wet. Tot leden van deze commissie zijn be noemd de heeren R. TJ. Mesdag, directeur der directe belastingen entz. te Rotterdam, tevens voorzitter; J. A. ten Broek, contro leur der invoerrechten en accijnzen te Rot terdam; J.J. Okkerse, verificateur, sectie chef der invoerrechten en accijnzen te Am sterdam; J. H. B. Logemanu, verificateur, sectiechef der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, tevens secretaris. Het blad kan hieraan nog toevoegen, dat de herziening enkel ten doel heeft, met be houd van de bestaande grondslagen en de thans bestaande heffing, een tarieftabel sa- men te stellen, waarbij de thans bii de toe- possihg van het tarief ondervonden bezwa ren worden ondervangen. PRINS HENDRIK IN ZEELAND. Maandagavond heeft Prins Hendrik te Goes een vergadering gepresideerd, waar in ver band met de oprichting van een afdteling West-Zuid-Beveland, van het Roode Kruis, een tweetal redevoeringen werden gehouden om het groote nut van het Roode-Kruiswerk uiteen te zetten en voor de jonge af leeiing propaganda werd gemaakt. De zaal was met belangstellenden uit geheel Zuid-Béveian'd ge vuld. Aanwezig waren de Commissaris dei- Koningin in Zeeland, mr. Dijkmeesler, de Burgemeester van GoeB, de heer J. B. de Beaufort en zijn echtgenoote, gastheer en gastvrouw van Z. K. H. en vele militaire autoriteiten. Z. K. H. teekende op een aange boden inteekenlijst voor f 290. UITBREIDING VAN DEN LANDSTORM. Het bestuur van het Nijmeegsche vrijwil ligerscorps „Allen Weerbaar" heeft een aires aan de Tweede Kamer gezonden, om in het wetsontwerp tot uitbreiding van den land storm een bepaling op te nemen, die de gelegenheid zou openen voor allen, die nog niet dadelijk of in het geheel niet in 'de termen vallen om krachtens het wets ontwerp te worden ingelijfd, zich in den wapenhandel te oefenen, desnoods onder lei ding van kader met behulp van particulier initiatief verkregen en voorloopig met cis ourle Beaumont-geweren, en aan hen, die daarbij een zekeren graad van voorgeoefendheed zou den heb'en verkregen, voorrecb'en te 'geven bij eventueele inlijving, bijv. keuze van wa penen en regiment, recht om te wordea inge lijfd als wielrijder en voor kaderopleiding in aanmerking te komen. Voorts vragen adr. de keuringsvoorwaarden voor den landstorm milder te maken dan voor de militie het geval is. desnoods een 'gedeelte der liehfing te bestemmen voor adminlstratietroepen, zie kendragers en dergelijke diensten. Solidariteit. Per circulaire hadden Zater dag al de melkt-lijterfl te Looeduinen aan hun afnemers bekend gemaakt, dat met Maandag te beginnen de prijs der melk van 10 op 11 ets. per liter zon worden gebracht. Algemeen gemopper. Maar toen de huismoe ders des Maandagsmorgens, alvorens melk te nemen, vroegen wat die nu kostte, ver klaarde de eene slijter na den andere dat hij aan de prijsverhooging.niet meedeed. Chantage. De Avp. waarschuwt tegen chantage door de gebroeders S., bii vele Ha genaars hekend, die zidh met enkel© indi viduen te Amsterdam, Londen en Parijs in verbinding hebben gesteld. Enkele maanden gelden was een jong- meiifoh, zoon van zeer gefortuneerde ouders, een belangrijke som gelds kwijt geraakt aan deze heeren, naar aanleiding van een nooit plaats gehad hebbenden diamantenverkoop. Sedert dien echter hebben de heeren S., daarbij terzijde gestaan door een zekeren B. en een mr. F„ het jongmenseh voortdurend tot een hunner „meest geziene vrienden" ge rekend, met het gevolg, dat zij kans hebben gezien hem voor een bedrag van 36,000 af te zetten. Verschillende andere persenen, met wie het jongmenseh omgang had, zijn mede de dupe geworden van deze roofvo gels. Dat deze heeren „mannen van het vak" zijn, blijkt wel nit het feit, dat zij beschik ken over tal van handlangers,' soms met werkelijk goede namen en die verschillende posities bekleeden, welke zij nu en dian voer ■hun practijken gebruiken. Deze „vriendenclub" drijft even huiten Den Haag een soort makelaarskantoor, met een zeer schoon klinkenden naam. Onweder. Tijdens een onweersbui, die zich Maandagavond boven Delft ontlastte, is de bliksem in het in aanbouw zijnde gebouw der Technische Hoogeeohool aan de Poort- landlaan ingeslagen. Eenige balken werden verbrijzeld, alsmede een deel van het dak. Een brutale inbraak. Bij een koopmam in ongeregelde goederen aan het Waterloo- plein te Amsterdam heeft een brutale in braak plaats gelhad. Toen de man Maandag middag met manufacturen ter markt was, hebben dieven van deze afwezigheid gebruik gemaakt en zich toegang verschaft tot diens woning door het forceeren der deur. Een maal binnen de vertrekken van den koop man heeft men verschillende kasten in et geweld opengebroken, alles overhoop ge baald en over den vloer verspreid. Uit een buffet, dat eveneens geforceerd was, ie een kistje met ongeveer 50 verdwenen, terwijl uit een audere kast voorwerpen, als een paar •armbanden, oorbellen en collier e.a. werdien weggehaald. De benedenbuur, die thuis was terwijl de inbraak heeft plaats gehad, ver klaarde niets bemerkt te hebben. Vermist. Zondagochtend is de 18-jarige Lambertue Broezen, werkman bii de stads reiniging te Amsterdam, met een vriend nit vissehen gegaan naar Oostzaan. Toen deze vriend naar huis wilde, heeft hii Broeren gezocht, doch hij vond hem niet terug, noch zijn hengel. Tot heden is Broeren niet thuis gekomen. Verondersteld wordt, dat hem een ongeluk is overkomen. Het ongeluk op het IJ. Het lijk van den Zaterdag hij het ongeluk met het motor bootje van den heer Duiker verdronken heer Knaup, is gistermiddag, vlak voor 't Tol huis, dus in de onmiddellijke nabijheid van de plek, waar de overvaring geschiedde, op gehaald. Naar dat van den jeugdigen Ker- remans wordt nog steeds gedregd. Een zee-arend gevangen. Dinsdagmor gen is door den badmeester A. Schelvisdhi aan het strand van Wijk aan Zee een zee arend gevangen. Het dier zal worden opge zonden naar Artis te Amsterdam. Vroeg verdorven. Te Baam hebben drie kinderen, van wie het oudste een meisje van 17 jaar is, inbraak gepleegd in de woning van den heer Van Manen, waarvan de be woners tijdelijk afwezig waren. Na zich te goed te hebben gedaan aan eieren, kaas en bier, hebben ze verschillende gouden voor werpen ontvreemd. Anilinevergiftiging. De arts J. de Har- togh Jr .deelt in het Tijdschrift v. Geneesk. mede; Zondagavond 20 Jnni 1.1. werd ik in groot© haast geroepen bij een patiënt, die „sterven de" tehuis gebracht zou zijn. Bij mijn bezoek trof ik een jongen man met een opvallend sterke cyanose, lippen zoo blauw, alsof de patiënt hoschbessen ge geten had, blauwe handen en nagels en bij het nitkleeden bleek de geheel© huid blauw achtig. D© pols was nogal snel (ongeveer 90), d© ademhaling ©enigszins gejaagd. Be houdens de snelle hartswerking was er hij onderzoek aan liet hart niets abnormaals te vinden. De patiënt maakte een suffen in druk, klaagde over hevige hoofdpijn en •braakte maagslijm tijdens het onderzoeik; de pupillen, ietwat verwijd, reageerden tame lijk. De kuisgenooten vertelden mij, dat de jongen des morgens gezond en wel het huis verlaten had en in een dicht hii Amsterdam gelegen plaats aan een gymnastiek feest zou deelnemen; de persoon, die onzen patiënt te 'hdis gebracht had, deelde mij mede, dat een op liet gymnastiekterrein aanwezige genees heer den jongen niet toegestaan had aan de uitvoering medet te doen ,daar Ihjj er zoo blauw uitzag. Die blauwbleuring was ge leidelijk toegenomen en toen er een hoofd pijn bijkwam, besloot d© patiënt naar huis te gaan. Op de boot huiswaarts geraakte hij „huiten keuris" en ging braken; daarbij werd de hoofdpijn en het kloppen in 't hoofd ondragelijk; per automobiel werd d© jongen naar zijn woning gebracht. Een oorzaak voor deze ellende kon ik niet ontdekken, totdat de gedachte aan aniline vergiftiging mij te binnen echoot. Tk won berichten in naaT het schoeisel en nu bleek, dat de patiënt den vorigen dag zijn witte gymnastiekpantoffels had laten zwart ma ken. Dien Zondagmorgen om half elf, vóór den aanvang der gymnastiekuitvoering, had patiënt de pantoffels aangetrokken, tegen twaalf uur reeds was de hlanwkleuring op getreden, geleidelijk hadden de andere, reeds genoemde verschijnselen zich ontwikkeld. Ik heb toen terstond het geheele lichaam van den jongen man met lauw zeepwater laten afwasschen, schoon ondergoed laten aantrekken ,een kop sterke koffie laten toe dienen, warme kruiken laten aanbrengen en hem, warm toegedekt, vóór het open venster laten liggen; behalve een koudwatercompres op het hoofd en, nadat het braken opgehou den was, ©en laxans, was er geen aanwijzing tot verder ingrijpen. Voor het geval er rechtstreeksch gevaar voor het leven had heslaan, zon er aanwijzing tot aderlating, zoutwater-inspuiting en zuurstof-inademing geweest zijn. Den volgenden dag was de cyanose geheel verdwenen, patiënt gevoelde zich alleen nog wat vermoeid en er was een matige bleek heid opgetreden. Volgens mededeeling van het scheikundig laboratorium van den gemeentelijken ge zondheidsdienst, waarheen ik de pantoffels ter onderzoek had gezonden, was er aniline in aangetoond. Bij mij® bezoek aan den schoenmaker, die de pantoffels zwart ge maakt had, bleek, dut „PantherschwaSr®»" de schuldige was. Wel staat op d© flacon, dat de schoenen na kleuring niet gedragen mogen worden, alvorenis zij geheel drroog en reukeloos zijn en dat het niet voor linnen schoeisel geschikt is; toch blijkt, dat hier met een hevig vergift wordt gewerkt, aan het gebruik waarvan groote gevaren kunnen zijn verhonden. Voor een paar jaren zijn verscheidene van dergelijke vergiftigingfgeva 11 en in 't Tijd schrift voor Geneeskunde beschreven, sinds dien vernam» men er niets meer van; hebben misschien maatregelen van overheidswege een dusdanige uitwerking gehadt Zoo ja, dan blijkt, dat aanhoudende zorg op dit ter rein noodig is. Dit zij een van de motieven tot publicatie; bet feit, dat biet gebeuren kan, dat niet aan deze vergiftiging gedacht wordt, moge de tweede reden zijn; immers, van terzijde vernam ik, dat ook een onzer A me te rel a m s eh e collega's een door 6dhoeisel veroorzaakte anilinevergiftiging aan den lijve ervaren beeft. Het gaat met vergiftigingsyerechijnsclen en vreemde lichamen vaak zóó, dat d© ge lukkige inval op«het spoor brengt. NIET TERUGGEGEVEN MANU SCRIPTEN. Wij lezen in het N. v. d..B.: Een der oorzaken van conflicten tuasehen auteurs en uitgevers welk© zich dikwijls doet geiden is, zoo zegt „Le droit d'aufeur", bet niet teruggeven der manuscripten van uitgegeven werken. In de journalistiek is dit regel, voortspruitend nit de materieel© onmogelijkheid, van geplaatst© stukken de eopie terug te geven; gewoonlijk wordit dit ook in het blad zelf vermeld. Maar van hoe ken, gedichtsbundels b.v. dient het manu script te worden teruggegeven; indien dit niet geschied, is dat een te veroordeelen na latigheid, van nadeel voor beide partijen. Een recent geval bewijst dit. In het jaar 1914 overleed te Parijs een vrij hekend bibliofiel, Pierre Dauze, die een aanzienlijke collectie letterkundige curiosi teiten naliet. Zijne weduwe kreeg een idee, deze schatten te doen veilen; de aankondi gingen verschenen en nit deze bleek, dat het meerendeel der boeken, verschenen in de negentiend© eeuw, tot d© collectie behoo- remd, te koop aangeboden werd met de ma nuscripten, autografen of door den auteur gecorrigeerde drukproeven. Eenige auteurs namep hiermede geen genoegen en besloten de vraag, wie eigenaar der manuscripten was, aan het oordeel der reclhthank te on derwerpen. Daarbij bleek, dat zich onder deze manu scripten ook niet gepubliceerde bevonden, welke nog waard© bezaten; bovendien be helsden sommige ook verzen, well?© de au teurs na de drukproef ervan gelezen te heb ben, gemeend had niet te moeten publicee- ren en welke hij dus had laten vervallen. Bij al d©ze gevallen was het den auteurs niet duidelijk, langs welken weg deze ge schriften, welke zij gemeend hadden dat ver nietigd waren, weder voor den dag geko men waren. Deze zaak haard© nogal eenig opzien; zij had tot goed gevolg, dat de aandacht op dit soort misbruik gevestigd werd. PARTIJLEIDING. De Limburger Koerier schrijft: Enkele feiten van den dag vestigen thans meer bijzonder de aandacht op het vraag stuk der politieke partijleiding. In een artikelenreeks, door de Standaard gepubliceerd, roerde dr. Kuyper dit onder werp aan voor zooverre het de anti-revo lutionaire partij betreft. De schrijver deed in bedoelde publicatie 'n zeker misnoegen blijken over de bejege ning, welke hij van sommige vooraanstaande mannen uit zijn partij in den loop der laat ste jaren als leider moest ondervinden en dreigde met heengaan. Wij hebben ons met deze interne aange legenheid der anti-revolutionaire fractie na tuurlijk niet in te laten en signaleer en al leen het feit, dat als zoodanig stellig alle aandacht verdient. De anti-revolutionaire partij zonder dr. Kuyper als leider, lijkt ons moeilijk denk baar. Evenzoo staat het met de S.D.A.P., wier aanvoerder, mr. Troelstra, om gezondheids redenen zijn taak althans voor geruimen tijd moest onderbreken. Zoowel dr. Kuyper als mr. Troelstra nemen, ieder in zijn partij, een zeer bijzon dere positie in. Beiden mannen van onmiskenbaar talent en met aangeboren leidersgaven, waren zij als vanzelf aangewezen om hun onderschei dene partijen tot ontwikkeling en vooruit gang te brengen. Zij slaagden in dezen arbeid op voortref felijke wijze, en hun leiderschap; maakte huil partij groot. Toch dient de vraag gesteld, of beide man nen niet te veel overwicht op hun volgelin gen hadden. Een overwicht, dat voor de betrokken partijen, zoowel de anti-revolutionaire als de socialistische, 'n zeker gevaar oplevert en in de toekomst ongetwijfeld opleveren zal. Wij bedoelen dat overwicht, waardoor de anti-rev. partij als het ware de partij van Kuyper is geworden, evenals het van de S.D.A.P. de partij van Troelstra maakte. Een dergelijke vereenzelviging van partij met leider biedt zeer zeker eigenaardige gevaren, welke vooral dan aan het licht treden, wanneer de leider komt te vallen of zich uit het partij leven terugtrekt. Met hem staat of valt wellicht de partij, en de terugslag van zoo'n heengaan doet zich in het partij leven minstens gedurende langen tijd op nadeelige wijze gevoelen. Waarbij nog komt, dat partijleiders met groote gaven, gelijk een Kuyper of [Troel- stra, doorgaans ook de „fouten van hun kwaliteit" bezitten, welke niet zelden de betrokken politieke groep tot onaangena me ervaringen brengen, ervaringen, wel ke veelal een tijdlang nadeel doen aan het prestige van zulk een groep. Dit alles overwegend, kan men er vrede mede hebben, dat aan onze Kath. (Staats partij hier te lande een eigenlijke leider ontbreekt. Naast zeer zeker groote voorrechten op sommige tijdstippen of bij speciale gebeur lijkheden, zijn er o. i. anderzijds ook voor onze partij tal van niet te onderschatten bezwaren aan het hebben van een bepaald leider verbonden. En de ondervinding leerde ten onzent, dat, ook zonder de hoogere politieke lei- ding-in-één hand, de politieke en staatkun dige actie in goede banen kan worden ge leid en gehouden. DE UITSLAG VAN DE STEMMING, voor drie leden van den Gemeenteraad is als volgt: Uitgebracht 808 gel dig© stemmen. Volstrekte meerderheid 405 Hiervan verkregen de heeren H- van Gra ven 275 stemmen, ,W. Krösschell aftr. 675 stemmen, F. F -B. de Meulder 105 st., J. Pijnacker aftr. 542 st., A. H. Schrama 457 st., A. Verduijn Jr. 197 st., D. A. de Vos 53 st. Gekozen zijn mitsdien de heeren: W. Krösschell a. r., J. Pijnacker R. K. en A. H. Schrama R. K. Nader wordt ons gemeld: Gedetailleerd is de uitslag aldus": Candidaten. Stemdistrict. .1 Eaadh. Engel/lot. H. van Graven (groep kiezers) 241 34 275 W. Krösschell (A. R.) 442 133 575 F. F. B. de Meulder (V. K. 89 13 105 J. Pijnacker (R. K.) 407 135 542 A'. M. Schrama (R. K.) 342 115 457 A. Verduijn Jr. (Vrijz. O. H.) 128 19 197 A. de Vos (Vrijz. Kath.) ,48 5 53 Gekozen alzoo de heeren ,W> Krösschell aftr. en J. Pijnacker aftr. en A'. H. Schra- ma- Deze uitslag is alzoo een schitterend suc ces voor de rechtsche kiesveroenigingenj waarmee is bewezen dat men van het go4 modder der vrijzinnigen niet gediend is- Echter een woord van lof aan de propagan disten van de R.K. Kiesvereeniging en de propagandaclub van den R.K. Volksbond, welke laatste club heeft geassisteerd c'aai meerdere propagandisten van de kiesver eeniging onder de wapenen zijn. Werkelijk deze mannen hebben tegen geen moeite op gezien de Rechtsche candidaten te doen zegevieren. Veel heeft tot deze schitterende uitslag bijgedragen de rede van den heer J. A. de Lobel welke aan den vooravond van de stemming zoo juist den weg voor de Roomsche kiezers heeft afgebakend. Deze rede sloeg in, wo konden het merken aan de vergadering. Wat is natuurlijker dan dat men gisterenavond al de propagandisten en de werkers voor de rechtsche candidaten in het Bondsgebouw in feestelijke stemming mocht aantreffen en tevens ook de heeren J. Pijnacker en A. H. Schra ma, het herkozen en nieuwgekozen raads lid, de candidaten der Roomsche Kiesver eeniging? Namens de Kiesvereeniging fe liciteerde de heer P. van Bezu als waarn. voorzitter de gekozenen, in 't bijzonder den heer Pijnacker, wiens reputatie als raads lid gedurende 14 achtereenvolgende jaren een waarborg is voor de toekomst. In hern vinden we ook en vooral in 't openbare leven den principieelen Katholiek en boven dien den arbeidersvriend. Dit vooral door het enorme werk dat hij doet voor het Onder steuningsfonds bij ziekte waarvan hij reeds van de oprichting af het ambt van penning meester waarneemt. Ook de sociale en vak- vereeniging vinden in u, aldus de voorz., een grooten steun. Ook deed hij uitkomen, dat het de heer Pijnacker was die enkele jaren geleden de R.K. Kiesvereeniging van den ondergang heeft gered, toen deze ook alweer door het gemodder der vrijzinnigen echec geleden had. Hij besloot met de ver zekering dat vooral de werklieden nimmer den heer Pijnacker als raadslid zullen los laten zonder diens ernstigen wil. Met een „lang zal hij leven" bezegelde de vergade ring deze woorden. Namens de propagandis ten richtte de heer P. Warmerdam tot do gekozenen het woord en feliciteerde hen van harte met den uitslag dezer stemming Hij schetste het vele en zware werk der propagandisten, maar dit alles was vergeten door den schitterenden uitslag. Het kan aL- zoo lijden dat we feest vieren en het moet aldus Warmerdam, dezen kant uit dat we op den avond van de victorie in feestelijke vergadering in het Roomsche verenigings gebouw bijeenkomen om de victorie te be zegelen. Hij hoopte dat de samenwerking tusschen politieke en sociale actie, wat nauw met elkaar in verband staat, zich ook zal uiten dat het Roomsche gebouw allerwege zal worden gesteund, óók door de politieke bijeenkomsten. Hij schetste de prettige sa menwerking in den Raad met den heer Pijnacker en hoopte dat deze ook piet den heer Schrama zoo moge worden. De heer Pijnacker het woord verkrijgende dankte allen voor hunne medewerking en krachtsinspanning om het besluit der R.K. Kiesvereeniging zoo prachtig te bezegelen. Steeds zal het hem een eer zijn de belangen der burgerij in den Raad te behartigen, waar hij steeds het Roomsche beginsel hoog zal houden. Samenwerking moet er steeds zijn tusschen alle standen om met vrucht te kunnen werken en deze wordt verzekerd wanneer alle standen in de R.K. Kiesver eeniging vereenigd'zijn en de besluiten een drachtig uitvoeren. Ook de heer Schrama het nieuw gekozen Raadslid dankte allen voor hunnen krachtigen steun hem ge schonken en voor het vertrouwen in hem gesteld en hij hoopte met Gods hulp zoo te zullen werken dat dit vertrouwen niet zal worden beschaamd. Verschillende pro pagandisten hielden nog opwekkende spee chen en alles getuigde van goeden moed voor de toekomst. Na dezen prettigen en ge- zelligen avond ging men opgewekt huis waarts. VELSEN. De raadsverkiezingen. De uitslag van d© gisteren gehouden stemmin gen voor 6 leden van den gemeenteraad is als volgt: District L Uitgebracht 1067 geldige stem men. Hiervan verkregen de heeren Joh. G. O. Jansen (S.-D.) 190, Joan X. A. Kruimel (Lib.) 314, W. F. J. Meyer (Lib.) 261, M. Uitendnal (R.-K.) 541, F. P. Vermeulen (A.-R., aftr. weth.) 543, W. F. Visser (S.-D) 208 st.zoodat herkozen is de heer Vermeulen en gekozen is de heer Uitendaal. District II. Uitgebracht 737 geldige stemmen De heeren R. Brink (S.-D.) 191, H. J. Cremef (V.-D.) 198, W. A. Dolleman (V.-D.) 242, Tb-, G. O. v. d. Klaauw (R.-K.) 90, D. F. G. Schil ling (S.-D.) 194, W. baron van Tuyll va» Serooskerken (C.-H., aftr.) 317; zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen heeren Cremer, Dolleman, Schilling en baron Van Tuyll (aftr.) District III. Uitgebracht 921 geldige stem men. De heeren G. Bleeker (V.-D.) 151, P. Bos man (V.-D.) 158, R. Brink (S.-D., aftr.) 20i'. J. A. Dalmeyer (S.-D.) 175, J. van der Stee© (A.-R.) 236; herstemming alzoo tusschen de heeren Besman, Brink (aftr.), Dalmeyer en Van der Steen. VELSEROORD. Ongeval. Het 13-jarig dochtertje van dcA heer N. alhier, speelde gisteren bij eon part© boomen, liggende op een terrein aan de Ratel*-; straat. Op een gegeven oogenblik kwam he meisje onder een boom terecht. Gewond daar onder vandaan gehaald, werd zij bij Dr. O'BreeO binnengebracht, die hulp verleende. Naar *1® vernamen moet het meisje een paar ribben he ben gebroken. IJMUIDEN. Op een wrak gestooten? Alhier kwam Maan dagmiddag uit zee terug de stoomtrciler „Swi die vermoedelijk met de schroei op een °nj"j0 water drijvend wrak was gestooten en scu had beloopen. CASTKICUM. J De Raadsverkiezing heeft een verblijden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2