kijwiei banden Madonna. H. J. v. d« MEER, ingezonden Mededeeling SAMQUINOSE Goedkoopst adres fcchachgelstraat 7-9 bij de Anegasg, FEUILLETON STATEN-üENERAAL. KERKNIEUWS SPORT EN WEDSTRIJDEN RECHTSZAKEN. Hij liet hem in* de door de firma gedreven beeldenfabriek, gevestigd aan de Brouwers gracht, pakhuiswerk enz. verrichten. Een paar maanden geleden had in de fa briek een looddiefstal met braak plaal3 en de nieuwe pakhuisknecht kwam den ochtend, dat de looddiefstal ontdekt werd, eerst te tien uur op het werk, in plaats van zes uur. 'Hij gaf voor, 's nachts ongesteld te zijn geweest. De huiseigenaar liet het lood, dat de dief had laten zitten, weghalen, op een stuk onder hot kozijn na. Dit stuk lood bleek latei ook verdwenen te zijn. Eerst hierna kreeg de heer Cohen vermoe den op zijn pakhuisknecht, die hij au ook verdacht van de vele diefstallen, die in de fabneiv plaats hadden, een 'vermoeden waar in bij versterkt werd door het drankmisbruik dat de man maakte en door de uitgaven,, die deze aan zijn lunch ten koste legde. Iiij liet echter niets blijken. Hoewel op 16 Juni bij een kweslia over werkzaamheden door den pakhuisknecht met een kolenschop aangevallen, ontsloeg de heer Cohen zijn knecht niet, omdat hij dezen nu eenmaal als den dief wilde ontmaskeren, te meer omdat het met de diefstallen in de fabriek maar niet ophield. Voorzichtigheids, halve wapende de h er Cohen zich echter om tegen verdere gewelddadigheden van den knecht beveiligd to zjjn. Eenigen tijd na dit voorval vond de heer Cohen op de eerste verdieping der fabriek, waar de pakhuisknecht in het magazijn werkte, onder het pakpapier een klokgarni- tuut (klok met twee vazen), die van een boogere verdieping afkomstig waren. Le heer Cohen zeide niets, stuurde den pakhuisknecht uit met een boodschap waarmede eea paar uren gemoeid waren, en ontbood de politie, met wie hij afsprak dat hij den volgenden ochtend tegen tien uur den pakhuiskneent zou uitzenden met een klokgarnituur voor een klant, op het Damrak en dat de recherche hem dan zou volgen. Hel vermoeden was, dat de man dan het opzij gezette garnituur tevens zou meevoeren. Lit (?leek echter niet het geval. Wel wa3 het klokgarnituur weer in een anderen hoek van het magaz n geplaatst, maar melegeno- men had hij het niet. Toch hadden de heide rechercheurs, die den man gevolgd hadden, op andere wijze succes. Na de boodschap op het Damrak te hebben verricht, ging de pak huisknecht naar de Jordaan, waar hij in de Tuinstraat een groentenwiukel bezocht. Nadat de pakhuisknecht dien winkel ver laten bad, gingen de rechercheurs hier bin nen en noodigden de winkelierster uit hun den inhoud te laten zien van het pak, dat zij juist wilde wegbergen, 't Bleken zes uur werken, klokstellen en beeldjes te wezen, die zij van den bezoeker gekocht had. Hij had voorgegeven de goederen te verkoopen voor een Belg, die ze fabriceerde. Alsof er niets gebeurd was, keerde de pak huisknecht ruim elf uur in de fabriek terug en terwijl de rechercheurs op 'het kantoor van den heer Cohen, Keizersgracht 4, het voorgevallene bespraken, kwam de meester knecht waarschuwen, dat de pakhuisknecht de fabriek had verlaten, nadat twee jongens hem waren komenwaarschuwen. De vogel wat dus gevlogen. Inmiddels bleken in bet magazijn weer een paar beeldjes klaar gelegd te zijn, blijkbaar om op een gegeven oogenblik te worden meegenomen. 's Avonds tien uur kreeg de meesterknecht van den beer Cohen bezoek van den pak huisknecht; deze deelde liem mede, dat bij den heer Cohen met een mes zou bewerken, zoo hij zijn aanklacht niet introk. Een uur later, j.l. Vrijdag, had de recher che den pakhuisknecht echter onschadelijk gemaakt. Zij arresteerde bem niet zonder veel moeite bij een café dat bij gewoon was te bezoeken. De politie zoekt, thans eventueele mede plichtigen van den pakhuisknecht. Er blij ken bij den beer Coben nu reeds voor een 200 aan goederen gestolen te zijn. Ongeluk bij het liooi opsteken. De 16- jarige zoon van den veehouder J. D., in de Zuid-Buurt te Vlaardiuigen, had bij 't hooi opsteken het ongeluk met de vork gekwetst to wor len. De ongelukkige werd in het zie kenhuis opgenomen, waar hij thans is over leden. Door den bliksem getroffen. Onder Lek- kerkerk is Maandagavond de brievenbestel ler F. A. van Zoest bij het naar buis gaan waarschijnlijk door den bliksem getroffen. Hij werd dood op den dijk gevonden. Ecu nuto-ongeluk. Maandagmiddag werd Naar de roman van W. COLLINS. 14 (Uit het Engelsch.) Het was even merkwaardig te zien, hoe madame Beckover verbaasd keek, toen zij zag dat de deftige beer, die geen aoht geslagen bad op haar buiging, plotseling veranderde en haar onderdanig alle spijzen en dranken aanbood. Maar eeu veel belangrijker stadie van de menschelijke natuur leverde het gebelgde, beschermende en tegelijkertijd diep geschokte voorkomen van Vance zelf, terwijl hij er zich innerlijk tegen verzette cm een vrouw uit een reizend paardenspel te bedienen. De rector, die een scherpe opmerker was, jOp zijn kalme en bescheidene wijze, werd .door twee eigenaardigheden getroffen in 't ^gedrag van de kleine Mary gedurende den maaltijd. In de eerste plaats bespeurde hij 'niet zonder eenige belangstelling en verba zing dat terwijl de clown's.vrouw zeer na tuurlijk verlegen en bedeeed was in haar (toestand, bij vreemden, die verre boven haar te Steenwijk een handkar, geduwd dooT Corn. Kist, op den Bijksweg bij het uitwij ken door een ackteroprijdende auto van Heerenveen, gemerkt P 10, aangereden. Op de kar waren gezeten de vrouw en de doch ter van Kist. Beiden sloegen tegen den grond. Kermende van pijn werd de vrouw opgenomen en naar haar woning vervoer ds waar de ontboden geneesheer zware kneu zing van heup- en dijbeen constateerde. De kar was vrij erg beschadigd, terwijl van de auto, die ook nog tegen een boom gereden was, de vooras geheel was verbogen. De zaak is bij de politie in onderzoek. TWEEDE KAM EU. (Zitting van gisteren.) Nadat de Kamer had aangenomen het w. o. tot wijziging van de bevorderingswet voor de zeemacht van 1902, kwam aan de orde het w. o. tot aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1915 maatregelen tot bestrijding aer werkloosheid.) Bij de algemeene beschouwingen dienaan- gaand deed de heer ALBARDA de vraag of de Regeering niet overweegt de particuliere nijverheid op de eene of andere wijze te steunen, teneinde de werkgelegenheid grooter te maken; terwijl de heer DE MURALT deed opmerken, dat hij had gehoopt, dat de Minister veel meer had gedaan, dan in het ontwerp is voorgesteld, inzonderheid in verband met den omvang der werkloosheid in de bouwvakken. In antwoord op deze opmerkingen, verklaarde de Minister van Waterstaat, de heer Dr. LELY, dat met het w. o. niet in alles kan worden voor zien en dat hij gaarne meer had willen doen, maar dat daartoe tijd van voorbereiding noodig is. In dit verband, getuigde de Minister dat het ontwerp reeds sinds Februari bij de Kamer aan hangig is. Voor het loopend jaar zal de Regeering niet meer kunnen doen. Steunen der particuliere nijverheid achtte de Minister niet op den weg der Regeering te liggen. Bij de behandeling der artikelen van het w. o. werd geene discussie gevoerd. Ten slotte ver- eenigde de Kamer zich met het w. o. Behandeld werd verder het w. o., houdende wijziging van de Indische Begrooting 1915. Bij art. 2 besprak de heer BOGAARDT den post van f 3500 ten behoeve van de cursussen over Indische onderwerpen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Het denkbeeld is spr. sympa thiek; alleen de uitwerking lijkt hem minder ge lukkig. Spr. had zelfstandige cursussen gewild. De heer SCHEURER betuigde ook zijn in stemming met de cursussen. Hij achte echter het voorstel niet vèr strekkend genoeg. Hij wilde de cursussen niet beperken tot Haarlem en Deventer en vroeg of ze alleen neutrale onderwerpen zul len omvatten. Spr. vreesde dat de christelijke onderwijzers zullen worden uitgeschakeld en drong aan op uitbreiding van den goeden maat regel. De heer DE VISSER juichte eveneens het ont werp toe, maar hij vreesde een desillusie wat de cursussen betreft. Spr. had door wandelleergan gen belangstelling willen wekken. Spr. verzocht den Minister te overwegen wat alsnog in deze richting- kan worden gedaan. De Minister van Koloniën, de heer PLEYTE, zeide dat hij gaarne neg eens in overleg zal treden met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken, want diens hulp heeft hij noodig, wil hij de cursussen tot een integreerend deel van de kweekscholen maken. Gaarne zal de Min. ieder steunen die wil meehelpen om de belangstelling voor Indië te wekkenook Vereenigingen die zich daarvoor aanbieden. Na replieken werd het artikel en de andere, alsmede het geheele w. o. goedgekeurd, waarna de vergadering tot heden werd verdaagd. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re- dactio zieb niet aansprakelijk. A. S. HERSTEMMING IN DISTRICT I, HAARLEMMERMEER. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U beleefd om een klein plaatsje in uw veelgelezen blad verzoeken? Bij voorbaat mijn hartelijken dank! in uw artikeltje „De uitslag te Haarlemmer meer" schrijft U: hoewel het jammer is, dat de Roomsche candidaten met een slechte kans in herstemming komen...." Mijnheer de Redacteur, 'k ben zoo vrij om hier met U van meening te verschillen. Beschouwen wij de be haalde stemmencijfers: Bus 382, van Mansum 299, Scheffer 77, dan blijkt, dat wanneer alle roode heeren op den liberaal van Mansum over gaan, deze toch nog slechts 376 kan halen. Bus blijft dus in de meerderheid. Doch kan de libe raal er niet méér halen? Mijn antwoord is rond weg: Neen! De actie, door de heeren ontwikkeld, was reusachtig. Ruim 91 pCt. der kiezers is door hen letterlijk naar de stembus gesleept! Nog nooit hebben zij zooveel actie ontplooid, maar ook nog nooit viel het hen zoo gemakkelijk. Im mersdie Knaap moest vallen, hij toch had den heer Evelein, den gevierden liberalen opper- stonden, de kleine Mary haar zelfbeheer- sching behouden had, en zich spoedig, van het oogemblik af dat zij de eetzaal wa6 bin nengetreden, in die nieuwe wereld thuis gevoelde. In de tweede plaats bemerkte hij, dat zij steeds dicht bij Valentijm ging zitten, en meer naar hem keek dan naar een ander; en nu beproefde zij van hem woorden op te vangen, waarin zij ook wel scheen te slagen door steeds de uitdrukking en de beweging zijner lippen gade te slaan „liet karakter van dit kind is zeer bijzon der", dacht dokter Joyce; „zij is in haar hart ouder dan zij er uitziet; en zij houdt reedis evenveel van Blytlh als bij van haar. Goede, oude Valentijn! Het doet mij genoegen, dat zijn geestdrift over dit kleine kind met haar aardig gezichtje toch niet aan een onwaar dige is verspild." Toen het ontbijt was afgeloopen, fluister de de oudste dochter haar moeder de vraag in: „Mogen Carry on ik met haar naar bui ten gaan, om haar den tuin eene te laten zien, mama?" „Zeker, lieve, zoo zij tenminste wil. Vraag het haar maar eens och hemel, daar ver gat ik het waarlijk! ik meen, schrijf het op hare lei. Het is vreeselijk als ik er aan denk dat zij doofstom is, als men dat lieve kind zoo vroolijk en gelukkig daar ziet zit ten. Zij schijnt de koek lekker te vinden. Help mij onthouden. Emmy, dat ik als zy bevelhebber door zijn „beruchte" motie uit zijn wethouderszetel gedrongen! Doch wat kunnen zij aanvoeren tegen den heer Bus? Lees er alle verkiezingsbladen en blaadjes maar op nain het nadeel van onzen candidaat is niets, hoegenaamd niets geschreven! Welk onbevooroordeeld kiezer in District I zal niet zeggen, dat de eisch der Katholieken, die ruim ]/4 deel der bevolking uitmaken, gerecht vaardigd is? Mijnheer de Redacteur; de actie der liberale heeren in District I is lamgeslagen. Doch waar zit vaak de fout? In eigen boezem! Helaas! Men laat zich leiden of liever mis- leiden door een of ander persoonlijk voordeel, dat soms de candidaat der tegenpartij biedt en.... verzaakt daarvoor zijn heilige begin selen! Ware ioch elk katholiek overtuigd, dat niet de persoon, maar het beginsel beslist, dan, mijnheer, ik was er zeker van, de zege was ons. Daarom raad ik allen: zet op zij alle persoon lijke gevoelens, stemt zooals uw beginsel, uw plicht u gebiedt, Christen-mannen, en uw candi daat, zoo goed als de mijne, behaalt de over winning. H. Met héél veel genoegen vernemen wij deze opinie uit het district-zelf, waar men allicht beter van de intieme verhoudingen op de hoogte is dan wij op ons redactiebureau. Nu mogen de katholieke kiezers hiernaar handelen! In de Meer zal men nu weten, dat BUS er moet komen, welnu, dan ook alle krachten ingespannen; wij herhalen wat wij Zaterdag jl. schreven: het zou inderdaad een schande zijn, zoo de katholieke candidaten in de Meer juist achterbleven! Rid. BLOEMBOLLENCULTUUR DE BLOEMBOLLENSTREEK OP 1 JULI 1915. Men schrijft uit Hillegom aan de jMsb. Toen einde Juli en begin Augustus van het vorig jaar de Europeesehe oorlog uit brak was de bevolking van Nederland op zeer ernstige dingen voorbereid. Men vrees de maar al te zeer, dat ook ons land, aan alle zijden omsingeld door elkaar bevech tende landen, zou worden betrokken in dien vrëeselijken strijd, en we dus zoudeu moe ten verdragen de verschrikkingen van den oorlog. Goddank, Werd die vrees niet be waarheid 1 Hij, die alles en allen bestiert en leidt, bewaarde ons tot nog toe voor de vreeselijkste rampen, en blijven wij bid den, dat we ook in de toekomst daarvoor mogen gespaard blijven en dat de oorlog spoedig moge geëindigd zijn. Was Nederland over 't algemeen dus met angst en vreeze vervuld, dat we waarschijn lijk óók oorlog zouden krijgen de bloem bollenstreek was dubbel bevreesd, omdat, zelfs als we niet in den strijd kwamen, de bewoners van de streek HaarlemLeiden, of juister tegenwoordig: Alkmaar—Den Haag, hunn.e producten, de bloembollen, waardeloos zagen. De exporteurs hadden weliswaar de pro ducten in buitengewone, ja ongekende hoe veelheid in het buitenland verkocht, doch de uitvoer zou wel niet mogelijk zijn. De bollen waren dan natuurlijk waardeloos, en de kweekers zagen reeds een jaar van groot tekort, soms een onoverkomelijk verlies te gemoet. Bovendien hadden de exporteurs nog vele en groote vorderingen op de oorlogvoeren de landen, en hoe zou het gaan met de be talingen daarvan? Men moet in de streek leven om tc kunnen beseffen, hoe de tienduizenden immers allen: winkeliers, arbeiders, middenstanders, ambtenaren zijn afhankelijk van het bedrijf hoe de tienduizenden bepaald angstig te moede waren, en verschillenden er zelfs tij delijk den moed en werklust bij lieten zin ken. Edoch! Gode zij dank werd de toestand niet zoo somber, als hij algemeen als zeker was voorgesteld. De uitvoer ging, met uit zondering van dien naar Rusland, tamelijk wel en ten slotte werd er slechts weinig minder verzonden dan ia het voorgaande normale jaar. Daarmee was echter alles nog niet in 't reine. De bollen moeten ook be taald worden, en hoe zou dat nu geschieden op de a.s. voorjaarsreizen? (In 't voorjaar n.l. gaan de exporteurs op reis ten einde de bollen te verkoopen en de vorderingen van 't vorige jaar te ontvangen.) In normale tijden kan de kweeker, wan neer hij de bollen bij den exporteur heeft geleverd, en waarvoor de betaaltijd is 1 Juli van het volgende jaar, van dezen laat ste veelal wel eenig voorschot ontvangen. Ook verstrekken de Raiffeisenbanlcen in de ze bloembollenplaatsen wel voorschot aan de kweekers tegen inpandgeving van hunne vorderingen op de exporteurs. Thans echter konden de exporteurs over 't algemeen geen voorschot geven, bevreesd als ze waren, dat ze zelf bedrijfskapitaal zouden behoeven. De Ilaiffeisenbanken waren over 't algemeen eveneens zoo angstig, dat zij óók geen voor- heengaat, haar een stukje in een papier mee geef!" Emile en Caroline gingen terstond naar liet kind toe en gaven haar te kennen dat zij op de lei wilden schrijven. Zij schreven om de beurt met grooten ijver, totdat een kant vol was, en haar voorletters steeds on der eiken regel plaatsende, bijvoorbeeld: „Toe, ga mede om onzen tuin te zien. E. J." „Wij zullen een mooi bouquet je voor u plukken. C. J." „Ik heb een Javaansch varkentje gekregen. C. J" „En Markus, de tuinman, heeft voor mij een prieeltje ge maakt, met nette houten stoeltjes er in. C. J." „Gij krijgt dan mijn parasol, want an ders steekt de zon u. C. J." „En ik zal Leo zoo dikwijls in het water doen springen, als gij maar verlangt. C. Op deze wijze schreven zij voort totdat de lei vol was. Het kind, na met haar hoofd geknikt te hebben, en terwijl bij elke nieuwe uitnoodi- ging een glimlach op haar gelaatt kwam, keerde de lei om en met een zegevierend gezich't als om te toornen dat zu ook kon schrijven, begon zij langzaam eenige groote kromme letters ex op te zetten. Het dtyirde zeer lang vooral daar die heer Blyth met ingehouden adem al dien tijd over haar schouder keek eer zij do volgende woor den had: „Ik vind het heel lief, dat gij zoo vriendelijk voor mij zijt. Ik zal overal met n gaan waar gij maar wilt." schotten verstrekten. Mén begrijpt, de toe stand was ernstig, en brandend was men naar de resultaten van het reizen. Het voorjaar kwaml Al spoedig mochten we van betrouwbare zijde vernemen, dat de betalingen meevie len; even later, dat men ze zoo niet had kunnen en mogen verwachten. Verschillen de der oorlogvoerende rijken waren hierin geheel normaal, doch in alle viel het kolos saal mee. Dat gaf direct reeds eenige verlichting. Enkele exporteurs gaven reeds wat voor schot; de zoo straks genoemde Raii'feisen- banken werkten thans ook weer mee; een enkele, die reeds vroeger gelden had uitge leend, verhoogde het eenmaal voor uitlee- nen vastgestelde' percentage der in pand gegeven vordering, enz. Het gaf bovendien gegronde hoop, dat de Juli-betaiingen tamelijk wél zouden gaan. En het werd 1 Juli 1 Als steeds eene buitengewone drukte langs den weg, op de kantoren der expo; 'urs, op de bankinstellingen (de meeste expor teurs betalen per chèque), enz. En hoe waren nu de resultaten? Eenvoudig verbluffend. De exporteurs be taalden zeer regelmatig. Zij, die gewoonlijk op dien dag hunne schulden voldoen, betaal den ook nu; hoogstens werd voor een ge deelte der schuld eene halve of lieele aand uitstel gevraagd; maakte' de kweeker het aannemelijk, dat hij werkelijk het geheele bedrag moest gebruiken, dan werd alles voldaan. Openlijk werd Vrijdag 2 Juli in de openbare raadsvergadering te Hillegom verklaard door een handelaar in bloembol len, dat de exporteurs schitterend hadden betaald. Men kan werkelijk herleving constatee- ren in deze dagen. Door de betalingen der exporteurs betalen de kweekers weer aan hunne middenstanders-leveranciers, en alles herstelt zich weer. Men denke bij de besprekingen van de betalingen nog eens terug aan de dagen van den nazomer. Bloemisten en kweekers waren zóó zeker van hunnen ondergang, dat zij naar de Re geering togen, en daar riepen: Regeering, help ons, want we vergaan. Minister Treub echter stelde als voor waarde voor eventueel te verstrekken voor schot, dat alle exporteurs en kweekers zich zouden aansluiten bij een op te richten con sortium, dat allen dan voor allen borg zou den zijn. Na verschillende besprekingen en confe renties bleek diet echter onmogelijk, dat te bereiken, en men moest toen wachten op de komende dingen. De verkoop der producten in het buiten land is dit voorjaar flink geweest; men mag hopen, dat de uitvoer even góed zal kun nen plaats hebben als 't vorig jaar, en dus, wél met zorg, maar toch met veel meer moed en minder vrees gaat men de toekomst tegemoet. Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Enschedé (H. Jacohus) den Wel eerw. heer 11. A. B. Geert- man; lot kapelaan te Veendam den Wel- eerw. heer A. W. J. Spitzen; tot assistent te "Workurn den Weleerw. heer W. M. A. van Rijn. i ATHLETIEK. Athletiek en voetbal. Door de Propaganda-comtnissie van de N. A. U is een circulaire rondgestuurd aan alle Voet balbonden en vereenigingen in Nederland, om deze op te wekken tot meerdere beoefening van de athletiek. Aanbevolen wordt, in voor- en najaar gedu rende de pauzes van de voetbalwedstrijden eenige athletiek-nmnmers in te lasschen, b.v. hardloo- pen op de korte baan, speer- of discus-werpen of polsstokspringen, terwijl het zeer wel mogelijk is, om gedurende den winter veldloopen (cross country), wandeltochten of wandelwedstrijden te organiseeren. In ieder geval wordt aangedrongen op het aanleggen van een hardloopbaan, en het ge schikt maken van een deel van het terrein voor spring- en werpoefeningen. CRICKET. De stand der competities van den N. C. B. is thans als volgt: Eerste klasse. Gew. Gew. Verl. Verl. m. m. m. m. Gesp. inn. r.ofw. r.ofw. inn. pnt. 's-Gr. C. C. 5 1 3 1 0 9 Rood en Wit 4 1 2 1 0 7 V. R. A. 5 0 3 2 0 6 Hermes 5 0 2 3 0 4 Hilversum 5 0 0 3 2 —2 Binnen weinige minuten wandelden de beide meisjes en de kleine Mary over het grasperk en naast haar liep Leo met een stok in zijn hek. Valentijn rees op om haar te volgen, maar plotseling scheen hij zich iets te herinneren en ging met een ernstig gelaat weder zitten. Hij en dokter Joyce zagen elkander met veelbeteekenende blikken aan. Voor het ont bijt hadden zij een onderhoud te zamen ge had. Gedurende dat gesprek was de heer Blyth zeer kalm geweest en ook zeer ern stig. De dokter was eerst ongeloovig en schertste met alles, maar was ook geëindigd met in allen ernst te spreken en een "belofte onder zekere voorwaarden af te leggen. De tijd tot de vervulling van deze belofte was nu aangebroken. „Gy behoeft ons niet meeT te bedienen, Vance," zeide dokter. Laat alles ook maar staan. Ik zal schellen als ik u noodig heb." Vance vertrok knorrig. „Nu dat het jonge volkje vertrokken is, mevrouw Beckover", zeide de heer Joyce, „nu is het een goede gelegenheid om u na mens mijn goeden ouden vriend den heer Blyth een voorstel te doen; zooals gij zeker reeds opgemerkt hebt, koestert hij groote sympathie en genegenheid voor de kleine Mary. Maar voor ik hiertoe overga (ik ben ervan overtuigd dat gij het voorstel gaarne zult goedkeuren, hoewel gij er ongetwijfeld Tweede klas (Noord). Gew. Gew. Verl. Verl. m. m. m. m. Gesp. inn. r.ofw. r.ofw. inn. pnt Haarlem 5 3 2 0 0 13 V. V. V. 6 3 1 2 0 11 R. en W. II 7 1 2 3 1 6 Albion 4 1 1 0 2 3 V. R. A. Ila 5 1 0 1 3 0 V. R. A. lib 5 0 1 1 3 1 POGING TOT MOORD. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht ge staan de 36-jarige metselaarsknecht B. vau R.» ter zake van poging tot moord op zijn echtge- noote C. E. R., in hare woning in de Joh. Camp- huysstraat te den Haag. htm wordt ten laste gelegd, dat hij op 30 Maart jl. opzettelijk en met voorbedachten rade, heeft gepoogd haar van het leven te berooven door haar een helsche machine thuis te doen bezorgen, bestaande in een houten kistje, waarin op vernuftige wijze waren aangebracht een automatische sigaren aansteker met een hoeveelheid benzine, benevens een hoeveelheid buskruit en spijkers; subsidiair wordt hem ten laste gelegd zware mishandeling en mishandeling. Bij het openen van het kistje werd de vrouw niet gedood, doch ze bekwam ernstige brandwonden. Hef M. vorderde in deze zaak drie jaar gevangenisstraf. EEN OPLICHTSTER. Een 50-jarigg vrouw uit Haarlem, die reeds verscheidene malen wegens oplichting veroor deeld werd, laatstelijk op 5 Augustus 1913 door de Rechtbank te 's-Gravenhage tot 1 y2 jaar gevangenisstraf, had zich gisteren voor de Vacantiekamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden wegens twee feiten van oplich ting. Op 14 Juni vervoegde zij zich bij mevr. wed. GiessenTewes, Hugo de Grootkade, en bewoog deze, na allerlei onware verhalen te heb ben opgedischt, o. a. dat ze geld inzamelde voor een tuberculeus meisje, dat naar Laren gezon den moest worden, tot afgifte van f 1. En op 19 Juni wendde zij zich tot mej. M. H. I. J. Lissonne, Prinsengracht, wie zij eveneens een kleinigheid vroeg voor een tuberculeus meisje, dat in een inrichting te Hellendoorn moest op genomen worden. Ook hier trachtte zij haar ver zoek aannemelijk te maken door bijvoeging van allerlei listige verzinsels. Mej. Lissonne gaf de bedriegster f 0.50, meer om van haar af te komen het eten stond klaar! dan dat zij geloof hechtte aan de bedriegelijke verhalen van beklaagde. Het O. M. vorderde 2 jaar gevan genisstraf. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 8 Juli. C. R. Friedrich, koopman, Arnhem. 9 Juli. L. van Leeuwen, zakkenkoopman, 's-Gravenhage, Jacob Catsstraat 49. 10 Juli. G. van de Meent, landbouwer, Wou denberg. Geëindigd: door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen M. de Jong Mzn., manufacturier, Schoonhoven, vroeger "te Bergambacht; D. L. de Goede, N.-Helvoet; Geert de Boer, winkelier, Haarlem. Opgeheven het faillissement H. J. Klooster rijwielhandelaar, Apeldoorn. (Vinum Sanguinosum in vacuo.) Zuiver plantaardig tonicum, met vertrouwen aangeraden bij bloedarmoede, zenuwzwakte en algemeene verslappingstoestanden. Door den heer B. Grundman, Voorstraat te Woerden, ontvangen wij het volgende schrijven: Woerden, 23 Febr. 1915. Mijnheer, Ik ben langen tijd zeer lijdende geweest aan bloedarmoede en zenuwzwakte; ik kon mijn werk niet meer verrichten. Ten einde raad heb ik de Sanguinose geprobeerd, en tot mijn blijdschap bemerkte ik bij de eerste flesch al eenige beterschap. Ik heb zeven flesschen ge bruikt en kan nu weer met lust mijn werk verrichtenik ben zoo goed als heelemaal her steld. Mej. G. M. BLOK. De SANGUINOSE is beslist het beste middel voor hen die lijden aan bloedarmoede en zenuw zwakte. Duizenden, wezenlijk duizenden die staalpillen gebruikten en er door bedorven wer den, hebben baat gevonden bij de Sanguinose. De SANGUINOSE kost per fl. f 1.50; 6 fl. f 8.—, 12 fl. f 15.—. Twee maal per dag een eetlepel is voldoende; dat kost U 12^ ct. per dag, en het helpt IJ! daarom Sanguinose! Bij alle Apothekers ën voorname Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag verwonderd over zult wezen), weniseh ik en wij wenschen dit allen, zoo gij er niets tegen hebt dat gij ons eenige bijzonder heden mededeelt omtrent dit arme kind. Ziet gij eenig bezwaar er in om ons in vertrou wen mede te deelen wat gij van haar weet?' „O hemel, neen, mijnheer!" riep madame Beckover zeer verbaasd nit. „Ik zou mi) schamen zoo ik er bezwaar in zag, om u al' les wat ik ven de kleine Mary weet, te ver tellen. Maar ik ben bang...." „Zie, ik wist het wel dat gij er niets tegen zoudt hebben", riep Valentijn uit, zijn zelf' beiheersching door zijn opgetogenheid vei'', liezende. „Goede ziel, ik heb het n wel ge zegd, dokter, dat zij er niets tegen zou heb ben." „Beste Valentijn," viel de rector bem i» de rede, „herinner u onze^afspraak. Ik zon voor u het woord voeren." „Ik zal geen woord meer sprekeg", zeide Valentijn, „op mijn woord van eer, ik za' niets meer zeggen." „Ik daöht dat gij juist iets zeggen wildot? zeide dokter Joyce tot madame Beckover. „O, niets bijzonders, mijnheer", antwoord de de clowns' vrouw zenuwachtig. „Ik w» slechts bevreesd als ik weet dat het zee dwaas is maar het is mij zoo vreemd 01 op zulk een mooie plaats en met zulke de tige menschen wijin te drinken en ik w nu zeer bevreesd...." i - Q - - - o --- x*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6