Kristal Porcelein Keukeninrichtingen. Uül YOGHURT H. 1. LAMP BINNENLAND UIT DE PROVINCIE In de Btieuwe Kaarlemsch* Courant kosten van I5 regels 4o cents. Iedere jegel meer lo cents. Tweemaal plaatsing 80 cents, driemaal i J,2o (gesn handelsannonces) Hebt gij degelijk dienstpersoneel noodig, wilt gij een of ander voorwerp uit de huishouding overnemen of overdoen, zoekt gij een huis te huren, plaats dan een 40 cents-advertentie in de Nieuwe Haariemsche Courant. De Vraag en Aanbod-advertentien in de Nieuwe Haarlemsche ourant hebben SUCCES. L vuii deu vijand, welke gewoonlijk in de golf van Saros kruiste, gisteren den oever. L ij werd door twee granaten getroffen, vlucht te achter het eiland Saros en verliet des nachts de golf. Engelsch leger bericht. LONDEN, 15 Juli. Door het hoofdkwar tier wordt gemeld, dat de Britsche en Eran- sche strijdkrachten den 12en en lüen dezer na hevige gevechten een aantal Turksche loopgraven nebben genomen en over afstan den van 200 tot 400 M. zijn vooruitgekomen. Zij hebben 422 gevangenen gemaakt. De uiterste rechtervleugel der Eranschen is tot den mond vad de rivier lvereves Dere voor uitgekomen. VERSPREIDE BERICHTEN Dc üostenrjjkschHongaarsche nota aan Amerika. De algemeene indruk bij do verschillende Duitsche bladen, omtrent de Oostenrijksehe nota aan Amerika is, dat het bij alle vriendschap tueh de puntjes op do i zet en de dingen bij den waren naam noemt. De gedane voorstellen, zoo zeggen de bladen, zijn met eenigen goeden wil best uitvoerbaar. President Wilson zal uit deze nota ervaren, zoo luide het aan het slot van een desbetreffend artikel in de „Lok. Anz." dat de opvattingen in Weenen en Boedapest geheel overeen komen iret die in Berlijn en dat men daar zoowel als hier besloten is, alle verdere gevolgen van dit stand punt te aanvaarden. De overeenstemming der vertoogen zul te Washington geen twijfel laten, dat het den regeeringen der -centrale mogendheden bitter ernst is bij de verdediging van hun goede zaak. President Wilson zal mitsdien niet kunnen wei geren het geheele vraagstuk opnieuw te onder zoeken in den vriendschappelijken zin, die de nota van baron Burian kenmerkt. In de „Köln. Ztg." wordt dit vertoog van de Oostenrijksehe regeering tot Amerika een bondsbroederlijke daad van de hoogste waarde genoemd. Hiermede plaatst Oostenrijk-Honga- rije zich in diplomatiek opzicht üaast Duitsch- land, in het eenige geval, waarin Duitschland naar aanleiding van den wereldoorlog tot ern stige diplomatieke verklaringen gekomen is met een neutralen staat en Oostenrijk-Hongarije deed dat juist op het oogenblik, dat de diplo matieke uiteenzettingen op het kritieke punt •gekomen zijn, n.l. bij de afzending van Duitsch- land's tweede nota over de Lusitania. Wilson weet nu althans, zoo besluit het blad, dat Oos tenrijk-Hongarije het standpunt van Duitsch land deelt en zonder aarzelen besloten is ook alle gevolgen van dit standpunt te dragen. Uit Boedapest word gemeld, dat de nota ook daar in de pers word besproken. Zoo schrijft de Poster Lloydde nota van Burian is een vriend schappelijke daad. Wij vertrouwen dat zij in de Vereenigde Staten door de regeering zoowel als door de openbare meening als zoodanig zal wor den opgevat. Al Kotmany schrijft: Als Amerika met ons en met Duitschland in vriendschappelijke ver standhouding wil blijven, moet het spoedig krachtige maatregelen nemen om zijn zooge naamde onzijdigheid in een werkelijke te veran deren. Booedapesti Hirlap: De nota vermijdt zorg vuldig het aanhangige geschil te verscherpen. Daarom laat zij het feit, dat in de eerste plaats de levering van munitie uit Amerika den oorlog verlengt, onbesproken. In Galicië. Een bijzondere correspondent van de „Times" is gedurende drie dagen bij het derde Russische leger, dat aan de zwaarste gevechten heeft deel genomen, geweest en vertelt nu van dit leger Verleden jaar trok het heel in het'Oosten Galicië binnen, daarna vocht het rondom Lem- berg, Grodek en Przemysl en later trok het naar de Karpathen. Ook nu heeft het op den heelen terugweg msfcdezelfde vastberadenheid en hard nekkigheid gevochten, die het, zooals de com mandant mij mededeelde, in staat stelde bij zijn opmarsch gedurende 10 maanden alleen 300,000 gevangenen te maken. Ik heb ongeveer 200 mij len per auto afgelegd en de vooruitgeschoven stellingen bezichtigd en met tal van officieren van allerlei rang gesproken van dit leger, dat bij zijn terugtocht den vijand 'grooter verlies heeft toegebracht dan het zelf leed en zijn achter hoedegevechten, om de woorden van een opper- officier dien ik gesproken heb, te bezigen, lever de „alsof het een manoeuvre" gol.d. Een tegenspraak. Uit Parijs wordt het offieieele Duitsche be richt van 14 Juli, waarin gewaagd wordt van een overwinning, door het leger van den kroon prins in Argonne behaald, tegen gesproken. Het was een nyiuwe mislukking eener poging der Duitschers om door ons front heen te breken, zoo wordt vandaar gemeld. Door overvloedig gebruik van verstikkende gassen hebben de Duitschers op enkele punten onze voorste linie kunnen overrompelen, maar de vijand was niet bij machte van zijn oogenblikkelijke vordering gebruik te maken. Onze tegenaanvallen wierpen hem terstond weder terug. Nergens zijn de Duitschers meer dan 400 meter vooruitgeko men. Hoogte 285, een wijle door^de Duitschers bezet, werd onmiddellijk door ons hernomen. Geen enkel veldkanon is vermeesterd of onklaar geschoten. De Duitsche verliezen waren aan zienlijk. Aan de Dardanelles Naar door de Voss. Ztg. wordt gemeld, heelt de situatie op Gallipoli belangrijke wijzigingen ondergaan tengevolge van de door de gealliereden bij de laatste aanval len geleden zware verliezen. Thans zal moeten blijken of de Engelschen zullen besluiten om hun laatste reserves uit Egypte te ontbieden. De in den laatsten tijd op beide fronten sterk vermeerderde Turksche batterijen, spe ciaal de anatalische, bereiken nu zooveel te grooter uitwerking, nu zij niet meer hloot- gesteld zijn aan de ernstige actie der En- gelscbe - schepen, tengevolge van de aan komst der Duitsche dnikbooten. Zooals een hooggeplaatste militaire per soonlijkheid verzekert, bestaan tusseken En gelschen en Eranschen eenige oneenigkeden, welke tot vijandschap oploopen. Zij verwij ten elkaar lafheid en stellen elkander ver antwoordelijk voor de geleden échecs. Hun eensgezindheid bestaat alleen in bet wan trouwen jegen de Indiërs. De verhouding tusseken hen is zoo gespannen, dat zij na gevangenname, van elkander afgezonderd moeten worden gehouden. KORTE BERICHTEN In Albanië. Uit Athene wordt aan de „Esse- per General Anzeiger geseind dat volgens inge komen berichten de Serviërs bij Tirana op hevi- gen tegenstand van de Albaneezen stieten. Er ontwikkelde zch een geregelde slag, waarbij de Serviërs 2000 dooden hadden. De Albaneezen verloren 100 man. Uit wraak staken de Serviërs alle Albaneesche dorpen in het door hen be zette gebied in brand. Verbod van gouduitvoer uit Rusland. Een offieieele mededeeling van den minister van financiën te St. Petersburg, behelst een verbod van goud-uitvoer. Uitzonderingen kunnen worden toegestaan voor onderdanen van de verbonden of neutrale mogendheden. Duitsch schip opgebracht. Uit Drontheim wordt gemeld, dat verleden week Woensdag, op dezelfde plaats, waar het Duitsche stoomschip „Eriedrich Arp" in den grond werd geboord, een Duitsch stoomschip werd aangehouden door een groot oorlogsschip en westwaarts werd opgebracht. Naar uit Narwick wordt bericht, zou het vermoedelijk het Lubecksche stoomschip „Belgia", dat met een lading erts van daar ver trokken was, zijn, dat in beslag genomen ia- Levensmiddelen in Duitschland. In samen werking met de bevelvoerende generaals in mi litaire districten is dë rijksregeering doende, om de bevolking tegen matigen prijs van levens middelen te voorzien en ze te beschermen tegen gewetenlooze op- en verkoopers. Reeds zijn in Beieren en Wustenberg rege lingen getroffen voor prijzen en voor verdeeling der levensmiddelen. De uitvoering der veror deningen wordt aan de burgerlijke gemeentebe sturen overgelaten. Door den Bondsraad worden nu ook maxi mum-prijzen vastgesteld voor het graan. Gevecht in de Oostzee? Uit Ljugarn op de Oostkust van Gottland wordt aan het Gottlandingenblad gemeld, dat Woensdag van het aanbreken van den avond tot twee uur 's nachts uit de kust een groote vuur zee is gezien. Visschers die 's nachts op zee waren geweest vertelden hevig kanon vuur te hebben gehoord. Do duikbootoorlog. Komende van de Ty- nehaven en op weg naar Rochefort,, is het stoomschip Rym uit Bergen, op D/a mijl ten Z.W. van Shipwash getorpedeerd. Be halve de tweede machinist die gedood werd, is de bemanning te Yarmouth aangekomen. 1 Bartel j or isstraat 18. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 16 Augustus, benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Roermond, J. K. W. Zwang, thans in gelijke betrekking te Wngenin- gen. Mr. REGOUT. Nu ini'. Regout benoemd is tot tijdelijk; gezant bij den Faus, vervalt door de aan vaarding van dat bezoldigde Staatsamot zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer van rechtswege. De heer Regout heeft zich voorts eerst er over uit te laten, of hij Ecu ieen herkiezing, welke in dit geval geoorloofd 13, zal laten welgevallen, wanneer de Staten van Noordbrabant hem eventueel opnieuw, voor het lidmaatschap zullen hebben aangewezen. Naar Reuter uit Rome seint, zal mr, Regout zijn functie als tijdelijk gezant bjj de.n Faus in den loop van Augustus aanvaarden, H. M. DE KONINGIN TE ROTTERDAM. Omtrent de plechtigheid der eerste-stecn- legging voor het nieuwe stadhuis te Rotter dam door H. M. de Koningin, worde, 111 aan sluiting op hetgeen wij dienaangaanus. reeds in ons vorig nummer mededeelden, nog ver meld: In den steen waren de volgende woorden gebijteld: „Hare Majesteit Wilhelmiua, Ko ningin der Nederlanden, heeft op 15 Juii van het jaar 1915, het zeventiende Harer Regee ring, den eersten steen, van het Raadhuis gelegd." Na het leggen van den eersten stcoa nam de burgemeester andermaal het woord en sprak dank uit voor de handeling welke II. M. heeft verricht. Deze dag was daar door tot een onvergetelijke 'gemaakt welke in beteekenis slecht overtroffen kou wor den door dien, waarop net vergund zal zijn H.M. in het te stichten gebouw in te leiden. Vervolgens teekende H. M. in Iweevou'J de volgende oorkonde. „Op heden, 15 Juli 1915, is door H. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, de Eerste Steen gelegd van het nieuwe Raadhuis der stad Rotterdam, in tegenwoordigheid van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, verschillende Ministers, het be stuur der provincie Zuidholland en den Ge meenteraad van Rotterdam. En is hiervan deze oorkonde in duplo op gemaakt en geteekend door Hare Majesteit de Koningin, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Zijne Excellence den Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers, den Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, den Griffier der Provinciale Sta ten, den burgemeester, de wethouders en den 'secretaris der gemeente Rotterdam. GED. STATEN VAN OVERIJSEL. Tot lid van Ged. Staten van Overijssel is ge kozen mr. A. J. M. Vos de Wael (R. K.) VOLKSTUINEN. Op een te den Haag gehouden bijeenkomst van besturen van volkstuinen hier te lande is ge sticht een centraal-bureau voor volkstuinen in Nederland, het welk gevestigd wordt te Am sterdam. Het algemeen secretariaat werd opge dragen aan mr. E. W. O. H. Oldewelt, Heeren gracht 504, te Amsterdam. Het Bureau zal verzamelen in een archief alles, wat omtrent volkstuinen hier te lande en in het buitenland in druk is verschenen. Het zal tevens 'voor verdere stichtingen alle gewenschte inlichtingen gratis verstrekken. Ook is aan het Bureau opgedragen propa ganda voornamelijk bij gemeentebesturen te maken en bij dezen er op aan dringen hij uit breidingsplannen rekening te houden met de gelegenheid om volkstuinen op te richten, aan gezien het sociaal belang van deze instellingen alom wordt erkend. GEMEENTELIJKE BOUW- EN NIJVER- HEIDSCREDIETEN. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor hen te machtigen namens de gemeente het risico op zich te nemen van onder hun toezicht aan bouw- en nijverheidsondernemingen te ver- leenen speciale kredieten tot een maximum van te zamen 2,000,000, onder bepaling dat de helft van dit risico door het Rijk wordt gedra gen. DE NIEUWE PAUSELIJKE GEZANT. Niet alleen in Katholieke bladen wordt de keuze van mr. Regout tot gezant bij het Vati- caan toegejuicht. In de anti-rev. „Rotterdam mer" vinden we o.n. volgend oordeel: „Deze keuze mag met recht een gelukkige worden genoemd. De heer Regout is een man van erkende be kwaamheid. Als industrieel verwierf hij zich een rijke levenservaring op practisch gebied en gaf hij blijk van organisatorisch talent. Juist in die practjjk gevoelde hij zoozeer de waarde var theoretische kennis, dat hij op reeds betrek kelijk gevorderden leeftijd zich niet ontzag, om alsnog de juridische studie ter hand te nemen en zich het doctoraat in die wetenschap te ver werven. Als Kamerlid en al®.Minister van Wa terstaat veroverde hij zich vervolgens in ruime ren kring een geëerden naam als bekwaam man en als buitengewoon vlot spreker. Een diplomatieke carrière vervulde de teer Regout vroeger niet. Toch twijfelt wel niemand, dat zijn hoffelijke vormen en zijn algemeene po litieke ervaring hem spoedig genoeg ook op dit gebied een eervolle plaats zullen doen innemen. Dat de Regeering voor dezen post een Katho liek koos, hoewel niet noodzakelijk, lag toch voor de hand Dat kan niet anders dan de poli tie van den nieuwen gezant vergemakkelijken. Onze beste wenschen vergezellen Mr. Regout bij zijn moeilijke taak". SALARISSEN VAN RIJKSAMBTENAREN. Voor de lagere Rijksambtenaren is er ver blijdend nieuws. De regeerii^g zal voorstellen, de helft va/i de voorgestelde verhoogingen voor de lagere ambtenaren ditmaal op de Staatsbe- grooting te brefigen. Deze verhooging zal zich uitstrekken tot alle verschillende ambtenaren van het lagere personeeel, vallende onder de ver schillende hoofdstukken dor staatsbegrooting. Voor het postpersoneel zal dientengevoge, wan neer de regeering bij het plan blijft, ook de helft der suppletoire begrooting worden voorgesteld. Onder het lagere personeel der posterijen zullen ook gerekend worden de klerken. DE STOOMVAARTMAATSCHAPPIJ ZEELAND. De Stoomvaartmaatschappij Zeeland zal den 26sten dezer haar 40-jarig bestaan herdenken. De maatschappij zal in den avond van dien dag een feestmaal aanbieden aan haar be schermheer, Z. K. H. den Prins der Nederlan den, aan commissarissen der maatschappij en verschillende autoriteiten, onder wie eenige ministers en do commissaris der Koningin in Zeeland. Dit. feestbanket zal' gegeven worden op een der schepen van de maatschappij, dat daartoe ligplaats zal nemen in de Parkhaven te Rotter dam. EEN VERDIENDE TERECHTWIJZING 1 In den Amsterdamschen raad laat tijdens de beraadslagingen de stilte in de raadszaal heel wat te wenschen over, zelfs in die mate dat het hinderlijk is om de discussie te volgen. Men ziet telkens raadsleden zich naar collega's begeven om met hen een praatje aan te knoopen of van hun plaatsen opstaan om zich te scharen om hen, die aan het woord zijn. Er zijn er zelfs, die bij na de geheele zitting in de raadszaal heen en weder loopen nu eens dezen dan weder genen aanklampende. Het is eindelijk zoo ver gekomen, dat de stenografen in den raad over de rumoerig heid geklaagd hebben. Dit heeft thans aan den Burgem. aanleiding gegeven om den leden eens flink onder het oog te brengen, dat zij zich wat kalmer dienen te gedragen wanneer anderen aan het woord zijn en dan geen onderlinge gesprekken moeten voeren. Wat de zielkundige grond er van is, dat sommige leden, als zij .uitgesproken hebben, dadelijke behoefte gevoelen om een gesprek met hun buren te beginnen, wist spr. niet, naar hij verklaarde, maar hij had wel opgemerkt, dat 't euvel niet aan de leden van een bepaalde groep, of-politieke partij is gebonden, maar dat het verschijn sel algemeen voorkomt. Hij drong er krachtig op aan dat voortaan de raadsleden alles zullen doen om de zoo gewenschte rust onder de redevoeringen te bevorderen, of anders, als zij gedachten- wisselingen noodig achten, die niet uitge steld kunnen worden, dat zij zich dan zullen begeven, hetzij in de. wachtkamer, hetzij in sprekers werkvertrek, dat hij dan gaarne voor zulk doel beschikbaar stelt. Het was raak gezegd en 't slot van de burgemeesterlijke vermaning was niet on aardig 1 Maar of het baten zal? Drijvende bollen 1 De stoomloodsboot van Hoek van Holland heeft .Woensdagmid dag voor den .Waterweg vier glazen bollen opgevischt, vermoedelijk, zoo dacht men, door een vliegmachine verloren bommen. Dezelfde soort van bollen zijn elders aan gespoeld. Te Sclieveningen deponeerden ee nige jongens bij de politie eenige uit zee aangespoelde glazen bollen. De jongens za gen die bollen voor gevaarlijke bommen aan en met de uiterste voorzichtigheid wer den ze door hen dan ook naar het politie- bureel gebracht. Volgens het Haagsche Cor respondentiebureau zou bij onderzoek de vondst van geheel onschuldigen aard zijn bevonden. Het waren glazen bollen, welke men wei gebruikt om netten drijvende .te houden. Vreemd dat de jongens die niet herkenden1 Weder op vrije voeten gesteld. Men zal zich het geval van berooving herinne ren ,dat eenigen tijd geleden op de .Wete ringschans te Amsterdam plaats had. Bij een botsing miste een kantoorbediende van de firma .Utermöhlen f 4000. De jongen werd verdacht met eenige handlangers deze be rooving op touw gezet te hebben <en gear resteerd. Thans is hij echter door de justi tie weer op. vrije voeten gesteld. Diefstal van f 160. Door eenige re chercheurs te Amsterdam is een varens gezel aangehouden, verdacht van diefstal van een bedrag van f 160 uit pen woning aan de Lijnbaansgracht. Schandelijke plichtsverzaking. Er is mond- en klauwzeer ontdekt onder het twei- devee vaa L. van Leeuwen aan den Abts- wouderweg te Hof van Delft. Een aantal runderen bleken reeds ziek en moeten, vol gens de waargenomen verschijnselen, reeds geruimen tijd lijdende zijn geweest. .Tegen den eigenaar, die geen aangifte had gedaan, is proces-verbaal opgemaakt. Men vermoedt, dat dit verzwegen geval de oorzaak is ge weest van tal van gevallen van mond- en klauwzeer, die zich in de laatste weken in Hof van Delft en omgeving hebben voorge daan. Een kerktoren door den bliksem ge troffen. Tijdens een hevig onweder, dat zich gisterenmiddag boven Schiedam ontlastte en gepaard ging met zware stortregens, werd de toren van de R.K. kerk in het Franken land door den bliksem getroffeu. Hier .werd blijkbaar het uurwerk beschadigd, daar dit om 11 minuten vóór half 6 bleef stilstaan. De bliksem heeft vandaar geen uitweg ge zocht en trof het laagste gedeelte van het dak van het kerkgebouw, waardoor het houtwerk vlam vatte. Dit begin van brand werd bijtijds ontdekt door de broeders van de nabijgelegen .Willebrordusstichting, die ijlings het blusschingswerk aanvatten en daardoor erger konden voorkomen. De brand weer behoefde geen dienst te doen. Het geval bracht een groote menigte nieuws gierigen op de been. Te veel verliefd. Een jongmensch, dat met zijn uitverkorene op. den Utrechtsche- weg te Arnhem wandelde, geraakte daarbij zóó in vuur, dat hij, zijn brandende sigaar ten eeneninale vergetende, het lichte zomer- kostuumpje zijner aangebedene in lichtelaaie stak. Medewandelaars hielpen hem trouw de vlammen dooven, eer het meiske zelf daar door werd aangetast. Arme kleine. .Te Aardscheveld bij As sen geraakte .Woensdagavond het 8-jarig dochtertje van F. FP. onder een militairen trein, waarin haar broeder was gezeten. Het kind werd opgenomen met afgereden armpjes en ernstig tian het hoof tl verwond, naar het ziekenhuis vervoerd, waar het gis teren is overleden. Door een hond. ,Te Munnekeburen (Fr.) schrok het paard van den veehouder H. B. voor een hond, die luid blaffende op hem aankwam. Door,het zijwaartsspringen van het paard kantelde de wagen en B. geraakte er onder. Bewusteloos en zwaar gewond aan rug en borst, werd hij opgeno men. IJlings ingeroepen geneeskundige hulp. heeft niet mogen baten; den volgenden dag is de ongelukkige na hevige pijnen overle den. Gevolgen van jaloerschheid. Door de politie te Scheveningen is proces-verbaal op gemaakt tegen een bewoonster van de ,Werf- straat aldaar, een nog jonge vrouw, die onder zeer droeve huiselijke omstandighe den uit jaloerschheid haar echtgenoot, ter wijl deze lag te slapen, met kokend water heeft overgoten. In deerniswaardigeu toe stand is de man naar het gemeentesiekefl" huis vervoerd. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt d® dactie zich niet aansprakelijk. DE HERSTEMMING VOOR DEN GEMEENTERAAD. M. de Hoofdredacteur! Het zal bij de herstemming er om span nen, vooral in District I, waar het rood te gen zwart gaat! Wij, propagandisten, moe ten er alles op zetten, om de Rcchtsche can- didaten gekozen te krijgen, vooral nu M. L. A. KLEIN in herstemming gebracht is ge worden, moet er gebaald worden wat er is' KLEIN zal, wanneer hij gekozen ië, onze belangen behartigen, zooals hij in deze tijde omstandigheden getoond heeft te zullen doen. Als voox-zitter van de Commissie van het Steuncomité van den R.-K. Volksbond bood hij velen de behulpzame hand. Menigen avond gaf Klein als lid der com missie van ontwikkeling en ontspanning ter bespreking van de ëoeiale wetgeving. Verder als secretaris van het R.-K. Bu reau van Arbeidsrecht maakte Klein in deze crisis heel wat ontslagkwesties voor de ar beiders in orde, zoo ook huurkwesties van lan'dw eer^nannen, die zich aan de grenzen bevonden, en ook voor militairen, die. we gens ziekte bun dier.st niet konden waar nemen; zorgde Klein dat zij boven hun trak tementen nog een toelage kregen. Nog eeni ge andere functies bekleedt Klein als be stuurslid van de gecombineerde vakzieken fondsen en van de Katholieke Sociale Actie, terwijl hij tevens lid van den Raad van Be roep is voor de Ongevallenwet. Arbeiders, wanneer gij ter stembus gaat, denkt om uwe belangen, stemt dan den ar- beiderscandidaat M. L. A. KLEI N! Stemt vroeg en goed! PROPAGANDIST. T 'T' - (Adv.) HAARLEMMERMEER. Herstemming in de Meer. Men schrijft ons: Op verzoek van tie redac tie van dit blad zullen wij straks eenige nabe trachtingen leveren en eenige kantteekeningec maken op hetgeen er tijdens de laatste gemeen teraadsverkiezingen is gedaan en niet gedaan. WÜ gelooven, dat uit een en ander wel wat valt te leeren voor de toekomst; ook is er van liberale zijde veel geschreven en gedaan waar over wij wat hebben op te merken. Doch ditmaal iets anders; nog een woord ovei de herstemming; daar is haast bij, want het is kort dag; hier is „periculum in mora." De winst bjj eersten stormloop behaald, is voor de rechtsche partijen bevredigend. Heer lijk I dat Knaap en Kistemaker en Verkuijl er weer in zijn. Het verheugt ons dat Borst de plaats van den duden veteraan Biesheuvel zal innemen en ook zijn we er wel mee in ons schik dat van den Heuvel den heer J. van Keeuwijk van zijn plaats heeft afgedrongen. Laatstge noemde was zelf indertijd op wat „vreemde wijze" in den raad gekomen; hij was gesteld door enkele ingezetenen uit Abbenes en buiten de kiesvereeniging om en als het ware door ver rassing wist hij zes jaren geleden het anti-revo lutionaire raadslid Pruisen te verdringen. Nu is van Reeuwijk op zijn beurt weer ge wipt door van den Heuvel; laatstgenoemde is in ieder geval de candidaat van twee georgani seerde kiesvereenigingen; enfin t zoo gaat het in het mensckelijk leven. Daar is 'echter een groote tempering in. de vreugde, omdat van de zeven rechtsche candi- daten de vijf protestanten zijn gekozen en. <1° twee roomsch-katholieken nu net nog in her stemming komen. Dit had niet mogen gebeuren en wij weten, dat vele anti-revolutionairen dit met ons eens zijn. En dit had ook niet behoeven te gebeuren als er beter gewerkt was. Wü zullen en mogen niet zeggen, dat de schuld aan één kant ligt; laten wü aannemen dat zü ligt aan beide zü'den. Een feit is het, dat er door de besturen der beide rechtsche kiesver-' eenigingen wel hard, maar nïfet flink genoeg gewerkt is. Als onze information juist zyn, is er in het district aan de Cruquius en te Hoofddorp vrb goed gewerkt, maar geheel onvoldoende aan den Aalsmeerderdük. Dit nu moet anders worden en gauw ook; an ders is het tel a at. De besturen weten toch wei- dat één strooibiljetje niet veel geeft; een bekqnd spreker van buiten nog veel minderlaten wÜ de liberalen daarin toch niet volgen en naftpep; de eenige hoop op goed succes geeft een persooö- lü'k bezoek en goede lectuur in den vorin van een frissche, smakeHjk geschreven verkiezings courant. Een strooibiljet wordt in den regel slecht ge lezen, spoedig weggesmeten, een kiezer ki'Üg4, er soms te veel van, maar een goede verkiezing»* oourant wordt met meer zorg bekeken en be- waard. De kiezers moeten voorgelicht worden, waar het om gaat, anders loopt het mis; dan komen twee roomsche candidaten stemmen tekort eB dan zal deze verkiezing beslist slechte gevolg011 hebben. Een nederlaag op a.s'. Dinsdag brengt rechtsche meerderheid in den raad en de samenwerking tusschen de christeUjke ernstig in gevaar. Zulk 'n nederlaag zou sic de toekomst wreken; want de liberalen nu al met een groote pook in het vuurtje glunderen van plezier over de uitbreiding i deze brand zal krijgen. Dir.ANT.LllCASSEN 8act.ScheikÖr6.v.d.5LEEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2