BINNENLAND UIT DE ZAANSTREEK SCHAGEN EN OMSTREKEN UIT DE PROVINCIE Fransch-Belgisch front Costenrijksch-Italiaansch front KORTE BERICHTEN GEMEENTERAADSVERKIEZING TE rooterdam. -~T-Tr O verveen. velo kilometers, welke mededeeling, in aanslui ting met het bericnfc over het „Nieuwe offen sief in het Oosten," in een deel onzer vorige oplage vermeld, van des te meer beteekenis is. Waar overigens van Russische zijde er mel ding van wordt gemaakt, dat de vijand aan de overgangen van de rivieren Windau en Wenta wordt tegengehouden, is het opmerkelijk in een later Duitsch bericht te lezen, dat de Duitsehe troepen de Windau reeds zijn overgetrokken. 1 OoH is eD sprake van een offensief der Oos tenrijkers in het Russisch legerbericht. St. PETERSBURG, 15 Juii. (Officieel.) De generale staf meldt Nadat de vijand in het noorden in de streek van Riga en Szawle op 14 dezer versterkingen had ontvangen, begon hij van Hasenpot (in Koerland, 45 K. M. ten N.O. van Libau en het eindpunt van een spoorweg uit de laatste plaats) tegen Goldingen (aan de Windau, 35 K.M. ten N.O. van Hasenpot) en het front Sclirunden (aan de Windau, 60 K.M. ten O. van Libau)Popeljany (aan de Wenta, 115 K.M. ten Z.O. van Ljbau) op te rukken. Onze rui terij en Voorhoeden houden den vijand tegen aan de overgangen van de rivieren Windau, Wenta en in andere gunstige stellingen. In de streek aan gene zijde van- de Njemen heeft de vijand in den nacht op den 14den een artillerie- en geweervuur over een uitgestrekt front onderhouden, maar ondernam hij slechts aanvallen met kleine afdeelingen infanterie, die overal werden afgeslagen. Denzelfden nacht sloegen wij een gedeeltelijken aanval in de rich ting van Lomza af. Aan den rechter oever van de Pissa (een zij rivier van de Narew, die bij Novgorod ten N.W. van Lomza daarin valt) en beide oevers van de Schkwa (een zijrivier van den Weichsel, die ten W. van Plock in die rivier uitmondt) geen ver andering. De vijand, die den vorigen dag eenige loopgraven ten koste van ontzaglijke verliezen genomen had, hernieuwde zijn aanvallen den 14den niet. Tusschen de rivieren Orzyc (een zijrivier van de Narew, die ten N. van Pultusk daarin uitkomt) en de Vkra houden onze troe pen een front ten Z. van Przasnysz bezet, waar zij den 14den verscheidene aanvallen hebben af geslagen. Aan den linker oever van den Weichsel geen verandering. Tusschen Weichsel en Boeg heeft de vijand verscheidene op zichzelf staande aanvallen ge daan, die door ons vuur teruggeslagen zijn. Aan de Boeg en de Zlota Lipa geen ernstige botsing. In den avond van den 13den hebben Oosten- rijksche troepen het offensief ondernomen aan het front Nieszwiska (ten Z. van de Djnestr dicht bij de zuidelijkste kniebocht)Okna. De vijand valt onze bruggehoofden aan den rechter oever van de rivier de Djnestr) aan in de streek van Kouhichovce en Kolanki en trekt den Djnestr over in de streek van Ivani, Jojva en Koseelniki-Sinkow. Onze artillerie heeft den 14den den vijand terwijl hij de rivier overtrok met succes bescho ten en hem op enkele plaatsen gedwongen van den overtocht af te zien. Het gevecht duurt voort. Duitsch legerbericht. BERLIJN, 16 Juli. (Officieel) Het groote hoofdkwartier meldt: Ten Noorden van Popeljany zijn onze troepen de Windau in oostelijke richting overgetrok ken. Ten Zuid-Westen van Kolno (bij de Pissa) en ten Zuiden van Przasnysz hebben wij in zegevie rende gSvechten nieuwe vorderingen gemaakt. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein is de toestand van de Duitsehe troepen onveranderd. WEENEN, 16 Juli. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Do gevechten aan de Dnjester duren voort. Do pogingen der Russen om onze op den noordelijken oever doorgedrongen troepen door hevige tegenaanvallen terug te werpen zijn ten eenen male mislukt. Wij hebben 12 officieren en 1300 man gevangen genomen en drie machinegeweren buit gemaakt. In do streek van Sokal aan de Bug heb ben de gevechten eveneens een heftiger ka rakter aangenomen. Onze troepen Rebben stormenderhand verscheidene vijandelijke steunpunten vermeesterd, bijv. het Bernar- diner klooster, dat vlak bij Sokal ligt. Op de andere gedeelten van het front is de toestand onveranderd. In tegenstelling met het Eransche leger bericht van gisteren waarin werd medege deeld, dat de dag kalm is verloopen en twee aanvallen der Duitschers in de Argonnen werden afgeslagen, wordt uit Berlijn juist gemeld, dat de Franschen herhaaldelijk, doch te vergeefsch poogden de bestormde stellingen in de Argonnen te hernemen. Het Fransch namiddag-communiqué geeft nu ook meer nieuws. Duitselr legerbericht. BERLIJN, 1 6Juli. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Den 14en Juli is bij een aanval in de streek van Souchez een stuk loopgraaf ten Z. van het kerkhof verloren gegaan. Sterke aanvallen van de Franschen, vlak ten W, van de Argonnen, op gisteren en eergisteren, mislukten in verbitterde ge vechten op korten afstand waarbij den vij and bloedige verliezen werden toegebracht en 462 man gevangen werden genomen. Sedert den 20sten Juni hebben onze troe pen in de Argonnen en ten ,W. daarvan met korte tusschenpoozen voortdurend met suc ces gevochten. Behalve terreinwinst en buit aan mate rieel heeft tot dusver het geheele aantal gevangenen het getal van 116 officieren en 7009 man bereikt- Op ons aan de Argonnen en ten O. daar van aansluitend front zijn levendige vuurge vechten geleverd. De herhaalde aanvallen van den vijand zijn zonder moeite afge slagen. In do streek van Leintrey, ten .0. van Lunéville, hadden voorpostengevechten plaats. Onze vliegers hebben bommen ge worpen op de §ijandelijke troepen te Gé- rardmer. fransch legerbericht. PAKIJS, 16 Juli. (Officieel). Het stafbe- richt luidt: In de streek ten N- van Atrecht hebben de Duitschers ten Z. van het kasteel van Carleul een poging gedaan om uit hun loop graven te komen, doch zij werden onmid dellijk gestuit door het Fransche infanterie- en artillerievuur. In de Argonnen hadden gevechten plaats met handgranaten en springbussen in de streek van Maria Tkérèse. Twee Duitsehe aanvallen op Haute Che- vauchée en Boureuilles zijn door geconcen treerd' vuur gestuit. De Franschen hebben do Duitschers iedere poging tot een aanval belet. Tusschen de Maas en de Moezel is do afgeLoopen nacht bewogen geweest. Het kwam echter niet tot iufanterie-gevechten. Kanonvuur in het ravijn van Sonvaux. Gevechten met handgranaten in het boscli van Ailiy, Geweer- en kanonvuur ten N- van Flirey. In Lotharingen hebben de Duitschers over een front van 3 kilometer de stellingen aan gevallen, die 'ij bij Leintrey hadden ver loren. Tegel.,, .ertijd hebben zij de heele Fransche linie beschoten van het bosc'n van Champenoux tot aan de Vezouse. Eenig geschutvuur in den sector van Quennevière, op den rechteroever van de Aisne, bij Troyon, op de Maashoogteu, rond om de Schans van Calonne en in de Vo gezen bij .Wiesenbach. Na de berichten uit .Weenen, ontvingen wij t e laat om nog in onze eerste editie op ie nemen ook een Italiaansch legerbe richt, meldende dc overmeestering van den top van de Falzarego. Oostenrüksch legerbericht. WEENEN, 16 Juli. (Officieel.) Het groo te hoofdkwartier meldt: Gisteren heeft de vijandelijke artillerie zoowel in de kuststreek als aan de Karin- thisclie grens grootere bedrijvigheid ont wikkeld. Aan het Dolomiten-front zijn verscheide ne Italiaansche bataljons die onze stellingen bij Rul'redo en Gemark aan den weg van Schluderbaeh naar Feutelstein aanvielen, met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. De Doenra-opening. De St. Petersburgsclie correspondent van de Times weet te melden, dat de opening der Doema voorloopig is vastgesteld op 2 Augustus» den verjaardag van de oorlogsverklaring. Echter zal de de finitieve datum-worden vastgesteld door den minister-president, nadat deze bij den Czaar op audiëntie is geweest. De terugtocht der Russen. De militaire medewerker van de Roesskoje Slowo schrijft naar de Kölnisclie Ztg. verneemt dat het Russische leger op liet geheele front van cle Pilica tot aan de Dnjester den terug tocht op nieuwe stellingen lieeft voortgezet. De gevechten, die thans plaatsvinden, zijn slechts achterhoede-gevechten. Brand de .Windau. De „Nya Dagiigt Allehanda" verneemt uit .Visby o {^Gotland, dat een Zweedsche torpedojager in den nacht van Woensdag op Donderdag getuige van den brand van Windau is geweest. Te Stockholm meldt men dat Windau door Duitsehe schepen in brand is geschoten. Dat 'de Russen rekening houden met een bombardement, blijkt uit een proclamatie aan de bevolking om de kreits jWindau on middellijk te verlaten. Alles'wat niet mee genomen kan worden ipoet, evenals de veld gewassen, vernietigd worden. Brand to Kopenhagen. Gisterenavond is er brand ontstaan op het perron van het oude station in Kopenhagen, waar in de ge bouwen, die vroeger tot pakhuis dienden, een aantal bedrijven worden uitgevoerd. De brand vernielde daar een aantal van. De heele brandweer rukte uit en het gelukte haar den brand te beperken. De schade wordt bij benadering op een millioen kro nen geschat. De staking in Zuid-Wales. Heden wor den te Londen belangrijke besprekingen ge houden tusschen vertegenwoordigers der re geering, der mijneigenaars en der mijnwer kers teneinde tot een spoedige schikking te komen in het geschil, gerezen in de kolen mijnen te Zuid-Wales. De Batavier ,V. Het s.s. „Batavier V" hetwelk indertijd door de Duitschers naar Zeebrugge werd opgebracht en gisteren werd vrijgelaten is des middags van Zee- brugge vertrokken en gisteravond 9.50 aan den Waterweg gearriveerd. Alles wel aan boord. Zweedsch stoomschip opgebracht. Naar uit Narvik wordt vernomen, is een Zweedsch stoomschip, Waarschijnlijk de Sir Ernest Cassel met steenkolen uit Amerika naar Narvik, Donderdagavond onderweg ongeveer een mijl van Varö (Lofoden) door een En- gelschen hulpkruiser aangehouden. Men ver moedt, dat liet stoomschip, naar Kirkwall is opgebracht. Een vergissing. Naar van bevoegde Duit sehe. zijde wordt vernomen, zouden den öden dezer twee Fransche pf Engelsche duikboo- ten door Fransche schepen zijn beschoten. Den öen dezer heeft het Fransche minis terie van marine n.l. bekend gemaakt dat in het Kanaal twee Duitsehe duikbooten door vaartuigen van het tweede Fransche lichte eskader beschoten waren- en dat daar bij een duikboot door verscheidene grana ten was getroffen. Thans wordt echter uit bevoegde bron be richt, dat deze mededeeling niet kan slaan op Duitsehe duikbooten en mitsdien moet worden aangenomen, dat de Franschen bij vergissing op Fransche of Engelsche duik booten hebben geschoten.' UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is aan J. van Heffen, met ingang van 16 Augustus a.s. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van het huis van bewaring te Winschoten; is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in vergelijkende physiologie, dr. H. Jordan, thans assistent voor de na tuurlijke historie aan genoemde univers telt; is met ingang van 16 Augustus bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie be noemd tot adjunct-commies H. van Boeijen, thans ambtenaar bij het provinciaal bestuur van Gelderland. TWEEDE KAMER. Aangezien te 11.20 uur liet vereischt aantal leden niet aanwezig bleek, verdaagde de voor zitter de vergadering van gisteren tot aanstaan den Dinsdag half twaalf, in verband met de om standigheid dat er gisterenmiddag vergadering der afdeelingen was. HET DEPARTEMENT VAN BINNEN- LANDSCHE ZAKEN. Op de plek, waar van de gansche Residen tie het minst wordt verhuisd, op het oude Binnenhof n.l., stonden gistermorgen twee tappisières van een transportmaatschappij. Van het nieuwe gebouw, bestemd voor hqt Ministerie van Binnenlandsche Zaken, is nl. Donderdag de schutting verwijderd. Men is daar bezig de afd. onderwijs te verhuizen van het huurhuis op de Koninginnegracht naar het nieuwe gebouw, waar ze op de tweede étage zal worden gevestigd. De eer ste étage is bestemd voor het Algemeen Be stuur, terwijl de afdeeling Comptabiliteit baar lokalen krijgt. HET MOND- EN KLAUWZEER IN HET WESTLAND. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gisteren een reis door het Westland gedaan, om zich op de hoogte te etcdleu van den stand van het daar heer- seLei.de mond- en klauwzeer. De minister was vergezeld van den inspecteur van de veeartsenijkunde. DE GEZANT BIJ DEN PAUSELIJKEN STOEL. De nieuwbenoemde tijdelijke en buitengewone gezant van Nederland bij het Vaticaan, mr. L. H. W. Regout, heeft gisterenmiddag zijn op- waclitingsbezoek gebracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon, in diens kabinet. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. De uitslag van de herstemmingen voor den Gemeenteraad te Amsterdam is ten deele voor rechts teleurstellend en ten deele gunstig uit gevallen. In district I moest de heer Jan ter Haar Jr., C.-H. en aftredend lid, aie 1394 stemmen be kwam, plaats maken voor den heer W. Polak, soc.-denr., die er 1575 verkreeg. Hier is de in vloed der sec.-dem aan het toenemen. Behalve dat de heer Polak is gekozen, zag het aftredend soc.-dem. lid, de heer J. van den Tem pel zijn mandaat met 15S0 stemmen hernieuwd. In district VII is de heer prof. mr. D. P. D. Fabius, aftred. anti-rev., met 1970 stemmen ge handhaafd, en werd de heer dr. C. de Man, af tredend lib., met 2262 stemmen herkozen. De soc.-dem. candidaten bekwamen hier slechts on derscheidenlijk 835 en 892 stemmen. In district VIII wérden de heeren Ch. E. M. Boissevain, aftred. Vrijz.-Dem., en KI. de Vries idem, herkozen met onderscheidenlijk 2065 en 2128 stemmen. 'De heer C. J. Kuiper, R.-K., wiens kansen zich eerst zoo gunstig deden aan zien, behaalde 1487 stemmen, en de heer J. J. de Roode, soc.-dem., 175 stemmen. In district IX behaalde rechts eene ovérwin- ning. Daar is gekozen de heer W. de Vlugt, anti-rev., met 7654 stebben, tegen 7589 op den heer J. G. v. Kuijkhof. aftred. soc.-dem. De totale uitslag der verkiezing is dat de Raad in zijn samenstelling ongeveer blijft zoo.- als vroeger. De christelijk-historischen alleen hebben een zetel verloren, district II en de anti revolutionairen wonnen er een in IX. De ver houding van rechts en links blijft dus hetzelfde. De sociaal-democraten wonnen in district II een zetel doch verloren er een in district IX, Te Rotterdam is bij de herstemming voor den Gemeenteraad in district V in eene katholieke vacature gekozen de heer H. J. Sprokop, R.-K., met 2279 stemmen, tegen 1832 op de soc.-dem. candidaat. In district I 1S een aftredend soc.- dem. herkozen. Een moordaanslag. Door een Engelschman is te Oosterhout met een scheermes een moord aanslag gepleegd op een Nederlandsche dame» met wie hij'een paar jaar geleden verloofd is geweest en die thans met een Nederlandsehen officier is verloofd, waarna hij zichzelf ook van het leven wilde berooven. De toestand der dame, die gelukkig niet ernstig aan den hals verwond werd, is zeer goed; die van den dader zelf niet levsgevaarlijk; deze zal na een paar dagen het ziekenhuis, waarin hij is opgenomen, wel kun nen verlaten. Een pleizierjacht aangevaren. Nabij het eiland Marken is een plezierjacht zoodanig door een boot aangevaren, dat- het lek «verd en met den geheelen inventaris, onder water geraakte. De drie passagiers werden gered en verblijven thans te Monnikendam. Het jacht werd naar do scheepshelling te Monnikendam gesleept. Zakkenrollers. De zakkenrollers zijn bij bet Koninginnebezoek te Rotterdam weder druk aan den arbeid geweest. Door een 7-tal personen werd aangifte gedaan dat aan hen horloges of portemonnaies met geld werden ontrold. De ambtenaar A. B. vermiste een hcrloge met ketting, de machinist D. de B. uit Vlissingen een portemonnaie met 10, J. W. een portemonnaie met 1.p, J. v. P. uit Dordrecht een portemonnaie met 5, juffrouw M. een portemonnaie met 23, G. V. een portemonnaie met 7,_ Voorts werd op den Coolsingel door een agent in burgerkleeding op heeteraad be trapt den groentenkoopman P. J. v. D. uit Den Haag, toen hij trachtte juffrouw E. v. H. van een portemonnaie te ontrooven. Door de duisternis. Gisterennacht heetf bij het onderzoek van een schuur te Emmen, waarin zich verdachte personen ophielden, een landweerman, den soldaat van Veen met een kogel door de wang geschóten. Door de duisternis meende hij, dat een der verdach ten uit de schuur wilde ontvluchten. De toe stand van den gewonde is niet ernstig. Smokkelaarslot. Piet v. d. A. iwas een arbeidzame kerel in het smokkelen. Ijverige menschen trekken allicht de aan dacht van anderen en zoo kwam het, dat P. in het oog liep van de militaire macht, die tegen het smokkelen te waken heeft: Na' geconstateerde feiten door Piet gepleegd, was het vonnis spoedig uitgesproken. Het verblijf in het in staat van beleg verkee- rendo gebied werd hem ontzegd. Voor P. een tegenvallertje. Zijn „villa" op de groote heide moest hij verlaten en een goed heenkomen zoeken. In het „grosse Vaterland", dicht bij huis, hield hij zich op, en waagde het zoo nu en dan even in zijn woning op de heide terug te keeren. Maar dat kwam den wacht- houdenden soldaten ter oore. Marechaussee werd kennis gegeven dat Piet weer thuis was. Deze trok er onder leiding van een luitenant der grenswacht op uit. Piet's woning werd omsingeld eu er werd een inval gedaan. Van den bewoner geen spoor. Men had het onderzoek bijna opgegeven toen de lui tenant bemerkte, dat zich onder de tafel een luik bevond. Geopend werd het luik, en wat men het eerst te aanschouwen kreeg was het hoofd van Piet, die zich onder Hen grond een verblijf had geïmproviseerd. Alhoewel P. goed gewapend was, vond hij het toch maar beter zich over te geven. Gevankelijk is hij naar Roermond overge bracht. Een opruier gearresteerd. Aan het station te Middelburg is de marktkoopman J. S., uit Soest, die aldaar opruiende geschriften had ver. spreid, gearresteerd. Aangeredeu en gedood. Nabij de viaduct van de Z. H. E. S. te Voorburg is zekere K. aan gereden door de IJselstoomtram. Vermoedelijk heeft de man door doofheid de tram niet ge hoord. De verwondingen waren van dien aard, dat de dood onmiddellijk intrad. Adv. ZAANDAM. De kennis. In. een dezer dagen gehouden vergadering van besturen van versdhillende plaatselijke kiesvereenigingen, waartoe het initiatief was uitgegaan van de R.-K. Kies- vereeniging, is besloten een beweging op touw te zetten ten gunste van het' voorstel van de raadsleden Baas e.s., bedoelende dit jaai> de kermis niet te laten doorgaan. Een 14-tal vereeniginigen, w.o. het Centraal Drankweer-Comité, de Volkshond tegen Drankmisbruik, de R. K. Volksbond, Patri monium, de Zaandamscbe Christ. Besturen bond, waren vertegenwoordigd. Ook waren schriftelijke sympathiebetui gingen ingekomen, o.a. van het R.-K. School bestuur en van het Steuncomité. Behalve dat namens de verschillende ver- eenigingen aan den Eaad een adres-zal won den gezonden, zal de burgerij in de gelegen heid worden gesteld zidh uit te spreken, doordien een adres van adlhaesie zal worden gepresenteerd ter teekening. Het comité van uitvoering bestaat uit de heeren: L. J. de Vries, Bakker, D. L. Harms, H. Russelman» en G. Baas Kzn., terwijl nog een plaats zal worden bezet vermoedelijk door een afgev. van den R.-K. Volksbond. Geslaagd. Aan bet gymnasium te Zetten slaagde voor het einid-examen Jhr. C. A. H. C. Elias, alhier. WESTZAAN. Visschersklacliten. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld, teneinde de daders op te sporen, die zich schuldig maken aan het lichten der fuik er»» waarover door de vissohers alhier druk wordt geklaagd. SCHAGEN. Personalia. De rijksklerk bij den dienst der directebelastingen, enz. R. Zee vaarder, van het kantoor Watergraafsmeer: is met ingang van 9 dezer tot nader order werk zaam gesteld ten kantore Schagen. Gebruikmaken van een valschen verlofpas. De waarnemend auditeur-militair bij den Haag- schen krijgsraad mr. B. van Rossem, heeft ter zake het gebruik maken van een valschen ver lofpas 14 dagen militaire detentie, in te gaan 10 Juli, geëischt tegen den milicien der vesting artillerie A. B., afkomstig uit de gemeente Schagen. Wegens overvloed van advePtentlën moe ten vele berichten, vooral uit den omtrek, tot Maandag blijven overstaan. ZANDVOORT. De herstemming. De katholieken krijgen weer een zetel. Gisteren is de herstemming gehouden, en met succes voor onze partijDe uitslag is als volgt F. Zwaan, (aftr. onafh.) 261 st.Corn. Siegers, (R. E.) 252 St.; T. Molenaar, (V. D.) 225 st. A. Koper Jz., (TJ.L.) 193 st. zoodat gekozen zijn de heeren F. Zwaan (aft. onafh.) en Corn. Sie gers (R, K.) De heeren Zwaan en Siegers werden door rechts gesteund. De heeren Molenaar en 'Koper kregen de linksche en de roode stemmen. De overwinning is er voor ons des te mooier om. Het is evenwel eigenaardig om de situatie ven de stemming to zien. Deze is volgt: Met Koper alleen waren er 13 biljettenmet Molenaar alleen 42; Siegers alleen 57; Zwaan alleen 37; KoperMolenaar 119; Koper Zwaan 34; KoperSiegers 27; Molenaar— Zwaan 43; MolenaarSiegers 21; Zwaan Siegers 147. Door dezen uitslag zijn dan de Rr. K. eindelijk in het bezit gesteld van den hun toekomende zetel. Zandvoort gaat nu den goeden weg op! Aan de propagandisten een woord van hulde voor hun kranig, moeilijk werk. HAARLEMMERMEER. Zaaigranen. In verband met de poging diet zooals vroeger reeds is vermeld in deze gemeente; ingesteld is geworden onder leiding van den; landbouwleeraar Nobel te Schagen om in gemeente als zijnde een landbouwende poldef; bij uitstek, goedgekeurde zaaigranen beschik baar te stellen, hebben zich een 6-tal deelnemen de landbouwers vereenigd o:n gezamenlijk deze poging te doen slagen en uit te voeren. Hieruit is een comité benoemd dat ziek meet speciaal met. de leiding belast, bestaande uit d4 heeren W. Slooten, A. van Wijk Lz. en B. V-r- hulp, respect, optredende als voorzitter, secre taris en penningmeester. IJ MUIDEN. Personalia. Bij den dienst der directe.behi»- tingen enz. is verplaatst met ingang van 1 Augustus: W. Fenijn, komms. 3e kl. v. hier naar Rijsbergen; B. van den Broek, komms. te water, van Hellevoetsluis naar hier. NOORDWUK. Een Lourdesgrot, In den uitgestrekten cn mooi aan gelegd en tuin van het St. Jeroens- gesticht had gistermiddag een interessante plechtigheid plaats, n.'I. de inwijding van een Lourdesgrot, die aan de Noordzijde van' den tuin is verrezen. De plechtigheid werd bijgewoond door den Z.Eenv. heer pastoor, die de inzegening verrichtte, do Eerw. Over ste van het Moederhuis te Breda, voor deze gelegenheid overgekomen, de Eerw. .Over ste en Zusters van het gesticht, enkele verpleegden en Belgische vluchtelingen ei) eenige belangstellende parochianen. Do rots, die zooveel mogelijk een .trouwe nabootsing is van die te Lourdes, is bijna 8 M. hoog en 9 M. breed en vormt met zijn grillige lijnen en kaal imitatieëu rots gesteente een verrassenden aanblik. Ecu wondermooi beeld van O. L. Vrouw van Lourdes is geplaatst in een nis terzijde van de grot. Hét beeld is bijna levensgroot (lVa M. hoog;). De eigenlijke grot, die 4 M. diép, bijna 3 M. breed en 2Va M. hoog is, wordt afge sloten door een fraai gesmeed ijzeren hek. Zoowel het beeld en de aureool als het hek zijn geschenken van vrome weldoeners. De grot is het werk van Belgische vluch telingen, inzonderheid van den heer J. van N. die onder de bekwame leiding en de zaak kundige raadgevingen van den heer G. J. L. v. d. Meer, uit eenvoudige grondstoffen zulk een mooi geheel hebben weten op te bouwen. Op gevaar af zijn ongenoegen op te wekken moeten wij hier toch openlijk hulde bren gen aan den heer v. d. Meer, zonder wiens energie niet zulk een prachtig monument was tot stand gekomen. Na de plechtigheid der inzegening sprak de heer C. J. L. v. d. Meer een rede uit, be treffende het ontstaan en daarstellen van de Grot. Hij sprak een woord van dank aan den ontwerper van de grot, aan den man, die met zooveel ijver daaraan is werkzaam geweest. Hij toch was degene, die. hot hart van onze Eerw. Moeder wenschte te stree- len met in den tuin van het St. a croeiis- gesticht een grot van Lourdes te bouwen. Hij had zelfs ai reeds voor dat schooiic doel een paar manden sintels uit de kachel daarvoor opgespaard. Zie hier liet ontstaan van dit stuk wez'k. Door een toeval werd mij dat schoone plan van onzen Belgischen J. v. N- bekend, en was het mij aangenaam hem daar eenigszins in behulpzaam te zijn. Daardoor werd hij in staat gesteld om van zijn klein doch schoon plan een groot stuk werk te maken, wat ten allen tijde kan getuigen, dat gedurende den noodlottigen oorlog de Belgische vluchtelingen hier in dit gesticht een goed onderkomen en een goede verzorging hebben gehad en door deze stich ting hunne dankbaarheid wenschen te too- nen. Het is natuurlijk onze chef van Noo- ten, die de groote eer daarvoor toekomt, maar ook al waren zij geen ontwerpers of bouwmeesters, de overige Belgische vluch telingen, die hier in 't gesticht Jiun thuis hadden, hebben het hunne er toe bijgedra gen door de vele en zware voorwerpen voor deze grot naar hier te helpen vervoe ren. Daarvoor ook aan hen dank. .Ook een woord van warmen dank aan den heer de Vreede, en aan al diegenen, die hetzij door. aanvoeren van bouwmaterialen, hetzij door hun finantieelen steun hun hulp hebben verleend, waarom zij dan allen het genoe gen kunnen smaken, dat het St. Jeroens- gesticht te Noordwijk in 't bezit is gekomen van een zoo'n mooie en trouwe nabootsing van de grot van Lourdes. Welnu, Z.Eerw. Pastoor, zeide spr., Eerw, Overste en Zusters, en alle hier aanwezigen, in die grot hebben wij gezien, dat daar in prijkt een.trouwe nabootsing van O. L- Vr. van Lourdes, die reeds zoo menigmaal heeft getoond een warm hart te hebben voor haar kinderen die haar vereeren en aanroepen. Wij kunnen daarom wel overtuigd zijn, dat de zegen door Haar ten bate der weldoeners en stichters van deze Grot van „God Haar Zoon zal worden afgesmeekt.' Hierna nam de Z.Eerw. heer pastoor het woord en hield en korte maar schoone toe spraak: Z.Eerw. drukte zijn groote vreugde uit over dit heerlijke oogenblik, waarin het Z.Eerw. mocht gegeven zijn zulk een schoO" no uiting van godsdienstzin door de hei lige inzegening te bekronen. Z.Eerw. noeiad0 do Lourdesgrot een godsdienstig monument en het deed Z.Eerw. goed aan het hart to zien, dat, terwijl er zooveel kwaad ia d0 wereld en ook hier gebeurt, er toch oo# menschen zijn, dié op zulk een wijze uiting geven aaii hun godsdienstige gevoelens. Z.Eerw. wekte de aanwezigen op om dik wijls te komen neerknielen aan de voeten van O. L'. Vr. van Lourdes, de troosteres der bedrukten, om de hulp eu da .bescher ming van Maria te komen afsmeeken. Na deze toespraak werden gezamenlijk eenige gebeden gestort, waarmede de plech tigheid was aïgeloopen. Het tubcrenlosebloempjo voor „Herwonnen Levenskracht", Door B. en W. van Overveen is hoewel do R.K. Propagandaclub alle voorbereiden' do maatregelen al had genomen, 01' h®, laatste oogenblik de straatverkoop van b tuberculosebloempje voor het R.K. ar r. dersfonds „Herwounen Levenskracht" v® b o d e n 1a: Aan het verbodsbesluit is toegevoe^ q „Het voornemen bestaat, aan geen eu.k vereeniging meereen dergelijke.vergui'11 to verleenen.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2