DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND MORGEN! Klnderhuisvest 29-33, Haarlem HE OORLOa EERSTE BLAD Witte Schoenen vanaf f 1.7a Sandalen vanaf f 1.35 P. W. TWEEHUI]SEN, Van hedenmorgen. Mr. i. B. BÖMANS. 0. van den BOOGAARD. M. L, A, KLEIN. C. G. KOEN. A. ELFFERSJr. (aftredend). A. TH. PIELAGE. C. L M. ROBBERS. W. HOEK. i. M. C. HOOG. DIMSOAa 20 JULI ISIS 4Sif« iaargang Ho. »8öö Bureau van Redactie en Administratis t intercommunaal Telefoonnummer 1426. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Hh &£@wsa*wsjk* Fransch-Belgssch front Russisch front Costemlfksch-IfaliaaRsch front UIT aftTWERPEflI. BAKTEL70RISSTRAAT 27. fiaarlemsche Alledagjes. no. ie&3 ■HE HMBLEHHE MOT ABONNEMENTSPRIJS t Pet S maanden voor Haarlem «n voor de plaatsen waar een asent gevestigd is (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland per post Per week voor Haarlem en de agentschappen Afzonderlijke nummers 1.60 2,— 0,12» 0,0S PRIJS DER ADVERTENTIËN l Van 1—6 regels iedere regel meer. Buitenland per regel Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regel» Elke regel meer 1 0,7» 0,15 0,20 0,40 0,10 4000 GULDEN bü levenlange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonnés op dit blad, die in Het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voorj GULDEN bjj <g |f111 GULDEN bjj ff f* GULDEN bij verlies van B Ja S B Ij verlies van 8 Oj breuk van een e 500 X 300 GULDEN bjj verlies van een band of voet. 150 dén oog. één duim. 75 arm of been. 00 wijsvinger. 15 DE UITKEERiNG DEZER BEDRAGEN WORDT GEGARANDEERD DOOR DE „HOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEK ERINGSBANK" TE SCHIEDAM. .im—M immi 11 """"n s i ibi e»—a—mmmiiBsammxaaB —"«BidM GULDEN bjj verlies van één anderen vinger. AGENDA. 21 JULI. HERSTEMMING VAN DEN GEMEENTE RAAD in alle districten van 8—5 uur. Gebouw a t.-jB a v o ii.-K. VoiKSÓond Vergadering Haven- en Transportarbei ders. In den Hout 8 uur Concert Haar lem's Muziekkorps. St Vincentius-bibliotheek N. Groen, markt geopend van 7H—9 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling vau 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. BLOEMENDA AL Hotel Duin en Daal •>- dagelijks 2 concbrten bij gunstig weer. Ook in Beverwijk gaat morgen de stem bus weer open, en hebben de kiezers te be- 6lisseu of er.... ook bier met de socialisti sche narigheid zal worden begonnen! Immers: de rooden beginnen nu ook deze gemeente in roering te, brengen, en één soc.- democraat dingt mede bij deze herstemming. We gelooven en. hopen dat de recbtscbe kiezers bier wijzer zijn dan elders en er voor zullen zorgen, dat ze den roode eruit, en de mannen van beginsel, van orde. recht en gezag, erin zullen laten! Het voorbeeld van Schoten en elders leert te goed, wat een ellende een gemeente bin nenhaalt, waar de sociaal-democraten bet bccge woord krijgen. Wie dus de rust en de eendracht en den VOOl'spoed in de gemeente wil bewaren, kieze de candidaten der R.-K. Kiesvereeniging; maar óók hierom, omdat bet plicht is, de organisatie te volgen en zijn beginselen boog te houden. Elke stem op een ander uitgebracht, ver- boogt de kans van den soc.-democraat, of breekt de organisatie af. Daarom stemme ieder Christelijk man die zijn plicht kent, morgen op de heeren Th. J. CORNELISSE, G. POEL en J. STEEN VOORDEN, en op geen enkelen anderen caudidaat. Morgen.... aan de kiezers van Haarlem de beslissing of Haarlem zoo'n beetje de risée zal worden van bet land! De kiezers hebben morgen uu te zeggen of onze stad, waar zoovele mannen van positie en intellect een rustige woonplaats hebben gekozen, waar zooveel industrie, en op zoo kradhtige manier, wordt gedreven (men ziet het wêer aan de prachtige aan bieding van een spoorweghaven in het Noor- derbuitenspaarne), waar zooveel gedaan wordt voor kunst, voor onderwijs, voor schoonheid op alle gebied, kortom: of orze stad, die een booge plaats inneemt in den lande op verschillend terrein, voortaan zal geregeerd worden door.... een stelletje éénzüdig-opgevoede, met al die industrie en kunst en schoonheid en werkelijke stads belangen volkomen onbekende roode agita tiemannen! Dht is eigenlijk de keele beteekenis van den verkiezingsstrijd van morgen. Zal meneer Peper voortaan de belangen behartigen van de kolossale industrieën, die Haarlem zullen grootmaken en kunnen doen bloeien door "bun internationale betrekkin gen en veelomvattenden werkkring? Zal meneer Spiesz, of meneer Joosten of wie ook van deize kracht bet bestuur vor men van een stad die zóóveel mannen van vermaarde gaven, van erkende positie, van bewezen talent onder, bare inwoners heeft? Zullen de socialisten, die nooit wat te ver liezen hebben enzoohéól gemakkelijk ten,bate van één klasse omgaan met de dubbeltjes van ....andereu, dan ten slotte onze zoo nijvere en hardwerkende winkeliersklasse, den voor- beeldigen Haarlemschen middenstand (die volgens deze heeren maar het liefst „verdwijnen" moest) de les lezen en regee- ren?.... Het is te dol om van te praten, en wij, wij kunnen het niet gelooven! Men zegt, dat in den kring der linksche leiders weer het oude parool: liever Turksch dan Paapsch, wat uü klinkt: liever door de rooden gebeten dan door de Eechtedhen ge regeerd, ig uitgegeven. De „adviezen" der linksche kiesvereeni- eiugon laten zien, dat inderdaad de „leiders" (incluis de beer Slingenlberg, die beeft voor 55 n raadszetel) zulk een parool li e bjfoj e h uitgegeven. Maar het wil er bij ons nog niet in, dat 5.® liberale kiezers van gezonde denkbeeldent dat parool zouden opvolgen! t Trouwens: spreekt eens een uwer kennis sen die niet van ckristelijken huize is! Tien tegen één, dat de man u, als hij werkelijk iemand is van opmerkingsgave en eenigeu kijk heeft op de politieke verhoudingen, da delijk zegt: „maar zijn we dan nu automaten geworden, die heden ja en morgen neen knikken, en die inet anders dan poppetjes zijn in de band van de roode partij?".... Eu dan boort ge gemeenlijk volgen: „maar dahr bedank ik voor!" Zoo hebben we van de week er al héél ve len geboord. En terecht. Doch.... wat de liberalen van diverse pluimage zulleu doen op den dag van mor gen, dat is onze zaak niet. t Onzerzijds is het alléén de kwestie: wat moeten w(j doen? En het antwoord: STEMT RECHTS! Daar is niets anders te doen: laat de libe ralen, die ten slotte tóch maar leukjes en zonder veel schaamte hij de anticlericale en de roode bent, (waarvoor ze zich anders schamen en die ze anders met veel dédain links laten liggen) steun zoeken, laat die stilletjes hun eigen varkentje wasisc'hen. Willen ze werkelijk „liever Turksch dan Paapsch" zijn, laten ze dan kun Turk maar zélf aanwijzen, als ze kunnen, 't Is ons bij slot van rekening eender, of men aan die zijde het stadsbelang wil toevertrouwen aan combinaties, waarin ge den heer Nagtzaam ziet verschijnen naast.... Van Styrum, met Slingenberg als „Dritten im Bunde"! i Wij durven het gerust zeggen: onzerzijds staan we op vrij wat hooger standpunt! Den strijd hebben we aangebonden voor onze eigen mannen: voor beu gaan we nu in het vuur. En dat gebeurt morgen, zonder mank eer en. van wien ook! - 1 Nu-eens alle persoonskwesties op zij ge zet, alle kleine verschillen vergeten. Want bet spant nu! Moeten de Rooden in Haarlem regeeren, of moeten er werkelijke „regeerders", werke lijke „bestuuremenschen" gekozen worden?..' Die vraag interesseert eenieder: ook hem, die voor kiezen en stemmen koud is geworden! Welnu: laat dan nu eens onzerzijds nie mand wegblijven op den dag van morgen. 't Zal er, gezien de cijfers der stemming, net op het randje af om gaan. Morgen is het een beslissing, die dóór zal werken in lange toekomst! Bliive dus nie mand onzerzijds van de stembus weg, maar laten we allen stemmen in echte christelijke trcuw en volgens gewetensplicht op'onze Reehtsehe candidaten: in District I: in District II: in District III: OVERZICHT. Van het Westelijk front vernemen wij weinig verandering in den toestand. Het blijft daar nu weer kalm, terwijl in bet Oos ten verwoed en met voortgang wordt ge vochten. De berichten van het Fransch-Belgisch front gaan niet anders, dan over „afgesla gen aanvallen", zoowel van Duitsche als van Fransche zijde. Ten zuiden van Souchez heb ben beide legers gelijktijdig een aanval ge daan tenminste zoo moet men uit de we- derzijdsche berichten opmaken, al schijnt bet onwaarschijnlijk en zonderling en werden de aanvallen wederkeerig.... afgeslagen. Hoewel we overigens niet veel nieuws van het Italiaansche front vernemen, hebben wij heden toch weer eens een Oostenrijksch be richt over de daar gevoerde gevechten en ontvingen wij uit Londen een seinbericht, dat volgens een bericht uit Laibach, de Oos tenrijkers zich voorbereiden tot bet kerne-i men vau bet offensief aan de Isonzo. Reeds eerder werd de veronderstelling uitgesproken, dat de Duitschers in samen werking met de Oostenrijkseh-Hongaarscke logers eerst zouden trachten tegen de Russen in het Oosten een beslissing te bewerken, om daarna eerst en voorgoed in het Westen met de Fransohen, Belgen en Engelsehen af rekening te houden. Bij al, wat wij de laatste week hebben zien- gebeuren, schijnt het ook niet zoo gewaagd die onderetelling te zijn toegedaan. Wel werd er in bet Westen en soms ver woed, gevochten en maakten de Duitschers en Franscheu beurtelings daar eenige vor deringen, maar de gebeurtenissen aan bet Russisch front, waarvan in de eammuniqué's van gisteren en beden nog wordt gesproken, waren van veel grootere beteekenis. Van buitengewoon belang daarbij is, het geen in het Russisch communiqué, dat wij gister onder de „Nagekomen berichten" nog- konden opnemen, wordt medegedeeld, n.l.- dat het offensief van de Duitschers in de streek van Przasnysz over een breed front den Russen noodzaakte hunne stellingen dichter bij de Narew te concentreeron, waar door zoo bet in bet bericht beet een andere greep-eering van de strijdmacht nocdig was. Blijkbaar is het doel van het offeusief in het Kurland om op te trekken naar Riga,, ■waarheen de Duitschers nu al een heel eind op streek zijn. Nn de Russen toegeven dat zij iu deze streek ook moesten terugtrekken, is daar mee als vastgesteld de erkenning, dat zij jover de lengte van het gebeele front zijn teruggetrokken. I De voorteekenen wijzen er verder op, dat jop het Oostelijk gevechtsterrein nog meer belangrijke gebeurtenissen zijn te yerwach- ten, wélke zeker met zullen nalaten, hun in vloed te doen gelden op het Westelijk oor- logs toonecl. Met wisselend succes worden langs het Wes telijk oorlogsfront kleine gevechten geleverd. Hoe wisselend het succes wel moet zijn, blijkt bijzon der uit hetgeen beide legcrberichten omtrent de nachtelijke gevechten in de streek van Souchez melden. Fransch legerbericht. PARIJS, 19 Juli. (Officiéél). Tegen midder nacht hebben de Duitschers ten W. en ten Z. W. van Souchez over een front van 1200 meter een aanval gedaan, die door de Franschen is afge slagen. In Argonne is een Duitsche aanval bij St. Hubert gekeerd. Het aantal gevangenen, door de Franschen gemaakt bij het ravijn van Souvaux, was 2 offi cieren en 200 man, behoorende tot 3 verschil lende regimenten. In den Elzas, bij Manhoue aan de Seille (zij rivier van de Moezel) en aan den zoom van het bosch van Aprémont zijn enkele voorpostenge vechtengeleverd, waarbij de Franschen in het voordeel waren. Duitsch legorberielit. BERLIJN, 19 Juli- (Officiéél). Het groote hoofdkwartier meldt: In de streek van Scuchez zijn na een betrek kelijk rustigen dag, 's nachts vinnige gevechten geleverd. Een aanvat der Franschen op Souchez is afgeslagen en pogingen om ten Zuiden van Souchez aan te vallen, zijn door ons vuur ver hinderd. Op de Maashoogten zijn ten Zuidwesten van Eparges en bij de Schans van Calonne de ge- vechten met afwisselend geluk voortgezet. Onze troepen hebben de kleine plaatselijke voordeden, den 17den bevochten, weder moeten prijsgeven. Zij hebben 3 officieren en 310 man gevangen genomen. Het offensief, waarvan in ons overzicht wordt gesproken, wordt blijkens onderstaande leger- berichten nog met kracht voortgezet. Hieruit blijkt steeds meer, dat in het Kurland Riga tot doel is gekozen. Nu Tukum is genomen, kan een bezetting van Riga wel haast worden tegemoet gezien. Duitsch legerbericht. BERLIJN, 19 Juli, (Officiéél). Het groote hoofdkwartier meldt: De Duitsche troepen hebben Tukum genomen en Windau bezet. De vervolging van den bij Alt Autz verslagen vijand hebben wij gisteren voort gezet. Ten noorden en ten westen van Mitau houdt de vijand zich in een voorbereide stelling staande. Het leger van generaal von Oallwitz heeft zijn opmarsch voortgezet en staat thans in zijn ge heel aan de Narew-linie, waar de Russen reeds over de Narew zijn teruggetrokken. Het aantal gevangenen is tot 101 officieren en 28,760 man verhoogd. Ook in Polen, tusschen Weichsel en Pilica, zijn de Russen in oostelijke lichting blijven te rugtrekken. In de streek van Grabowice, op het Z. O. gevechtsterrein, hebben de verbonden troepen den overgang ovei de Wolika geforceerd en ten Noorden van Sokal zijn de Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen over de Bug doorgedrongen. Onder den druk van deze vervolging is de vijand 's nachts op het geheele front tusschen Weichsel en Bug teruggetrokken. De Duitsche troepen en het legercorps ondei opperbevel van luitenant-veldmaarschalk von Arz hebben van 16—18 dezer 16,250 gevangenen gemaakt en 23 machinegeweren vermeesterd. Oostcnrjjkscli legerbericht. WEENEN, 19 Juli. (Officiéél.) Het groote hoofdkwartier meldt: Het offensief van de verbondenen in Polen en Wolhynië is gisteren voortgezet. Ten westen van den Weichsel wordt aan de Ilzanka gevochten. Ten N.W. van Iiza hebben onze troepen eenige vijandelijke stellingen ver overd. Tusschen Skierbieszow en Grabowice hebben de regimenten, die in aansluiting met de Duit sche strijdkrachten vechten, zich over de Wolika een weg gebaand in de vijandelijke hoogte-stel lingen. Daar zijn onzen troepen 3000 gevange nen in handen gevallen. Ten N. O. en ten Z. O. van Sokal hebben onze troepen vasten voet gekregen op den oostelijken oever van de Bug. Onze troepen onder generaal Kirchbach hebben daar 12 officieren 1700 man gevangengenomen en 5 machinegeweren buit gemaakt. In Oost-Galicië is de algemeene toestand on veranderd. In het Oostenrijksch communiqué, dat wij hieronder weergeven, wordt melding gemaakt van gevechten van grooten omvang, welke zijn begonnen. Of wij in de eerstvolgende dagen dus van dit front meer nieuws mogen verwachten? Oostenrijks legerbericht. WEENEN, 19 Juli. (Officiéél). Het groote hoofdkwartier meldt: In de streek van Görz zijn gisteren opnieuw gevechten van grooten omvang begonnen. Vroeg in den ochtend reeds opende de Italiaansche artillerie het vuur tegen den'rand van de hoog vlakte van Doberdo en het bruggehoofd van Görz. Tegen den middag bereikte het vuur zijn grootste hevigheid. Daarna ondernamen zeer sterke strijdkrachten infanterie een aanval op den geheelen rand van de hoogvlakte. In hardnekkige gevechten, die den geheelen nacht duurden en meermalen tot een handgemeen leidden, gelukte het onze troepen de Italianen die hier en daar onze voorste loopgra ven hadden bereikt, overal terug te werpen. Onze mortieren hebben vijf batterijen zwaar geschut tot zwijgen gebracht. Vanochtend is de strijd op nieuw ontbrand. In de streek van Schluderbach heeft een zwakke afdeeling van ons haar vooruitgeschoven stelling ontruimd. Onze Belgische correspondent schrijft ons: In bet arbeidersleven te Antwerpen valt gestadig aan verbetering waar te nemen. Dit blijkt duidelijk uit liet verslag der Christen-syndicaten, welke een treffend be wijs zijn lioe met een goede organisatie zelfs met beperkte middelen verrassende resulta ten kunnen worden verkregen. Hoewel dit syndicaat tijdens de eerste vijf oorlogsmaanden een bedrag van 21.494.30 frans aan ondersteuning uitkeer de, tegeu 4075 francs in de eerste zeven maanden van liet vorig jaar, kon dit toch ge schieden zonder dat behoefde te worden aangesproken bet weerstaudsfonds, dat voor staking of loonsvermindering in reserve ge houden wordt. Het grootste deel van de ondersteuning ging naar de dokwerkers en de metaalbewerkers. De schoenmakers en de kleermakers, die ruimschoots bezigheid hebben hebben gevonden voorde bezet tingstroepen, zijn niet verplicht geweest on dersteuning aan te vragen. De verbetering van den toestand wordt eveneens geteekend door het feit, dat, na de schoenmakers en kleermakers, ook de druk kers hun vakscholen konden heropenen. Het verslag 'der Christen-syndicaten deelt 'nog mede, dat sedert eenigeu tijd al de leden der 1 pasteibakkersfederatie er in geslaagd zijn, werk te vinden. .Van de dokwerkers, die het meeste door den crisis lijden, hebben .velen werk gevonden in de bouwvakken, daar bijna overal begonnen is met bet opruimen der puinen en hot .wederopbouwen der. ver nielde buizen. Het syndicaat kiest met zorg de onder werpen der voordrachten, .welke worden ge organiseerd. Deze onderwerpen zijn: de Bel gische geschiedenis, de .oorzaken .van den TELEFOON 177 O. ONZE PROPAGANDA. 'Onze propaganda voor de herstemming van morgen gaat goed! Er is geestdrift, er zit gang in, er is een stemmigheid van doel en van werken, wij weten tihans allen, dat de beslissing, die de stembus morgen brengen zal, er eene is vau zeer groote draagwijdte. Nu mogen de kiezers zelf aan die propa ganda beantwoorden door een geweldige op komst. Het is voor de propagandisten zoo ont moedigend, wanneer werkelijk goede kiezers door slordigheid of onverschilligheid bun nog moeite en werk bezorgen: daar zijn bijv. de werklieden die „vergeten" in de middag uren te stemmen en die dan nageloopen moe ten worden, of er soms nog in den namid dag kans is, daar zijn de forensen, die nalaten vóór bun treintje naar Amsterdam naar de stembus te gaan, en den propagan dist tot wanhoop brengen, vooral nu bet o-p één stem aankomt. Zoo zijn er meer. Wie is er, die niet aan de propaganda kón meewerken, op deze wijze dan, dat bij een buur of vriend vroeg naar de stembus mee- troont? Zoodoende helpt iedereen, en dat i6 noo- dig, willen we winnen! Als deze laatste opwekking morgens eens één stem méér voor onze candidaten brengt en als dan eens.... 't is méér gebeurd onze candidaten met één stem meerderheid werden gekozen, wat zou de lezer, die één ander uaar de stembus beeft gebracht, niet een gerechtvaardigde voldoening hebben!.. oorlog, de rechten van den rnensch, Oos tenrijkHongarije, Pasteur, Duitschland, de plichten der burgerij tijdens den oorlog, enz. Na den terugkeer der uitgewekenen word door liet syndikaat een leeszaal geopend, ywaar de werkeloozen hunne namiddagen op aangename wijze kunnen doorbrengen. O. OOSTENRIJKSCH OFFENSIEF TEGEN ITALIË. LONDEN, 19 Juli. (Part.) Uit Genève wordt aan de Daily Express geseind, dat volgens be richt uit Laibach Aartshertog Eugene met gene raal Dankl gister te Gorizia aankwam en onder scheidingen a»n de officieren en soldaten uit reikte. Daarna inspecteerden zij de versterkin gen der stad en brachten zij een bezoek aan de loopgraven. De Oostenrijkers maken voorberei dingen om bet offensief aan de Isonzo te berr nemen. Het gevecht op de Yenerocola en Brizio pas sen beiden op ongeveer 1000 voet hoogte is zeer hevig, vooral bij de Garibaldi hut. De sneeuw is bedekt met bloedvlekken en sommige gewonden waren reeds doodgevroren voor de Roode Kruis- verplegers ben bereiken konden. Twee Italiaansche luchtschepen wierpen gis ter zware bommen op de versterkingen van. Gorizia doch het resultaat is nog onbekend. UIT GRIEKENLAND. MILAAN, 19 Juli. (Part.) Koning Constatijn aanvaarde de ontslagaanvrage van den Griek- schen minister van Buitenlandseke zaken Zographos, die naar deze reeds vroeger mede deelde, na de verkiezingen zou aftreden. DO Minister. President Gunaris treedt tul interemi als minister van Buitenlandsclie zaken op. De zitting der Grieksche Kamer is in ver band met de ziekte des konings verdaagd. T)ezei beslissing lieet levendige protesten uitgelokt vani de pers welke de inzichten van Venizelos detlt,^ Met groote voldoening is door diens aanhanger^ het besluit begroet dat hij wederom het presD dentschap. van de Liberale Partij heeft aan-i vaard. Voorts wordt gemeld dat de Grieksche koninA tot algeheel herstel naar het kasteel vau Dekelif$ is vervoerd. VAN DEN BALKAN. BERLIJN, 10 Juli. (Part. S.) De special^ correspondent van de Vossische Zeitung seinfc uit Boekarest: Op de nieuwe verlokking de? Entente, die thans in alle gebiedseiscken van! Rumenië ten koste van Oostenrijk wil toestem^ men, indien Rumenië tegen de Centralen in-, grijpt moet Bratianu uitwijkend geantwoord

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1