BINNENLAND VRAGENBUS UIT DE PROVINCIE hebben, dat net Kumeensche leger nog drie maanden noodig heeft om geheel gereed te zijn. {Verder waarschuwt de correspondent ernstig voor berichten die den Servischen toestand in het droevigst licht afschilderen. Hij sprak met verschillende betrouwbare personen die uit Ser vië gekomen waren en allen verklaarden een parig dat Servië geenerlei gebrek lijdt, dat epidemiën tegenwoordig niet voorkomen en dat de troepen gedurende des zesmaandsehe pauze flink op hun verhaal zijn gekomen. De Ameri- kaansclie%ezant te Boekarest die van Tchesehi- sche afkomst is, kwam eergisteren van een lange Servische reis terug. Hij was daar in de ge vangenkampen, ook van de centralen werkzaam geweest, omdat Amerika hunne belangen in Ser vië behartigt. Ook hij verklaarde dat de Ser vische toestanden zeer passabel waren. Overi gens heeft Kumenië, dat export van landbouw producten naar Oostenrijk en Duitschland ver-, bood nimmer opgehouden aan Servië voedings middelen te leveren, zooals ook Eussische iouane transporten voor Servië' steeds vrijen doorgang hadden. KORTE BERICHTEN Jules Védrines. De bekende Fransehe vlie ger, Jules Védrines, is bevorderd tot adjudant van den Franschen vliegdienst. In de dagorders wordt van hem gezegd, dat hij „een handig en moedig vlieger is, altijd gereed om vrijwillig de gevaarlijkste operaties te ondernemen. Hij heeft eens meer dan 1000 uur gevlogen en onlangs nog met volkomen succes eeu bijzonder moei lijk en gevaarlijke opdracht vervuld." De oorlog en arbeidsconflicten. De president van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid beschuldigt Duitsche agenten ervan de versche ping van munitie voor de bondgenooten te wil len beletten, door overal in de Vereenigde Staten aan te sturen op arbeidsconflicten in de munitiefabrieken. In de Bemington-wapenfabriek en iu andere wapenfabrieken te Bridgeport in Connecticut zjjn hedenmorgen de arbeiders reeds in staking gegaan. In de betrokken wapenfabrieken wer ken in het geheel 12,000 personen. Vermoed wordt, dat de agitatoren nu naar Newhaven zijn vertrokken, teneinde daar de werklieden van de Winchesterfabriek voor repe- teerwapenen tot staking aan te zetten. De saking in Zuid-Wales. De onderhandelin gen schijnen op het doode punt te zijn gekomen. De arbeidersleiders, die voelen dat zij, zonder op den steun van de arbeiders te kunnen reke nen, onmachtig zijn tot handelen, willen niet nogmaals met minister Bunciman confereeren. Een later bericht echter meldt, dat in den stand van het loongeschil in de kolenmijnen een merkwaardige verandering, heeft ondergaan. De onderhandelingen zijn hervat met alle kans op een goeden uitslag. Lloyd George is gisteravond, in gezelschap van Henderson en Bunciman, naar Cardiff ver trokken, waar vannacht een bespreking is ge houden met vertegenwoordigers der mijnwer kers. Het Oostenrjjksche leger. Uit Weenen wordt aan Korr. Norden gemeld, dat heden officieus bekend is geworden, dat de keuring voor den landstorm van mannen van 42 tot 50 jaren, van 29 Juli tot 30 September zal plaas hebben. De oproeping van de goedgekeurden zal zoonoo- dig later plaats hebben. Naar de Dardanellen. De „Secoio" bericht uit Turijn, dat eergisteravond drie Engelsche hoofd-officieren, nam. admiraal Gamble en de generaals Elleson en Oltham, door ordonnans- offieren vergezeld, met den sneltrein uit Frank rijk aankwamen en via Bome naar Napels afreis den om zich daar naar de Dardanellen in te schepen. Van zjjn post ontheven. De „Deutsche Tages- zeitung" verneemt uit Boekarest, dat voor de Bussische nederlagen de legeraanvoerders Dimitriew en Dragomirow verantwoordelijke ga- rteld worden. Dimitriew is van zijn post ont heven en Dragmirow is onder aanklacht gesteld. Engelsche verliezen. In het Lagerhuis deelde minister Asquith mede, dat de totale verliezen van leger en vloot aan de Dardanellen be dragen: officieren en manschappen gedood 8084, gewond 26,814, vermist 7536. Nieuwe Duitscli- Amerikaansche kwestie. De Amerikaansche bladen bevatten scherpe ar tikelen over het gveal, dat de passagiers mel den van de den 17den te New-York aangekomen pakketboot „Orduna". Zij vertellen n.m. dat het schip op 9 Juli werd aangevallen door een Duit sche duikboot, welke een torpedo afschoot; deze miste. De duikboot schoot 6 granaten af zonder resultaat en vervolgde de „Orduna" eenigen tjjd; er waren 21 Amerikanen aan boord. „BRA BANTSCH". Nu „Het Volk" geen lange slierten van in gezonden stukken, zooals vóór het befaamde Arrhemsche congres, behoeft op te nemen, nu het de belachelijke „agitatie" tegen het bruinbrood niet meer kan voortzetten, moet er, als het wat zetsel tekort komt, allicht een kattebelletje over de domperigheid der katholieken of een dergelijk dankbaar onder werp, geschreven worden. Zoo deed het blad ook dezer dagen, zoo vertelt de „Koerier": Onder de telegrammenrubriek „Laatste Berichten" plaatste het een „telegram", dat de onzen lezers bekende mededeeling bevat, welke, met betrekking tot de hedendaagsebe vronwenkleeding in de Maastrichtsche ker ken is voorgelezen. Let wel: in de Maastrichtsche kerken. 'tBrave blad begint zijn nieuwtje met de Tnededeeling, „dat de Brabantsche pastoors weer eens in de kerken een waarschuwing hebben laten afkondigen", enz. Dan ec-hiet het in de wedergave van het herderlijk schrijven een paar bokken, geeft het een aantal regels gezwam over de ge zonde (1) vreugde (1) welke het volk schept in de huidige vrouwenkleeding, en bazelt het «ver de zedelijkbeideopvatting der Katho lieke geestelijkheid. Dat alles gaan we stilzwijgend voorbij. „Wel echter vestigen we de aandacht op (Je aanmatiging en minachting, waaraan die Amsterdamsche scribenten 6teeds en, blij kens het bericht in kwestie, thans „weer eens" ten opzichte van het Generaliteits land, N.-Brabant, uiting geven. Zij hebben een gloeienden hekel aan het katholieke Noord-Brabant. Het socialisme wil er niet tieren, ten minste lang niet in zulk een mate als zijn voormannen, die ten aanzien van deze landstreek nog minder objectief oor- deelen dan andere, gaarne zouden zien. Wat is dus Brabantsch? De verpersoonlijking van al, wat, naar de meening van „Het .Volk" althans, reactio nair, conservatief, i.e.v. anti-eocialisti6ch ie. Brabantschl Dat is in de „Volks"-termi nologie gelijkluidend met achterlijkheid, dat is de term, die telkens uit den rijken woor denschat van het blad wordt te voorschijn gehaald om het begrip domperigheid uit te drukken. Brabantsch is zóó'n geliefkoosd woord en „Het Volk" vindt het zóó karakteristiek, dat het aan. het gebruik ervan de toepassing zij ner aardrijkskunde opoffert. Want, we mo gen toch niet veronderstellen dat de aardrijkskundige kennis omtrent het „don kere Zuiden" aan dat blad zoo gering is, dat het Maastricht, in welks keuken de bedoelde bekendmaking werd voorgelezen, naar de provincie Noord-Brabant zal laten verhui zen.... Of weet men in het verlichte Noor den werkelijk niet, dat-Maastricht in Lim burg ligt? Dan ware het wenschelijk, dat de aardrijks kunde van Nederland daar" eens gerepeteerd werd". DEMOCRATIE EN VREDE. Het volk moet meer zeggenschap krijgen, dan is de vrede verzekerd. De oorlog is het werk van vorsten en diplomaten al dus het oordeel van vele democraten. Merkwaardig is het daartegenover te lezen wat bij de opening der 45e Algemeene Ver gadering der Nederlandfiche Jurisfenveree- niging gezegd werd door den voorzitter, den voor uitstrev enden staatsraad Oppenheim, die blijkens het verslag in de N. Rott. Crt. als volgt sprak: „Maar voor het overige is de eisch die trouwens volstrekt niet door alle democrati- seeringsapostelen in hnn program wordt be grepen dat het recht den oorlog te ver klaren, zal worden overgebracht naar de Staten-Generaal, althans aan hun goedkeu ring gebonden, onaanvechtbaar? Zoo weinig nieuw is hij, dat reeds voor honderd jaren prof. Van Swinden, een van de 474 notabe len, die over aanneming van de Grondwet van 1814 hadden te oor deel en en dit in nog niet volle twee uren wisten klaar te spelen, alleen omdat deze toch onverhoord bleef, zich voegde bij de 25 overige, tegen de Grondwet stemmende notabelen. Na dien is er herhaaldelijk op getamboerd. In 1887 heeft zelfs een demoeratiseerings- amendement gelegen op de tafel van den voorzitter van de Tweede Kamer. Telkens tevergeefs. Ik kan daarin komen. Ja, als de mocratie en vrede begrippen waren, die el kander dekken! Maar dit leert de geschiede nis, leeren de kersversche feiten anders. But ler heeft in een van zijn, hier te lande zeer geuotene voordrachten over den internatio nalen geest opmerkzaam erop gemaakt, dat in den zomer van 1911, toen door het incident Agadir een loodzware atmosfeer over Euro pa hing, de alles verwoestende oorlog reeds zou zijn ontketend, als destiids de staatslie den, toen zij het lawaai in de straat "hoorden, hadden moeten uitroepen: daar gaat het volk, wij moeten hen volgen, wii zijn hun leiders! En wat heeft lord Cremer, die van 1883 tot 1907 Groot-Brittannië heeft vertegen woordigd in Egypte, geschreven in de Ti- nies van 1 April van dit jaar? Dat hij met de gebeurtenissen van dezen oorlog voor zich, reeds dikwijls zich had afgevraagd, hoe het zou zijn afgeloopen, als hij, in de meer dan twintig jaren, dat hij op hij uit stek dun ijs had gereden in een land, waar de eerste de beste ernstige onvoorzichtig heid zeer wel tot een oorlog tnsschen Frank rijk en Engeland had kunnen leiden in de plaats van met staatslieden als lord Salis bury, lord Roseberry, lord Landsdowne hadi moeten onderhandelen met een commissie uit het Lagerhuis? „En dat het allerjongste voorbeeld, dat van Italië, er belust op zou moeten maken, artikel 58 van de Grondwet te democrati- seeren, op de wijs, waarop vele apostelen van den „cry" dit verstaan, mag ik toch wel in twijfel trekken zonder te moeten duöhten onze neutraliteit te na te komen." DE UITVOER UIT RUSLAND. Nader verneemt de N. R- Ot. dat de er kenning van de N. .0. T. door de Russische regeering niet alleen betrekking heeft op, het artikel hout, maar voor alle artikelen geldt, .waarvoor de uitvoer door Rusland wordt of zal worden toegelaten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën, van 19 Juni 1915, no. 3121, afd. A. .V., is, met ingang van 1 Augustus e.k., benoemd tot schrijver in algemeenen dienst bij de Rijksverzekeringsbank, mej. M. V, Flockhart, thans tijdelijk aan die instelling werkzaam. De ministers van justitie en marine hou den deze week geen gewone audiëntie. INKWAKTIEIUNGSGELDEN EN BELAS TING. Zooals bekend is, wordt van Rijkswege voor inkwartiering van militairen f Ó.8Ü per dag vergoed hetgeen in dezen duren tijd waarlijk niet te veel is. De fiscus schijnt daar nu. nog een aandeel van t© gaan op- eischen. Volgens het Hbld. althans hebben iu een der gemeenten bij Amsterdam inge- zetenen van de administratie der Rijksbelas tingen een schrijven ontvangen om voor de inkomstenbelasting alsnog op te geven het in 1914 van inkwartiering genotene, dat niet op de beschrijvingsbiljetten was opge- gev. Geen meevallerl Een schip gezonken. Zondag is op Texel een .Wieringer visscher binnengeloo- pen, die aan boord had de bemanning van het tjalkscliip „Koophandel", dat met een lading grint aan boord in het Scheurrak was gezonken. De tjalk .was eigendom van de firma Dros en .Co. De beide opvarenden hadden uren achtereen in hun boot rond gedobberd, alvorens door den visscher te worden gered- Een liefhebbend echtgenoot. Zaterdag avond heeft te .Tilburg, zekere v. O. in het St. Jorispad zijn vrouw in een twist zoo danig met een mes verwond, dat zij in 't gasthuis moest worden opgenomen. Een rumoerige vergadering. Gisteren avond is in het .Concertgebouw, te Amster dam een vergadering gehouden, belegd door het Propaganda-Comité der .Vereenigïng „Volksweerbaarheid" voor algemeenen oe fenplicht. Zes sprekers zouden daar het woord voeren, de heeren kapt. ,W. E. van Dam van Isselt, Frederik van Eeden, prof. mr. D. F. D. Fabius, prof, mr. J. A. van Hamel, kapt. G. Polvliet en mr. H. Verkou teren. De vergadering was evenwel zoo ru moerig, door 't toedoen van anarchisten ien anti-militairisten, mannen en vrouwen, die een hevig spectakel maakten en floten en schreeuwden, dat het onmogelijk bleek ge regelde redevoeringen te houden. Onder voortdurend lawaai trachten de verschillen de redenaars de vergadering toe te spreken. Maar telkenmale viel men hen in de rede, aanheffende een geweldig geschreeuw. Een ernstig ongeluk. Op de salonboot „Kampen", komende van Amsterdam, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig ongeluk plaats gehad. Door den he- vigen N. {Wj.-wind, sloegen twee flesschen zwavelzuur tegen elkander en sprongen, waardoor 2 personen, juist aan het dek, zeer hevige brandwonden opliepen. Een aantal padvinders uit Amsterdam, verleende aan boord de eerste hulp, Dij aankomst te Kam pen was spoedig een drietal geneesheeren aanwezig, waarna de eene passagier kon doorreizen naar Zwolle en verder per spoor naar zijne woonplaats, nadat hij te Zwolle van nieuwe kleeren was voorzien, daar de zijne tot op het lichaam verbrand iwaren. De andere passagier werd in treurigen toe stand per brancard naar het ziekenhuis te Kampen vervoerd en wordt daar verpleegd, Naar men mededeelde was Zondag, de toe stand, wat de brandwonden betreft, iets beter, ofschoon er groote kans bestaat, dat de man, afkomstig uit Zuidwolde, blind zal zijn. Hij heeft eene vrouw en 3 kinderen. Een angstige nacht. De stoompont „Leeuwarden" heeft Zaterdagavond 10 uur liet met jnais geladen tjalkschip van D, Roode, uit Makkum, overvaren. Het zeil schip kwam van Amsterdam met bestem ming naar Sneek en was door den storm aan roer en zeilen reeds deerlijk gehavend. De lichten waren door den wind en het over spuitende zeewater gedoofd; het geschreeuw der schepelingen die den pont zagen nade ren, werd niet gehoord. Na de overvaring bleef het schip drijvende. De pont draaide driemaal bij, maar moest alle pogingen tot redden opgeven. De schipbreukelingen (de schipper, diens vrouw en twee volwassen kinderen) brachten een vreeselijken nacht door, maar werden den volgenden morgen door den van Stavoren terugkee renden pont gered en te Enkhuizen aan wal gebracht. Een slachtoffer van het smokkelen. [Te Ossendrecht is .weder een slachtoffer van het smokkelen gevallen. Maandagmorgen te 9 uur bevonden zich twee personen in het veld, elk vervoerende een zekere koeveél- heid bloem. Zij werden gearresteerd en het bleek, dat een hunner 10 K'.G. bloem ver voerde. Naar zijn naam gevraagd, gaf hij dezen op, doch de soldaat meende daarin een valschen naam te zien en gelastte hem mede te gaan naar de wacht ter confron tatie. Daar een hunner reeds meermalen met de douane en marechaussee in aanra king was geweest zette deze het op een loopen. Aangeroepen door de soldaten, ging hij toch door. Een paar schoten in de lucht hielp niet, tot een goed gericht schot hem trof. Hij liep nog verder voort en een twee de schot viel, den pian doode lijk treffende. Men begrijpt, dat van alle zijden nïenschen toestroomden, terwijl de getroffene per brancard naar het Patronaatgebouw werd gebracht. Het bleek te zijn Gom. Dierckx, 48 jaar, gehuwd en vader van ,7 kinderen. Een tragische dood. De „Limb. Koer." meldt uit Eysden: Het gehucht Oost iwas Vrijdagnamiddag het tooneel van eene droe vige gebeurtenis. Een persoon geboortig uit Keer, had te veel aan Bacchus geofferd en maakte het den menschen erg lastig. Na in 't café .V. den boel op stelten gezet te hebben zwaaide hij naar 't café Üer wed. Wolff. Hier was niemand in huis dan de oude moeder en haar dochter. Spoedig be gonnen ook hier het getier en baldadighe den. Ten laatste deed hij met een geopend zakmes een slag naar de dochter. De moe der dit ziende, sloeg van schrik tegen den grond en was na eenige minuten een lijk. De dronkaard, door inmiddels toegeschoten familie en buren op hardhandige wijze aan de deur gezet koerste naar Maarland. Bij den overweg alhier .wierp hij zijn rijwiel midden op het spoor en wilde iweer terug naar Oost. Spoedig evenwel was hij in han den der intusschen gewaarschuwde mare- chaussées, die hem geboeid naar de kazerne brachten. Een moordaanslag. Gistermorgen heeft een bootwerker een moordaanslag gepleegd op den heer N. M. van Engers Katan, ma- nufacturier, wonende Hülelaan te Botter dam, die sedert de oprichting van het steun comité wijkvoorzitter van Katendrecht was. De reden is vermoedelijk het inhouden van een steunkaart. Het slachtoffer kreeg een messteek in den rug en een in den schou der, beide niet gevaarlijk. De dader is aan gehouden. Valsche zilverbons. De ,,'sH. Ct." meldt uit Eindhoven, dat daar Vrijdag wederom een valsche zilverbon van 2.50 bij de autoriteiten gedeponeerd werd, zoodat binnen enkele dagen reeds vijf stuks ondeugdelijke waarde-papieren aan de circulatie zijn onttrokken. Alle in be slag genomen stukken hebben betzelfde serie en volgnummer B. D. 18323, ze toonen alle dezelfde afwijking bij de onderteekeuing van den Minister van Financiën en ze missen alle het watermerk: de kleur is iets lichter dan de gewone. Verondersteld wordt, dat langs den weg der kleuren-fotografie deze valsche biljetten zijn vermenigvuldigd. Opvallend mag het heeten, dat de inbeslagname of deponeering steeds geschiedde op een marktdag te Eindho ven, zoodat men op goede gronden mag aan- nrnon dat de frauduleuze uitgifte plaats had in de plattelandsgemeenten om Eindhoven. Bijks- en gemeentepolitie hebben een uitgebreid onder zoek ingesteld. Een poldergemaal afgebrand. Te Beesd (Geld.) is in den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 12 uur, waarschijnlijk ten gevolge van het warmloopen van den motor, het polder gemaal van den Buitenpolder Beesd tot den grond afgebrand. Terwijl de machinist de machine stop zette, rukte de wind de buitendeur van het gebouw open, waardoor een vlam in de tonnen met smeerolie sloeg, en het gebouw onmiddellijk in lichtelaaie zette. Met behulp van den polderschut ter gelukte het den machinist, door een raampje stuk te olaan, zich naar buiten te werken. De machinerieën zijn totaal vernield. Gebouw en inboedel waren voor 18,000 ver zekerd, bij de Onderlinge Brandwaarborg-Maat schappij te Amsterdam. Daar het water reeds vrij hoog in den polder staat en de landerijen dreigen onder te loopen, worden door het polderbestuur maatregelen be raamd om het geheel onderloopen te voorkomen. Diefstal van auto-banden. De leerling- chauffeur in dienst bij een bewoner van het Frankenslag te 's-Gravenkage is in den nacht van Donderdag op Vrijdag op de Prins-Mauiits- laan gearresteerd, verdacht van diefstal van vier automobielbanden en een kist gereedschap pen voor het herstellen van automobielen uit de garage van zijn meester aan de Van Aerssen- straat. Hij was met een huurauto naar de garage gegaan en had er daar het gestolene in geladen. Op de Prins-Mauritslaan geraakte de auto on klaar. Terwijl hij bezig was met pogingen om haar weer in gang te krijgen, kwamen twee po litiebeambten voorbij, die argwaan kregen en den chauffeur meenamen, waarna de diefstal bleek. Nederlanders vermist. Eenige dagen ge leden is gemeld, dat het Noorsche stoomschip Lysaker, van Blyth naar Archangel, in de Witte Zee op een mijn geloopen en gezonken is. 7 der opvarenden worden vermist. Men verneemt nu, dat zieh onder de vermisten drie Nederlanders bevinden. Xherbeste,versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. .Vr. .Waar is het boek: „La guerre alle mande et la catholicisme" verkrijgbaar? .Te gen welken prijs? A n t w. Raadpleeg een boekhandelaar. V r. Hoe kan ik den gronderigen gmaak van pas aan de haak geslagen paling weg- krijgen? Hoe kan ik paling rooken. Antw. .Vraag u dit aan een palinghan delaar, die u volledig en handig zal helpen; wij weten 't heusch niet. Vr. Mijn dochter heeft in een zwart wol len rok pekvlekken gekregen. Hoe die te verwijderen? Antw. Met varkensvet inwrijven, dan inzeepen, vervolgens laten rusten en daar na met water en terpentijnolie afwisselend uitwasschen. V r. Weet u ook raad voor ©en kanarie, die eerst mooi zong, maar thans geen bekje meer open doet? Antw. Het beestje zal last van de warm te hebben. Hang een badje aan Üe kooi en geef het af en toe een stukje beschuit en niet te veel groen. Vr. Mijn duif heeft een soort luis. .Wat te doen? En mijn kat heeft al een duif opge geten; hoe houd ik hem er van af? Antw. Leg in het hok van de duif voor de luis tabaksstelen of strooi er tabaksstof. Wat-de kat betreft: stop die met de duif eiken dag eens een uur in het hok, en sla er op, aLs #e kat zijn poot uitsteekt. Bin nen 14 dagen is hij dan gewend. V r. Waarom mag in Laren de St. Jan's processie zoowaar door de velden trekken? Antw. Toen het overal verboden was, heeft de overheid te Laren het toch' toe gelaten, en sinds is 't historisch zoo ge bleven. V r. Mijn dochter dient voor dag en nacht en ontvangt haar loon per maand. Kan zij nu per maand haar dienst opzeggen, als zij vertrekken wil? Antw. Ja. Vr. Kunt u mij ook eenige inlichtingen geven omtrent de processie naar O. L- Vr- in 't Zant, te Roermond. Antw. Deze wordt gehouden op 8 en 9 September; de reis gaat per extra-trein. Aan de pastorie Nieuwe Groenmarkt, van waar ook de Haarlemsehe processie naar Kevelaer geleid wordt, zal men u verder kunnen inlichten. Vr. van J. Z. te Haarlem over betaling der huishuur met de mobilisatie. Antw. 'Als ,u een contract heeft, loopt de huur natuurlijk zoolang dat contract loopt. V r. over het Reservekader. Antw. Alle gewenschtè inlichtingen geeft de Hoogedelgestr. heer Hoofdofficier, belast met het toezicht over het Reservekader, te 's Gravenhage. V r. Kuift u :mijook een recept geven voor een tulband, r Antw. 5 ons tarwebloem, ons krenten oï^rozijnen, 1 ons succade 3 eieren, 1 kop je warme melk en een weinig zout. Alles goed dooreen kloppen en op 't laatst de gist bijvoegen; den vorm met boter besmeren en met beschuitkruimels bestrooien, dan het stijve beslag in den vorm doen en .4 uur in de oven bakken. ,U, kunt er daarna met een breinaald insteken en als die er schoon uitkomt, is de tulband gaar. Vraagi: Wat beteekenen de letter's I, R. achter de liandteekening van keizer Wilhelm, Antw.i: Imperator Rox (Keizer-Koning). {Vraagt: Bestaat er ook een R.-K. Schil der sblad? I Antw.i: Ja, vervoeg u bij den heer J. Vollaerts, Soutmanstraafc 29, alhier. Vr, van eenige abonnés over St. Havo- loten. Anew.: Vervoeg u aan het 'Bisdom, Nis"' we Gracht 80, alhier. HEEMSTEDE. Een zwemvijver bg „Groenendaal.'0 Aan Dr. Droog, die al zooveel heeft gedaan voor de bevordering der hygiënische en volks gezondheids-belangen in Heemstede, heeft de# gemeente nu in de eerste plaats te danken, da' ze in het bezit is gekomen van een zwemplaat zooals er waarschijnlijk in den lande maar wei nige zullen worden gevonden. Niet dat ze zoo kostbaar is ingericht of zoo weelderig, want alles is er netjes, tnaa'f een voudig. En ook niet, dat ze zoo uitgestrekt is of zoo ontzaglijk veel gerief voor zwemmers loont, want ze bestaat uit drie zwemkommen, een twin tigtal kleedkamertjes en twee douchekamers, dat is alles. Maar het bijzondere van deze zwemplaats is hare ligging. Het is niet, zooals gemeenlijk, een vierkante plas water binnen een houten omhei ning, hier is het een meertje met groen-om- zoomde boorden en wandelpaden met dik zand) en als omlijsting staan daar de hooge oude reuzen van „Groenendaal", aan wier voet een rij zware sparren tot den grond toe het groene kleed om dit prachtige meertje laten hangen, dat de zwemplaats voor het publiek afscheidt. Wondermooi ligt hier dat meertje, en de wind die buiten op het Spaarne de golven tot witte koppen opzweepte, was daar in de luwte van het geboomte zelfs niet merkbaar, toen Dr. Droog, die de voorzitter is der commissie van exploitatie uit de burgerij, een primitief spreekgestoelte be klom en de aanwezigen, w. o. de burgemeester met zijn zoontjes, de wethouders, verschillende raadsleden en notabelen, met een kort woord toe sprak. Dr. Droog zeide, dat deze opening niet met 'feestelijkheid was gepaard gegaan, maar een woord van dank mocht hij toch niet ongesproken laten bij deze gelegenheid. Dank vooreerst aan B. en W. en aan den Raad. die met bekwamen spoed en zonder paperassen, deze zwemplaats hebben ingericht; dank aan allen die finantiëe* len steun gaven, dank en welkom aan de pers uit Haarlem, die steeds zoo welgezind is voor alles wat in dezen omtrek wordt gedaan voor de volksgezondheid, dank dan aan de medewer kers: den gemeenteopzichter die met zooveel ijver en toewijding den bouw en de inrichting heeft geleid, den heer van der Steen voor zijn weten schappelijke adviezen, den heer Vos voor zijn administratief werk, den heer Peeperkom, den heer de Wilde en allen die hun schouders mede onder dit mooie werk hebben gezet. Het wordt zeide spr. dezen zomer nog een proef, we moeten zien of ons werk slaagt. DoCh vooraf was spr. daar al van overtuigd en hij gaf nu in vertrouwen daarop het woord aan den burgemeester J'hr. W. C. D. van Lennep, om de zwemplaats te openen. Burgemeester van Lennep wilde dat graag doenin figuurlijken zin altijd! En hij deed het met de charme en den van Lennepschen geest die hem eigen zijn. Wie zou er, een twintigtal jaren geleden, ooit gedacht hebben zoo sprak hij aan een inrichting als deze? Is dèt nu noodig, zou men hebben gezegd? En nü, nu komt een zwemkom, op deze praktische wijze ingericht, hier als iets vanzelf sprekendsInder daad, we leven snel, en spr. meende dat het ook voor een burgemeester wel een heerlijk iets was, om in dit snelle leven van onzen tijd dan ook véél te mogen meemaken op het gebied van den vooruitgang en van de volksgezondheid, en véél nuttigs mede tot stand te mogen brengen. En onder dat nuttige hoort zeker óók deze in richting, die haar totstandkomen dankt aan een adres bij den Raad. De gemeente heeft toen dezen zwemvijver ingericht, doch gemeend dat de exploitatie behoor! bij een commissie uit de ingezetenen. En dat 't bestuur goed gevormd is, blijkt uit hetgeen is gedaan! Spr. bracht xlank aan deze commissie en vooral aan Dr. Droog, voor hetgeen deze nü weer voor Heemstede en de bevordering der volksgezondheid deed. Want: zwemmen is een nuttig, ja noodig ding! Men zegt wel eens zei spr. dat in ons waterrijk land de bewoners wel zindelijk zijn op hun huis, maar niet op hun huid, en het is niet tegen te spreken, dat er iets van waar is. Dat komt wel licht ook omdat zoo weinigen zwemmen kunnen I Vroeger was dat anders: in deze streek woonden eertijds de Kaninefaten, en Jacob van Lennep verhaalt immers, dat een hunner hoofden, Brinio, die alles verspeeld had, mismoedig en droef hier ergens in den omtrek lag te peinzen, en.on gelukkig daarbij in een mierennest was terecht gekomen. Hij bedacht zich geen oogenblik, sprong te water in een meertje in de buurt, en reinigde zich zóó van de mieren entevens van zijn zorgen en muizenissen, want het bad had hem verfrischt naar lichaam en ziel. Zóó hoopte spr. dan ook dat velen d.cor deze zwem'» plaats zich zouden verjongen en verfrisschen, dat ze hier zouden komen, nu juist niet om mie ren kwijt te raken, want die bezorgt ge beter elders, maar om zorgen en vermoeienis te ver geten en af te schudden. Als dat het gevolg mag zijn van deze zwemplaats, is het geld ervoor goed besteed. En spr. eindigde met de hoop dat ook deze nieuwe inrichting bevorderlijk zou blijken voor den bloei van Heemstede en voor de welvaart der Heemsteedsche bevolking, en. verklaarde den vijver geopend. Levendig werd deze geestige causerie toege juicht, en al dra waren er tal van liefhebbers die nu in den letterlijken zin des woords het water „openden", en naar hartelust in het heer lijke bassin rondzwommen. En menigeen, die van „zwemmen" en „baden in zijn jongen tijd niet had mogen hooren, keek er nu naar, met instemming en genoegend We zijn er zeker van, dat menigeen van deze wondermooie inrichting zal gebruik maken: de drie bassins zijn resp, 65 cM., 1 Meter, en Meter diep, de bepalingen voor de veiligheid zijn voortreffelijk, de zwemmeester, N. Kerk hoven is een kranige zwemmer, die ook onder richt geeft, de tarieven zijn laag, en er zijn ver schillende tijden vastgesteld1 voor zwemmen tegen nog lager tarief of kosteloos, terwijl o zwemvijver op enkele uren des Maandag^ Woensdags en Vrijdags voor dames is openg steld. Heemstede zij gefeliciteerd met deze prak tische, eenvoudige doch mooie badgelegenhei die alweer aantoont hoe er in deze gemeen door goede onderlinge samenwerking, door n zooals elders tè praten, maar door te aoe véél bereikt wordt ten algemeenen nutte 1 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2