(BINNENLAND Fransch-Belgisch front Cosfenrijfasch-lfaüaansch front land inzake de duikbooten-ooriog over den ,,Orduna"-aanval een protest «al bevatten. Gelijk in het „Overzicht" reeds is gezegd, mel den de berichten van het Westelijk front niets dan eenige kleinigheden, weike op den stand van zaken weinig invloed hebben. f Diütsch legerberieht. BERLIJN, 20 Juli. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Ten O. van Yperen, hebben de Engelschen aan weerskanten van den weg HoogeYperen een aanval ondernomen, welke voor onze stellingen gestuit werd. Op sommige plaatsen kwam de aanval in ons artillerievuur in het geheel niet tot uitvoering. Bij Souchez zijn aanvallen met handgranaten afgeslagen. Na een levendig vuur van hun artillerie in de •treek van Albert hebben de Franschen 's avonds een voorwaartsche beweging tegen onze stellin gen bij Fricourt beproefd. Zij werden echter te ruggeslagen. Franseh legerberieht. PARIJS, 20 Juli staf meldt: maakt. Radom is vandaag door onze troepen bezet. Ia Oost-Galicië is de toestand onveranderd. Aan de gr ens tusscben Boekowina en Bessara- bië is een Russische brigade overvallen en uit elkaar geslagen. Van het Zuidelijk gevechtsterrein steeds nog weinig nieuws. Alleen het Oostenrüksch legerberieht. WEENEN, 20 Juli. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt De slag in het gebied van Görz duurt voort. De vijand drong op enkele punten van Podgora in onze dekkingen door, doch werd er weder uit geworpen. Om den rand van de hoogvlakte van Doberdo wordt verbitterd verder gevochten. De artilleriegevechten aan den middenloop van de Isonzo, in het gebied van de Krn en aan de Karinthische grens duren voort. In de streek ten Zuiden van Krn zijn twee hevige aanvallen van Alpini afgeslagen. In de gevechten in de streek van den Kreuz- (Officiëei). De generale berg Iftbben de Italianen meer dan 200 man aan j dooden verloren en ongeveer 400 aan gewonden. Ia Artois, rondom Souchez en bij NeuvilleOnze gezamenlijke verliezen bedragen daar St. Vaest, is gisteren een verwoed artilleriege- slechts 42 man. yecht geleverd, zonder dat de infanterie optrad. Op Afrecht zijn 00 granaten geworpen, in het Aisue-dal een vrij hevig kanonvuur. In Argonne gevechten met handgranaten en springbussen. Op de Maashoogten hebben wij gistermiddag twee krachtige aanvallen afgeslagen. Daarop voerden de Duitschers met zwakke iroepenaldee- iingen een reeks kleine aanvallen uit, die alle werden gekeerd. De Duitsche verliezen zijn aan zien lijk. De stelling ten Zuiden van Schluderbach is door onze troepen hernomen. EEN REIS DOOR OOST- PRUISEN. III. (Van onzen eigen correspondent.) Beriijn-Grunewald, 18 Juli. In Insterburg werd in een groote veldbakkerij Een Fransch eskader van 6 vliegtuigen heeft brood voor de troepen gebakken. Eiken dag gaan vanochtend het station van Colmar (in den 20,000 stuks naar het front. Maar er is geen Elzas) gebombardeerd. Er werden 8 granaten gremtje aardappelmeel in, dat wij ons in Berlijn van 130 mM. en 8 van 90 mM. geworpen op nog, moeten getroosten. In een andere stad zagen wjj enorme voorraden caoutchoucbanden en wol len voorwerpen en op velschillende plaatsen leg de een reusachtig aantal goedverpakte sleden getuigenis ervan af dat Duitschland ook voor een tweeden winterveldtocht in alle opzichten voorbereid is. Ook manschappen zagen wij bij de vleet. In alle steden werden zij op exercitie- terreinen gedrild, overal lag bovendien nog een sterk garnizoen en in Posen bijvoorbeeld heb ik er verbaasd over gestaan dat de 30,000 man flinke, pootige kerels, wier onafzienbare gelede ren al !s morgens om zes uur de straat onder de gebouwen, sporen en treinen. Beschadiging van het groote goederenstation is waargenomen. Er is geen enkele granaat op de stad gevallen. De Fransche toestellen keerden onverlet terug. Gisteren hebben 4 vliegtuigen 48 granaten op het vorkstation van Chellerange ten Z. van Vouziers (Champagne) geworpen. Engelsch legerberieht. LONDEN, 20 Juli. (Officieel). Door maar- ichalk French wordt gemeld Na een goed geslaagde mijnontploffing, heb ben wij gisteren ongeveer 150 meter van de vij- eSeli ke loooffraven bezet en W van het kaste mijn hotelvenster deden dreunen, niet aan het endenjke loopgraven bezet ten w. van net Kasteel{rüüt noodig waren> ook in dit opzicht schijnen de reserves onuitputtelijk te zijn. Hooge, ten O, van Yperen. Wij hebben er ons •weten te handhaven. Er zijn 15 gevangenen ge maakt, waaronder 2 officieren. Wij maakten machinegeweren buit en vernielden er twee. De eerste sporen van den Russischen inval zagen wij in Insterburg in,den vorm van een afgebrande fabriek. Dat dit de eenige verwoesting •bleef Is vooral te danken aan het omzichtig be- Küssisch front leid, waarmede de wethouder, die den gevluchten Aan het Oostelijk front blijven de vorderingen burgemeester verving, en die door de Russen tan de verbonden Duitsch-Oostenrijksche legers onmiddellijk als gouverneur van het voorman «te aandacht waardic immers tccii Russisch gebied benoemd werd, zijn De eene overwinning na de andere wordt *aak vervulde. Drie weken lang zorgde hij dag gij het dan slechts na dralen van eenige dagen nacl voor bet we,zijn der stad en het we.zijn - toch toegegeven in het I ?er,Russe?' mceilij]L vereen,^are f heel wat tact van hem vergden. En slechts 24 iiussisch legerbmcüt. uur jailgj na een ontploffing in het waterwerk ST. PETERSBURG, 20 Juli. (Officieel). De j ^er stad, waarbij Rennenkampf aan opzet ge- generale staf meldt: Sloofde, scheen hij een verloren man. Doch het In de streek van Riga en Sjawle hebben de onweer dreef voorbij en wie thans den gemoede vijandelijke kolcunes het front Tukkum—Doblen lijken dokter Bierfreund zoo nuchter over zijn (28 K.M. ten W. van Mitau) bereikt. Aanvalien ervaringen hoort spreken, begrijpt dat hij de van de Duitschers tegen onze stelling bij, Sjawierechte man op de rechte plaats was. in den nacht van 17 op 18 dezer zijn met succes j Onze auto's voerden ons dien eersten dag over afgeslagen. v Pilkallen naar de Duitsch-Russische grens en Aan het front aan gene zijde van de Njemen tot westelijk in het bezette gebied van Russisch hebben wij den vijand dienzelfden nacht uit de p0Jen. Alle sporen van den oorlog vertoohden laatste loopgraven verdreven, weike hij den 15en afgebrande huizen, waarvan slechts de genomen had. j schoorsteen nog armzalig in de lucht steekt, Aan het front van de Narew heeft de vijano prikkeldraadversperringen, oude loopgraven en zijn offensief voortgezet. Op den rechteroeveronderstanden, gevelde boomen en graven. Massa, van de Pisa nam hij in den nacht van den 18en graven en enkele heuvels op een verhevenheid het dorp Poredy. Aan den linkeroever van de aan den weg of aan den rand van korenvelden, Scfakwa (zijrivier van de Narew), zijn eenige kerkhoven en kerkhofjes, en achter een klein aanvallen van den vijand afgeslagen. Ten W.i godshuis een zorgvuldig aangelegde laatste van de Omulew (ook een zijrivier van de Narew) rustplaats voor Duitschers en Russen, elke heu- hebben onze troepen zich geleidelijk naar het j vej met zijn eigen houten kruis, dat der Russen bruggehoofd van de Narew teruggetrokken. me{ den dubbelen horizontalen arm en met groen Aan de Wieprz heeft de vijand zich den 18en j en bloemen getooid, het geheel omgeven door een hoog houten hek dat met kunstig snijwerk versierd is. Heeft men een weg gepasseerd waar alle klei- Öezer van Krasnostaw en van de rivierovergan gen stroomopwaarts meester gemaakt. Aan den rechteroever van Wieprz slaagde de vijand er in bij den mond van de Wolica en het i ne hoeven aan weerszijden in de asch liggen dan dorp Gaovniki zich op den rechteroever van die kan men zich toch het effect eener gedeeltelijk rivier te nestelen .waarna wij het goed oordeel- verwoeste stad nog niet goed voorstellen. Hiei den onze troepen op de tweede linie van onze •tellingen terug te trekken. Tusscben de Huczwa en den Boeg hebben wij ontbreekt het verzoenende element van het wijde vrije landschap en de verwoesting treedt pijnlijk j scherp op den voorgrond. Zoo was het in Pilkal- den vijand in den avond van den 17den in eenjen, Niet minder dan 6000 paarden waren hier verwoed gevecht uit al onze loopgraven, die hij I op de markt eenige dagen eer de Russen Pil- •erst genomen had, verdreven. 'kallen bezetten. Zij gingen natuurlijk verloren. Aan den Boeg duurt een krachtig gevechtevenals de koeien, varkens, de landbouwwerktui- tegen den vijand voort, die den 18den aan hetjgen. Vermoord werden 500 personen, ontvoerd front nabij Sokal de rivier was overgetrokken, i 92. Sedert half Februari is Pilkallen bevrijd en Aan den Dnjester duren de gevechten aan het- men begint hier en daar het puin op te ruimen, zelfde front als totnogtoe voort. In Schirwinat, vlak aan de grens, behoeft men Elders geen gevechten van belang. dat niet te doen. Er is letterlijk niets over van Dntsch legerberckt. de stad behalve een huis en de sterk beschadigde BERLIJN, 20 Juli. (Officieel). Het groote kerk; ?'aarifl hevi£ gevochten werd. Nog lagen hoofdkwartier meldt- er stukken van granaten. Doch de huizen wer- In Kurland zijn de Russen bij Grosschmar- de* de" a{.t°cht systematisch neergebrand 'den, ten O. van Tukkum, bij Gründorf en bij Geen ha ve kilometer verder ligt het Russische Usingen teruggedrongen. Ook ten O. van Kur- plaatsie Wladislawow met zijn beide kerken, de schany (aan de Wenta) wijkt de vijand voor j Katholieke en Russisdi-orthodoxe, wier torens onze aanvallen terug nauwelijks een paar schrammen toonen. En be- Ten N. van Nowogrod aan de Narew hebbenhalve eenige weinige ra het gevecht vernie.ee de Duitsche troepen zich van de vijandelijke nul^en '8 hj^r verder mets gebeurd. Om c.e uit stellingen ten W. van de samenvloeiing van de ^es,rekje Russische marktplaats vol kuilen beken Skroda en Pisa meester gemaakt j staande huizen vredig zooals altijd de bevol- Ten N. van de Schkwa-monding hebben wij de ^gdrijft handel met de Duitsche soldaten. De Narew bereikt slechtere wegen, een andere inslag in de bevol- Ten Z. van den Weichsel zijn onze troepen tot' en Russische opschriften herinneren ons BlonicGrojec in de vijandelijke stelling door- aan dat .wu niet meer ra Duitschland zijn. gedrongen. Bij achteriioedegevechten verloren de 'J komen in. dit bezet gebied tot een 20 kilo- Russen hier 560 gevangenen en 2 machinegewe- me*er atdder het front bij M. waar thans nog ren gestreden wordt, wij ontmoeten telkens colonnes, Óp het Zuidoostelijke oorlogsterrein hebben <fe troepjes krijgsgevangenen en marcheerende sol- Duitsche troepen een ovennadit van den vijand daten- f\zim kamp met Russische gevan- «it de Ilzanka-stelling geworpen. Meer dan $000 Senen diejlun avondgebed zingen, melodieus en gevangenen vielen in Duifsclie handen. zwaarmoedig, en e*n van hen danst voor onzen Onze cavalerie heeft reeds de spoorlijn Radom bioscoopman een Russischen volksdans. Wirbal- Iwangorod bereikt. len en Eydtkuhnen, het Russische, resp. Duitsche Tusschen den Boven-Weichsel en de Boeg vol- grensstation hebben zeer onder gevechten gele- het Westen komen zij voor. En merkwaardig genoeg, vlek typhus is niet slechts in Rusland, doch ook in Engeland inüeemsch. Maar in het Westen verwijdert men ze daar zij tot nog toe onschadelijk zijn op andere wijze. Hier echter wordt grondig gedesinfecteerd. De bouwkosten voor deze inrichting, die spoedig in functie zal treden, bedragen een miliioen Mark, En elk, ïoog of laag," die vati het oostelijk front naar Duitschland komt, moet haar passeeren. Aan de Duitsch-Russische grens, die wij nu weer be reikten beleefden wij het voor burgers steeds interessant incident dat een doodeenvoudig land- stormman zeven auto's met een aantal officieren ophouden kan om zich de diverse legitimaties te 'aten vertoonen. De expres kort aangebonden toon van een onzer officieren, die eens experimen teeren wilde, hielp niets. Integendeel, nu sloeg de man geen enkele wagen over. En wij moesten ons het tijdverlies getroosten. A. .WAAROM? In d© „Delftsche Courant" vinden wij een artikel, door een landgenoote, mevrouw An na Otto, die te Dusseldorf woont, geschre ven onder bovenstaanden titel. Eenige zin sneden hieruit mogen hier volgen. ..Er is op 't oogenblik wel geen twijfel meer, zegt de schrijfster, over het feit, dat de verstandhouding tusschen Holland en Duitschland, door het optreden van zekere onverantwoordelijke elementen in Nederland helaas niet meer zoo vriendschappelijk is als vroeger. De eerste kenteekeiis daarvan vindt men in de Duitsche bladen. [Terwijl men vroeger in Duitschland, om zoo te zeg gen de berichten der anti-l>uitsche couran ten stilzwijgend voorbij ging zooals men ook kort voor den oorlog Italië in de Duit sche pers als noli me tangere behandelde thans treft men in de meest gelezen bladen een krachtig verzet. Men kan dit ook niet anders verwachten tegenover het dikwijls woeste schelden op het Duitsche volk, op den keizer en op het leger in een deel der neutrale" Hollandsche pers. Vergelijkt men de artikelen in de couranten der vijandelij ke staten, Engeland, Frankrijk, Italië, met sommige in Hollandsche bladen, dan behalen de laatste, helaas, soms nog het record wat schelden en kwetsende afbeeldingen betreft 1 „Men kent hier wel de stokers. Het zijn de Belgische vluchtelingen die op deze ma nier de Hollandsche vriendschap beloonen, maar hoofdzakelijk toch is het Engeland, dat alles in 't .werk stelt, om in Holland dezelfde volksstemming te wekken, zooals het in Italië gelukt is, onder het motto: de Duitsche barbaren zijn onze vijanden, laten wij meehelpen, tot het vernietigen der HunnenI „Verwonderd en angstig vraagt men zich af: waartoe moet dit ophitsen leiden? Ge looft mij, men kent hier zeer wel de be trekkingen tusschen Holland en Engeland, evengoed als het bekend is, dat men in Londen een feestmaal aanrichtte ter eere van den voorzitter van den Overzee-Trust, onder officieele deelneming-van den Hol- landschen gezant. Men kent de kanalen waardoor het Engeische goud vloeit, om de openbare meening in Holiand te vergiftigen en met weinig moeite kan men ongeveer den dag zien naderen, .waarop het JSfeder- landscke volk ziende wordt en met schrik den afgrond waarneemt, aan welks rand het gebracht werd door het van personen die stilletjes thuisblijven achter hun schrijf tafel, als de kanonnen bulderen. 01' dan de sterke hand, de rechte per soon opstaat, en het volk van den afgrond terugbrengt?" De schrijfster gaat vervolgens na, wat „neutrale" staten die tot den oorlog verlokt aan Nederland zooals aan de andere moeten worden wordt beloofd: grondge bied, dat nog veroverd moet worden. Italië zal Erentino, Triest .en Dalmatië krijgen, Roemenië wordt de Boekowina en Zeveii- Durgen beloofd, aan Nederland wordt het bezit van den Dollard in het vooruit zicht gesteld. (Waartegen echter, naar Chur chill's officieele uitingen, Staats-Vlaanderen aan België zou moeten worden afgestaan. Red.) Schrijfster vraagt dan: waarom dat ge roep om mee te vechten tegen „de barba ren"? „Misbruikt Duitschland de Hollandsche neutraliteit? Had Duitschland dat gedaan of willen doen, dan zou het in Augustus gebeurd zijn, en door hot doortrekken over Maastricht naar Luik, duizendeen soldaten levens gespaard hebben. Las men tot nu toe, in de Duitsche bladen een enkel onyriende lijk woord over Holland? AI3 dank daar voor, leest men in eenige Hollandsche cou ranten dagelijks beschuldigingen tegen de KORTE BERICHTEN Europa zal sidderen. Naar Renter meldt, verneemt de „Morning Post" uit St. Peters burg, dat de Duitsche Keizer aan zijn zus ter, de Koningin van Griekenland, heeft ge seind, dat hij de Russen voor den duur van tenminste zes maanden heeft verlamd en dat hij thans spoedig op het Westelijke front een slag zal slaan die Europa zal doen sid deren'. Een ontploffing. Volgens Korr. Nor den wordt uit Syracuse aan de Messagero ge meld, dat op bet Engeische pantserschip Queen Elisabeth eenigen tijd geleden voor de Dardanellen een ontploffing heeft plaats gehad, bij welke gelgenheid het sluitstuk van den loop van een kanon van 38 oM. wegge slingerd werd en een gedeelte van het schip daardoor zoo sterk gehavend werd, dat het ter reparatie in het dok moest worden op genomen. De buitengevechtstelling van het schip zal echter niet van langen duur zijn. Hoogverraad. Uit Pretoria wordt gemeld, dat liet proces wegens hoogverraad, waar van generaal Keanps wordt beschuldigd, te gen hem is aangevangen. DuitschlandBelgië. Tengevolge van nieu we verbeteringen in den dienst der spoor wegen is,'naar uit Berlijn wordt gemeld, een directe verbinding tusschen Berlijn en Rij»- sel over Brussel tot stand gekomen. De reis duurt nu slechts 17 uren. Dagelijks zal een trein loop en. Een nieuwe staking. Vijfduizend man van het personeel der onderneming van de Stan dard Oil Cy. te Bayonne in New-Jersey Amerika) aangenomen voor het overbren gen van de petroleum in de schepen voor den uitvoer, heeft gestaakt. Zes schepen zijn op gehouden. Is deze staking soms ook het gevolg van de Duitsche agitatie? Twee vliegers doodgevallen. De Zweedsche vlieger luitenants Malmquist en graaf Ha milton zijn Zondag in de nabijheid van Karlskrona doodgevallen. Op groote hoogte was de motor van hun vliegmachine plotse ling stil blijven staan. De staking in Zuid-Wales opgeheven. Na dat weer een nieuwe samenkomst met werk gevers em werknemers had plaats gehad, zijn gisteren de voorwaarden door de mijneige naren op schrift gesteld en aan het werk volk voorgelegd. Op één punt na zijn de eischun der mijnwerkers ingewilligd. Minis ter Lloyd George verklaarde: „Nu zal 't wel niet lang meer duren." Een later bericht bevestigt deze verwach ting en meldt dat de staking is bijgelegd- Vulcanen in werking. Een bericht uit Rome meldt, dat de Stromoli weder vuur gespuwd beeft. Ook de Etna is in werking. gen wij den terugtreklcenden vijand. Oostenrüksch legerberieht. den. Des te meer verbaast ons te midden van het puin een reusachtig complex houten gebouwen vlak bij het station Eydtkuhnen Het Is een der WEENEN, 20 Juli. (Officieel). Ffet groote groote ontluizingsinrichtingen, om den beteren hoofdkwartier meldt: klank gezondheidsinstituut genaamd, die Tusschen Weichsel' en Boeg hebben dë ver- Duitschland hier aan de grens ten getale van honden legers bij de vervolging van den terug- j acht heeft opgericht om het verspreiden der vlek- trekkenden vijand gisteren 50 officieren en 3500typhus-epidemie tegen te gaan. Weliswaar heeft man gevangen genomen. Ook bij Sokal hebbenmen niet alleen in het Oosten te ttrijden tegen .onze troepen meer dan 3000 man gevangen ge-de luizen, de verspreiders dezer ziekte, ook in Duitschers, zooals „Le .Temps" en de „Ti mes" ze niet erger brengen kuunen „Wat wij noodig hebben, is de strengste neutraliteit naar alle kanten bewaren en het kruit droog houden tegen iedereen die onze neutraliteit wil schenden. Moge toch dat deel van ons volle dat nog bezonnen denkt en doet, zich niet in den stroom laten meesleepen door een minderheid die de verantwoording later van zich zei af wij zen. Laat het toch een voorbeeld nemen aan Denemarken, dat misschien meer grond heeft afgunstig op. Duitschland te zijn. maar door geen enkel wbord zijn neutraliteit schendt en veel te verstandig is om voor anderen de kastanjes uit het vuur te halen. „Ten slotte nog een woord aan alle Ne- derlandsclie vrouwen wier mannen en zo nen mee ten strijde zouden moeten gaan Kon ik die vrouwen en moeders slechts voor een enkel uur een blik laten werpen in de lazaretten en ziekenhuizen, om het leed met eigen oogen te aanschouwen, dat de oorlog over duizenden heeft gebracht! Voorheen hoopvolle, jonge gezonde men schen, .nu voor een groot deel verminkten! D© eene zonder arm of armen, de ander op, krukken en de 'armste der armen de blinden, meest jonge menschen, die, de zon nooit meer zullen zien schijnen, wier treu rige herinneringen aan den oorlog nooit meer kunnen worden .uitgewischt door het zien van een nieuwe lente, van nieuw, licht en leven. En toch, deze Duitsche poldaten hebben geen klacht op. de lippen, ze zijn er trotsch op, dat ze hebben meegeholpen de Duitsche aarde te verdedigen, tegen zoo vele vijanden en zij berusten in Hun lot, Maar bij ons, waar geen enkele reden be staat om dat leed over den bloei van het volk t© brengen, bij ons zou later in het oog van iederen verminkte, de stomme, ver wijtende vraag te lezen zijn: „Waarom?!' VERSPREIDE BERICHTEN De aanval op de Orduna. Van den gezagvoerder van de Orduna worden uit New-York nog dte volgende bijzonderheden gemeld over de achtervolging van het Ameri- raansche passagiersschip „Orduna" door en- de ontsnapping aan een Duitsche duikboot. Hij verhaalt dan, dat op 9 Juli, des morgens om vijf minuten over zes, de uitkijk op de achter mig rapporteerde dat hij een torpedo voorbij den achtersteven had zien schieten, van bakboord naar stuurboord, slechts een voet of tien achter het roer om. Het spoor van de torpedo werd ook nog waar genomen door den eersten officier en den kapi tein, die na acht minuten den onderzeeër aan de oppervlakte zagen komen, aan stuurboordzij, mijl weg. Onder de dekking van een groot Amerikaansch zeilschip was het oorlogsschip genaderd. Er ver schenen 5 of 6 man aan dek, die met een kanon begonnen te manoeuvreeren. In zijn officieel rapport deelt de kapitein ver der mee: „Ik gaf onmiddellijk bevel volle kracht te stoomen, wijzigde tiiijn koers, en zorgde, dat ik de duikboot precies achter mt kreeg. Toen liet schieten begon, trof de eerste granaat het water, ter hoogte van den bak aan stuurboordzij', onge veer 30 voet van het schip; de tweede viel juist onder de brug; de derde scheerde vlak over luik no. 5; de vierde ontplofte vlak naast den boeg en deed een kolom water van wel 40 voet de hoogte in stuiven; de vijfde, zesde en zevende bereikte ons niet meer. Toen hield het vuren op, en wij lieten den onderzeeër snel achter ons. Wij gaven onmiddel lijk noodsignalen met de draadlooze en kregen antwoord van Queenstown, waar we 37 mijlen vandaan waren. Naar mijn meening heeft de torpedo gemist, doordat de duikboot onze snelheid niet goed heeft geschat. Toen de aanval gerapporteerd was, gaf de kapitein den steward bevel, alle passagiers te wekken en htm te zeggen, dat zij met hun red dinggordels aan dek zouden komen. Toen de granaten echter begonnen in te slaan, werd den passagiers aangezegd, weer naar beneden te gaan. Er ontstond geen paniek." UIT DE STAATSCOURANT. Bij R°n- besluit zijn, met ingang van I Augustus benoemd tot adjunct-commies bij het Departement van Financiën: J. M. J. Schepper, doctorandus in de rechtsweten schap, thans tijdelijk werkzaam bij voorn. Departement; D. Lamie, thans rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Met ingang van 1 September is aan den den directeur van liet post- en telegraaf kantoor te Zevenaar, G. Bos, op zijn ver zoek, als zoodanig, eervol ontslag verleend. De gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsche Zaken zal op a.s. Yrij- dag niet plaats hebben; die van den Minis ter van Binnenl. Zaken heeft op a.s. Zater dag niet plaats. RESTGEVALLEN OP JAVA. Bij het Departement van Koloniën zijn van den Gouverneur-Generaal van NederL- Indië, bij telegram van .16 dezer de volgen de opgaven betreffende pestgevallen op. Java gedurende het 14-daagsche tijdvak van 18 Juni tot en met 1 Juli j.l. ontvangen; Malang, 16 nieuwe gevallen, .18 dooden; Soe- rakarta, 5 nieuwe gevallen, 4 dooden; Ban gil 1, Kediri 18, Paree 8, Toeloengagoeng 5, Soerabaja (afdeeling) 8, Modjokerto 1 en Lamongan 1 doodelijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de to taalcijfers over bovenbedoeld tijdvak *ijnV 58 gevallen, 59 dooden, en dat zij over het nagenoeg overeenkomstige 14-daagsche tijdvak van het vorige jaar (17 tot en met 30 Juni 1914) bedroegen: 583 gevallen, 5Sd dooden. DE BANDENNOOD. Door den opperbevelhebber is in een rond-! schrijven aan desbetreffende autoriteiten de uitdrukkelijke wensch geuit, dat het ge bruik van motorvoertuigen in het leger PP alle mogelijke wijze beperkt .worde, opdat de rijks-banden voorraad airas tot de ge- wenschte hoeveelheid zal kunnen worden opgevoerd; terwijl hiermee ook het groote voordeel wordt bereikt, dat de banden kun nen beleggen, waardoor deugdelijkheid eo gebruiksduur toenemen. Beperking Is o.m- mogelijk door voor "korte Afstanden gebruik te maken van de stoomtram of Tiet rijwiel de bereden officieren van hun dienstpaar den en voor de grootere afsanden van de spoorbaan. DE S. D. A. P. STEMT RECHTS! Het bestuur van de afd. Goes der S. D. A. P- heeft besloten, bij de herstemming voor drie leden van den gemeenteraad, aan hare leden aan te bevelen, uitsluitend op de rechtsche candida- ten te stemmen. VOOR ALGEMEENEN OEFENPLICHT. Vanwege het propaganda-comité voor algemee- nen oefenplicht van de vereeniging „Volksweer baarheid" is nu reeds een zevende vlugschrift verschenen. Het is getiteld„Legerversterking iu oorlogstijd", door A. J. Prin3, gep. generaal- i majoor der infanterie. DE NIEUWE KRUISERS. De Minister van Marine heeft eenige zee officieren aan zijn Departement ontboden, ten einde hun advies te vragen omtrent de ingeko men ontwerpen voor de nieuw aan te bouwen kruisers. EEN TEGENSPRAAK. Een Indisch blad, „de Locomotief', behelsde onlangs een bericht, volgens hetwelk Minister Treub bestemd zou zijn tot opvolger van den leer Idenburg als Gouverneur-Generaal van \rederlandsCh-Indië. „Het Vad." is gemachtigd mede te deelen, dat dit uit de lucht gegrepen is De Minister denkt er zelfs niet aan, zich even tueel voor het ambt van Gouvemeur-Generaa' beschikbaar te stellen. DE HANDEL IN INLANDSCHE TARWE. De firma Gebr. Hoefnagels, graanhande laren te Nijmegen vestigt in een adres aan den Minister van Landbouw de aandacht op, het treurige verschijnsel, dat de handel in inlandsche tarwe zoo goed als geheel stil ligt door den regeeringsmaatregel van het „goedkoop, ongebuild tarwemeel en brood", doordat zoowel vermogenden als on- vermogenden gebruik maken van het „goed koop regeeringstarwebrood", waardoor de bakkerij zoo goed als geen inlandsche tar we meer verbruiken kan. In verband daarmede verzoekt adressant aan den minister maatregelen te hemen. dat gemeentebesturen zoowel van de re geering buitenlandsche tarwe, als van de handelaars inlandsche tarwe kunnen be trekken, dat de prijzen, waarvoor van handelaars inlandsche tarwe gekocht kan worden, niet hooger mogen zijn, dan de prijzen, waar voor de regeering haar tarwe distribueert, dat aan gemeenten, die inlandsche tar we van de handelaren koopen, ook het even tueel geldelijk verlies, geleden door der regeeringsmaatregel van het „goedkoop on gebuild tarwemeel en brood", uit Rijksschat kist vergoed wordt. DE STEENKOLENKWESTIE. Naar ook ons dezer dagen ter oore kwam, bestaan er in vakkringen ernstige bezwa ren tegen het Kolenbureau. De importeurs n.L achten zich vooral benadeeld door de bepaling, dat alle Belgische kolen voortaan slechts aan het Kolenbureau verkocht wor den. „Op deze wijze," zoo lichtte een hunner zijn bezwaren aan het „Hbl." toe, „heeft het Kolenbureau de geheele macht en ont neemt ons onzen handel. En dat met me dewerking van den minister, die meent op deze wijze prijsopdrijving te voorkomen. Alsof dat niet langs anderen weg, b.v. door het bepalen van een maximumprijs te be reiken was geweest 1" .Maar," merkten we op, „om een be hoorlijke distributie te verkrijgen moet er toch een verkoopscentrale zijn." „Als dat moet, dan zullen wij er ons niet tegen verzetten. Maar een van de on afwijsbare voorwaarden is dan ook, dat niet enkel de Steenkolen Handelsvereeniging en enkele andere groote importeurs, doch alle importeurs daarin zeggenschap hebben, waarbij dan ook met aller belangen reke ning kan worden gehouden. Hetgeen nu niet het geval is." HET LEIDERSCHAP IN DE ANTI-REV. PARTIJ. In het „Friesch Dagblad" schrijft „Uitkijk" over de bekende kwestie: In hoeverre het ministerschap zèli van dr. Kuyper mede heeft invloed gehad op de verwij dering en tweespalt, waarvan wij thans getuige zijn en waar wij onder lijden, is moeilijk uit te maken, maar er is toch wel naar te raden. Groote figuren als dr. Kuyper hebben in den regel scherpe punten en hoekige kanten. Wie nu in zijn leven steeds op een afstand zulke figuren beziet, kèut ze in hun grootheid en grootschheid, maar stoot en wondt zich nooit aan de punten en kanten, waarmee iemand, die ge roepen is meer in hun onmiddellijke nabijheid te verkeeren, vaak niet nalaten khn op pijnlijke wijze kennis te maken. En al weet ik nu in dit opzicht niet3 geen bizonderheden, al heb ik opzettelijk nóóit willen vissehen naar de vele „praatjes", die werden rondverteld en waarin waarheid en achterklap tóch nooit te scheiden zijn ook eenvoudig hereneerend uit de mensehelijke gegevens: 'n man van zeer bizondere geniale gaven, die een men- scbenleeftijd, als Ismaël, zijn hard geworden hand tegen hl len keeien moest en zich door eigen inspanning 'n leger moest scheppen, als Willen1 III na de catastrophe in 1672; zulk een man ein delijk geroepen tot den hoogsten post in den Staat, kan niet „soepel" zijn en 't kan nie1 anders of ook zijn vrienden móésten zich meer malen aan hem gestooten hebben. Met groote mannen was dat altijd zoo! Vnmg b.v. de Historie maar na, wat man een IüOt"i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2