UIT DE PROVINCIE UIT LiSSE E.o. UIT DE ZAANSTREEK SCHAGEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS VRAÜENBUS VERKOOPINGEN MARKTNIEUWS heemstede. BLOEMBOLLENCULTUUR STOOMVAARTLIJNEN TELEGRAFISCH WEERBERICHT becke is geweest.ook de enkele „grooten" onder de kinderen der mensdien hebben hun zon den en gebreken en wie mèt hen uitsteken bóven het gros.hebben ze óók Ik kan gerust conclusie nemen. Het kan niet anders of dr. Kuyper's vrienden en medestrijders zullen in 1905, toen hij aftrad, méér grieven tegen hem hebben gehad, dan in 1901, toen hij minister werd. Daar kwam nog iets bij. -%'Als ik mijn oor goed heb te luisteren gelegd, dan leefde er in de harten van sommigen in 1905, afgezien van alier persoonlijkheden, ook ten grief die betrekking had op de taktiek. Gij herinnert u de stembus van 1905. Zij stond in het teeken der „antithese". En al stemde al wat Rechts was toe, dat de linkerzijde die „antithese", zooals dr. Kuyper baar in de Kamer had gesteld, op de schande lijkste wijze had uitgebuit, óók docr den minister president woorden en gedachten toe te schrijven die hij nummer had geuital was de verontwaar diging groot over den zegezang van wie zich „heidenen" en „paganisten" noemden tegenover de „christenen" van Rechtstoch leefde i° Sommiger hart de grief, dat dr. Kuyper, door jaar waar men aan de zuivelfabrieken goed- zullen weldra aan de justitie worden over geleverd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Stfjging van prijzen. Men schrijft uit Her- veld aan de „Gelderlander:" „Zoolang de wereld heeft bestaan, zijn de paarden niet zoo duur geweest," hoorden wij dezer dagen een groot paardenfokker zeggen, 't Is dan ook enorm, de prijzen die worden be steed. Tot 700 gulden voor anderhalfjarïge. Een afgekeurde hengst werd hier verkocht voor 1100. Hetzelfde blad meldt: In de Meierij gaan de prijzen der vette varkens nog maar immer door omhoog. Men besteedt, als het ge wicht circa 100 K.G. is, reeds 1.08 per K-G en voor puike exemplaren zelfs meerdus bijna drie maal zooveel als voor een jaar of twintig en het dubbele haast van vlak voor de mobili satie. In verband met deze enorm hooge prij- zijn zijn de biggen ook kolossaal duur. Ieder een wil varkens houden, en in veel grooter ge tal dan eerst. Al zijn de voederartikelen duur, toch wordt aan de mesterij veel verdiend vooral de tegenstanders te sterk te prikkelen en de schei dingslijn tusschen Rechts en Links al te diep en te forsch uit te steken, zélf mee oorzaak was ge weest van de ongeëvenaarde felheid, waardoor Links in stormloop de stelling won. Wat van deze grief te denken, zoo vraagt ge. Men moet onderscheiden, zeg ik. Zelfs een minister zal in woorden \%1 eens struikelen en dr. Kuypei zal de laatste zijn, om te beweren dat èlk zijn ministerieele woorden, op een goudschaaltje nagewogen, van achter zullen blijken precies het juiste gewicht te hebben. Bovendien hij is geen „ironisch" man. Iemand, zeg als dr. Bavinck, zou 't zelfde zeg gen en tóch minder zéér doen: man en wapen rusting gaan ten slotte één geheel vormen Tóch geloof ik, dat wat de zaak betreft, de historie minister Kuyper in 't gelijk zal stellen, ja dit gedeeltelijk reeds gedaan hééft. Wij hebben tweemaal verloren: in 1905 en in 1913 en ontegenzeggelijk de laatste maal verre weg het zwaarst. Want in 1905 gaven de geest verwanten het kabinet den nekslag: de groepjes van Staalman en ds. Wagenaar c.s. en in 1913 wei# zooveel érger klap ons toegebracht, zónder afval van betëekenis aan de Rechterzijde. Toch hadden we in '13 'n kabinet, dat nimmer prikkelde en 'n figuur als mr. Heemskerk aan 't hopfd, die in zijn daden goed anti-revolutio nair was, maar overigens „allen alles" trachtte te zijn en in zijn joviaal debat den tegenstander bijna glimlachend er toe brengen zou, zich blij moedig in het minderheid-zijn te schikken. In '13 ging dan ook het stembusdebat slechts zelden over de „antithese". We zaten in de „neutrale zóne", of tenminste heel dicht er bij urotectie en wat dies meer zij was de draaispil van dé stembus. Tóch was de tegenstand niet minder felen de geestdrift der eigen mannen wèl minder sterk dan in 1905, toen de -„antithese" door dr Kuyper naar voren geschoven was. Over den vorm moge men verschillen. Wat de zaak betreft, geloof ik toch, dat een kabinet het sterkt staat en het land 't best dien, door den beginselsrijd in de volksvertegenwoor diging op hoog peil te brengen of te houden. Dood gevallen. Te Werkendam is de militair J. B., die thuis was met hooi- bouwverlof, van een hooiwagen gevallen en eenige uren daarna overleden. Verdronken. Gisterenavond geraakte het 5-jarig zoontje van den touwslagers knecht Jasper van Knape, te Den Briel, in de Brielsc-he haven. Alhoewel spoedige hulp kwam opdagen en verschillende personen zich te water begaven, die met duiken het ventje trachtten te redden, hieven de pogin- g^i zonder succes. Nadat men een klein uur had gezocht, werd het ten slotte door middel van een lat, waaraan een spijker, opgehaald. Dr. J. de Suoo, die op de plaats dee onheils aanwezig was, kon slechts den dood consta- teeren. Vroeg verdorven. De politie te Arnhem heeft de hand gelegd op een 16-jarigen knaap, die, blijkens een ingesteld onderzoek reeds tot ervaren inbrekers kan gerekend worden. Reeds nu is vastgesteld, dat de knaap A. R. genaamd, de dader is van een drietal in de laatste weken gepleegde dief stallen met braak en inklimming. Vooral wat dit laatste "betreft, blijken de verrich tingen door dezen knaap buitengewoon te zijn. Iedere inklimming is een bijna onge looflijk kunststukje geweest. De electrische grens. Uit Aardenburg meldt men aan het N. v. d. D.: De electri sche leiding is thans doorgetrokken tot hij de dorpsstraat in Eede. Gisteren is begon nen met hét verder doorleggen van den draad. Den burgemeester van Middelburg (België) was last gegeven te zorgen dat gis termorgen 40 arbeiders aan de grens zonden komen om palen in den grond te slaan. De leiding wordt doorgetrokken tot bii Knocke. Wanneer die lijn gereed is, zal er een on overkomelijke grensscheiding gemaakt zijn tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en België, want. over de drie dubbele lijnen komen is vrijwel een onmogelijkheid en de enkeling, jlie den sprong in het duister durft wagen, kan bijna zeker zijn dat hij zijn leven erbij verspeelt. Ook oen leeliike vergissing! De verkie zing van den Raad heeft op een der dorpen in den Achterhoek zoo lezen wij in de Nieuwe Ct. ook nog een grappige zijde gehad. Een der raadsleden liet even navra gen of er al een candidatenlijst voor hem was ingeleverd. Op het ontkennend antwoord werd fluks een lijst gehaald en voorzien met het noodige aantal handteekeuingen den burgemeester aangeboden. Het bewijs van afgifte werd vijf minuten vóór vier aan den brenger ter hand gesteld. Om vier uur kon bet hoofd der gemeente vermelden, dat de brenger, die zijn eigen naam per abuis als I aspirant raadslid had opgeschreven, geko- ;zen was en zijn lastgever uit de rij der vroe- (de mannen was getreden, j De inbraken in Den Haag. Naar wij ver nemen, zet de Haagsche recherche rusteloos haar onderzoek voort, met het resultaat, dat het bewijsmateriaal tegen de aangehoude nen, verdacht de hand in deze inbraken te hebben gehad, steeds omvangrijker wordt. Een aantal huiszoekingen werden hij ver schillende verdachte personen gedaan. De yaarbii in beslag genomen voorwerpen wij- !Zen erop, dat de recherche inderdaad de hand ,°P de daders dier inbraken heeft gelegd. Zij koop taptemelk eu karnemelk kan bekomen, Goed aangeland. Hoe het in de wereld soms wonderlijk toegaat bewijst do volgende geschiedenis: In de ontginningen onder Well (Limburg) langs de grens werken telken jare veel Russische, Oostenrijksche eu Duitsche Po len. Ook nu nog. De wereldbrand brak uit en vebjjjjhunner moesten voor liun land ten strijde trekken. Eén dezer, een Rus, raakte krijgsge vangen in Duitsehland en werd met andere medegevangenen naar 't gesticht Petruslieim, vlak bij de Hollandsche grens, gebracht. Toen hij er aankwam, herkende hij de streek onmid dellijk en thans is 't hem met weinig moeite gelukt over de grens te komen. Hij is weer op zijn oude plaats van vóór den oorlog werkzaam. Treurig. In een bosch te Zuidschmarke is gevonden in zeer ontredderden toestand Hem- ken uit Enschede, die, zwaarmoedig door het overlijden van zijn moeder en een zuster, reeds veertien dagen daar had gelegen zonder eenig voedsel. Nog levend werd hij naar het zieken huis vervoerd. Jammerlijk omgekomen. Het 10-jarig zoontje van den heer Boezemans, directeur der gasfabriek te Enkhuizen, is Maandag in den gashouder geraakt en verdronken. Een ongeluk met doodelljken afloop. Gis teren is op het terrein van de Electrische Centrale te 'e Gravenhage een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Een timmerman, de 38-jarige E., wonende aan de Noorder- beekdwarsstraat aldaar, was bezig met werk zaamheden voor het aanbrengen van span- binten bij 'het werk ter uitbreiding van het gebouw der centrale, door het uitschieten van een hint viel de man van een hoogte van ruim 11 meter, kwam op een cementen vloer terecht en was onmiddellijk dood. Hu laat een vrouw en 5 kinderen achter. In Italië gevangen gezet. Met de „Prin ses Juliana" is te Batavia aangekomen de agent van de Javasche Bank, de heer Gon- grijp, die eenige dagen als spion in Italië ge vangen heeft gezeten. De Java-Bode deelt daarover het volgende mede: Met een vriend had de heer Gongrijp de eampanilo te Ventië beklommen en geno ten van het prachtig panorama, dat zich aan hen vertoonde. Daar waren ook eenige offi cieren die hen gadesloegen. Toen zij zich naar het station begaven, werden zij door een politie-agent aangehou den en ze moesten naar het politiebureau. Daar werden hun papieren onderzocht, want ze werden voor spionnen aangezien. De vriend werd losgelaten, maar de heer Grongrijp, ondanks zijn papieren, waaruit zonneklaar bleek, dat hij Nederlander was en op zijn doortocht naar Nederlandsch-In- dië, werd tot 20 dagen veroordeeld, omdat hij een zakmes hij zich had, dat één centi meter langer was dan in Italië is toegestaan. Dus wegens het overtreden van de.bepalin gen omtrent het dragen van wapenen kreeg hij 20 dagen gevangenisstraf. De consul-generaal wist te bewerken, dat zijn straf tot vier dagen verminderd werd. Onze gezant bemoeide zich er mede, even eens de minister van huitenlandscbe zaken en het slot was, dat hij er met drie dagen brommen afkwam. Die drie dagen van rust zouden niet zoo erg zijn geweest, als de cel, waarin de heer Grongrijp over zijn overtre ding' moest nadenken, niet zoo vies en vuil was geweest. Hij was in het dwangarbeiders- kwartier opgesloten. En ofschoon hij geen bezoek mocht ontvangen, had hij zooveel be zoek van ongeweusclite gasten, dat hij zich niet rustig kon houden. HAARLEMMEHMEER. Uitslag der Gemeenteraadsverkiezingen. Men schrijft ons: Bij do herstemming zijn beide partijen tevreden enonvoldaan. Zij hebben ieder wat gewonnen enverloren. In district I is de heer Bus (Kath. aftr.) gevallen en de heer van Mansum (Lib.) gekozen. Het scheelde. 48 stemmen. In district II is de heer Suidgeest (Kath. aftr.) herkozen en de heer van Mansum gevallen met5 stem men. Deze uitslag toont hoe verbazend flink er van beide zijden gewerkt is. In district I had Bus eerst 382, nu 388 stemmen; van Mansum eerst 29a nu ,436; er werden 43 geldige stommen meer uitgebracht eu het groote leeuwendeel daarvan was voor den liberalen candidaat. Het blijkt dat de recht- sche partijen niet veel meer hebben kunnen ophalen en dat de liberalen nog enkele thuisblijvers hebben kunnen vinden. De cijfers toonen dat de rechtsche kiezers die Knaap hebben gestemd, ook trouw op [Bus hun stem hebben uitgebracht, dus alle hulde aan onze politieke medestanders; doch te vens dat district I, als alle kiezers worden opgetrommeld, voor beide partijen te win nen is. Dat anti-papistische hartstochten hier veel kwaad hebben gedaan, gelooven wij niet; .wel weten .wij dat de socialisten met vuur voor den liberalen heer v. Man sum geijverd hebben. Natuurlijk zullen de liberale raadsleden hier gedurende de eerste jaren alleen zitten bij de gratie van de „roode vrienden" van Zwanenburg en den omtrek van de (Sloterbrug en weldra zul len deze helpers uit den nood ook komen om hun aandeel in den buit. [Wat is district XI tegengevallen; dit heet te altijd te zijn een overwegend rechtsch district. Ja wel, maar het is nu geweest een stuivertje op zijn kant. Wij weten dat er van katholieke zijde en antirevolutionai ren kant reusachtig gewerkt is; geen kiezer op wie ,te rekenen viel, is weggebleven, hoewel er wel eens verkeerd gerekend blijkt te zijn; er was een frisch geschreven ver kiezingscourant uitgegeven (waarover veel lof); er was goed huisbezoek gedaan; de strijd is gewonnen en toch... moeten èr christelijke kiezers links gestemd hebben, hetzij uit sympathie voor dokter van Man sum, hetzij uitantipapisme. De christe lijke partijen hebben nu nog 3.7 stemmen opgehaald, die hadden ze in eersten aan loop moeten meenemen, dan was de strijd ineens beslist geweest. Vooral dit district zal duchtig moeten worden bewerkt en in bewerking gehouden worden, anders loopt het vandaag of mor gen mis en het is zeer te hopen dat de poli tieke vrienden van den ouden heer Bos (antirev.) omtrent wien al eens geruchten hebben geloopen dat hij tusschentijds wil bedanken om gezondheidsredenen, voorloo- pig dit plan maar uit zijn hoofd zet en nog een paar jaren kan aanblij ven tot hij moet aftreden gelijk met wethouder 't Hooft. Het geheele resultaat van den geweldigen verkiezingsstrijd door de liberalen opzette lijk gewild is du dat de linksche partijen even sterk blijven; dat de rechtsche par tijen hetzelfde aantal zetels bezet houden, alleen met dit onderscheid dat een roomsch raadslid is vervangen door een anti-rev. Dit is wel jammer, maar niet het ergste, want wij weten dat de antirev. niet zullen rusten voor de Katholieken dezen zetel te rughebben eneen of twee erbij. Wij hopen elkaar over twee jaar weer te zien. De liberaal Jac. van Reeuwijk is ver drongen door den liberaal v. Mansum. De politieke verhouding in den raad is nu: 2 wilden, 2 Katholieken, .6 liberalen, 7. antirevolutionairen. De nieuwgekozenen zijn dus de heeren Wv Slooten, R. Borst, ,Q. J. van Mansum en Chr. v. d. Heuvel. De heer W'. SLOOTEN, landbouwer, is J7 jaar oud en te Oterleek geboren. Reeds vele jaren woont hij evenwel in deze gemeente en is hier uitstekend met de toestanden op de hoogte. Als secretaris van de Land- bouw-Onderliiige (landbouwonge vallen verze kering) heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt en was vanaf de oprichting de ziel van deze instelling. Hij werd bij enkele caudidaatstelling gekozen voor den Raad in de vacature van den heer Evelein,, zijn schoonvader. De heer P. BORST, 54, jaar oud is een geboren Haarlemmermeerder. Hij is, voor namelijk in district II een buitengewoon populair persoon. Als manufacturier ging hij tot voor enkele jaren dagelijks zijn klanten bezoeken door het geheele district. Daarna trok hij zich ,uit zijn zaak terug en werd benoemd tot secretaris van de Gezondheids commissie en maakte zich in deze nieuwe instelling voor deze gemeente buitengewoon verdienstelijk. Voor verbetering van woning toestanden is hij een groot voorvechter en de hygiënische verbeteringen die op ver schillend gebied kunnen worden aange bracht vinden bij hem een gewillig oor. Ook als tusschenpersoon voor oude rente- trekkenden maakte hij zich zeer populair en toonde dat hij mcli daarvoor geheel gaf. Voorts is hij bestuurslid van de plaatselijke en ook van de Bondskiesvereeniging. De heer C. J. v. MANSUM, 35 jaar oud, is te Hillegom geboren. Ruim 8 jaren geleden vestigde hij zich .als arts te Hoofddorp. Als bestuurslid van het Witte Kruis heeft hij zich erg ingespannen om wijkverpleging te ver krijgen, dat, wanneer de oorlog afgeioopeu is, in werking zal treden. Ook voor het „Róode Kruis" is hij een'vurig voorstander en beeft reeds meermalen lezingen gehouden te- aan beveling daarvan. Ook in hij een groot voor stander van Vrouwenkiesrecht. OHR. v. d. HEUVEL, landbouwer, i3 in de Haarlemmermeer geboren. Hij wordt de Benjamin van den Raad, door op 28-jarigen leeftijd zijn intrede als raadslid te doe.i. Het is, zoolang de gemeente bestaat, slechts een enkele maal voorgekomen, dat er op zoo'n jeugdigen leeftijd iemand zitting nam als raadslid. De verwachtingen, die de rechtsche partij van hem heeft, zijn groot. Al3 bestuurs lid der plaatselijke en secretaris der Bonds kiesvereeniging maakte hij zich docr zijn groote werkkracht zeer verdienstelijk. Examen hoof dak te. Te Amsterdam is op 19 en 20 Juli o. m. geslaagd de heer W. Brunink, Groote IJpoIder. De temperatuur van het water in den nieuwen zwemvijver alhier, was hedenmor gen 62 en hedenmiddag 12 uur 65 graden. ZAND VOORT. Personalia. Bij K. B. van 17 Juli is, met in gang van 1 Augustus, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Amers foort, O. F. Jibben, thans in gelijke betrekking te Zandvoort. IJMUIDEN. Do opgebrachte stoomtrawlers. Dc acht stoomtrawlers, welke voor eenige welcen door eon Engelsch oorlogsschip naar Schot land werden opgebracht, zijn alle weer vrij gelaten. Vier van de vaartuigen zijn na een vangreis in de IJslaiidsche wateren weer te IJmuiden teruggekeerd. HILLEGOM. Onbestelbare stukken van hier verzonden gedurende de le helft van de maand Juli. Brieven: Q. Smit, Heerenveen. Briefkaarten: H. Bruins, Amsterdam; O. Wasterval, Haarlem. Terug naar den Congo. Zaterdag- is van uit Vlissingen naar den. Belgischen Congo terugge keerd o.a. Broeder Hieronymus Kemp van hier. Reeds 9 jaar bracht deze missionaris op het missieveld door, tot'heil van ontelbaar velen. Schandelijk. Onze correspondent meldt. Zon dag is op meer dan schandelijk© wijze huisgehou den in den tuin van de buitenplaats „Bioems- waard" alhier. Tijdens een korte afwezigheid der bewoners zijn de vruchtboomen in één uur tijds schier verwoest. De hekken der buitenplaats waren opengelaten om belangstellenden gele genheid te geven naar de nieuwe R. K. Kerk te gaan kijken, die achter de woning van wijlen de heeren Gebrs. Buddenborg thans de pastorie gebouwd wordt. Zelfs eeu geheel afgesloten gedeelte is bezocht en met een sleutel is de deur geopend. Niet alleen peren doch ook perziken zijn op klaar lichten dag gestolen. Natuurlijk is niets rijp van wat is buit gemaakt, 't Feit is zoo sterk en onbeschaamd, dat moeder3 ladingen onrijp fruit van de „zoontjes" aanpakten. Commentaar is dunkt ons overbodig. „Ons schoone vak dat tot nog voor korten) tijd op een zoo hoog standpunt stond, ver dient toch werkelijk niet om op een derge- lijke manier te worden behandeld. „Het overgroote aantal arbeidersgezinnen, dat door de bloembollencultuur moet worden, onderhouden, verdient toch zeker ten volle dat door ieder staatsburger worde medege-j werkt, om het hoofdbedrijf van de duin streek, van af Den Helder tot Hoek van^ Heiland, „op de pooten" te houden". De opbrengst van het bloempje ten bate van het fonds „Herwonnen Levenskracht" is ƒ172.35 KOOG AAN DE ZAAN. Gemeenteraadsverkiezing. Gekozen de heeren M. A. Pelt (lib. aftr.) met 266 en A. Th. Tadeij (onafhanklijk candidaat) met 169. Op de tegen- eandidaten de heeren H. Heynis en N. Olie (soc.-dem.) waren 108 en 135 stemmen uitge bracht. WESTZAAN. Geslaagd. Voor het eind-examen der Mid delbare Technische School „Amsterdam" te Amsterdam, slaagde o.m. de heer J. W. Meijer, alhier. OOSTZAAN. Ge7X)ndhe|idscommissie. Tot lid der Ge zondheidscommissie gezeteld te Edam, is we der herbenoemd de heer. Alb. .Onrust Jzn. alhier. Regeeringsvarkens. Gisterenmorgen zijn 25 regeeringsvarkenis aangekomen en verdeeld als volgt: 10 voor Schagen, 3 voor Barsin- gerhorn, 3 voor Winkel en 9 voor Zijpe. Te Schagen is het vleesch voor deze regeerings- varkens verkrijgbaar hij de volgende slagers: J. Kweldam, J. de Ruyter, P. Raat, J. Deu- tekom, J. Roggeveen en N. Ploeger. Giste ren zouden de varkens worden geslacht. In eiken slagerswinkel zal een kaart moeten worden opgehangen, waarop de prijzen van het varkensvleesch duidelijk worden ver meld. In overleg met den burgemeester zijn de volgende prijzen vastgesteld: rollade 1.40, magere lappen 1.20, vette lappen 90 ct., karbonade 1.20, reuzel 1.10, vet spek 1.—, mager spek f 1.20, alles per kilo. Het is niet onmogelijk dat in deze prijzen na eenige dagen een wijziging (verlaging) komt. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD- HOLLAND. (Slot). Bij de voordracht van Ged. Staten om afwijzend te beschikken op een verzoek van B. en W'. van .Watergraafsmeer om terug gave van proceskosten, gemaakt ter ver zekering van de naleving van het Regle ment op de .Wegen in Noordholland, deed de heer .VAN LENNEP mede namens eeni ge andere leden een voorstel om wel eene teruggave te verleenen. Na eene lange gedachtenwisseling is het voorstel der heeren van Lennep c.s. met 4622 stemmen verworpen, waarna de voor dracht van Ged. Staten en vervolgens ook de andere agendapunten werden goed gekeurd. Tenslotte werd benoemd tot buitengewoon lid van Ged. Staten de heer H- J. Calkoen; waarop de zomerzitting der Staten in naam der Koningin werd gesloten. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR AMBTENAREN. B. en W. deelen mede: 1, dat bij de op 15 Juli jl. gehouden verkie zing van twee leden en twee plaatsvervangende leden voor de commissie van advies, krachtens het ambtenarenreglement zijn opgegeven de vol gende candidaten: a. voor lid: 1. W. C. van Daalen, 2. W. Posthuma, 3.- F. J. Hariot en 4 W. Koppen; b. voor plaatsvervangend lid: 1. L. W. F. Nix en 2. J. J. van Noppen. Zoodat tot plaatsvervangende leden der com missie zijn gekozen de heeren L. W. F. Nix en J. J. van Noppen. 2. dat de stemming, en, zoo noodig, de her stemming, voor de verkiezing van twee leden, zullen plaats hebben, onderscheidenlijk op Don derdag, 29 Juli a.s.. en Donderdag 12 Augus tus a.s., en dat de opening der stembiljetten zal geschieden onmiddellijk na afloop der stem mingen, des namiddags 3 uur. TULPEN ALS VEEVOEDER? Een onzer lezers schrijft ons, naar aanlei ding van „Alledagje no. 1GG2" waarin de raad van den heer v. W. te H. (zeker wel een autoriteit!) om tulpenbollen niet te vernie tigen maar als veevoeder te gebruiken, werd besproken o.m. het volgende: „Er is momenteel van vernietigen van tulpen geen 6prabe. Zeer waarschijnlijk is het, dat in het aanstaande najaar, nadat ieder kweeker van elke soort zijn gewoon aantal roeden heeft geplant, het dan over schietende „kleine goed" zal worden vernie tigd; maar dan geschiedt zulks uit een prac- tisch oogpunt. Ware het dat steeds gewerkt ware om overproductie te voorkomen! En voorts: „Een hectoliter tulpen van de goedkoopste soort in 'leverbaar (0.50 pet.) vertegenwoor digt een waarde van ongeveer 12.—. De onkosten verbonden aan het verkrijgen van dit hectoliter leverbare bollen zullen onge veer 15 geweest zijn, ergo, een verlies van 3.aanwijzen. Voor dit verlies zullen de „bloedige zweetdruppels" van den kweeker aansprakelijk worden gesteld. „Waar d© voedingswaarde, volgens den ke'er v. W. te H., ongeveer 2.50 tot 3. bedraagt, zal men begrijpen, dat het voor den tulpenkweeker een andere richting uit moet als naar den boer; want in het laatste ge val is hij tegelijkertijd „naar den kelder", en is hij reeds „opgegeten" nog vóór hii hij den boer aankomt. VERBETERING. In het antwoord op de vraag over de bereiding van een tulband is een sto rende zetfout geslopen. De tulband moet n i e t 4 (vier) uur in de oven hakken, maar 1 (één) uur. AAN TE BESTEDEN. Donderdag 22 Juli. HAARLEM in het gebouw van het Prov. Bestuur 11 uur namens den Rijks waterstaat door Ged. Staten van Noord-Hol land de uitvoering van onderhoudsbaggcr- werken tot diep'houding van de haven op het eiland Terschelling, behoorende tot de ha venwerken' in Noord-Holland. Raming 3200.. HAARLEMMERMEER ten Raadhuize door B. en W. 11 uur: a. het verbouwen van het Raadhuis te Hoofddorp; b. eenige herstellingen aan dat Raadhuis. Stoomv.-Mij. Nederland. Kamiroen, uitreis, arriveerde 20 Juli te Port Said. Koningin Emma, uitreis, arriveerde 20 Juli te Sabang. Vondel, uitreis, arriveerde 20 Juli te Port Said. Atlas vertrok 19 Juli van Malta naar Piraeus. Bacchus arriveerde 19 Juli van Pensacola te Buenos Ayres? Niobe arriveer de 20 Juli van Amsterdam te Kopenhagen. Zeus, van Cagliari naar Rotterdam, arriveerde 19 Juli te Deal. Minerva vertrok 19 Juli van Rotterdam naar Pensacola. Pollux vertrok 18 Juli van Gi braltar naar Malta. Rotterdamsche Lloyd. Gorontalo, uitreis, is 19 Juli Perim gepas seerd. Tabanan, uitreis, is 18 Juli Perim gepas seerd. Tambora, thuisreis, vertrok 19 Juli van Portsaid. Djember, van New-York naar Java, passeerde 19 Juli St. Helena. HollandAmerika-lijn. Maasdijk arriveerde 18 Juli van Buenos Ayres te Rosario. Richard, van New-York naar Rotterdam, is 19 Juli Dungeness gepasseerd, Sommelsdijk vertrok 16 Juli van Philadelphia naar Rio Janeiro. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Dardanus, van Amsterdam naar Java, pas seerde 18 Juli Perim. Stentor arriveerde 18 Juli van Batavia te Londen. naar waarnemingen verricht in den morgen van Woensdag 21 Juli. Medegedeeld door het Kon. ^ed. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: Miinchen 763.2. Laagste barometerstand: Skudesnaea 752.2. Verwachting tot Donderdagavond: meest matige westelijke tot zuidelijke wind; meest zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen; wellicht eenige regen met geringeu onweers kans. Iets warmer. MEDEMBLIK, 19 Juli. R.-K. Marktveree- uiging St. Jozef. Aardappelen: groote mui zen 2.85—2.95, kleine muizen 1.75—1.90, blauwe ronde 2.75—2.80 per 'A H.L. Aanvoer 3200 manden of zakken. LEIDEN, 20, Juli. Vette varkensmarkt. Aangevoerd 72 vette varkens 80—90 ct. per kilo; 24 licht soort 70—72 cent per kilo. Handel traag. OLST. Eiermarkt. Aanvoer 300000 stuks. Hoogste prijs 6.75. Laagste prijs 6. Gemid deld 6.50. OMMEN. Eiermarkt. Aanvoer 85000 stuks. Hoogste prijs 6.30. Laagste prijs 5.75. Ge middeld 6. Stemming Vlug. AMSTERDAM, 21 Juli. Amsterdamsche Vcc markt van heden. (Per telegraaf.) 164 veti- koeien 1© kw. 112—116, 2e kw. 110, 3e kw. 105.*i 97 nuchtere kalveren 1218. 418 vette varkens Holl. Ie kw. 9093, 2e en 3e 70—86. Geen overz. geen geld. HOORN, 17 Juli. Tarwe 12 i 14. Garst 10 i 11.60. Haver 7.25 8. Bruine boonen 23 a 26. Karweizaak 20 a 20.50. Mosterd zaad 33. Kipeieren 5.60 5.80. 3418 kop boter 0.77 a 0.80 per kop. HAARLEM, 21 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 4 stapels, uitmakende 580 stuks, wegende 91 Kil. Hoogste prijs 52,50. Laagste prijs 43. HAARLEM, 21 Juli. Veemarkt. Aangevoerd 22 Nuchtere kalveren, verkocht 22. Hoogste pr. 18. Laagste pr. 14. PURMEREND, Disdag 20 Juli. Aangvoerd 181 stapels kaas. 34 stapels fabriekskaas, prijs 54. 135 stapels boerenkaas, prijs 54. 4 sta pels commissiekaas 49. 3 stapels Middelbare kaas 48.00 5 stapels Goudschekaas 51. 1.610 K.G. boter 1.60 1.65 per K.G. gemiddeld 1 62% per K.G. 754 Runderen, waaronder 361 vette en 337 melk- en geldekoeien en 66 stieren. 20 Paarden. 132 vette kalveren 1 1-20 p. K G 369 nuchtere id. (slacht) 13 a 27 p. st« nuchtere id. (fok) 16 h 36 p. st. m. 461 vette varkens 0.86 0.94 p. K.G. 58 magere id. 20 a 36 per stuk. 208 Biggen 14 20. 1652 Schapen 84 47.50. 688 Lammeren 16 2L Kipeieren 5.50 h 6.25 p. 100. Vette koeien, handel matig, 0.80 h 1.05 per K. G. Geld* koeien, handel matig, 160 240 per stuk- Melkkoeien, handel matig, 190 340 pcü stuk. Vette kalveren, handel matig. Nuchtere) kalveren handel vlug. Vette varkens handel vlug Magere varkens handel matig. Biggen handel matig. Schapen, handel matig. Lamm* ren handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 3