NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS toonde hij dit aan, o.a. uit Friesland, waar gebleken is, dat de hooibguw uitstekend is van stapel geloopen, in weerwil van het feit dat alle verloven tot de helft waren terug gebracht. Hetzelfde was het geval met de kersen-plukken. Verder dan de 18 procent verloven kan de Minister niet gaan. Verlo ven aan personen in gemeentedienst en van onderwijzers kan de Minister niet verleenen. He Minister verklaarde verder dat het on mogelijk is alle landweermannen vlak bij hun woonplaats in te deelen. De discolatie wordt alsnog overwogen, maar een toezeg ging doet hij niet. De geest in het leger be sprekend, zeide de Minister dat het z.i. beter ware als de Kamer wat spaarzamer was in baar uitingen. Die uitingen geven den onte vredenen steeds meer stof. Daaraan voegde de Minister toe. dat hij al les doet wat hij kan om grieven weg te ne men en dat alles wat hem ter oore komt, wordt onderzocht. Tegen overbrenging naar kampen had de minister geen bezwaar en bij achtte het bedenkelijk en een ernstig feit, dat de troep daarover baloorig is. In de nu volgende replieken diende de heer TEE LAAFT een motie in om ook hen met verlof te laten gaan die onder de amnestie wet vallen; die de Minister verklaarde te moeten ontraden, daar wat is geschied,ge schiedde overeenkomstig de wet. De Minis ter zal inmiddels onderzoeken of aanvragen zijn gedaan om verlof en hij zal nagaan of er aanleiding bestaat alsnog verlof te ver leen en. De motie-Ter Laan is ten slotte met 3222 stemmen verworpen eu het w.o. z.h.s. goed gekeurd, waarna de Kamer is verdaagd tot beden, wanneer weder comité-generaal zal worden gehouden, naar verluidt. en kleine sputteraars." Des avonds heeft in het Hotel „Nieuw Bussum" een gezellige bijeenkomst plaats. EEN ENGELSCHE VLIEGMACHINE GELAND. Men seint ons uit Philippine: Hedenmogen om 6.10 u. landde in de van Wijkhuizenpolder op een bietenveld, gemeente Philippine, een Engelsche vliegmachine die bemand was met twee Engelsche offcieren en bewapend met een mitrailleuse. Zoodra zij ge land waren staken zij de machine in brand. Do officieren werden geïnterneerd en naar Terneuzen overgebracht. De mitrailleuse, die idjna niet beschadigd was, werd naar Philip pine vervoerd. Van de vliegmachine-zelve bleef I jets dan het ijzerwerk over. DE UNIVERSITEIT TE LEUVEN. ANTWERPEN, 21 Juli. (Part.) Zijne Emi- i entie Kardinaal Mercier heeft thans officieel t>r kennis gebracht, dat, indien de toestand tiet verandert de Hoogeschool van Leuven in (October a.s. niet zal worden heropend. Verschillende stichtingen en personen in Bel- (rië hebben gelden toegezegd voor den opbouw an een nieuwe boekerij te Leuven en het aan- nchaffen voor zoover mogelijk, van andere «emplaren van de verbrande werken. AMERIKA EN DUITSCHLAND. WASHINGTON, 20 Juli. Uit gezaghebbende bron wordt verklaard dat in de nieuwe nota aan Duitsehland niet zal worden afgeweken van de houding die in de vorige nota's is aangeno men. Geweigerd wordt hoewel de toon van de nota vriendschappelijk gesteld is om de Duit- sche opvatting te aanvaarden. De staatssecreta ris Lansing bevestigt dat het geval met de Orduna geen deel zal uitmaken van de nota. WARSCHAU BEDREIGD. WEENEN, 21 Juli. Naar het „Abendblatt" verneemt zijn volgens de bladen uit St. Peters burg de fabrieken te Warschau welke voor rekening van den Czaar werken, naar Spedlez en Litowsk verplaatst. De Russische regeerings- bureaux te Warschau zijn gedeeltelijk naar llela verplaatst. Ook de afdeeling van het de partement van financiën is reeds in deze plaats ondergebracht. (Wij geven dit bericht onder voorbehoud.) BINNENLAND. ESPERANTO. De „Eerste Noordelijke Esperantodag" Wordt op Zondag 8 Augustus a.s. te Bussum gehouden; om kwart over tien wordt in de kapel van het pensionaat „Mariënburg" een H. Mis opgedragen door den ZeerEerw. Pa ter Dr. Titus Brandsma, -waarna predikatie in het Esperanto door prof. Linnebank. In het Hotel Nieuw-Bussnm wordt de ver gadering gehouden, daar hebben ook de lurch en het officieel diner plaats. Des na middags wandelt men naar Naarden en van daar met de stoomtram naar „De Gooische Boer", waar in den tuin een Esperanto-rede wordt gehouden door den heer J. Pastoor ien een rede in het Hol lands oh door den aeer P. Heilker uit Hoofddorp, penning meester van den E.-K. Esperantistenhond, over het onderwerp „Groote Esperantisten PERSONALIA. Men deelt ons mede, dat te Rotterdam is ge slaagd voor de Teelcenacte M. O. de heer A. Jansen Hendriks, leeraar aan de Teekenschool van de St. Jozefs Gez. Vereeniging alfaier en leeraar aan de Ambachtsschool te Leiden. De majoor E. G. J. Beuninck, van het le regiment infanterie, wordt overgeplaatst bij het 10e reg. inf. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Hoofdact® mej. W. ter Horst van hier. PASTOOR ELDERING. t Hedenmorgen had in de kapel der Maria- Stichting de plechtige uitvaart plaats voor den Zeereerw. Heer Pastoor J. J. Eldering. Reeds gisteravond waren vele Eerw. Hee- ren Geestelijken tegenwoordig bij de plech tige Metten, waarbij de HoogEerw. Heer Mgr. Möllmann, Vicaris-generaal van Z. D. H., de agens was. Cantores waren de Wel- Eerw. heeren Gielen en Van der Kr oft. Ook hedenmorgen waren tal van geestelij ken aanwezig, w.o. de Hoogeerw. Vicaris- Gederaal, de HoogEerwaarde kanunniken Task in, president van het Groot-Seminarie en Bosman, rector van St. Jan de Deo, Mgr. van Zanten van Amsterdam, pastoor Van den Berg, prof. Rengs van Warmond e.a. werden opgemerkt. Mgr. Callier, die met den overledene be vriend was, werd vertegenwoordigd door de secretarissen van het Bisdom. De Lauden werden gecelebreerd door den ZeerEerw. Heer pastoor Schrandt. De plechtige H. Mis van Requiem werd op gedragen door den Weleerw. Heer kapelaan Van Meeuwen, geassisteerd door de Zeer Eerw. Heeren rectors Sondaal en Goes, ter wijl dezelfde cantores fungeerden als hij de Metten. De HoogEerw. Heer G. H. F. Stoffels, de ken van Haarlem, hield na de H. Mis een- treffende lijkrede, tot uitgangspunt nemen de het woord: Hilarem datorem diligit Deus: God bemint den blijmoedigen gever. De ge wijde spreker schetste het beeld van deni overleden priester, wiens heengaan, hoewel lang voorzien, toch nog onverwacht is geko men. Hij schilderde hem als een voorbeeldig priester, die overal waar ihij geplaatst was, door zijn priesterlijken arbeid zeer velen ten zegen en ten voorbeeld is geweest. Eenvou dig, blijmoedig en vol van toewijding is dit priesterlijke leven geweest. Zelfs de zware beproeving die God hem overzond, droeg hij met offervaardigheid en blijmoedigheid. Ten slotte verzocht de gewijde redenaar het ge bed van allen voor den overledene, opdat hij spoedig in de volle glorie van het licht dee Hemels God zoude mogen zien! De begrafenis had daarna plaats te Over- veen. MUZIEKAVOND IN DE GANTINE. Gisterenavond is op initiatief van eenige miliciens alhier in de cantine der onderoffi cieren en soldaten der Infanteriekazerne een muziekavond gegeven door eenige dames en heeren die zich daartoe geheel belangeloos beschikbaar hadden gesteld. Was het eene teleurstelling dat twee der heeren die aanvankelijk toezegging had-dem gegeven, op het laatste oogenblik werden verhinderd; dat gemis werd echter vergoed door de medewerking van een tweetal da mes, die zich zeer verdienstelijk van hun vrijwillige taak hebben gekweten. De avond werd geopend door den sergeant Sprengers, alhier in garnizoen, met de Atha- lia-marsch van Mendelssohn. O.m. werd door hem gespeeld de Rhapsodie Hongroise No. 4 van Liszt en „Si j'étais Roi" van Adam eni zulks met een bravoure en technische zeker heid, die hem een uitbundig succes bezorg den. Mevrouw MeijerBrand uit Amsterdam zong o.m. met een spoedig en vol sopraan- geluid „Het Bloemenlied" uit de Opera Faust van Gounod en „Mei" van Bernard Zweers. Zeer veel succes had deze dame ook met hare meer populaire liederen, waarvan het lied „Aspirine" danig insloeg. De 'heer Jef Evers, de chansonnier van den vorigen muziekavond, wist ook thans de vele militairen uitstekend te amuseeren met zijne oud-Hollandsehe liederen en niet min der met zijn luimige voordrachten. Op verdienstelijke wijze werden zangeres en zanger geaccompagneerd door mej. A. Schreuder, eveneens uit Rotterdam; namens de aanwezigen werden aan allen prachtige bouquetten aangeboden. Het behoeft dus geen betoog dat aan de vele militairen een genotvollen avond is be reid, die zeer zeker in aangename herinne ring zal blijven. De cantines waren voor dezen keer hijzon der smaakvol gedecoreerd met planten, bloe men, draperieën, tapijten: dank zij de goede zorgen van den Heer Stokman, chef der can tines. Ten slotte zij nog vermeld dat de concert vleugel was uit het magazijn van den heer Heek, alhier, en dat de draperieën en tapij ten welwillend door den heer Van Liemt in bruikleen waren gegeven. Vees die Beïgi&ch© vluohftoiiflsgen. Herdenking van België's onafhankelijkheid, Eindelijk eens weder wat nieuws van de Belgische vluchtelingen, waarvan nog altijd velen in ons midden vertoeven, al hoort men daar niet meer zooveel van In het vriendelijke zaaltje van het ge bouw „Zang en Vriendschap" kwamen zij hedenochtend bijeen ter herdenking van Bel gië's onafhankelijkheid. Het sympathieke initiatief hiertoe was uitgegaan van het vluchtelingencomité waarvan vele leden aan wezig waren. bewees de tegenwoordigheid van zooveien bewees det egenwoordiglieid van zooveien dames en heeren, die lang voordat 't uur van oi'ficieele opening was aangebroken, lus tig met eikander aan 't kouten waren. 't ,Was een reünie van van huis en haard verdrevenen, die betrekking op elkander en 't gemeenschappelijk vaderland gevoelden, welks droevig lot hen zoo ter harte gaat. Tot plechtige opening van het samenzijn zong de zanger Floris de Brabander „de Vlaamsche Leeuw", 't JVas een aangrijpend oogenblik toen allen staande met groote geestdrift en vol vertrouwen in de toekomst van het Belgenland, de slotregelen mede aanhieven. Natuurlijk van blijde opgewektheid kon na geen sprake zijn, daar men onder zoo heel andere omstandigheden dan in gewone tijden des lands onafhankelijkheid her* dacht. Maar juist de diepe ernst waarmede men nu 't lied zong, verhoogde 't plechtige van 't oogenblik. Na dit lied, dat als 't ware wijding aan de samenkomst gaf, bracht een andere zan ger, de bekende Jos. de Klerk pp meester lijke wijze ten gehoóre Benoit's schepping „Arteveide's geest" een bij uitstek Vlaam- schen zang, uitnemend geschikt om den Bel gen moed en vertrouwen in te blazen, om hen niet te doen wanhopen aan de toekomst van hun landl .Wij behoeven wel niet te zeggen, dat aan de Klerk een dankbaar applaus ten deel viel De talentvolle violist Jos. de Clerck ver schafte nu een hoog muzikaal genot jnet de zoo correcte uitvoering van concerto (deel 1 en 2) van Vieuxtemps. Onder eene ademlooze stilte werd er naar geluisterd 1 Mej. J. Hoedemaekers, die hem verdien stelijk op de piano had begeleid, betrad daarna andermaal het podium jen zong ,,'t Pardoent" van Mortelmans en bracht allen onder den indruk van haar mooi geschoolde steml Toen was 't woord aan den heer Stinis wiens optreden met een krachtig handge klap, werd begroet. De heer Stinis zeide dat 't zeker weinig zal zijn voorgekomen in de geschiedenis der Belgen, dat een Nederlander op, een dag als heden eene feestrede hield. Immers heden vóór 85 jaar beklom Leopold I den troon, nadat een deel van ons land was afgescheurd. Maar wij, vervolgde spr., die veel voor u deden, en veel voor ,u gevoelen, wij willen oprecht zijn en met u fnedeleven. En dan herinnerde spr. aan België's lot van heden, aan hen die nu strijden zoo heldhaftig voor het land, dat naar spr. hoop te, nimmer zal overwonnen worden (luide bravo's). Hij drukte den wensch uit dat het hun moge gelukken het land weder een vrij land te doen worden, al is 't dan nu ten deele in handen van den vijand. Verder deed spr. uitkomen, dat nu meer dan ooit de Belgen besef in 't hart hebben gekregen wat 't inhoudt: „eendracht maakt macht", 't geen niet anders dan 't land ten goede kan komen. Moge na 't eindigen van den oorlog België schooner dan ooit ver rijzen, vervolgde spr. Hulde bracht hij aan den heldhaftigen koning van België en diens gemalin. En tenslotte, terwijl allen opstonden, hul digde hij de helden, die sneuvelden ter eere van 't land. Zij rusten in vrede, sprak hij, zij zijn gevallen, hun roeping hebben zij vervuld vol vertrouwen ia de toekomst van hun land stierven zij. Moge hun dood bewerken dat er eenmaal koine een nieuw, jong en krachtig België, een voorbeeld aan heel de wereld. Zij resten dan in vrede. De heer P/of. v. Pugvelde bracht dank aan de Hollanders die dit feest voorbereidden, om aan de Belgen genoegen te doen, en zeide dat de woorden van den heer Stinis hem hadden getroffen omdat zij kwamen uit het hart van een volk waarvan de Belgen zich eenmaal afscheidden. Men leefde, ging hij voort, kort te samen, maar werd daarna gescheiden, doch als broeders die van elkander gingen. Dat wordt nu gevoeld 1 Dankbaar zijn wij de Hollanders omdat- zij zoo nauw aanhalen I den band tussclien de twee broedervolken, die toch op den duur nauw zullen moeten samenwerken. Nu voelen wij wat 't voor een volk betee- kent onafhankelijk, d.i. zich zelf te zijn. Velen gaven nu hun bloed voor ,'t land, maar uit dat bloed zal eenmaal de zon der rechtvaardigheid schijnen, zoolang er een God op de wereld isl ,Wij hebben daarop vol vertrouwen! Wij handelden eerlijk in het verleden als volk. De geschiedenis van onzen jongen staat is zuiver en wij worden gedragen door een verleden, dat zegt, dat wij wel den tijd kun nen bukken, maar dat op den duurde Belgen er weer bovenop komen. Wij zullen de onaf hankelijkheid behouden. Daarvan zijn wij overtuigd I Door het verleden worden wij gedragen. Dat leeft in ons onbewust. En wij worden gedragen door de toekomst die in ons groei ende is, door den sterksten hoop. België kan niet sterven en zal blijven bestaan en sterker dan ooit worden. Na de dagen van beproeving komen wij weder in ons land terug, 't land zonder 'twelk wij niet kun nen leven en waarin wij zijn opgegroeid. Het verleden, eindigde spr., draagt ons, de toekomst roept ons en wij, bannelin gen, wij gaan terug in ons onafhankelijk België (daverend applaus). Daarna werd 't programma verder afge werkt met muziek en zang. De vluchtelingen zullen zeker nog lang, ook later,, wanneer zij weder in hun eigen land .teruggekeerd zijn, spreken over cleze herdenking vanÜJel- gië's onafhankelijkheid! Een andere dan in gewone omstandighe den, maar zeker nu niet minder door hen gewaardeerd. Vermelden wij nog, dat wij onder de aan wezigen ook opmerkten de Belgische senator v. d. Wal. DE HERSTEMMING. Er wordt vandaag met den grooten her stemmingsdag hard gewerkt en goed ge stemd. Van Rechte zijn rijtuigen en zelfs twee auto's in de weer gebracht om de kie zers op te halen en men was aan onzen kant, gezien de voorloopige stemmencüfers, vol hoop. Het aantal uitgebrachte stemmen zal wel zoowat overeenkomen met dat van bij de eerste stemming, iets minder wellicht. Om 5 uur waren toen in district I 2039 stemmen uitgebracht; heden om 2 uur in dat district 1700. Ook in de andere districten liet het zich aanzien, dat het totaal aantal uitge brachte stemmen wat minder zal zijn dan op 9 Juli. Hedenavond worden voor onze bureaux aan de Kinderbuisvest de uitslagen van de herstemming op de gewone wijze bekend ge maakt. POLITIEBOND. Gisteren vergaderde de afdeeling „Kennemer- land" van den Alg. Ned. Politiebond in café „Zomerzorg", van den heer Snijder, te Zand- voort. Het verslag der Sdiietcommissie van de ge houden schietwedstrijd op 8 Juni jl. werd na nazien eener commissie in orde bevonden. Het sloot met een batig saldo van f 25.69voor de prijzen was uitgegeven een bedrag van 275.91. De commissie werd met algemeene stemmen herkozen en in de plaats van het lid Boorsma, die Wegens zijn vertrek naar elders niet meer herkiesbaar was, werd gekozen de heer D. Steen, te Zandvoort. Tot afgevaardigde naar de op 11 Augustus te Amsterdam te houden Provinciale vergadering werd benoemd de heer J. Dingshoff, te Schoten. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de al gemeene vergadering behandeld, die geen bij zonders opleverde. Des middags van 4.30 tot 6.30 was er gele genheid voor schietoefeningen in de duinen, waaraan slechts een klein aantal leden deelnam. SSÊfgeksFiist» éldvertenfie,: Geboren: PAULUS ALBERTUS jOZEF Zoon van: A. P. VAN KESSEL. A. VAN KESSEL- V'AN MELZEN. Haarlem, 21 juii 1915. Kieverpaikweg 12. VAN ONS KANTONGERECb (Zitting van heden.) In een zitting met gesloten deuren wer<" heden eenige zaken behandeld waarin kinde als beklaagden optraden, liet betrof baldaj heid en straatschenderij. PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote of Bavokerk op Donderdag 22 Juli, des nam dags van 2—3 uur, door den heer Louis 1 bert: L Toccata F gr. t., J. S. Lach. 2. Fu a kl. t., G. F. Handel. 3. Andante, S. Wesl 4. Tonstüek No. 1, N. W. Gade. 5. Roman H. M. Higgs. 6. Grand Choear nlla Haenc. A. Guilmant, TRAGISCH! Gisterenmiddag is de heer K., wonende in de Borneoetraat te Schoten, die j.l. Vrijdag middag van zijn kantoor komende in de Generaal Cronjéetraat een aanval kreeg van waanzinnigheid en nadien niet meer tot bewustzijn is gekomen, overleden. HIJ WILDE NIET BETALEN! Het is niet kwaad, dat wordt toegezien of niet meer bagage door de passagiers in den trein wordt mede vervoerd dan is toege staan. Gisteren kreeg daarover een zekere A. v. T. uit Leiden op het station alhier kwestie. Hij wilde n.l. geen vracht betalen voor een mand met bloemen, die hij van uit Aalsmeer in den trein had medegeno men. De politie moest er hij te pas komen. Toen koos v. T. eieren voor zijn geld en betaalde hij de vracht maar. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouw d21 Juli. J. L. de Haan A. Groeneveid. B. J Kloppenburg en C. j. Strijbosch. J. Groeneveid en M E. Steenk P. C. Stam en J. Smit. 'f. C. Ligthart D. M. J. Venema. W. v Krimpen en A. Schrijuemackers. T. Broers en tl. de Rooij. J. L. v. Delden en C. H. C. Necle. h. Boode en W. Weijs. P. J. Portegies en M. Michielsen. G. F. v. Dijk en W. van Riess C. J. Verheijde en J. H. C. Hermeling. A. van Heuven en H. A. Modoo. Getrouwd: C. W. Heeren en M. J. B' man. W. F. de Wijs en J. de Boei W. J. Hamelsveld en C. Warners. F. van Es eu W. Sonnemaus. J. P. Koelemij eu T Blok. H. G. Lindemans en N. A. Oostwouder. Geboren: 19 Juli. Z. van C. v. d. Bro v. d. Bos. Z. van E. Dekker-v. Laai. 20 D. v. J. M. Gerrits-Mulder. Z. v. C. A. Piepe de Winter. D. van C. M. Sievai-Bronsget Z. van G. J. L. Breemouer-Bos. D. van A. Wormer-Kuijlaars. 21 Z. van J. T. H< perman-Bos. Z. van A. van Kessel-v. Meizi Overleden: 20 Juli. J. C. Bijleveld-hioij. man, 52 j., Groote Houtstraat J., 12 rnn z. van H. Scheffer, Drappenierstraat. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M. van Leeuwe Groot Heiligland 38, een kinderarmhandj Op 't Eijnde, N. Gracht 58, een smoushon HET STEUNCOMITé VAN DEN R. K. VOLKSBOND. Het Steuncomité van de afdeeling Haar lr. van den Nederlandschen R. K. Volksbond hen, een staat opgemaakt van zijn uitgaven van September 1914 af tot en met 21 Mei 1915. Daaruit blijkt, dat er de eerste week 11 pc sonen uitkeering ontvingen in geld, tot een tota bedrag van f 46.85. Van dien tijd af gaat h getal uitgekeerden en de bedragen der uitkeeri gen, met enkele heen en weer schommelinge naar boven, tot op 27 November er 22 ondc steunden zijn; dan werdt voor het eerst bego nen met de uitreiking van bons voor warm etc op dezen eersten datum tot een bedrag van f 31 de gelduitkeeringen stegen tot f 94.13; tota' f 124.13. Op 11 December wordt voor het eei een huurbijslag gegeven tot een bedrag v: i f 20.—. Dit stijgt, terwijl de warm-eien-bo: gelijk bleven. Op 2 Januari, als er 32 uitgeket den zijn, wordt met alle uitkeeringen het hoogs bedrag bereikt. Bons voor warm eten f 35.5( aan geld 134.30; huurbijslag f 29..tota. f 198.80. In Januari was het toch de duurs maand; zoo werd op 9 Januari totaal 186.- uitgekeerd, op 15 Januari f 144.50; op 2 l Januari f 172.30; op 29 Januari was het totaa cijfer weer gedaald tot f 115.45. Op 5, 12 en 19 Februari werd weer tota;1. f 140— uitgekeerd, dan gaat het totaal-cijfc van de uitkeeringen steeds naar beneden, met ee enkelen keer weer eens een terugstijging, doch n f 128.10 op 5 Maart, wordt het f 96.25 op 1 Maart, f 53.30 op 2 April, tot het op 21 M? den laatsten datum van den staat, f37.40 bi draagt. Op 15 Januari werden voor de eerste mat broodbons uitgereikt, tot een bedrag van f 13.3( dit bedrag bereikt het maximum op 22 Januari 16.65). Het getal ondersteunden bedroeg, zooals gr' zegd, op 2 Januari het maximum van 32; 9 Jai was het 30, 15 Jan. 26 en 22 Jan. weer 32 waarna het geregeld daalde, tot het 21 Mei bedroeg. Het bedrag der bons voor warm eten was o 29 Jan. gedaald tot f 21.19. Febr. was het, n twee verhoogingen tot op f 24.—, weer tot f 2 gestegen; daarna geregelde daling; op 21 Mc f 5.50. 'i Het maximum van de broodbons werd bereik op 23 en 30 April (f 1.75). Op 7 en 14 Mt was het weer tot f 2.80 gekomen en den laatste: datum bedroeg het f 2.10. De uitkeering in geld bereikte eveneens he minimum totaal op 23 en 30 April f 21.45V ook een vreemdeling ben; ik ka nhierop, op i vriend in huis komt, is, dat zij daar met te mijn beurt, slechts verzoeken, mijn karakter groote toegevendheid zou behandeld worden. en betrekking ais de beste bewijzen aan te nemen, die ik u kan aanbieden, dat ik uw vertrouwen niet onwaardig ben. Zoo gij de leiue Mary (dat gij wel doen moet) voor Hoewel de beer Blyth volstrekt niet rijk Is," heeft hij toch een onafhankelijke positie, en kan hij haar een aangenaam leven bezorgen. In één woord, het tehuis, dat hij haar wil u terug te geven zoo gij en zjj Let verlangt, dat wij zoo bij u aandringen om het annbod al moest hij ook al zijne wenschen .en gevoel |van den heer Blyth aan te nemen. Wij ach- er aan opofferen. Dit zijn de voorwaarden,ten het onzen plicht, om op die wijze voor juffrouw Beckover, en ik kan u ten plech-Mary's toekomstig belang te zorgen. Stel u eeu gesticht voor doofstommen j bereiden, is een tehuis, waar geluk, liefde pimast, zijt gij ook verplicht om eeu onbe- en vrede heerscht, in den hesten en reinsten perkt vertrouwen te stellen in de bestuur ders van het gesticht, en op dezelfde gron den als ik nu aanvoer om mij iu oog te rechtvaardigen." „Och, mijnheer, laat ik er niet aan den ken meen niet dat ik u niet wil gelooven vooral daar gij vandaag zoo goed en vriendelijk voor ons zijt geweest— en daarbij een predikant ik zou mij schamen, en hoe ondankbaar zou het, van mij wezen, indien ik daaraan nog twijfelde." „Laat ik u nu eens duidelijk en openhar tig uitleggen, welke voordeelen voor het kind aan liet voorstel van den heer Blyth verbonden zijn. Hij zelf heeft geen huisge zin en zijn vrouw is, zooals hij u heeft mee gedeeld, steeds bedlegerig. Zoo gij zag welk een geduld en zachtheid zij in dezen toestand mm den dag legt, zoudt gij moeten erken nen, dat de kleine Mary gerust kan zijn van een vriendelijke ontvangst, door mevrouw i5 In haar bereid. Ik durf u ten stelligste v<>i zekeren, dat het eenigiste waarvoor ik vrees koester, als het kind bij mjjn zin van het woord. „Zeg nu niets meer, mijnheer! Breek mijn hart niet, door mij van haar te laten schei den." „Gij zult mij nog dankbaar zijn, juffrouw'mogelijk zijn om dit te doen, nadat zij voor tigst verzekeren, op mijn woord als predi-1 slechts haar toekomst voor, indien zij in het kant en eerlijk man, dat hij deze afsprakencircus blijft. Zal al uwe waakzaamheid en tot in de minste bijzonderheden stipt zal na- j groote zorg in staat zijn om haar te bescher- komen, juist zooals ik ze u heb medegedeeld.men tegen gevaren, die ik ternauwernood .Jk moet haar laten gaan, mijnheer, ik durf noemen? Tegen verdorvenheid, die weet dat ik de edelmoedigheid van den heer partij zal trekken van haar onmacht om -Beckover, door uwe vastberadenheid, zoo op de proef te stellen, als ik nu doe. Hoor mij nu nog even aan, terwijl ik u vertel op welke wijze de heer Blyth het u voorstelt. Hij wil het niet alleen maar verlangt het zoo gij het kind aan zijn zorg opdraagt dat gij hij haar komt, wanneer ge er lust toe ge voelt. Hij zal zijn adres in Londen aan u noemt, zij steeds beschermd-is tegen dien on- achterlaten. Hij wenseht, om even eervolle j menschelijken man, die haar nu reeds zoo redenen voor u zoowel als voor zichzelf, uw mishandeld heeft en haar dit misschien nog reiskosten te betalen, wanneer gij ihet kind I dikwijls zal doen, al doet gij ook alle moeite wenseht te zien. Hij zal altijd erkennen dat j om het te voorkomen. Ik bid u, denk daar Blyth op prijs moet stellen en van haar af- zich te verdedigen, haar onschuld en zelfs jstand behoor te doen; maar hoe zou het mij jhaar ongeluk? Neem vooral in aanmerking, dat LTyi-k's beloften ook gelden voor haar mij altijd een eigen kind is geweest! Het is toekomstig leven, om haar rein van ziel en wel zeer zelfzuchtig van mij och, help mij lichaam te houden. Denk eens, als de kleine toch, mevrouw." „Mag ik een woordje ten behoeve van de kleine Mary spreken?" vroeg mevrouw Joyce. „Laat ik u eens herinneren, dat, zoo gij het voorstel van den heer Blyth aan- gij de meeste aanspraak hebt op Mary's ge negenheid. Hij wil alles aanwenden w"at maar in zijn macht is om haar voortdurend aan u te laten schrijven, en zoo het leven, dat zij in zijn huis leidt, haar soms in de geringste opzichten onaangenaam is, heeft toch aan, juffrouw Beckover!" De arme juffrouw Beckover bewees dat zij daar wel aan dacht, want zii barstte in tranen los. De rector haalde .een glas water voor haar en reikte haar dit óver. „Geloof niet dat wij hij zich bereid verklaard Ihaar terstond aan onbillijk of ongevoelig zijn," zeide hij, „om- Mary tot een maagd is opgegroeid, en dan ben ik zeker, juffrouw Beckover, dat gij het volle recht zult doen wedervaren aan het groote gewicht .van,liet voorstel, dat nu ge daan wordt." „Ik weet dat het alles waar is, mijnheer; ik weet dat ik een ondankbaar, zelfzuchtig schepsel ben maar geef mij toch een kor ten tijd tot bedenking; een weinig langer, opdat ik dan met mijn lieveling, die ik als mijn eigen kind bemin, kan zijn!' Dokter Joyce schoof juist zijn stoel wat dichter hij juffrouw Beckover, voor hij haar wilde antwoorden, toen de deur geopend werd en de eerbiedwaardige Vanee 6chier onmerkbaar de kamer binnentrad, „Wat komt gü hier doen?" vroeg de rector verstoord. „Heb ik u niet gezegd niet eerde binnen te komen, dan ik voor u gebeld had? „Verschoon mij, mijnheer", antwoordd 1 Vanee, en wierp toen hij de deur achter ziel sloot, een kwaadaardigen blik op de vrouvii van den clown, „maar daar is iemand die terstond om zeer gewichtige redenen moe spreken." „Wie is het? Hoe heet hij?" „Hij zegt dat hij Jubber heet, mijnheer." Juffrouw Beckover sprong met een gil vat haar stoel op. „Laat hem toch niet in den tuin. waar de kleine Mary is!" riep hij, zich in haar sohri1 aan dokter Joyce's arm vastklemmende. „Hf heeft ons-ontdekt en komt nu hier in eer van zijn waanzinnige buien daar ben ik ze ker van! Hij geeft om niets en om niemand mijnheer, hü is slecht genoeg om haar zelfs in uw bijzijn te mishandelen. O, wat zal ik doen! O, goede hemel, wat zal ik doenl" „Laat het maar aan mij over en ga gij maar weer rustig zitten," zeide de rector; vriendelijk. Daarop wendde hij zich tot Van-1 co en voegde erbij: „laat de heer Jubbor ir de spreekkamer, en ze"1 dat ik terstond bij hem zal komen." (Wordt vervolgd.) i'i ü2iar nul in e«n o*Aaiir»h+ ».'io!L... r i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7