DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. de oorlog Kinderhulsvest 20-33, Haarlem EERSTE BLAD Witte Schoenen vanaf f 1.75 Sandalen vanaf f 1.35 P. W. T W E E M S J S EN Van hedenmorgen. OPENLUCHTSPELEN - OiSTERUK ÜEIIALIK „BE VEBLÜilEi ZOON" tfüïJÜM SI JULI I@1S Dsie Jaargang Üt>. 3304 Bureau van Redactie en Administratie i intercommunaal Telefoonnummer 1426. DIT NU MM EB BESTAAT UIT TWEE BLADEN Een gedsnkdagi Russisch front 25 - 26 - 27-28 - 29 Juli. Duur 37,-67, Secretariaat „Katholieke Kunstkring" Telefoon no. 25. Fransch-Eelgisch front Costenrijhstch-Ifaliaansch front BAHTEE/JORISSTHAAT 27. tiaarlemsche Aiiedagjes. «o. ïees ORDE VAN DE IJZEREN HALVE MAAN. KORTE BERICHTEN vatf <en<, ver" /erj teff oof ig* I ez* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Pet 3 maanden voor Haarlem es voor de plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) •••-•••• Voor de overige plaatsen in Nederland per post. Per week voor Haarlem en de agentschappen ■••testes Afzonderlijke nummers4 I ^er Afzo 1.60 2 0,12* - 0,06 PRIJS OER AOVERTENTIËNt Van 1—6 regelsi 0,r» Iedere regel meer, 0,16 Buitenland per regel0,20 Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regel» 0,40 Elke regel meer 0,10 4000 GULDEN bjj levenlange ongos schiktheid tot werken. AUe betalende abonnés op dit blad, die in Het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» GULDEN bij I|| H GULDEN bij fj j» GULDEN b« |1 verlies van verlies van §i| breuk van een Ira B 61 ^^VUU één oog. W W één duim* I II **m of been« U 6Ü wijsvinger* 500 :i: 300 GULDEN bij verlies van een hand o£ voet. 150 15 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. DE UITREKKING DEZER BEDRAGEN WORDT GEGARANDEERD DOOR DE „HOLLANÜSÜHE ALGEMEENE VERZEK EKINöSBANK" TE SCHIEDAM. AGENDA. 24 JXJLI; Gt.nu.uw St.-Bavo 1VK. VoUsuoud Spaarbank. Inschrijving Coop, bakkerij. Spaarkas. - Winterprovisie. Bui ten sociëteit ,,'i r o u moet Ely eken 8J4 uur Concert Muziekver. Harmonie. Proveniersbuis Groote Houtstraat Consultatiebureau voor drankzuchtigen van 7—8 uur voor vrouwen, van 8—9 uur voor mannen. Op 23 November van dit iaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat Z. M. Willem III stief: op denzelfden datum viert dus Konin gin Wilhelmina liaar zilveren jubileum als Vorstinne, zij het ook dat zii in de eerste jaren, tot hare meerderjarigheid, de konink lijke macht nog niet uitoefende. Wij meenen dat er termen zijn, ondanks de tijdsomstandigheden, maar juist óm de wijze ook waarop Hare Majesteit in deze schrikkelijke tijden haar volk voorgaat, om dezen gedenkdag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, zij het dan ook niet door feest te vieren: het Nederlandecho volk zal geluk kig zijn, nu 'hier de ongezochte gelegenheid geboden wordt om eens in het hizonder aan H. M. te tbonen, hoezeer het zijn Koningin op prijs stelt. OVERZICHT, Overwegende, wat alzoo onder de volken der oorlogvoerende staten tot uiting komt, zou men moeten concludeeren, dat de wereld- strijd, welke thans wordt gevoerd, er eene, is, die, tot eiken prijs, op leven en dood zal moeten worden uitgestreden. Behalve immers, dat het bericht, waarbij werd beweerd, dat de Keizer van Duits cii land zou hebben gezegd, dat de oorlog vóór den komenden winter zou beëindigd worden, uit betrouwbare bron, als „uit de lucht gegrepen" werd tegengesproken, hebben wij nu ook, zooals elders in dit blad wordt vernield, de verzekering van den leider der Duitsehe natio- naal-liberalen, den heer Bassermann, dat het Duitsehe volk ,,n iets wil weten van de gevaarlijke, voor de nationale belangen scha delijke houding van het gilde van hen, die gemati gdheid aanbevelen. Daarnaast hebben wij de uitlatingen ,van president Poinearé, die geen mededoogen wil »n tea slotte de aan den vrede vijandelijke w.rifestaties in Engeland, waaromtrent men .'a dit nummer een „kort bericht" kan vinden. De verhouding tusschen Amerika en Duitschland schijnt vrij ernstig en spannend te worden. i .Volgens het telegram, .dat wij gisteren onder de „Nagekomen berichten" in een 'gedeelte enzer oplage nog konden opnemen, jiou de Amerikaansche regeering in de „Lusitania"- nola, welke vandaag (Vrijdag) naar Berlijn zal worden gezonden, aan de D'uitsehc v.egee- ring o. m,. de mededeeling doen- dat zij het ,,'als een on vr ie nde1 jjk e daad zal be schouwen, als .wederom Duitsehe onderzeeërs hot leven van Amerikanen doen verliezen", terwijl de voorstellen van Duitschland om Amerikaansche schepen ongemoeid te laten, wanner zij geen contrabande vervoeren, en om vier schepen van oorlogvoerende landen, onder goedkeuring van Duitschland, in Ame rika te doen inschrijven voor het Fransch- Atlantische verkeer, worden verworpen. Over bet „Lusitania"-incident is du3 het laatste woord nog niet gesproken I Van het Italiaansche front om vandaag eens eerst over dit gevechtsterrein iets te zeggen blij ven de berichten, welke ernstige .wijzigingen van strategische waarde zouden moeten melden, nog steeds achterwege. [Vel krijgen wij, bijna dagolijksch, berich ten over bloedige en verwoede gevechten zoo hier en daar, vooral uit Üe streek van de laoneo; maar vorderingen, welke aan Italië een gebiedsuitbreiding zouden geven, 1 gelijk het die zonder slag of stoot, zonder; één menschenleven te .offeren, van Oosten rijk heeft kunnen kr ij ge n, zijn in. de ver ste verten niet, en misschien nooit te ver wachten. Ook van het [Westelijk oorlogstooneel is weinig meer nieuws dan gisteren. Het meest belangwekkende bericht in de laatste dagen van die zijde, is over den Franschen vliegeraanval op de spoorwegen, gelegen achter de Duitsehe fronten. Daarentegen is het nieuws van het Ooste lijk front weer van buitengewone waarde. Niet dat er weer een stad, het doel van een opmarsch werd ingenomen, maar wel omdat de vorderingen meer en meer tot die doel punten geraken. Mitau wordt van beide zijden en van zeer nabij' reeds als in een halven kring be stookt. Het behoeft geen verwondering ,te baren wanneer binnen zeer korten tijd, ook de val van Mitau wordt gemeld. Is deze plaats eenmaal bezet, dan staat Riga zooals men weet: het doel in het Kurland aan de beurt en zal dan wel moeten vallen. Dat de Russen er overtuigd van zijn, dat Riga werkelijk een ernstig gevaar dreigt, blijkt uit de berichten, dat verschillende zaken van waaide, als documenten en der gelijke uit de havenstad worden weggevoerd en in veiligheid gebracht. Ook Warschau komt meer en meer in het gedrang. Zoowel van het Westen als Zuid westen wordt het ,zij het dan nog op eeni- gen afstand, door de Duitsehe en Oosten- rij ksch-Hongaarsche troepen bedreigd. Onze verwachting, dat gedurende den eersten tijd van dit terrein nog groote ge beurtenissen zouden worden vermeld, wordt nog steeds versterkt. Naast het Duitsehe en Oostenrijksche com muniqué, geven wij hier eerst nog een aanvul ling van het, onder de Nagekomen berichten op genomen, laatste Russisch legerbericht. St. Petersburg 22 Juli. De groote generale staf meldt: Op de wegen naar het dorp Janischki, ten Zuiden van Mitau, zijn gevechten geleverd. Aan de Narew heeft de vijand Ostrolenka be schoten en getracht voorwaarts te dringen naar het bruggehoofd tusschen Rozan en 'Pultusk. Op den linker Weichseloever heeft de vijand ons zonder succes in de richtingen van Zuntlin en Gnewoschtschow (t. Z. v. Iwangorod) aange vallen. Op de beide oevers van de Wieprz heeft zich bij het dorp Soukhodoly en in de richting van het dorp Rejowez (a/d. spoorweg Lublin-Cholm) Dinsdag een hardnekkig gevecht ontwikkeld, dat laat in den avond voortduurde. Do Duit- schers, die op enkele sectoren werden terugge dreven, leden belangrijke verliezen. Aan het front WojslawiceGrubieszow zijn eveneens gevechten met artillerievuur geweest. Duitach legerbericht. BERLIJN, 22 Juli. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Ten N. O. van Sjawle hebben onze oprukkende troepen 4150 gevangenen gemaakt. Bovendien vielen vijf machinegeweren, veel bagage en een geniepark in hun handen. De doorbraak aan den benedenloop van de Dubissa bracht de aanvallende Duitsehe troepen tot in de streek van Gripskiszki en Gudsiuny. Op den weg daarheen werden verscheidene vijan delijke stellingen bestormd. De Russen wijken over het heele front van het meer van Rakiewo tot aan de Njemen. Ten Zuiden van den weg MariampolKowno hebben wij de ontstane gaping vergroot en, al oprukkende, in Oostelijke richting opnieuw ter rein gewonnen, 4 officieren en 1210 man werden gevangen genomen en 4 machine-geweren buit gemaakt. Aan dé Narew heeft de vijand zijn vruchte- looze tegenaanvallen opgegeven. Ten Zuiden van den Weichsel zijn de Russen op de bruggehoofdstelling van Warschau te ruggeworpen. E>e Duitsehe troepen hebben gisteren pogingen van den vijand verijdeld, om zijn verslagen troe pen voor Iwangorod tot staan te brengen. Tegen den middag was dé groote bruggehoofdstelling bij Lagow—Lugowa—Wola door de onzen be stormd. In aansluiting hierop werd de vijand, met medewerking van dé Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen over het geheele front in de vesting geworpen, die nu nauw ingesloten is. Ten N. W. van Iwangorod strijden Oosten- r ijksch - Hong a a rs ch e troepen nog op den Weste- lijken oever van den WeichseL Gisteren zijn ruim 3000 gevangenen gemaakt en elf machine geweren veroverd. Tusschen Weichsel en Boeg gaat de slag on der de opperste leiding van von Mackensen voort. Ten Z. W. van Lubin hebben de Oostenrijksch- Hongaarsche troepen nieuwe vorderingen ge maakt. Tusschen Siennicka Wola en den Boeg zijn breede stukken van de vijandelijke stelling be stormd. Oosteurijksch legerbericht. WEENEN, 22 Juli. (Officieel.) Het terrein, ten westen van den Weichsel was gister weer liet tooneel van een groot succes der bondgenoo- ten. Door de voornaamste vijandelijke stelling, ten westen en ten zuiden van Iwangorod, braken aan beide zijden van den straatweg Ra- dom-Nowo Aleksandria de Duitsehe troepen heen. De Russen weken naar Iwangorod en op den rechter Weichsel-oever terug. Hun terugtocht over de brug voor Nowo Aleksandria stond reeds onder het vuur der Duitsehe artillerie. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen naderen van het westen, de Duitsehe van het zuiden de for ten van Iwangorod. Talrijke plaatsen ten westen van den Weichsel werden door de vluchtende Russen in brand gestoken. Ten oosten van den Weichsel duren de gevechten voort met onver minderde hevigheid. De vijand biedt zeer hard nekkige tegenstand. Bij Chodel en Borzechof wierpen gedeelten van het leger van aartshertog Jozef Ferdinand na een zwaren strijd de Russen uit verscheidene posities. De verliezen van den vijand zijn groot. Bij het leger van den aartshertog kwamen gister 800 krijgsgevangenen aan; vijftien machinege weren en vier munitiewagens werden buitge maakt. Ook verder naar 't oosten, tegen den Bug, drongen Duitsehe en Oostenrijksck-Hongaarsclie troepen op verscheidene plaatsen in de vijande lijke linies. Aan den bovenloop van den Bug bestormden Hongaarsclie regimenten het brug gehoofd van Dobrotwor. In de Vogezen wordt hardnekkig gevochten. Sommige loopgraven worden zoo nu en dan van nationaliteit verwisseld om ten slotte door de sterksten te worden blijven bezet. Overigens hier en daar artilleriegevechten. Voor het Italiaansch communiqué, zie men onder de „Nagekomen berichten" in ons num- mer van gisteren, waar melding wordt gemaakt van enkele vorderingen der Italianen bij Plava 1 en op het Carso-plateau. Verder volge hier meer bijzonderheden in het Oostenrjjkseli legerbericht. WEENEN, 22 Juli. (Officieel.) Het groote hoofdkwartier meldt: Ook gisteren woedde de strijd in de streek van Görz met dezelfde hevigheid voort. Het plateau van Doberdo werd tot aan de kust buitengewoon hevig door massa's zware artil lerie beschoten. De verdedigers hielden stand en sloegen alle bestormingen van den vijand schitterend af. In den sector van Monte Cosiclo tot Polazzo schoven zich de Italianen tot aan den avond dichter bij onze stellingen. Gedurende den nacht deden zij eerst een aanval bij Selz en toen over het geheele front tusschen deze plaats en Ver- maglia.no. Hedenochtend Vroeg waren al deze bestormingen bloedig afgeslagen. Verscheiden aanvallen van den vijand bij Polazzo waren reeds gisteren overdag doodgeloopen. Ten oosten van Sdraussina gingen onze troe pen hedenochtend vroeg over tot een tegenaan val en maakten zich meester van al hun vroegere stellingen. De vijand is hier op den terugtocht. Aan den noordwestelijken rand van het pla teau duurt het hardnekkig gevecht voort. Tegen het bruggehoofd van Görz brachten de Italianen voornamelijk in de richting van Podgora, steeds weder nieuwe troepen in het veld. Tien regimenten infanterie deden liier achtereenvolgens vergeefsche aanvallen. Bijna steeds werd de strijd tot een handgemeen. Drie bestormingen werden gisteren gestuit door onze hindernissen. Het gelukte den vijand in enkele gedeelten van loopgraven binnen te dringen. Gedurende den nacht werd hij er echter weder uit verdreven. Ook mislukten aanvallen van zwakkere, met gasbommen gewapende afdeelin- gen bij Pesna. Twee aanvallen, telkens van één regiment, op den Monte Sabotino werden onder flankeerende medewerking van de Oostenrijk- j sche artillerie bloedig afgeslagen. Onze troepen hebben dus na een vierdaag- schen slag hunne stellingen zoowel aan het Doberdo-plateau als aan het bruggehoofd van Görz gehandhaafd. Bij Plava, Tolmein en meer naar het noorden onderhield de vijand gisteren een levendig artil lerievuur. De gevechten in het Ivrn-gebied duren voort. In het Karinthische en Tiroolsche grensge bied is de toestand onveranderd. TELEFOON 177 O. Fransch legerbericht. PARIJS, 22 Jul'". (Officiéél). In Artois en Argonne en tusschen Maas en Moezel hebben eenige artillerie-gevechten plaats gevonden. In dé Vogezen is in den nacht van 20 op 21 en den 21 sten overdag een hevig gevecht gele verd op dén Reichsackelkopf. Ten westen van Minister is een aanval der Franschen gevolgd door een tegenaanval van de Duitschers. De Franschen hebben over een front van 150 M. een loopgraaf genomen en behouden, en hun geheele binnenstelling behouden Ten noorden van Münater hebben de Fransche troepen zich ingericht in een stelling welke zij aan de Linge veroverd hadden. De Franschen hebben in dén loop van dat gevecht 107 gevan genen gemaakt. Door Fransche vliegers zijn acht granaten van 90 en vier granaten van 120 op het station Autry ten N. W. van Binerville geworpen. Duitsch legerbericht. BERLIJN, 22 Juli. (Officiéél). Het groote hoofdkwartier meldt In de westelijke Argonnen hebben onze troepen nieuwe vorderingen gemaakt. Levendige artille rie-gevechten zijn tusschen Maas en Moezel ge leverd. In de Vogezen viel de vijand gisteren ten Z. W. van den Reichsackerkopf zesmaal aan. Hij werd door onze troepen met groote verliezen te ruggeslagen. Bij een tegenaanval hernamen wij het stuk loopgraaf, dat nog in handen van den vijand was, en maakten 137 Alpenjagers, o. w. 3 officieren, gevangen. Ook bij Sondernach heb ben wij 's avonds een aanval van den vijand afgeslagen. Een tweedekker van den vijand viel door het vuur van onze artillerie in het bosch van Parroy. In een luchtgevecht boven het Münster-dal bleven drie Duitsehe vliegers over drie vijanden overwinnaar en zij dwongen bij de vervolging twee hunner in het Tannerdal te landen. BESTRATING EN VERKEERS- VERBETERING. Nadat jaren en jaren door ons en anderen geweeklaagd is over de meer dan ergerlijke toe stand, waarin de bestrating (of niet-bestrating!) van de Kinderhuisvest zich bevond, is nu opeens van de zijde der gemeente in samenwerking met de E. N. E. T. daarin verbetering gebracht. De bestrating is verlegd, behoorlijke trottoirs zijn aangebracht, de beschoeiing is vervangen door een basaltkade, en er is zoowaar al een hekje gezet dat wijst op een plantsoentje langs 1 die kade, minstens een grasrand. Zoo is dan ten langen leste (want er is jaren lang geklaagd!) een schrikkelijke wantoestand op een drukken verkeersweg naar behooren ver beterd, en nu men hier spoedig mee gereed zal zijn, willen we even op een anderen misstand wijzen die niet zoozeer om wille der verfraaiing als wel uit het oogpunt van verkeersveiligheid dringend om verbetering roept. Dat is de brug bij het viaduct over den Scho tersingel, de Schoterbrug geheeten. Het verkeer op deze brug is pp sommige tijden overstelpend, en nu de tram er dubbel spoor gelegd heeft, en de dienst juist zóó is ingericht, dat er vaak vier trams vlak achter elkaar (Bloemendaal en Over- veen in beide richtingen) passeeren, is er geen voldoende ruimte voor voetgangers. Ongelukken zullen dan ook niet uitblijven, meermalen was het er al „op het kantje af", vooral op de drukke uren na schooltijd! Het zal een moeielijk vraag stuk zijn, hier verbetering, die beslist noodzake lijk is, aan te brengen, doch het vernuft van onze ingenieurs komt dat wel te boven: wellicht dal door het leggen van een aparte brug voor voet gangers en fietsrijders in den nood kan worden voorzien. FRANKFURT, 22 Juli. (Part.) Volgens be richt uit Konstantinope'l is onlangs opgericht de Orde van de IJzeren Halve Maan welke een zelfde karakter draagt als het Duitsehe IJzeren Kruis. Deze onderscheiding is heden voor de eerste maal aan een aantal strijders uitgereikt. GEEN DOORGANG. BERLIJN, 22 Juli. (Part. S.) Bulgarije en Griekenland hebben het beleefd verzoek van Italië, om door Rusland vrijgegeven Oos tenrijksche gevangenen van Italiaansche natio naliteit door hun gebied te laten passeeren, af gewezen. SERVISCHE LUCHT-ACTIVITEIT. Men schrijft ons uit Weenen: Bijna geen dag gaat er voorbij of Servische vliegers maken toch ten op Hongaarsch gebied. Nousatz, Peterwar- dein en de omgeving dezer plaatsen zijn reeds ettelijke keeren bezocht en met bommen bewor- pen. Veel schade is tot nu toe niet aangericht. De leger-autoriteiten hebben in verband met deze airraids sedert eenigen tijd verdubbelde waakzaamheid aan do ondergeschikte legeraan voerders aanbevolen, zoodat elk punt van eenigs- zins strategische waarde bijzonder goed bewaakt wordt. Op vele plaatsen zijn ook luchtaanval afweerkanonnen geplaatst. Over Semlin worden ook vrij dikwijls Ser vische vliegers waargenomen. Elke keer wordt geweldig op hen geschoten zonder dat het tot nu toe gelukt is een der Servische vliegtuigen tot dalen te noodzaken of ernstig te beschadigen. De schade die te Semlin is veroorzaakt door de bommen welke door de Servische vliegeniers zijn geworpen, is niet van ernstigen aard. De staking to Bridgeport. Door den onder voorzitter van de vakvereeniging voor metaal bewerkers is een oplossing aangekondigd van het geschil aan de Remington-fabrieken. De staking is opgeheven en de werklieden zullen Maandag den arbeid weer hervatten. -De „Pommern" niet getorpedeerd. De mede deeling in liet Engelsche Lagerhuis, van den finantieelen secretaris van de Admira liteit, Macanamara, dat het in de Oostzee door een Eugelsclien onderzeeër ia den grond geboorde linie-scliip van de „Deutscli- land"-klasse het linieschip „Pommern" zou zijn geweest, wordt van Duitsehe zijde te gengesproken. Zelfs wordt gezegd,'dat in de Oostzee tot dusverre geen enkel Duitsch oor- logssehip door een vijandelijk onderzeeër iu den grond is gehoord. De oorlog voortzetten. Blijkbaar wanneer tenminste ernstig aan het volgende bericht waarde moet worden gehecht wil het Engel sche volk den oorlog krachtig blijven voortzet ten. Toen namelijk in Queenshall een socialis tische arbeiders-demonstratio werd gehouden, waarbij een motie aangenomen werd om dank te spreken aan de troepen aan het front, drongen de sprekers aan op krachtige voortzetting van den oorlog. Eenige pacifisten, die herhaaldelijk de sprekers in de rede vielen, werden kracht dadig verwijderd, waarbij soldaten meehielpen. Een bijeenkomst te Kingston a/d Theems, ge organiseerd door een onbekende vredesvereeni- ging, moest worden afgebroken. De sprekers werden met rot fruit, rotte eieren enz. gegooid en het gepeupel trachtte het podium te bestor men. Alle vredepredikers werden binnen acht minuten op de straat gezet. De soldaten lieten toen de aanwezigen vaderlandslievende liederen zingen. De menigte ging naar het station en be stormde de wachtkamer waarin de pacifisten ge vlucht waren en dreef hen het perron op. Zij konden nauwelijks in hun trein komen en wer den aan elk station, tot Londen toe, uitgejouwd. Aangehouden schepen. De correspondent van de Korr. Norden te Athene meldt, dat liet En gelsche gezantschap aan de regeering een lijst heeft aangeboden die de namen vermeldt von verscheiden stoom- en zeilschepen die in de Mid- dellandsche Zee zijn aangehouden en welka tevens do redenen voor die aanhouding aan geeft. Uit deze lijst van 29 vaartuigen blijkt dat geen enkel schip contrabande heeft vervoerd; ook de nog aangehouden schepen Ijebbei^ slechts het verkeer bediend tusschen de havens van Griekenland. Vermoedelijk hebben deze schépeu de door Engeland nog niet gepubliceerde blok kade van de Turksche kusten geschonden. Nog meer oorlogs-wcrkstakiugon. Uit Italië verneemt het Berl. Tbl„ dat in twee fabrieken van vliegtuigen in Lombardijs, t. w. in die van Nagliati te Milaan, cn in de Savoyefabriek te Borisio, plotseling een werkstaking is uitgebro-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1