DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhuisvest 29-33, Haarlem Bartiljorissiraa! <T ~0ÏT O OR LOS Opruiming Schoenen. P. W. Tweehuijsen, Barteljorisstr. 27. EERSTE BLAD Nabetrachting. ZATERDAGAVOND-NIEUWS IftlLIHTlfElEI DiSTERWIJX BERlALliC „SE VERLOREN ZOON" ZATERDAG 24 JULS ISIS 4Bste Jaargang ROi 6W9 ABONNEMENTSPRIJS t Per 8 maanden voor Haarlem ut voor de plaatsen waar een asent Bevestigd is (kom der gemeente)1,80 Voor de overige plaatsen in Nederland per post. 2> Per week voor Haarlem en de agentschappen •••••••••«0,13* Afzonderlijke nummers- 0,05 Bureau van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIEN» Van 5 regels 0,7» Iedere regel meer. 0,15 Buitenland per regel 0,20 Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regels 0,40 Elke regel meer0,10 Alle betalende abounds op dit blad, die in Eet bezit eener verzekeringspolis zpn, zjjn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voorj GULDEN bij f*fl£l GULDEiN flflH GULDEN bij fj F* fi GÜLEEH bfl IffjÉfl GULUEJS b« fff* GULDEN bij fl §1 GULDEN bij levenlange onge- grg 11 pj jjjj f i Tcrlies TaB eeB 1 *111 verlies van 1111» verlies van g tril breuk van een gri f >Cr^"s Vün li HU ««lüd». -UtlU III II lull lil Uil wijsvinger. DOOR GULDEN bij verlies van één anderen vinger, DE UITKEERiNG DEZER BEDRAGEN WORDT GEGARANDEERD DE „HOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK" TE SCHIEDAM, Dit nummer bestaat uit uier bladen waaronder de Officieele Kerklijst en het Geïllustreerd Zondagsblad in ach bladzijden. boek Gr. Harkt - Tel. 998. AGENDA. 25 JULI. Gebouw St. Bavo Witte Bioscoop Voorstelling: 2, 4 en 8 uur. In den Hout balf drie Concert Haarlem's Muziekkorps. Brongebouw (tuin) 8 uur Concert 'ereeniging Haarl. Muziekkorps. Con cert. I Museum van Kunstnijverheid i Toorop-tentoonstelling. BLOEMENDAAL Lunchroom en Bo dega „Rusthoek" Avondconcert 8 uur. BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal dagelijks 2 concerten bij gunstig weer. AGENDA. 26 JULI. Gebouw St.-Bavo R.-K. .Votesoond Hoofdbestuur. - Inlevering candidaten- lijsten voor leden van bet hoofdbestuur, i Vergadering Schoenmakers. St. Elisabeths ge bouw Jansstraat 49 van 2—2H uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elisabethsvereeniging. Bisschoppelijk Museum Jansstraat *79 geopend eiken dag van 105 uar tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R- K. feestdagen. Museum van, Kunstnijverheid Toorop-tentoonstelling. BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal dagelijks 2 concerten bij gunstig weer. De uitslag der raadsverkiezingen van deze week heeft en terecht ia de kringen der Christelijke partijen groote blijdschap gewekt. Zelden is er in St. Bavo zul'k een enthousiaste vergadering gehouden als Woensdagavond, en dat vooral de propagandisten met rechtmatige voldoening op hun arbeid terugzien, is begrij pelijk. Maar toch moge die blijdschap en die vol doening niet leiden tot overschatting, en geve ien zich ten voile rekenschap van de beteeken is, die de uitslag dezer stemmingen had Het is, dunkt ons, nü het oogenblik daartoe, nu wij 'bedaard en systematisch den toestand kunnen overzien. Wat het eerste district betreft, kunnen wij on voorwaardelijk voldaan zijn. De middenstand en die arbeiders staan hier zij aan zij, en hebben schitterend samengewerkt. Wij hebben blijkbaar te goed geoordeeld over de liberalen door te onderstellen dat velen toch niet zouden zijn te bewegen om de fractie der altijd-ontevredenen, der haat- en tweedracht-zaaiers met vier man ineens te versterken: blijkens de cijfers is het parool der heeren Kleijnenberg en Slingenberg om liever Turksch dan Paapsch te wezen, vrij goed opgevolgd. Doch onzerzijds is alle man mobiel gemaakt, en trouw is er op alle vier de candidaten gestemd, waarmee tevens de vrees van sommigen, dat de een of andere candlidaat een grooten voorsprong zou bekomen, ongemoti veerd is gebleken. Wij mogen met reden aannemen, dat District I voortaan een rechtsch district zal blijven mits er geen man onzerzijds thuisblijve, en men met alle macht blijve werken, want men mag erop rekenen dat ook van de overzijde alles zal worden gedaan, om hier de rooden vasten voet te doen krijgen! Zijn we dus over District I voldaan, geheel anders staat het met II. In dat district, waar wij toch vroeger met katholieke candidaten succes haddien, is de uitslag ons tegengevallen. Weliswaar zijn er allerlei bijkomstige omstan digheden geweest, die de stemming onzuiver maakten: de positie van den heer Hulswit in dat district, de aftreding van den heer Elffers, het feit dat er voor vier zetels drie liberalen, drie rechtschen en twee sociaal-democraten can- didaat waren, wat dus vast en zeker neer moest komen op ongelijke stemverdeeling, dit alles heeft invloed gehad. Maar toch: even duizend stemmen voor de katholieken, tegen veertienhon derd op de liberalen en socialisten samen, is een tegenvaller: die verhouding is precies dezelfde als bij een verkiezing vier jaai geleden, en voor onze partij geldt het hier meer dan ooit dat stilstand achteruitgang is! Er zal in II eens even flink moeten worden aangepakt als in I: en hier doelen we nu in de voornaamste plaats op het huisbezoek. Wij zijn in II nogal goed bekend: zoowel de burgerstand als de arbeiders moeten hier „bewerkt" worden en bezocht, iets dat in dit district pas in den laatsten tijd ter hand is genomen. Bovendien wonen hier vele forensen, en behoort de geheele bevolking van het Haarlemsche Schoterkwartier ertoe: er is dus hier een bizonder werk te doen en we hopen, dat de propagandisten het werk in II systematisch en met kracht zullen aanpakken. Dat dit hoognoodig is, bewezen o. m. ook de combinaties die bij de stemming bekend werden: dat een (blijkbaar rechtsch) kiezer stemt: Elffers, Groenendaal, Pielage en Robbers is een duidelijk bewijs dat die man leering en voorlichting be hoeft? En dit geval stond lang niet alléén. Over den uitslag in III is niet veel te zeggen. Dat ook daar gewerkt moet worden, is natuur lijk, en dat we hier op dien duur met een ge- schikten candidaat zeker succes zullen hebben, durven we gerust voorspellen. Van de 4180 kiezers in dat district waren er slechts 1400, die den heer Nagtzaam stemden: en men kan er op rekenen, dat van socialistische zijde geen muis is thuisgebleven, terwijl tal van liberalen en alle vrijzinnig-democraten natuurlijk op den socialistischen leider hun stem uitbrachten. Welnu, 'd'at in dit vuurroode district de méést populaire socialist slechts een vierde deel van de kiezers op zijn zijde heeft, mag voor ons een goede reden zijn om moed te hebben! Door het geschreeuw en kabaal dat de socialisten maken, lijkt hun sterkte zoo oppervlakkig soms héél wat, maar op den keper beschouwd valt dat toch tegen! 25 - 26 - 27-28 - 29 Juli. Duur 3'/,-67 Secretariaat „Katholieke Kunstkring" Telefoon no. 25. De conclusie die vanzelf uit dit alles te maken is, wordt nu duidelijk. Zij is deze, dat de propaganda met het woord en door de pers moet blijven voortduren en nog grooter worden. Het is geen „preeken voor z'n eigen parochie" wanneer wij de propagandisten vooral in II en III hierbij ten sterkste op het hart binden, dat zij het werk der katholieke lectuur en van een katholieke courant in hun program bovenaan zetten! Er zijn propagandisten, die allerijverigst zijn op het stuk van den eigenlijken verkiezings- arbeid, maar die den slechten invloed der z.g. neutrale bladen lang niet genoeg erkennen en daartegen niet cordaat optieden. Een lid der propagandaclub zeide ons van de week: „mijn ondervinding is, dat een katho liek die trouw lezer is van een neutrale krant, bij eerste stemming bijna nooit opkomt en hij herstemming niet te vertrouwen is en gewoonlijk rood stemt En deze propagandist die al jaren in de bewe ging zit, kan het weten Huisbezoek dus, en de krant! In district I moet er van heden af op gewerkt worden dat we houden wat we hebben, en dat wij bij de a.s. stemming in de vacature-Seignette bij de eerste stemming ditmaal onzen man erin krij gen (zooals de heer Petrie bij eerste stemming verleden jaar Juni werd gekozen), terwijl we in II en III er alles op moeten zetten om vooruit te gaan Wie een poos geleden nog ietwat ongeloovig glimlachte als hij hoorde van „Haarlem Rechtsch" zal het ons nu moeten toegeven, dat op deze wijze en met voortdurenden propagan- distischen arbeid „Haarlem Rechtsch" spoedig een feit zal zijn! OVERZICHT., Het schijnt, dat de Russen aan het front Ivan Mitau, dat voor de Duitscho troopen de toe gang moet zijn naar Riga, versterkingen heb ben gekregen, waardoor het hen gelukt den opmarsch der Duitschers, zoo niet tot staan te brengen, dan toch ernstige hinderpalen in den weg te zetten. De bezetting van Mitau blijger uit dan wij' aanvankelijk hadden verwacht. Het op rukken der Duitscho legers in het Kurland gaat niet meer in het snelle tempo dat gedu rende den, opmarsch hun zegevierenden tocht gestadig kenmerkte. De vorderingen want toeli nog altijd komen de Duitschers daar, zij het dan wat langzamer, vooruit kunnen niet meer doen verwachten, dat Riga yveidra belegerd zal worden. Afgezien van de mogelijkheid, dat zoo als wij reeds zeiden de Russische troepen, die Mitau hebben te verdedigen, versterkingen zouden hebben gekregen, is het ook niet ge waagd: te veronderstellen, dat van D'aitsche zijde met een beslissenden aanval op Mitau opzettelijk wordt gewacht, totdat aan het uitgestrekte front, vanuit de streek van Ostro- lenka tot Ivangorod, meer vorderingen zijn gemaakt, v Aan de Uiterste Westelijke bocht van deze gevechtslinie trekken Duitsche troepen samen, teneinde op Warschau, dat zich nu al zoo lang staande heeft gehouden, op te rukken en het Ten einde geregeld Het nieuwste te kunnen brengen, worden alle minder courante artikelen tegen ongekend lage prijzen opgeruimd. Beslist prima qualiteit. - Geen minderwaardig gced. gevechtsfront op dit gedeelte eens flink naar het Oosten op te dringen. Dat de verplaatsing van een machtig of fensief optreden naar het front van Ostro- lenka tot Ivangorod van bijzonder strate gische beteekenis is, blijkt maar al te zeer uit de beschouwingen in bet te St. Peters burg verschijnend blad „Rjetsj" en in som mige Duitsche bladen. Wan Russische zijde beschouwt men de aanstaande gebeurtenissen op dit front, als de „meest belangrijke" van den ge'heelen veldtocht. Zelfs verwacht men, dat bier de eindbeslissing moet vallen. In. dezen gedachtengang is het te verkla ren, dat de Russen bevreesd worden en een bedreiging van St. Petersburg tenslotte ook niet als onmogelijk aannemen. Aan de overige fronten is en. blijft bet nog aanvallen en afslaan. Russisch front Voortdurend komen van het Oostelijk front nog berichten van Duitsche overwinningen. Warschau komt hoe langer hoe meer in het ge drang. Duitsch legerberieht. BERLIJN, 23 Juli (Officieel.) Het groote hoofdkwartier meldt: In Kurland volgen wij de naar het Oosten terugtrekkende Russen onder voortdurende ge vechten, waarbij gisteren 6550 gevangenen ge maakt, 3 kanonnen en veel munitie, wagens en veldkeukens buitgemaakt werden. Tegen de bruggehoofdstelling van Warschau aan de Narew zijn onze troepen dichter opge schoven. Voor Rozan is het dorp Miluny en het veld werk Izygi met dé bajonet bestormd. In het laatstgenoemde werk zijn 290 gevangenen ge maakt. Nachtelijke uitvallen uit Nowogeorgievsk mis lukten. Op het zuidoostelijke oorlogsterrein is de wes telijke oever van den Weichsel van Janowiec, ten W. van Kazimierz, tot Granica (10 K.M. ten Z. van Iwangorod) van den vijand gezuiverd. In het boschterrein ten Z. O. van Koziniec wordt nog met de Russische achterhoeden ge streden. Tusschen Weichsel en Boeg is het den verbon den troepen gelukt, den hardnekkigen tegenstand van den vijand op verschillende plaatsen te bre ken en hem tot den terugtocht te brengen. De bloedige verliezen van de Russen zijn bui tengewoon groot. Oostenrjjksch legerberieht. WEENEN, 23 Juli. (Officieel). Het groo. te: hoofdkwartier meldt: De gevech ten in Zuid-Polen en .Wolhynië en aan den Boven Boeg worden heviger. Tegen het ge- gedeelte van den Boeg, waaraan Kamionka Strumilowa, Krystynopol en gokai liggen en waar wij op den oostelijken oever eeni- go bruggenlioofdstellingen inrichtten, bracht de vijand zeer sterke strijdkrachten in het Haarlemsche Alledagjes. n0. iec-7 DE DURE TIJDEN! Zocals een annonce in ons blad al mede- j deelde, is bet met de goedkoopere prijzen jvan het varkensvleesch weder nit. De reden j daarvan is, dat voorloopig geen regeerings- varkens meer beschikbaar zijn. Waar dat alles nog op uit zal draaien! Wij vernamen reeds, dat er varkensslach- I ters zijn, die bevreesd zijn, indien de toe- i standen zoo voortblijven, bij gebrek aan vol- doende omzet, hun zaak te moeten sluiten. En dan?.... De tijden zijn dus nog altijd zorgwekkend en stemmen tot ernst. Wie weet wat ona nog te wachten staat? Wellicht, dat allerlei levenebehoeften nog duurder gaan worden, dat er baast geen aankomen voor den burgerman meer zal zijn! Niet zonder zorg gaan wij dus de toekomst tegemoet. Alles noopt ons om 't geld voor T hoogst noodige alleen uit te geven en op de kleintjes te tellen. Doch laten wij de lasten die den nood der tijden ons oplegt, gewillig dragen. In dien ons land maar bij den vrede moge be waard blijven! Dat is toch in ieder geval bet voornaam ste.... vuur. Hij werkte zich op enkele punten tot op 300 pas van onze loopgraven voor uit. Elders kwam het tot een handgemeen. Overal werden de Russen met zware ver liezen teruggeslagen. Ten zuidoosten van Sokal nam liet jagerbataljon Kopal No. 8 tijdens een stoutmoedigen flankaanval drie Russische officieren en 342 man gevangen. Tusschen de Bystrica en den Weichsel wierpen de troepen van aartshertog Jozef Eerdinand den vijand terug op Belshitsj en over Wronof ten westen van den Weich sel. Van de monding der Pilitza rukten de verbonden troepen voort tot aan de rivier en den vestinggordel van Iwangorod. Bij Kozenizy strijden onze troepen nog met do v ij ande fijke achterhoeden. Aan de overige gedeelten van het front is de toestand over het algemeen onver anderd. L. WEEKP RAATJE. D'r zitten in de laatste week feesten in de lucht. Woensdagmiddag een van de St. Anna-ver- eeniging, Woensdagavond een van de Bavo- menschen (nieuwe aanduiding van al wat rechts is! Uitvindster: de groote S. D. A. P.!) En van daag weer een feest. Of liever: een heel klein jubileumpje. En de jubilaris is on derge toekende, die jubileert rnet de vijftigste verschijning van z'n rubriek „Zaterdagavond-nieuws", 'k Zei 't al 't is eigenlijk geen' feest, en we vieren 't dus ook niet. we doen het besté met op dezen „gedenk dag" de beste voornemens te maken voor de toekomst, om in onzen arbeid trouw te volhar den. We maken dus geen feest, als er geen reden voor is. Heel anders bijvoorbeeld doet de groote S. D. A. P. Woensdag hebben wij, Bavo-menschen, van beginselen en overtuiging Christelijk en Rechts, een groote zegepraal behaald bij de herstem- toing voor den gemeenteraad. Dat is een feit. vijf zetels hebben we gewonnen. Daarom hebben we feest gevierd. We hadden een schitterende ege bevochten, en er was voor ons dus wel t,ot J'u.bel en fesdjn. We hebben Woensdag an ook gejubeld en gejuicht in de Bavo, waar Fransch-Belgisch front Niets dan heen en weer gaan der kansen aaa het Westelijk front. Kleine gevechten, het nemen en teruggeven van loopgraven, wat vlieger-aan- vallen en wat bommen, ziedaar alles wat wij van dit strijdtooneel vernemen. Duitsch legerberieht. BERLIJN, 23 juli. (Officieel.) Het groote hoofdkwartier meldt: Heftige aanvallen van den vijand met hand-i granaten ten N. en ten N.W. van Souchez zijii afgeslagen. In Champagne hebben wij in de streek van Perthes omvangrijke mijnen laten springen en da randen van de trechters bezet. In het Bois le Prêtre is 's nachts een voor- waartsche beweging van de Franschen mislukti de groote zaal letterlijk tot in de uiterste hoeken bezet was. Wij hebben na een dapperen eerlijken strijd, die bekroond werd met een glorierijk succes, een waardig feest gehad. Maar nu de „Groote Partij". In District I vier hunner candidaten gevallen van de vier; in II één gevallen van de twee; in III geen gevallen, één gekozen. Totaal gekozen twee, gevallen vijf. Aftredend waren twee can didaten, zoodat de S. D. A, P. (met hoofdlet ters, zetter!) niets wint. Integendeel. Al moeten we erkennen dat in II de soci's er in geslaagd zijn, een positie te veroveren," in de andfere dis tricten komen ze geen stap vooruit, of werden verslagen. Totaal resultaat: een belangrijke mo- reele nederlaag. En ondanks dit alles werd er gedemonstreerd en gezongen en een drukte ge maakt, alsof er een waar succes was behaald. Joosten was wel gevallen, maar nou ja, daar hebben we Spiesz voor, dus vooruit jongens: „We hebben de zegepraal behaald". Hoeveel „bewusten" zouden zich van die „zegepraal" bewust zijn geweest? We hebben overigens gelijk gehad, toen we schreven, dat de verkiezing de hoofden op hol zou brengen. Dinsdagavond raakten de postbeambten zelfs in vuur. Met eenige burgers kwam men op het postkantoor zoo warm aan het redetwisten over de candidaten, dat de post er haast bij inschoot en het niet heel veel scheelde, of de brieven met alles er bij, waren te laat gekomen aan den posttrein!..j Eindelijk is de groote politieke strijd nu achter den rug. We praten daarom ook weer een3 over wat anders. Ik vraag voor vandaag tot slot nog uwe aandacht voor het derde feest, dat ik straks aan roerde: dat van dfe St. Anna-Vereeniging. Donderdag is er in een kort verslag al iets van gezed, en duidelijk sprak uit dat stukje toch reeds, dat het een mooi feest is geweest. Pret tige ontvangst, blijde kindergezichten, keurige orde, goede, ernstige en vroolijke zang, uitste kende tooneelspelletjes, goed voorgedragen, en last not least, een mooie en aardige toespraak van den Eerwaarden geestelijken raadgever der Vereeniging. Een enkele trek van die rede geven we hier nog weer. Kapelaan v. d. Salm herinnerde aan de oude geschiedenis, en vertelde dat bij de Romeinen, de vrouwen veel edelgesteenten en juweelen droegen. Eén moeder echter droeg deze versierselen niet. Men vroeg haar, waar heur juweelen dan toch waren. Zij haalde toen hare kinderen, toonde ze den vraogsters en zeide: „hier zijn mijn juwee len." Naar aanleiding hiervan legde de spreker uit, dat ook heden ten dage de kinderen de juweelen der ouders moeten zijn en, als een der middelen om te zorgen dat ze zoo zijn, en dus christelijk en braaf en xrezond worden opgevoed, voerde de redenaar aan het doel van de St. AnnaWer- eeniging (die een vereeniging is van katholieke ouders)den nadeeligen invloed van alcohol bij (hunne) kinderen te voorkomen (art. 1 van het Reglement). Ziet, dat is een edel streven, dat sympathie verdient. Door een opwekking te dezer plaatse willen we trachten die sympathie voor de Anna- Vereeniging uit te breiden en nader onder onze lezers te brengen. Leest u daarom goed, hoe dé A.-V. haar doel tracht te bereiken. Dat zegt art. 2: „door de verbintenis der ouders om: 1. hunne kinderen tot hun 12e jaar op te voeden in ont houding van alle alcoholhoudende dranken (ook van bier en wijn), tenzij de geneesheer het ge bruik daarvan voorschrijft; 2. geen alcoholhou dende dranken door hen laten halen." Lid der St. Anna-Vereeniging kunnen worden R. K. ouders, die zich verbinden tot hetgeen in art. 1 gezegd is. Het lidmaatschap van het Kruisverband of de Maria-Vereeniging is geen vereisdite. Hoe gemakkelijk zijn deze yereischten van het lidmaatschap! Hoe gemakkelijker nog en minder bezwarend, als men bedenkt, wat goeds en schoons en nuttigs uit zoo een verbintenis voort vloeit. Mocht het bestuur der Maria-Vereeniging, dat ook de Anna-Vereeniging in zoo goede banen leidt, door haar feest van Woensdag, en wij door dit stukje, bereiken, dat de A.-V. nog meer waar deering en medewerking ondervindt 1 OORLOGSDAGBOEK (van 17 tot en met 22 Juli.) 17 Juli. Groote Duitsche actie in Lotharingerp De Duitschers hebben den Russen Przasnys2 ontnomen en dringen aan de Nareflinie op. 18 Juli. De Italiaansche kruiser „Giuseppi Garibaldi" getorpedeerd door een Oostenrijksché duikboot. In het Oosten bereiken de verbonden Duiri schers en Oostenrijkeis de Lipa 19 Juli. De Russen verliezen weer 20,000 mad gevangenen, en moeten zich tusschen Pissa en Weichsel terugtrekken. Bij Krasnik successeet ren de Oostenrijkers. 20 Juli. De Duitschers vallen hevig aan ia Koerland. „rr Kleine gevechten op het Westelijk front. 21 juli. De Engelschen hebben een euccesjq bij Yperen. Het nieuwe front der Russen nujaang^valleq door de verbondenen. De staking in Zuid-Wales bijgelegd. 22 Juli. Een Duitsche duikboot heeft een aan-t val gedaan op het Amerikaansche passagiers* schip „Orduna". Reims en Soissons weer beschoten. Geveelde^ bij Münster. De Fransche vliegdienst doet off drie plaatsen in het Westen groote aanvallen. Stakingen op verschillende munitiefabriekeij in de V. S'. (Wordt vervolgd.) r mm hublehsche cmrmt 410 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1