Van hedenmorgen, BINNENLAND*™ STATEN-OENERAAL. SOCIALE BERICHTEN In de Vogezen 'duurden de gevecnfen voort. Een aanval van den vijand tegen de linie Lin- genkopf (3 K.M. ten N. van Münster)Barren- jfopf (4 k.M. ten N. van Münster) is voor en in de stellingen afgeslagen. 2 officieren en 64 'Alpenjagers zijn gevangen genomen. Ook bij den Reichsackerkopf waren de aanval len van de Franschen vruchteloos. Bij Metzeral hebben wij hen uit de vooruit geschoven stellingen verdreven, die wij, om ver lezen te vermijden, volgens ons plan. weer ont ruimd hebben. Als antwoord op de herhaalde beschieting van Thiaucourt en andere plaatsen tusschen Maas en Moezel heeft onze artillerie gisteren Pont Mousson onder vuur genomen. Onze vliegers hebben den spoorwegdriehoek van St. Hilaire (Champagne) bestookt en vijan delijke vliegers tot den terugtocht gedwongen. Ook op de kazernes van Gérardiner zijn bommen geworpen. Bij de luchtgevechten boven Conflans is een vijandelijk vliegtuig vernietigd. Fransch legerbericht. PARUS, 23 Juli. (Officieel). Bij Artois en sm Souchez had in den nacht een hevig8 Artilleriebeschieting plaats, waarbij ook handgranaten werden geworpen. Tusschen de Oise en de Aisne in den omtrek van Queunevière, de vlakte van Nou- vron, aan den rechteroever der Aisne bij Soupir en in het front in Champagne had den ook artilleriebeschietingen plaats. In den omtrek van het kamp van Chal- lons poogden Duitsche vliegtuigen dorpen, stations en proviandmagazijnen te bombar deeren; zij werden echter hevig beschoten. De brandbommen, die zij uitwierpen, ver oorzaakten geenerlei schade. In de Argonne hadden hevige geschut- en i nfanteriebeschietingen plaats. In den omtrek van Bagatelle slaagde een Fransche compagnie er in zich den 22en Juli meester te maken van een deel der Duitsche loopgraven en daardoor het front ten voordeele der Franschen te verbeteren. Een hevige beschieting met zwaar ge schut had plaats in Noord-IVoëvre in het Priesterbosch. In Lotharingen, ten oosten van Biancourt a. d. Seille, sloegen de Fransehen een ster ke Duitsche verkenning terug. Bij Arra- court trok een sterke verkenningsafdeeling voor het Fransche artillerie- en infanterie- vuur terug. In de Vogezen werd een Duitsche aanval op de Fransche stellingen ten zuiden van 'de Fave afgeslagen. Ten noorden van Munster, op de hoogten die ten oosten het Fechtdal beheerschen, bezetten de Franschen na een hardnekkig gevecht den Crete-de-Linge (Lingekopf) en vatten voet ten zuiden daarvan in de steen groeven van Schatzmarmele. In den nacht werden deze veroverde stel lingen hevig beschoten. Ten Oosten van Metzeral werden de Duitschers nadat zij er in geslaagd waren tijdelijk een gedeelte der Fransche linie binnen te dringen, daaruit door een hevi- gen Franschen tegenaanval verdreven. UIT SERVIE. BERLIJN, 23 Juli. (Part. S.) Magrini •chrijft in de „Secoio" dat hij de waarheid wil zeggen en dat deze luidt, dat alle Servische poli tici het onvoorwaardelijk bezit van geheel Dal- matië eisehen. Of wel Italië ziet af van Dal- matië of een nieuwe gevaarlijke Servische ir- redentisme ontstaat, waarop noodzakelijker wijze een conflict volgen moet. De Serviërs vreezen dat Italië slechts inplaats van Oosten rijk wil optreden, doch de Serviërs zullen dat nooit toestaan. Wanneer Italië Dalmatië aan de Serviër9 overlaat zal Servië een trouwe bond genoot tegen het plan-germanisme zijn. KONING ALBERT NAAR ITALIë. GENEVE, 23 Juli. (Part.) Volgens enkele Italiaansche bladen wordt verwacht dat Koning (Albert een bezoek aan het Italiaansche leger zal brengen. DE VERDEELDHEID ONDER DE DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN. KEULEN, 23 Juli. (Part.) Volgens een be licht uit Stuttgart hebben eenige socialistische Jeden van den landdag in Wurtemberg een af zonderlijke fractie gevormd, zoodat men thans twee sociaal-democratische fracties heeft. DE SCHAARSTE IN DUITS CHLAND. KEULEN, 23 Juli. (Part.) Volgens een tele gram uit München heeft het gemeentebestuur dezer stad een telegram aan den Bondsraad ge- ponden, waarin krachtig geprotesteerd wordt jtegen de voorgenomen verhooging der Maxi- ^numprijzen van graan. VENIZELOS EN DE NEUTRALITEIT. BERLIJN, 23 Juli. (Part. S.) De correspon dent van het Berliner Tageblatt had gisteren teen interview met den voorzitter der Venizelos- partij, waarvan het resumé is: Griokenland be hoort op de zijde der Entente; doch de oorzaak jiie vroeger Venizelos wilden leiden tot het ver laten der neutraliteit, bestaan niet meer sedert de ingetreden buitengewone veranderingen in jde buitenlandsche toestanden. Hij meent dat ge heel Griekenland momenteel het verlaten der Neutraliteit voor ongeraden houdt. Als oplossing der indendige crisis gelooft hij, dat de huidige regeering moet aftreden en als de koning en Venizelos het niet eens worden over de buiten landsche politiek moet nogmaals de Kamerop lossing volgen. De geïnterviewde meent echter, Bat de koning en Venizelos, die beiden hun land Vurig liefhebben het eens zullen worden over Ben voor het heil des lands te volgen wég. TEGEN DEN OORLOG. xDNDEN, 23 Juli. (Part.) Uit Rome wordt aan de Morning Post gemeld dat de burgemees ter en de gemeenteraad van Gardone in de val rornpia by Brescia gearresteerd zijn wegens Vet voeren van propaganda tegen den oorlog. KORTE BERICHTEN Belgen in het vreemdelingenlegioen. Daar- ■06 aangezocht door de Belgische regeering geeft de Fransche regeering bepaald, dat ïe Belgen, dienende in het Vreemdelingen legioen, op schriftelijk daarcoe geUaan ver zoek, uit dit korps ontslagen .kunnen wor den, mits zij zich verbinden onmiddellijk dienst te nemen bij het Belgische leger. De betrokken militairen zullen naar het Belgi sche front worden vervoerd. Degenen, die indertijd uit het Belgische leger gedeserteerd zijn en daarna bij het Vreemdelingenlegioen zijn gegaan, zullen niet voor den krijgsraad worden ge*bracht. Van hun gedrag aan het front zal het af hangen of men ten hunne opzichte clemen tie zal gebruiken. Belemmering van den handel. Volgens een Reuter-telegram verneemt de „Times" uit Shanghai, dat de Japansche scheepvaart maatschappijen zoowel in Japan, in Korea en Formosa als te Kwantoeng gevestigd, instructies kregen om na 26 Juli het ver- vervoer te weigeren van alle ladingen, die behandeld worden door of bestemd zijn voor onderdanen van de vijandelijke staten, wo nende in of handeldrijvende met .China. De duikbootenoorlog. Naar in de officiee- le berichten wordt medegedeeld, is in de week, eindigende op 21 dezer, geen enkel Engelsch koopvaardijschip of visschersvaar tuig in den grond geboord of genomen. Het totale aantal der schepen, zoo meldt Reuter verder, aangekomen in havens van het Vereenigd Koninkrijk of van daar ver trokken, bedraagt .1326. Getorpedeerd. Het „Tageblatt" verneemt uit Sofia, dat twee. Russische torpedoboo ten, nabij Mangalia, aan de Rumeensche kust, zonder voorafgaande waarschuwing, het Bulgaarsche zeilschap „Devna", komen de van Constanza en met petroleum beladen, hebben beschoten. Het schip zonk spoedig. Het bericht maakte te Sofia diepen indruk Door de Bulgaarsche regeering wordt een onderzoek ingesteld. Duitschland tegen Italië? De „Secoio" te Milaan, deelt mede, dat een drukkersfirma te Leipzig een handleiding voor een Duitsch leger in Italiaansch sprekende landstreken ter perse heeft en dat de gramofoonfabrie- ken daarbij, ter inscherping van de juiste uitspraak, platen maken en het blad leidt daaruit af, dat het Duitsche legerbestuur, voornemens is, een veldtocht tegen Italië te beginnen. Belgisch Brussel. Koning Albert van Bel gië heeft den 21n dezer, den datum, waarop vier en tachtig jaar geleden Leopold I tot koning der Belgen werd uitgeroepen, het volgende telegram ontvangen van het colle ge van wethouders van Brussel: „Den 21n Juli, den dag der nationale feestelijkheden, verheffen de Brusselaars hun gedachten tot hunnen Koning, symbool van het Vaderland. In hun onwankelbaar vertrouwen herinne ren zij zich de .woorden, die de Koning op den 4en Augustus 1914 gesproken heeft te genover de afgevaardigden der natie: „Een land, dat zich verdedigt dwingt den eerbied van allen af; dit land gaat niet ten onder." Van den Balkan. .Uit Boekarest wordt ge meld, dat wijl het vervoer van voor den uitvoer bestemd graan van Azuga tot het grensstation Predeal op voertuigen plaats heeft, de minister van openbare werken gelast heeft, dat naar het station predeal eenige wegen zouden worden aangelegd, zoo dat, als die klaar zijn, eiken dag honderd wagens uitvoertarwe naar Predeal gebracht kunnen worden, terwijl dit getal nu maar 30 per dag is. De noodige werken hiervoor zullen in tien dagen voltooid kunnen wor den. Dergelijke maatregelen zullen later worden genomen voor het grensstation Ba- lanka. VERSPREIDE BERICHTEN Voor de tweede maal bjj Warschau. Van welk een groote beteekenis het opdrin gen der Duitsche troepen van uit het Noorden en van de Duitsch-Oostenrijksche troepen van uit het Zuiden voor het centrum van Warschau dat nu voor de tweede maal wordt bedreigd, is, blijkt wel bijzonder uit de beschouwingen in de bladen der oorlogvoerende partijen, waaruit wy hier eenige aanhalingen laten volgen. In „The Maneh. Guardian" wordt de positie der Duitsche bondgenooten by Warschau verge leken met die in September 1914: De Duit schers zyn nu op ongeveer 8 mijlen afstand van de voorsteden van Warschau. Zij zijn er dichter bij geweest in een vroegere periode van dezen oorlog. Op het eind van September 1914 was de Weichsel de frontlinie tusschen de beide legers van een punt ten Zuiden van Warschau tot de samenvloeiing van Weichsel en San (even bene den Zawichost). Iwangorod zelf werd gebom bardeerd. Nu staan de Duitschers niet zoo dicht bij den Weichsel boven Warschou als toen. Men zal zich herinneren, dat de Russen te dien tijde de Duitschers achteruit drongen door een flank- aanval van uit de vesting Nowo Georgejewsk. Het verschil tusschen toen en nu is, dat de Duit schers hun stellingen ten Noorden van War schau nu hebben verzekerd door de bezetting van Prasnitsj en dat zij nu de San-linie hebben en een zeer machtig leger onder Yon Mackensen zich voorbereidt tot den aanval op den spoorweg naar Lublin. De positie van den grootvorst is buitengewoon moeilijk ey er behoeft maar wei nig te gebeuren om de balans tusschen welsla gen en nederlaag te doen omslaan. Een te hard- nekkigen tegenstand wagen zou zyn terugtocht in gevaar kunnen brengen; aan den anderen kant moeten er veel zwakke punten zijn in een zoo uitgestrekte linie als de Duitsche en War schau is een stelling, welke de Russen, buiten ernstige noodzakelijkheid, niet in den steek zuL len laten. Het Russische orgaan, de „Rjetsj," herinnert er aan, dat tijdens de eerste offensieve bewe gingen van de Duitsche legers in de richting van Swolen en Gnewoschtschof, slechts op negen werst van de vesting Iwangorod gelegen, dit bolwerk ook rechtstreeks betrokken werd in de actie. Het verschil is, zoo zegt het blad verder, dat nu de operaties plaats vinden op het uitgestrek te Weichselfront, hetwelk thans voorzien is van goede strategische wegen. De militaire deskundigen wijzen er op, dat het Russische leger nu ook voordeel kan trek ken van de vestingen Iwangorod en Novo Geor gië wsk, tot dusverre ongebruikt gebleven. De ernstigste en belangrijkste slag van den geheelen veldtocht ontwikkelt zich thans, een slag, welke volgens deskundigen niet lang zal duren niettegenstaande de reusachtige troepen, massa's, welke er bij betrokken zijn. De militaire autoriteiten achten het gevechtsterrein tusschen Weichsel en Boeg van Russisch standpunt be schouwd het operatietooneel waar de eindbeslis sing moet vallen, terwijl dit gedeelte van het slagveld voor den vijand van niet meer belang is dan elk ander gedeelte van 's vyands gebied. Vandaar de buitengewoon verbitterde en bloe dige gevechten op een front van ongeveer 170 werst lengte tusschen Ostrolenka Iwangorod. In de Berl. Ztg. wordt uit het oorlogspers- kwartier, omtrent den aanval op Iwangorod nog gemeld, dat de druk tegen het Russische front in Zuid-Polen op het oogenblik het sterkst is by Iwangorod. De vesting is, nadat de buitenstel ling, in den sector tusschen den Weichsel en den spoorweg gebroken was, door de aanvallers op den Weiehseloever belegerd. Het zware geschut heeft de gordelwerken onder vuur genomen. Ten Zuiden van Lublin en Cholm gaat men eveneens voorwaarts, alhoewel om elke duim breed gronds gevochten moet worden; naar dit gebied heeft de Russische legeraanvoering haar hoofdverdedigingscentrum verlegd. Gedurende de laatste dagen kwamen hier aan zienlijke Russische versterkingen aan, langs spoorwegen welke naar Lublin leiden, en waar van de aanwezigheid zich reeds spoedig deed ge voelen, zonder echter het offensief tot staan te kunnen brengen. Een bewijs dat de Russen zich hier geducht verstrekt hebben en hun troepen op volle sterkte gebracht hebben, levert de omstan- digheid dat door de troepen van aartshertog Jozef Ferdinand alleen 2700 gevangenen ge maakt werden van een en hetzelfde Russische regiment. De gevechten worden met de grootste hevigheid, taaiheid en vaak man tegen man, gevoerd. Van beide zijden dus wordt de ernst van de positie erkend. Van dit front zullen dus de eer ste gebeurtenissen van groote beteekenis moe- tten worden afgewacht. Aan de Bardanellen. Het Italiaansche blad, de „Secoio" zet in een hoofdartikel uiteen dat de toestand van de Fransch-Engelsche troepen aan de Dardanellen tegenover het doof Duitsche officieren aange voerde Turksche leger hopeloos is; een succes kan alleen met behulp van een groote Bul- gaarsch-Italiaansch krygsmacht verkregen wor den. De thans aldaar vereenigde Engelsch-Fran- sohe strijdkrachten zijn te eenenmale onvoldoen de; hun dood is een nutteloos offer. De onzijdigheid van Noorwegen, In een Wolffbericht uit Christianïa wordt gemeld, dat de Engelsche minister van buiten landsche zaken op 20 dezer aan den Noorsoben gezant te Londen een nota ter hand stelde, waarin hij zijn leedwezen te kennen geeft, dat dat de vertraging in het beantwoorden van de nota's van den gezant ter zake van de schen dingen der neutraliteit niet te vermijden was geweest. Do minister verklaarde echter over tuigd te zijn, dat de 'Noorsche regeering de ver traging niet zou beschouwen als een bewijs, dat de Engelsche regeering niet met den grootsten kommer en met het grootste leedwezen iedere schending van het Noorsche zeegebied ver neemt, die door nalatigheid van 'Engelsche ge zagvoerders gepleegd wordt. De correspondentie met de schepen, die in de noodelyke wateren het toezicht uitoefenen, eischt natuurlij-k tijd. Dat is ongetwijfeld de reden, dat ot dusverre alleen over één geval een rappor van de be trokken marine-autoriteit ontvangen is n.l. over dat van het stoomschip „Pallas," dat door een gewapenden treiler prysgemaakt werd op een plaats, die, zooals de minister van buitenland sche zaken tot zijn leedwezen moest erkennen, binnen het Noorsche zeegebied ligt. De Britsche minister verklaarde, dat hy, nu hij dit vernomen had zich haastte den gezant te evrzoeken de Noorsohe regeering te verzekeren, dat do Engelsche regeering het gebeurde ten zeerste betreurt. De minister voegde daaraan toe, dat hij de Admiraliteit had verzocht de vloot er op te wyzen, dat zij de territoriale grens van Noorwegen in alle opzichten heeft te eerbiedigen. GRATIFICATIëN EN DE BUITENGE- WONE OMSTANDIGHEDEN. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben hun goedkeuring onthouden aan een be sluit van den gemeenteraad van Woensera- deel, tot het betalen uit het fonds voor on voorziene uitgaven der begrooting voor 1915 van een gratificatie aan ieder der veld wachters, in verband met door hen bewezen buitengewone diensten sedert 1 Aug. 1914. Het besluit van Gedeputeerde Staten is gegrond op de overwegingen, dat, naar het oordeel van dat college, voor het toekennen van een gratificatie in dezen, geen reden is, omdat ambtenaren, indien zij een zeker tijd perk meer werkzaamheden hebben dan an ders, daarvoor niet extra beloond behoeven te worden, daar de jaarwedde door hen ge noten, hun wordt toegekend voor alle werk zaamheden aan het ambt veibonden. En voorts, dat voor het toekennen der bedoelde gratificatie aan de veldwachters in de gegeven omstandigheden geen aanlei ding bestaat, waar op alle Nederlandere de plicht met, de regeering by te staan in de vervulling van baar zware en moeilijke taak en er zeer zeker wel tal van personen zijn, die in deze dagen meer en gevaarlijker ar beid verrichten of verricht hebben dan be doelde ambtenaren, zonder dat zij daarvoor belooning ontvangen of ontvangen hebben. Een schip vergaan? ,To Vlissingen is bericht ontvangen, dat er alle reden is om te vreezen, dat het stoomschip „Albergen", behoorende aan Furness scheepvaart en scheepsbouw agentuur te Rotterdam, gela den met steenkolen, op reis van Newport naar Trinidad, met man en muis is vergaan, daar sinds 2 April niets meer van het schip is vernomen. Redders gehuldigd. Gisteren werden in de brouwerij „de Oranjeboom" te Rotter- J dam, aant wee personen* die zicli bij het J onlangs plaats gehad hebbende ongeluk bij de poging tot redding bijzonder hebben on derscheiden, n.l. H. -Kuhn en Van Eek, me dailles uitgereikt namens het Carnegie- fonds. De uitreiking geschiedde in tegen woordigheid van het personeel op het kan toor der fabriek door den heer Q. O. Last, inspecteur van den Arbeid te Rotterdam namens het bestuur van genoemd fonds, die daarbij een toespraak hield, waarin hij aan liet gedrag dezer werklieden hulde bracht. Doodgereden. Op het goederenemplace ment van het station J). P. .te Rotterdam is gisterenmorgen circa half 11 het lijk ge vonden van een onbekend man. Uit een onderzoek bleek, dat hij door een trein over den hals gereden was. Het lijk is naar Crocswijk gebracht. 'n Coupétje in een kelder. ,Te Amster dam is gisteren een coupétje, dat de ,To-, rensluis afkwam 'in den kelder terecht ge komen van het perceel .174 op het Singel. Sinck's toestel heeft het paard uit den kel der geheschen dat ernstig aan de beenen gewond was. Met een kar van ginck werd het weggebracht. De schade aan den kelder toegebracht bestaat in het breken van pen paar uiten. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Uitbreiding van den landstorm. De Kamer heeft zich gisteren nog den gehee len dag bezig gehouden met het w. o. tot uit- j hreiding van den landstorm. Een zachte venna- j ning van den voorzitter om kortheid te betrach- ten, daar 't anders wel eens kon gebeuren dat de1 Kamer deze week niet met hare werkzaamheden1 gereed kwam en dan de volgende weder moet vergaderen, heeft niet veel gebaat. De heeren praatten er lustig op los! Het bleek, dat men over 't algemeen tegen eene versterking onzer weermacht geen bezwaar had, maar dat een enkele van meening was dat het w. o. ten aanzien daarvan niet ver genoeg gaat. Nieuwe gezichtspunten werden niet geopend. Zoowel dë heer BRUMMELKAMP, die afkeu rende woorden deed hooren over de misleidende agitatie tegen het w. o., als de heer SCHEURER die protesteerde tegen de ophitsing in sommige bladen en brochures die een gevaar voor onze neutraliteit zijn, of dë heer TYDEMAN, die er de nadruk op liet vallen, dat het ontwerp een maatregel van tijdelijken aard inhoudt en niet als een voorlooper van algemeenen dienstplicht is te beschouwen, zeiden de Regeering steun toe. De heer LOHMAN daarentegen was niet ge heel en al voldaan er over. Hij deed opmerken, dat het w. o. wel eenige legerversterking geeft, doch niet gaat in eene richting van allen gereed te maken tot verdediging van het land'. Om die réden achtte spr. de wet eigenlijk van niet veel beteekenis. Aan 't einde zijner rede betoogde spr. dat de wet wel een deel des volks nieuwe lasten zal opleggen, doch dat men niet moet vergeten, dat wij, met al die lasten, nog bevoorrecht zijn in dezen wereldbrand, dat wij God te danken hebben, dat wij alleen nog maar déze lasten te dragen hebben. Wat aangaat andere sprekers, als de heeren VAN DER VOORT VAN ZIJP, VAN RAAL- TE, RUTGERS, ELAND, dézen deden aan den Minister een aantal vragen aangaande de toe passing der wet en de positie van den vrijwil- ligen landstorm. Wat de Minister daarop ant woordde zullen wij straks meer in bijzonderhe den vermelden. Alvorens op die rede te komen, stippen wij nog aan, dat ae heer DUYMAER VAN TWIST aandrong op een korteren oefen tijd dan 4 maanden, 't geen z. i. best mogelijk is en dat die heer MARCHANT eene rede, waar in hij breedvoerig het stelsel van het w. o. he sprak, begon met de mededeeling dat hij op de diislocatie der troepen niet nader zal "terugkomen, omdat hij redenen heeft ooi aan te nemen dat de Regeering deze belangrijke aangelegenheid in: nadere overweging zal nemen. Denkelijk heeft dus het Comité-generaal bevrediging gewekt! De heer SCHAPER eindelijk betoogde, dat z. ,i de internationale toestand aanneming van het w. o. niet eischt, daar z. i. het oorlogsgevaar veel kleiner is geworden. Volgers hem moet, om onze neutraliteit te handhaven, Nederland rustig blijven en geen nieuwe dingen doen en is de be doeling van het ontwerp eigenlijk den algemee nen dienstplicht in te voeren. Getracht wordt, zeide hij, munt te slaan uit den huidigen toe stand om ons straks te dwingen den algemeenen dienstplicht met het kazemestelsel ie aanvaar den. Om al die redenen ging spr. niet met het w. o. mede. De Minister van Oorlog, de heer BOSBOOM, verdedigde in den breedfe het w. o., doende op merken dat versterking der weermacht noodig was om te toonen, dat Nederland vredfelievend en eensgezind is en dat het ieder, die zou trachten ons land aan te randen, tegen zal staan en dat hij, naar hij aantoonde, door de voorgeschiedenis j van het w. o. mede te deelen, niet onder den drang van het adres der 22 in zake algemeenen I oefenplicht had gehandeld. Hij betoogde verder, dat het w. o. in geenen deele voor de toekomst prejudiceert. Alleen zou de Regeering willen dat na de demobilisatie de landstorm, die nu gevormd wordt, landstorm blijft. Dat zij dus niet opnieuw behoeven te worden geregistreerd', indien hun hulp wellicht weer eens noodig zou zijn. Zij, die nu gewapende landstorm worden, zouden in nor male gevallen weer ongewapend worden. Dat nu zou de Minister betreuren1. Eenig ander gevolg zou deze wetswijziging niet kunnen hebben. En dit gevolg is voor de betrokkenen van geen enkel gewicht. De Minister deelde daarna mede, dat zoodra deze wet van kracht is, het Koninklijk besluit zal verschijnen, om de jaarklasse 1914 en 1913 op te roepen. De oproeping zal twee maanden van te voren geschieden, zoodat zij, die tot de jaarklasse behooren, twee maanden vooruit wt& ten ,dat zij zich gereed hebben te houden na twee maanden. Dat wil nog niet eens zeggen, dat zij dan dadelijk zullen worden ingelijfd. Zij kunnen echter ieder oogenblik worden ingelijfd. De lichting 1915 zal heel spoedig worden op geroepen en vier maanden nadat deze is inge lijfd, zal de eerste landweerlichting naar huis gaan. De jaarklassen zullen niet telkens na vier maanden elkaar opvolgen, maar sneller, wellicht met tusschenpoozen van één maand. Komt half Augustus jaarklasse 1915 op, dan gaat half December de oudste landweer lichting naar huis. De aflossing zal dus veel sneller plaats vinden. Naar aanleiding van de gedane vraag wat er zal gebeuren met de klassen, die overblijven wan neer alle landweerplichtigen naar nuis zijn, merkte de Minister op dat het geenszins dë be doeling is a tort et a travers door te zetten als alle landweerplichtigen naar buis zijn. Alleen wanneer de politieke constellatie van dien aard is dat uitbreiding noodzakelijk is, moet de regee ring dë beschikking hebben, zoodra de Regeering in de noodzakelijkheid komt om, na aflossing van de landweerlichtingen, nog meer jaarklassen op te roepen, zij bij een nieuw ontwerp dë bevoegd heid zal vragen. In de nu volgende replieken zeide de Minister nog dat het met de lichting 1916 aldus zal gaan, dat zij op normalen tijd in dienst zal komen of iets later, in verband met dë landstormklassen, die opgeroepen worden en verklaarde de Minis ter CORT VAN DER LINDEN op eene vraag van den heer RUYS DE BERENBROECK, dat natuurlijk later de Regeering een meer uitvoerig verslag zal geven van 't geen zij nu deed en dat dan wellicht dingen zullen kunnen worden mede gedeeld, die nu geheim moeten blijven. De motie van den heer TER LAAN, die de Minister had medegedeeld niet te kunnen aan vaarden, is vervolgens veiworpen met 6012 stemmen, die der aanwezige soc.-dem. Daarentegen is met 4422 stemmen aange nomen een amendement van den heer SASSE VAN IJSSELT, om te bepalen d'at zoodra de tegenwoordige buitengewone omstandigheden hebben opgehouden te bestaan, een voorstel van wet zal moeten ingediend worden, om deze wet. in te trekken. De bedoeling is het karakter van het nood-ontwerp nog duidelijker te doen uit komen. De wet is aangenomen! Toen de considerans aan de orde kwam met het daarop ingediende amendement van de com missie van rapporteurs om uitdrukkelijk te bepa len, dat het ontwerp dë bedoeling heeft de land weermannen met verlof te kunnen doen gaan, zeidë de Minister dat hij 't amendement overnam, op grond dat een lapsus in de Memorie van Antwoord was ingeslopen. Daarna is het w. o. aangenomen met 55—15 stemmen, die der aan wezige soc.-dem. Goedgekeurd werden nog eenige conclusies en wetsontwerpen, o. a. het buitengewoon oorlogs- crediet van 90 millioen, nadat de MINISTER VAN OORLOG had toegezegd, dë gevraagde nota spoedig te zullen doen overleggen, waarna dë Kamer tot nadere bijeenroeping is uiteen gegaan. GEWISSELDE STUKKEN. D© prijsstijging der levensbehoeften Het lid van de Tweede Kamer, de heer Teenstra, heeft tot de Regeering de volgende vraag gericht: Is de Regeering bereid, mede te deelen, welke maatregelen zij ten aanzien .v*n da lager bezoldigde rijksambtenaren denkt te nemen, teneinde de nadeelen uit de stijging der prijzen voor eerste levensbenoefteu! voortvloeiende, voldoende te verminderen? EEN NIEUW DISTRIBUTIESTELSEL. Een der Nederlandsche fabrieken vau auto- mobielbuitenbanden, de fabriek Hevea tc Hoo- fezand heeft in verband met de tegenwoor- ige abnormale groote vraag naar automo biel-buitenbanden, en zoolang zij nog zal kun nen fabriceeren, voor den verkoop der pro ductie een bijzondere regeling getroffen. Het zijn buitengewone omstandigheden, .wel ke het voor haar gebiedend noodzakelijk ma ken, tot een ander als het tot hiertoe gevolgd verkoopstelsel over te gaan. De vele aanvragen die voor het grootste deel worden afgeschreven nopen haar daartoe. Het systeem van orders uitvoeren naar volgorde van ontvangst is onvoldoende, De orders zijn 'te talrijk, de aanvoer .var grondstoffen te onzeker. Deze firma biedt haar productie eens per week bij inschrijving ten verkoop aan. De, berichten geven telkens een overzicht van het aantal en de maten, welke den daarop- volgenden Dinsdag voor aflevering aan de fabrigk gereed staan en de prijzen, van 10 Mei 1.1. i ,Van het totaal bedrag waarvoor bovqn deze prijsnoteering wordt- ingeschreven, wordt door de firma, na aftrek van eventueelc han delskorting, maandelijks de helft gestort in het fonds van het Algemeen Nationaal Steun comité, de andere helft in de ziekenkas .van haar fabriekspersoneel. De eerste inschrijving Is Dinsdag 1.1. ge houden, CENTRALE RAAD VOOR DE K, S. A, IN NEDERLAND. Dinsdag kwam te Utrecht bijeen de Centrale Raad voor de K. S. A., onder voorzitterschap van en beer W. H. Bogaardt. Tof secretaris werd gekozen de heer Houben, voorzitter van het Dioc. Comité van het Bisdom 's Bosch. Aan dien aftredenden secretaris, den heer Bianchi, werd door den voorzitter dank gebracht. Tot leden van de Financiëele Commissie wer den herbenoemd dë heeren van der Steen en Hagdorn, en als derde gekozen de heer v. Ha- mersveld. De rekening en verantwoording van het Cen traal Bureau over 1913, door dë Commissi? reeds onderzocht, werd, omdat haar rapport voor deze vergadering te laat was ingekomen, aange houden tot November om dan tegelijk met die over 1914 te worden behandeld. De begrooting van het Centraal Bureau voor het jaar 1915 werd vastgesteld, sluitende met een geraamd tekort van f 2000. Naar aanleiding van deze begrooting outspon zich een uitvoerig debat over den ftnantiëelen toestand van het Centraal Bureau. Algemeen was mefl van meening, dat deze dringend ver betering behoeft. Zooals deze nu is, kan niet wor den voortgegaan. Het Centraal Bureau is geheel afhankelijk van wisselende inkomsten. Telken? weer komt het voor, dat er geen geld is om de salarissen der ambtenaren te betalen. De uitga ven zijn steeds meer ingekrompen, wat zeker niet ten goede komt aan de werking van het Cen traal Bureau. Steeds meer is de noodzakelijkheid gebleken, dat het Centraal Bureau een vast in komen heeft, waaruit de gewone uitgaven kunnen bestreden worden; toevallige baten kunnen dan voor buitengewone werkzaamheden worden gere serveerd. Zulk een vast inkomen kon slechts op twee wijzen worden verkregen: lo. door vast0 jaarlijksche bijdragen, en 2o. door een stamkap1* taal, waarvan alleen de rente mag gebruikt wor den. Verschillende middelen werden aangegeven en besproken. <wn daartoe te geraken. vas>te nkapi* t wor- ;geveë

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2