TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. BINNENLAND SOCIALE BERICHTEN gelooft dat hij gehandeld heeft in strijd met recht en menschelijkheid ,zijn klaarblijkelijk onverdedigbaar wanneer zij onzijdigen ba* rooven van hun erkende rechten, vooral wanneer zij het recht op het leven zelf aantasten. Wanneer een oorlogvoerende mo gendheid geen vergelding kan uitoefenen tegenover een vijand zonder het leven of den eigendom van onzijdigen te krenken, behoorden de menschelijkheid zoowel als het recht en de eerbied voor de waardigheid van onzijdige mogendheden haar voor te schrijven aan haar wijze van optreden een einde maken. Volhardt zij er bij dan zou dit in derge lijke omstandigheden een onvergeeflijke in- breuk vormen op de souvereiniteit van den betrokken onzijdigen staat. De regeering d«- Vereenigde Staten is niet blind voor de buitengewone omstandigheden, door de zen oorlog in het leven geroepen, of de ra dicale veranderingen in de omstandigheden en wijze van aanval ontstaan door het ge bruik van wapenen in den zeeoorlog, waar mee de volkeren geen rekening hebben kun nen houden toon de bestaande regelen vhn het volkenrecht werden vastgesteld. Da regeering der Vereenigde Staten is bereid op redelijke wijze rekening te hou den met den nieuwen en onverwachten vorm van de oorlogvoering ter zee, maar zij kan niet toegeven, dat aan de voornaamste en fundamenteeie rechten van het volk afbreuk wordt gedaan, alleen wegens een verande ring der omstandigheden. De rechten der onzijdigen in oorlogstijd zijn gegrond op be- finselen, niet op utiliteitsoverwegingen, en eginselen zijn onveranderlijk. Het is de plicht en de verplichting van oorlogvoeren den een weg te vinden om de nieuwe om standigheden aan die beginselen aan te pas sen. De gebeurtenissen van de laatste twee maanden hebben duidelijk aangetoond dat het mogelijk en uitvoerbaar is, de duikboo- ten in het z.g. oorlogsgebied in overeenstem ming met de aanvaarde gebruiken van een wettige oorlogvoering te doen optreden. De geheele wereld heeft met belangstelling en stijgende voldoening gezien ,dat de com mandanten van Duitsehe duikbooten zulks hebben getoond. Het blijkt derhalve mo gelijk, om den geheelen duikbootoorlog te onttrekken aan de kritiek .waaraan hij heeft blootgestaan, en de hoofdoorzaken, waarom hij aanstoot heeft gegeven, uit den weg te ruimen. Op grond van de erkenning door de kei zerlijke regeering ,dat onrechtmatige daden zijn gepleegd, welke erkenning opgesloten lag in het pleidooi dat zij vergeldingsmaat regelen nam, en de gebleken mogelijkheid om de duikbooten in overeenstemming met de regelen van een wettige oorlogvoering te doen optreden, kan de regeering van de Vereenigde Staten niet gelooven, dat de kei zerlijke regeering langer zou Weigeren de moedwillige daad van den gezagvoerder, die verantwoordelijk is voor de vernietiging van de Lusitania, af te keuren «n vergoeding te geven voor de verloren Amerikaansche ménscheiilevens, voor zoover het mogelijk ls vergoeding te geven voor de noodelooze vernietiging van nagnsehenlevens door een onwettige daad. De regeering der .Ver. Staten, ofschoon met onverschillig voor den vriendschappelijkeu geest, waarin hot is gedaan, kan hét voo.'stel van de keizerlijke regeering om zekere s:he- len aan te wijzen, die vrij zouden zijn op de onrechtmatig buiten de wet geplaatste zeeën niet aanvaarden. Als zulk een verge lijk tot stand kwam, zou daarin opgesloten liggen dat andere vaartuigen aan onrecht matige aanvallen zouden blootstaan. Hat zou oen verkorting en mitsdien een prijsgeven Zijn van de beginselen, die de regeering der iVer. Staten voorstaat en die in kalmere tijden ie'Vei .volk als vanzelfsprekend zou aanvaar- Öcn De xegeering der Ver. Staten en de keizer lijke Duitsehe regeering, hebben lang samen gewerkt v8or de beginselen, wier handha ving dé regeering der .Ver. Staten nu jnet zooveel nadruk bepleit. Beiden streven zij naar de vrijheid der zeeën. De regeering van de JYer. Staten wil dat blijven doen •n zal krachtig en w]at het ook moge kos ten opkomen tegen iedere schending, van waar die ook moge komen. Zij vrjaagt daar voor de medewerking van de keizerlijke Duitsehe regeering op dit oogenbiik. nu sa menwerking het meest kan bereiken en dit grocte £n gemeenschappelijke doel het best en doeltreffendst kan worden verwezenlijkt. Dfc keizerlijke Duitsehe regeering heeft do hoop geuit dat dit doel tot op zekere hoogte zelfs voor het einde van den huidigen oor log moge worden bereikt. Dat is mogelijk. De regeering van de Ver. Staten gevoelt zich niet alleen verplicht, ter bescherming van zijn eigen burgers, voor het beginsel van de .vrije zee op te komen tegen ieder die liet scbeDdt 01 niet in acht neemt, maar zij ptelt •r eveneens groot belang in, dat de oorlog voerenden te dien aanzien tot een praktische oplossing te komen Zij .is te allen tijde be reid te handelen als gemeenschappelijke vriend wien het voorrecht ten deel valt •en weg voor te stellen. Inmiddelf. acht de regeering der Vereeitg- 'de Slaten het noodig juist om de waarde welke zij hecht aan de langdurige, ongestoorde vriendschap tusschen de beide regeeringen «n vV.ken bij de keizerlijke Duitsehe regee ring zoo plechtig mogelijk op de noodzake lijkheid aan te dringen om do rechten der onzijdigen zoo nauwgezet mogelijk in acht te nemen in dit kritieke *geval. De vriendschap zelf noopt de regeering der .Vereenigde Staten aan de keizerlijk Duit- schs regeering te zeggen, dat bij herhaling van daden, die inbreuk maken op de rech ten van onzijdigen, zij deze, voor het geval zij Amerikaansche burgers betreffen, als op zettelijk onvriendschappelijk zou moeten be schouwen." AMERIKA BEREIDT ZICH VOOR. Na de openbaarmaking van de nota aan Duitsehland, zoo meldt Reuter uit Washing ton, ie bekend; geworden dat president Wil son aan de hoofden der departementen van oorlog en marine rapporten omtrent de landsverdediging heeft gevraagd. Afgeschei den van de hangende geschillen, is Wilson Iteds sedert eenigen tijd bezig met het ont werpen van een doeltreffend vlootprogram, dat hij bij het Congres zal indienen. Eener- ïüde wensehende dat de vloot elk© andere vloot in sterkte zal evenaren, bereidt Wil son zich er anderzijds op voor in zijn eerst volgende boodschap aan het Congres een voorstel in te lasschen omtrent de uitbrei ding ven het leger door een voldoende mi litaire oefening van de burgers ,in overeen stemming met de Amerikaansohe tradities; te dien aanzien moeten in het algemeene plan der landsverdediging reeds eenige zeer besliste beginselen zijn aangenomen. VERSPREIDE BERICHTEN De gearresteerde Staatsman Genadief. Uil Sofia worden thans aan de Duitsehe pers omtrent de inhechtenisneming van den Buigaarschen staatsman Genadief, die op be vel van den krijgsraad werd gearresteerd, nadere bii zonder heden gemeld. In het buiten land zal men natuurlijk verbaasd zijn ai dus wordt daarin gezegd wanneer men verneemt, dat een bekend staatsmaa, die mer.ig bewijs van zijn bekwaamheid heeft geger.openlijk beschuldigd wordt vau medeplichtigheid van twee moorden, of aan stichting daarvan. In Bulgarije, gelijk trou wens in den geheelen Balkan moet men ech- ler een dergelijke beschuldiging niet al ie >waar opnemen. Men is hier spoedig gereed den politieken tegenstander alle modelijue misdad° i aan te-wrijven waartoe een mensch maai in staat is. Dan wordt in de pers en in de koffiehuizen een geweldig spektakai ge- maak*- tot eindelijk de storm gaat liggen en alles vergeten wordt, 't Schijnt wel, dat het met d beschuldiging tegen den gewezen mi nster Genedief, als zou hij de hand hebben gebad in den moord op zijn minister-presi dent Eimitrius Petkof - die op 11 Maart 1907 te Sofia doodgeschoten werd, al net eender zal gaan. Men twijfelt eraan of het gerech- tp'-;k onderzoek tegen hem wel voldoende bezwarende feiten aan het licht zal brengen, ten aanzien van de vraag of hij in den loop van den tijd circa 10,000 francr heeft gegeven aan den hoofdschuldige van den bomaanslag in het casino te Sofia. JDe „Kola Ztg." voegt daaraan toe, dat bat te betreuren blijft, dat er een seheuriag is in de tegenóver Duitechland vriendschappe lijk gezinde partij van Stamboelowistea. die zich trouwe aanhangers hebben getoond van de regeering van Radoslawof, zoodat bet jam mei zou zijn als het „blok" uit elkaar scatte. Do minister-president moet echter verzekerd hebben, dat hij niet bevreesd is voor een verzwakking van de positie der regeering tengevolge van den strijd in den boazem van 'één der partijen. KORTE BERICHTEN Wegens hoogverraad veroordeeld. Gene raal Kemp, de bekende boerengeneraal, is te Pretoria wegens hoogverraad, waarvan hij werd beschuldigd, veroordeeld tot 7 jaar ge vangenisstraf en een boete van 1000 pd. st. De rebellen Beznidenhout en Koek, beiden luitenant-kolonel in het leger, werden ver oordeeld respectievelijk tot vijf en vier ja ren gevangenisstraf. De U-oorlog. Het aantal der in de laatste dagen getorpedeerde schepen bedraagt: 7 Engeleche trawlers, één Engelsck stoomschip, één Russisch en een Franéch slooms chip. Schrikbarend cijfer. Blijkens een Arneri- kaanscho regeeringsrapport heeft die uitvoer van ontplofbare stoffen uit de Vereenigde Staten gedurende 11 maanden, eindigende 31 Mei, 4,800,000 pd. st. meer bedragen dan in de overeenkomstige periode 1913/14. In Mei van dit jaar bedroeg de waarde dier uitvoer van ontplofbare stoffen 1,100,000 pd. st. meer dan in Mei 1914. Een scheepsramp. Uit Chicago wordt ge meld, dat nabij deze plaats op de rivier een pleizierboot is omgeslagen. Reeds zijtn er een aantal lijken gevonden en men vreest dat het aantal dooden wol 1200 bedraagt. In de hutten moeten zich vreeselijke tooneelen af gespeeld hebben. In de gangen zijn stapels lijken van vrouwen en kinderen gevonden, die blijkbaar wanhopige pogingen hadden gedaan om een uitweg te zoeken. De Amerikaansche nota. De Duitsehe ge zant te Washington moet gezegd hebben, dat volgens zijn persoonlijke meening de toe stond nog een vriendschappelijke regeling toeliet. Hij dacht, dat de nota wel niet voor over een maand of langer beantwoord zon worden. DE BERLIJNSCHE PERS OVER DE AMERIKAANSCHE NOTA. BERLIJN, 25 Juli. (S.-corr.) De Berlijnsche pers veroordeelt eenparig het antwoord, dat pre sident Wilson op de eerlijk gemeende en pracr tische voorstellingen der Duitsehe regeering ge liefde te geven. In het algemeen is een pijnlijke verbazing merkbaar over het feit dat de Duitsehe voorstellen niet eens overwogen werden cn dat de Amerikaansche regeering op een denkbeeldig recht blijft staan, dat Duitsehland nimmer kan erkennen. De Vossische Zeitung drukt een vast vertrouwen uit in de vastbeslotenheid onzer re geering otn, ten spijt van alle vriendschap voor Amerika en alle geboden van menschelijkheid, welke zij 6teeds in acht nam, nimmer Duitsch- lands waardigheid op te offeren. Wij gaven toe, wat wij konden, doch elk beetje meer zou het Duitsehe volk, dat op alle slagvelden in Oost en West zegeviert, als een vernedering gevoelen. Het Berliner Tageblatt zegt dat nauwelijks noo dig is op den Verderen inhoud der nota in te gaan, daar deze slechts eigenlijk de aanhef is van de in den slotzin onverholen uitgesproken meening. Men dient slechts in het bijzonder den nadruk te leggen op het feit dat de Duitsehe voorstellen gladweg afgewezen werden. Indien Amerika van al dergelijke voorstellen principieel niet wil hooren, bewijst dit dat het Amerika niet te doen is om beveiliging zijner burgers, doch veel meer om verlamming van de düikbootwerk- zaamheid. De Berliner Morgenpost meent dat men zich door den beleefden toon der nota niet mag laten bedriegen wat betreft den ernst en bedenkelijkheid van den zakelijken inhoud. De oude vriendschap en achting, die wij steeds voor Amerika voelden, en welke wij ook in deze chaos gaarne mochten behouden, dwingt de Duitsehe regeering tot even openhartige taal' als door Amerika in deze nota gebruikt is. De Tagliche Rundschau mist in de nota alle logica en zegt: Overal en altijd maakt Wilson dezelfde logische salto-mortale door oorzaak en gevolg steeds met elkaar te verwisselen en zijn bezwaren niet te richten tot den hoofdbewerker zijner smarten, hoewel hij dien zeer goed kent en zijn eigen landslieden hem lionderdduizendmaal erop wezen dat het Engeland is bij wren Wilson moest aandringen op eerbiediging van het volkenrecht. De Kreutz Zeitung oordeelt, dat wat Amerika thans verlangt, over de schreef gaat, wij verzet ten ons tegen' de gedachte, dat Amerika met zijn houding in zake het duikbootenvraagstuk oog heeft op de middellijke ondersteuning van Enge land, doch wij moeten bekennen, dat die inhoud der ons toegezonden nota uit elk ander gezichts punt onbegrijpelijk is. De Deutsche Tageszeitung meent dat de Amerikaansche nota bij het Duit sehe volk den slechtst mogelijken indruk maken zal, daar het blad daarin volkomen de vriend schappelijke openhartigheid der Duitsehe nota mist en het Amerikaansche antwoord een< bijna hatelijk aandoende minachting ademt voor het Duitsehe standpunt, welke de Duitsehe natie zich niet behoeft en ook niet wil laten welgevallen. Het is daarin dringend geboden dat het Duit sehe rijk thans de duikbootenoorlog verder voert en wel zoo, dat alle middelen en wegen ingesla gen worden die zijn doel rechtvaardigen. Wij schatten de vriendschappelijke betrekkingen met Amerika hoog, doch niet tot eiken prijs. De Post wijst erop in verband met het woord „onvriend schappelijke daad" dat de nota voor de toekomst de basis om door zakelijke pogingen tot een ver gelijk te komen, definitief verlaten heeft. Het twistpunt staat nu op buigen of barsten. De Reichsbote meent dat men na déze nota beter be grijpt waarom Bryan weigerde nog verder dé beginselen van deze regeering te verlegenwoonii- gen. De nota weerspiegelt getrouw de door de Engelsche pers geuite Wenschen. De Germania vindt de tekst der nota nog ernstiger dan de officieuse inhoudsopgave gisteren deed vermoe den. De Duitsehe regeering zal bereid zijn naar overeenstemming te streven, maar Amerika mag niet verwachten dat Duitsehland zich het duik bootenwapen door diplomatieke onderhandelin gen zal laten ontwringen. Alleen de „Vorwarts" nam geen standpunt tegenover de Amerikaan sche nota in. ONTPLOFFING OF AANSLAG? NEW-YORK, 25 Juli (Part.) In het voor- ruim van het Engelsche stoomschip „Ohragside", in het dok in de Hudsonrivier liggend, had een ontploffing plaats, waarvan de oorzaak onbe kend is. De ontploffing werd gevolgd door een brand die men echter spoedig meester was. De „Chragside" zou vanavond naar Engeland ver trekken met een lading suiker aan boord. Het vertrek is nu eenige dagen uitgesteld. De lading had een waarde van honderdveertig duizend dollar. Men gelooft dat zij geheel verloren is. VREDESBEWEGING. Men deelt ons het volgende mede: In verband met verschillende mededeelin- gen in Nederlandsche dagbladen omtrent een Internationaal Vredescongres, dat in Oc tober in Zwitserland zou worden gehouden, stelt het bestuur van den Neder! andschen Anti-Oorlograad er prijs op te verklaren, dat de meer juiste inrichting hieromtrent gevonden wordt in een telegram uit Bern aan de Frankfurter Zeitung, dat aldus luidt: „Die Schweizerische Vereinigung zuin, Stu dium der Grund«]a<ïeri pines dauerhaften Frieder sverfrages" zal in opdracht van de Haagsche Centrale Organisatie voor een duurzainen Vrede, in het najaar te Bern een groot internationaal Studiecongres voorbe reiden." Hieruit blijkt derhalve, dat dit congres uitgaat van de Centrale organisatie voor een duurzamen vrede, waarvan de Neder landse!) e Anti-Oorlograad het bureau vormt. Het Studiecongres zal zooveel mogelijk in bijzonderheden behandelen de vijf punten van het bekende minimum program der Cen trale organisatie, terwijl rapporteurs uit de verschillende oorlogvoerende en neutrale landen de leiding der beraadslaging op zich zullen nemen. Het bestuur van den Nederl. Anti-Oorlograad heeft in overleg met het bestuur der Zwitsersche Vereeniging zich voor dit doel reeds weten te verzekeren van de medewerking van staatslieden en geleer den van groot aanzien. Ook zullen rapporten van de verschillende Studiecommissies van den Nederlandschen Anti-Oorlograad aan het Congres worden voorgelegd. Ten einde deelneming ook van Fransche en Italiaansche zijde te bevorderen, is dit maal als plaats van het cong-res, dat een voortzetting is van de Internationale bijeen komst, welke in April te 's Gravenhage ge houden is, Bern gekozen. In verhand hiermede heeft dezer dafcen een bestuurslid van den Ned.erl. Anti-Oor lograad, namens de Internationale Centrale organisatie voor een duurzamen Vrede, een bezoek gebracht hij den Zwitserschen minis ter van buitenlandsche zaken, ten einde me- dedeeling te doen van het voornemen, het internatinoaal congres op Zwitserschen bo dem te doen plaats vinden en zich zoo mo gelijk te vergewissen, dat hiertegen hij de ZtHtsereche regeering geen bezwaar bestaat. De Zwitsersche minister heeft te dien aan zien een gunstig antwoord gegeven. EEN UITVOERVERBOD VAN AARDAPPELEN. De regeering heeft eindelijk ingegrepen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal in de St.ct. van hedenavond de tijdelijke opschor ting van bet uitvoerverbod van aardappelen weder worden ingetrokken. EEN EIGENAARDIG GEVAL. Te Hilversum doet zich een eigenaardig geval voor. Op het verzoek van eenige win keliers aan B. en W. om de verordening op de winkelsluiting gedurende de zomer maanden buiten werking te stellen, werd de zer dagen goedgunstig beschikt. Naar aan leiding van dit besluit is thans door 187 win keliers aan B. en W. een adres gericht hou dende verzoek de desbetreffende verordening ook in den genoemden tijd onveranderd te willen blijven handhaven. RAAD VAN DEFENSIE. F Naar we vernemen, is bü Kon. besluit van 5 dezer, mr. P. Marchant, lid der Tweede Kamer, benoemd tot lid van den Raad van Defensie. DE ROMEINSCHE KATAKOMBEN TE VALKENBURG. Naar ons wordt medegedeeld, is benoemd tot lid der Archaeologische Commissie van Advies der Romeinsche Katakomben te Val kenburg, Pater Albers S. J. te Maastricht; tot correspondeérend lid Mgr. Dr. Ilejiz-jn. directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome. Van het eerelid der Katakombenstichting, den heer Marcel de Jongh te Rome. wien de Valkcnburgsche Katakomben reeds vele merkwaardige voorwerpen danken, is berieat outvangen, dat hij eene belangrijke collectie, aan de .Via Appia opgegraven oudheden, voor het museum te Valkenburg bestemd heeft. DE GEMEENTELIJKE INKOMSTEN BELASTING TE DEN HAAG. Naar de Resb. verneemt stellen B. en W. van den Haag voor, de Gemeentelijke be tasting voor 't volgend jaar even hoog te houden als die voor 't ioopendo. Het ver- üoudin^scijfer blijft ongewijzigd. DE NED. OVERZEE TRUST MIJ. EN DE MIDDENSTAND. Het is bekend, dat door de verschillende bepalingen verbonden aan zendingen, die uit Eiiveland en Frankrijk aan de N. O. T. wor den geconsigneerd, jde handel groote bezwa ren ondervindt en vele extra-kosten heeft. Naar wij vernemen, is het bestuur der Aisremeene Winkeliersvereeniging te Amster dam er in geslaagd ten behoeve van kleine zendingen, belangrijke faciliteiten van het N. O. T.-bestuur te verkrijgen. Onderhande lingen zijn nog gaande over bijzonderheden, doch reeds nu kunnen wij berichten, dat de N. O. T. zaitoestaan, dat zendingen onder dé honderd gulden, die aan het bestuur dor A. W. V. geconsigneerd zijn, .vrij zullen zjn van de door de N. O. T. bepaalde kosten en bankgarantie. Voorts zal, indien door het bestuur 'der A. W. ,V. de bona fide-verklaring wordt af gelegd dat goederen, waarvoor bankgarantie is gesteld, in binnenlandsch gebruik zijn ge plaatst. de gestelde garantie worden opge heven. Zulks om te voorkomen, dat door de te nr.og loopende bankgarantie de midden stand belet zou worden verder te xmporteeren. Ook niet-leden der A. W. V. winkeliers of daarmee gelijkstaande klein-industriëelen zullen van deze vrijgevige bepalingen ge bruik kunnen maken H. M. DE KONINGIN BIJ DE MILITAIRE DEMONSTRATIE. Naar wij vernemen, heeft H. 'M. de Ko ningin hot voornemen te kennen gegeven, O]) Woensdag 28 Juli a.s. tegenwoordig te zijn bij de militaire sportdemonstratie, waar van de opbrengst zal komen ten bate van het Haagsche Steuncomité. DE MELKPRIJS OOK AL DE HOOGTE IN? De Kamer van Koophandel te Delft heeft den Minister van Landbouw verzocht maat regelen te nemen, waardoor in de volgende maanden consnmptiemelk verkrijgbaar zal zijn in de voldoende hoeveelheid tot nor male prijzen. De Kamer is bevreesd, dat in de volgende maanden de melk niet te verkrijgen zal zijn van dé veehouders voor prijzen, die het mo gelijk maken het publiek tot normale prij zen van melk te voorzien. Zij wijst op de te verwachten mindere melk productie door de toepassing vanhet af- niaaksystèeiLi en de' omsinndigheid, dat dë boeren ziek op de markt niet honden aan den vastgesjjelden maximumprijs van 58. Den.laateten marktdag bedongen zij prijzen van 63 tot 68 per 40 K.G. Zij verwacht dat hij niet-ingrijpen van de Regeering, de inkoopsprijzen zoo hoog zul len zijn, dat slechts de meergegoeden zich van melk kunnen voorzien. LOTISICO. Het Centraal bestuur van de Algemeene Vereeniging 'van Polishouders van Lotisico, gevestigd te 's Gravenhage, van oordeel zijn de, dat inwisseling van polissen van „Loti sico" tegen een obligatie met het oog op dë gewezen vonnissen in eerste intsantie en booger beroep, niet in het belang der polis- honders is, heeft besloten, de leden te ad- viseeren tot niet-inlevering, of zoo zij dit toch wenschen te doen, dan de inwisseling vóór 10 Augustus a.s. te doen plaats hebben, onder protest en onder reserve van alle „rechten", in een aangeteekend schrijven met bericht van ontvangst, en volgens een formulier, hetwelk dezer dagen, tegelijk met een circulaire waarin bovenstaand advies zal worden gegeven, aan de leden wordt ver zenden. Brand in een Pensionaat. Men schrijft uit Ottersum aan de ..Geld." Zaterdagmorgen omstreeks 6 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in een der achter gebouwen van het Duitsehe Pensionaat „Maria Roepaan" alhier. Door spoedige hulp, welke van alle kanten kwam opdagen en de brandspui ten der gemeente en die van Gennep, wist men het vuur tot het achtergebouw te beperken en was men reeds óm 8 uur het vuur geheel mees ter. Het gedeelte, waarin ook de boerderij gehou den werd, brandde geheel uit. De gebouwen moe ten verzekerd zijn bij de Kerkelijke Maatschappij te Amsterdam. Verdronken bjj de vlucht. Donderdag en Vrijdag is onder de gemeente St.Pieter bij Maas tricht een lijk opgevischt. Beiden waren bejaar de Belgen, van welke de een nog zijn schoenen bij elkaar gebonden en zijn boterhammen bij zich had. Misschien zijn zij de grens willen overkomen en bij het doorwaden van de Maas verdronken. Schandelijk. Bij de politie- te den Haag is aangifte gedaan, dat een schipper, die aldaar melk afleverde voor de melkinrichting „de Landbouw," en met zijn schuit gewoonlijk ligt aan de Dunne Bierkade hoek Paviljoensgracht, kinderen van 6 i 7 jaren betrekkelijk zware bus sen met melk liet versjouwen en de kleinen daarna meden am naar Delft en hen dan aan hun lot overliet, zoodat ze te voet naar hier moesten en avonds half elf in de ouderlijke woning terugkeerden. Aan een groot ongeluk ontkomen. Een Zekere v. d. S., inwoner van Sommelsdijk, iemand die zich meermalen schuldig maakt aan misbruik van sterken drank, is aan een groot ongeluk ontkomen. Terwijl hij zich wederom in benevelden toestand bevond, had bij de onvoor zichtigheid zich te slapen te leggen op wat hooi, dat gedeeltelijk op en gedeeltelijk langs de tram lijn van Middelharnis-Öuddorp lag. De machi nist van een aankomenden trein, het gevaar niet bemerkende, reed in volle vaart door en zou den slapende gedood hebben, ware het niet dat de baanschuiver der locomotief in het hooi haakte en dat onder hem wegtrok, waardoor S. al rol lende buiten de rail terechtkwam. Ongolukken. Te Amsterdam is een ijzeren hijschblok, dat circa 12 meter hoog het dek van een aan de Ertskade liggend stoomschip hing, door het breken van een touw losgeraakt en terecht gekomen op het hoofd van een matroos, ten gevolge daarvan deze onmiddellijk dood was. Te Vlissingen is op de werf De Schelde een werkman van een 11 meter hooge stelling gevallen en na enkele uren in het ziekenhuis overleden. De ongelukkige laat een vrouw en twee kinderen achter. Zaterdagmiddag is in het Merwedekanaal te Utrecht een kindje van 3 jaren te water ge raakt en verdronken. Inbraak. Tydens een korte afwezigheid van de bewoners, is Zaterdagavond ten huize van den veehouder Blokhuizen te Over-Diemen (ge meente Diemen) een geldzak ontvreemd waarin zich een bedrag van circa elf honderd gulden be vond. Naar vermoed wordt, hebben hier beken den de hand in het spel gehad. »Zijn geweten sprak." Een 70-jarig inwo ner van Tholen, die circa 50 jaren geleden als soldaat in garnizoen te Middelburg lag, ontving dezer dagen een brief met een bedrag van acht gulden ingesloten. Het merkwaardig epistel luidde „Vriend V.! Uw zal van deze inhoud wel staan zien, daar uw intertijd in Middelburg in dienst waart, heb ik eens een Gulden van uw ont vreemd uit uwe blike doos die van uw vader was gezonden, en daar dit mijn ziel bezwaart, moet ik dit eenig ter mate goed make en. wil dit ook doen met het uw vier dubbel weeder te heven, hopende dat het mijn ziel verligting heven zal en kan het zijn uw tot een zegen." Doodeljjk ongeluk. Zaterdagnamiddag is da 25-jarige signaalwachter van de Holl.. IJz. Spoorweg Maatschappij A. de w., op het sta- tionsemplaeement ter hoogte van de Rijawijk- sche straat, te 's-Gravenhage, toen hij bezig was met het smeren van wissels op een der hoofd sporen, door den uit Delft komenden locaaltreia no. 360 aangereden en gedood. Volgens oogge tuigen zou de man te laat voor den naderenden trein zijn uitgeweken. De W. laat een vrouw en kinderen na. De gesnapte oplichters. Er behoeft wel niet meer aan getwijfeld te worden, dat de twee te Utrecht gearresteerde oplichters, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, dezelfde zijn, die te Amsterdam de filiaalhoudster van „de Unie" en den bakker uit de Nes tot hun slacht offers kozen. Ok mevr. S. de gewezen filiaal houdster, die thans te Rotterdam woont, heeft in de portretten van de gearresteerden de beide personen herkend die zich te haren huize heb ben voorgedaan als rechercheurs van polit ie en al het aanwezige geld hebben medegenomen. Als dus de üxreeMsöné justitie' met de héeren gereed is, kan men verwachten dat zij verder worden opgezonden om voor den Amsterdam- schen reohtar te worden gebracht. GEEN STOPZETTING VAN FABRIEKEN De vereeniging van fabrikanten van eleo- Jrieche zaklantaarne heeft besloten haar be sluit te herroepen om hun fabrieken stop te zetten. Dit beslnit is genomen tengevolge van maatregelen door den minister getrof fen, op verzoek van genoemde vereeniging en van den Ned. R. K. MetaalbewerkslBond. E.-K. BOND VAN PERSONEEL IN DIENST VAN OPENBARE LICHAMEN EN bedrijven: (Van onzen bizonderen verslaggever). Aldus zal de naam zijn van de samenge smolten bonden, de R.-K. Gemeentewerklie- denbond Sint Paulus en de R.-K. Bond van Rijkswerklieden. Laatstgenoemde Bond was in een speciale vergadering des morgens ont bonden, terwijl de afdeelingeni van dien bond des middags werden geïnstalleerd als leden van den nieuwen bond. De voorma lige R.-K. Gemeentewerkliedenbond verga derde 's morgens en deed daar eenige hui»- hondelijke zaken af. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer L. H. van Rooyen, van Amsterdam, aan de benarde tijdsomstandigheden, die zoowel voor ge meente als rijkswerklieden onaangename ge volgen hadden. Voot den bond evenwel is de toestand met ongunstig te noemen, want naast bet verlies van een afdeeling had zü de toetreding van zee nieuwe afdeelingen en een correspondentschap te boeken. Boven dien ondergaat de Bood door -de opname van de Rijkswerklieden een zeer aanmerkelijke uitbreiding. Na deze korte openingsrede deed de secre taris, de beer Jos. van Seggelen, van Haar lem, verslag, waaruit bleek, dat bet ledental thans 1365 bedraagt. Ondanks de ongunstige tiiden kon de penningmeester nog het flinke batige saldo boeken van 825.23, bii een ont vangst van 5912 en een uitgaaf van 5087.01B. Dit batig saldo zal evenwel met betgeen men nog te goed heeft, stijgen tot 1002.54. Na bet uitbrengen door de verificatio- eommissie van haar verslag en door den ad ministrateur van zij® beheer over bet or gaan „De Gemeentewerkman", stelde de ver gadering na eenige discussie den nieuwen naam vast van „R.-K. Bond van personeel in dienst van Openbare lichamen eni bedrijr ven". Op de pauze volgde de installatie der nieu we afdeelingen, die van den R.-K. Rijks werk lied eubond, welke zicli mede gistermor gen ontbonden bad en met St. Paulus *iob nn vcreenigt. De Zeereerw. Bondsadvisenr rector Stroo- mer, hield voor deze installatie een korte rede, waarin hij de leden aanmoedigde nn deze gedrukte tijden niet bet hoofd te laten hangen en dankte den Bond vooi' de hulde hem gebracht bij zijn zilveren priest erf eeaijj De begrooting voor 1916 werd vastgestein in ontvangst en uitgaaf op 6840. m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2