DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. Opruiming Schoenen Klnderhulsvest 29-33, Haarlem DE OORLOG EERSTE BLAD AlaDij en vëraï. P. W. TWEEHUIJSEN, öPEiLÜCÜÏSPElE! - ÖISÏERWIJK HERHALING „l)E VERLOREN ZOON W0EHS3AG 2S JULI 1915 8308 ABONNEMENTSPRIJS t par t maanden *oof Haarlem ea voor «l« plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland per poel. Per week voor Haarlem ea de agentschappen ••••te* Afzonderlijke nummers t Bureau van Redactie en Administratie: PRIJS DER ADVERTENTIËN» resets - Intercommunaal Telefoonnummer 1426» Van lede Buitenland per regel Advertentiën in de rubriek Elke regel meer „Vraag en Aanbod" van S regels GULDEN by levenlange enge* sehikthcid tot werken. Alle betalende abonnés op dit blad, die tn Kei bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN fl jfï f| GULDEN bÜ ff* fl GULDEN b« fi @1 GULDEN by 1» GULDEN by b|j 1111 verlies van een "g 11 verlies van P 1 j| jl |1 verlies van gj a|) breuk van een overlijden. fyf hand o£ voet, N UI oog. ail één daim, g arm of been. GULDEN by verlies van één wijsvinger. GULDEN by verlies van één anderen vinger. DE UITKEEKING DEZEB BEDKAGEN WQBDT GEGABANUEEBD DOOR DE „HOLLANDSCHE ALGEMEENE YEBZEKEKINGSBANK" TE SCHIEDAM. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN AGENDA. 29 JULI. Gebouw g t.-B a v o B.-K. .V ui^suouu B.-K. Bureau voor rechtskundig advies inzake arbeidersbelangen van 89 uur. Esperanto. fc> t. Marthaver eeniging Ged. O. Gracht 111 Betrekkingbureau geopend vau 89 's avonds. St. El is a b e t hsg eboüw Jansstraat 49 van 12 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme kieken der St. Elisabetbsvereeniging. üroote Kerk 23 uur, Orgel be- speling door den beer Louis Robert. (Zie programma Stadsnieuws). Museum van Kunstnijverheid loorop-tentoonetelling. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 10—5 cur tegen betaling van 25 cent6. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. BLOEMEN DAAL. Hotel Duin en Daal dagelijks 2 concerten bij gunstig weer. SCHOTEN 's nam. 7% uur gemeente raad. HAARLEMMERMEER voorin. 11 uur gemeenteraad. IX. ONZE INDUSTRIE. ...et is in dezen tijd nu eenmaal een gebruik en velen zeggen: het is een noodzakelijkheid dat men maar steeds nieuwe vereenigingen sticht. Ik heb menschen hooren praten van „vereenigingsmanie", die zélf aan zeker een half dozijn nieuwe vereenigingen medeplichtig waren! Zoo gaat het. Iedereen denkt dat wat hijzelf voor goed houdt of nastreeft, het aller beste ding is om in vereeniging te worden nage streefd, en nademaal de menschheid nu een maal nooit eenstemmig zal denken, en er tóch altijd menschen zullen zijn die een voorgesla gen denkbeeld „nog zoo kwaad niet" vinden, is het wel een evidente klaarblijkelijkheid, dat het aantal vereenigingen vooreerst niet zal vermin deren De jongste aanwinst van het vereenigings lijstje is, dunkt me, wel waard om hier eens even onder 't zoeklicht van deze kijkjes „van nabij en vèraf" genomen te worden, en wat nader be schouwd. D'r is namelijk nü een vereeniging gesticht van menschen, die zooveel mogelijk, of bij voor keur, alléén Nederlandsche artikelen, of liever: artikelen door Nederlandsche industrie vervaar digd, beloven te koopen 'n Lumineus idéé, dat moet gezegd. Als ieder een het deed, moesten er binnenkort een gewel dige vracht fabrieken op vaderlandschen bodem bij-gebouwd En daarenboven: oppervlakkig beschouwd, is dit wel een denkbeeld dat aantrekt. Het werkt, net precies als de uittocht der Belgen uit hun vaderland, op ons sentimenten ons gevoel zegt tóch al, dat er waarlijk wel wat in-zit, om de vaderlandsche industrie te bevoordeelen boven de vreemde. Alleen maar.toen van Rechtsche zijde een paar jaren geleden zonder sentimentaliteit werd gepoogd om onze vaderlandsche industrie op breeder basis te zetten en door héél het land te bevoordeelen, tóen was de „vrije mededin ging", ook met het buitenland, een axioma voor precies dezelfde heeren die nü het buitenland wil len uitsluiten. Och ja, dat gaat zoo aan dien kant. 'n Argument dient net precies zóólang als het noodig is, en daarna wordt het weggeworpen en is men verontwaardigd als een ander het opraapt en óók gebruikt! Maar laten we hopen, dat al die heeren van den liberalen kant, die nu in vereeniging willen ïjvei en voor het zooveel-mogelijk-bevorderen der Nederlandsche industrie, hun fout hebben inge zien, en voortaan óók zullen bevorderen dat die industrie krachtig genoeg worde om uit eigen macht de klandizie te krijgen die men nü onver diend haar geven wil!.... Doch in die beweging om „zooveel moge lijk Nederlandsche producten te koopen" zit nog meer vreemds. Ik zei het hierboven al: de vereenigings- meierei is er tusschen geslopen, en verbeeld u! wanneer ik mij nu er toe zet om op die manier onze vaderlandsche industrie te bevorde ren, dan kost me dat (buiten en behalve natuur lijk de méér-kosten van sommige duurdere pro ducten, die ik er graag voor over heb) de somma van minstens één gulden per jaar vereen igings- oontributie Ja, het is zoo! Om de vaderlandsche industrie te bevorderen, behoort men in ons vereenigingsrijke Nederland, ?en gezapig onder-onsje te beleggen, een „ver eeniging" of minstens een „afdeeling" te stich ten, pen bestuur te kiezen, encontributie ie betalenEn ik zie dan ook heel gauw al de op roeping komen tot een „stichtingsvergadering" van een afdeeling Haarlem van den bond van koopers van enkel-Nederlandsche artikelen^ of hoe die bond verder heeten mag. Is het niet zot? Menschen van goeden wil hebben vroeger ge probeerd (en ikzelf heb nog wel eens gedachte gehad, dat het wat goeds kon uitwerken) om een bond te stichten van contante betalers, om den Middenstand in dit opzicht te gerieven. Maar van die vereeniging heb ik nooit wat gehoord, en ik denk ook dat het bij de poging wel is gebleven. Zoo zal het ongetwijfeld gaan met dien „bond van koopers van bij voorkeur Nederlandsche artikelen" Ons menschdom in het geheel is er nu een maal niet gauw toe te brengen, om zich te inte resseeren voor dingen uit pure naastenliefde, uit pure vaderlandsliefde of beweegredenen van de zelfde soort. Wij zijn heuschte egoïstisch aangelegd in dezen tijd, en wat koopen betreft: wel, we koopen allemaal, zonder éénige uitzon dering, daar waar we het voordeeligst en het best terecht kunnen, ofwaar we denken zoo terecht te kunnen. Maar uit pure vaderlands liefde duurder te koopenneen, daar zie ik nog maar héél weinig vaderlanders toe komen. 't Hoeft ook niet, zegt die nieuwe bond. „Zoo mogelijk" of „bij voorkeur" moet men koopen de artikelen van de Nederlandsche industrie. Accoord. Maar zoo vraag ik zou het dan niet eventjes wat eenvoudiger wezen, als da leden van den „Bond van koopers enzallemaal zich er eens voorspanden om onze Nederlandsche in dustrie„concurrenz-fahig" te maken, méér dan nu? Onj. te maken, dat zij ook voor binnen- landsch gebruik het goedkoopst leveren kan?... Als we ons dat eens allemaal voornamen, wel dan konden we die „minstens één gulden" voor het lidmaatschap van den „Bondenz." bovengemeld, glad besparen! Wantdan dedenwij het vanzelf, zoo is nu eenmaal de mensch F. S. OVERZICHT. Aan het Westelijk front büjfc de toestand, niet tegenstaande herhaalde en bloedige gevechten, steeds nog onveranderd. Een enkele loopgraaf hier of een mijntrech'er daar met elkaar geruild, dat zijn de eenige wijzigingen in den toestand, welke wij nu al sinds weken achtereen daar kun nen ontdekken. De vliegeniers schijnen echter aan dit front veelvuldig in actie te komen en nog al eens eenig resultaat te bereiken. Zoo meldt het Fransche bericht thans weer, dat een Duitsch vlieger 5 bommen op Duinker ken heeft geworpen. Zonder schade aan. te rich ten, zegt het bericht. Maar 5 bommen, welke in de stad neerkomen, zullen naar wij vermoe den toch niet zonder uitwerking blijven. Een bericht in de Berl. Lokal Anz. zegt dan ook dat er groote branden zijn ontstaan. Aan de Dardanellen wordt het weer leven diger. Het legerbericht uit Konstantinopel begint vandaag met de vermelding, dat de Fransche duikboot „Mariotte" is getorpedeerd. Overigens blijkt daar nog al eenige actie te zijn, al wordt daardoor in den toestand nog niet veel verande ring gebracht. De duikbooteuoorlog trekt nu ook weer meer onze aandacht. Behalve het bericht hierboven bedoeld en van de torpedeering van de „Leelanaw", hebben ons vele andere bereikt, waarin melding wordt gemaakt van aanhouding van schepen of het torpedeeren daarvan. Van het Russische gevechtsterrein zijn de berichten van vorderingen heden niet zoo veelvuldig. Zoowel het Russisch als het Duitsch legerbericht geeft daarvan blijk. Wel is de gevechtslinie weer hier en daar vooral in het voordeel der Duitscbens gewijzigd, maar toch is de opmarsdh even minder vlug als gedurende den laatsten tijd. De Lokal Anz. meent, dat, voor zoover de toestand ziclh laat overzien, voor de verbon den legers het vooruitzicht bestaat, die hoofd verdedigingslinies der Russen door te bre ken, alsook om door samenwerking der voor heen nog gescheiden krachten, succes te be halen. Uit de vele achtereenvolgende successen vertoonen zich reeds waarneembare gevol gen der daadwerkelijk bereikte militaire re sultaten. 29 Juli. Duur 3V«-6l/« Secretariaat „Katholieke Kunstkring" Telefoon no. 25. Hussisch front Bijna alle aanvallen van de Duitscbens hebben de Russen afgeslagen, zoo meldt het Russische communiqué, en ook uit het Duitsch bericht blijkt, dat de veranderingen niet iu zoo'n snel tempo elkaar opvolgen, deze keer. Alleen ten noorden van Grufbie- sow is een flinke overwinning behaald en blijven de Russen hier en daar een weinig terugtrekken. Russisch legerbericht. ST. PETERSBURG, 27 Juli. (Officieel). De groote generale staf meldt! In de richting van Tukum is het Zaterdag naar Schlock begonnen offensief van den vijand met behulp van het geschut der sche- peu afgeslagen. Tusschen de Duna en de Njemen is de vijand Zondag het front Ro- newjeshKeidany genaderd. Ook is hij Kow- ïio van het zuidwesten genaderd. Er zijn ge vechten begonnen. Aan de Narew-linie gaat de vijand voort onae rivierstellingen aan de Pissa bij 't dorp Sinvatki zonder succes aan te vallen. Ten zuiden van Rozan hebben wij na een zeer hardnekkig gevecht met de Dnitsche troepen, die de Narew waren over getrokken, teruggeworpen. Ten zuidoosten van Pultusk zijn de aanvallen van den vij and aan de Prut afgeslagen. Bij de voorste verdedigingswerken van Nowo Georgiewsk zijn kleine gevechten begonnen. Op den lin keroever van den Weicbsel wi>w'on de aan vallen van den vijand tegen de versterkte werken voortgezet. Tusschen den Weicbsel en de Wieprz artilleriegewechtenw Tusseheni de Wieprz en de Bug duurt de slag met groote hevigheid voort Zondag ondernam de vijand, behalve in de hij de Wierpz gele gen streek, over het geheele front een aan val. Ten noorden van Grubiezow ging hij met groote energie en met belangrijke strijd krachten tot zijn offensief over. Niettemin hebben onze troepen bijna alle aanvallen af geslagen en geslaagde tegenaanvallen ge daan. Behalve enkele dorpen, welke beurte lings van de eene partij naar de andere ovengingen, is het front onveranderd geble ven. Aan de Bug, de Zlota Lipa eu den Dnjestr geen gevechten. Duitsch legerbericht BERLIJN, 27 Juli. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Een uitval van de Russen uit Mitau is door ons afgeslagen. Tusschen Poswol, ten Z, van Mitau, en de Njemen volgen wij den terugtrekkenden vijand. De Russen beproef den gisteren onze, over de Narew oprukken de troepen door een grooten en algemeenen, uit de linie Goworowo, ten oosten van Ro zan, WyszckowSerock, ten zuiden van Pul tusk, ondernomen aanval terug te dringen. Het offensief van de Russen mislukte vol komen: 3319 Russen werden gevangen gene, men, 13 machinegeweren buitgemaakt. Ten oosten en zuidoosten van Rozan zijn onze troepen achter den teruggeworpen vijand naar het Oosten opgedrongen. Om de Prut, ten zuidoosten van Pultusk, wordt nog hard nekkig gestreden. Voor Nowo-Geo-rgiewsk en Warschau geen Verandering. Op het zuidoostelijke oorlogsterrein: Voor Ivangorod niets nieuws. Ten noorden van Grabieszow hebben wij den vijand uit ver schillende plaatsen verdreven en namen 3941 Russen gevangen, o. w. 10 officieren. Voor het overige is de toestand van de Duitsche troepeu onder Mackensen onveranderd. Oostenryksch legerbericht. WEENEN, 27 Juli. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Sedert de bestorming van Sokal door onze troepen is ten zuidoosten dier stad om hot bezit eener hoogte gevochten, die voor het bestrijken van den overgang over de Bug van zeer groot belang is. Gisteren hebben onze troepen deze hoogte stormenderhand genomen en daarbij 20 officieren en 3000 man gevangen genomen, benevens 5 machinege weren buitgemaakt. De loop der gevechten ten noorden van Grubiesow is gunstig voor ons. Voor 't overige is de toestand onver anderd. De National-Zeitung bevat een schrijven van een oorlogscorrespondent uit Tamow, waarin deze zegt, dat de concentrische opmarsch van de verhonden legers tegen de West-Russische vestingen onophoudelijk voorwaarts gaat. Deze opmarsch, zoo gaat hij verder, is echter met groote moeilijkheden verbonden, die aan den eenen kant bestaan in den wanhopigen tegen stand van den vijand, die groote en tot nu toe achtergehouden reserves in het vuur gebracht heeft, en ook in de moeilijkheden van het terrein. De bedoelde reserves hadden de Russen in en om Lublin verzameld. Wat den vijand betreft, deze heeft evenals in Mei en Juni, onder de groote doorbraak in Gaiicië, met gebrek aan schietvoorraad te kampen. Daarentegen is het onjuist, dat de Russische troepen aanzienlijk aan weerstandsvermogen verloren zouden hebben, want zij toonen zich vooral bij de talrijke achterhoedegevechten bui tengewoon dapper, hardnekkig en slechts bij eenige troepenafdeeliugen, die zonder hoogere officieren vechten, komt het voor, dat zij zich ieis gemakkelijker overgeven. Bij Krasnoslaw zijn bloedige gevechten van man 'tegen man geleverd. Het kwam tot aan vallen met de bajonet. De Russen lieten de be stormers nabij komen, verweerden zich en moes ten letterlijk uit de loopgraven gesmeten worden. Zij hadden daar sterke strijdkrachten verzameld, brachten steeds weer nieuwe mannen in het ge vecht en het grootste doorzettingsvermogen was noodig, om de doorbraak mogelijk te maken. Wat het gevechtsterrein in Polen betreft, doet zich het gebrek aan goede wegen hinderlijk ge voelen en ook het zand, waarin de mannen lot de knieën wegzaggen, bemoeilijkt alle bewegin gen. Het vooruitbrengen van de artillerie eischt groote inspanning en de kanonnen moeten vaak met acht, ja zelfs met twaalf paar paarden bespannen worden De vijand heeft natuurlijk met dezelfde moeilijkheden te kampen en wordt daardoor zeer in zijn bewegingen belemmerd. Het dreigende gevaar voor Lublin en Iwango- rod heeft het Russische legerbestuur juist inge zien en met het oog hierop wordt alles gedaan om den opmarsch van de legers Mackensen en aartshertog Jozef Ferdinand tegen te houden. Ais verdcdigingss'ielldng werd de spoorweglijn tusschen Lublin en Iwangoro gekozen, waarte gen zich dan ook onmiddellijk de aanval richtte. Het in het leger van Mackensen vechtende Oos- tenrijksche korps Arz kon echter bij Rozaua doorbreken. Een tweede doorbraak vond plaats aan den weg van Piaski naar Bi&koepice. De Duitsche troepen die er vochten, deden den nachtaanval, die tot den morgen duurde en volledig succes had. De troepen van aartshertog Jozef Ferdi nand stuitten in het gebied van Borzechow op Siberische soldaten, die daar sterke stellingen verdedigden. Eenige aanvallen werden afgesla gen, tot het ten slotte gelukte in de loopgraven van den vijand te komen. Er ontstond een groote verwarring onder de Russen en OOOO Siberiërs werden gevangen genomen. Om de dreigende ramp bij Lublin af te wen den, laat het Russische legerbestuur aan den beneden-Dnjestr de aanvallen tegen de aan den Noordelijken oever van de rivier staande troepen van generaal Pflnzer Baltin voortzetten, in de hoop, dit leger te kunnen dwingen, zijn stel lingen op te geven. Tot nu toe zijn al deze po gingen onder groote verliezen mislukt. Het alge meen karakter van de Russische operaties in Zuid-Polen is een strijd der achterhoede op groote schaal. Slechts voet voor voet wijken de Russen terug, zij trachten overal hun stellingen tot het uiterste te houden, waarmede zij den opmarsch van de verbonden legers echter slechts vertragen, maar niet verhinderen kunnen. Van krijgswetenschappelijk standpunt be schouwd, handelt het Russische legerbestuur vol komen juist en doet het wat het kan. Het schijnt zich bewust te zijn, dat het verderf slechts ver traagd, maar niet verhinderd kan worden. Maar het is toch bewonderenswaardig, zooals de vijand, met het oog op zijn gebrek aan ammu nitie, zich verdedigt. Fransch-Belgisch front Kanonvuur, gevechten met handgranaten zoo hier en daar, het is het eenige wat van het Westelijk front bericht wordt. Wijzigingen in den toestand komen bijna niet voor, een enkele loop graaf is alles. Duitsch legerbericht. BERLIJN, 27 Juli. (Officiëel.) Het groote hoofdkwartier meldt: Zwakke aanvallen van de Franschen ten N. van Souchez en het laten springen van mijnen in de streek van Lemesnil (Champagne) hebben geen succes gehad. In de Westelijke Argonnen hebben wij eenige loopgraven van den vijand bezet. Óp de beschieting van Thiaucourt hebben wij opnieuw geantwoord met vuur op Pont Mous- son. In de Vogezen stelde de vijand zich gister avond in het bezit van onze voorste loopgraven op den Lingekopf, ten N. van Münster. Bij Roncq, ten N.W. van Toureoing, i3 een Fransch, en bij Péronne een Engelsch vliegtuig tot landen gedwongen. De vliegers zijn gevan gen genomen. Fransch legerbericht. PARIJS, 27 Juü. (Officiëel.) De generale staf meldt: Wij beschoten de Duitsche kantonnementen te Westen de en Middelkerke. Gisteravond heeft een Duitsch vliegtuig 5 bom men geworpen op Duinkerken, zonder eenige schade aan te richten. In Argonne en den sector van Souchez kanon- BARTELJORISSTRAAT 27. s- TELEFOON 1 7 7 O. liaariemsehs Aiierïag|es. no. 17.0. EEN R.K. VEREENIGING VAN HOTEL- EN CAFé-RESTAURANT-GEëMPLOYEERDEN? In ons artikel „Van Dichtbij en Veraf" wordt gesproken van „vereenigingsmeierei", en hier ter plaatse komen we aandringen op de stichting van een nieuwe vereeniging.„hoe rijmt men dat te saam?" vraagt de belangstellende lezer. Och, heel gemakkelijk! Wij zijn tegen het op richten van allerlei vereenigingen voor particu liere liefhebberijtjes, maar sterk vóór het stichten van vereenigingen die noodzakelijk zijn en niet gemist kunnen worden. Wat met andere woorden zeggen wilvoor de Roomsche vakorganisatie in zooveel mogelijk takken van bedrijf en beroep. En nu hebben we het ditmaal over een groep die nog niet, of geheel op verkeerden grondslag georganiseerd is: de geëmployeerden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Er zijn hier ter stede en in den omtrek heel wat katholieken die in dit bedrijf hun brood ver dienen, maar van een katholieke vereeniging is tot nog toe hier niets vernomen. En tóch is dat hoognoodig, en wordt het tijd zouden we zeggen dat de Nederlandsche Katholieke Bond „St. Antonius" ook hier een afdeeling krijge! Want die Bond bestaat sinds een viertal jaren, en werkt op verschillende plaat sen met' succes. Die bond heeft een deugdelijk Roomsch program, en tal van zaken die een speciaal Roomsch karakter hebben in dit bedrijf, worden door den B'ond „St. Antonius" met krach) nagestreefd: Behoorlijke rusttijden, gelegenheid tot Mishooren, het leerlingstelsel volgens Chris telijke opvattingen, afschaffing van misbruiken bij het dienstdoen van vrouwelijk personeel^ minimumloon, enz. Men ziet, er is op dit stuk volgens de Christe lijke beginselen héél wat te doen, zoo mogelijk ia federatieve aaneensluiting met de bonden en ver eenigingen van niet-katholiek personeel. Maai dan dienen alle katholieken uit dat vak zich bijeen te scharen in hünnen Bond. Wij hopen, dat deze zaak spoedig krachtig wordt aangevat en stellen ons voor, dat het Plaatselijk Comilé der Kath. Soc. Actie hieraan gaarne medewerking zal verleenen. vuur en gevechten met handgranaten. Vannacht zijn eenige granaten van groot kaliber op Atrecht geworpen. In Champagne, aan het front Perthes-Beau- Séjour 'mijngevechten, waarbij de Franschen in het voordeel bleven. Hevig kanonvuur in hef Priesterbosch. In de Vogezen zijn de Franschen er gister avond in geslaagd hun stellingen op den rug van de Lingekopf uit te breiden en te bevestigen en den top tusschen Linge en Carrière te bezet ten. Duitsche artillerie heeft de Schlucht be schoten. Aan de Dardanellen Aan de Dardanellen, waar zooals gisteren werd gemeld binnenkort een nieuwe groote aanval van de gealliëerden is te verwachten, be gint de actie al een weinig toe te nemen, hetgeen blijkt uit het Turkseh legerbericht. KONSTANTINOPEL, 27 Juli. Het hoofd kwartier meldt: Om acht uur gisterenmorgen hebben wij de Fransche duikboot „Mariotte" in de zeeëngte tot zinken gebracht en 31 man van de bemanning gevangen genomen. Bij Ari Boernoe hebben wij den 24en dezer bommen geworpen en brand in de loopgraven van den vijand veroorzaakt. Den 25en dezer heeft onze artillerie een deel van de draadversperringen tegenover onzen lin kervleugel vernietigd. Zij beschoot de stellingen en verbindingen naar achteren van den vijand en bracht hem aanmerkelijke verliezen toe. Bij Sed- ul-Bahr infanterie-vuur, artillerie:gevecht met tusschenpoozen. Een Turksche veikennings-afdeeling heeft aan den linkervleugel in een gedeelte van de vijand^ lijke loopgraven de verdedigers vernietigd en 400 geweren met munitie en zakken vol bommen buit gemaakt. Onze kustbatterijen beschoten de stellingen en de kampen van den vijand aan dejeust bij Sed« ul-Bahr met succes. De vijand beantwoordde hei vuur zonder uitwerking. In den nacht van 25 op 26 dezer en in den foop van den 26sten is bij Arl Boernoe en Sed- ul-Bahr met tusschenpoozen geschut- en geweer, vuur gewisseld. BOMBARDEMETN .VAN PUINKERKEN. BERLIJN, 27 Juli. (Part. S.) Do Berliner. Lokal Anzeiger meldt uit Genève: er- scheidene treffers bij het Duitsche bombar dement voroorzaakten eergisteren errpofe NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 0,7» 0,20 0,40 0,10 4000 500 in ii ii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1