Verspreide berichten BINNENLAND UIT DE PROVINCIE KORTE BERICHTEN beverwijk. Berlqnsche tegenspraak. Uit Berlijn wordt het bericht van de En gelsche pers, dat in de afgeloopen 22 weken den duikbooten-oorlog 98 Britsche en 95 onzijdige handelsschepen tot zinken werden gebracht, tegengesproken. Naar van betrouw bare zijde wordt vernomen, zijn de .cijfers als volgt: .Tot 25 Juli zijn door Duitsche duik- booten in de oorlogszone 229 Britsche en 30 andere schepgu de5 geallieerden tot zinken gebracht, benevens 6. onzijdige schepen, .wel ke vdor schepen der geallieerden werden aangezien. Behalve deze onzijdige schepen aijn 27 onzijdige schepen door'Duitsche duik- booten aangehouden en onderzocht wegens het vervoeren van contrabande en vo'gens het «Prijsgerecht tot zinken gebracht, daar ze4 niet in een haven konden worden ge bracht. Voor de volledigheid zij nog ver meid, dat buitendien 3 onzijdige schepen door puitsche auikbooten door een vergissing zijn beschoten, maar niet tot zinken gebracht. De Engelsche verliezen. Door den Engelschen minister-president is, «n antwoord op een, door het parlementslid Molteno gestelde vraag, medegedeeld, dat het aantal Engelsche verliezen in den oorlog tot 20 Juli 330.995 bedroeg. Daarvan waren 14.428 officieren en 316.567 manschappen. Dit de specificatie blijkt, dat zijn gesneu veld 4000 officieren en 57.384 man, gewond 8430 officieren en 188.190 man, vermist 1383 officieren en 62.502 man, van de landmacht; dat gesneuveld zijn 499 officieren en 7430 man, gewond 87 oificieren en 787 man en vermist 29 officieren en 274 man van de zeemacht. Het 'geheele aantal gesneuvelden bedraagt dus 69.310, het aantai gewonden 197.494, het aantal vermisten 64.188. Tot het einde van Mei waren de cijfers door Asquith gegeven, in totaal 27i.616. Het aantal is dus sedert toegenomen met 5-3.379. Vergeefsche dapperheid! De „Echo de Paris" geeft de indrukken Weer die generaal Porro, souschef van den aan het Fransche, Belgische en Engelsche Italiaanschen generalen staf, bij zijn bezoek aan het Fransche, Belgische en Engelsche front heeft gekregen. De Fransche soldaten zijn verwonderlijk in hun geestdrift, vuur en opgewektheid, zoo zegt de generaal o.a. De artillerie is van den eersten rang, en de transportdienst werkt onberispelijk. Generaal Joffre zegt iedereen met een vriendelijken glimlach goeden dag. „Wat een kracht in zijn eenvoud wat een macht, een 'vernuft en een ijvert" En een keur van officieren I De koning der Belgen is een leider in elk opzicht, maar „oneindig treurig". Zijn leger beslaat uit dappere soldaten, maar zij zijn even treurig als hun koning. Het Engelsche leger bestaat uit prachtige mannen, die uitnemend gekleed en uitgerust en uitstekend gevoed zijn. Zij hebben niets noodig. Zij beschouwfen den oorlog al3 eon sport en gaan ten strijde a's naar een voet balwedstrijd. Aidus generaal Porro. Wat verwonderlijk is, na zooveel dapper heid, beleid en vuur, i3, dat ze nu nog niets vorderen. Zit het em daarin, dat do Duit- schers en Oostenrijkers nog meer uitmun ten? En ook dezen komen niet veel vooruit, 't Is al verspilde dapperheid. De dooden komen uit hun graven. Bernhard Kellermann vertelt in het „Berl. Tageblatt": Het kerkhof van Souchez wordt aange vallen. De loopgraven zijn ineengetroinmeld. Het is onmogelijk het hoofd uit de granaat- kuilen te steken, laat staan om een bericht over te brengen. Aanval volgt op aanval, taai en als bezeten vecht de Franschman. De handgranaten vlie gen over en weerIn heele zwermen bo men ze aan als huilende en sissende gees ten, die uit de lucht vallen. Zij barsten, het kerkhof van Souchez siddert, en de kisten in den grond sidderen mee. Zwarte en roes tige kruitwolken slaan omhoog tus3shen de grafsteenen. De steenen vliegen in de lucht met de blikken kransen en houten kruisen. Tot aan de kisten vreten de granaten zich in den grond. Nu komen de planken aan de beurt. De doodt* daar beneden hooren"niets; ze liggen in diepen, diepen slaap. Maar de granaten, die de doodkisten doen splijten, halen hen te voorschijn, zelfs de dooden moeten opstaan. Ze komen naar boven om te kijken wat er aan de hand is. Is het laat ste oordeel gekomen? Kunnen de levendon, dwazen die zij zijn en die het geheimzinnige' en de wijsheid daar beneden niet gissen, kun- i nen zij niet een andere plaats uitzoeken, als ze iets met elkaar hebben uit te vechten? i De geraamten, die zich oprichten tusschen j grafheuvels en de blikken kransen van het knekelveld stuiven uiteen voor de granaten, die spotten met de aanmatigende beschou wingen van de skeletten. Spoken uit de aarde, geesten uit de lucht, het is geen wonder, dat het hart van den dapperen Franschman kloptl Lichtraketten laat hij opstijgen. Zijn granaten tasten naar onze loopgraven. De storm blaast en .de hoo rnen ruischen, terwijl de granaten mensehen dooden. Den volgenden 'dag heeft het kerkhof nieuwe gasten gekregen. Wat zijn, daarbij vergeleken, die paar dooden, die in hun rust zijn "gestoord? Hier liggen duizend Fransche lijken, hier liggen ook onze veldgrijzen, en allen waren zonen van moeders worden. Deze zullen binnenkort vertrekken naar Heerlen, alwaar een barak voor hen zal worden opgeslagen. Zij zullen hetzelfde loon ontvangen als de gewone mijnwerkers. HET UITVOERVERBOD VAN AARD APPELEN. Van regeeringswege werd gisteren mede gedeeld, dat de uitvoer van vroege aardap- appelen, de z.g. muizen, onbeperkt zou wor den toegelaten, doch dat de te vroeg gerooi de winteraardappelen niet meer moc'bten worden uitgevoerd. Thans verneemt het N. v. d. D., dat in het uitvoerverbod wijziging is gebracht, en dat Zaterdag 81 Juli, 's nachts 12 uur, de gren- TT zen onvoorwaardelijk dicht gaan voor alle Van den Balkan. De bladen vernemen uit aardappelsoorten, dus ook voor de vroege Boekarest, dat ondanks alle tegenspraak, het muizen. Wat reeds gerooid is, kan nu nog gerucht gaat, volgens hetwelk in het begin van worden verladen en kan dan nog bijtijds de de volgende maand een ontmoeting tusschengrenzen over. de koningen van Griekenland, Bulgarije en De prijzen zullen nu wel aanmerkelijk op Bumenië in gezelschap van hun ministers van de markten gaan dalen. De Keizerin naar het front. De Keizerin van Dutschland is Dinsdag naar Oost-Pruisen af ge reid. Te Allenstein werd de Kroonprinses en. ook Von Hindenburg door de Keizerin ontvan gen. buitenlandsehe zaken zal plaats hebben. Deze conferentie heeft uitsluitend het doel zich met de vorming van een nieuw Balkanverbond bezig te houden. Het Leelanaw-incident. Uit Washington wordt gemeld, dat minister Lansing, op grond der ontvangen berichten onmiddellijk maatrege- BEDANKEN VAN DEN HEER VLIEGEN ALS KAMERLID. Naar men verneemt, heeft de heer W. H. Vliegen, wethouder van publieke werken te Amsterdam en lid van het partijbestuur van de S. D. A. P., den wensch te kennen gegeven, in verband met zijn drukke werkzaamheden, als dag weer terugkeerde met een flinke hoeveel heid voedsel voor de hongerig-e jongen. Boter uit zee. Bij den burgemeester-strand vonder te Vlaardingen zijn aangebracht, door den logger VL.' 33 „Nijverheid I," schipper A. Penning, van de reederij Joost Pot, aldaar, als opgevischt uit de Noordzee, een 63-tal vaten boter, vermoedelijk afkomtig van een getorpe deerd scljip. De Haagsche Inbraken. Thans moet naar vernomen wordt zijn vastgesteld, dat de bende van vier personen die zich in arrest bevinden, als verdacht zich te heben schuldig der zaak ïnplaats van de leden van hei scheidsgerecht aan te wijzen een of meer der plaatsvervangende scheidsrechters. Het ver zoek daartoe moet zijn schriftelijk en met redenen omkleed. VELSEN. DE DERDE STOOMPONT. Wij vernemen, dat morgen de proef met de derde stoompont geëindigd is. De pont vertrekt weer naar Amsterdam. Voor velen een groote teleurstelling! IJMUIDEN. Naar huis terug. De alhier aangebracht® gemaakt aan onlangs te 's-Gravenhage gepleeg- °Pvarenden van de Noorsche hark „Harhoe" de nachtelijke inbraken ook betrokken ziin bij f.aai? bedeu met een Noorsch schip via Chris- inbraken, welke ongeveer tegelijkertijd zijn ge pleegd te Boskoop en te Alkmaar. In eerstge>- noemde plaats was des nachts ingebroken in een tuinderswoning .en hadden de ongenoode gasten een brankast geforceerd, terwijl te Alkmaar in gebroken was in de villa van den heer B., ten tiania naar hun woonplaats terug. Eeu luchtschip geziem De stoomtrawler „Annie", welke alhier binnenkwam, heeft op zee een groot Duitsch luchtschip gezien. Na eemge malen onderzoekend om 't visschers- vaartuig te hebben gezweefd, en na zich blijkbaar overtuigd te hebben dat het geen len heeft genomen' om een nota op te stellen aan lid van de Tweede Kamer voor het Amsterdam- Duitschland, waarin schadevergoeding wordt sche district IX te willen aftreden, geëischt, voor de vernieling van de „Leela- naw," op grond van schending der overeen komst van 1828. Geen socialistische conferentie.' De „Vor- warts" deelt mede, dat noch aan het partijbe stuur noch aan de partijgenooten Haase en Kautsky iets bekend is van een Fransch-Duit- sche socialisten-conferentie in Zwitserland. Opstand op Haiti. Naar aanleiding van den moord op den gouverneur van Ouba, kreeg Admiraal Carpenton last de bemanning van den wiens nadeele gouden en zilveren voorwerpen mijnenlegger was, vervolgde het luchtschip werden ontvreemd. Behalve dat de politie beslag zb'n reis.^ heeft gelegd op verschillende inbrekerswerktui- mijnengevaar. De trawler „Jaequline- gen, welk blijkbaar gebruikt zijn bij de inbra- asma IJ. M. 10 en „Moritli" IJ. M. 114. ken, is zij thans ook in het bezit van gestolen ^elke gisterenmiddag naar de visscherjj wa- EERBIEDIGING VAN M1NISTERIEELE BESCHIKKINGEN! Gelijk bekend is, heeft de Minister van Land- bouw aan de gemeentebesturen als zijn wensch te kennen gegeven, dat zij een verordening in het leven zullen roepen, houdende verbod om vee te voederen met rogge of roggebrood. In overeenstemming met dezen wensch hebben B. en W. van Waddinxveen den raad dier ge meente een dergelijke verordening aangeboden. De raad heeft het ontwerp echter met 9 tegen kruiser „Washington" tePort-au-Prince te doen; j stem verworpen, op grond dat de minister inj landen, ter bescherming van de Amerikanen eneen vorig schrijven aan de esturen van land- vreemdelingen. De onlusten duren voort. Op de Amerikanen werd niet geschoten, zoo wordt uit Washington gemeld. Nederlandsche spionnen. Uit Londen wordt bericht, dat er nog tien spionnen zijn gearres teerd, die in Duitschen dienst waren waaronder twee Nederlanders. De U-oorlog. Wederom wordt het lijstje van getorpedeerde vaartuigen aangevuld. Het Bel gische stoomschip Princess© Marie José en de Engelsche trawler Dovey zijn door de Duit- schers getorpedeerd, terwijl de Duitsche gewa pende trawler Senator door een Engelsche duik boot in den grond is geboord. ■-!— -'"IS voorwerpen. Een allemans-vriend. Een niet gekozen candidaat» voor den gemeenteraad té Kerkrade plaatst in eene courant de volgende dankbe tuiging: Hierdoor betuig ik mijn oprechten dank aan hoeren Kiezers uit District I, die op Donderdag 1.1. hun stem op mij uitbrachten. Tevens een woord van dank aan de andere heeren Kiezers, dat ze hun stem niet, op mij hebben uitgebracht. Hoogachtend, (volgt' onderteekening.) Een wildeman. In een kosthuis Assen- delftstraat te den Haag kwam na 6 uur, dus na etenstijd, een bekend Haagsch individu bin- ren vertrokken, keerdenrin elfen avond terug wegens mijnengevaar. Dicht nabij de kust had men drijvende mijnen ontmoet. Sommi gen beweerden dat het een mijnenveld was. Men besloot, daar het gevaar groot bleek, huiswaarts te keeren. Redding op zee. De bemanning van het Russische stoomschip „Balva", dat de vorige week door een Duitschen onderzeeër in den grond werd geboord, ie gered door den Ne- derlandechen stoomtrawler „Oceaan II", die haar te Aberdeen aan land bracht. De Regeeringsvisch. De Ned. verneemt, dat ter Maandag gebonden conferentie tus- echen den minister van Landbouw en een afvaardiging uit de Vereen, van IJmuider •Vischhandelaars, door minister Postlrama in uitzicht gesteld is de mogelijkheid, dat de inkoop van visch aan de vischhal alhier. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Aug. bevorderd tot referendaris hij de Rijksver zekeringsbank, F. M. Roeterink, thans hoofd commies bij die instelling. VERBOD VAN UITVOER VAN STROO. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis, dat vergunningen voor den uitvoer van beperkte hoeveelheden stroo met ingang van 1 Augustus as. niet meer worden verleend. DE N. O. T. EN DE MIDDENSTAND. Gistermorgen vonden in Den Haag de laatste besprekingen plaats tusschen het be stuur der N. O. T. en het Bestuur der Al- gemeene Winkeliersvereenig'ing. Als defini tief resultaat kunnen wij het volgende mede- deelen: lederen Vrijdag van 11—12 uur zal op het secretariaat der A. W. V.. N.-Z. Voorburg wal 334 te Amsterdam, eene commissie uit het bestuur der Winkeliersvereeniging zit ting houden. Belanghebbenden, winkeliers en daarmede gelijkstaande klein-industrieelen kunnen zich daar vervoegen en zullen dan omtrent de wijze, waarop zij moeten handelen om zendingen onder 100 gulden nit Engeland. Frankrijk of Amerika te betrekken, monde ling worden ingelicht. Men kan zich tijd hesparen, door reeds de pro-foi*ma facturen der zendingen, waarvan men vrijstelling verlangt, mede te "brengen. Verder kunnen wij nog berichten, dat thans definitieve machtiging is verleend aan het Bestuur der A. W. V. om bestaande bankgarantie te doen opheffen, indien ten genoege van het Bestuur der A. W. V. be wezen wordt, dat de goederen, waarvoor deze bankgarantie gesteld is, in het binnen land verbruikt of in gebruik zijn. NAAR DE MIJNEN. Na een daartoe door den commandant van het Interneeringsdepot te Harderwijk geda bouwvereenigingen <3e beschikking over den oogst van 1915 heeft gegeven en daardoor een verordening, als thans door den minister wordt gewenscht, inbreuk zou worden gemaakt op diens vroegere beschikking. DE REGEERINGSVARKENS. Naar men verneemt, krijgt het rijks-eentraal- bureau voor distributie van varkens en varkens- vleesch geleidelijk weder de beschikking over j vrij belangrijke hoeveelheden varkens, zoodat te verwachten valt, dat binnen niet te langen tijd met de distributie opnieuw ©en aanvang zal kunnen worden gemaakt. Aangezien de varkensslachtersvereeniging Amsterdam het ondoenlijk acht, zich aan de door de regeering gestelde maximumprijzen i voor het publiek te houden, als de regeering slechts 70 pet. geeft van het benoodigde aan tal varkens, heeft zij besloten, wanneer de re- geering weder varkens beschikbaar stelt, deze alleen te aanvaarden, wanneer het volle benoo-j digde aantal wordt gegeven. j De slagers moeten n.l. de verder benoodigde 30 pet. tegen marktprijs bijkoopen, wat een aanzienlijke schade veroorzaakt. INLANDSCHE TARWE. Het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel, Princessegracht 6a, te den Haag, maakt bekend, dat de Regeering bereid is tot het aan- koopen van inlandsche tarwe (nieuwe oogst) tot een hoeveelheid van ten hoogste 40,000 ton onder de volgende condities 1. De levering zal moeten plaats hebben in September a.s.; „„J 2. de prijs zal ten hoogste bedragen f 310 per last van 2400 K.G., welke prijs overeenkomt met den prijs van Amerikaansche tarwe (Septem- ber-aflading)'; 3. de levering moet geschieden franco Am sterdam, Rotterdam, Arnhem, Groningen of Leeuwarden 4. voor het bij de aanbieding op te geven natura-gewicht moet worden ingestaan. Aanbiedingen voor levering onder opgave van prijs, hoeveelheid en natura-gewicht worden in gewacht bij voornoemd Rijksbureau tot en met 7 Aug. a.s. De beoordeeling, welke aanbiedingen zullen worden aangenomen, berust uitsluitend bij dit bureau. nen. Hij verlangde een portie eten. Dit werdvanwege het Centraal Bureau, die een zware hem, omdat de tijd verstreken was, niet toege-concurrentie was geworden voor de IJmüï- diend. Hij ontstak daarop in woede en liep, metj dener handelaars, zal worden gestaakt, een stoel gewapend, den bediende tot in de keu ken na. Met vereende kracht, waaraan ook het vrouwelijk en mannelijk keukenpersoneel deel nam, werd hij met een gangetje uit het lokaal op straat gezet. De wildeman, die naar alles greep wat voor de hand lag, bezorgde in de korte worsteling.den bediende nog een buil aan het hoofd, door een worp met een mosterdpot. De directeur, die van hoven kwam, deed van het geval aangifte bij de politie. Gevolg van drankmisbruik. Onder de gemeente Voorschoten is door de stoomtram komende van Leiden, overreden een man, J. Z. genaamd, wonende te 's Gravenhage. Het lijk is met de tram naar Den Haag gebracht en overgegeven aan de gemeentepolitie, welke het naar bet lijkenhuis op de Alge meene Begraafplaats vervoerde. De man maakte veel misbruik van sterken drank en schijnt gisterenavond ook onder den invloed van sterken drank verkeerd te hebben. Onder een trein geraakt. Gistermiddag is op het Centraalstation te Utrecht de rij- tnigpoetser W. Oekeloen onder een trein ge raakt, waardoor zijn linkerarm en linker been werden afgereden. Een woeste landweerman. De landweer man W. te Arnhem, die tliuie onaangenaam heden had gehad, keerde Woensdagavond in zeer opgewonden stemming in de kazerne terug. Daarna laadde hij zijn geweer en snelde toen weer de straat op. In de Roggestraat loste hij tot groote ont steltenis van het publiek zes schoten, waar op de man de vlucht nam, achtervolgd door politie en een talrijke menigte. Het werd een wilde jacht. In de Steenstraat liep de man een café binnen, waar bij zijn geweer wegwierp, om dadelijk daarop zijn vlucht te vervolgen. Ein delijk werd de vluchteling in de Hommel straat gegrepen en naar het hoofdbureau overgebracht. Door een officier was het geweer in beslag genomen en toen bleek het dat het met losse patronen was geladen geweest. De landweerman werd, na wat tot kalmte gekomen te zijn, aan de militaire autoritei ten overgeleverd. Treurig. Tengevolge van het drinken van petroleum is het lK-jarig kind van R. uit de Doelensteeg te Hilversum, overleden. Een bijzonderheid nit de vogelwereld. Onder Hendrik-Ido-Ambacht had een koekoek een ei gelegd in het nest van een kwikstaartje. Toen alle eieren, dus die van de kwikstaart- familie en van de koekoek waren uitgebroed, zag het kwikstaartenpaar geen kans meer alle jongen voldoende van voedsel te voorzien. Dit is niet te verwonderen, wanneer men bedenkt 3°n8'e koekoek een echte schrok-op is. nen oproep, meldden zich ruim 700 Belgische moest hulp komen! En die is gekomen. Iloe geïnterneerden aan om in de Belgische mij-de familie kwikstaart dat heeft aangelegd is nen te gaan werken. I ons niet bekend, maar een feit is het, dat spoe- Slecbts 100 kunnen er voorloopig geplaatstdig een winterkoninkje opdaagde en iederenj SCHOTEN. De hoofdelijke omslag. B. en W. stellen voor om voor 1915 aan hoofdelijken omslag te heffen 3 pet. Het scheidsgerecht. B. en W. stellen voor om de voorgestelde slotalinea aan artikel 2 van het ontwerp inzake het (scheidsgerecht door den heer Hooy te lezen als volgt: „In hjijizondere gevallen, ter beoordeeling van B. en W., kan een gestrafte of het betrokken bedrijfshoofd verzoeken voor de behandeling Aangekomen vreemdelingen: Fam. Boosma. Groningen, Kerkstraat 3, 7 pers»; Wertheim, Amsterdam, Stationstr. 9, 7 pers.; E. H. Goudwisch, Amsterdam, Duinweg 15, 5 pers.; mijnheer en mevr. Smit, Amsterdam, Gr. Krocht 21, 2 pers.; mevr. Melcher, Amster dam, Gr. Krocht 21, 2 pers.; G. H, Koene, Amsterdam, Kanaalweg 19, 4 pers.; J. A. van Bezer, Amsterdam, Marisstr. 9, 4 pers.; m8j. Bongaard, Amsterdam, Kruisstr. 7, 1 pers.; Fam. Pijl, Amsterdam, Kruisstr. 7, 6 pers.; G. en C. Hubeek, Amsterdam, School» str. 1, 2 pers.; G. Schreiber, Amsterdam, Schoolstr. 1, 3 pers.; A. Koetser, Amster dam, Brugstr. 10, 7 pers.; Vertrokken: Lurks, Amsterdam, "Brugstr. 10; W. H. A. Roelvink, Amsterdam, Kerk straat 22, 3 pers.; Fam. H. Dirks, Amster dam, hotel Groot Badhuis, 4 pers.; IJ. Steik- man, Den Haag, idem, 2 pers.; D. Biberle, Amsterdam, idem, 2 pers.; mevr. W". Wolt- mann, onbekend, idem, 1 pers.; T. J. Moo- len, idem, idem, 2 pers.; H. Kijzer, Amster dam, idem, 3 pers.; Jhr. Mr. D. E. van Lennep, Heemstede, idem, 4 pers.; J. Eisma Jr., Amsterdam, idem, 1 pers.; J. T. He.y- blom, Rotterdam, idem, 2 pers.J. R. Kampf Hilversum, idem' 4 pers.; P. H. Geraerds- Thesingh, Amsterdam, idem, 4 pers.; W. van Rees, Amsterdam, idem; E. Goldstein, Am sterdam, bptel Garne, 1 pers.; v. Gasselt, Venlo, Driehuizen, 1 pers.; Bertram, Rhenen, Driehuizen, 1 pers.; F. M. L. Horstij, Den Haag, hotel Garne, 1 pers.; C. M. Versteegh, Amsterdam, Adriana Glasina, 1 pers.; Jhr. H. L. Quarles van Uffort, Amsterdam, idem, 7 pers.; S. Konijn, Amsterdam, Paula, 7 pers.; C. H. Haan, Bloemendaal, Paula, 5 pers.; Fam. E. Aassen, Haarlem, Paula, 3 pers.; J. Roermond, Rotterdam, Paula, 1 pers.; mej. Holmans, Amsterdam, Groot Banhuis, 1 pers. H. en J. Francken, Haarlem, idem, 2 pers.; N, Sluyter, Amsterdam, idem, 1 per3.; J. de Ccck Rouaan, Arnhem, idem, 1 pers.; J. J. Laan,. Wormerveer, idem, 4 pers.; J. K. Sij- pestein, Krommenie, idem, 1 pers.; E. Gold stein, Amsterdam, idem, 3 pers.; J. Boot, Hilversum, idem, 9 pers.; Jhr. F. van Stoet wegen, Oosterbeek, idem, 1 pers.; H. J. D. Cramer, Wapenveld, idem, 1 pers.; J. Eisma, Amsterdam, idem, 1 pers.; A. Eisma, Am sterdam, idem, 1 pers.; E. van Sanden, Die ren, idem, 1 pers.; Mevr. C. Tilman, 's-Bosch idem, 1 pers.; Jhr. N. Trip, Hilversum, idem 1 pers.; Mevr. H. Zeeser, Amsterdam, idem, 1 pers.; Tufenthal Canter, Amsterdam, idem, i pers.; A. S. Dresden, Amsterdam, idem, 3 pers.; Fam. Nebbers-Sternberg, Dordrecht, idem, 4 pers.; Jhr. L. F. Tcixecda de Mattos, Beekbergen, idem, 1 pers.; Hijmans Azrf., Amsterdam, idem, 2 pers.; E. Das, Bussum, idem, 1 pers.; G. Khumer, Weenen, idem, 1 pers. Gemeenteraad. In de heden gehouden zitting van den g& meenteraad is afgewezen een verzoek van den. telkens en telkens wéér de oude zangclubs, strijkjes, athletenclubs enz. verrijzen. In den regel heeten zij dan natuurlijk mobilisatie- zus of mobilisatie-zoo. Andere namen zijn er die veelbeteekenender zijn, voor onder-ons jes: Droge Piet, De zilveren Lier, de Kope ren Ploeg, de Zoete Inval e.a. Wanneer wij dichter aan de grens komen en de onder deden op soms uren afstand vaueen liggen, dan kan er natuurlijk van geregeld samen komen en geregeld oefenen geen sprake zijn. Maar, zocals gezegd, zoo spoedig mogelijk wordt de gelegenheid weer benut om onder ling de kunst te beoefenen. In den regel worden de exercities met animo gevolgd. Zij. die er niet met hart en ziel bijkomen, val len vlug genoeg af. De anderen blijven. In de lange vervelende avonden, die op den dienst volgen, zijn deze bijeenkomsten als oasen in ons doodsch bestaan en de lange tijd wordt prettig gekort. Men voelt zich dan echt in Haarlemsch milieu; en de meest bekende Haarlemsch zang- en muziekafdee- lingen leveren hun contingent aan zoo'n mobilisatie-zang- om muziekvereeniging. Na tuurlijk zijn aan het houden van repetities voor zang- of inuziekvereenigingen ook moeilijkheden verhonden. Zoo b.v. het voort durend. heen en weer trekken van de eene ®laate naar de andere, waardoor een ge schoold koor of korps' uiteen getrokken wordt; zoo ook het gaan met verlof van deelnemers; cf het dikwijls wisselen van leiders door overplaatsingen. Een muziek korps heeft tijden gekend dat het om de veertien dagen een nieuwen directeur moest kiezen. Dat zijn echter mobilisatie-moeilijk heden, die met mobilisatie-snelheid worden te boven gekomen. Aan instrumenten en mu ziekstukken is in den regel niet veel gebrek. Ofwel de soldaten bezitten die zelf, ofwel een en ander wordt door particulieren of v e reen i ging en welwillend afgestaan. Met dit laatste worden onschatbare diensten bewe zen. Dat is, wat ik zou noemen: onze groote kunst, waarvan wij allen profiteeren en een kunst die er wezen mag in elk opzidht. Zij draagt veel tot onze ontspanning bii en tel kens hindert het mij, walmeer weer eene malle bepaling van een of anderen supe rieur, zonder noodzakelijkheid, de ontwikke ling ervan stuit of bemoeilijkt. Zoo werd on langs even bepaald, dat de troep niet dan door stafmuziek mócht vergezeld worden. Die stafmuziek zit ergens aan de grens op gedoekt en zoo werd dus feitelijk verboden dat een marcheerende troep door eigen mu ziek zou begeleid worden! Aan goede ontspanning ontbreekt het ons dus, op gepaste tijden, niet. Hoewel wij zelf als particulieren zorgen daarvoor. Maar bovendien vermaken de soldaten zich onder- ling. Ik heb onlangs een zwaarwichtige studie gelezen over de eischen, waaraan moet vol doen een geschikt terrein voor openluchtspe len en aan de andere zijde de hoedanigheden van een tooneelstuk, geschikt om in de open lucht opgevoerd te worden. Het kan ziin dat de daarvoor te overwin nen moeilijkheden zeer groot zijn, maar dan verzeker ik u dat onze soldaten van het Tiende geniale regisseurs zijn. Nog nimmer heb ik mij zoo kostelijk geamuseerd, dan wanneer onze jongens op de heide rondom ons wachtlokaal of op het plein van een noodkazerne een galavoorstelling improvi seerden, waarbij ook zang, mandoline- en vioolmuziek niet ontbrak. Onlangs, op een vervelenden Zondagmiddag, zetten 'n twin tigtal der onzen bet beele dorp op stelten en trommelden de buurt bij elkaar vóór het heeren'huis, waar zij een tijdelijk onderko men hadden gevonden. De toeschouwers bulderden van het la chen om de volmaakte wijze, waarop het be gin eener kermis-voorstelling werd nage bootst. De tamboer bad zijn trommel moe ten afstaan; de hoornblazer ziin tromnet: vier waschblikken deden dienst als bekkens en een goedig toekijkend oud heer moest zijn garibaldi-hoedje en zijn wandelstok afstaan aan den „burgers-, boeren- en buitenlui"-me- neer. Een slangenmensch en een boeienko- ning, beiden gemobiliseerd, maakten ge»- bruik, om de burgers eenige staaltjes van bun behendigheid te laten zien en oogstten een mooi succes. Nooit l th ik aandoenlijkei zang gehoord dun wanneer een aantal zangers onder onze krijgers zich bi ten groepten en in ae zachte zoziieravondsiemming vanaf den rand van een ven of nit een hoschje hun xrnhtige mannenrang weerklonk. Soms verbreekt in de vredige avondrust van het grensdorp je, waar wij de ^ooipos'.en fcetièkkeu, plotseling het mooie Iwirorgeluid van een ouziehtba ren zanger de stilte en heft het lied aan van: de Vissc'hershruid. Om de pomp zijn dan al ras de overige zangers hijeen en reeds weten de dorpelingen dat er dan te genieten zal rallen. Tot laat in den avond wordt er dan gezongen en gegekt en onschuldig pleizier gemaakt, terwijl de aan den hemel glorieën- de maan zorgt voor een fantastische ver lichting. Waarlijk, hij al de misère, die mij de mobi lisatie lijkt te brengen, zullen deze avonden mii later van. de gelukkigste in miin leven toeschijnen. Ik wül hier nu niet verder ingaan op de meer alledaagsehe moppen en het gewone vermaak onder de soldaten; ik wil het hier niet verder hebben over de enkelingen die de heele re6t amuseeren, zooals b.v. die brave boerenzeun, die eerst begon veur te drao gen als 's avonds het licht uit was en alleen in het stroo waren gekropen: zoo dat oer- komieken »elf den keelen naeat niet slapen, konden van de napret als papa-zelf reeds lang aan al het wereldsche den brui had gegeven. Ik wil later over de soldaten-mop^ pen en soldaten-geestigheid afzonderlijk iets zeggen. x Genoeg zij het voor nu om verteld te neD^ hen dat wij als in een kleine gemeente op zich zelf wonen en van de gunstige elemen ten profiteeren, om ons het leven dragelij-, ker te maken. En waarlijk, het moet bekend worden, zelfs in de maatschappij gevierde artisten zijn niet karig om hun makkere van hun gaven te laten profiteeren en ik geloof zeker, dat vele soldaten onzer meest afgelegen dorpen met een graadje hoo- ger ontwikkeld kunstgevoel in de maat-j schappij znllen terugkeeren. Ik ken er zóó' velen, en dat lijkt mij dan een lichtpunt in de mobilisatie-schemering. S0US0FF.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2