STATEN-GENERAAL. SOCIALE BERICHTEN LEGER EN VLOOT ONDERWIJS SPORT EN WEDSTRIJDEN VRAGENBUS RECHTSZAKEN. TRAKTEMENTEN DER OFFICIEREN VAN DE LUOHTVAARTAFDEELING. STOOMVAARTLIJNEN ,unt, de gemeente moet dat ook doen, mits .e man naar billiikehid wordt behandeld. En, aldus de zaken beziende, oordeelt spr. lat een bedrag van f600 niet genoeg is. Vij mogen verder gaan dan het standpunt: ndien de gemeente maar geen schade lijdt, tan is het voldoende. De heer Kooij sluit zich geheel bij het itandpunt van den voorzitter aan on is even- jens voor een bedrag van f 1000 als schade vergoeding. De heer Knaap handhaaft zijn meening en ie heer Suidgeest acht een bedrag van f 600 voldoende. De heer Verkuyl zegt, dat 't den man niet >m een voordeel is te doen, daar hij met hart en ziel boer is en liever wat bleef voort sukkelen. Maar anderen zeiden hem, dat 't niet langer gaan kan zoo. Spr. becijfert dat met een bedrag van f 609 de gemeente ruimschoots is schadeloos ge steld. De heer 't Hooft kan zich geheel veceeni- gen met 't standpunt dat de voorzitter in nam, dat voor wat iets hoort en is daarom voor f 1000. Het college van B. en W. is mitsdien ge heel eenstemmig 1 j. Ten slotte deed de Voorzitter namens B. en W. een voorstel om aan adressant te be richten, dat men bereid is om aan 't verzoek te voldoen, mits hij f 1000 instede van f 600 schadevergoeding aanbiedt. De heer Overmeer diende een amendement in om te lezen f 600 en de heer van Reeu- wijk om den eisch van f 850 schadevergoe ding te stellen. Het amendement van den heer Overmeer werd met 95 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren: Verkuyl, Overmeer, Bus, Knaap en Suidgeest. Dat van den heer van Reeuwijk werd aan genomen met 86 stemmen. Tegen stem den de heeren van Zij verden, Rombout, Kooij, J. van Reeuwijk, 't Hooft en Kistenmaker. Aan adressant zal mitsdien worden bericht, dat op die voorwaarde aan zijn verzoek kan worden voldaan. Wat aangaat bet a a n g e v r a a g d e r jj k s- voorschot inzake de gemeentelij- ke boer der,ij deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. de voorwaarden, waarop het is toegestaan, vermeld in een K. B. zoo bezwarend achtten, dat het h. i. beter is om er geen gebruik van te maken. B en W. vragen daarom machtiging om te trachten eene geldleening van f 49000 aan te gaan en indien zij daarin slagen, aan het Rijk mede te deelen, dat men van het voor schot geen gebruik wenscht te maken. In eene volgende vergadering zal de raad dan een definitief besluit moeten nemen. Nadat de Voorzitter op eene vraag van den heer Van Reeuwijk had geantwoórd, dat hem is gebleken, dat indien men nu van 't voor schot geen gebruik maakt, dit van geen in vloed zal zijn op eventueele latere aanvra gen, vereenigde de raad zich met het door B. en W. voorgestelde. Rondvraag. De heer Knaap brengt de zaak der drink watervoorziening te Zwanenburg ter sprake in verband met het rapport der centrale commissie in zake drinkwatervoorziening. Hij informeert of met Haarlemmerliede reeds is onderhandeld in zake de drinkwatervoor ziening en dat naar aanleiding van 't geen in den raad van Haarlemmerliede door den Burgemeester is medegedeeld. In die raadszitting werd o. m. meÜedeeling gedaau van een plan vanwege het Rijks- drinkwaterbureau, waarbij de mogelijkheid wordt geopend dat ook Zwanenburg van uit Halfweg wordt voorzien. De Voorzitter zeide toen dat dit van zeer groot belang is voor Zwanenburg, doch dat de gemeente Haarlemmerliede geleerd heeft met de gasvoorziening, om met de gemeente Haarlemmermeer op losse voet samen te werken. Het was toen, verklaarde hij, maar uitstel len en steeds rekken, om ten slotte te be sluiten om voor Zwanenburg gas te betrek ken van deze gemeente, waardoor het gp- heele plan in duigen viel. Nu kan de gemeente Haarlemmermeer over een bepaalden tijd besluiten om met der tijd Zwanenburg van drinkwater te voor zien van Haarlemmerliede, doch moet daar bij storten een bedrag van f 2009, omdat de pijpleiding te Halfweg dan grooter moet worden. Nu informeert spr. wat hiervan waar is. In de tweede plaats dringt spr. nogmaals aan op- eene herziening van de schoolgeld- heffingverordening. Hij meent, dat diegenen die het kunnen, moeten betalen hetgeen 't onderwijs per kind kost en had gemeend dat de heer 't Hooft in 't college van B. en \V. die zaak reeds had ter sprake gebracht. Spr. vraagt of binnen niet al te langen tijd van B. en W. in dezen een voorstel is ie wachten. Indien 't niet is te verwachten, dan zullen spr. en zijn clubgenooten in deze een voorstel indienen. De beer Overmeer informeert naar de maximumprijzen van boter en brood. De heer van der Laan informeert hoe 't staat met de broodgeschiedenis. De heer Kistenmaker sluit zich aan bij 't pleidooi voor een andere schoolgeldheffing. Het komt hem voor dat die zaak zoo lang zamerhand urgent is geworden. De Voorzitter antwoordt, dat de minister in zake brood en meel voor de gemeente Haar lemmermeer geen afwijkende regeling wil toestaan, zoodat men van den rompslomp van de broodkaarten niet kan afkomen. Dut deed spr. veel leed. Maar geen zijner pogingen hadden gebaat. Binnen zeer korten tijd zal bet regeeringsbrood in de gemeente worden beschikbaar gesteld. Er is reeds een broodbureau ingesteld. Daar werken twee personen. Doch cr is zoo veel arbeid aan verbonden, dat er nog wel meer zullen behoeven worden aangesteld. Wal aangaat bet regeeringsmeel dat zal nog even moeten wachten. Maar ook de verkrij ging daarvan zal in orde komen. Indien de winkeliers klagen over de boter- orijzen laten zij zich dan tot den Burge- neester wenden. Deze zal dan zien wat voor aen is te doen. Maar hij kan niet alle win keliers aan boter en kaas helpen. Er is voor ïem te veel werk te doen. Wal aangaat eene drinkwatervoorziening is pr voor het centrale, plan en ten opzichte van eene te Zwanenberg hebben B. en W. eeds besloten om met Haarlemmerliede in verleg te treden. Het plan is opgemaakt i'ooi orr.e drinkwatervoorziening te Halfweg en te Haarlemmermeer, nadat Haarlemmer meer aan den directeur van het Rijksbureau de noodige inlichtingen had gegeven. Het verwijt van den Burgemeester van Haarlemmerliede in zake eene traineering met de gasvoorziening is niet onjuist. Spr. had met den vorigen Burgemeester de zaak voor elkaar gekregen en de raad had het goed gevonden. Maar daarna kwam er te Haarlemmer liede een nieuwe Burgemeester. Deze achtte 't noodig 't contract te veranderen.Dit gaf oponthoud. Inmiddels meent spr. dat men van achteren de zaak beziende, in Haarlem mer liede er neit rouwig om zal zijn, dat van de zaak niets is gekomen. Wat aangaat de schoolgeldheffing, spr. zal die zaak in 't college van B. en W. ter sprake brengen en dan in een volgende ver gadering van antwoord dienen. De heer Knaap verklaart zich voldaan en constateert dat het traineeren in de zaak der gasvoorziening de schuld hiervan is, dat de Burgemeester van Haarlemmerliede een nieuw contract ontwierp. Hierna werd de vergadering gesloten. SCHOTEN. Gemeenteraad. De Gemeenteraad kwam gisteren in voltallige zitting bijeen. Na opening kwam aan de orde de benoeming van een commissie tot onderzoek der geloofs brieven van de nieuw gekozen raadsleden. Bij stemming werden in de commissie benoemd de heeren Boxs, Schuurman en Wolff. Tot t onderzoek der geloofsbrieven werd de vergadering geschorst te 7.40 min. Te 9.10 wordt de openbare vergadering einde lijk heropend. Na de heropening brengt de heer Schuur man namens de commisise een schriftelijk rapport uit. De commissie deed opmerken dat de heer Pruschen wel een openbare betrekking bekleedt, maar niet een, de volgens art. 23 der Gemeente wet met het lidmaatschap van den raad onver- eenigbaar is. En wat aangaat den heer Magendans ver klaarde zij dat diens naam op de verklaring van het ingezetenschap met twee a's voorkomt en op den burgerlijken stand der gemeente Utrecht, waar hij is geboren eveneens met twee a's. De andere stukken vermeldden zijn naam met een a. Kennelijk had om die redenen het onderzoek der geloofsbrieven zoolang geduurd I Overigens adviseerde de commissie tot toe lating der heeren Verton, Verkooy, Pruschen en Magendans. Zonder discussie en z. h. s. werd door den raad daartoe besloten. Nu véilgde nog de lezing der notulen, die vrij uitvoerig waren, waarna mededeeling geschied de van de ingekomen stukken. In handen van B. en W. om praeadvies wer den gesteld: een voorstel van den heer Verkooy in zake in trekking van het raadsbesldit waarbij bij den bouw de verplichting van platte daken is op gelegd. een adres van de coöperatieve Bouwvereeni- ging „Het Vliegend Wiel" aangaande aanslui ting aan de duinwaterleiding van Haarlem. een verzoek van A. Heijn om verbouwing van het perceel Gen. Cronjéstraat No. 14. B. en W. adviseeren afwijzend op een adres der vereeniging van ambtenaren in dienst der gemeente Schoten om wijziging van het raads besluit tot het verleenen van een toeslag op het loon wegens de duurte van levensmiddelen in dien zin, dat de toeslag ook worde verleend aan hen, die meer dan 832 en minder dan 1000 per jaar inkomen hebben. De raad veerenigde zich daarmede zonder descussie en z. h. s. Aan de orde kwam verder het voorstel aan gaande vaststelling van verordeningen betref fende het personeel der gemeente-secretarie en van den Burgerlijken Stand. De heer H o o y deed opmerken, dat 't rapport der commissie heel weinig afwijkt van 't oor spronkelijk concept van B. en W., zoodat de leden der commissie kennelijk tot 't inzicht kwa men, dat het voostel van B. en W. goed was en haar arbeid dus onevenredig was aan de groote oppositie die in den raad opging 'toen B. en W. hun voorstel indienden. Alleen wat aangaat de salarieering gaat de commisie verder. Wat is daarvan de reden, in formeerde spr. De Voorzitter antwoordde, dat de com missie daadmede geheel in het schuitje van B. en W. komt en dat 't B. en W. niets dan aange naam is dat de commissie meer salaris wil toe staan, dan B. ©n W. hadden voorgesteld. De heer V e r k o o y achtte dat de commissie geen onbelangrijk werk deed door voor te stel len de salarissen dusdanig te regelen, dat zij meer in overeenstemming komen met die welke in andere gemeenten woden toegekend. Na eenige discussie bij de artikelen werd eerstgenoemde verordening in haar geheel vast gesteld. Bij de verordening aangaande den Burger lijken Stand diende de raadscommssie van on- erzoek een voorstel in om in stede van 4 te be noemen 5 ambtenaren van den Burgerlijken stand. De heer H o oy vond 't vreemd, dat de com missie nu voorstelde 5 ambtenaren te benoemen, terwijl een harer leden toen B. en W. dat aan vankelijk deden, zicli daar tegen verklaarde en dat B. en W. nu voorstellen 't aantal ambtena ren op 4 te bepalen. Nadat do heer Verkooy 't voorstel der commissie had verdedigd werd dat met 76 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heerenHooy, de Vries, van Steen, Wolff, Cobelens en Boxs Ten slotte word ook deze verordening in haar geheel vastgesteld. Benoemd werden tot 2en ambtenaar van den Burgerlijken stand de lieer II. G. Rijs, tot der den ambtenaar idem do heel E. Asjes en tot vijfden idem de heer A. Poth. B. en W. stelden voor het salaris van den len ambtenaar te bepalen c p 100, van den 2en op 100, van den 3en op 150 en van den 4en en den 5en ieder op 75 Op voorstel van den beer Boxs werd besloten met 75 sternen het salaris van den 4en en 5en icier op 50 vast te stellen en op voorstel van den heer Verkooy met 103 stemmen om dat van den len en den 2en op 75 vast te stellen. Aldus geamendeerd werd 't voorstel van B. en W. aangenomen. Daar 't reeds over 10% uur was, werd geen nieuw agendapunt meer in behandeling geno men en werd na de rondvraag die niets, bijzon ders opleverde, de vergaderig te ongeveer 11 uur gesloten. Kennnelijk gevoelen nu de verkiezingen ach ter den rug zijn de soc. dem. geen behoefte meer om met allerlei hatelijkheden en aanmerkingen op gementeambtenaren te komen aandragen. Ze ïiielden zich heel de zitting merkwaardig kalm. GEWISSELDE STUKKEN. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het 10e hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstaar 1914 (bijdrage aan het Koninklijk N ationaal Steuncomité 1914 toe te kennen in de jaren 1914 en 1915.) In de memorie van toe lichting zegt de minister, dat aangezien het aa giften ontvangen bedrag thans rond 2,250,000 is en blijkens door den algemeen© secretaris van het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 verstrekte inlichtingen dat bedrag ook inderdaad is uitgekeerd, zou ter voldoening aan hetgeen in uitzicht werd gesteld, een rijks bijdrage zijn te verleenen tot gelijk bedrag en het oorspronkelijk geraamd en sedert toegestane bedrag van 600,000 derhalve zijn to verhoo- gen met 1,650,000 weshalve laatstgenoemd bedrag thans wordt aangevraagd. TT-i i STUDIE-COMMISSIE. Men verzoekt ons hot volgende to willen mededeel en Naar aanleiding van de gerezen en bestaande meeningsverschillen omtrent het wezen en de taak van de arbeidersorganisatie en van de vak organisatie heeft het Doorluchtig Episcopaat het besluit genomen, tot benoeming eener Com missie ter bestudeering van het vraagstuk, over te gaan. De resultaten dezer studie zullen, in een rap port verwerkt, aan het Doorluchtig Episcopaat worden voorgelegd. Tot leden der commissie zijn benoemd de vol gende heeren: Prof. J D. J. Aengenent, voorzitter; Pas toor Mutsaers, Den Bosch; J. van Rijsewijk, Tilburg; Henri Hermans, Maastricht; Alb. van der Kallen, Breda en A. B. J. Engels uit Lei den. Mgr. Prinsenvte 's-Hertogenbosch, welke door het Doorl. Episcopaat met de installatie dezer commissie was belast, heeft zich Zondagmid dag ten zijnen huize, van deze taak gékweten. Hij deelde do heeren hunne benoeming mede, welke deze allen aanvaarden, er aan toevoe gende, dat door het Doorl. Episcopaat, Prof Aengenent tot voorzitter was aangewezen. Mgr. Prinsen sprak voor het welslagen van den arbeid der commissie zijn beste wenschen uit; waarna hij 3e leiding dér vergadering aan Prof. Aengenent overdroeg. Tot" secretaris der commissie werd gekozen do heer A. H. J. Engels, te Leiden. Wij ontvingen dit bericht gisteren t© laat om 't nog in ons vorig nuüimer te kunnen plaatsen. BEVORDERING VAN MOBILISATIE- VRIJWILLIGERS De minister van oorlog had, zooals men weet, bepaald, dat de z.g. mobilisatie-vrijwilligers, in afwijking van de bepalingen in bijzondere geval len kunnen worden voorgedragen voor bevorde ring. Het legerbestuur heeft nu bepaald, dat bij het doen van voorstellen tot bevordering, reke ning moet worden gehouden met de wensehe- lijkheid, dat bevordering alléén behoort te ge schieden, wanneer daardoor van de'zeer ruime algemeene ontwikkeling van sommigen der vrij willigers een beter en logischer gebruik kan worden gemaakt ten bate van den militairen dienst. De bevordering moet dus niet als belooning beschouwd worden van personen, die, hoe ver dienstelijk zij overigens ook mogen zijn, zich niet boven, het normale ontwikkelingspeil ver heffen. Bij kon. besluit zijn de traktementen van de officieren der luchtvaartafdeeling als volgt ge regeld Tweede-luitenant 2000; eerste-luitenant bij aanstelling 2300; eerste-luitenant na resp. 8, 12, 15 en 18 jaren dienst als officier 2600, 2800, 3000 en 3300 en na 15, 20, 24, eh 28 jaren dienst als officier resp. 3400. 3600, 3800 en 4000. EEN KEPI VAN GRIJS LAKEN. Aan de officieren, onderofficieren en minde ren, tot wier uitrusting de sehako behoort, wordt vergund, voorloopig totdat over het al of niet invoeren van de kepi zal zijn beslist, in plaats van de scliako, voor eigen rekening een kepi van grijs laken te dragen, van gelijk model als die, waarmede bij verschillende korpsen een proef zal worden genomen, met dien verstande, dat voor officieren en onderofficieren het laken van fijner kwaliteit kan zijn; dat de kokarde van officieren van gouddraad is met oranjezijden hart en voor onderofficieren geheel van zijde. I)e voor eigen rekening aan te schaffen kepi belideft voorshands niet van een indeelings- distinctief te zijn voorzien. De kepi heeft on geveer het model van de thans nog bij de oude uniform gedragene, heeft echter een bruin lederen stormband en inplaats van het gouden of geel katoenen koord aan de onderzijde 'n on geveer 2 c.M. breeden, grijzen band, die aan boven- en onderzijde al naar Eet wapen, waartoe de man behoort, blauw groen, rood of zwart gebiesd is. ZAKENVERLOVEN. Ten opzichte van het verkrijgen van zaken- verloven door militairen is bepaald, dat de ver zoeken hiervoor moeten gericht worden tot den opperbevelhebber en ingediend bij den ka pitein van het corps. De aanvragen moeten vergezeld gaan van een verklaring van den burgemeester der woonplaats van den aan vrager. PROF. MR. H. B. GREVEN. Naar de „L. Ct." verneemt, heeft prof. mr. H. B. Greven, sinds 4 Febr. 1880 hoogleeraar in de staatshuishoudkunde en statistiek aan de Universiteit te Leiden, wegens gezondheids redenen ontslag gevraagd. WEDSTRIJDEN VOOR MILITAIREN EN POLITIE IN HET STADION. In het Stadion te Amsterdam zullen op 2 Augustus a.s. verschillende wedstrijden plaats vinden voor militairen en politie. Er zullen voetbalwedstrijden zijn om het milL tair voetbalkampioenschap van de Stelling Amsterdam en athletiekwedstrijden van de Am- stordamsche politie gymnastiek- en sportver- eeniging. Het programma luidt als volgt: 10.30 10.45 Series 100 M. hardloopen. 10.4511.15 Speerwerpen. 11.1511.25 Serien 400 M. hardloopen. 11.2512.Discuswerpen. 12.1.Voetbal (4 elftallen.) 1 .1.30 Pauze. 1.30 Beslissing 100 M. hardloopen. 1.302.— discuswerpen. 2 .2.45 Eindwedstrijd voetbal (le helft.) 2.453.Beslissing speerwerpen. 3 .3.45 Eindwedstrijd voetbal (2e helft). 3.45 Beslissing 400 M. hardloopen. 4.Prijsuitdeeling. Als voorzitter-kamprechter zal optreden de heer J. Ploeger, terwijl de heer O. F. Kellen- bach tijdwaarnemer zal zijn. De voetbalwedstrijden gaan tusschen de vol gende elftallen: fort Nichtevecht, Kantonne- ment Purmerend, Hospitaalsoldaten Amsterdam en fort IJmuiden. WIELRIJDEN. AMSTERDAMSCHE WIELERBAAN. Zondag a.s. zal op do Amsterdamsche Wieler baan een wedstrijd over 75 K.M. achter motoren gehouden worden tusschen Van der Stuyft en Blekemolen. Verder korte afstand wedstrijden en tandemwedstrijden voor beroepsrijders, waaraan o.m. zullen deelnemen: Schilling, de Castro, Klaas van Nejr, Didier, Lamijn, Straal, Tulleken en Nijland. V r. Op welke dagen en hoe laat worden de groenteinpiiingen gehouden te Noordwij- kerhout? A n t w. Ile veilingen van „Eensgezind heid" zijn -voorloopig nog Maandag, Woens dag en Vrijdageavonds half zes, na aan komst van trein 5.20 uit richting Haarlem. De veilingen worden eerlang dagelijks ge- honden. V r. Wie is de voorzitter van den R.-K. Bond van Gemeentepolitiebeambten? Antw. De heer E. van Duin, Oranje- boomstraat 38B, Rotterdam. V r. van A. M. te S. over Lotisico-lot. Antw. Wendt u tot den secretaris van 't „Comité van Actie", den heer H. K. Michel- sen, Gaelstraat lb, alhier. V r. Wanneer kan verwacht worden, dat de ingeschrevenen van den landstorm, van de lichting 1916 onder de wapenen zullen moeten komen? Antw. Dat zal nog wel een tijdje duren. Eerst komt 1915, dan 14 en 13 en zoo terug. 1916 is dus nog lang niet aan de beurt. V r. Wat is de beste weg per fiets van Tilburg naar Haarlem? Antw. Tilburg Breda Moerdijk Willemsoord Dordrecht Rotterdam Leiden Haarlem. V r. Kunt u mij ook den kortsten weg opge ven per fiets van Haarlem naar Roelof- arendsveen? Hoeveel K.M. is het? Antw. Haarlem Heemstede Hoofd dorp Aalsmeer Oude Wetering Roe- lofarendsveen. (24 K.M.) Vr. Waar moet ik mij vervoegen, 't liefst aan R.-K. zijde, om een (gratis) cursus te doorloopen voor het Roode Kruis of zooiete dergelijks, om ten tijde van oorlog te kun nen medegaan als verpleegster. Als er geen gratis cursus bestaat, is zulks ook juist niet noodig. Antw. Bij Dr. H. v. d. Berg, Spaame 6, Haarlem. V r. Gaarne deed ik een beroep op uwe alwetendheid. Kunt u me ook een middel aan de hand doen om glaspapier (z.g. trans parantpapier) op een vluggere wijze van het glas te verwijderen dan door het af te krab ben? Dit duurt zoo lang. Antw. De geachte vrager vleit ons wel! Hij schijnt overigens wel wat ongeduldig. Ons dunkt, dat het met warm water al vrij vlug zal gaan. V r. Kunt u mij ook zeggen, hoe men wrat ten weg kan maken? Antw. Daar worden zooveel middeltjes voor gegeven. Vraag eens bij een apotheker. Dat is een secure weg. V r. Waar moet ik mij vervoegen om aan het Roode Kruis te komen? Antw. Bij dr. H. v. d. Berg, Spaarne 6, Haarlem. Vr. Waar -kan ik mij vervoegen om als vakman aan do H. IJ. S. M. te komen, hij den spoorweg? Antw. Bij de Directie te Amsterdam. V r. Wanneer een dienstbode met Mei in haar betrekking komt en mevrouw zegt haar den dienst op tegen Augustus, heeft mevr. flan het recht om de Godspenning in te houden? Antw. Neen. Vr. Kunt u mij ook zeggen of Fran- sche krijgsgevangenen bezoeken van hunne familie mogen ontvangen in Duitschland in het kamp? Mijn broer is krijgsgevangen in Paderborn (V estfalen). Moet ik ook een pas hebben? Antw. Een pas moet u daarvoor zeker hebben. Of u uw broer bezoeken moogt, zult u pas aan bet kamp zelf kaxnnen informee- ren. V r. Ik ben 2% jaar werkster geweest bij den Boerenbond en heb een week verlof ge- viaagd, omdat ik naar mijn zieke zuster moest. Toen ik terugkwam, heb ik gedaan gekregen en ik ben nu al 3 weken zonder werk. Kan ik nu nog iets vorderen? Ik had 'het niet aan mijnheer-zelf gevraagd, of schoon hij wel bet hoofd is, maar ik dacht dat dat voldoende was. Antw. Wat was voldoende, dacht u? Dat is niet duidelijk. Hebt u verlof gekregen van iemand, die reché had het te geven? f00 ï,a» is dan bij het ontslag de wettelijke termijn niet in acht genomen? Eerst dèn zult u schadevergoeding kunnen vorderen. V r. Zou u mij ook kunnen zeggen hoeveel belasting ik moet betalen naar het inkomen, als mijn loon is 28 cent per uur en ik 60 uur in de week werk. Daarvan wordt af gehouden 4 pet. voor pensioen. Ik heb twee kinderen: een jongen wordt 5 Augustus 17 jaar en een jongen is 2 Februari 5 jaar ge weest. Antw. 2.66 Rijksinkomstenbelasting. Vr. van P. G. te Haarlemmermeer over beregenden hoed met vioolbloemen. Antw. U moet den hoed uitwasschen met zuringzout. Vr. Ik heb een petroleumvlek in mijn vloerkleed. Zou u. mij een middeltje kunnen zeggen om deze er uit te verwijderen? Antw. Niets aan doen. Buiten hangen.; na 8 dagen is de vlek eruit. Vr. Wanneer zal ik vermoedelijk opge roepen -worden voor den landstorm? Ik ben met April 27 jaer geweest. Van welke lich ting hen ik? Antw. U bent van de lichting 1907. Dit jaar zal u wel niet meer behoeven te ko men. In ieder geval wordt u twee maanden van te voren gewaarschuwd. Vragen over landstorm; of afgekeurden moeten herkeurd worden. Antw. Afgekeurden zullen behoudens en kele uitzonderingen niet aan een herkeuring worden onderworpen. Ze blijven dus buiten den dienst. Diefstal met inklimming in dronkenschap. De krijgsraad te Willemsoord deed uitspraak in de zaak van den matroos le klasse, die te rechtstond ter zake van lo. diefstal van een binocle met inklimrning in den nacht in de woning van den adjunct-loodscommissaris S. te Helder, 2o. diefstal van een stoel uit het café de K. te Helder, beide f eiten gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juni 1914, en 3o. desertie. Overeenkomstig den eisch werd de beklaagde van beid© eerste feiten, gepleegd in dronken schap, vrijgesproken en ter zake der desertie veroox'deeld tot drie maanden militaire gevan genisstraf met aftrek. Geëischt was voor de desertie vier maanden. Verdediger van den beklaagd© was mr. Kraak man uit Alkmaar. Ter zake van zijne gedragingen in den be- wusten nacht werd de beklaagde verwezen naar den commandeerenden officier ter disciplinaire correctie. Faillissementen. (Uit de St. Ct.) Failliet verklaard: 22 Juli A. Bruynen, vroe ger bakker en winkelier te Kessel, thans te Helden. Geëindigd, door het verbindend worden der uitdeelingsljjst, het faillissement van Jos. Hen driks, koopman te Swalmen. Failliet verklaard: 13 Juli W. Pot, timmer man Holten. 21 Juli H. Grootjans, Geleen, 26 Juli Th. Warmerdam, zetkastelein, vroe ger houder van een huis van koop met recht van wederinkoop, Hilversum, Achterom 59. F. H. O. J. A. Buijinck, winkelier ia koloniale waren, Amsterdam, Frederik Hen drikstraat 170. 27 Juli H. van der Vegte, schilder, Huizum, Huizumerlaan D 117. Opgeheven is het faillissement van G. Wint- gens, te Kunraderhuis, Voerendaal. Stoomvaart Mij. Nederland. Prinses Juliana (thuisreis) arriveerde 28 Juli te Suez. Riouw vertrok 29 Juli van Amsterdam naar Newyork. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Iris vertrok 28 Juli van Catania naar Pa lermo. Orion, van San Nicolas naar Ne derland, vertrok 28 Juli van St. Vineent. Saturnus arriveerde 29 Juli van Buenos Ayres te Rotterdam. Themis, van Spanje naar Amsterdam, arriveerde 28 Juli te Deal. Triton vertrok 28 Juli van Huelva naar Savannah. Diana vertrok 29 Juli van Am sterdam naar Cadix. Niobe vertrok 29 Juli van Amsterdam naar Kopenhagen. Tellus vertrok 29 Juli van Amsterdam naar Barcelona. Vesta vertrok 29 Juli van Am sterdam naar Lissabon. HollandAmerika Lijn. Noor dam arriveerde 29 Juli van Rotter dam te New-York. Mesna, van Rosario naar Rotterdam, ver trok 25 Juli van Montevideo. Oosterdijk aiTiveerde 27 Juli van Newport News te Spezia. Zaandijk vertrok 28 Juli van Sa vannah naar Rotterdam. Iiotterdamsche Uoyd. Tambora (thuisreis) passeerde 28 Juli 1 u. nam. Ouessant- Rindjani (uitreis) vertrok 29 Juli van Suez. Kon. Holl. Lloyd, Zaanland vertrok 28 Juli van Amsterdam naar Buenos Ayres. Tubantia (thuisreis) vertrok 28 Juli van Vigo. Stoomvaart Mij. Oceaan. Rena arriveerde 29 Juli van Batavia te Amsterdam. Kon. Paketvaart- Mij. Roggeveen, van Buenos-Ayres naar Rot terdam, is 28 Juli Ouessant gepasseerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8