TWEEDE BLAD ^wielbanden Madonna. «HIEVEN UIT HAAILEIXE8ITE8 J. W* d. HEER, DE OORLOG ï-ÊUiLLElON -^dkoopst adres cn c ipeistraat 7-9 injdi Anepng, MAANDAG 2 AUGUSTUS I9I5- X. Nu de verkiezingen achter den rug zijn is het de geschikte tijd om over verschillende zaken eens een woordje te spreken „n™r De gemeente Haarlemmermeer teh ^g^er 21,000 inwoners, behoorende tot den boeren, midden- en arbeidenden stand. De gemeenteraad van Haarlemmermeer telt 17 raadsleden, waarvan er vóór de verkiezingen 16 tot den boerenstand behoorden. Door de laatste verkiezingen is dit eenigszms gewijzigd en is er een middenstander en een dokter in den Raad bijgekomen. ta het staat vast, dat de laatste verkiezingen óók gestaan hebben in dit teeken, dat onze Raad, een betere afspiegeling moest zijn van de bevol king. En ik geloof ook, dat de uitslag hieraan niet vreemd is. Vroeger, toen de bevolking van de Meer slechts bestona uit landbouwers, was het begrijpelijk dat de Raad ook uit bijna niet anders dan landbou wers was samengesteld. Maar thans, nu wij hier een beduidende mid denstand hebben, nu het aantal arbeiders niet Mleen boerenarbeiders, maar ook spoorwegperso neel, bouwvakarbeiders e. a. omvat, thans gaat deze verhouding niet meer op. En het wordt m. i. meer dan tijd dat onze gemeenteraad over wat nieuwe krachten te be schikken krijgt. Vooreerst zou een arbeider in onzen Raad goed °P z'n plaats wezen. Ook de middenstand mag wel wat beter ver tegenwoordigd worden. De pasgekozen anti-revolutionair P. Borst heeft den weg daarvoor reeds geëffend. Maar voldoende is het toch nog niet. En daarom, voor de volgende verkiezingen over deze punten eens grondig van gedachten gewisseld. En de arbeiders en middenstanders maken maar eens propaganda daarvoor onder hun me destanders. Maar de beste propaganda zal zijn versterking der organisatie. Daar vandaan moet het komen. Daar leert men ook de geschikste personen kennen, voor het vervullen van dergelijke func ties, en bovendien, op zoo'n vergadering wordt men gesterkt in de overtuiging, dat men voor die zaak met alleen staat. Integendeel! Daarom dus middenstanders, aan den arbeid En gij arbeiders? Wat zult gij doen? Zult gij nog langer blijven voortdommelen, of is er van u ook iets te verwachten? Maar ook voor ons, bewoners van de Meer is deze" verkiezing leerzaam. De sociaal-democraten van Aalsmeer wilden op grond van hun aantal stemmen, meerdere zetels bezetten. En omdat hun dit niet gelukt is, schreeuwen zij moord en brand. Maar toen hier in de Meer herstemming was tusschen een katholiek en een liberaal, toen er kans was, dat het derde deel der bevolking in den gemeenteraad zou zijn vertegenwoordigd door 1 katholiek, zegge één, van de 17 raadsle den, zie, toen stemden diezelfde sociaal-democra ten, blijkbaar uit het oogpunt van evenredige ver- tegenwoordiging, op den liberaal I En omdat nu schijnbaar in Aalsmeer de rechtsche kiezers den j liberaal op het kussen hielpen, roept de corres- pondent van dat socialistische weekblaadje triom- phantelijk uit: „Zie je nou wel, dat liberalisme en clericalisme op één wortel stoelen." Het liberalisme wordt dus verpersoonlijkt als i de vertegenwoordiger van het kapitalisme. Wat 1 zal dan die redacteur van dat blaadje partij genoot Nagtzaam een raar gezicht zetten, want volgens zijn partijgenooten in Aalsmeer is hij door de kapitalisten van Haarlem op het kus sen gebracht, en omgekeerd de kapitalisten door hen. 't Is toch lastig, als je met je eigen geen raad meer weet. Volgens de partijgenooten in Aalsmeer, hebben dus de soci's in de Meer op den kapitalist ge stemd. Commentaar overbodig! En onthouden s. v. p. Het slot van dit stukje is het vermakelijkst. „Wanneer je zelf geen rooie cent in je bezit hebt, en je bent tegen het socialisme, dan ben je leen kapitalist!" Aangezien ik niet „bewust" ben, jmoet ik tot mijn.grooten spijt verklaren, dat ik - zooiets niet snap. Geen cent in je zak, en toch kapitalist. Het staat er woordelijk Omdat wanneer je geen socialist ben, voor deze maatschappij zijt, voor „uitbuiting", voor i dit, voor dat, kortom voor alles wat niet söcialis- i tisch is, en dan ben je doodeenvoudig kapitalist! 't Is om te lachen Dat er door de practische toepassiiig der ka tholieke beginselen, in het maatschappelijk leven veel, zeer veel gedaan kan worden voor de ophef fing der sociale nooden onzer maatschappij, schijnt deze scribent niet eens te wetem En dat noemt zich bewust. Katholieken van de Meer! Bovenstaande speelt zich af in uwe onmiddellijke omgeving. Daarom wilde ik het aan de vergetelheid ont rukken. Voor een a.s. kennismaking met onze roode vrienden is het pad dus geëffend. Doet er u voordeel mee! OBSERVATOR. De sociaal-democraten zijn over de verschillen de gemeenteraadsverkiezingen hier in den omtrek niets te spreken. In hun orgaan, dat wekelijks verschijnt, wordt erg gesputterd over die verkiezingen. "Dat dit niet altijd op de eerlijkste manier ge beurd, zijn we van hen al gewend. En daar ook in de Meer de soci's op komst zijn, zullen wij de inwoners in het algemeen en de ivbeiders in het bijzonder even inlichten, op welke 1 ijze de socialisten hun nederlagen trachten goed te praten. In Aalsmeer dan, hebben de socialisten een strop gehaald. En een groote ook. Er was één aftredende sociaal-democraat en de rest bestond uit aftr. liberalen. Volgens evenredige vertegen woordiging daarop komen wij dans ton ds te rug hadden zij recht op meerdere zetels. Daarom werd er nog een candidaat gesteld door hen. De liberalen, dit ziende, verklaarden hen den oorlog. En zij stelden voor alle vacatures hun Candida ten. De stemming kwam. Het resultaat ^as, dat alle liberalen op één na, bij eerste stem ming gekozen werden. Er was herstemming tusschen den aftredenden ''beralen wethouder C. Veer en den eenig aftre dende sociaal-democraat C. Spaargaren. En het slot van de geschiedenis was, dat ook de eenigste sociaal-democraat er uit gewipt werd! Rumor in casa! Terwijl zij zelf de oorzaak zijn van deze nederlaag, want door hen is de z.g. godsvrede verbroken, gooien zij thans de schuld op een ander. En natuurlijk hebben de katholieken het weer gedaan, ofschoon zij er weinig invloed hebben. Omdat nu de rechtsche kiezers van den Raad van Aalsmeer niet wilden maken een propagan- da-instituut voor het socialisme, want dit is iedere gemeenteraad, waarin een of meer socialis ten zitting hebben, worden zij door dit blaadje uitgemaakt voor „een pot nat' met de liberalen. -ii» DE OOSTENRIJKSCH-HON- GAARSCHE ARTILLERIE. Het Korr.bur. Norden publiceert de vol gende interessante beschouwing over de Oos- tenrijksch-Hongaarsche artillerie, door een generaal van dat leger aan genoemd bureau ter beschikking gesteld: De Oostenrijk-Hongaarsche artillerie was bij het begin van den oorlog in geen gun stige positie. Verschillende omstandigheden hebben daartoe bijgedragen. De zorg in vredestijd voor de munitie uit rusting moest natuurlijk beperkt blijven bin nen de grenzen van de toegestane geldmid delen, en beantwoordde geenszins aan de ver hoogde eischen die gesteld werden, hetgeen dadelijk door de eerste zeer langdurige en niet onderbroken gevechten, bewezen is. Ter wijl de Russische artillerie in de eerste maanden van den oorlog, een strooivuur on derhield, gepaard met munitie-verspilling, en daardoor niet alleen de ruimten, waarin zich onze gevechtstellingen bevonden, bedreigde* maar ook de ruimten, waarin onze generale staven, treinen en achterhoede colonnes wa ren ondergebracht, met haar vuur bestreek, moest onze artillerie zeer spaarzaam met de munitie te werk gaan. Het was derhalve zaak, om met de grootste energie, en met alle middelen, die de industrie ten dienste stonden, de aanmaak van- munitie aan te moedigen, eensdeels door belangrijke uitbrei ding van de capaciteit van reeds bestaande fabrieken, anderdeels door het oprichten van nieuwe fabrieken voor den aanmaak van munitie. D'it doel werd in die mate bereikt, dat naleveringen van munitie nu steeds in vol doende mate kunnen plaats hebben. Be toe stand is nu bepaald in het voordeel van de Oostenrijk-Hongaarsche artillerie verbeterd, terwijl de Russische artillerie tengevolge van gebrek aan munitie niet meer in staat is om een strooivuur te onderhouden. D'e om standigheid, dat de oorlog onverwacht uit brak in de periode van de eerst kortgeleden ingevoerde gewijzigde bewapening, was me de zeer in het nadeel van de Oostenrijk-Hon gaarsche artillerie. Terwijl het veldgeschut het hoofdbestanddeel van de lichte veld artillerie sedert 1908 in de uitrusting voorkomt en beschouwd wordt als een mo dern geschut met voldoende draagkracht, worden de lichte en zware houwitsers en ook het berggeschut als verouderde typen be schouwd. De vuursnelheid en de geschutSuit- vverking' beantwoorden niet meer aan de eiscben van :den tegenwoordigen tijd. Of schoon reeds vóór den oorlog volledige proe ven genomen waren met de nieuwste typen van de verschillende soorten van geschut, kon tot de gewijzigde bewapening van de betreffende artillerie-formaties, eergt na ge leidelijke aflevering van het nieuwe geschut, gedurende den oorlog worden overgegaan. Aan de onvoldoende geschutsuitwerking van ons bovengenoemd geschut moeten de tegenslagen van onze infanterie worden ge weten. daar zoowel de Russische als ook de Servische artillerie met modern geschut uit gerust is, en in dit opzicht een overwicht had op de Oostenrijk-Hongaarsche veldartillerie. De vijandelijke artillerie maakte zich ook dit voordeel, in zooverre, ten nuttê, door zich buiten het bereik van ons eigen artil lerie-vuur op te stellen en ze heeft op die wijze aan onze infanterie zware verliezen kunnen toebrengen, terwijl het aan onze ar tillerie niet mogelijk was uit hare stellingen, die achter de infanterie gelegen waren, den vijand te bereiken. "Er ontwikkelde zich daaruit een toepassing van onze artillerie, die haar in staat stelde van bare uitwerking meer voordeel te trek ken. Men bracht de artillerie in stelling, in of dicht achter de gevechtslinie van de eigen infanterie, waaraan wel is waar het nadeel verbonden was, dat zij gemakkelijker ontdekt zou 'worden en het vuur van de vijandelijke artillerie naar zich toe, en derhalve ook naar de eigen infanterie, zou trekken. iVoorts dat bij een geval, dat wij teruggeslagen werden, of bij een onverhoedschen vijandelijken aan val, het geschut 'gemakkelijk verloren zou kunnen 'gaan. Men kan echter zeggen, dat deze aanvan kelijk ongunstige positie van de eigen artil lerie met den dag beter wordt, aangezien met de vervanging van het oude geschut door niouw-modern, niet alleen de uitwerking, de vuursnelheid hn de trefzekerheid, doch ook de uitwerking van elk afzonderlijk schot verbeterd wordt. .Voorts ook, omdat zóówel bij de lichte en zware veldhouwitzers, als bij het berggeschut, een werkzamen ge- schutsoort verkregen en ingevoerd is, de' zoogenaamde granaat-schrapnel. die het voor deel heeft van een gemakkelijker waarne ming van het schot met gelijktijdige groo- tere uitwerking. Daarom zijn de vooruitzichten voor een voortzetting van den oorlog, met betrekking tot de artillerie, buitengewoon gunstig. Het overwicht van onze artillerie, dat in de plaats getreden is van de vroegere inferiori teit. is de waarborg voor de eindoverwinning. Op grond toch van de nu in dezen oorlog opgedane ervaringen, wordt er niet meer aan getwijfeld, dat de artillerie het wapen is, dat voor de voorbereiding van een succes den doorslag geeft. Zonder een voorberei ding door de artillerie op ruime schaal kan de infanterie slechts met zware verliezen een tegenaanval ondernemen. Dit wordt glas helder bewezen door de feiten bij het be gin van den oorlog, terwijl ook het met door slaand succes doorgevoerde offensief van de verbonden Oostenrijk-Hongaarsche en Duit- sehe legers, in de maanden Mei en Juni van dit jaar, ons dit geleerd heeft. Er wordt dan ook verwacht en de hoop gekoesterd, dat men in Oostenrijk-Hongarije, 11a dezen bloedigen krijg, uit de daarin op gedane ervaring de wijze les zal putten, dat reeds in vredestijd, betreffende de artillerie en in het algemeen met het oog op de be wapening van Bet leger en op de voorzie ning op ruime schaal van munitie, de meest uitgebreide maatregelen moeten worden ge- trollen, indien men niet andermaal op on aangename wijze verrast wil worden. .Wat een modern wapen met groote hoe veelheid munitie voor een JLeger beteekent, werd gedurende den geheelen oorlog glashel der aangetoond door onze 30.5 c.M. Skorla- mortieren. Dit geschut is en blijft, waar het zich vertoont, de schrik van oiize vijanden in het Westen, in het Noorden en in het Zuiden. Een artillerie, die in technisch opzicht, en ook w|it de sterkte betreft, op de hoogte van den tijd is, die goed toegepast en goed op gesteld is, vernietigt door hare uitwerking niet alleen den vijand doch verhoogt ook op uitstekende wijze bet moreel van eigen infanterie. Zij, boezemt haar vertrouwen in, geeft het noodige élan bij den aanval en is de beste rugsteun in de verdediging. MET een ballon captif - BOVEN het OORLOGS VELD. De oorlogscorrespondent Keilerman is on langs mede omhoog; gestegen met een ballon captif en geeft daarvan nn in het Berl. Tagebl. de volgende beschrijving: „....De ballon langzaam omhoog laten 1" schreeuwt de kapitein. Met één sprong is de Geen lust naar veroveringen heeft ons, zoo- als ik voor een jaar verklaarde, tot den oorlog gederven. Toen in de dagen van Augustus alle dienstplichtigen naar de wapens grepen do troepen uittrokken voor den verdedigingsoor- luehtvisch van den grond. Hij boort den kop loff, voelde iedere Duischer op den aardbodem in den wind, rukt aan het touw en spartelt op het eenstemmig voorbeeld van den rijksdag, vergenoegd, zoodat het schuitje slingert. Dan dat voor de hoogste goederen der natie, haar echter glijdt hij rustig de hoogte in, hij is in leven en haar vrijheid moest gestreden worden, zijn element. Snel gaan we omhoog. j Y at ons te wachten stond, als vreemd geweld Merkwaardig deze ballon. Niemand heeft er er in slaagde het lot van Europa en ons volk te zich veel van voorgesteld voor den oorlog. In bepalen, hebben de rampen van mijn geliefde de manouevres diende bij om het signaal „Al- provincie Oost-Pruisen getoond. Door het ho les hatl" te geven. Dat was vrijwel zijn hoofd- wust zijn van den opgedrongen oorlog werd het rol. Hij was slechts figurant. De vliegers moes- wonder volbracht; het politieke meeningsver- ten het werk doen. Het was een verouderd ding, schil verstomde, oude tegenstanders begonnen dat men slechts mee in het veld sleepte, omdat elkaar te begrijpen, een geest van trouwe ge- men het nu eenmaal had. In dezen stellingsoorlog is hij echter tot on verwacht aanzien gekomen. Overal langs het geheele front ziet men hem aan de lucht staan. Met dapperheid en verstand gebruikt, is hij een gevreesd wapen. Men stijgt met heele kanonnen van fotografie toestellen omhoog en fotografeert den kleinsten rimpel in het gezicht van den vijand. De vlie ger gaat met een snelheid van honderd kilome ter en meer en heeft niet zooveel tijd als de man in den ballon. De ballon staat stil. Uren lang, dagen lang staat hij daar. En al wordt de moenschap vervulde het geheele volk. Vol dank kpnnen wij heden zeggen: God was met ons. De vijandelijke legers, die er zich op beroemden, dat zij binnen weinige maanden zouden Berlijn binnenrukken, zijn met geweldi ge slagen in het Westen en het Oosten ver te ruggedreven. Tallooze slagvelden in de ver- schidenste sterken van Europa en zeegevechten aan nabije en verre kusten toonen wat Duitsche verwoedheid bij de verdediging en Duitsche krijgskunde vermogen. Geen verkrachtigen van 't volkenrecht door onze vijanden waren in staat om de economische grondslagen van onze oor bestuurder ook ziek, hij blijft boven. De ballon logsvoering aan het wankelen te brengen, is het oog van de artillerie. Hij neemt colonnesStaat en gemeenten, landbouw, industrie en waar, bewegingen van den vijand, het blikse- handel, wetenschap en techniek wedijveren om men van vijandelijke kanonnen en hij bestuurt den oorlogsnood te lenigen. De noodzakelijke het vuur van het eigen geschut. maatregelen in het vrije handelsverkeer volko- Omdat hij zoo gevaarlijk is, heeft hij zijn vij- men begrijpend en vol zorg voor de broeders in anden. Schrapnells en granaten grijpen naar het veld, spande de bevolking in het land alle hem, treffen hem gelukkig echter zelden. De. krachten in om het gemeenschappelijke gevaar ballon daalt of stijgt of gaat er zelfs met zijn af te weren. zes paarden vandoor. Een critiek oogenblik is'; Met diepe dankbaarheid gedenkt heden het de landing, zijn verbitterdste vijanden zijn de vaderland zijn strijders die vol doodsverwach- vliegers, de concurrenten. Zij komen in heele Hng den vijand weerstand bieden, of go wond zwermen aan. Mijn hegeleider, de luitenant, isen ziek terugkeerden, of in vreemden bodem of onlangs door drie vliegtuigen tegelijk aangeval- 'ln <1® diepte der zee van den strijd uitrusten. Met len. De kapitein kreeg onlangs bezoek van eende moeders en vaders, de weduwen en weven ge- eskader, dat 54 bommen naar hem wierp. De) voel ik de smart om de geliefden, die voor het officieren blijven dan echter in de lucht. Wij stijgen en stijgen en de wind fluit hier boven, dat mijn oogen er van tranen. Het land schap groeit, de wereld is plotseling veel grooter geworden. Het heele landschap daar beneden van noord west tot zuidoost is één enkel reusachtig slag veld. De lucht is koud als in September. Grijze vaderland gestorven zijn. De innerlijke sterkte en een eendrachti ge nationale wil in den geest van de scheppers des rijks waarborgen de overwinning. De dijken wolke zij opgeworpen haddon in het vooruit zicht, dat wij nog eens zouden moeten verde digen, wat wij in 1870 veroverden, hebben den grootsten stormvloed der wereldgeschiedenis getrotseerd. Na de voorbeeldelooze bewijzen wolken jagen voorbij. Vermoeide zonneschijn van persoonlijke dapperheid en nationale levens- wisselt af met donkere schaduwen van wolken, j kracht koester ik het blijde vertrouwen, dat het Gedeeltelijk ziet het landschap er uit als door j Duitsche volk, de loutering van den oorlog in een goelachtig glas bekeken. Oud geworden,j zioh opnemend, op de oude beproefde en in vol murw en gerimpeld. Moe van het eindeloos vertrouwen gekozen nieuwe banen rustig zal bonken van de kanonnen en het ontploffen der voort gaan om zich verder te vormen en te ver granaten. Als het gezicht van een slapelooze.volmaken. Gedeeltelijk echter ook weer vreedzaam en onbe- j Grootsche gebeurtenissen maken groot en kommerd. In de verte rooken sohoorsteenen. krachtig. In heldendaden en lijden zullen wij Mijnen, die de Franschman nog in handen heeft.zonder wankelen volharden, tot de vrede komt Vreedzame vlekken en dorpen door de zwakke' °®u vrede, die ons de noodige militaire, poli- zon verlicht. Plotseling echter danst een grijze tieke en economische zekerheden voor de toe wolk boven de daken. Nog een daar en nog een. komst biedt en aan de voorwaarden voor een De Franschman beschiet zijn eigen dorpen, i ongehinderde ontplooiing van onzen scheppende In het midden ligt breed de Loretto-hoogte, krachten in het vaderland en op de vrije zee vol de vervloekte Het Bois de Bovigny staat er op, doet. als de kam van een haan. Het bosch is donker. Zoo zullen wij den grooten strijd voor De hoogte zelf licht geelgroen, als heide of on- Duitschland's recht en vrijheid, hoe lang bij bewerkt veld. Van het hoogte punt van het'ook duren moge, met eere volhouden en voor bosch gaat dwars over do hoogte een broede, 1 God, Die onze wapens ook in de toekomst leemkleurige, kromkelende streep tot in het zegenen zal, overwinning waardig zijn. dal. Een open wonde in den heuvel. Het zijn onze loopgraven, die de Franschen in Mei stuk geschoten hebjien. Meer naar beneden, het dal volgende gaat een smallere, nieuwe kronkeling, Dit zjjn de tegenwoordige stellingen. Men her kent ze onmiddellijk, want grauwe en roest- roode granaatwolken staan er op en rollen in den wind Uit het groote hoofdkwartier 31 Juli 1915. WILHELM, J. R. VERSPREIDE BERICHTEN Een bommengeveclit. Uit het Britsch hoofdkwartier wordt door een bijzonderen correspondent van Reuter's I bureau verhaald over de mijnaanvallen bij Hooge, welke moesten dienen om de linie KEIZER WILHELM AAN aldaar te „verbeteren": HET DUITSCHE VOLK. De keizer heeft- de volgende proclamatie tot het Duitsche volk gericht: Een jaar is verloopen, sinds ik het Duitsche volk onder de wapenen moest roepen. Een onge- Een groote mijn, zorgvuldig klaargemaakt, voorzien van een sterke lading, moest te 7 uur haar werk doen en de infanterie moest dan direct voorwaarts rennen en den krater, door de ontploffing ontstaan, bezetten. Eenige afdeelingen van het Middlesex-re- hoord bloedige tijd is over Europa en de we- giment kwamen achter onze loopgraven te reld gekomen. Voor God en do geschiedenis is staan, bajonet op het geweer, gereed voor mijn geweten rein: Ik heb den oorlog niet ge- den aanval. Zij stonden op behoorlijken af- wild. Na tien volle jaren van voorbereiding stand van de mijn. Andere troepen waren meende het verbond der mogendheden, voor wie reserve en moesten volgen, als de krater Duitschland te groot geworden was, dat Tcmrein tusschen ons en de vij an- oogenblik gekomen was om bot trouw naast z«n lelijke ünie was de grond bezaaid met alle Oostenrgk-Hongaarschen bondgenoot staande soorten Van hinderpalen, overblijfselen van rijk to vernederen of in een overmachtige!» gebroken prikkeldraad, enz. strijd te verpletteren. i Te 7 uur precies sprong de mijn met een 28 Naar de roman van W. COLLINS (Uit het Engelsch). Eenmaal als de gevolmachtigde aangesteld om den zoon te bestraffen en te berispen, «Is Bestraffen, te verbieden en te berispen, geestelijk, herder en meester van den beer horpe's on-gehoorzamen zoon, handhaafde "e heer Yollop zijn nieuwe betrekking in de- ?®lfde mate als hem weerstand geboden werd !l' bet uitoefenen van zijn gezag. Hij ont kende een bemoediging, een melankoliek kenot aan de woeste uitbarstingen van jack's drift, Lij dezen teweeggebracht, bii 'et besef van bet gevoel dat zich met zijn f-'ken een man bemoeide, die in geenerlei ^trekking tot hem stond, en die er zijn eer stelde, als een zaak van zijn vak proeven k nemen op Jack als een fijn ingewikkeld j val van zedelijke krankheid. Tot driemaal °e opereerde de 'heer Yollop als geestelijk eeSier zijn patiënt en zegevierde bij s\er de antwoorden die zijn operatie te-' u> ice-lit. Bij bet vierde bezoek evenwel was reeds elk onrustbarend verschijnsel der ziekte plotseling en tot groote verbazing ver dwenen bij de eerste aanraking van bet gees telijk mes. De beer Yellop bad gezegevierd waar de beer Thorpe had gefaaldl De ziek te die de behandeling van den leek weer stond, was geweken door de behandeling van den geestelijke; en de weerspannige Jack was eindelijk onderworpen en bracht zijn avonden in de ongezellige buiskamer door. De beer Yollop twijfelde -er niet aan (en de beor Thorpe trachtte er zich ook niet van te verzekeren) of de jongenheer waarlijk naar bed toe ging, nadat hij zich gehoorzaam op het bepaalde uur verwijderde en zich naar zijn slaapkamer begaf. Zij zagen Ihem van zijn bezigheden kalm en stil tehuis komen, zijn middagmaal gebruiken, 's avonds zijn 1 boek nemen en zonder een woord te uiten naar Loven gaan, zoodra de deur gegrendeld was. Het liet zich dus aanzien, dat hij tot volkomen onderwerping was gebracht, en dit stelde ben van ganseher harte tevre den. Geen mensehen zijn kortzichtiger dan zij die iemand kwellen. De beer Thorpe en zijn. medehelper vervolgden uit beginsel waar zij tegenkanting ontmoetten en beiden waren niet in staat om verder dan de on middellijke uitwerking te zien. De treurige waarheid was echter dat zij niets meer ge daan hadden dan de knaap aan orde te ge wennen, Zij hadden hem zijn aangeboren deugden, zijn natuurlijke openhartigheid eD oprechtheid ontnomen; zij hadden hem lang zamerhand gedwongen tot dat slechte red middel van dubbelhartigheid: Jack misleid de hen beiden. Zijn plotselinge onderwerping -wag uiej 6en ingeving van het oogenblik, maar de uit slag van vroegere overweging Wat het beste middel was om zijn vader tot rust te bren gen en zich van den heer Yollop te bevrij den. Ten einde dit te verkrijgen, zag hij zich genoodzaakt of liever achtte bii zich ge noodzaakt om te kiezen tusschen twee ge dwongen uitwegen: vluchten of veinzen. Hij zou geen oogenblik geaarzeld hebben om aan het eerste de voorkeur te geven, maar 'hij dacht aan zijne moeder. Zij was hartelijker, medelijdender en vriendelijker voor hem ge weest (natuurlijk in stilte) sinds dit huise lijk leven voor hem onaangenamer werd en hij kon dat wreede besluit niet nemen om haar te verlaten door het huis te verlaten. De tweede uitweg die voor hem openstond schoot nu slechts over; want op zijn jaren en. met zijn karakter gedwongen, zooals hij was om dagelijkschen arbeid te verrich ten dien hij haatte de gedachte om aan al die moeilijkheden een einde te niaken door een onbepaalde gehoorzaamheid te schenken aan bevelen, en om voor liet ver volg van alle vermakelijkheden afstand te doen waar hij dan ten minste eenig genot vond ter vergoeding van de vele sombere uren, scbeen hem een bepaalde onmogelijk heid toe. Het tweede middel was dus het middel dat hij koos. Elf uur was het bepaalde uur waarop de familie zich in Baregrove-Square naar bed begaf. Jack's eerste werk was, wanneer hij op zijn kamer was gekomen om zachtjes het raam te openen, een pet op te zetten en een sigaar aan te steken. Het was toen Decem ber; maar zijn gewoonte om te zwemmen in de vijvers van Hampstead maakte dat hij even ongevoelig was voor koude als een jonge ijsbeer. Als hij een half uur gerookt had, luisterde hij aan zijn deur totdat hü nieis meer hoorde in de slaapkamer onder hem en hij tot de overtuiging kwam dat zijn vader in bed lag, daarop ging hij op zijn teenen met zijn schoenen onder den arm naar de gang. Daar zette hij zijn licht neer met een doosje lucifers er naast en maakte vervolgens de huisdeur open, onhoorbaar en behendig als een geoefende diet en zoig- de cr altijd voor om deze gewaagde daad veilig te kunnen volbrengen, dat slot, gren del en scharnieren goed met olie ingesmeerd waren. Als bii den sleutel machtig was ge werden, blies bij het licht uit en sloot zon der eenig leven te veroorzaken de deur ach ter zich, verliet het huis en begaf zich naar [Heymarket, Covent-Garden of het Strand even voor middernacht of, met andere woorden, ging hij een nachtelijke wandeling j doen naar de een of andere uitspanning, juist op dien tijd, wanneer fatsoenlijke ver- i makelijkheden, waar zijn vader niet wiltia hebben dat hij heenging, gesloten werden, en als de deuren van slechter bekend staan- j de plaatsen geopend werden. Een voorzorg, één slechts nam Jack in acht te midden van de gevaarlijke genoe- gene waartoe het verbod zijns vaders eu zijn jeugdige volharding hem geleid had. Hij zorgde dat hij matig genoeg bleef, dat hij er zeker van was thuis te zijn*vóórdat de bej dienden op waren, en zijn vastheid van hand en tred te houden, wanneer hij de deur open, de en zachtjes de trap opliep, om nog een paar uur naar bed te gaan. Daar bij wisj dat hij niet veel verdragen kon, bleef hij matig en bedwong hij zichzelf zooveel mo! gelijk in het* gebniik van zoogenaamdeij sterken drank. Zijn eerste glas groc ver* sterkte hem; zijn tweede wekte hem aange- naam op; zijn derde (zooals hij uit vroeger^ ondervinding wist) was te veel voor hem eb. maakte hem dronken. Moedig had hij tol nog toe aan die verleiding weerstand gebo> den om een derde glas te drinken, omdat hij bedreigd werd door het groote gevaar daj hij zichzelf zou verraden en daardoor ont< dekt zou worden; hij waakte dus tegen deal zwakheid! Drie- of viermaal 's weeks had hii ongeveer een maand lang ongestraft geno' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5