Landbouw en Vlsseherii STATEN-QENEKAAL. LETTEREN EN KUNST STADSNIEUWS ONDERWIJS LEGEM EN VLOOT zal al het gesprokene voor de oud-leerlingen in oorverdoovend lawaai. Sommigen der onzen vielen omver. De Fransche loopgraaf scheen te verdwijnen in een wolk van aarde, zand zakken en stof; stukken en brokken van 'allerlei voorwerpen vielen omlaag. Er ont stond een gapende kuil, nog rookende en gevuld met dooden en gewonden, dooreen gesmeten tot een onherkenbare massa. Naar die hel renden de troepen van het Middle sex-regiment; ondervonden weinig tegen- Stand van de Duitschers, die nog te veel on- tier cfen indruk van de ontploffing waren, t De kuil of krater was spoedig ingericht .voor verdediging en de Engelsche bommen werpers begonnen op, drie verschillende •plaatsen hun aanvallen op de Duitsche loop graven, den vijand vóór zich jiit drijvende. Elke bommengooier wordt vergezeld door :eeu kameraad met de bajonet op het geweer. ,Hij gaat vooruit in de loopgraven en gooit een bom in elke schuilhoek van den vijand die hij passeert ,in de hoop dat een Duit- scher zich in die verschansing zal bevinden. Bij een dwarsgang maakt hij halt en gooit dan handig een bom over den top van de vijandelijke verschansingen. Als de bom ontploft gaat de man met de bajonet vooruit en aanvaardt het gevecht met iedereen ,die hij achter dien dwarsgang ontmoet. Zoolang de bouimenvoorraad duurt gaat dat zoo voort, maar de aanvoer van bommen is een moeilijk probleem. De dra gers loopen veel kans getroffen te worden, maar stuiten ook in de nauwe loopgraven die zij door moeten met hun gevaarlijke last, op allerlei hinderpalen die hun den doorgang belemmeren. De vijand begon later den krater en om geving met mijnwerpers te bewerken. De werktuigen werpen op een afstand van 500 meter een bom, die zeer sterke exploisieve bestanddeelen bevat. «Sommige dier mijnwer pers zijn luchttorpedo's, anderen weer een soort bommen, onder de militairen aan het front ook wel „worsten" of „rumkruiken" geheeten. De vijand had echter geen succes. Zooais reeds gezegd is, werden vooral bij do gevechten bij Hooge veel werpbominen gebruikt. Het zijn zeer doodelijke wapens op korten afstand. Een vijand die achter een loopgraaf-verschansing staat of in een schuilkuil, kan met een geweer niet getrof fen worden, maar wel door een nauwkeurig geworpen bom. Daarom zijn de bommenwerpers altijd zoo talrijk bij de aanvallen, vooral bij die van lokalen aard waarbij een zeker gedeelte of een stukje van- een loopgraaf vrijge maakt moet worden van vijanden. Een mooie Duitsche nog niet ontplofte bom werd in een der Engelsche loopgraven gevonden. Die was ovaal en zeer licht en kon dus zeer ver geworpen worden, des noods op 60 meter afstand, en het mecha nisme was zoodanig dat hoe 't ding ook viel er steeds een ontploffing volgen moest (be halve dan juist bij het gevonden exemplaar). De buitenste ring van deze bom was voor zien van vijf slaghoedjes. Een zesde knop bevatte de veiligheidspen die los ging zoo dra de bom de hand van den werper verliet. Een ander wapen, waarvan men niet ge noeg voorraad kan hebben, is het zooge naamde telescopisch geweer. Dit bestaat uit een gewoon geweer met een extra vizier er op bevestigd waardoor het te treffen voor werp eenige keeren vergroot wordt. Dit vi zier wordt zóó dicht bij het oog gebracht, dat, op korten afstand, het bijna onmogelijk is om het doel te missen. In handen van een ervaren scherpschut ter wordt een geweer, voorzien van zulk een instrument, en waarmee van uit een schuilhoek over den korten afstand tusschen de loopgraven geschoten wordt, een nooit falend wapen. De Duitsche bataljons hebben een scherp- 8chutters-afdeeling, meestal bij ons bekend staande als de „haatafdeeling" en men ge looft dat elk dier uitmuntende scherpschut ters met zulk een telescope-geweer bewa pend is. GEWISSELDE STEKKEN. Wijziging L. O.-wet (Rege ling M. U. L. O.) Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging »n aanvulling van de wet tot regeling van het lager onderwijs. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat b(j de beraadslaging in de Tweede Kamer over het jongste wetsontwerp tot wijziging der wet van 14 Juli 1910 de Minis ter van Binnenlandsche Zaken in de vergade ring van 21 December heeft te kennen gegeven, to zullen trachten het M. U. L. O. althans voor- loopig te regelen. Aanleiding hiertoe bestond in de bedenkingen, van verschillende zijden gere- zen tegen liet herhaaldelijk verlengen van den in art. II, laatste lid, dier wet gestelden termijn, waardoor de beperkende bepalingen van dat ar tikel telkens opnieuw voor een zekeren tijd werden gehandhaafd. Het is bekend, dat dit geschiedde in afwach ting van het tot wet verheffen van het bij Koninklijke Boodschap van 23 Juni 1913 o.a. ingediende wetsontwerp IV tot wijziging en aanvulling der Lager-Onderwijswet, maar, vast gekoppeld als dat wetsontwerp is aan de overige bij dezelfde Koninklijke Boodschap ingediende z. g. lyceum-ontwerpen, heeft het den weg naar het „Staatsblad" nog niet kunnen afleggen en, gelet op het stadium, waarin de behandeling dier ontwerpen verkeert, is het ook niet te verwachen, dat dit nog vóór 1 Januari 1916 zal geschieden. Intussehen blijft het provisioneel karakter der in 1910 tot stand gekomen regeling van het U. L. O. en het-M. U. L. O. remmend wer ken op de verdere ontwikkeling van deze belang rijke takken van het volksonderwijs en doet de drang naar een meer definitieve regeling zich al sterker gevoelen. Overtuigd, dat langer uitstel slechts tot schade van dit gedeelte van het onderwijs zou zijn, acht de Minister van Binnenlandsche Za ken den tijd gekomen die regeling ter hand te nemen, los van de in Juni 1913 ingediende lyceum-ontwerpen. Bovenbedoeld wetsontwerp IV ligt natuurlijk in de lijn van die ontwerpen en daarom is de thans aanhangig gemaakte partiëele regeling samengesteld aan de hand van dat wetsontwerp. Voor zooveel deze regeling daarmede over eenstemt, verwijst de Minister naar hetgeen daaromtrent is medegedeeld in de bij de z.g. lyceum-ontwerpen behoorende Memorie van Toelichting, terwijl eenige wijzigingen van eenigszins ondergeschikten aard nader worden toegelicht. OPENLUCHTSPÉLEN TE OISTERWIJK, vanwege den Katholieken Kunstkring „Oisterwijk Omhoog". Men schrijft ons uit Oisterwijk, gelegen aan de lijn RotterdamVenlo: Wat ons dezer dagen bijzonder trof, toen wij, gedrongen om andermaal het Openluchtspel bij te wonen, na de genieting der première, was het groot verschil tusschen de eerste opvoering en hare thans voortgezette herhaling. Wellicht blijken velen nog beheerscht door de schrik-idée van wispelturige weersgesteldheid en onbekendheid met plaatselijke toestanden. Wat het weer betreft, het schijnt alsof de hemel de grootsche onderneming van den Katholieken Kunstkring „Oisterwijk Omhoog" ailergoedertie- rendst wil begunstigen Geen opvoering geschiedde nog of de volle middagzon verlichtte met schittering van stralen tooneel en spel, als om de actie der artisten des te treffender te doen uitkomen. Onder het derde bedrijf, als de zon ter wester- kimme zich gaat neigen, bevinden zich de toe schouwers in de schaduw van het struikgewas, terwijl de esplanade met haar bovenbouw zich dan op haar schoonst vertoont, stralend namelijk in de volle klaarte van een gouden zonnegloed. Al zijn de morgenluchten soms grauw te Oister wijk, al plast de regen op het middaguur nog in stralen neer, toch verheugden zich nog immer ar tisten en publiek in gematigd-zonnig zomerweer, zoodat nog geen voorstelling om weer of wind werd afgelast. Sinds de première door een klet terende regenbui een harer meest frappante too- neelen ietwat moest inboeten, werd elke verdere uitvoering door lustigen zonneschijn begunstigd. Niemand late zich dus door ongemotiveerde vreeze voor het weer afschrikken. Wel is waar wórdt het Openluchtspel ook in de eerstvolgende weken nog vertoond, doch wie waarborgt dan gestadiger zomerweer? Uitgebreide maatregelen heeft verder de rege- lings-commissie getroffen om den vreemdelingen hun gang naar den Hondsberg te vergemakkelij ken. De kortste weg daarheen door bosch en beemd is met handwijzers duidelijk aangegeven, terwijl aan fiets- en motorrijders een andere route is voorgeschreven. Aan het station bevinden zich voorts bij aankomst der middagtreinen uit rich ting Tilburg en Bokstel meerdere rijtuigen. Na afloop der voorstelling bestaat gelegenheid voor personen, gewoon op een meergevorderd middaguur te dineeren, een dusdanige verkwik king van den inwendigen mensch te genieten. De wakkere propriétaire van het Hotel Pension de Hondsberg heeft nabij zijne hooge huizing een ruime tent doen opslaan in een, aangenamen feesthal gemetamorphoseerd. Daarin biedt hij den bezoekers van het Openluchtspel tegen uiterst matigen prijs, aan met versch gebloemte en keurig kristal gegarneerde spijstafels een heer lijk middagmaal aan. Gedurende den maaltijd zorgt het symphonie-orkest van den Katholieken Kunstkring telken dage voor opgewekte muziek, heerlijk klinkend onder het groen gewelf der j hooge boomen. Toone Roomsch Nederland, zoo vruchtbaar in kunstbeoefenaren, door talrijk bezoek, aan de ver tolking van kapelaan Smulders' „Verloren Zoon" dat het volle sympathie wil schenken en daad werkelijken steun verleenen aan de energieke on derneming van Oisterwijk's Kunstkring: De op voering van een eerste-klas tooneélspel door eerste-klas artisten in een eerste klas-bekoorlijke omgeving. OUD-HOLLANDSCHE POPPENKAST IN" DE KROON. 't Is meer en beter, dan „poppekast", wat de heer Wesseis, de explicateur van het Bioseope-iheater op de Groote Afarkt Za terdag in de Kroon is begonnen te ver- toonen met de Oud-Hollandsche Poppenkast niet het „spel van Jan Klaassen en Gathrijn.' Zaterdagmiddag toen het voor den eersten keer werd vertoond 't wordt een reeks middagen voortgezet zijn we een poosje gaan zien en we hebben met voldoening be merkt, dat de heer .Wesseis, die deze voor stellingen geeft „om de kinderen het gemis der kermis te vergoeden" (zooals aangekon digd staat op de biljetten) in dit streven goed en op een loffelijke wijze is geslaagd. Want de kinderen er waren er Zater dag 'n i50 plus eenige ouderen zullen zich amuseeren bij deze poppenkastvertoo- ning, die de heer .Wesseis op een behendige wijze in scène gezet heeft. Het „spel van Jan Kiaassen en Gathrijn" dat hier in 3 bedrijven wordt afgespeeld, is goed verzorgd en de aanklceding is tot in de puntjes in orde. Het eerste en derde bedi i.: speelt op de Groote Markt. We zien een keurig achterdoek, met de oude St. Baal' heel goed nageteekend, erop en de „geie tram" rijdt warempel ook over deze minia tuur-markt. Zoo ook geeft in het tweede bedrijf het décor een leuken aanblik met het strand te Zandvoort. De kleine bezoekers hadden Zaterdagmid dag dan ook groote pret. De vertooning liep vlot van stapel en er werd goed gespeeld en duidelijk gespro ken. Alles bij elkaar een leuke kindervoor stelling; de jeugd zal zich hier goed ver maken. INGEBROKEN. Zaterdagavond is ingebroken iu de v, :niug van een bekend type, die om een aalmoes rondgaat, een man op krukken, wonende in de Zuiderstraat en W- geheeten. W. was des middags om 5 uur uitgegaan om den avond bij een kennis door te bren gen. Om 9 uur zou als naar gewoonte een bakkersmeisje hem een broodje komen bren gen. Toen het meisje, die den sleutel had, de deur wilde openen, vlogen haar opeens twee jongens van naar sphatting 20 jaar, komende uit het perceel voorbij. Haar bleek verder, dat licht in de woning brandde en dat kleeren uit een kast over den vloer verspreid lagen. Vermoedelijk heeft men met een valschen sleutel zich toegang tot het perceel ver schaft. Er wordt niets vermist. GOED AFGELOOPEN. Gisterenmiddag omstreeks ,4 uur is in de Groote Houtstraat J. V. wonende in de Pre sident Steijnstraat te IJmuiden, die daar hij doofstom was, een rijtuig niet had hooren aankomen rijden "bij het oversteken van 'de straat overreden. De man kreeg twee wie len over het linkerdijbeen heen en werd in den winkel van den sigarenhandelaar v. d. Pigge binnengebracht. Nadat hij daar wat was bijgekomen, ging hij met zijn geleider per tram naar het station en van daar per spoor naar IJmuiden terug. De man had gelukkig geen ernstig letsel bekomen. JUBILEUM VAN DR. L. O. PROOT. Naar wij vernemen zal het den 17en Sep tember 40 jaar geleden zijn dat'de heer dr. L. O. Proot zijn diploma als arts behaalde. Het zal den algemeen geachten genees heer, die zich op zoo velerlei gebied verdien- dienstelijk heeft gemaakt, o.m. op dat *van den Roode Ivruis-arbeid, dien dag zeer zeker niet aan vele bewijzen van belangstelling ontbreken. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het "Museum van Kunstnijverheid alhier, werd gedurende de maand Juli bezocht door 824 belangstellenden. De tentoonstelling der werken van Jan Toorop, die tot 23 Augustus geopend blijft, wekt groote belangstelling onder het kunst lievend publiek. Uit de aan 't Museum ver bonden boekerij werden 114 hoek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van 0ns land gezonden. Gedurende de maand Augustus ia de boe kerij gesloten. De lessen van de aan het Museum verhon den school zullen 1 September worden 'her vat. miDEXAMEN Tï". D. S. Te Alkmaar zijn geslaagd voor het eind examen H. B. S. met 5-jarigen cursus C. Mesman. Haarlem; B. D. de Roos, Alkmaar; mej. C. E. Schouten, Haarlem; J. Weyermaii en G. M. Steijn, beiden Alkmaar; .W. Scher mer. Hoorn; mej. E. G. Veenhoven, Haarlem; J. Stelling en P. de Vries beiden Hoorn; G. Lenné, Haarlem; E. J. O. Wiebois, Hoorn; P. F. N. van de Graaff, Haarlem; A. J. Bruin en J. Elte, beiden Den Helder; S. S. Hoogterp, J. J. van der Horst, A. C. van der Kuip en M. A. Pelt, allen Zaandam; L. G. II. Jansen en F. A. N. Wagenaar, beiden Amsterdam. Afgewezen ,4 cand. Niet opge komen 1 cand. BIJZONDERE MAATREGELEN MET BE TREKKING TOT DE LICHTING 1916 DER MILITIE. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingeschrevenen voor de mi litie, lichting 1916, dat de Toting, bedoeld in artikel 62 der Militiewet niet wordt ge houden, en dat alle ingeschrevenen voor die lichting bestemd zijn om bij de militie te worden' ingelijfd, met uitzondering van hen: lo. die voor den dienst bij de iniiitie onge schikt zijn bevonden; 2o. die bij onherroepelijk geworden uit spraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrij ges', e ld; 3o. die bij onherroepelijk geworden uit spraak, hetzij voorgoed, hetzij voorioopig van den dienst zijn uitgesloten. Voorts wordt ter kennis gebracht dat het korps waarbij en liet tijdstip waarop hunne inlijving zal geschieden, nader zullen wor den bekend gemaakt. - DE TIENDE INFANTERIE BRIGADE DP MAESCH. In aansluiting met liet Donderdag door ons vermelde kunnen wij mededeelen, dat het plan bestaat, de le depot compagnie van de 10e Ini'anterie-brïgade deze week een marsck te doen maken van hier naar den Haag. De militairen zullen, naar het voorloopige plan is, Donderdag vertrekken en telkens om het uur eenige rust nemen. In den Haag hoopt men in de kazerne der grenadiers te kunnen overnachten; gaat dat niet, dan zal men moéten kampeeren. Den volgenden dag wordt naar Haarlem teruggemarekeerd. De soldaten gaan met volledige uitrus ting: „gepakte ransel met. rol." GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Mej, Moser, KI. Houtstraat 50rd., bos sleutels. A. Weil, Baxteljoristraat 13, lorgnet in étui. H. Ligtenberg, Rijpstraat 13, lorgnet in étui. H. Hazebroek, Tasmanstraat 111 den Haag, taselije met naaiwerk, sleutels en portemon- naie met geld. J. Willemse, Eendrachtstraat 11, kinderportemonnaie met inhoud. Fr. Maerten, de Clercqstraat 103, pakje wascligoed. G. Mors, Kr. Pollaan 29b., zweep. C. v. Leeuwen, N. Stationsweg 22, Bloemendaal, redicule met portemonnaie met inhoud enz. M. Weber, Amsterdamschevaart 15 rood, portemonnaie met inhoud. E. v. Dijk. Korte Margarethastraat 12, een zilveren medailjon met dito ketting. Th. J. v. d. Ploeg, Doelstraat 10, een rozenkrans. A. v. Eltinga Billitonstraat 33, een armband. Brains, Gierstraat 8, een broche. L. Konnig, Lange Molenstraat 34, een paar korte kousen en een kanten kraag, Ma. Blakker, Camphuis- straat 12, een koperen rijtuigdop. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 80 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 4 meubelmakers, 54 metselaars, 33 opperlieden, 13stucadoors, ómachinebankwerkers c.q. tot een volgende gelegenheid dat veder ontslag kan worden verleend, kan vergund worden op de thans geldende voorwaarden door te dienen. EEN MILITAIRE MARSCH. Onder commando van den lsten luitenant O.-I. leger Van Hasselt en den lsten luitenant N. leger iist, heeft Vrijdag eene compagnie uit Alkmaar bestaande uit ongeveer 200 man schappen, een afstandmarsch van 40 K.M. af gelegd van Alkmaar naar Arasterdam over Krommenie, Zaandam, Buiksloot. Hoewel alle recruten waren, (waarvan vele Amsterdammers) hebben 27 den tochto geheel volbracht, met volledige wapenrusting en be pakking. Het eigenaardige van dezen tocht was hierin gelegen, dat alle proviandeering en slaapge legenheid medegebracht was en z(j in eigen veldkeukens hunne maaltijden hebben bereid. Zaterdagochtend werd weder naar Alkmaar afgemarcheerd. De vrijwillige landstorm en de vergoe dingen. Reeds eenige maanden geleden was be paald, dat op de gehuwden bij den vrij- willigen landstorm, bij oproeping onder de wapenen, toepasselijk zouden zijn. de be palingen omtrent het kostwinnerschap. Deze bepaling is thans uitgebreid tot alle" categoriën van kostwinners, genoemd in ar tikel 9 van de Landstormwet, zooals tot we duwnaars, die een gezin hebben te onder houden, tot eenige zoons eener weduwe, enz. Bepaald is, dat bij detacheeringen zoo wel van af deelingen van den vrij willigen landstorm als van de landstormmannen in dividueel, de manschappen ten aanzien van de uit te keeren soldij en de 'vergoedingen geheel als vrijwilligers zullen beschouwd worden en aan hen dus de hoogere, voor vrijwilligers bepaalde soldij wordt toege kend, dan welke genoten wordt door de gewone dienstplichtigen. .VLEKZIEKTE. Sinds enkele jaren treedt des zomers al meer en meer de gevreesde varkenspest Óp. Ook dit jaar schijnt deze door landbouwers zoozeer gevreesde ziekte niet te zuüen uit blijven. Reeds verschillende gevallen zijr vooral in de Betuwe, voorgekomen. Enkele, varkens verzekeringen hebben last gegeven alle bij hen verzekerde dieren te laten in enten en besloten voorioopig geen nieuwe dieren in de verzekering op te nemen. DE R. K. LAND- EN TUINBOUWER. Het orgaan „De Boer" is als gevolg van de opheffing van den Prov. N.-H. Boerenbond en de oprichting van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond in het Bsdom Haarlem, omgezet in het officiëele orgaan van den nieuwen Bond, en zal voortaan verschijnen onder den titel „De R. K. Land- en Tuinbouwer", officiéél orgaan van de bij den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouw bond in het Bisdom Haarlem aangesloten Bon den. Niet-katholieke lezers kunnen op de gewone wijze abonné blijven. 75-JARIG BESTAAN VAN HET DOOF STOMMEN-INSTITUUT TE ST. HIGH IELS-GES TEL. In aansluiting met een vorig bericht omtrent de viering van dit jubilé kunnen wij nog mel den, dat op 16 Aug. Mgr. Diepen 's morgens om 9 uur de Pontificale Mis zal opdragen. Om 11 uur heeft een feestvergadering plaats in de rijk versierde feestzaal (gymnastiekzaal fgroftankwertas. 1 vuurwerker, 3 machinisten, j rfle» 3 dectriciens, I koperbankwerker, 2 koperelagers, d°or H«°«Eerw. Directeur alle aanwezigeu 1 lithograaf, 1 binder, 35 losse werklieden, 3 dienstboden, 34 werksters, 7 naaisters, 1 kook ster, 5 huishoudsters, 5 vrouwelijke kantoorbe dienden, 3 steenhouwers, 4 koetsiers en voerlie den, 8 voegers, 9 chemigrafen, 2 kinderjuffrou wen, 2 winkeljuffrouwen, 1 strijkster. worden welkom ^geheeten en zal daarna een ge; schiedkundig overzicht worden gegeven over het ontstaan en de ontwikkeling van ons Insti tuut, over de vruchten, die het heeft afgëwor- 3 loodgieters, 2 schoenmakers, 1 zadelmaker, 19 schilders, 5 behangers, 1 tuinman, 17 grondwer kers, 1 bakker, 2 kruideniersbedienden, 17 ma gazijnknechts, 15 loopknechts, 2 huisknechts, 7 kantoorbedienden. 2 boekdrukkers,. 1 letterzetter, pen enz. Met dankbaarheid zullen daarbij her dacht worden al degenen, die meer bizonder tot zijn bloei en het welzijn der leerlingen hebben medegewerkt. Daarna zal aan de aanwezigen, die zulks ver langen gelegenheid worden gegeven, om aan het bestuur of den HoogEerw. Directeur hun gelukwenschen aan te bieden. Een der leeraren ONTSLAG BIJ DEN ZEEDIENST gebaren vertolken t,t v i Te ongeveer h«Jf een zal worden overgegaan Nu de aanwezige sterkte van het personeel i i.j. 1 /-« j. i l tot de plechtige onthulling van het standbeeld der zeemacht op 1 October a.s. toestaat om in 7 m j i i i- van den stichter. Toespraak van den oud-Ieer- zeer beperkte mate ontslag wegens eindiging: „i. i lmg Willem Baertmans, die voor de hoorende van het dienstverband te verleenen, zullen ml® door den HoogEerw. Heer Directeur zal ver- de eerste plaats daarvoor m aanmerking komen: i, i - tolkt worden. Feestlied der Eerw. Broeders, zij, die in werkelyken dienst zijn wegens den Te ongeveer half 2 heeft het middagmaal op hen rustenden reserveplicht en wier reser-6 r rr. n T i- plaats, te half 4 Pontificaal Lof met Te Deum; vedienst-verband voor 1 Juli j.i. is geemdigd. f TT 's avonds worden den jongens en meisjes verras- Hun die er de voorkeur aan geven in dienst; J 6 te blijven tot het tijdstip van demobilisatie of 1 slafcerL erel ten van die heillooze nachtelijke uitstapje?' en Lield ze zeifs geheim .voor ziin vriend Blyth, wiens verdraagzaamheid nog al groot was, maar toch niet zoover strekken zou dat hii zoo iets goed zou keuren, terwijl zijn va der dacht dat hij rustig te bed lag. Zijn slecht gedrag waarin hij gewetenloos vol hardde, had tot nog toe niet zulke nadeelige gevolgen gehad om hem zoo slecht te ma ken dat er geen kans op beterschap meer voor hem bestond. Hij had nog genoeg ge voel om zich te schamen over zijn welge slaagde dubbelhartigheid, vooral wauneer hij in zijn moeders tegenwoordigheid was. Maar omstandigheden hielden hem onge lukkig genoeg te veel verwijderd van me- fvr.ouw Thorpe eu weerhielden zoodoende de natuurlijke ontwikkeling van ziin beter ge voel, dat slechts in hare tegenwoordigheid kou bloeien en dat, zoo het tot rijpheid ware gekomen, zeker tot zijn beterschap geleid kou hebben. Alle dagen ging hii naar zijn jbetrukking en zijn verdrietig leven daar maakte dat hij met een boosaardi^en triomf idacht aan zijn nachtelijke tochten. Toch idaeiii de heer Thorpe dat het niet kwaad jwa; als hij htm 's avonds nog eens ernstig ftmlerhield, uit vrees dat de gebeterde losbol w< der op zijn vroeger pad mocht terugkee rt zoo het hem aan aanmoedigenden raad te; opzichte van zijn zedelijk gedrag mocht o::!t reken. Ook bleef de heer Yollop niet öcl urwege met gelijke voorzorgen om den juuuv bekeerde niet te verliezen nu dat zij Hem eens meester waren. Elk woord dat deze beide 'heeren zeiden diende om den knaap nog meer te verharden en den reeds meer malen bewezen en erkenden invloed dien zijn moeder door eeu teederen blik en een ver trouwelijk woord op hem uitoefende te ver zwakken. ,Jk zou er toch niets bij winnen, zelfs al moest ik van voren af aan beginnen", dacht Jack toornig' en wrevelig, wanneer zijn va der of zijn vaders vriend hem begunstigde met een kleinen raad tot zijn verbetering. „Daar zijn ze bezig met hun model van een goeden jongen om te werken, om hem nog heler te maken." Zoover stond bet nu met Jack's weder waardigheden; dit waren de beproevingen die bij moest lijden, en de misdrijven die hij pleegde, en zoo stonden de twijfelachtige be trekkingen met zijn tehuis op het tijdstip, toen die vurige artist Valentijn Blyth be sloot om een teekenacademie aan huis op te richten in zijn vrouws kamer, met het dubbele doel om zijn huisgezin genoegen te geven en zijn woesten jongen vriend een weinig kalmte te leeren door hem pleister beelden te laten teekenen. HOOFDSTUK XII. DE HUISELIJKE TEEKEN-AKADEMIË. Ofschoon de gemoedelijkste en verstandig ste der mannen in zijn dagelijksehen om gang, was de heer Blyth van nature zeer driftig een dweeper onder de schilders in al wat met zijn kunst in verband stond. Welke plannen hij met zijn werk ook vorm de, had hij geen rust voordat hii er in ge slaagd was, of dat ze bepaald mislukten bij de uitvoering. Zoo hij zijn eigen gevoel sleehls behoefde te raadplegen, zou zijn ge liefkoosde droom, om een huiselijke teeken- akademie op te richten, reeds denzelfden avond vervuld zijn geworden, en zou er een teckeii.-ciiool tot stand zijn gebracht, slechts voor drie leerlingen, tot wier genoegen zij eigenlijk strekken moest: mevrouw Blyth, Madonna en Jack. Naar een van de voornaamste reden waar om hij dat plan zou doordrijven was, om zijn zieke vrouw gedurende den winter eenige aangename avonden te bezorgen. Laviuia's genot en gemak moesten daarom in de eer ste plaats geraadpleegd worden. Verlangend als zij was om voor die nieuwe akademie ;kare kamer in te richten, was de verander- Tijke invloed van mevrouw Blyth's ziekte op jkaar gestel ongunstig voor eene onmiddel lijke opening der teekenschool van haar echtgenoot. Zij had hare dagen van zwak heid en van kracht; en men moest vooral zorg dragen voor de laatste, voor zij zich aan de minste inspanning mocht blootstel len. j Eerst een week later kón men met gerust heid een briefje naar Baregrove-Square zen- (len, waarin Jack uitgenoodigd werd om de eerste teekenles bij te wonen, die Valentijn hem bij zijn laatste bezoek beloofd had. Toen de heer Blyth eindelijk gereed was met het uitzoeken en rangschikken en met een opgernimdeu blik Laviuia's teekenka mer kon opnemen en zien .dat alle toebereid selen voor den eersten avond, waarop zijn teekenles zou plaats hebben, in orde waren, klopte zijn hart van onschuldige trots en gevoelde hij zich innig gelukkig. En hij had waarlijk wel reden om zich zoo gelukkig te gevoelen, als hij aan de- huiselijke vooruit zichten dacht. Zelfs een vreemdeling moest wel een norsch en ongevoelig wezen zijn, wanneer hij bij het binnentreden van me vrouw Blyth's vertrek niet dat geluk be sefte in alles wat hij zag, naar welke zijde hij zich ook wendde. Er was inderdaad toch één voorwerp te vinden, dat in de schikking der meubels een onaangenamen indruk maakte en dit was een pleisterkop, dien Valentijn onbegrijpelijk genoeg had uitge zocht, als het meest geschikte model voor zijn drie leerlingen om na te teekenen. Het was een afbeeldsel van het smartvolle en vreeselijke gelaat der hoofdfiguur in die groote groep van den vader en zijn twee zoons, worstelende tegen den rensachtigen slaDg, welk tafereel in onzen tijd bekend is onder den naam: de groep Laokoon. Door een tusschenschot weg te nemen, was de kamer van mevrouw Blyth zoo groot ge worden, dat zij ziöh over de geheele lengte van het huis uitstrekte, van den voorgevel tot de tuinramen. De ruimte, oj> die wijze verkregen, was zeer aanzienlijk en elk ge deelte ervan was van den vloer tot de zol dering ingenomen door kunstvoorwerpen, die behoorden in den kring waarin zij thans waren geplaatst. Sommige waren degelijk en nuttig en voldeden aan de behoeften der be woners; andere licht en bevallig, strekten tot sieraad waar dit vereischt werd en alle waren verworven door Valentijn's penseel, door jarenlange onbaatzuchtige opoffering aan de liefde voor zijn gade. Van het fraaie, schitterende lampje dat de kamer bij avond verlichtte, tot het gladde tijgervel dat voor den haard lag; van de bloemen onder den stolp in een der hoeken, tot de 6atijnhouten kast in den anderen; van het tapijt met zijn schitterende groene en bruine strepen, die in volkomen harmonie van kleuren elkander sneden, tot de kroonlijst met haar bevallige wingerdbladen en trossen naar de natuur geschilderd elk voorwerp in de kamer verkondigde aan de bewoonster dezelfde hui selijke geschiedenis van die zorgvolle sym pathie, die nooit Bluimerde en die edele lief de welke nooit veranderde; of grifte in haar hart hetzelfde roerende verhaal der blijmoe dig gebrachte opofferingen van den met lief de getrotseerdeu tegenspoed, van met moeite verworven hoog gewaardeerde helooniugen met het doel alleen om van het heiligdom harere ziekenkamer een verzamelplaats te maken van de uitgelezen6te voorwerpen, zoowel als een altaar yoor de heiligste heden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6