TWEEDE BLAD 17VOGELZANG, Voor de Dames "lÈfE OORLOG""" BLOUSES en ROKKEN BINNENLAND DE TOESTAND IN BELSiE. Groote Houtstraat 29\ VRiJDftG 6 AUGUSTUS ISI5 (Van onzen Brusselsqhen Correspondent.) Brussel, 2 Aug. 1915. Het- heelt er allen schijn van, dat de 'Hoogeschoien in België vooreerst nog vel geslote* zullen blijven. Omdat de e a vei hel hef zoo wil? Neen, dat met. Die hooft wel reeds andere dingen gedaan om K in het bezette en door den oorlog ge tetterde België cultuur en ontwikkeling te brengen en voort te zetten. Of er dan geen studenten zijn? Och, elders zijn die ook. Zoo in Berlijn zijn er 'bijna 90.000 en onder hen zelfs eene Belgische dame. Bovendien aijn tal van jongelieden zoo juist van de athenea en kolleges en gereed om hoogstu denten te worden. Blijven de höogescholen dan gesloten uit een zeker solidariteitsgevoel U vraagt: „8ólidariteits-gevoel?" en zet een ongeloovig gezicht. Ja, toch, solidariteits-ge- voel. Schreef niet bij het begin van den oor log een dame-studente, dat geen enkel stu dent of studente de hoogeschool zoude be zoeken zoo lang andere Belgische studenten aan het front vertoefden? En 'dit alleen om ze geen concurrentie aan te doen door gebruik te maken van do gelegenheid om ze een "jaar vooruit te. komen? Een kwestie alleen van carrière en van mededinging dus. Zoo iets is enkel mogelijk wanneer men de zaken louier als gevoelskwestie behandelt. Practi- ech'e vaderlandsliefde schuilt er, voorwaar niet in, omdat .het, zoo zou men meenen, ook in België wel zaak is, dat ook op wetenschap pelijk terrein nieuwe krachten aanvullen, goedmaken en voortzetten, wat door den oor- Jog en den dood op het slagveld daaraan voor schade is toegebracht. Uitlatingen als van c'c studenten moeten dan ook, zooa's gezegd, alleen als gevoelsuiting, en opwelling van hot oogenblik, worden opgenomen. Maar daarmee is nog niet opgelost, waar om de hoogsscholen vooralsnog zullen ge sloten blijven. Wel, omdat er geen hoogleer- aren zjjn, die over hun gevoelskwesties vre ten heen te stappen en het 't zwaarste laten wegen, dat ook de wetenschappelijke vor ming juist nu voor België noodig is. Het schijnt echter, dat ook op de studenten een moree'on druk "ligt van niet deel te nemen aan colleges, zoolang de oorlog duurt en pen vreemde macht het gezag vertegenwoor digt. Hoe t zij, de professoren zullen ook nog niet beginnen. Voorloopig tenminste niet, tenzij hun gedachten of de maatregelen anders zullen worden 1 Ook ten opzicht© van de in 1915 geoogste gerst en de verdeeling daarvan, is thans een uitgebreide maatregel genomen. De ve'e eco nomische maatregelen, welke in de laatste maanden in hst bezette gebied van. België teenomen zijn, worden van steeds meer histo rische waarde, omdat nog nooit in een bezet land op zoo groot© schaal voor de inwoners ,van het volk, waarmee oorlog gevoerd wordt, is gezorgd. Voor den aankoop en do ver- doeiiEig der 'gerst is een commissie opgericht, jD© jforstcentraie is gemachtigd om te be schikken over den geheelen zomer- en winter- gerst van dit jaar. De vrije in- en verkoop van deze gerst is verboden. De gerstcentrale koopt de niet voor zaaigerst bestemde gerst tegen den prijs van ten hoogste 36 francs de 100 kilo, vrij spoor of boot, plus 6 o/0 interest per jaar van alle na 1 September 1915 aan gekochte gerst. De centrale laat aan eiken bezitter van een landbouwbedrijf per H.A. zijner in het jaar 1915 met gerst bezaaide oppervlakte 150 K.G. van eigen voortbrengst en van de beste hoedanigheid behouden. Aan do eigenaars van zaaigerst kan een ruiling van zaaigerst door de Eivilkomissarlssen op schriftelijke aanvraag worden toegestaan. De aangekochte gerst wordt als volgt ver deeld: De Belgische gistfabrikanten kunnen door aankoop de volgens bewijs voor elk af zonderlijk bedrijf vereischte gerst ontvangen. De overgebleven gerst wordt aan de Bel gische brouwerijen naar verhouding' van de door elke brouwerij gedurende 1913 verac- cijnsde grondstoffen verkocht. Aanspraak op gerst hebben alleen die brouwerijen en gist fabrikanten, die gedurende het eerste halfjaar van 1915 hun bedrijf tenminste drie maanden lang aan den gang hebben gehouden. In elke provincie en in elk kanton wordt een gersten- subcomité gevormd en eike gemeente moet SPECIALITEIT IN een oogstboek houden over de gent. De daarin vermelde gerst geldt tegen brand schade te zijn verzekerd. Als ïk voorts nog zeg, dat in' verschillende gevallen, .welke zich kunnen voordoen en die a!s twijfelachtig kunnen worden beschouwd, eveneens is voor zien, dan is het duidelijk, dat een respectabel stuk werk hier is voorbereid. Ik schreef vroeger reeds over de maatrege len, welke worden genomen om het fruit, dat nu niet over zee en Holland kan worden afgezet, naar Duitschland te vervoeren. De fruitboomen beloofden in de Lente een oogst zonder weerga, doet 'de droogte, welke van einde Mei tot einde Juni heeft geheerscht, heeft vele onrijpe vruchten doen vallen, vooral appelen cn peren. Hierdoor zal er minder fruit zijn, dan oorspronkelijk werd verwacht, maar toch zal de opbrengst nog meer zijn, dan de gemiddelde der vorige jaren, in eenige streken van de provincie Luxemburg zal zelfs 'groote overvloed zijn. Gerekend kan worden op een aanzienlijke oogst van de verschillende soorten pruimen. Met tuinbouwers is ree'ds overeengekomen voor de levering van 8—9000 wagonladin gen fruit bestemd om te worden uitgevoerd. DUURZAME POLITIEK VAN VRIENDSCHAP MET ENGE LAND. Men schrijft ons uit Berliin: Terwijl in zijn veelbesproken onderhoud met een Hollandsch dagbladcorrespondent de heer Churchill den .Hollanders verzekerde, dat "Engeland 'er niet aan dacht Holland's neutraliteit in gevaar te brengen, doch daar bij tevens langs zijn neus weg de „onnatuur lijke" vorm van teretoriaai bezit der Sehelde- monding betreurde, publiceert ongeveer ter zeifder tijde de „Times" de. volgende keurige beschouwing, die er niet anders op wordt al schrijft ook hel blad, dat een Nederlander die uiting had gedaan. Zij luidt: „Helderden- kende waarnemers, die volstrekt niet En- gelsch gezind zijn, zien in het verlies aan koloniën, dat Duitschland in dezen oorlog lijdt, een vingerwijzing naar het gevaar, dat in het bezit van overzeesche gebieden ligt, als daarbij niet een duurzame politiek van vriendschap met Engeland gevolgd wordt." Do Amsterdamsche zegsman van de „Times" vindt.in de laatste gebeurtenissen In Zuid- west-Afrika aanleiding tot deze nadeiikelijke beschouwing. Ondanks den doorzichtigen voorzorgsmaatregel om die uiting door een Hollander te laten doen, zal men wel in Nederland dezen tamelijk brutalen .wenk van de „Times" niet misverstaan, en men zal er misschien over gaan nadenken, of Churchiils trouwhartig gepraat wel als ernst is op te vatten of liever dit opwerpen van een ge zichtspunt in de „Times, dat een oud meubel stuk vormt in de al-Britsche politiek en hare middelen. Iets geheel dergelijks stond ook voor 20 jaar geleden in de zomerdagen van 1895 in 'de Engelsche pers to lezoii, doch toen mot- betrekking tot Duitschland. De IXiiteche Keizer reisde toen op bezook naar Groot-Britanje en de voor de toenmalige En- gelsehe regeering als spraakorgaan fungee- i rende Londensche „.Standard" begroette den I keizer met een reeks onbetrouwbare ultla- j tingen. In deze artikelen vond men ook de i zinsnedeDuitschland moge bedenken, dat Engeland's tegemoetkoming voor Duitschland van veel meer waarde zij dan alle andere diplomatieke betrekkingen. Wat de „Times" heden zegt, beteekent tegenover Holland het zelfde, doch in het koloniale overgebracht. Voor Holland beteekent zijn groot onbe schermd koloniaal rijk ten goede als ten kwade onvergelijkelijk veel meer dan voor het Duitsche rijk zijn kolonies ooit beteekend hebben of in de toekomst ooit beteekenen kunnen. Het is teekenend,dat men juist op dit oogenblik van Britsché zijde den Hollanders te verstaan geeft: Wanneer Gijlieden Uw politiek niet duurzaam naar de Engelsche vingerwijzingen gelieft in te richten, dan zult gij JJw koloniën verliezen! Men heeft reeds herhaaldelijk juist bij de Brilsche politiek en do Britsehe pers kunnen waarnemen, dat, als zij zelf voor groote zorgen en gevaren stonden, hun pienterheid en flegma hen verliet.. Zoo is het ook weer hier. De Hollanders zijn lieden met voldoend koele koppen en zij; zullen de oorlogssituatie en de verschillende aspecten daarvan nuch ter genoeg taxeeren, om te weten, dat Groot- Britanje heden minder dan ooit in staat zou zijn, dit zijn dreigement tegenover Holland ton uitvoer te leggen, zelfs ai zou Nederland in het acute geval weigeren, zijn neutraliteit ten. behoeve van Engeland op te geven. Men mag derhalve aannemen, dat de drei gende wenk van <le „Times" resp. van de ach ter haar staande politici, die spoedig weer aan bel roer hopen te zijn, het tegendeel zal bereiken van datgene, wat zij van de pu blieke opinie in Nederland eigenlijk wilden bereiken. En evengoed zal men in Nederland welen, wat men in Engeland sedert eenige eeuwen te verstaan beeft onder een duurza me politiek van vriendschap met Engeland". Overigens is die „Times"uiting op zichzelf beschouwd en onder een zeker hoekpunt be keken, gedeeltelijk juist. Een Europeesche continentale macht, welke direct noch in direct, noch alleen noch' met behulp van anderen haar koloniaal bezit tegen Engeland kan verdedigen, zal dit bezit in een oorlog met Engeland of als maatregel van Engel sche ongenade onder sommige omstandighe den moeten verliezen, ten minste tijdelijk. Trekt nu een groote of een kleine mogend heid uit het feit dezer mogelijkheid de door de „Times" aangeduidde conclusie om „een duurzame politiek van vriendschap met En geland te volgen" dan volgt daaruit met on verbiddelijke consequentie het intreden in dc politieke en daarmede ook in de economische onderhoorigheid van Groot-Britanje. De lei ders der ai-Britsche politiek hebben aan het Duitsche rijk herhaaldelijk dergelijke vrien delijk gemeende aanbiedingen gedaan. Vorst Büiow en zijn voorgangers zijn behalve in den beginne Caprivi gelukkigerwijze niet op den lijmstok gekropen, in het juiste inzicht, dat het een slecht zaakje zou zijn, om zich in de politieke economische afhankelijk-5 beid van Groot-Britanje te begeven en daar voor Overzeesche koloniën van datzelfde' Groot-Britanje zoo te zeggen in leen te krij gen; koloniën, die men niet op een of andere wijze en wel tegen Groot-Britanje verdedigen kan, vormen geen werkelijk bezit. Deze ook reeds voor den oorlog voor ieder den tend mensch vanzelfsprekende waarheid, is door het verloop van dezen oorlog ook nog practisch bewezen. Een zeevarende, onafhankelijke 'groote mo gendheid kan uit zulke leeringen voor do toekomst echter niet de conclusie afleiden dat het dienstig is zich door een volgzame poli tiek tegenover Engeland, door een duurzame .politiek van vriendschap, een koloniaal schijnbezit af te bedelen, doch zij zal veel eer hot besluit eruit trekken, dat hij zich hot. tot nu toe ontbrekende aan haar w^orkra ht tegenover Groot-Britanje dient aan te schaf fen. En dat zooiets met zekerheid bereikbaar is toonen vele ervaringen in dezen oorlog. In Holland zal men gezien het .bovenge noemde „Times"-dreigement ook wel in de beschouwingen opnemen, dat do oorlog nog niet ten einde is en dat zijn verder verloop zeker niet door de wenschen der Londen sche pers bepaald wordt. DE INMAAK VOOR DEN WINTER. Eenige inmakers en fabrikanten schrijven aan de N. R. Ct.: De overtuiging van alle exporteurs van ver-1 echo groenten is, dat als er aan den uitvoer van versche boonen geen paal en perk wordt gesteld de inmaakboonen een weelde-artikel zullen wor den en er voor de huismoeders zoowel als voor groote en kleine inmakers geen kans zal zijn, om voor winter-prorisie eepigen voorraad te maken. De prijzen zijn op heden reeds dubbel zoo 1 hoog als in vorige jaren om dezen tijd. Hierbij de veel hoogere prijzen voor blik- en vaatwerk, waardoor het op deze manier vanzelf spreekt, dat de boonen een luxe-artikel zullen worden, onbereikbaar voor den werkman en den midden stand. Wordt dit niet spoedig onder de oogen gezien dan zijn de boonen voor 7/8 gedeelte de grens over en is de tijd voorbij om nog iets in ons goede vaderland te houden voor volksvoe ding. EEN ANDER GELUID I Ter opening vaa de algemeene vergadering van het Neder! andsch onderwijzersgenootschap deze week te Zwolle gehouden, Meld do voor zitter een veelzins merkwaardige rede, lettende j op do houding die het Genootschap steeds ten j opzichte van het bijzonder onderwijs innam, dat j beschouwd werd als een hinderlijke en minder- waardige concurrent, dien men met alle midde-1 len moest pogen klein te houden en in discrediet j te brengen. - j Hij betuigde'n.l. aan de bevredigingscommis- sie bij voorbaat den hartelijken dank van 't Ge- i nootscliap, indien een 'der resultaten van haar arbeid mocht zijn, dat de onderwijswetgeving buiten de sfeer van den politieleen strijd word gebracht. Want, zei de heer L&ncéc, dit hebben we in den loop der jaren wel ervaren, dat in de poli- tieke arena voor ons lager onderwijs een uiterst! bedenkelijke plaats is. Dit woord eert den waarheidszin van den heer Laneée, zegt het Huisgezin maar het be vat- tevens een scherpe, zij het verdiende terecht wijzing aan het adres der vrijzinnigheid, die het lager onderwijs in die arena gehouden heeft. Het heeft enkel van de vrijzinnigheid afge hangen, het onderwijs los te maken van de poli tiek en alle krachten te dóen samentrekken op de degelijkheid en deugdelijkheid, van het onder- VEKSPREIDE BERICHTEN De Belgen in Engeland. In de „Metropole", die thans in Londen verschijnt, wordt voor de zooveclsie maal een artikel gewijd aan de omstandigheden der Belgische vluchtelingen, die in Engeland zijn en blijven. Het blad vraagt wat er ge daan moet worden, wijl, hoe ongelooflijk het ook moge schijnen, in Engeland Belgen zijn, die zich... gruwelijk vervelen! In dc eer ste maanden der ballingschap was de ge- dwongen werkeloosheid nog wel te dragen. Het nieuwe van de omgeving, de spannende en dramatische oorlogsgebeurtenissen, de hoop op een spoedige terugkeer, dat a!les werkte mee om den tijd te korten. Dat alles is nu evenwel verdwenen. De verbanning is als een normale toestand ge worden. Da strijd mot'de wapenen heeft het karakter van een uitputtingsoorlog aangeno men en is, geworden een kamp tusschen in dustrie en geld. De terugkeer schijnt ver, zeer ver verwijderd en misschien zal zij eerst in het voorjaar van 1916 kunnen geschieden. Bovendien zijn veleii met' het Engelsche leven in aanraking gekomen, waardoor het gevoel, dat zij óver zijn, nog scherper is geworden. Zij' hebben alles, geprobeerd en gedaan om zich nuttig te maken. Zij hebben tusschen de Engelsehen voor zich echter geen plaats kun nen vinden en vragen thans: „Wat nu?" De „Metropole" weet niet, wat op deze vraag te antwoorden en geeft den raad, dat zij, die zich vervelen, zich zullen wijden aan studie of anderszins. Aan het eenige vaderlandslievende remedieterugkeeren naar België, om het land-zelf voor de toe komst op te heffen, wordt niet gedacht. Maar toch zijn er langzamerhand al méér Belgen, die eindelijk verstandig worden en naar hun land terugkeeren. De vrijzinnigheid heeft niet gewild doordat zij het stelsel der bevoorrechting van één soort1 ouderwijs niet wenschte prijs te geven. Zoodra zij dat doet is het onderwijs buiten do efeer van den politieleen strijd gebracht en kun- j nen allen zich wijden aan het onderwijs, dat ieder het beste acht. j Van een vrijen en eerlijken wedstrijd met ge-( lijke middelen hebben de oude Genootschappers niet gedroomd. Do naaste toekomst zal dien'brengen, mits do vrijzinnigheid bereid is het gelijk recht voor al len to huldigen. TEGEN DE TABAKSBELASTING. Do Nederl. Bond- van Sigarenwinkellers- Vereenigingea zal een groote openbare pro- testvergadering tegen tabaksbelasting hou den op Woensdag 11 Augustus 1915, des avonds 71/2 uur, in de Diamantbeurs, Wees- perplein te Amsterdam, in samenwerking met de Centrale Commissie van advies in zake Tabaksbelasting, (waarbij aangestoten: Het Verbond van Sigarenfabrikanten-Veree nigingen, De Nedcrlandsche Sigarenmakers- en Tabaksbewerkers Bond, De Nedcrlandsche Federatie van Sigarenmakers en Tabakbe werkers, en De NederlandscheBond van Sigarenwinkeliers-Vereenigingen) en de Ver- eeniging van Reizigers in Bewerkte Tabak „Ons Belang". Het woord zal gevoerd worden door de heeren'A. v. d. Berg, van de Neder landsche Federatie van Sigarenmakers en Tabakbewerkers; A. J. M. Goote, van de Vereeniging van Reizigers in Bewerkte Ta bak „Ons Belang", en F. S. Stroosnijder, van den Nederlandschen Rond van Sigareuwinke- liers-Vereenigingcn. DE DUURTE DER LEVENSMIDDELEN. Te Utrecht is op initiatief van het Chr. Nat. .Vakverbond een vergadering gehouden ter bespreking van het verkrijgbaar stellen van levensmiddelen voor prijzen binnen het bereik van de arbeidende bevolking. Ter vergadering waren vertegenwoordigd het C. N. V. Patrimonium, het Luthersche Werkliedenverbond, het bureau voor de R, K, Vakorganisatie, de Federatie der Dioc. R Iv. Volksbonden en Vereenigingen in "Neder land. De vergadering erd geleid door den hoe:! M. W. Smit uit Amsterdam, twoedo-voorzit e van het C. N. V. Na breedvoerige besprekini werd besloten, bij de Regeering aan to drin gen op i 1. regeling van uitvoering der levenemid delen op de basis van het quantum var vorige jaren; 2. ruimere distributie van voorraden dooi middel van provinciale of districtbureaux me financieele medewerking van het rijk; 3. handhaving van maximum-prijzen en be slaglegging op de achtergehouden vorraden Een commissie, waarin van elke medewer kende corporatie een vertegenwoordiger zit ting heeft, zal 13 dezer opnieuw te Utree hl in Vergadering bijeenkonjen, om de wijze van uitvoering nader vast te etellen. SOCIALISTISCHE THEORIE EN PRACKTIJK. Onlangs werd gemeld, dat to Amsterdam ch gemeente begrooting voor 1916 is sluitend ge maakt zonder belastingverhooging en dat dit if té danken aan de rijko baten, die uit de bedrij ven iü de schatkist vloeien. Naar aanleiding daarvan schrijft de nieuwe Haagache Ct., eei anti-rev. orgaan: „De onnoozele belastingbetaler klapt in zijr handen. Dat is in AmsterdaTn iets ongewoons geen belastingverhooging! Indien hij dergelijke hooze en kleineerend* veronderstellingen durfde koeetoren, zon hij vreezen, dat do Ij. H. Ambtenaren, hoog of laag zich al te met verrekend hadden. Nu 't er echter staat, zwart op wit, kan hjj niets doen dan juichen en blijde zijn. Hij eet morgen witte- en geen regeeringsbrood en trak teert de zijnen op een heerlijk zootje regeering», visch. De onnoozele! Hij vermoedt niet, dat hij tóch betaalt, via de Bedrijvenkas. Doch dit is het érgste niet: de burger ia er nu eenmaal om be lasting te betalen. Maar wat erger is? Hij vermoedt evenmin, dal weer een socialistisch dogma vermolmd en va>*- gaan ineen zakte. - Toch ia dit het geval. Baten uit de bedrijven: dat is indirecte belas ting, die onevenredig zwaar drukt op den min deren man: dat is diefstal uit do smalle beur zen; dat is kapitalistische uitbuiterfj. Zóó haalt men het geld niet, waar het zit, maar men. rolt het uit de zakken der bezitloozen. Ge kunt verder gaan in dezen toon, zoo ge wilt. De sociaal-democraten zijn mordicus tegen déze indirecte belasting. Gas, water, brood en visoh moet tegen den kostenden prijs óf daai beneden - 'geleverd worden. Er zijn nog kapi taal-bezitters genoeg om belastinggeld te be talen. Om nog even naar Amsterdam te kijken. Zou de roode raadsfractie niets voor deze motio voelen „De Gemeenteraad van Amsterdam, over wegende, dat door de algemeene prijsstijging allerwege relatieve loondaling intrad, stellen voor den pijrs van gas, water enz. te verlagen en "het tekort door verhoogde directe belastingen te dokken." Ons dunkt, dat Mervoor heel veel te zoggen valt. Maar Vliegen en Wibaut zouden over deze mötie wel eens het onaannemel ij k kun nen uitspreken." Tegen de vliegonplaag. In do „Daily Mail" vinden wij eenige bijzonderheden omtrent do onderzoekingen van prof H. Maxwell-Lefroy te Londen, over de verdelging van vliegen. Do geleorde heeft het vraagstuk van twee zijden aangepakt en zich bezig gehouden met de vragen: lo. hoe doodt men vlieglarven en 80. hoe vangt men levende vliegen. Voor het vangen van. vliegen bleken het ge- schiktst de gewone glazen vliegenvanger», waarbij als aas een mengsel van gelijke deelen. oase ine, bruine suiker en water gebruikt wordt. Dit zijn alle goedkoope producten; de eerste 24 uur na de bereiding van het mengBel raakt geen vlieg er aan. Maar dan begint eene gisting en van dat oogenblik af, kan geen vlieg er van afblyven. Voor het dooden Van vliegenlarven ga men aldus te werk: De vlieg legt haar eieren nooit in huis, maar VI. HET PIENSTBODENVRAAGSTUK. Dezen keer eens een huishoudelijk praat je; een algemeen© klacht is tegenwoordig over dc dienstboden; toch geloof ik, vergeef 't me dames, dat de schuld niet altijd ge heel aan den kant van de dienstbode is De, tijden zijn wel heel anders dan vroe ger; maar zijn de eischen der dienstboden veranderd, ook de dames, hoofden der huis houding, hebben veel andere gewoonten aan genomen. Hoeveel dames gaan niet naar allerlei ver gaderingen en bijeenkomsten omdat ze vin den dat dit in den modernen tijd er zoo bij hoort. Thuisgekomen vinden ze niet alles naar hun zin, maar hebben misschien niet eens voldoende instructies gegeven, te veel ver vuld als ze waren van hun voorliefde voor de vrouwenbeweging. Nu geloof ik wel, dat er onder do geachte lezeressen niet veel zoo zijn, maar u weet toch wel dat dit tegen woordig veel voorkomt. We moeten toch niet alles op de dienstboden laten aankomen, maar denkenze zijn ons tot hulp. Maar we blij ven zelf 't hoofd en dan moeten we een beetje meeleven met hun, ze wat hartelijks bewij zen. Och, een goed woord vind altijd een ,6°ede p'aats en al is niet altijd alles naar onzen zin, kijk, we hebben zelf ook onze zwakheden. Ook moeten we ze van tijd tot tjjd eens ontspanning gunnen; 't werk kan wel eens geschikt worden; echter is 't heel verkeerd de meisjes iederen avond vrij te geven, daar ze dan te veel gelegenheid hebben op straat te zijn. Er zijn werkelijk nog wel diensttmeisjes die een goede hartelijke behandeling op prijs stellen; even goed als huismoeders, die een trouwe dienstbode waardeeren. Maar zooals gewoonlijk: 't moot van beiden komenl Wftt heeft moeder mij niet dikwijls verteld: wat had ik toch een hartelijke hulp van Anna toen jullie ziek was! En wat was Kaatje altijd bezorgd toen moeder ziek .Was. Hoe goed zorgde ze voor alles I En zulke zijn er nu ook nog wel; er zijn heuach nog wel meisjes die liever in een gezellig huishouden zijn dan naar fabrieken slenteren, want de huishouding is toch altijd de meest gewilde werkkring voor de meisjes, daar de meeste zelf later een éigen huis- houden hopen op te zetten. De zeer jonge dienstmeisjes moeten altijd in 't begin op een zekeren afstand worden ge houden, daar ze zich anders spoedig vrij heden veroorloven, die hun later slecht te pas komen. Dit komt meestal voort uit ge brek aan leiding en weinig ondervinding. 't Is dan ook een dankbare taak voor eene dame die geen drukke huishouding heeft, dergelijke meisjes een gepaste opleiding te geven, en menig nette moeder uit de arbei dersklasse zal dankbaar zijn als haar doch ter in een degelijke huishouding een goede opleiding krijgt. Haarlem. L. NOG VOOR DE INMAAK. Gemengd zuur. Bloemkool, jonge wor teltjes, heereboontjes, doperwten en tujpboon- tjes worden allen afzonderlijk in water met zout half gaar gekookt. Dan goed koud laten worden. Vervolgens legt men ze in flesschen door elkaar, roet laurierbladeren, Spaansche peper en mieriks wortel of droge gember en azijn. De flesch sluiten met perkament papier. Na 8 dagen is 't voor 't gebruik gereed. Zeer smakelijk bij vleeschgerechten, WEEST ZUINIGI... iWeest zuinig... op lucifers! Zet een bakje neer voor de afgebrande houtjes, die in vele gevallen nog eenmaal dienst kunnen doen, Weest zuinig.., op poetzegelsI Schrijf geen stadsbrieven of briefkaarten. Loop er 'zelve even heen; ge komt er nog beter mede klaar, Weest zuinig,,, op thee-lichtjesI *I>e theemuts heeft thans dubbel waarde. Weest zuinig,,, met broodl Bereken te nemen; ,wat ge meent noodig te hebben. Weest zuinig,,, op .water (wanneer 'ge dit per meter betaalt)! Het water, waarin de groente is gowasschon, kan bijv. dienst doen voor het begieten van planten en bloe men. VOOR DE GEZONDHEID. Onlangs nog, en het komt herhaaldelijk voor, vroeg men om een middel tegen .wrat ten. Het volgende dat „Vrouwenwereld" geeft, kan zijn nut nog doen. Dagelijks stevig er op drukken met een stukje 'watten, bevochtigd met azijnzuur, is in vele gevallen voldoende. Anders penceele men ze dagelijks met de volgende oplos sing: 1/2 gram Indisch extract, 1 gram salicyl- zuur, 30 gram collodium. Men kan iedere wrat afzonderlijk ook door de volgende behandeling verwijderen. Ann het begin daarvan, dicht bij' dé huid, wik kelt men een draad sterk garen .er verschei dene malen stevig om en knoopt het dan toe; na eenigen tijd valt de wrat er vanzelf af. Dikwijls zijn de wratten, vooral op dc handen, zoo talrijk aanwezig, dat zij als het ware in hoopjes bijeen staan. Voor dit geval is de volgende behandeling geschikt: Men bestrijke de geheele oppervlakte met een laag saiicylzuur, legt 'daarop een vierdub bele' laag van boorzuur, bedekt alles goed roet een'stuk guttaperchapapier en beves tigt' dit met een windsel (de verschillende hiervoor vereischte voorwerpen moet men natuurlijk uit een_ apotheek bestellen). Na vijf dagen zijn de wratten, als het verband goed 'gelegd is, er afgevallen. Is dit niet geheel het geval, dan legt men opnieuw een verband voor nogmaals vijf dagen. ONS MENU VOOR ZONDAG. Kalfssoep, Roastbeef, Kapucijners, Aardappelen. Sla. Meloen. PKACTiSCHE RAADGEVINGEN. Wijnvlekken in mousseline en andere wollen stoffen verwijdert men door ze uit ,to wasschen met een warme amrno- niakzeep-oplossing. Ook weeken in kokende melk en daarna uitwasschen doet do vlek ken verdwijnen. Zijn de vlekken nog nat, dan behoeft men ze slechts met zout ui ie smoren, dat de kleurstof tot zich noemt. Bij verouderde en ingedroogde wijnvlekken probeere men groene zoep. dat men eenigen tijd op de vlekken laat inwerken, alvorens ze uit t.e wasschon. Ook kan men biervoor een paar aardappelen bezigen, die men schilt, in schijven snijdt, goed afwaschl en dan met i/4 liter kokend water begiet. Dit water wordt als het koud is gezpofd en mot oen gelijke hoeveelheid wijngeest vermengd. Met dit mengsel wordt de vlek afgewreven en de stof aan den vorkeerden kant met eon doek drooggestreken. BRIEVENBUS. Iedere lezeres of lezer, die een bijdrage heeft voor de „Damesrubriek", zende die op aan de redactie van do „Nieuwe Haarlem- sche Courant", (Damesrubriek), Postbus 1, Kinder huis vest Sa/38, Haarlom. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WIJS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5