BUITENLAND BINNENLAND ^..„ren hgpeloos bij d«n vijand ten acuter |taan. Do „Daily Telegraph" meent, dat thans een kritieke tijd in het .Westen aanstaande js. De Rus moge zich zoover hij wil in zijn onbegrensd gebied terug kunnen trekken, jn Frankrijk is aan zulk een beweging een bepaalde grens gesteld. Een Duitsche over- Btrooming kan de beslissing op het Westelijk Dorlogstooneel brengen en daarmede ook, zooals de Russische kolonel Sjoemski zei, die van den geheelen oorlog. De „Times" noemt het dwaasheid te zeg gen, ^dat de inneming van Warschau weinig ■militaire politieke beteekenis zou hebben. Eet is toch het middelpunt waaruit een aanval van de Russen op het hart van Duitschland moet uitgaan. Door het verlies van die basis ,is de tijd, dat Rusland in staat zal zijn Duitschland ernstig te be dreigen, onbeperkt uitgesteld. ,Wat de val van Warschau politiek beteekent zal nog moeten blijken. In elk geval zal het Duit sche volk moed vatten, en de uitwerking op onzijdige landen (n.l. op den Balkan) zal wel aanmerkelijk zijn. Het blad troost er zich echter mede, dat de Duitschers er niet in zijn geslaagd de Russische legers te vernietigen. Met ver trouwen neemt het blad de Russische ver zekering aan, dat zij er niet in zullen sla- en. Algemeen is de bewondering voor den eldhaltigen tegenstand der Russen. Dan zijn de verliezen van Duitschers en Oos tenrijkers enorm geweest. Eindelijk heeft dit gedeelte van den oorlog langer geduurd dan Berlijn en Weenen hebben gedacht. Het Uitstel, dat de Russen aldus in het Duitsche offensief in het Westen hebben gebracht, kan groote gevolgen hebben. Dat de Engelsche bladen zich somtijds niet onthouden van scherpe kritiek op het beleid van de regeering, kan blijken uit enkele aanhalingen uit een artikel in de Daily Mail van 6 Augustus. Het blad zegt, niet te begrijpen, waarom katoen niet reeds lang tot contrabande is verklaard. „Zou Warschau zijn gevallen", vervolgt het arti kel, „als de Britsche regeering bijtijds haar plicht had gedaan, door den vijand den toevoer af te snijden van het onontbeerlijke bestanddeel der moderne ontploffingsmidde len? Het is de plicht der regeering op, deze vraag uitvoerig te antwoorden.' VERSPREIDE BERICHTEN De houding van Roemenië. Het Giornale d'Italia maakt weer eens melding van de spoedige toetreding van Roemenie tot het viervoudig verbond. Roe menië zou op het puut staan de kluisters van gevlei en gedreig te verbreken, waar mede Berlijn en Weenen 't trachten vast te benden. De rasverwantschap, de kuituur, de nationale idealen en werkelijke belangen zouden het Roemeensche volk onweerstaan baar drijven naar zijn broeders in den kamp tegen de Teutoonsche „barbaren''. Volgens de Agenzia Italians zou Roeme nië zich in de tweede helft van Augustus in den strijd begeven. Naar de Opinion uit Saloniki meldt, heeft de Roemeensche minister-president aan Bratianu meegedeeld, dat de vierbond bet eens is geworden over het lot van Konstan tinopel. De zee-engten zullen, volgens hun plan, voor de scheepvaart van alle volken gecpend blijven. Konstantinopel zelf zal on der Russisch beheer worden gesteld. Iu Boe karest is men overtuigd, dat zulk een oplos sing strijdig is met Roemenië's levensbelan- gij en Roemenië zich derhalve aan Duitsch- landsch zijde zal scharen. Naar aanleiding van de Italiaansche be richten, dat de oorlogsverklaring van Roe menië aan de centrale mogendheden op han den zou zijn meldt de Berlijnsche oorreepon- dent van de Köln. Ztg.: Van Roemeensche zajde, waar men aan gaande de voornemens van de regeering te Boekarest goed ingelicht moet zijn, deelt men mij mede, dat alle berichten van dezen aard tot de steeds opnieuw opduikende, bekende canards behooren, waarmee men de openbare meening in Frankrijk en Italië tracht op te wekken. Bij den tegenwoordigen toestand in de wereld is de tusschenkomst van Roeme nië aan den kant van de Viervoudige Enten te nog meer dan vroeger uitgesloten. Het door Duitschers bezette gebied. In de Duitsche pers wordt voorgerekend welk gebied de Duitschers nu reeds hebben bezet. Slechts in het westen staan de Fran- schen in een stukje Duitsch gebied eu in' het oosten zijn de Russen nog meester in een klein gedeelte van Galicië, dat ten oosten van den Bug en ten noorden van den Dnjester ligt. De winst in het westen is niet zoo groot als in bet oosten, ofschoon dezo ook daar zeer aanzienlijk is. Het bezette gebied in het westen bedraagt 63,000 vierkante kilo meter. Van de 29,000 vierkante kilometer, die BeLgië groot is, zijn 28,000 in handen van de Duitschers en bovendien nog geheel of gedeeltelijk tien departementen van Frank rijk. Namelijk het departement du Nord, Pas de Calais, Oise, Somme, Aisne, Ardennen, Marne, Meuse, Meurthe en Moselle en de Vogezen. Dit veroverde gebied in Frankrijk heeft een oppervlakte van 25,000 vierkante kilometer. Door den opmarsch tegen Koerland en de verovering van Warschau en Iwangorod is 't Duitsche gebied in het oosten in de laatste weken aanzienlijk aangegroeid. Koerland al leen is 27,000 vierkante meter groot. Vóór de groote doorbraak en het offensief tegen Koerland bedroeg het bezette gebied in het oosten 63,000 vierkante kilometer, dus even veel als in het westen. Thans hebben de Duitschers van de westelijke gouvernementen en landstreken in handen: Koerland, Kowno, Soewalki, Lomza, Plotsk, Kalisj, Warschau, Fetrikau, Radom, Kielce en een groot ge- deelte van het gouvernement Loeblin. De gezamenlijke winst bedraagt daar meer dan 100,000 vierk. K.M. en neemt nog dagelijks toe. Het veroverde gebied na het eerste jaar van den oorlog is ruim tweemaal zoo groot als het koninkrijk Beieren. De overwinnaar van Warschau. De generaal-veldmaarschalk, prins Leopold ,van Beieren, die thans in geheel Duitschland wordt gevierd als de bedwinger dor vesting Warschau, had tot dusver eigenlijk als leger aanvoerder nog geheel niet van zich doen spreken. Eergisteren kwam zijn naam voor de [fierst® maal voor in het Duitsche communi que in verband met de verovering der Blome stellingen, waarvan de inneming van War schau de logische bekroning is geworden. Prins Leopold van Beioren is een broeder van den koning van Beieren en de schoon zoon van keizer Frans Jozef. Reeds in vre destijd bekleedde hij hooge militaire posten, het laatst als inspecteur der 4de legerinspec- tie, waaronder hoofdzakelijk de Beiersche ar mee ressorteert. Eenige jaren geleden ech ter droeg hij deze gewichtige functie over aan zijn neef, kroonprins Ruprecht van Beieren, zoodat prin3 Leopold bij het uit breken van den oorlog geen commando be kleedde. Toen einde April ,Von Mackensen met de leiding van het groote Galicischo offensief werd belast, en geplaatst aan het hoofd der nieuw-gevormde 11de armee, nam prins Leo pold het bevel op zich over de vroegere ar mee van Von Mackensen, de troepen die toen aan Bsoera en Rawa stonden. Prins Leopold is ongeveer 70 jaar oud. Hij nam als batterijcommandant ook deel aan den oorlog van 1870—71 en werd destijds gewond. De toekomst van Polen. Een politicus, die sedert jaren een belang rijke rol in de Pooleche beweging heeft ge speeld, deelt ons betreffende de juistheid van de thans opduikende geru.chten omtrent het herstel van het koninkrijk Polen het vol gende mede: Het ie zeer natuurlijk, dat thans van alle zijden vermoedens worden geuit over het toe komstig lot van de Polen en wellicht van Polen zelf. Maar tevens staat het wel vast, dat op het huidige oogenhlik niemand iets met zekerheid kan weten behalve dan de toonaangevende personen te Weenen en te Berlijn. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat ook daar nog niets met zekerheid be sloten is. De oorlog is nog niet ten einde. Nochtans zou ik graag op twee punten wijzen, die nu reed6 beoordeeld kunnen wor den en die voor de toekomst van veel be lang zijn. In de eerste plaats op den verzen- nenden toon, dien de regeeringen, welke on middellijk belang bij Polen hebben, jegens de Polen aanslaan, die onder haar bestuur zijn. Algemeen is men, geloof ik, overtuigd, dat de toekomst van Polen thans met geweld van wapenen tusschen de regeeringen wordt beslist, doch die regeeringen zien tegelijker tijd in, dat dwang tegenover de Polen ver keerd is. Wat nu de Polen zelf aangaat, de beslissing over hun lot ligt in het antwoord, dat zij op de vraag zullen geven of de adel het meeste gewicht in de schaal zal leggen in de nieuwe orde van zaken of de democra tische en burgerlijke elementen, die zich meer door economische overwegingen laten leiden. In Galicië is thans de feodale stad houder tot algemeene tevredenheid van zijn post ontheven. Het tegen Rusland strijdende legioen bestaat uit burgers en boeren, hun generaal is socialist en vroeger lid geweest van de Doema. De toestand in Konstantinopel. Professor Israël, die, zooals hekend is, se dert 16 Juni te Konstantinopel vertoefde om de Sultan te opereeren, is Woensdag te Ber lijn aangekomen, na zich van zijn taak met succes gekweten te hebben. Dadelijk na zijn aankomst ontving professor Israël een mede werker van het Berl. Tageblatt, wien hij mededeelingen deed omtrent zijn indrukken in Turkije's hoofdstad. Het onderhoud begon uit den aard der zaak over de ziekte van den Sultan. Professor Israël verzekerde dat de Sultan do operatie goed heeft doorstaan en dat de genezing volkomen is. Ik (heb, zeide de professor, den Sultan volkomen genezen verlaten, hij kon reeds wandelen door ver scheidene kamers en binnen acht dagen zal hij in staat zijn aan de Selamlik deel te ne men. De Sultan voegde mij bü het afscheid toe: „Wanneer gij te Berlijn zult zijn terug gekeerd, zeg dan aan uw Keizer, dat ik niet ben een vriend als de koning van Italië, doch dat ik mijn woord altijd en onverbrekelijk gestand zal houden." Het onderhoud liep nu over den algemee- nen toestand. Enkel op de vraag of het waar is dat de stemming in Konstantinopel ge drukt is, zooals dit door de bladen van de Entente-mogendheden voorgesteld wordt, zeide de professor, dat dit teeds daarom niet waar kan zijn, omdat men in geheel Turkije en ook te Konstantinopel (het begrip zenuw achtigheid niet kent. In Turkije is het rus tig; deze kalmte openbaart zich in het vol komen vertrouwen dat het volk te Konstan tinopel in zijn zaak heeft. Met betrekking tot de voeding is er geen verschil te maken, evenmin merkt men iets van de duurte in levensmiddfelen. De munitie-voorziening in Turkije is ruim voldoende. Het onthaal dat de professor té Konstantinopel ondervond, was in een woord vorstelijk. KORTE BERICHTEN Duitsche troepen naar den Yser. Volgens een bericht aan de Westminster Gazette zen den de Duitschers groote versterkingen naar den Yser, henevens een groot getal bijzon-' der zware kanonnen en verwacht men, dat nog in den loop van deze maand een zeer krachtige aanval zal plaats hebben. Italië en Turkije. De Gazetta di Popoio meldt, volgen» de Figaro, ibet vertrek van den Italiaanschen gezant uit Konstantino pel. Een Bisschop Gedecoreerd. De Duitsche keizer heeft aan den leger-bisschop, dr. Heinrieh Jaeppen, het IJzeren Kruis ver leend. Turksche beschuldigingen. Te Constanti- nopel zijn verschillende Katholieke Fran- scke geestelijken in hechtenis genomen, on der beschuldiging van spionnage. Zij zouden naar de Turken beweren, in een geheime code briefwisseling hebben gevoerd en daar door aan den vijand bijzonderheden omtrent de Turksche leger-operaties hebben ver strekt. Vier geestelijken en een religieuze zijn gedurende het onderzoek in hechtenis gehouden. In hechtenis genomen. De Humanité meldt, dat de redacteur van XXe Siècle, de heer Tijdgat, bij zijn poging, om van Bel gië naar Frankrijk te gaan, in hechtenis is genomen. Om aan de duikbooten te ontkomen. Op de transatlantische stoombooten neemt men thans omvangrijke voorzorgsmaatregelen. tegen aanvallen van Duitsche duikbooten. De Baltic, die met eeni lading oorlogsbehoef ten en munitie aan boord yan New-York in Engeland is aangekomen, werd, zoo bericht de Lloyd Framjaiee, reeds in Amerika zorg vuldig bewaakt. Een leger van particuliere detectiven zorgde ervoor, dat geen onge- wenschte bezoekers aan boord kwamen: alle bagage werd grondig onderzocht en eeni wa re muur van zandzakken tegen de boorden van het schip diende ter beveiliging tegen vijandelijke torpedo's. Er viel echter niets bijzonders gedurende de reis voor. '."it tv- PORTUGAL. Het werk der vrijmetselarij. Het Spaansche weekblad „Lectura Dominica!" publiceert diep-treurige bijzonderheden over de verwoesting van Portugal door de vrijmetselarij. Het is ook in Spanje zeer moeilijk, iets te weten te komen omtrent de toestanden in de naburige republiek, omdat de weinige nog bestaande katholieke bladen zich wegens het terrorisme der vrijmetselarij slechts met groote voorzichtigheid over den toestand kunnen uitspreken. Wat zij echter nog kunnen publiceeren is voldoende, om althans iets te vermoeden van het schrikbewind, dat daar heerscht. Alles buigt voor ae macht der secte. Alle scholen die niet openlijk vijandig zijn jegens den godsdienst, worden gesloten. De onzedelijkheid verspreidt zich op ontzettende wijze. Het gezins leven komt meer en meer in verval. De misdaden nemen ontzettend toe, vooral de overtredingen der zedewetten met minderjarigen. Waar de vrijmetselarij tot heerschappij geraakt is 't niet alleen met het Christendom, doch met iedere beschaving gedaan, besluit de „Lectura Dominical". De Portugeesche schande-republiek is een vreeselijke waarschuwing voor de moderne wereld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk beeluit: ie met ingang van 1 September benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Oiifitwedde, P. E. Bredéé te fe Gravenhage. is H. P. A. Buysing Damsté benoemd tot burgemeester der gemeente Texel; is op verzoek met ingang van 1 October aan JC. Güleher eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hilversum, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking belezen; is aan J. M. Ja. Dobbelman op verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ne- derwert. UITVOER UIT BELGIE. Het Duitsche Gezantschap, deelt mede: Onlangs hebben de bladen een mededeeling publiek gemaakt aan gaande bet Neder land,scb-Belgische goederenverkeer. Daarvan was de strekking dat uitvoer van goederen uit het door de Duitsche troepen bezette deel van België naar Nederland in het alge meen slechts was toegelaten, indien het vast stond dat de betrokken artikelen voor ge bruik in Nederland bestemd waren. Belang hebbenden konden zich ter verkrijging van toestemming tot uitvoer uit België tot de Necleriandsche Overzee Trustmaatschappij te 's-Gravenhage wenden, die in staat was de gevorderde waarborgen te verstrekken. Ter aanvulling dezer mededeëling kan er thans nog op gewezen worden, dat het toe staan van uitvoerpermissie van goederen uit België naar Nederland behoort tot de be voegdheid van de Tolitische afdeeling van den gouverneur-generaal van België. Deze autoriteit beslist in elk bijzonder geval of de aanwezigheid van het artikel, voor uitvoer waarvan de toestemming verzocht wordt, in Nederland wenschelijk lijkt en op, welkè .wijze de noodzakelijk geachte waarborgen dienqn te worden gesteld, waaronder bijv. ook con signeeren aan de Nederlandsche Overzee Trust-maatschappij .valt. OREDIET AAN DEN KLEINEN MIDDEN STAND. Namens de commissie ter voorziening in de credietbehoeften van den kleinen middenstand wordt ons het volgende medegedeeld; Op het oogenhlik zijn bij de Regeeringscom- missie 500 banken aangesloten. O. m. zijn in haar geheel aangesloten alle centrale organisa ties op het gebied van het middenstandscrediet. De drie centrale Boerenleenbanken hebben ieder een vertegenwoordiger aangewezen die als adviseur optreedt voor de commissie van uitvoe ring hij het beoordeelen van credietaanvragen, de landbouwende'bevolking betreffende. De orga nisatie is thans zoover tot stand gekomen, dat de ligging van geen enkele plaats in Nederland voor de daar wonenden een bezwaar behoeft te zijn om crediet te krijgen. Enkele gemeenten hebber een regeling getrof fen of in voorbereiding om als borg op te treden voor de credietbehoevende middenstanders, voor het niet van staatswege gedekte gedeelte van het crediet. Reeds zijn, gelijk Minister Treub met een enkel woord in de Eerste Kamer mededeelde, de eerste staatsgarantiën op credieten verleènd, terwijl een aantal credietaanvragen bij de banken nog in onderzoek zijn. Percentsgewijs zijn de credietaanvragen over de verschillende provinciën aldus verdeeldZuid- Holland 9 pCt., Noord-Holland 19, Noord-Bra bant 9, Gelderland 8, Friesland 61/9, Utrecht 4%, Groningen 3y2, Overijsel 3, Limburg 2y2, Drenthe 2y%; terwijl de groote steden daarin ver tegenwoordigd zijn resp. met 11 pCt. voor Rot terdam, 9 pCt. voor Amsterdam en 19 pCt. voor den Haag. Dat het cijfer voor den Haag zooveel hooger is dan dat der andere gemeenten, kan niet juist den toestand weergeven maar spruit waar schijnlijk voort uit de omstandigheid dat het secretariaat te 's-Gravenhage is gevestigd. On geveer een vierde gedeelte van alle aanvragen betreft gemobiliseerde middenstanders. Militairen-middenstanders die overtuigd zijn dat zij bij demobilisatie steun noodig hebben en daarvoor in aanmerking komen omdat hun zaken door het in dienst zijn in moeilijken toestand geraken, kunnen zich nu reeds wenden tot de mid- denstandsbanken in de plaatsen van hufl 'domi cilie, of, zoo zij daarmede niet voldoende bekenc zijn, tot den secretaris der Rijkscommissie voor het Middenstandscrediet, den heer K. J. B. A. de Coster, Sweelinckstraat 84, te 's-Gravenhage. „DE NED. DAGBLADPERS." Te 's-Gravenhage in het hotel „De Wittebrug" is de jaarvergadering gehouden van de vereeni- ging van uitgevers van dagbladen „De Ned. Dagbladpers". In het bestuur werden de heeren A. G. Bois- sevain („Handelsblad") en F. J. A. M. Wierdels („Tijd"), die als voorzitter en secretaris bij af treding dadelijk herkiesbaar waren, met algemee ne stemmen herkozen, en in de plaats van den niet terstond herkiesbaren heer F. W. Schotteln- dreiër („Utr. Dagblad") gekozen de heer Chr. A. Vieweg (Prov. Geld. en Nijm. Crt."). Met de vereen iging de „Ned Periodieke Pers" werd de overeenkomst betreffende de uitgifte van het vereenigingsorgaan opnieuw aangegaan. Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats over de bronnen voor telegrafische berichten uit het buitenland en over de betaling van den toe slag tijdens den oorlog, alsmede over de onbe hoorlijke advertenties, betreffende abortus provo- catus, prostitutie e. d. De Commissie, voor deze aangelegenheden in het leven geroepen, werden bekrachtigd en aangevuld. Besloten werd tot instelling var een Scheidsge recht voor de beslechting van geschillen onder de leden. Aan 't Bestuur werd opgedragen, hiervoor een reglement te ontwerpen. Voorts aanvaardde het Bestuur de opdracht, zich tot den Minister van Justitie te wenden, om te verkrijgen, dat voortaan pro Deo-advertentiën door het Rijk zul len worden betaald en tot den Secretaris-Gene raal der Posterijen en Telegrafie om te overleg gen, of het mogelijk zal zijn, een bijzonder tarief te verkrijgen voor pers-telegrammen en vrijstel ling van het „dringend"-tarief voor intercommu nale gesprekken. Krachtig verzet werd aangetee- kend tegen het bemerkbare besluit, dat Openbare Instellingen niet meer hun oproepingen en afkon digingen als advertentiën plaatsen in de couran ten, doch alleen in de „Staatscourant", waarbij de verwachting is uitgesproken, dat de couranten den inhoud ervan als bericht zullen opnemen. Be sloten werd dit niet te doen. Voorts hield de vergadering zich bezig met een bespreking van de vereenvoudigde spelling, werd een motie aangenomen, waarin de wensch werd uitgedrukt, dat de couranten algemeen de datee ring zullen stellen op den dag van verschijnen, en besloten, nu de „Regelen voor het Advertentie wezen" zijn ingevoerd, aan de Advertentie-bu- reaux afdruk te geven van al wat in het orgaan der Vereeniging met betrekking tot de adverten tiën geschreven wordt. Ten slotte werd een Commissie benoemd, die zal onderzoeken, hoe de marktberichten door de dagbladen op goedkoopere wijze zullen verkre gen kunnen worden. De volgende vergadering zal weder te 's-Ora- venhage worden gehouden. Een niet-alledaagsch huwelijk. Men schrijft aan 't N- v. d. D. uit Naarden: [Woensdag is alhier een huwelijk geslo ten tusschen een jongeman en een jonge dochter, wier eigen zuster de tweede vrouw is van den vader des bruigoms. Men begrijpt dat daaruit zonderlinge combinaties ont staan. De vader van den bruigom is nu de zwager van zijn eigen zoon, terwijl de zus ter der bruid nu tevens haar schoonmoe der is. De zaak wordt nog ingewikkelder als men weet, dat pit het tweede huwelijk vail bruigom'» vader een dochtertje is ge sproten, een half-zuster dus van den brui degom, die nu de behuwd-oom is geworden van zijn zusje, terwijl de jonge vrouw, die de eigen tante is van dit kind, nu tevens haar schoonzuster is. D© brutale oplichting te Amsterdam. Over de geraffineerde oplichters-truc, waar van een der stoombootmaatschappijen te Am sterdam de dupe is geworden, ai heeft de politie ook thans al het gestolene weer opgespoord, zooals wij reeds bericht heb' ben, verneemt het Hbld. nog de volgende bijzonderheden: Do Kon. Ned. Stoombootmaatschappij werd dezer dagen opgebeld met het verzoek om 150 balen koffie (f 6000 waard) klaar te leggen voor het „Blaauwhoedenveem", dat de koffie per schuit zou afhalen. Een der loodsbazen van de K- N. S. M. gaf daarop, de koffie mee, en later bleek, dat dit veem niet met de K'. N. S. M. getelephoneerd had over deze koffie, zoodat de zaak met de koffie geen zuivere koffie was. De recherche van het bureauKattenburg wist echter de zaak in korten tijd tot klaar heid te brengen. Zij ondervroeg, den loods- baas, doch deze gaf van de sleepboot, die de schuit gesleept had, een beschrijving, die niet juist bleek te zijn. Toch wisten de re chercheurs, op mededeelingen van het ioods- personeel afgaande, den schuitenverhuurder op te sporen, die de dekschuit verhuurd had. Men vond op de schuit enkele koffieboo- nen. .Via den schuitenverhuurder kwam men er ook achter, wie de schuitevoerders wa ren. Ook dezen, vader en zoon, werden bij de politie geroepen. Doch zij bleken niet in het eigenlijke complot betrokken te zijn, Intusschen vertelden zij voor wien zij ge varen hadden. Inmiddels was de loodsbaas van de K. N. S. M. reeds door de politie aangehouden en nu werd ook een andere, een gewezen loodsbaas dezer maatschappij, gearresteerd, door wien met behulp, van den loodsbaas, die nog in dienst was, de oplichting in scène was gezet. Laatstgenoemde bekende. Het 'tweetal zal 'ter "beschikking der jus titie worden gesteld. Te Rotterdam w"èrd in een pakhuis van het Vriesseveem de geheele hoeveelheid koffie door de politie opge spoord. Overreden. Te [Utrecht sloegen de paar den van een militairen vrachtwagen op den Leidschen weg op; hol en renden door een juist aankomenden troep soldaten. Een der soldaten werd omver geworpen en kreeg den wagen over het lichaam. Inwendig ern stig gekneusd werd de ongelukkige naar het militaire hospitaal vervoerd. Zand voor margarine. Een firma te Rotterdam is opgelicht, daar van de 20 va ten margarine, welke haar geleverd waren, slechts twee margarine bevatten, de ove rige zand en vuil. Het onderzoek, door de politie ingesteld, heeft geleid tot de arresta tie van den koopman D. O. S., uit de Mei- doornstraat, van wien de vaten oorspron kelijk .afkomstig zouden zijn. terwijl de per soon uit de Raaphorststraat, dia ze aan ae firma geleverd had, van den inhoud onkun dig bleek. De „veld" 05 den doorrit door Amsterdam. Yan een, in Amsterdam ongekend militair schouwspel zijn. gisterenmiddag honderden Am sterdammers getuigen geweest. Een afdeeling van een regiment veld-artillerie, die een tien- daagschen oefearit maakt, kwam tegen twaalf uur dreunend en rammelend de straten bin nenrijden, om op, de Heerengracht halt te hou den. Zij was des ochtends uit Loenen vertrok ken en reed, na hier rust gehouden te hebben, naar Heemstede door, waar de nacht, naar men weet, zou worden doorgebracht. Daarop keert dit gedeelte van het regiment, dat onder bevel staat van overste Tonnet, naar Den Haag terug. Het bestond uit twaalf kanonnen met caissons, gereedschapswagen en keukenwagens. Toen „halt" was geblazen aldus lezen wij in het Hbld. stonden de staf en de muziek op de Heerengracht bij het Koningsplein 0n be vonden de laatste kanonnen zich op de Heeren gracht bij den Amstel. Het rust-siguaal werd door middel van fluitjes over de geheel» lengte der batterijen doorgegeven, waarop officiers- appêl geblazen werd. Inmiddels waren de stukrijders van de kanon nen en caissons gesprongen, om voor hun paar den water te halen. Het duurde dan ook niet lang, of men zag de veldartilleristen de patri ciërs-woningen op de „bocht," en op de anders! gedeelte van de Heerengracht binnen gaan, om de waterzakken voor de paarden te vullen. Ook de haverzakken werden losgemaakt en zoo kon men op de gracht de vele paarden der bespan ningen en ook de meegevoerde losse paarden hun middagmaal zien gebruiken. Dan zag men er artilleristen, die fleschjea bier en krentenbroodjes ronddeelden, terwijl ook het noodige kommiesbrood voor den dag werd gehaald. Van den Amstel tot aan het Konings plein, met korte onderbrekingen op de dwarse straten, was het dus één uitrustende en etende massa menschen en dieren, waaromheen honder den nieuwsgierige Amserdammers stonden. D artilleristen in veld-tenue zagen er allen gebruind door de zon goed uit, na deze tien- daagsche oefening op het vlakke land en op de heide. De officieren hadden allen de talpa op) eenige echter de nieuwe grijze kepi. Enkele „gele rijders" met hun met veel geel of goud- betreste uniformen en de zware berenmutsen trokken natuurlijk zeer de aandacht. Een aantal bereden politie-agenten vergezel den de militairen. Ook op de kruispunten ston den de noodige agenten, om het verkeer te regw len, toen de lange stoet juist op, de zeer drukksl middaguren daar passeerde. Tegen tweeën reed onder de tonen van de muziek de lange stoet, die door een Roode- Kruis-wagen en enkele lastwagens met haver zakken gesloten werd, over Dam en Damrak, om door de Haarlemmerstraat en Haarlemmer weg de stad weer te verlaten. Overal stond het vol met de nieuwsgierigen, langs den weg. Tramongeluk. Te Amsterdam ia gisteren nabij de Weetermarkt da Haarlemsahe tram ini botsing gekomen met een vrachtwagen van de Hollandsche Spoor. De koetsier en een besteller, werden van den vrachtwagen geslingerd. De eerste, die een nogal ernstige hoofdwonde hadJ bekomen, is na in het politiepoethuis aan de! Westermarkt verbonden te zijn, naar het zie kenhuis vervoord. Hersteld. De heer G. Groeneveld, die bil het spoorwegongeluk te Hattemerbroek ernstig| verwond, en in het Ziekenhuis te Zwolle werd opgenomen, is uit de inrichting als hersteld! ontslagen. De heer Groeneveld is bij zijn fami lie te Stedum teruggekeerd. Onverantwoordelijk. Te Middelburg wierpt een vrouw, wonende op den Noordsingel, eeni hoeveelheid warm water op straat, juist toen: twee nog jeugdige kinderen passeerden. Eénl dezer, het zoontje van den heer V., kreeg hetl water tegen een zijner, beentjes waardoor het kind ernstige brandwonden opliep. De politioj is met het geval in kennis gesteld. Kleine excursies. Vanwege het Bureatt! voor toerisme en vreemdelingenverkeer Weten j ringschans 22 Amsterdam ontvingen wij eeni handig boekske in gemakkelijk formaat:' kleine excursies om Amsterdam per spoor, tram of boot. Wij vinden daarin vermeld uit-1 stapjes, die kunneu worden gemaakt naar zee,' door het Hollandsche polderland, naar het Gooi," en watertochtjes, benevens tal van dienstrege- j lingen, waaronder, die men allicht elders ver-j geefs zal aantreffen. Het kan zoowel Amster-J dammers als niet-Amsterdammers van dienst' zijn. Teneind» het maken van plannen neg ta vergemakkelijken, zijn bij verschillende dienst regelingen, en omtrent verscheidene tochtjes, de prjjzen vermeld, en zijn bijzonderheden op genomen omtrent de .voorwaarden, waaronder) voor Gezelschappen, en in het bijzonder voor) kinder Gezelschappen, prijsvermindering kan worden verkregen. Op aanvrage wordt het' aardige gidsje gratis door het Bureau loegezor den. Ontvluchte Russische gevangenen. Te Heer len zijn twee Russen aangekomen, die uit da, Duitsche krijgsgevangenschap ontsnapt waren. Zij hadden in 3 dagen en nachten niets gegeten en waren des nachts over de grens geloopen. Zij zullen ter beschikking van den Belgischen con sul gesteld worden. Een worsteling. Te Rotterdam stond een 54-jarige schoenmaker uit de Banketstraat in da; Heerenstraat voor een winkel te kijken, toen; hij plotseling zonder eenige aanleiding door eeni onbekend persoon werd aangevallen en te gem den grond geslingerd. Hij kreeg een einstigej verwonding boven het linkeroog, terwijl het oog1 zelf beschadigd werd. In het ziekenhuis werd hem heelkundige hulp verleend. Een vreemd heerschap. De politie te Mid.; delburg heeft aangehouden en voor den off. van/ justitie gebracht de reeds meermalen veroor deelde D. J. S., die Woensdagavond twee paar-i tjes op den Kanaaldijk aanrandde en bij beidd trachtte het meisje in heit .water te werpen^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2