berichten BINNENLAND UIT i>£ PROVIUCIE UIT ONZE VORIGE OPLAAG INGEZONDEN. BURGERLIJKE STAND jionnen in handen. Öp dat oogenblik hechtten ire Jaar niet zoo'n bijzondere waarde aan, lotdat tv van hoogerhand een vraag om 111- jfchting kwam, welke officier het eerste Fransch© kanon had veroverd. Het bleek jiu, dat ik niet alleen van ons bataljon, maar pan het geheele Pruisische leger, de eérste i>fficier was geweest-, wien het gelukt was fcen Fransch kanon buit te maken. Hen stom toeval dat mij verscheidene eerbewijzen fcn ook het ijzeren kruis bezorgde. Hen;ge weken later overhandigde mijn commandant mij met eenige plechtigheid een pakje, dat ben etui bevatte met een fraai S0^0;"'1 Het was, gelijk ook uit hot opschrift b ykt, pen geschenk van Koningin Victoria van Engeland, die het als prijs had uitgeloofd voor den Pruisischen officier die het eerste Fran- sciie kanon zou veroveren. Daarbij was de bepaling gemaakt, dat degeen die den prijs verwierf, het kruis moest geven aan de vrouw, dio hem het naast aan het hart lag. Ik was toen nog jong, mijn hart was vrij en dus gaf ik het aan die mij 'f liefste was mijn. moeder. Toen ik later trouwde schonk het herinneringskruis aan mijn vrouw."... De tijden zijn-wel veranderd. Welk een af grond Tusschen "dat gouden kruis van toen en het „Gott strafe England" van thans Maar... wat een afgrond ook tusschen de vredelievende politiek der grooto Engelsche staatslieden van toen, en de „isolements-pc- litiek" contra Duitschland van koning Ed ward en zijn raadgevers, die nu door .Grey wordt doorgevoerd 1 DE SCHATKIST EN DE OORLOGS- I Te Den Haag zijn geslaagd voor het TOESTAND (examen Fransch 1. o. mej. M. M. Bussema- De „Nieuwe Ct.» is, nu de* oorlogstoestand, en voor Engelsch 1. o. mej. C. de Koe- waaronder we leven, een jaar geduurd heeft, bij ter eQ de lieer J" Swaagatra. allen van hiep. den thesaurier-generaal van het departement van Financiën, mr. dr. A. van Gijn, eens gaan informeeren, hoe het thans staat met 's lands financiën. De 275 millioen der staatsleening zijn vrijwel geheel op, behoudens enkele posten, als: Gelden gestoken in den graanhandel50.4 millioen Voorschotten aan ge- meenten8.4 Voorschotten spoorweg maatschappijen4 4gr- |5 Adv DE NIJ VEBHEIDSOOMMISS1E. üp do te den Haag gehouden vergade ring van de Nijverheidscommissie heeft, na dat de besprekingen aangaande het kolen- vraagstuk waren geëindigd, prof. de Vooijs een overzicht gegeven aangaande den ar beid van het bureau der Nijverheidscom missie. Wij ontleenen daaraan het volgende: Minis „er Postliuma meende, kort na zijn optreden als minister, dat, waar zich, voor de industrie nog moeilijkheden blijven voor doen, het wensclielijk was, de bestaande sub-commissie voor de behandeling van die moeilijkheden te hervormen en belangrijk uit te breiden, hetgeen leidde tot de vor ming van de Nijverheidscommissie, welke begin Januari 1915 werd geïnstalleerd. Medegedeeld werd toen, dat het bureau dier commissie eiken Dinsdag en .Vrijdag zitting zo uhouden en tal van zaken werden ter vergadering behandeld, als: invoer en uitvoer van wol (spr. wees op. de instelling der Wolcommissie); uitvoer van aardappelmeel, ter regeling -waarvan de Aardappelcommissie ,werd ge vormd; siroop; spiritus en melasse, lompen, leer en huiden, zout, turf, kleurstoffen, beende ren, lijm en beendermeel, feelings voor gloeilampen, steenkolenteer, zink etc. Sedert 2 maanden is een vast bureau ge sticht om op verzoek van den minister over in- en uitvoer adviezen uit te brengen en de noodige samenwerking ten deze met de N. O. T. te onderhouden. Behandeld werden aanvragen voor uit voer: 4600, waarvan verieend 3000, gewei gerd 1100, nog in behandeling 500; verede- lingsverkeer,400, waarvan verieend 300, geweiger,d SO, nog in behandeling 20; in voer: 2800, waarvan verieend 500, geweid gord 120, nog in behandeling 1980. De groote omvang van dit werk vereisch- te de snelle stichting en uitbreiding van een bureau, waaraan thans plm. 60 per sonen werkzaam zijn; verdeeld over: 1 cor- respondentiebureau; 1 kaartregisterbureau; 1 schrijfkamer; 1 archief. De omvang moge hieruit blijken, dat het bureau met 5000 firma's in correspondentie staat. Dagelijks komen er pLm. 800 brie ven in. Behalve 150 geconcep. brieven gaan er per dag ongeveer 1500 formulier-brieven uit. Per dag worden 60 70 bezoekers te woord gestaan, terwijl het aantal telefoon gesprekken ongeveer 300 per dag bedraagt, behalve gemiddeld 10 telegrammen dage lijks. i Spreker wenschte deze cijfers te noemen om aan te toonen, dat, gezien de snelle ontwikkeling van het bureau en de aldoor wisselende omstandigheden, die op in- en uitvoer betrekking hebben, het onmogelijk is om geheel bevredigend te hebben ge werkt. Steeds wordt er naar gestreefd verbete ring aan .te brengen en opgewassen te zijn tegen de op het bureau rustende taak, Thans zijn er per dag gem. 160 aanvragen voor uitvoer: 10 aanvragen voor veredelings- verkeer; 100 aanvragen voor invoer uit Duitschland of .Oostenrijk. Op deze aanvragen moet steeds een snel advies gegeven worden. .Toch Is het noodig daarvoor alieriei informatiën in te winnen, b.v. van da N. O. T., collissie voor den han del en regeeringsambtenaren of andere com missies. Het nemen der beslissingen ver<te veel tijd, vooral wanneer daaraan groote moeielijkheden zijn verbonden. Vooral daarom deed spreker deze mede- deeling, ten einde klachten of grieven te. kunnen bespreken. De leden der Nijver heidscommissie hebben steeds het recht om de belangen der door hen vertegenwoordig de industrieën in de 2-maal 's weeks te houden bijeenkomsten van het bureau aan de orde te stellen. Een vertegenwoordiger van de afd. handel van het departement van landbouw is steeds daarbij tegenwoordig. Het bureau woont bovendien wekelijks eenmaal een vaste bespreking bij met do commissie voor voeding van mensch en dier,, de commissie voor het handelsverkeer met het buitenland uit de N. O. T.' en de hoofd ambtenaren der bij ,uit- en invoer betrok ken departementen. DE ONEERLIJKE MEDEDINGING. „Staatsblad" no. 365 bevat da wat van 2 Augustus 1915, tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een nieuw artikel ter be strijding van de oneerlijke mededinging. T o t a al.... 62.8 millioen. Daartegenover staat de post van de vlotten de schuld van het nog niet-belegde bedrag der nieuwe guldens. Aangémaakt werd voor 25 mil lioen aan guldens, waarvan de aanmaakkosten op 12 millioen te stellen zijn; de winst is dus'houden en bovendien kregen we sigaren. 13 millioen, nog niet belegd is 11 millioen. j Om 1 uur werd de marsch hervat. De stem- Aldus komt men tot de conclusie, dat er nog'ohng onder oe miliciens was uitstekend; er 51.8 millioen van do leening over is, al heeft werd naai ar e ust gelachen en gezongen 'en toen we by het cate „Den Ouden Deyl HET TIENDE VAN HAARLEM NAAR DEN HAAG EN TERUG. De opmarsch naar de Residentie. Onze speciale medewerker meldt ons uit Den Haag d.d. 5 Augustus: Zoo zijn we dan heden in de Oranje-Nas- sau-kazerne van de Residentie aangekomen. Het eerste deel van den marsch is best geslaagd en allen zijn meegekomen^ Na het vertrek uit Haarlem om 4H uur, kwamen we om 5.25 te, Heemstede aan. Het verloop van den marsch was als volgt: kwart voor zeven aankomst te Hillegom; 8.15 te Lisse en 9.15 te Sassenheim. By ieder dorp werd een poosje gerust. Om 11 uur kwamen we te Oegstgeest aan, waar bij het hotel „Het Witte Huis", gelegen aan den Rijksstraat weg, de groote rust werd gehouden. Er werd een extra-uitdeeling van brood en koffie ge- men over dat bedrag, als zijnde in voorschotten uitgegeven, niet direct de beschikking. De rijkskas is dus verminderd met 275 mil lioen min 51.8 millioen of met 223.2 millioen. Nu dient men om de z.g. oorlogsuitgaven te verkrijgen'nog rekening te houden met de ver mindering, welke de kas ook zonder den oorlog zou ondergaan hebben. Ten eerste zijn er do het muziekkorps in 't zicht kregen, werden er luide hoera's aangeheven. .Vervolgens passeerden we Wassenaar. De beenen werden wel v,'at zwaarder en de ran- selriemen begonnen hoe langer hoe pieer te trekken, maar onder het tempo van de mu ziek gingen we er nog vroolijk overheen, ljoen we vervolgens om 4 uur het Haag- buitengewone uitgaven, waarvoor geleendsche Bosch door waren, en we reedo door l.l„ TTnoo-sche leucrrl nnfiummn worOPtl. ihiel- wordt, globaal op 11 millioen to stellen; ten tweede het tekort op den gewonen dienst, te stellen op 12 millioen; to zamen 23 millioen. Dit bedrag in mindering gebracht van de totale schuld van 223 millioen, verkrijgt men de kosten, welke voortvloeien uit den oorlogstoe stand, zijnde dus rond 200 millioen voor het eerste mobilisatiej a ar. Het grootste gedeelte hiervan komt voor de Haagsche jeugd ontvangen werden, (hiel 'den we nog even halt om to rusten en de tenue's nog wat in orde te brengen. En eindelijk, kregen we den feestelijken intocht in de stad met den compagnieshond, bijge naamd „de Rooie", die den heelen marsch trouw gevolgd had, voorop. Onder grooten toeloop van volk sloegen we den weg in naar de Oranje-kazerne, waar we om half vijf door do grenadiers outvan- rekening van Oorlog, en Marifle, naar'schattingW werden. Direct werd ons een kamer aan een 175 millioen; daaronder zijn enkele bedra- ge~D'uur werden de voeten nagekeken en verzorgd, wat niet onnoodig bleek. Vervol gens werden we vergast op grauwe erwten met 6pek, die we gauw naar binnen werkten, om nog even de kazerne uit te wippen, waar we weer om tien uur present moesten zijn.. Be terugtocht naar do Spaarnestad. Uit O e get geest meldt onze medewer ker gisterenmiddag: i - Na een heerlijke nachtrust in de kazerne van de grenadiers in de Residentie, zijn we gen, welke naderhand door restituties, als de in- terneeringskosten, of verkoopen van paarden, b.v. weer binnenkomen. Andere crisisuitgaven betreffen de Belgi sche vluchtelingen, waarvoor tot 1 Mei 6.6 mil lioen uit .8 rijkskas ging, de worklooslic-idszorg, de bemoeiingen met het middenstaadscrediet, enz. Voor bijdrage aan het Koa. Nationaal Steuncomité 1914 is bij suppletoire landbouw- begrooting 2.250.000 aangevraagd. Bovendien is er nog het tekort op de middelen, gevolg van de buitengewone tijdsomstandigheden, terwijl hedenmorgen om een uur of 6 weei gewekt- Te 7 uur zyn we afgemarcheerd op den terugtocht naar Haarlem. Op het oogenhlik, 12 uur, rusten we even in Oegstgeest. Straks in Sassenheim hebben we van 1 tot 8 uur rust. We zullen vanavond eerst tegen acht uur in Haarlem aankomen. DE R. K. VROUWENBOND. De afdeeling Haarlem van den R.-K. Dio- cesanen Vrouwenbond houdt op Donderdag 12 Augustus, des avonds 8 uur in St. Bavo diverse uitgaven, verband houdend met den crisis- en oorlogstoestand, bij elk departement voorkomen. Tegenover het tekort op de rijks middelen staat hetgeen aan opeenten in het Leeningsfonds vloeit, zijnde over het eerste halfjaar 5.7 millioen. HET GESCHENK VAN H. M. DE KONINGIN AAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Wij lezen in „De Tuinbouw" Naar wij vernemen heeft H. M. de Kóningin een gr0ote vergadering, waarin als spreekster aan H. M. de Koningin-Moeder, ter gelegen- zai öptreden mevrouw P. LissoneWierdeis van Amsterdam, met het onderwerp: „De kennis van de leer van den R.-K. godsdienst is voor de vrouw noodzakelijk." R.-K. KIESVERENIGING. De R.-K. Kieevereeniging -te dezer 6tede houdt Dinsdag 10 dezer, 's avonds baif negen, in St. Bavo een buitengewone ledenverga dering', ter bespreking van een zeer be langrijk onderwerp. Wij zullen voorloo- pig de zaak waar het om gaat niet bespre ken, doch wekken de leden wèl op, in zoo groot mogelijken gctalo deze vergadering bij te wonen. Het is een kwestie die de eer on zer katholieke partij en do hoogheid onzer beginselen direct raakt en dio ieders belang stelling hebben zal! ZOO'N SNOEPER! Woensdagmiddag moest een loopjongen van den wafelbakker W. een trommel wafelen bren gen op den Wagenweg onder Heemstede. Onder weg werd hem de lust naar het goudgele gebak te machtig: aan de Zantvoorterlaan ging hij langs den weg zitten, en.er bleef geen wafel meer over! Van wafels en jongen is sedert dien nóch bij den wafelbakker, nóch bij den besteller, iets vernomen De jongen moest dien avond zijn weekloon ontvangen, zoodat het toch nog een duur zaakje voor den snoeper is geworden. DE H. PRIESTERWIJDING OP 15 AUG. Mgr. J. A. Hofman, tit. Bisschop van Tel- messo, die onder de presbyterandi een neef telt, doet de. priesterwijding op 15 Augustus a.s. in de Kathedraal. VERGIFTIGING. Terwijl Donderdagavond omstreeks 6 u. de moe der bezig was aan de straatdeur de belknop te poetsen, wist het twee jarig zoontje van den heer Scheffer in 't Julianapark (Schotel-kwartier) het flaconnetje poetsextract te bereiken en dronk een weinig daaruit. Niet lang daarna werd het kind vreeselijk benauwd en vertoonde verschijnselen die op vergiftiging duiden. Juist passeerde daar gelukkig Dr. Schuijlenburch, wiens hulp werd ingeroepen en die onmiddellijk opneming in het gesticht St. Joan de Deo gelastte. Daar werd het kind onmiddellijk behandeld en gisterenavond laat was de toestand der kleine zoodanig, dat men hoopt het kind te kunnen behouden. Men ziet alweer, hoe voorzichtig men met kleine kinderen zijn moet! IN BOOGER BEROEP. Uit Amsterdam wordt ons geseind: K. N., dio wegens diefstal door da Recht bank te Haarlem op 20 Mei 1.1. is veroordeeld tot 15 boete, subs 12 dagen hechtenis, is gister in beroep bij, het Gerechtshof niet .ver schenen. Da procureur-generaal, baron Mr. van der Feltz, requireerde 15 boete of 14 dagen gevan- genisstraaf. Bij het Hof was ook in beroep gekomen, een schipper, die wegens verduistering door de Uit Den Haag wordt ons geseind: Bij de al- Eechtbank te Haarlem, op 20 Mei j.l. tot een hier gisteren gehouden examens voor de actejmaand gevangenisstraf was veroordeeld, Fransch L. O., zijn geslaagd de dames: J. Pie-1 De groc-gen. requireerdo-bevestiging van het iersen te Hillegom en L. Krol te Haarlem. .vonnis held van Hoogstderzelver verjaardag op 2 Aug. jl. eene prachtige collectie rozenstruiken geschon ken, welke door een groot aantal Boskoopsche kweekers zullen worden geleverd en dit najaar in het park van het Paleis Soestdijk uitgeplant zullen worden. Dit vorstelijk geschenk vertegenwoordigt eene groote waarde en getuigt opnieuw van de warme belangstelling van H. M. de Koningin in den vaderlandschen tuinbouw. Het was H. M. toch bekend, dat in het boom- kweekersbedrijf en meer in het bijzonder in de rozenkweekerijen, de zaken zoo goed als stil staan en daarom zal in de eerste plaats in die kringen dit hernieuwde bewijs van H. M.'s be langstelling op hoogen prijs worden gesteld. Waar het thans uit den aard der zaak niet het seizoen voor het verplanten van rozen is, had H. M. de Koningin de opdracht gegeven, dat op jl. Maandag reeds zeer vroeg in een der zalen van het Paleis van H. M. de Koningin- Moeder eene keurcollectie van afgesneden rozen zou worden opgesteld, die een beeld geven van het eigenlijke geschenk, dat zooals wij hierboven vermeldden, eerst later volgt. Aan den heer Jan Spek, te Boskoop, den ver over onze grenzen bekenden rozenkweeker, die de winner was van den thans zoo veelvuldig en met zooveel succes gebruikten Boskoopschen rugosa-onderstam, werd door H. M. de Ko ningin opgedragen, zoowel deze keurcollectie als later het plantenmateriaal, waaruit het vorstelijk geschenk zal bestaan, bijeen te brengen, terwijl de heer J. G. Ballego, te Leiden, die zulk prach tig werk leverde bij het schikken der Nederland- sche inzendingen op de tuinbouw-tentoonstellin- gen te Londen, Gent en St. Petersburg, gaarne bereid gevonden werd, op Boskoop's verzoek, voor het etaleeren der afgesneden rozen zorg te dragen. H. M. de Koningin kwam reeds vroegtijdig deze keurcollectie in oogenschouw nemen en liet zich door beide heeren over verschillende zaken, de rozenteelt en onzen tuinbouw-uitvoerhandel, betreffende, inlichten, terwijl zij, een uur later opnieuw ten paleize bescheiden, het groote en zeldzame voorrecht genoten, in het bijzijn van H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins der Nederlanden en H. K H. Prinses Juliana, aan H. M. de Koningin-Moeder verschillende mede- deelingen te mogen doen, welke op het geschenk betrekking hadden. Stelt Boskoop het.op hoogen prijs, dat deze belangrijke Koninklijke order aldaar geplaatst werd, de kweekers verheugen zich er te meer om, omdat nu in het prachtige park te Soestdijk opnieuw het'bewijs kan worden geleverd, dat de poskoopsche onderstam ook op zandgrond schit terende resultaten geeft. HAARLEM. PERSONALIA. De milicien-sergeant Van Zanten Jut, van j de 10e inf.-brigade, ia bevorderd tot .vaan drig. Als verdediger van beklaagde trad Mi. de Vries op, die meende dat zoo al niet vrij spraak kon volgen tenminste een geldboete voldoende zou zijn. Uitspraak in beide gevallen op 12 Aug. a.s. IETS NIEUWS OP PirOTOGRAPIHSCH GEBIED. Bij den beer Henri Schmitz, die in bet perceel Linechofcenstraat 16 een photografi- scbe inrichting geopend heeft, zagen wij iets nieuws op_photographisch gebied. Het zijn photo's, waarop één of meer per sonen in verschillende standen met zichzelf in gesprek zijn of met zich zelf een spelletje kaart of domino spelen. Een photografisohe nieuwigheid, die wel trekken zal. Dergelijke foto's zijn dan ook allerkoddigst. EEN ONGELUKKIGE STUMPERD. In de kerk van O. L. Vrouw was gistermor gen een uit het krankzinnigengesticht Meer- eni-Berg ontvluchte verpleegde binnenge gaan. De man heeft daar, denkelijk tusschen of na de Hïï. Missen, terwijl er niemand,in da kerk was, een toeval gekregen. Gister middag werd hij, bij bewustzijn gekomen, gevonden eri het bleek spoedig met wien men te doen bad. De ongelukkige is daarop per brancard door de politie medegenomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij J. Metselaar, Leidschestraat 142, geboorto- extraefc. J. Groenedaal, KL Heiligland 29rood, kaart van den H'lemsche boottocht. Pr. Valerie, Harmenjansweg 23, damestaschje met inhoud. A.- Grandia, Kinderhuisstraat 7rd., broche, (Zeeuwsche.) J. van Deiden, Potgieterstraat 26, broche met portret. O. J. Toorende, Gen. de la Reijstraat 24, Schoten, armbandje. N. Neeien, Vooruitgangstraat 94, portemonnaio met in houd. E. Hoefman, Spaarnwouderstraat 33, een herdershond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 Aug. z. van A. M. Swart—Berg- feld. d. van M. H. MensBorrenberg. 5 Aug. z. van A. O. Taag—Hak. d. van E. Putker—Vredenduin. 6 Aug. z. van E. M. van Rey'senVerzijlberg. Overleden: 5 Aug. A. de Jongh, 23 jaar, Rustenburgerlaaru 4-Aug. A. Rees, 39 jaar, Schermers-tra at. 6 Aug. C. J. E. Bruijn- zeels, 30 jaar, Smede6traat. BINNENLAND. DE PERMANENTE VREDESCONFE RENTIE. Uit den Haag seint men ons: Naar wy vernemen, ontving het bestuur van den Anti-Oorlograad alhier reeds ver trouwelijke mededeelingen, dat eenige regee ringen van neutrale landen zich bereid vér- klaarden tot de bijeenroeping van een per manente conferentie in bet belang van den vrede, bestaande uit bijzondere vertegenwoor digers van onzijdige machten mede te wer ken. BOMMEN OP EEN NEDERLANDSCH SCHIP. Uit Terneuzen seint men ons: Het Neder! andsch motorschip „Cornelis," waarop bommen werden geworpen, behoort tot do reedery van J. v. Pompu te Terneuzen. Het schip voer onder Nederlandsche vlag en had de Nederlandsche kleuren op den rand" ge schilderd, benevens den naam „Cornelia-Ter- neuzen," in letters van ongeveer, een halve meter grootte. De kapitein H. J. van Buuren deelt mede, dat de bommen werden geworpen uit een water vliegtuig. Er werden onmiddellijk Nederland sche vlaggen op het dek uitgespreid, waarna de vlieger in Zuid-Oostelijke richting verdween. Het schip heeft geen schade bekomen. Voor den mhoud dezer rubriek stelt da Re- (luetic zich niet aansprakelijk. Haarlem, 5 Aug. 1615. Geacahte Redactie 1 Nu de verkiezingen af geloopen en de gemoe deren bedaard zijn, zij het ons .vergund op eenige tegenstrijdigheden te wijzen: a. Neutrale kiesvereeniging merk „S tin us". Er moeten menschen in den Raad, die boven en naast den winkelier en den werkman staan, dus.-... geen winkeliers of werkman in den Raad. Neutrale kiesvereeniging merk „v. d. Kamp". Dr moeten menschen in den Raad die het volle praktische leven meemaken, dus weer wel winkeliers, en volgens „Burgerplicht" kwam indertijd ook een arbeider aan de beurt. b. Wesselius vóór en Joosten na de verkie zing: „de christelijke organisaties werkten mede om het ontslag der drie gemeentewerk lieden ongedaan te maken." Wesselius 's nachts en op den dag der verkiezing, „de christelijke organisatie keur den het ontslag goed, kiest dus de rooien 1" c. De vrijz. demoeraten vóór de s t e ra in i n g op een strooibiljet: „De heer Joosten is gelukkig eenig in zijn soort, en in het vervolg één goede kroegr of kermiscandidaat.1 kiest dus Mr. E. von Saher." Noor de herstemming: „Wij beschouwen het als een eerezaak hen (de soc.'s) in I in den Raad te brengen." Dankend voor de plaatsing, EEN OPMERKER. SCHOTEN. Ondertrouwd: J. H. van der Horet en A. C. Hoogland. H. Moolenaar en B. M. de Ligt. Getrouwd: J. H. Hennis en H. B. Bruyn. Geboren: z. van C. G. Deun—Hemelrijk. d. van G. Janssen—Koppen. z. van G. J. BlockTijken. Overleden: J. Gnndelach—Wijnbergen, v. 35 jaar, overleden te Haarlem, wonende te Schoten. HEEMSTEDE. Getrouwd: S. Warmer en J. Schoo. J. de Graaf en C. J. Nonnekee. Geboren: z. van C. H. Baak—Brouwer. z. van J. J. Slebe—van Slooten. z. van H. Goedhart—van Tol. z. van W. F. Limpers Postuma. Overleden: C. van Meurs, 72 jaar. G. J Leuven, 10 jaar. L1SSE. Ondertrouwd: G, van Noort en T- van Leeuwen. Geboren: z. van M. Boelen en van J, C. Horstman. Overleden: J. Knijff, wed. vaiT A'. van Egmond, oud 55 j. O. H, Metten, ochtg. van G. 'M. Stol, oud 72 j. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: z. van J. G-eerlings en M. Heems kerk. <L van A. v. d. Borg en A'. van Splinter. z. van J. Venings en J. Otto. z. van M. Bergman en M. A'. van Henaber- gen. d. van P. J. Verdegaal en L. v. d. 6o6sf-« SOHAGEN. Overleden: Grietje Smit, 70 j., weduwe van J. van Wijker. ALKMAAR. Ondertrouwd: J. P. Bastiaan- ee en T. de Vet. H. J. W. London en T. Gilles. A. Sluijter en L. Kröger. B. J. Snel en G. H. Verberne. Th. van Diepen en G. Jonker. J. Muller en E. Dor-, land. W. de Wever en M. Brnin. C. Olie en J. C. Groenewoud. Overleden: Th. Baart, 83 jaar. KROMMENIE. Geboren: d. van P. Koning on. J. van Gelderen. z. van C. Ooms en J. Zwaan. Ondertrouwd: W. Bak en G. Jongejans. ZAANDAM. Geboren: z. van R. de Gooijer en D. Huisman. z. van G. Bakker en G. Hoede. z. van H. Schenk en G. Wiepjes. d. van K. Pos en J. J. J. Störmmesand. z. van O. ten Pieriek en D. Valk. z. van A. Schaap en H. Prins. d. van K. van Zijp en P. M. T. van der Lingen. z. van C. Hottentot en M. Buis. d. van B. Meijer en D. Koppen, (wonende te Rotterdam.) z. van J. de Haan en A. de Wit. Ondertrouwd: A. H. Schoneveld en J. de Jong. J. van den Berg en W. van drr Aarde. S. Vleeschhouwer en S. do Hoop. W. Peereboom en R. Duitz. Getróuwd: S. Klokkemeyer en T. Prins. E. Roos en R. Leefson. J. van Buren en S. Mouwens. M. Tol en G. Starreveld. L. Dorjoe en C. Buijs. Overleden: J. W.,15 j. en 5 mnd., z. van A. 'de Waard en T. Rauchbaar. J. M. Coops, 18 jaar en 6 mnd., ongeh. WORMERVEER. Geboren: z. van H. Lange- wis en P. Hos. d. van C. Bakker en C. Maa tjes. d. van D. Kok en G. Sint. z. van G. Jongb en T. Dekker, - OndertrouwdJ. J. Boot en H. H. Visser. Getrouwd: J. H. Bruyn en E. Scbilp. A. Timmers en M. Stam. OverledenJ. Bakker, 72 j., wdr. van A. Mole naar. J. de Boer, 63 j., geh. met G. Schut. T. Hildéring, 79 j., wed. van K. Bruin. ASSENDELFT. Geboren: 3. v. A. Tjipjesen K. Rijkhoff. d. van H. van der Laan en A. Zuidorvaart. z. van C. Nijman en A. J. Dek ker. BENNEBROEK. Ondertrouwd: J. W. v. Went en G. F. Lammers. Geboren: z. van E. M. RoozenKrook. VELSEN. W a t e r 1 e id i n g. B. en W. hebben den Raad aangeboden een ontwerp-verordening op het nieuwe waterleidingsbedrijf, waarvan de vast stelling in de laatste raadsvergadering nog ia aangehouden. In de verordening is men uitgegaan van het stelsel tot levering over den meter en niet van het z.g. kamersysteem, wat weliswaar meer kosten voor de afnemers met zich brengt, doch meer waarborg tegen waterverspliling geeft. Bij de samenstelling der tarieven is men echter van de gedachte uitgegaan, dat uit hygiënische overwegingen gewaakt moet worden tegen h- groote zuinigheid. De dienstleidingen zullen voor rekening van het bedrijf komen, hetgeen de ad ministratie belangrijk vergemakkelijkt. De verbintenis wordt voor een jaar tegelijk aangegaan, dodi zijn bij opzegging, verhuizing of overlijden de kosten slechts tot het einde del loopende maand verschuldigd. Er zullen verschillende tarieven bestaan, n.l. één voor huizen naar een huurwaarde volgens de Eersoneele belasting beneden f. 150 en één vooi oogere doeleinden; inrichtingen van algemeen nut en voor tijdelijke werken. De huur voor de wAjermeters zal van f 0.5C tot f 1.75 per kwartaal varieeren, naar gelang de afmetingen van 10 tot 38 milimeter bedraagt De aanleg der binnenleidingen geschiedt van wege den verbruiker of eigenaar. Bij overtreding der verordening kan een boet' van ten hoogste f 100 worden opgelegd en dt watertoevoer worden afgesloten. ZANDV OORT. Aangekomen vreemdelingen F. Meijer, Veendam, Hotel Driehuizen, 2 pers. Dames de Levie, Groningen, idem, 2e pers.; A Coelho, Amsterdam, idem, 3 pers.; Mevr. Cron- heim, Amsterdam, Hotel L'Océan 2e pers.Nie- man, Amsterdam L'Océan 3 pers.; W. Hibbeen, Amsterdam idem 4 pers.; Prof. C. Z. Dake, Am sterdam, idem 2 pers.; mevr. Wesling, A^-er- dam, idem, 2 pers.; J. Cortes, Ouderkerk, idem 3 pers.; R. van Engel, DevenH- Kerkstr 1 pers.; J en E. Veendraager, AmsterAan, Kerk straat 16, 2 pers.; Mr. Kalsna, Groningen, Ma- risstraat 11, 2e pers.; P. W. de Kan, Puruurend, iedem, 2 pers.; J. Meijer, Amsterdam, Dorps plein, 2 pers.; J. H. Post v. d. Molen, Groningen, idem, 3 pers.; M. van Wankum, Amsterdam, Gr. Krocht 4 pers.; J. Natkiel,.Amsierdam, Paradijs- weg, 7 pers,; A. Beckking, Amsterdam, idem, 8 pers- Vertrokken: ,0 Mevr. Oldenburg, van de Zeestraat 48Mevr. Warning, Amsterdam, Gr. Krocht 21 5 pers; Dirk Blom, Utrecht, Koningstraat 14, 5 pers; B. J. A. Lubach, Amsterdam, Br. Engelbertstr., 5 pers.; H. A. Donker, Amsterdam, Br. Engel bertstr., 5 pers.; fam. P. de Jong, idem, Boulev, Barnaart 2, 3 pers.; E. Blok, Amsterdam, Nieuwstr. 11, 5 pers.; A. Scherpenhuijze, Sneek, Haltestraat 39, 2 pers.; fam. Guither, Amster dam, Haltestr. 39. J H van Overklift, Amster dam, Swaluëstr. 13, 6 pers.; J. Blom, Meppel, Hoogeweg 9, 6 pers.; Klein is vertrokken Hoo- geweg 9fam. Bakker, Nijmegen, Heemskerkstr. 12, 7 pers.; fam. Groeneveld, Amsterdam, Sta- tionstr.; G. Walch, Amsterdam, Sfationstr, 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7