STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN SPORT EN WEDSTRIJDEN UIT DE PROVINCIE STATEN-GENERAAL SOCIALE BERICHTEN LEGER EN VLOOT RECHTSZAKEN. enkele jaren beproefd, kaas kunstmatig te verouderen door toevoer van electriciteit; een wisselstroom van 10,000 volt en een etroomsterkte van niet meer dan 0.2 ampère zon in staat zijn, de kaas binnen een etmaal alle eigenschappen van oude kaas te geven. Wij hebben eeglert van de toepassing van 'deze Hollandsche vinding niets gehoord. Thans lezen wij echter in een Deensch zui- velblad, dat men in enkele Deensche kaas- fabrieken geregeld kaas veroudert, door kunstmatig de electriciteit en de lucht op de kaas te laten inwerken. Men zou er uits e- kende resultaten* mee hebben. Smokkelen door kinderen. De smokkel handel in meel wordt aan de Noord-Lim burgs che grens zeer veel gedreven door vrou wen en meisjes. Zij hebben - aldus lezen wij in de Tel. een rok aan, die geheel be staat uit kleine zakjes, d.w.z. twee rokken, die' van boven naar onderen, telkens zijn 'doorgestikt, zóó rondom lange, smalle zakjes vormende, die van boven volgegoten wor den. Zij weten, welke winkeliers in de Ne- derlandsche grensplaatsen zich er toe leenen hun met het vnllen behulpzaam te zijn. Van dit soort smokkelaars worden er den (aatsten tijd zeer velen aangehouden, de laat ste week door één rijksambtenaar zelfs 13. Het zijn meest vrouwen en kinderen van op Duitseh gebied langs de grens wonende ar beiders en landbouwers. Sommigen dier personen hebben hun bedrijfskapitaal eei.ige marken verdiend met het plukken van boschhessen. Nu deze oogst afgeloopen is, koopen zij Voor het daarmede gewonnen geld in Hol land meel op, smokkelen het de grens over en verkoopen het in Duitschland weer met enorme winst, waardoor zij een flink daggeld verdienen. Het is intusschen treurig, te zien, hoe deze smokkelhandel op het karakter der kinde ren demoraliseerend werkt. Op allerhande manieren trachten zij door geraffineerdste Jeugens en draaierijen de ambtenaren en po litiemannen om den tuin te leiden, natuurlijk geïnspireerd door de ouders: die ihupne kin deren op die wijze, zonder dat ze het zelf be seffen, tot boeven opvoeden. Nieuwe rozen. Voor de derde maal, in drie opeenvolgende jaren, hebben, naar hét Hbld. meldt, de heeren Leenders Co. te Steyl-Tegelen den eersten prijs, de groote gouden medaille van de stad Parijs, behaald jpp de jaarlijksche Tozententoonstelling in het rosarium van Bagatelle in het Bois de Boulogne (Grand Concours de Bagatelle). Nimmer nog was het voorgekomen, dat éénzelfde inzender drie jaren achtereen den grooten prijs behaalde, zoodat deze overwin ning wel getuigt van de verbazende ontwik keling van de rozencultuur in Nederland. Do "nieuwe variëteit, de schoonste onder de 62 mededingsters, heeft den naam gekre gen van Madame Marcel Delanney, naar de ecbtgenoote van den prefect van Parus, den ambtehal ven voorzitter van bet concours De roos is door kruising verkregen, jhr. M ek Bi Hard et Barré. Ze heeft een bijzon dere, eigenaardige kleur: zacht rose met Hortensia-rose geschakeerd, schoon© zachte tinten. De bloemen zijn zeer groot, gevuld en geurend, van onherispelijken vorm en wer den door lange stelen gedragen. De plant jelf groeit krachtig en gedrongen en is rtfk- hloeiend. PERSONALIA. Te Gouda zijn geplaatst op de voordracht voor onderwijzer aan de le Burgerschool als no. 1 de héér D. M. Kloots en als no. 3 de heer A. G. Frommel; terwijl op die voor on derwijzer aan school no. 2 aldaar is' ge plaatst als no. 3 d© heer A. G. Frommel, allen van hier. Te den Haag slaagden voor het examen handteekenen 1. o. de heeren: T. J. Groeneveld, J. A. Groot, C. J. van der Grijp, F. K. van den Haak, K. Slijper, G. J. van 't Vlie en J. H. Visser; voor het examen Engelsch 1. o. de heeren: G. Pels en G. H. Pothuis; voor het examen Fransch 1. o. mej. M. C. Samson, en te Utrecht slaagde voor het examen gymnastiek 1. o. de heer H. G. A. Engelkamp, allen van hier. Tot onderwijzer aan de school van de „Ver- feniging van den H. Nicolaas", Kerkstraat 25, te Amsterdam, is benoemd de heer A. M. Lucas, van hier. DE MLDDENSTANDS-CREDIETBANK. De „St. Ct." behelst de Statuten der (neu trale) Midddenstandscredietbank, voor Haar lem en omstreken. De vennootschap heeft ten doel: a. 't verleenen van bedrjjfskrediet aan winke liers en klein-industrieelen en in het algemeen aan allen die geacht kunnen worden tot den middenstand te behooren, binnen een nader te bepalen kring; b. het beleggen van beschikbare gelden en van de door aandeelhouders en anderen bij haar gedeponeerde gelden. Van den werkking der vennootschap is uit drukkelijk uitgesloten de handel in effecten, waaronder begrepen aankoop van effecten, ook voor tijdelijke belegging; van deze bepa ling is uitgesloten het nemen van aandeelen in de Algemeene Nederlandsehe Centrale Mid denstands-Credietbank en in eene door deze aan te wijzen centrale middenstands-crediet- bank tot zoodanig bedrag als de directie der vennootschap onder goedkeuring van den raad .van commissarissen zal raadzaam oordeelen. Het totaal bedrag der door de vennootschap verleende kredieten mag niet hooger zijn dan het vijfvoud van haar geplaatst kapitaal, ver meerderd met het vijfvoud harer reserve. Het kapitaal der vennootschap bedraagt vijftig duizend gulden, verdeeld in vijf seriën elk groot tien duizend gulden, iedere serie is verdeeld in honderd, aandeelen, elk groot hon derd gulden. De aandeelen kunnen worden ge- splitst in onderaandselen van twintig gulden De eerste serie is geplaatst. DE NED. R. K. VOLKSBOND. Men deelt ons mede, dat bij de gisterenavond gehouden-herstemming tusachen de heeren J. v. d. Post en G. Telman gekozen is als bestuurslid der afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, de theer J. y. d, Post. CONCERT MET VUURWERK. Zaterdag 14 Augustus heeft in het park van ibet Brongebouw een buitengewoon Har monie-concert plaats, te geven door 't spoor- korps „Crreecendo" van hier, de „Beverwijk- sche Harmonie" van Beverwijk en de Har- moniekapel „Arion" van Wijk aan Zee, onder leiding van den beer H. W. Hofmeester, al hier. Na afloop vuurwerk. EEN RIJWIEL VERDUISTERD. Door de politie te Zandvoort is proces-ver baal opgemaakt tegen J. C. B., wegens het verduisteren van een rijwiel. Het rijwiel is in beslag genomen en B. is gevankelijk naai; hier overgebracht. TUBERCULOSE-BESTRIJDING. Aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, afdeeling Haarlem, is vergun ning verleend om op 15 of 22 Augustus a.s. te Zandvoort een propagandadag te honden. EEN FLINKE WANDELAAR. Aan den door het Comité tot bevorde ring van sportwedstrijden te Leiden georga niseerd en marsch Leiden—Hoek van Hol landDen HaagLeiden, die Maandag ge houden is, werd ook deelgenomen door drie Haarlemmers, leden van de H.S.V. De af stand bedroeg 73.8 K.M.; 365 deelnemers ver trokken Maandagmorgen te half zeven uit Leiden. Van dezen vielen 261 man af, waar onder twee der Haarlemmers; 104 volbradhi- ten den afstandsmarsch binnen den daar voor gestelden tijd: 12 uur. De Haarlem mer, die den tocht tot een goed einde bracht, is de heer A. Harren, die als 56e te Leiden aankwam, om kwart voor 6 n. Maan dagmiddag. Hij had, de verplichte rusttijden er afgerekend, 10 uur en 10 min. over den tocht gedaan en dus geloopen met een ge middelde snelheid van ruim 7 K.M. per uur. Hij was 5 pond afgevallen. De heer H. ont ving als herinnering een fraaie bronzen me daille. i KWESTIE OP EE GROENTENMARKT. Gisterenmiddag was er eene kwestie op de groentenmarkt. Wat was het geval? De opkoopers van Haarlem .wilden de heere- loonen en snijboonen per kilo van de tuin ders koopen en niet, zooals dat tot heden geschiedt. De tuinders wilden daar echter gisteren niet aan voldoen, daar men hen te kort van te voren had gewaarschuwd. Na heel wat geharrewar ging de afslag ten slotte door. Men zal nu njorgen verder zien. DE TEMPERATUUR van het water in de Zwemschool aan de Houtvaart bedroeg heden 63 graden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: L. B. Tennissen1, L. Poellaan 15rood, een damesporlemonnaie met inhoud; J. Daalder, Marumstraat 67, een ro zenkrans; C. F.. Smit, Nobelstraat 27rood. een broche; F. Versterre, Hagestraat 28, een broche fantasie; W. van Brederode, Donkere Spaarne 6, een vaarboom; J. van dien Bosch, Doelstraat 86, een heerenportemonnaie met inhoud; mevr. Krieken, Brouwerskade 37. een mesje in étui; H. Lijnzaad, Ged. Oude Gracht 21, een portemonnaie met collier; C. v. d. Veldt, Gen. Joubertstraat 34, een para- pluie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 6 Aug.d. van M. v. d. Pligt- Jans. 7 Aug. z. van A. W. MesGuhbels. d. van A. Steenkist-v. Ilonschoten. z. van C. v, Amelrooij-Otte. d. van H. Jansen-Dams. 9 Aug.: d. van H. M. tWa fers Bettink-Brouwer. z. en d. van F. Bos- Smeenk. 8 Aug, z, van A. Konings- Nou- wen. 6 Aug. d. van F. B. D. v. Huizen- v. d. Busken. 9 Aug. d. van W. H. Iioonhout-Brouwer. z. van A. B. E. v. d, Weiden-Dreijer. 8 Aug.: d. van W. Jansen-IIendriks. Overleden: 7 Aug. L. Kroon, 40 J., Kamperiaan. d. v. P. B. Geeverd, 14 m., Zomervaart. K. Brouwer, 67 j„ Tetterode straat. 8 Aug.: J. Sipkes-Bljlema, 63 j„ Gasthuisvest, 9 Aug.: A. InckQ-de .Vries, 70 i., Brouwersstraat. B. W. v. Olten, 80 j., Nieuwe Gracht. TL- Hart, 71 j„ Meester- lottelaan. 10 Aug. z, v. 'P, Zandstra, 2 m„ Frans Haltsstraat. BINNENLAND. DE ROGGEVOORRAAD EN DE ROGGEr PRIJZEN. Men meldt ons uit Den Haag: Door den Minister van Landbouw is ter 'bevordering van het voor brood beschikbaar hebben van een voldoende hoeveelheid rogge tot de Bur gemeesters een circulaire gericht waarin o.a. wordt gezegd, dat in gemeenten waar 3/5 van de verbouwde hoeveelheid rogge, of min der, voldoende is voor de broodvoorziening, de zorg voor deze geheel aan de gemeente besturen zal worden overgelaten. Worden in de hier bedoelde gemeenten geen maatrege len getroffen, zoodat per slot van rekening geen voldoende rogge aldaar is gebleven, dan moeten zij niet op verstrekking van rog- ge- of tarwemeel, voor goedkoop bruinbrood door bemiddeling van den Minister rekenen. In de gemeenten waar 3/5 der verbouwde rogge niet voldoende is om in de behoeft© aan rogge voor brood te voorzien, zou rogge moeten worden bijgekocht, waarvoor de Mi nister door bemiddeling der roggecommissie bereid is zijn medewerking te verleenen. De Minister doet een beroep op de krachtige medewerking van de burgemeesters, om zoo veel mogelijk langs vrij willigen weg te be vorderen dat de rogge welke door de land bouwers niet in eigen bedrijf noodig is, en evenmin voor plaatselijke consumptie be hoeft te worden geleverd, uitsluitend aan het Rijk wordt verkocht. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is aan de graanhandelaren een circulaire gericht, waarin de Minister mededeelt dat het hem gebleken is, dat de roggeprijzen hooger loopen, dan met het oog op de roggebroodprijzen wenschelijk is, en hem dit aanleiding geeft, een maximum-prijs voor rogge vast te stéllen van f 8.— de HL. van 70 K.G., franco op de plaats, waar het gewoonte is, de rogge te leveren. BRANDEN. Te Aalst (N.-Br.) zijn afgebrand de in de kom der gemeente tegenover het Raadhuis gelegen woningen van J. v. d. A. en P. v. D. De woningen brandden geheel uit; 4 geiten kwamen daarbij om. Beide woningen waren verzekerd. ONGELUKKEN. Men meldt ons uit Hoek van Holland: De milicien-torpedist Maarten Wapenaar, af komstig uit Vlaardingep, heeft aan boord van een torpedoschokker een klap gehad van de lier, waardoor hij onmiddellijk -fterd ge dood. AARDBEVING WAARGENOMEN. In den afgeloopen nacht hebben de seis- mografen van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te de Bildt tweemaal (te 12 u. 52 en te 2 u. 07 W. E. T.)aardbevingen opgetee- kend, die van denzelfden oorsprong zijn als die van Zaterdagmiddag. Ze zijn vermoede lijk voorgekomen in de Middellandsche Zee, in Zuid-Italië. buitenland. AAN DE ISONZO. BUDAPEST, 10 Aug. (Part.) Uit het oor logskwartier wordt aan de Az. Est geseind, dat naar wordt medegedeeld het leger van den hertog van Aosta hij de gevechten1 aan de Isonzo aan officieren meer dan 1050 man heeft verloren. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. CHRISTTANIA, 10 Aug. (Part.) Van offi cieel Noorsche zijde wordt het torpedeeren van den Engelschen hulpkruiser „India" be vestigd. OHRISTIANIA, 10 Aug. (Par.) De Noor sche ijzeren hark „Morman" met een lading hout op weg naar de Tyne, werd door een Duitschen onderzeeër 6 mijl van Arendal getorpedeerd. Men seint ons uit Den Haag: Voor het examen Fransch L. O. is Zater dag geslaagd mej. A. J. v. d. Berg te Haar lem. (Vertraagde opgave). RIGA UIT ZEE AANGEVALLEN. ST. PETERSBURG, 10 Aug. (Offic.) Een krachtige aanval van een Duitseh eskader be staande uit 9 pantserkruisers, 13 kruisers en ver schillende torpedobooten in de golf van Riga werd afgeslagen. Onze watervliegtuigen lieten bommen vallen op het eskader en hadden belang rijk deel in het succes. Een kruiser en twee torpe dobooten van den vijand liepen op mijnen en wer den beschadigd. St. PETERSBURG, 10 Aug. Reuter seint aan eenige bladen bladenIn onze Russische marine kringen wordt de navolgende verklaring gegeven in zake den aanval van de Duitsche vloot. De vijandelijke vloot heeft belang bij het on voorwaardelijk bezit van de golf van Riga die haar zou in staat stellen een krachtige hulp te verleenen aan zijn leger dat thans de westkust van die golf bezet heeft. - Met het doel om de golf binnen te dringen verscheen de vijandelijke vloot, westelijk voor de straat van Irben, de Dömesnas, fusschen Kur- land en Osei, die feitelijk de eenige bruikbare doorgang is voor groote schepen, om in de golf te komen. De doorgang van den vijand was, niet tegenstaande de groote sterkte van de twee eska ders linieschepen met kruisers en 'n niet gemakke lijke operatie. De vijand deed klaarblijkelijk drie aanvallen en wilde de verdedigingsmijnen voorbij komen die daar geplaatst waren en bewaakt wer den door onze vloot. Hydroplanen en de schepen der vloot namen aan de actie deel en beproefden den vijand tegen te houden. De vijandelijke aanvallen werden af geslagen. De Duitschers slaagden er niet in de verdedigingslijn te passeeren. In den loop van het gevecht gingen drie hunner schepen verloren, be schadigd door onze mijnen bij Irben. athletiek. rithletiek-examen. Het bestuur der Nederandsche Athletiek- Unie is voornemens op Zondag 29 Augustus a.s. te Utrecht af te nemen: examens ter ver krijging van het athletiek-diploma in de groepen I (hardloopen), II (springen) en VII (werpen) volgens de eischen, vastgesteld door het Nederlandsch Olympisch Comité. Groep I omvat: keuze uit 100 M. in 13 sec.; 400 M. in 63 sec. en 1560 M. in 5 min. 15 se. Groep II omvat: voldoen aan vèrspringen met aanloop 4.25 M-; zonder aanloop 2 M.; hoogspringen met aanloop 1.35 M.f zonder aanloop 1.06 M.; polstokvèrspringen met aan loop 5.50 M.; springen over een weidehek 1.30 hoog, met behulp van de handen. Groep VU omvat: speerwerpen 30 M.; dis cuswerpen en kogelstooten 8 M. ZANDVO Aangekomen vreemdelingen. Mevr. Wur- ning, Amsterdam, Gr. Krocht 21, 5 p.; de Groot, Amsterdam, Nieuwstraat 15, 1 p.; F. W. Roeendahl, Zeist, idem, 4 p.; J. Natkiel, Amsterdam, Paradijsweg 12, 4 p.; A. Bek king, idem, idem, 8 p.; mevr. Wankum, Am sterdam, Gr. Krocht 21, 5 p.; J. Meyer, Am sterdam, Dorpsplein 7, 5 p.; J. Post v. d. Mo len, Groningen, Dorpsplein 4, 2 p.; Mr. Kal- ma, Groningen, Marisstraat 11, 2 p.; P. W. de Kan, Purmerend, Marisstraat 11, 2 p.; E. Veendraager, Amsterdam, Kerkstraat 16, 2 p.; B. H. Manns, Amsterdam, Groot Badhuis, 1 p.; J. M. Menke, Enschedé, idem, 4 p.; A. P. Kampen, Amsterdam, idem, 1 p.; J. H. Din- sors, Amsterdam, idem, 1 p.; H. B. Beaufort, Amersfoort, idem, 1 P-; Cb. W. van IJzen- dijk, Bloemendaal, idem, 1 p.; mevr. wed. Et- ty Neumann, Bloemendaal, idem, 1 p.; fam. Beeking, Doesburg, Hotel Driehuizen, 2 p.; fam. Kroon, idem idem, 3 p.; fam. Jacob Keij- zer, Zaandam, idem, 6 p.; Heikens, Gronin gen, Hotel Driehuizen, 1 p.; fam. Carel Olie, Amsterdam, idem, 10 p.; mevr. v. d. Kes, den Haag, Hotel Beausite, 2 p.; mevr. Litkem, Bus-sum, jdem, 3 p.", mej. A. Kroner, id. id., 7 p.; fam. Otté, Groningen, idem, 3 p.; H. Ci troen, A'dam, idem, 6 p.; fam. M. Wilkens, Veendam, idem, 4 p.; mevr. Med densHarte. Utrecht, L'Ocean, 3 p.; mevr. Toh, Amster dam, idem, 3 p.; fam. Polak, België, idem, 4 p.; Zuidema, Amsterdam,-Hotel Driehuizen, 1 p.; fam. Guicher, Amsterdam, idem, 2 p.; L. Huizinga, idem idem, 3 p.; Halby, Nijme gen, idem, 3 p.; mej. van Gas&e, Amsterdam, idem, 2 p.; ten Herkel, idem idem, 6 p.; H. GVaanboom, idem, Paula; A. D. Taenser, id., Paula. GEWISSELDE STUKKEN. De vluchtelingenzorg. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen eene nota over de rijkssteunverleening aan de vluchtelin gen. Na mededeeling van vele reeds bekende feiten wordt daarin 0. a. nog het volgende gemeld: Nu de toestanden in België gaandeweg een meer regelmatig karakter hebben aangenomen, en velen de drang naar terugkeer te sterk werd, hebben langzamerhand talrijke groepen van vluchtelingen ons land weder verlaten, zoodat op het oogenblik ongeveer in de gezamenlijke vlucht oorden nog slechts ruim 18,000 personen ver toeven, terwijl het aantal vluchtelingen, behoef- tigen en bemiddelden te zamen, die elders in het land gevestigd zijn, op ongeveer 74,800 is te ?tellen. De Regeering onthoudt zich van eiken, zelfs zijdelingschen drang om de vluchtelingen tot terugkeer aan te sporen. Wel leidden onderhan delingen met de Duitsche Regeering tot de uit komst, dat de uit de strafinrichtingen te Antwer pen en Merxplas losgelaten bevolking aan de Duitsche autoriteiten in België werden overgege ven, zoodat met ingang van 1 Juli jl. het vlucht oord te Veenhuizen kon worden opgeheven. In krimping van het getal der drie groote vlucht oorden tot twee is wel overwogen, maar wordt toch vooralsnog niet gewenscht geacht. Een voortreffelijke wijze van werkverschaffing, welke vele voordeelen biedt en geen enkel nadeel oplevert heeft ten doel den z.g. wederopbouw van België. Ter vervanging van de vele verwoeste woningen zullen nl. niet aanstonds overal stee- nen gebouwen opgetrokken kunnen worden. Daarom worden hier te lande door onderscheiden vluchtelingen houten huisjes getimmerd, welke uit elkaar genomen kunnen worden om na reeds hier bewaard te zijn geweest, te zijner tijd in België weder te worden opgeslagen. Het plan hiertoe is tot stand gekomen ha be spreking tusschen den Minister van Binnenland sche Zaken en den Belgischen minister Helle- putte. De kosten worden grootendeels bestreden uit een gift van Denemarken tot een bedrag van pl.m. f 325,000, terwijl ook de Society of friends van uit Engeland met raad en daad hen, die hiertoe samenwerken, ter zijde staat. Ondanks het vele, dat van elders werd ge daan, bleken de uitgaven voor de Ned. schatkist ver van gering. Als uitgaven in eens, die min of meer als kapitaaluitgaven zijn te beschouwen, komen in de eerste plaats in aanmerking de bouw- en inrichtingkosten van de drie groote vluchtoorden. Voor zooveel thans bekend, beliepen die voor het vluchtoord te Nunspeet pl.m. f 411,500, voor dat te Ede pijn. f 785 430 en voor dat te Uden pl.m. f 429,770 De uitgaven voor Ede zijn de hoogste, daar de Regeering h daar te stichten dorp bestemde voor de betere elementen onder de vluchtelingen. De kosten voor onderhoud bij particulieren be dragen f 0.35 per volwassene en f 0.20 per kind. Wanneer men het getal der aldus ónder- steunden thans stelt op pl.m. 68000, wordt dage lijks nog een bedrag van 20,400 gevorderd. Daarnaast staan de kosten voor de z.g. pauvre honteux, aan wie f 0.70 per persoon en per dag mag worden ten koste gelegd. Hun getal is te stellen op pl.m. 1700 en de uitgaven deswege op pl.m. f 850 p. d. Bovendien worden te hun nen behoeve nog sommige uitgaven bestreden uit het bovengenoemde Deensche fonds. Voorts werd aan kleeding thans pl.m. f 475,000 en aan extra treinen en vrije reis gelegenheid uitgegeven f 113,000, waarbij in aanmerking is te nemen dat vóór 1 Jan., toen zoo vele extra treinen liepen, de maatschappijen geen declaratiën inzonden, omdat de staat aan de aandeelhouders een uitkeering van 4 pCt. ge waarborgd had. Nog vordert de overneming van den arbeid der Rockefeller foundation belangrijke bedragen. In totaal kan gezegd worden, dat de vluchtelingen zorg tot dusver aan de schatkist heeft gekost een uitgaaf van ruim f 7,500,000. pCt. werkloos was tegen 13.9 pCt, in Mei. Voor zoover dienaangaande opgaven zijn ontvangen, werd door het Rijk, de 'gemeenten en de werkloozenkassen der (al of niet bjj gemeentelijke werkloozenfondsen aangesloten) vereenigihgen uitgekeerd een bedrag van res pectievelijk f 86.127, f 82.759 en f 2725. Hier van werd door het Rijk en de gemeenten respectievelijk f 52.482 en f 51.696 verstrekt aan leden van den Alg. Ned. Diamantoe- werkersbond. BLOEMBOLLENCULTUUR VERKOOP VAN SNIJBLOEMEN. Het „N. v. d. D." meldt- Te Aalsmeer heeft het bestuur der Centrale Aalsmeersche Veiling een besluit bij de leden weten doorgevoerd te krijgen, hetwelk zeer be langrijk mag genoemd worden, nl. om alle snij bloemen van seringen, primus, sneeuwballen, chrysanten en kasrozen, uitsluitend ter veiling te verkoopen. Tot dusver verkochten "de kweekers, ook leden van de veiling, nog veel aan huis en vele kwee kers maakten liever een vaste overeenkomst met een exporteur, dan zich te wagen aan den wissel- valligen prijs eener veiling. Bovendien keek men bij thuisverkoop niet zoo nauw, dan werd een snijbloem, al was zij nu juist niet zoo mooi, ook geaccepteerd. Om nu hieraan een einde te maken, stelde het bestuur den leden het verplichte veilen voor, waardoor zou bereikt worden een grootere bloei dezer nuttige instelling en tevens een aansporing den handel eerste soort bloemen aan te bieden. Dit voorstel werd aangenomen. De vereeniging van snijbloemen-exporteurs, omvattende een twintigtal leden, verleende haar volle medewerking, en verbindt zich, van nu af uitsluitend ter veiling te koopen Wel is met deze vereeniging in bijzondere gevallen nog een uit zondering toegestaan, doch ook in zulke geval len zal eerst het bestuur der Centrale Veiling toestemming tot den thuisverkoop moeten ver leenen. Zoo ziet men ook in Aalsmeer bii de bloemen- kweekers steeds meer naar voren komen, betere onderlinge samenwerking, waardoor de prijzen zuiverder zullen worden. En ernstig zal ge streefd worden, juist nu door het verplichte vei len de kwaliteit der bloemen en daarmee Aals meers goeden naam steeds op te voeren. WERKLOOSHEIDSTATISTIEK OVER JUNI. In Juni 1915 waren van de 118.412 arbei ders, over wie het onderzoek zich uitstrekte 16.442 de gekeele week buiten werk door militairen dienstplicht (15.447), staking, uit sluiting, ziekte, ongeval, enz. en vrijheids straf. Van do overige 101.970 personen was 12 pbt. werkloos. Uit een vergelijkend overzicht, van de werkloosheid in de maanden Juni en Mei uit sluitend in die organisaties, welke over deze beide maanden inlichtingen verstrekten, blijkt, dat in Juni gemiddeld" per week 12.9 .VERZOEKEN OM BüITENLANDSCH VERLOF. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat het noodzakelijk is, dat ook ver zoeken aan den minister van oorlog zoowel van militairen als van burgers en maat schappijen om buitenlandsch verlof door tus- schenkomst van den onmiddellijken chef van den betrokken militair worden ingediend. Deze commandant houdt in een register aan- teekening van bedoelde verzoeken, onder ver melding wanneer de aanvragen zijn verzuil den, terwijl in datzelfde register later ook de afdoening wordt vermeld. De onmiddellijke chef stelt op het verzoek zelf persoonlijk een gemotiveerd advies. Verzoeken om bui tenlandsch verlof, die op een andere wijze het departement van oorlog bereiken, wor den in de laatste plaats behandeld en in den regel aan den betrokken onmiddellijken chef om advies gezonden. ONVOORZICHTIGHEID MET VUUR WAPENEN. Naar aanleiding van het feit dat wederom oen ernstig ongeluk te betreuren was, ver oorzaakt door onverschilligheid bij de be handeling van een vuurwapen, heeft de Mi nister van Oorlog met den meesten klem hierop de aandacht van de autoriteiten der Landmacht gevestigd. Het is 's ministers verlangen, dat ieder hunner voor zooveel hem betreft, zijne ondergeschikten met na druk doet wijzen op de ernstige gevolgen welke eene dergelijke nalatigheid, zoowel voor de slachtoffers als voor den schuldige kan hebben. Iedere onvoorzichtige handeling met vuurwapenen behoort, ook al heeft zij geen noodlottige gevolgen, streng te worden bestraft. BRANDSTICHTING. Voor de Bredasche rechtbank heeft terecht gestaan N. O. uit Fijnaard, wegens brand stichting in zijne woning. Aan een buur vrouw had hij lucifers gevraagd, zeggende dat er in het door hem bewoonde huis „zoo veel vuil zat." Het moest maar eens soboon- gebrand worden. Kort daarop, toen de buur vrouw buiten kwam, zag ze het dak van hef liuis van O. rooken. Dezo kwam daarop nog« maals bij haar terug om een stok te vragen, ten einde „het vuur wat op te rakelen". Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf met af trek van prefentief. DESERTIE, DIEFSTAL EN VERDUIS TERING. De krijgsraad te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den milicien W. B. P., soldaat van het 19e regiment infanterie, die zich 2 Februari 1915 uit de Roode Kruis- afdeeling te Arnhem verwijderde zonder be komen verlof, zich vervolgens vrijwillig te Zutphon den 7en Februari meldde, maar 13 Februari weer ontvluchtte en ten slotte den 30eu Maart te Doetinchem werd aangehou- '1 den. Het bleek, dat hij in zijn „vrije" dagen 1 te Zutfen, Deventer en Doetinchem totaal elf gouden ringen heeft weggenomen. Wegens desertie werd hij veroordeeld tot een mili taire detentie van zes weken en een militaire gevangenisstraf van 2 maanden, wegens ;l diefstal en verduistering tot een gevange nisstraf van 1 jaar en 6 maanden met ver wijdering uit het leger. HET ONTBREKENDE JAARTAL. De Arnhemsche krijgsraad heeft vonnisl gewezen in de zaak tegen den landweerman J. de V., die aan op oproeping van den bur gemeester van Norg, dato 31 Juli, om op 1 Augustus met spoed onder de wapen te ko men geen gevolg heeft gegeven en eerst 3 Juni 1915 te Leiden is aangehouden. De audi teur-militair had vrijspraak gevraagd op grond dat de oproeping des burgemeesters niet in overeenstemming met de wettelijke voorschriften was, aangezien er niet in was vermeld het jaartal. De Krijgsraad heeft thans den beklaagde veroordeeld tot eene militaire detentie van 44 dagen onder aftrek der preventieve hechtenis en overwoog o.a. dat hier door de toevoeging „met spoed" geen twijfel kon bestaan aan het jaar en het door den auditeur-militair aangehaalde vrijsprekend vonnis van den Arnhemschen Krijgsraad, onder andere omstandigheden gewezen was; immers, bij dat geval betrof het een opro.ep onder wapenen, die enkele maanden te voren reeds gepubliceerd werd en het jaar dus niet vaststaat. De veroor deelde teekende hooger beroep aan. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van v. d. Gaarf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 10 Aug., in Neder land uitgesproken 19 faillissementen tegen 26 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoem- den- datum 828 faillissementen tegenover 1090 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 4 Aug. J. de Boer, melk- koopman, Amsterdam, 2e Oosterparkstr. 77. W. H. van Venetië, handelaar in reclame artikelen, Amsterdam, Pieter Panwstraat 22. D. Kwinkelenberg, winkelier in electri- sche artikelen, Amsterdam, Heiligenweg 12. A. Bosch, vroeger koopman, thans schilder, Rotterdam, Meermanstraat 4. H. Jansen, behanger en stoffeerder, Rot- I terdam, Spiegelnisserstraat no. 29. 5 Aug. Th. Pannekeet, rijtuig- en wagen-, maker, Alkmaar. 6 Aug. H. M, van Hoogenhuyze, directeur 1 van de Giro-Bank, 's Gravenhage, Duinweg 7. Opgeheven is het faillissement van G. M. Jocheme, uitvoerder in dienst eener gewa pend betonhouw-maatschappij, Amsterdam, Egelantiersgracht no. 85 L >mm I 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7