NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS DE KEURING VAN DEN LANDSTORM. HET ONGELUK OP DE SPOORBAAN. UN IC. IB V B s 2 ,jV 4 e i 1 1 1 1 1 1 i 1 1 3 1 t t 2 t I I 1 3 onder te ucrstaan zijn allen van 1818 jarigen leeftijd. De Commissie stelt zich als het eene doel barer taak voor een overzicht te erlangen van alle personen van dien leeftijd, die eenigerlei inrichting van onderwijs bezoeken, waartoe de medewerking van alle burgemeesters is inge roepen. Het andere deel harer taak is van grooten omvang. De Commissie wil een overzicht samenstellen van alles, wat er ten behoeve der lichamelijke "en geestelijke verzorging der oudere jeugd geschiedt. Daarvoor zal zij do hulp behoeven van alle godsdienstige en maat schappelijke organisaties op wier medewerking zij te gelegener tijd een bercep zal doen. Het in te stellen onderzoek betreft een nog bijna geheel onbetreden terrein, waarvan de gegevens zoo goed als geheel ontbreken, terwijl de zorg voor die oudere jeugd van onbetwist baar groot belaug is. Naar aanleiding van de klacht, dat de land- stormplichtigen 1915 eerst in den loop dezer «eek vernemen of zij geneeskundig goedgekeurd zijn en derhalve op 24 Augustus al dan niet hun tegenwoordige betrekking zullen hebben te ver aten, hetgeen vooral voor patroons van kan- joorbedienden, met het oog op den gebruike- lijken opzeggingstermijn van één maand, een groot ongerief wordt geacht, vernemen wij van bevoegde zijde, dat bij volgende lichtingen de tijdruimte tusschen keuring en oproeping gelei delijk grooter zal kunnen worden, zoodat voor ie lichting 1913 en volgende te verwachten valt, dat de gewenschte tijdruimte van een maand zal kunnen worden verkregen. DE NEDERLANDERS TE ROME. De Romeinsclie correspondent van Het Cen trum zendt aan zijn blad een. van 5 Juli ge dateerde correspondentie, die geruststellend nieuws bevat aangaande in de Eeuwige stad vertoevende Nederlandsche geestelijken. Wij ontleenen er het volgende aan: Er bevinden zich te Rome nog wel veertig of vijftig Hollandsche geestelijken en klooster lingen. Hun geschiedt in 't geheel geen over last. Wanneer zij zich buitenshuis begeven, dragen zij het bewijs hunner nationaliteit mede, gelijk alle vreemdelingen dit doen, maar nog nooit, zeide men mij, heeft men naar dit bewijs gevraagd. Verschillende priesters zelfs, die gewoonlijk de zomermaanden in 't vaderland doorbrachten, blijven wegens de tijdsomstandigheden hier. Er bestaat geheel geen reden om de familiele den der hier aanwezige Hollandsche geestelijken ongerust te maken. Onder de Hollandsche geestelijken bevinden zich consultoren van Romeinsclie Congregaties, Generaal Assistenten van kloosterorden, Gene- raal-Procuratoren van religieuse Congregaties, penitenciers van Sint Pieter, studenten aan Romeinscke Colleges, zonder te spreken van Z.Em. Kard. van Rossum en diens secretaris pater Drahmanns. UIT HET VLUCHTELINGENKAMP TE NUNSPEET. Men meldt ons: Gisteren had hier voor ons dorp een hij zonder indrukwekkende plechtigheid plaats. Er werd nl. een Belgisch onderofficier, werk zaam als onderwijzer in het vluchtoord te Nunspeet, die zeer kort na zijn aankomst ziek werd en eergisteren overleed, met mi litaire eer hegraven. Begeleid door de mu ziek van het interneeringskamp Oldebroek, die een zeer schoone treurmarsch blies, en door een deputatie Belgische militairen uit Oldebroek, waar de overledene vroeger ook verblijf had gehouden, zoomede door een aantal Belgische schoolkinderen voorafge gaan door de R.-K. geestelijkheid, werd het lijk van het vluchtoord op een draagbaar naar de begraafplaats gebracht. De kist was bedekt-met de Belgische vlag. Daar werd aan den ingang van de begraafplaats door een detachement van de bewakingstroepen het gebruikelijke salvo over de doodkist ge geven, hetgeen herhaald werd toen het lijk in het graf werd neergelaten. Aan de groeve werd gesproken door een kapitein van het Belgische leger en door een Belgisch onder officier in de Fransche taal, daarna door een ander onderofficier en door een schoolknaap, namens zijne medeleerlingen in 't Vlaamsch. De kapitein-interneeringscommandant te Nunspeet hield daarop nog een korte toe spraak. Een overgroote menigte woonde de plechtigheid hij. CENTRALE LAND- EN TUINBOUWBANK. Gisteren is te 's-Gravenhage opgericht de Centrale land- en tuinbouwbank met winst- deeling. Deze bankinstelling is gesticht teneinde aan de bollen- en boomkweekers, die in sterke mate van de tijdsomstandigheden hebben te lijden, op billijke wijze eredieten te verschaffen. Commissarissen dezer centrale zijn de heeren: J. C. K. van Aalst, president van de Ned. Han delmaatschappij; jhr. mr. W. T. 0. van Doorn, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad; mr. D. Fock, oud-minister, voorzitter van de regeeringscommissie inzake middenstandscrediet; jhr. H. Loudon, directeur van de Kon. Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië. Directeur is de heer Brugma, lid van de regeeringscommissie voor middenstandscrediet. •EEN HOLLANDSCH STOOMSCHIP AAN GEVAREN. Reuter seint uit Londen, dat volgons een be richt van Lloyds het Hollandsche stoomschip „Zeeland", van Leith naar Rotterdam, op den lien in aanvaring is geweest met een ander schip bij de kust van Norfolk. De verschansing .van de „Zeeland" werd aan bakboordszijde in gedrukt. DESTEENKOLEN QUAESTIE. Ter audiëntie, die de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gisteren aan de vrije steenkolenimporteurs verleende, verklaarde de minister: le. dat hij de stelling, dat de vrije handel on beperkt kon blijven, niet kon aanvaarden. Dit jou ertoe moeten leiden ook aan de aangesloten 'firma's de vrijheid 'terug te geven, als gevolg "BINNENLAND. waarvan een stijging der kolenprijzen en een' jjjj GIFTIGE GASSEN. zeer onregelmatige distributie beide groote nadeelen voor de kolenverbruikers niet meer Men seint ons van de Zeeuwsch-Vlaamsche zou zijn tegen te gaan; gr^?s,: 2e. dat de kolen, die de vrije importeurs aan- <-< 'f 01 en ls fenf, rei?. zvvaai gewonden ui ifi Gent gepasseerd, afkomstig van Yperen. On- boden tegen zelf kosten en redelyke winst, al- der hen wareu 2 waggons blinden, die door leen dan door de regeering aanvaard konden de giftige gassen, welke door de Engelschen' worden, indien er ook controle op den inkoop gebruikt waren, in dien toestand geraakt zijn dier kolen werd geoefend. De regeering kou be- Het gas zou vooral op de oogen werken. zwaarlijk aan de vrije importeurs opdracht RrTTFVr »NT) geven tot aankoop van kolen tegen eiken prijs;. 3e. dat steeds, voorzoover het van de regeet- DE OVERWINNINGEN DER DUIT» ring afhing, de contracten door de importeurs SCHERS IN RUSLAND. vroeger gesloten, werden nagekomen en dat het PARIJS, 13 Aug. (Part. S.) De „Goulaie", kolenbureau dezen regel volgde: de „Éclair" en het „Petit Journal" bevatten 4e. dat de regeering onmogelijk de distributie berichten uit Londen, dat de stemming in dê van de ter beschikking gestelde kolen op zich Britsche hoofdstad zeer pessimistisch is, om- kan nemen of door een bureau doen verrichten, n^euwe ven assingen op het Russische wanneer dit niet beschikt over de allerbeste ™nt ,ward'.011 ve™acht. De Londensehe di- vakkennis, zoodat het niet doenlijk schijnt, om va^dp^Omotvorst °V6^ rapporten ii j .van den Grootvorst, cue overwinningen meid- alles wat op de distributie betrekking heeft, den uit de om6treken van Kowno en Riga buiten voorkeunis der concurrenten te houden, terwijl hij direct daarop de ontruiming van Mocht het wél doenlijk zijn, dan zal vanzelf Riga 'beval. Uit de oorlogsberichten besluit sprekend de regeering aan den wensch tegemoet1 me.n, dat de Duitschers de belangrijkste komen. De minister zag geen anderen weg om spoorlijnen bezetten, zoodat Riga en- Wilna de gerezen ongerustheid te bevredigen, dan door .binnenkort zullen vallen. De Parijsche pens een tweetal nit de aanwezige heeren in de ge- gelooft dat de grootvorst zijn hoofdkrachten legenheid te stellen om de geheele gestie van Brest-Litowskconcentreeren wil. Op het kolenbureau mee te maken. Hij vertrouwde Jïw f?° Ttde Duif si, yMr^\.^a'ys^|s; *»- j u i u i uwu,w dTeigd) dat de Duitschers blijkbaar bii om dat het kolenbureau bereid zou zijn twee door6ing€ling. wjUen veroveren. hem aan te wijzen vertegenwoordigers der vrije importeurs en nog niet aangesloten, maatschap-1 VREDESGERUCHTEN. pijen in het kolenbureau op te nemen. f LONDEN, 13 Aug. (Part.) Uit Engelsche Na eenige discussie over het een en ander bron heet het weer eens, dat Duitschland, te verzocht de minister .allen aanwezigen om de samen met Oostenrijk, zéér ver strekkende zaak verder met het kolenbureau op de vergade ring van heden te bespreken en ried hun met kracht aan deze regeling hunnerzijds te aan vaarden. vredesvoorstellen zon hebben gedaan aan Rus land, waarin als om vrede gesmeekt zou zijn! (Het is, nu de Russen zno ontzaglijk klop krijgen, wel een beetje érg verdacht, dat de Engelsche bladen djeze berichtjes lanceerenl Red.) DE OVERWINNING DER DUITSCHERS IN POLEN. WEENEN, 13 Aug. (Part.) Het Wiener Volksblatt meldt, dat de verbonden Oosten- rijksch-Duitsche troepen tot op 55 K.M. van Brest-Litowsk genaderd zijn. ITALIË EN DE BALKAN. LONDEN, 13 Aug. De „Morningpost" ver neemt, naar Reuter aan sommige bladen seint, uit Rome: De Balkantoestand wordt hier zeer zorgvuldig overwogen. In de eerstvolgende dagen reist Salandra weer naar het front om met den Koning over dit belangrijk onder.werp te con- fereeren. Sonnino was van plan een paar dagen vacan- tie te nemen in Toskane, maar de plotselinge Woningnood in Maastricht. Reeds van begin September 1914 heerschte er, schrijft de L. Kr., in Maastricht een buitengewone woningnood. De Woningcommissie, opgericht door de Steuncommissie 1914, kreeg mede tot taak, woningen te verschaffen aan hen, die zonder behoorlijk onderdak waren. Ofschoon moest worden geconstateerd, dat er families van 10 tot 15 personen op één kamer in een of andere achterbuurt waren gehuisvest, kon die commissie deze taak ech ter niet vervullen, om de eenvoudige reden, dat er geen woningen meer beschikbaar wa ren. Van-den kelder tot den zolder was elke ruimte ingenomen. Gehoopt werd, dat in dezen onhoudbaren toestand een wijziging zou komen, door ver trek van een aantal Belgische gezinnen. Tot heden echter is de toestand dezelfdfe geble ven. In de laatste weken werd een drietalt. t „«mo gezinnen uit hunne woningen gezet en geen enkele woningruimte kwam beschikbaar. Be- verwlkkeJm8'en m den Bateau noodzaakten hem doelde gezinnen moesten onderdak vragen bij familieleden. voorloopig van zijn reis af te zien. Hij zal te Rome blijven tot dat dé quaestie, hoe dan ook, De bouwvereeniging St. Servatius, die in is opgelost, dezen ontzettenden woningnood wilde voor- i De moeilijkste vraag voor Italië op dit oogen zien, wacht nu reeds ruim een jaar op <le blik ia, volgens do Engelsclie pers „hot blijkbare goed keuring narer plannen, "waarop de wo- 1 plan. van 'Du.it.»6hlan<l en Oostenrijk om een ge- mug-inspectie allerlei aanmerkingen had te zamenlijken ,zet tegen Servië te doen." Italië maken. Komt er niet spoedig op andere wijze ver andering in dezen, ook voor de volksgezond heid gevaarlijken toestand, dan zal zegt het blad straks, evenals verleden jaar-, voor de Belgen, moeten omgezien worden naar een soort van asyl voor daklooze Maas- triehtsche families. Onweer. In Oostelijk Groningen heeft gisteren een verschrikkelijk onweer gewoed, dat gepaard ging met een geweldigen plas regen, zoo-dat te Winschoten straten onder liepen. Enkele dieren werden in de weide doodgeslagen, terwijl de schade aan veld- en I tuinvruchten enorm ie. Doodelijk ongeluk. Te Stadskanaal is de arbeider Jetzes bij het machinedorsehen door een riem, die afliep, getroffen. J. was on middellijk dood, Zijn ouders gedreigd te zullen dooden. Op verzoek van de ouders is in het circus te Seheveningen een 17-jarige jongen gearres teerd, die zijn ouders gedreigd had dood te zullen steken. Een flink onderwijzer. Men schrijft aan- het „Utr. Dbl.": De schutkolk in de Yleu- tensche wetering vlak voor de school aan de kan dat niet toelaten, evenmin als een mogelijke bezetting van Saloniki door Oostenrijk en Duitschland, zonder daadwerkelijke maatrege len te treffen. De zware taak om, de Duitsche plannen te doen mislukken zal aan Italië toebe deeld zijn, daar Italië tegenwoordig het grootste aandeel heeft in de plannen van het viervoudig verbond ten opzichte van Oost-Europa. OP DEN BALKAN. WEENEN, 13 Aug. (Part.) De Rfeichspost bericht uit Saloniki dat de ommekeer in de Grie-ksche openbare meening ten gunste der centralen steeds duidelijker wordt. Men haat de Éngelschen en is woedend op Italianen. Vele Italianen reizen reeds af. Voorts vindt eene levendige god a eh ten wiss e 1 ing plaats met Bnlgaarsche politici. IN DE BOEKOWINA, BERLIJN, 13 Augustus. (Particulier. S.)' De Lokalanzeiger ontvangt uit Czerno- wicz bericht, diat door de verovering van 't bruggenhoofd van Czernowicz de Russen gedwongen werden tot ontruiming der res- teerende stellingen aan den zuidoever van den Dnj ester. Hier hadden de Russen in twee maanden kolossaal bevestigd© verdedigings- Timorkade blijkt altijd een groote aantiek- Posities ingericht. Verschillende bruggen king te hebben voor de jeugd. Geen wonder over den Dnjester maakten de verbindingen dan ook, dat in die kolk telkens kinderen te het gunstig heuvelland naar de overzij- water geraken, die in verband met de steile de mogelijk, doch door de doorbraak der O os- muren zeker zouden verdrinken, indien geen tenrijkers door de vijandelijke gelederen, hulp kon geboden worden, Reeds meermalen moesten de Russen den zuidoever verlaten, werden door het personeel der bovengenoem- "waarbij do terugtocht zeer moeilijk was, wijl de school drenkelingen aan wal gebracht. Zoo de meeste bruggen door Bandjirs weggesla- ook weer Woensdagmiddag, Een jongetje valt in het water en ligt weldra midden in de kolk. Eén der leden van het personeel, dit ziende, vliegt de school uit, springt gekleed te water en smaakt het genoegen hot dren- kelingetje behouden aan wal te brengen. Bommen op een Engelsch schip ge worpen. Uit Hoek van Hoiiand meldt men pus: .Volgens mededeeiing van den schipper van de Engelsche smak „Humfries" uit Grinsby .waren zij gisteren visschende bij het vu&rschip „Leeman" toen zij van een Duitsch vliegtuig af bevolen werden hun schip te verlaten, waarna er twee bommen opgeworpen werden, die het schip vernietig den. Na ruim uur in de booten rondge zwalkt te hebben werden zij opgepiktdoor do „Sch 321" die hen te Vlaanderen aan land zette. HAARLEM. Nader (zie blz. 3 van dit blad) wordt ons nog over het doodelijk ongeluk gemeld: De W. was bezig met bet smeren van' wissels aan d'e lijn HaarlemHoofddorp op het punt waar deze lijn samenkomt met de lijn AmsterdamHaarlem. Toen een trein! naderde van Hoofddorp, ging v. W. voor deze achteruit, niet ziende of hoorende een naderenden trein uit Amsterdam, met het gevolg dat v. W. door dezen trein werd aan gereden^ gen waren. Daardoor ook is de groote buit, bestaande in veel proviand, munitie en treiu- materiaal, door Oostenrijkers behaald, ver klaarbaar. Adv. CORRESPONDENTIE. N. do M. Het is niet onze gewoonte berich tten, die reeds in andere Haarlemsehe bladen stonden, daaruit over te nemen. PERSONALIA. Tot eere-voorzitter van H. V. S. B „de Tien" is benoemd de nieuwe comman dant der Brandweer, de heer G. A. v, d. Steur. De afgetreden commandant, de heer O. J. Cramer, die als eere-voorzitter bedankt had, is-tot eere-lid der vereeniging benoemd. Te Utrecht slaagde voor het examen gym nastiek L. O. de heer A. G. Trommel van hier. Te den Haag slaagden voor het examen hand toeken en 1. o. de heeren D. G. G. Rin- gelsteen, H. J. Surink, A. de Waard, L. Rog geveen en K. Roqs, allen van hier. Gisteravond had onder toeloop van veel belangstellende dames in de groote zaal van St. Eavo, de aangekondigde propagaadaver- gadering plaats van de afdeeliug Haarlem van den R. K. .Vrouwenbond, waar ais spreek ster zou optreden mevr. P. Lissono-Wierdels van Amsterdam, met het onderwerp „De ken nis van de leer van de R. K. Godsdienst is voor de vrouw noodzakelijk." De presidente, mevr. van Dieren Rijsmets- Haaksman van den Berg opende de ver gadering met den christelijken groet en deed vervolgens eenige medecleelingen, waarbij o. rm omtrent het liefdewerk „Catechismus" werd medegedeeld, dat thans 25 dames meest onderwijzeressen les gaven aan ongeveer een '80-tal op. dit stuk achterlijke kinderen. Hierna .werd namens het bestuur voorge steld, een commissie in den bond te vormen, die een enquête zal instellen naar het aantal schipperskinderen, dat, door gemis aan vol doende gelegenheid, het onderwijs in den godsdienst en in de gewone schoolvakken moet derven, teneinde na het verzamelen der gegevens, middelen te beramen om in dit tekort 'te voorzien. De dames, die genegen zijn in deze com missie zitting te nemen, werden verzocht na de vergadering zich daarvoor bij bet be stuur aan te melden. De presidente wekte vervolgens de aan wezigen op, om dd „aalmoes voor deu Paus" met hun giften te gedenken. Tot hiertoe, zoo zéi de presidente, hebben wij nog niet anders dan geestelijken en heeren-leeken voor ons zien optreden, het is daarom het bestuur te meer een genoegen op. dezen avond mevr. Lissone-Wierdels als spreekster aan de leden voor te stellen. Mevrouw: Lissone-Wierdels, het woord verkrijgend, begon met te zeggen, dat ■de afdeeling Amsterdam sedert kort bezig is met de aankweek van spreeksters voor onzen R. K. vrouwenbond. ;Toen mij1 dan de uitnoodiging gewerd om hier als spreekster op. te treden, zoo zegt spr., was ik al spoedig besloten in de keuze van een onderwerp. Welk onderwerp, zou ik anders kiezen, dan dat, wat ons juist ter behandeling door den ZeerEerw. heer rector Stroomer in de spreek ster sclub was voorgesteld? Beginnend met een voorbeeld toonde spr. aan, dat .wij voor ons H. geloof alles moe ten over hebben; gaarne een offer, ja zelfs een groot offer moeten willen brengen, in dien daardoor een ziel voor den godsdienst is te winnen. Nu de deuren voor de vrouw in zoovele richtingen van het maatschappelijk leven zijn opengesteld, is het nog zooveel meer uoo- dig, dat iedere vrouw dé leer van den R. K. godsdienst kent. Zoowel voor de vrouw op kantoor, als pp de fabriek is de kennis van den R. K. gods dienst noodzakelijk, evengoed als voor de vrouw in het gezin. Van de vrouw hangt de toekomst af. Ja van uit de stille huiskamer .gaat groote invloed uit. Door haar liefde en orde kan de vrouw de man aan het huisgezin binden; door haar kennis en opvoeding kan zij de kinderen opleiden, tot godsdienstige en goed onder richte leden der katholieke kerk! Men ziet soms daartegen op, omdat men zelf niet voldoende kennis bezit van den godsdienst. Daar tegenover is het voor hen, die den godsdienst wel iennen, juist zoo makkelijk om de kinderen in den godsdienst op te voeden. Hoevele verhalen uit de Bajbelsche Ge schiedenis zijn geschikt pm aaii de kindoren ook te verhalen, waarbij' 'gewezen kan wor den op de liefde van God en de noodzaak van ëen godsdienstig leven. Zeer uitvoerig besprak mevr. Lissonne- Wierd,els nog de wijze van opvoeding om de karakters der kinderen te vormen. Wat is het dan noodzakelijk, Üat onze vrouwen de kennis bezitten van de le;er van den R. K. godsdienst. Onzö bond .wil die kennis meer tot ont wikkeling brengen. Onze cursussen, zoowel op. apologetisch als liturgisch gebied zijn daar de aangewezen gelegenheden voor. Uitvoerig behandelde spreekster de noodza kelijkheid van de oprichting van R. K. Meis jespatronaten, welke instellingen krachtig medewerken tot bevordering van de kennis van de leer van den R. E. godsdienst, Een ander krachtig middel daartoe, zeide spr., bestaat in het lezen van goede lectuur. Geen nuttelooze romans, doch leerzame boe ken en tjjdschriften en goede kranten moe ten wjj in onze huisgezinnen brengen en die moeten daar gelezen worden ook. In een schoone peroratie, waarin spreekster de punten, welke zij: in haar betoog had be handeld, nog eens releveerde, wekte zjj ten slotte de aanwezigen-nietleden op, om van nu af cjeel te nemen aan den arbeid van den bond. Na een hartelijk applaus bracht dé wel- eerw. heer Bosboom, de geestelijke adviseur, namens de vergadering een woord van dank aan de spreekster, die door haar woorden op zoo krachtige wijze heeft meegewerkt aan de bevordering van den bloei van den R. K. vrouwenbondl Na rondvraag en nadat zich verschillende dames hadden opgegeven voor de enquête commissie, inzake het onderwijs voor schip perskinderen, werd de vergadering door de voorzitster met den christelijken groet ge sloten. MUZIEK IN „DUIN EN DAAL". De aantrekkelijkheid, die het weelderige, nochtans rustige terras van Duin en Daal heeft, wordt deze maand niet weinig ver hoogd door de concerten, welke er worden gegeven. En niet ieder strijkj'e zou die aan trekkelijkheid kunnen verlevendigen; het muziekje" dat in Duin en Daal speelt, is beter dan men van zoo'n amusement ver wacht, véél beter en we meenen dat „Duin en Daal" deze spelers wel op hoogen prij^ mag stellen. We gunnen deze artisten, w.o. de knappe cellist Van der Meer, in de zo mermaanden waarachtig wel wat beters dan dag-in dag-uit „van alles" te moeten afwer ken en bijv. op verzoek „Zandvoort bij' de zee" uit te voeren!! De „buitengewone tijdsomstandigheden" worden aldus gunstig voor de Duin-en-Dalers, maar minder aan genaam voor de artisten. Maar, nietwaar, daar heeft het publiek niet mee te maken... Men verzuime dus niet zich te gaan amusee ren, want de heeren en dames zitten er nog eenigen tijd en spelen er wat men noemt; elck wat wii«' H. F. A. EEN BINNENBRANDJE TE SCHOTENé"- Gisterenavond ruim elf uur werden de be*, woners van de Paul Krugerstraat te Seho-/ ten, die zich reeds ter ruste hadden begeven.; door hard geschel en bet geroep van brand, uit hun slaap gewekt. Bij den kapper L. Dekker, op no. 51, stond' de winkel Lmnen in brand. De brand had al zoociamgen omvang aangenomen, dat hef behangsel en houtwerk reeds door de vlam men waren aangetast. De familie, die reeds// te bed lag, werd door de huren gewekt. Door dadelijk ingrijpen is de brand' met' behulp der buren gehluscht. De winkel is nogal beschadigd. Naar wij vernemen is de oorzaak onbekend, doch moet de brand zijn aangekomen in een hoekkastje, waar papier en ander kappera afval wordt geborgen. GEMEENTEZAKEN. Een keihestratiug. B. en W. deelen den raad mede, dat het be langrijk rëverkeer in de Korte Begijnestraat, welke éénder hoofdverbindingswegen vormt tusschen den Koudenhorn en de fabrieksterrei nen ten oosten van den Harmenjansweg met het midden der gemeente, maakt, dat de klin kerbestrating in eerstgenoemde straat herhaal delijk moet worden hersteld en^noeielijk in een goeden toestand kan worden gehouden. Zij achten het daarom gewenscht, om, evenals reeds in de Lange Begijnestraat, de Vrouwe- steeg en de Koksteeg het geval is, in de korte Begijnestraat eene keibestrating te doen aan brengen en doen den raad daartoe een voorstel. Wij zijn benieuwd of dit in den raad aanlei ding zal geven tot eene hernieuwing van het klinker- of keien-debat van eenige jaren gele den. (Red.) Gronds overneming. B. én W. doen den raad een voorstel tot over neming van gronden, grenzende aan de Zomer- vaart. Personalia. Voor een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het L. O. worden aanbevolen de heeren: G. J. Droste Jr. en A. H. Broos. B. en W. stellen, voor te benoemen als tijde lijk leeraar in de oude talen aan het gymnasium' de heer 3". A. Schroeder en als defenitief leerares in de aardrijkskunde aan de meisje»-1 school voor M. O. mej. W. O. Tideman van hier. DE NIEUWSTE TRUC! Gistermiddag huurde een jongen bij den rij wielhandelaar K„ wonende Waldeck Pyrmont- straat een rijwiel, dat hij des avonds terug bracht. L^ter bleek, dat de binnenband er van ontbrak, zoodat verduistering wordt vermoed. De politie heeft de zaak in onderzoek. EEN LIJK OPGEHAALD. Hedenochtend omstreeks 5/4 uur is uit den Kloppersingel-gracht opgehaald het lijk van den 67-jarigen gepensioneerden brievenbesteller P, L. H., wonende in de Roosveldstraat, diel aan zwaarmoedigheid lijdende was. VERNIELZUCHT. Gisïern:amiddag werden eenige vernielzucE-; tige knapen door de politie gesnapt, terwijl zij bezig waren de gaspijpjes in de muziektent in den Hout om te buigen. EEN MEEVALLERTJE. Hedenmorgen kwam een timmerman fietsen de over den Wagenweg, toen plotseling een konijn over den weg vloog, dien hij onder hef voorwiel kreeg. Het dier gaf weldra den geest en was voor den man een goede vangst. ONZE VLEESCHKEURINGSDIENST! Gisteren hebben wij een en ander verteld over een ham, die hij een onzer winkeliers door den gemeentelijken keuringsdienst was goed bevonden, terwijl drie dagen later bleek dat de ham bedorven was (een ham!" blijft in normale omstandigheden in dezen! tijd drie weken goed), zoodat daarmede be wezen was dat de keuring géén voldoende! waarborgen geeft. De ambtenaren van den keuringsdienst hebben nu de bedoeld© ham in beslag gono— men en'.... den winkelier bedreigd met pro- ces-verbaal, omdat hij een ham in hnis had, die.... door de ambtenaren-zelf was goed gekeurd! GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Enderman, Maar ten van Heemskerksstraat lrood, een rijwiel- tasch; A. Geesink, Kleverparkweg 75, een! armband; M. de Vries, Weverstraat 10, een! stoffer; J. Möring, Rozenprieelstraat 28, een! pakje met inhoud. DE TEMPERATUUR van bet water in de zweminrichting aan do Houtvaart bedroeg heden 63 en 64 graden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 12 Aug. z. van J. A. Koek—Stroe ven. z. van H. M. Ver nou tHunsing. i van H. M. HametemanHeuperman. 13 Aug. d. van H. A. Jacobs—v. d. Horst. Overleden: 12 Aug. B. E. Kneepkens, 14] jaar, Spaarne. P. IL van 't Woud, 64 jaar» de Witstraat. 13 Aug. P. van Waard," Gl"1 jaar, Oudeweg. P. E. Hutte, 66 jaar, Roos-' veldstraat. BRANDVRIJ RIET. De civiel-ingenieur, de heer F. J. Blom. alhier, heeft proeven genomen met brandvrij riet voor dakbedekking en is daarbij, zooala de „Bouwwereld" meldt, tot de volgende! conclusie gekomen: a. Een rieten dak kan, na geprepareerd té, zijn, minstens 1L jaar voldoende beschermer geacht worden tegen brandstichting en daar-' op vallende brandende deelen. b. Een kad jandak bedekking gedrenkt met bedoeld preparaat, kan voldoende beschermd geacht worden tegen brandstichting en daar op vallende brandende deelen, in Nederland gedurende minstens 1)4 jaar, op Java gedu rende nader te bepalen tijd. o. Een der proeven geeft nog geen volW doende verzekering omtrent de mogelijkheid van afspoeling van het beschermende mate riaal in tropische slagregens. De kans bestaat, dat bij afspoelen alleen de losse punten licht ontvlambaar zullen wor^ den; de onderlaag zal hoogstwaarschijnlijk een brand stuiten. Het verdient aanbeveling proef dekkingen met geprepareerd kadjang op Java en L'd" tenbezittingen te doen plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2