UIT DE PROVINCIE KERKNIEUWS LEGEM EN VLOOT RECHTSZAKEN. STOOMVAARTLIJNEN Inbraak. Gisterennacht is ingebroken in bet peroeel Spooriaan 18 lioek Kruislaan ie De B.llJt. De dieven hebben zich door een paneel uit oen deur te aagen toegang tot bet perceel ver schaft, waarna ze de brandkast bebben open gebroken co. ruim 43.000 aan contanten ge stolen hebben. Vermist worden 25 bankbiljetten van 1000, 28 van 300, 20 van 200, 12 van 100, 33 van 00, 14 van 40, en 54 van 10, Voorts 408 tien guldenstukken, 80 rijksdaalders, 400 guldens, 10 vijfguldenstukken en eenige oude gouden munten. Da bestolene looft 1000 uit voor degene, die eenige aanwijzing kan geven. Hij was tegen inbraak verzekerd bij de Nederlandsche Ldoyd. Het gevaar van roede zijglazen in rijwiel- lantaarns. Het bestuur van de Vereeniging de Gemeenschap, vereeniging van machinisten en leerling-rnaobinisten in dienst der H. IJ. S. M., heeft zicht met een adres tot den minister van Waterstaat gewand, waarin de aandacht wordt gevsigd op hel gevaarlijke van roode zijglazen in rijwiellantarens. In hét adres wordt dan minister gevraagd een verbodsbepaling in het leven te roepen van het gebruik van roode zijglazen in rijwiellan tarens, om te voorkomen, dat ernstige spoor wegbelemmeringen en ongevallen plaats vinden. In het adres wordt aangevoerd, dat door het toenemend gebruik van rijwielen het dikwijls gebeurt, dat wielrijders voor de sluitboom van een overweg staan te wachten, terwijl het roode zijlicht van hun lantaren naar den naderenden trein is gekeerd. Het locomotiefpersoneel wordt hierdoor onnoodig in spanning en misverstan den gebracht, wat bij hun intensieven arbeid aanleiding zou kunnen geven, dat werkelijke gevaarseinen worden veronachtzaamd!, in de meening, dat het licht van een rijwiellantaarn is en dan te laat de vergissing wordt opge merkt. Reeds heeft de ministtr van Waterstaat het gevoelen van de openbare besturen gehoord en over het algemeen vindt het adres instem ming. Het wil ons voorkomen, zegt de N. Ct., dat Voor een verbodsbepaling dier roode zijglazen wel reden aanwtzig is. Wanneer men de zij glazen gekleurd wil hebben om ze te onderschei den van de voorzijde der lantaarn, dan zou het wenschelijk zijn, dat van overheidswege een kleur voor die zijglazen wordt aangegeven. SCHOTEN. GEMEENTERAAD, In de raadszitting van gisterenavond wa ren afwezig de heeren Van Steen, De Graaff en Boxs; de laatste wegens eene ernstige ongesteldheid. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten hadden goedgekeurd het raadsbesluit tot deelneming in de kolenreserve-maateohappjj. In handeu van B. en W. om prae-advies werd gesteld een voorstel van den heer De Vries inzake aankoop van levensmiddelen enz., ten einde die goedkoop aan de ingeze tenen in den a.s. winter te kunnen leveren en om geen cokes ter beschikking te stellen aan anderen dan ingezetenen. Aangeboden werden de gemeenterekening, die van 't gemeentelijk gasbedrijf en van hei BnrgerUlk Armbestuur over 1914. Van de gemeenterekening bedragen de ge wone ifLkomsten 122,578.50K en de uitgaven' 141,904.72; en de buitengewone inkomsten 180,558.03)4 en idem uitgaven 70,8837.81)4, zoodat de batige saldi zijn f 19,326.22 en 69,720.22. De verlies- en winstrekening van het gas bedrijf sluit met een saldo van 8822.28)4; de afschrijvingen zullen bedragen ƒ19,989.17)4; zoodat een verlies is geleden van 11,166.86. Wanneer de gemeente nog uitbetaald zou krijgen de retributie ad 5000, dan zou het verliescijfer bedragen 16,166.88. Dit cijfer ad 11,166.86 moet verminderd worden met ibet cijfer van het reservefonds ad 1577.80, zoodat het verlies bedraagt 9589.06. Wanneer het jaar 1914 normaal ware ge weest, dan zou er een netto-winst geweest zijn van: 28,637.13)4, 24,986.14)4, 3650.89. Benoemd werden in de commissie tot het nazien dezer rekeningen de heeren Verkooy, de Vries en Boerée; de laatste na 2 stem mingen en daarna na loting met den heer Schuurman. In de commissie voor de bezwaarschriften tegen den hoofdelijken omslag dienst 1915 werden benoemd de heeren Verkooy, Boerée, en Wolff; de laatste met 9 van de 10 uitge brachte stemmen. Geldleeningen. B. en W. stelden den raad voor aan te gaan voor bestratingswerken, het aanbren gen van eenige veranderingen, in het raad huis, Ihet aanschaffen van een paard en vuil niswagen voor de gemeenterekening en eenige andere werken, een geldleening van ten hoogste 100,000 tegen een rente van niet meer dan 5)4 pet. per jaar met een jaarlijk- sche aflossing van minstens 1000 te begin niet het jaar 1917. De heer H o o y had eenige bezwaren tegen de manier van aflossing en stelde voor die over 20 jaar te doen plaats vinden. De voorzitter vreesde dat Ged. Staten daar bezwaar tegen zouden hebben en dat zij daaraan geen goedkeuring zonden geven. De beer Verton bepleitte een onveran derde aanneming van de voorstellen van B. en W., daar bet gewenseht is, dat de leeninge- besluiten spoedig zullen worden goedge keurd door Ged. Staten. De beer H o o y bepleitte aanneming van zijn voorstel, daar eenige werkzaamheden waren geforceerd, ten einde werkloozen werk te kunnen verschaffen en oordeelde dat in abnormale tijden abnormale besluiten ge-t wettigd zijn, Hij verzocht bij aanneming van zijn voor stel die meening aan Ged. Staten kenbaar te maken. Het voorstel van den beer Hooy om te le zen eene jaarlijksehè aflossing van 500 werd verworpen met 64 stemmen. Vóór stemden de heeren Wolff, de Vries, Cobelens en Hooy. Het voorstel, zooals B. en W. dat vooretel den is daarna z.h.s. aangenomen. In de tweede plaats stelden B. en W. voor ten bate van eenige crisis-uitgaven aan te gaan een geldleening van hopgstens 18,000, tegen een rente van niet meer dan 5)4 pet. per jaar met een jaarlijksehè aflossing van minstens 6000, te beginnen met het jaar 1917. De voorzitter deelde mede dat B. en W. hadden vernomen, dat bezwaar zou zijn tegen een langeren duur van aflossing. De beer Hooy bepleitte in verband met de gemeentefinantiën, om ook hier een ter mijn van 20 jaar te bepalen, al was het al leen maar om een beslissing van Ged. Sta ten nit te lókken. Dan kan men daarmede bij de gemeente-- begrooting bij andere leeniilgsbesluiten re kening honden. De Iheer Verkooy sloot zich1 geheel hij het voorstel van den heer Hooy aan. Over het voorstel van den heer Hooy om te lezen een aflossing van 900 per jaar staakten do stemmen. Vóór stemden de hee ren Verkooy, de Vries, Cobelens, Wolff en Hooy. •Het komt mitsdien in de volgende verga dering andermaal in stemming en bet lee- ningsbesluit wordt aangehouden. Vastgesteld werd eene snppletoire Tbegroo-* ting dienst 1915 tot een totaal bedrag in ont vangst en uitgaaf van 175,806.66. Ten aanzien van een adres van A. Heijn, omt vaststelling van de open ruimte, welke zich) moet bevinden achter het perceel Cronjéetr. no. 14, nadat dit perceel zal zijn verbouwd^ stelden B. en W. voor te hesluiten: a. in te trekken het raadsbesluit van 1 Juli en b. de open ruimte, welke zich moet be vinden achter voormeld perceel, nadat het zal zijn verbouwd, vast te stellen ter lengte van 6 meter, zijnde de volle breedte van den achtergrond van het gebouw, en ter diepte van 2 meter, onder voorwaarde, dat op de thans bestaanden achtergrond niet hooger worde gebouwd dan .3)4 meter. De heer Cobelens had verwacht dat B. en W. een milder voorstel hadden ingediend en stelde voor om aan adressant toe te staan de geheele open ruimte te behouwen echter niet hooger dan 3.50 meter. De heer Verton verdedigd» het voor stel van B. en W. de heer P o tlh daarente gen zeide, dat hij het niet eene was met het eerste gedeelte ervan, daar hij een open ruimte onnoodig achtte. Daar het voorstel van den heer Cobelens niet genoegzaam ondersteund werd, kon het niet in behandeling komen. Het voorstel van B. en W. ia daarna aan genomen. W erkliedenreglement. Aap de orde kwam daarna de vaststelling van een reglement bedoeld in artikel 55 van het algemeen werkliedenreglement 1915 en behandeling van het adres van 23 Juni 1915 van de afd. Schoten van den Nederlandschen Federatieven Bond van Gemeentewerklieden met voorstel tot wijziging van den staat, ge noemd in artikel 3a van het algemeen werk liedenreglement 1915. Bij dit punt kwam de heer Hooy op te gen de manier waarop de federatieve Bond van Gemeentewerklieden in zijn orgaan te gen den wethouder Verton was opgetreden;) tegen hem ten onrechte beschuldigingen uitende, hetgeen £pr. ten zeerste laakte. Echter betreurde epr. het dat B. en W. voorstelden om den arbeider Springveld in stede van „straatmaker-handlanger" te beti telen als „arbeider in -algemeenen dienst", wat spr. eene verlaging achtte en een ver slechtering. De heer Verton verdedigde in den bree- de het voorstel van B. en W. en zeide dat B. en W. aan Springeld 'n anderen titel had den gegeven, omdat de man ook andere werk zaamheden dan dien van stratenmaker ver richt. Maar B. en W. hadden niet die bedoeling: om den man in de toekomst in eenJ slechtere positie te brengen. Wanneer Springveld j eventueel in aanmerking komt voor straten maker, dan is bij B. en W. daartegen geen bezwaar. In de verdere godacb tenwissolLng werd op voorstel van den heer Hooy in het door D. en W. voorgestelde nog eenige wijziging aangebracht, waarna de heer Schuurman nog eene verandering voorstelde. Dit goldl het volgende: B. en W. hadden o.m. voorgesteld te be palen: ,3ij overlijden in dienst der gemeente of na verleend eervol ontslag zal aam de we duwe van een in dit reglement genoemden werkman worden verstrekt een nitkeering van 4.per week en aan ieder der kinde ren uit het huwelijk dier weduwe met dien werkman geboren een toelage van 1,per week, tot zoolang zij den leeftijd vain 15 ja ren bebben bereikt enz." Nu stelde de heer Schuurman voor te lezen: „en aan ieder der kinderen hen eden den leeftijd van van 15 jaar" enz., en verder: „tot zoolang het jongste kind den leeftijd van 15 jaar heeft bereikt" enz. Deze wijziging toelichtende, z'eide epr. dat men daarmede opneemt eene bepaling in den geest als die is vermeld in de pensioen wetten, geldende voor de burgerlijke ambte naren. De heer Verton gevoelde niets voor het voorstel en vond het jammer, dat men even tueel e amendementen niet eerder bad inge diend, daar men nu onvoorbereid voor aller lei zaken komt te staan. De heer Hooy diende een amendement in om in het voorstel van B. en W. te lezen „den leeftijd van 17 jaar" en nam daarop over een sub-amendement van den heer "Schuurman, om te lezen 18 jaar. Het door den heer Schuurman voorgestel de werd verworpen met 6—4 stemmen. Te gen stemden de heereni: de Vries, Cobelens. Wolff, Hooy, Verton en Poth. Over het amendement om te lezen 18 jaar, staakten de stemmen. Tegen stemden de hee ren de Vries, Cohelens, Wolff, Verton en Poth. Mitsdien moet het geheele agendapunt wor den aangebonden. Na eenige gedlachtenwisseling werd vast gesteld een reglement aangaande het dienst verhand van in lossen dienst zijnde werk lieden. Daar het reeds over 10)4 uur was gewor den, kon het agendapunt aangaande het scheidsgerecht weder niet in behandeling komen. De heef Schuurman wilde er nog een uurtje langer voor blijven werken, maar die idóe vond geen instemming. Woorden van afscheid: Alvorens de raad uiteenging, sprak de voorzitter woorden van afscheid tot de piet-herkozen raadsleden, den aanwezigen heer Cohelens en den wegens familieomstan digheden niet-aanwezigen heer De Graaff. Ik zal, zeide spr., ge,en aanmerkingen ma ken op de keuze van de raadsleden, maar ik wensch te verklaren, zondter meer, dat het mij spijt, dat de heeren heengaan. Ik aeht het niet gewenspht, dat de raad dikwijls van leden verwisselt, daar nieuwe1 raadsleden zich eerst in de zaken moeten in werken en zoolang zij dat niet hebben ge daan, het voor hen eén onvruchtbare tijd is. Ik breng den hoeren dank en ik hen overtuigd, daarbij uit naam van heel den raad te spreken voor do door lien aan de gemeente "bewezen diensten. De heer C o b el e n s dankte daarvoor met een enkel woord en zeide te bopen, dat het den burgemeester moge gegeven zijn nog l«ng aan 't hoofd der gemeente te staan. Daarna werd de raadszitting te by elven gesloten. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR AALBERSE. Den 15éa-Aug. viert de Z.Eerw. Heer B. P. Aalberse, Pastoor te Voorburg, zijn Zilveren Priesterfeest. Na een zoo arbeidzaam leven, als pastoor Aalberse achter den rug heeft, zal het hem op dien dag zeker niet aanbelangstelling ontbreke- ken. HEN VRIJWILLIOE OROOTE MARSCH. Te Gorinchem hebben 150 infanteristen vrij willig deelgenomen aan een vierdaagschen marsch van daar naar Maastricht (160 K.M.), In volle uitrusting en marsch tenue is dè tocht Woensdagochtend te 7 uur begonnen. Het plan is 8 tot 9 uren per dag te marcheeren. EEN DUUR VARKEN. De landbouwer C. J. v. B. uit Loosduinen, stond voor den Haagschen kantonrechter terecht, wegens het vervoeren van een varken uit een ver boden kring. Hoewel v. B. beweerde, dat het beest lang die waarde niet had, werd het door de betrokkejr ambtenaren getaxeerd op 80 en moest hij deze som storten. De ambtenaar Hm het O. M. vorderde voor den verboden uitvoer 1 boete of 1 dag en ver beurdverklaring van de door v. B. gestorte 80. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Pomona vortrok 11 Aug. van Deal naar Swan sea. Poseidon arriveerde 11 Ang. van Amster dam to Pensacola. Tliemis arriveerde 11 Aug. van Amsterdam to Bordeaux. Apollo vortrok 12 Aug. van Amsterdam naar Um»a. Niobo ver trok 12 Aug. van Amsterdam naar Kopenhagen. Pluto arriveerde 12 Aug. van Carthagena te Amsterdam. Titan vertrok 12 Aug. van Am- stordiam naar Kopenhagen. Saturnus, van Rot terdam naar La Plata, passeerde 11 Aug. Ma dera. Stella vortrok 12 Aug. van Gallao naar Iquique. Rotterdamaebe Lloyd. Arakan, thuisreis, vertrok 11 Aug van Deal HollandAmerika Lijn. Noordam, van Now-York naar Rotterdam, was 11 Aug. des middags 310 mijlen W. van Lizard. Veendijk vortrok 12 Aug. van Rotter: dam naar N .-Orleans. Zaandijk van Savannah naar Rotterdam, pass. 11 Aug. Prawlepoint. Zijldijk vertrok 11 Aug. van Baltimore \aaz Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd. Maasland, thuisreis, arriveerde 11 Aug. te Bahia. Rijnland, uitreis, vertrok 11 Aug. van Bahxa. Gelria, thuisreis, vertrok 11 Aug. van Rio Janeiro. Hollandia, uitreis, arriveerde 11 Aug. te Rio Jeneiro. Kon. West-Ind. Maildienst. Jan van Nassau arriv. 11 Aug van Buenos- Ayr ea te Bosario. Stoomv. Mjj. „Nedorland." Prinses Juliana arriveerde 12 Aug. van Bata via te Amsterdam. Riouw, uitreis, arriveerde 12 Aug. ta New-York. VOOR DE DAMES DE KLEEDING. Zonder van ijdelheid beschuldigd te worden, mogen we van tijd tot tijd wel eens over de mode spreken en zonder nu juist coquèt te zijn, moeten we toch met den tijd mee gaan. Op de eerste plaats, moet eenvoud en dege lijkheid onze leus zijn en is het zeer af te keuren als vrouwen en meisjes zich boven hun stand kleeden. Dit is kostbaar en onverstandig, en als is men in „goeden doen," we kunnen t geld beter besparen en voor beter doeleinde ge bruiken dan voor overdreven pronkzucht. Zorgen we eerst voor nette onderkleeren. Iedere vrouw en meisje moet er trotsch op zijn, een nette linnenkast te bezitten, goed ge vuld en goed verzorgd; want al zijn de sta pels rokken bij de tegenwoordige mode ver dwenen, die moderne richting willen we toch niet volgen en de Fransohe snit behoef ik de dames zeker niet eens te ontraden. Behalve dat het ongezond is, is 't ten zeerste ongepast. Daarom willen we ons aan de oude leus houden: netjes en degelijk! 't It altijd 't beste de onderkleeren zelf te vervaardigen, wanneer de gelegenheid dit mee brengt. Meisjes, die altijd thuis zijn, moeten er een eer in stellen, alles zelf te maken, ter wijl daarentegen van meisjes, die een eigen werkkring hebben op kantoor of anderszins, moeilijk gevergd kan worden dat ze nog alles zelf naaien, .Vooï dezen is 't dan ook te billijken dat ze gemaakt koopen on de gelegenheid is er ruimschoots, daar onze winkels goed gesorteerd rijnl Ze behoeven hiervoor niet buiten de stad ts gaan, maar we mogen weJ aanraden de goede kwaliteiten te kiezen; anders is het spoedig vervallen, vooral goedkoope kantjes staan al héél gauw slordig, Bfj zelf-vervaardiging der kloarcn zijn strook jes van wit borduursel, ook zelf gemaakt, zeer sterk. Ook blijven gehaakte kanten altijd nog in de mode. De lagen schoenen staan in den zomer ook heei vlug, maar we willen de dames toch waar schuwen dat bjj de garderobe altijd eén paar hooge laarzen moet aanwezig zijn, daar het drsgan van lag* schoenen dikwijls zeer schade lijk is vocw tie onkels. Ook te kleine schoentjes tójn zeer nadeelig, en dwaas is het om pijn te 'lijden ter wille van een klein voetje. Voor fcirte-m moet men aan hooge schoenen de voor keur geven en de kinderen vooral niet met te kleine schoenen laten loopen daar ze dan geen flinke wandelingen kunnen maken. Mag ik nu nog opmerken dat een slordig kapsel het goede voorkomen geheel ontneemt; maar daarentegen een net stemmig, kapsel I direct een gedistengeerden indruk maakt? Want al willen we eenvoudig zijn, we moeten er toch altijd netjes uitzien. Dat zijn wa tegen over onze huisgenooten verplicht en het ver hoogt de gezelligheid als de vrouwen en meisjes er proper en netjes uitzien. „Geen slons in huis geen pop op straat," is een oud gezegde. Wa moeten niet de beste japon in huis aan houden, maar goed voorzien zjjn van nette huisjaponnetjes. WAT ZIJN EIGENLIJK AANWENSELS? Wel, ook een overbodige vraag, dat weet toch iedereen. Ja, lezeressen, iedereen weet zoo ongeveer, wat aanwensels zijn, en maar alte- veel menschen zjjn er mede behept. In 't alge meen verstaat men er onder, allerlei onhebbe lijkheden, slechte gewoonten. Maar de meesten vergeten, dat. diezelfde on hebbelijkheden hun oorzaak vinden in een ver waarloosde, of althans onvoldoende opvoeding en uit verlegenheid. 't Laatste echter veelal een indirecte voort vloeiing uit het eerste. Men is verlegen doordat men zijn vormen niet totaal meester is, en bang is in strijd er mede te handelen! Nu hoor ik zoo hier en daar de opmerking al maken: Onbeschofte lui zijn veelal brutaal, dus niet verlegen", maar zij geven dan ook niet om vormen en trachten ook niet zioh dezelve eigen te maken. Men ondervindt en ontmoet aanwensels in zooveel verschillende vormen, dat ze niet in eens op te noemen zijn. Zij zijn zoo diep inge worteld, zelfs al by kleine kinderen, dat men ze er met geen stok meer uitkrijgt. Een der ergste aanwensels is b.v. het nagelsbijten. Er nog buiten gelaten dat vingers-knabbelen, dom staat en nadeelig is voor de gezondheid, is het opk een onsmakelijk gezicht. Menigeen ver knoeit er voor zijn heelo'loven, zijn handen meê. Moeten wij dan niet alles in het werk stellen, deze leelijke onhebbelijkheid zoo spoe dig moglijk af te leeren? want het ia niets anders clan een uiting van verlegenheid. Vraagt de onderwijzer of onderwijzeres op school het een of ander aan een leerling, 't kind weet gieen antwoord, het blikt naar den zolder en de hand gaat naar den mond. Zitten kinderen sohoolwerk te maken en is een som moeilijk of moet er over een vraagstuk nagedacht Worden, al bijtende op de nagels wordt er over gepeinsd. Andore gewoonten uit verlegenheid zijn al even hinderlijk, b.v. met voorwerpen spelen gedurende een gesprek; aan schort of blouse frommelen, terwijl overal-aanzitten, alles-be- voelen en betasten, van alles waar. men bijkan, snoepen, weer voortvloeit uit onwellevendheid. Nu zullen sommigen dat wel niet zoo heel erg vinden, omdat zij misschien zelf ook die ge woonten hebben, maar wilt ge in beschaafd ge zelschap verschijnen, dan maken niet zoo zeer de kleeren, als wel de manieren „de dame." Men kan van de kleeiw tegenwoordig te weinig op aan, daarom zijn manieren wel degelijk uw „introductie." Loopt ge op straat, en ziet ge van verre een gestalte komen, aardig gekleed, misschien wel heel chic met mooie echoenen, boa, handschoe nen, keurigen hoed, dan denkt ge allereerst een dame te zien, maar loopt die zelfde dame hardop té lachen en om te zien, of loopt zij te snoepen,"dan ziet ge toch al spoedig wat voor dame het is. En komt ge evenzoo op bezoek waar ge een jong meisje ontmoet, en zij steekt u haar slecht verzorgd handje toe, dan zult ge dat misschien met weerzin even drukken. Ons vallen allereerst dergelijke eigenschappen op van anderen, terwijl bij anderen de ónze na tuurlijk moer in het oog loopen. Een andore, al even hinderlijke gewoonte vooral van kindoren is wel draaien of wiebelen met stoelen, 't is soms om tureluursch van te worden. Verder zijn er ook dio zich de gewoonte eigen- gemaakt hebben gedurig met do handen aan neus en haren te zitten, wat natuurlijk evenmin smakelijk staat. Al deze kleinigheden die toch zoo ongemanierd staan, moeten van jongs af aan krachtig be streden worden, willen wij dat onze kinderen in goede kringen komen en netten omgang hebben. GOEDKOOPE HANDWERKEN. Restjes van japonstoffen worden aan reepen geknipt. Bij dunne stof 2 centimeter breed, bij dikke stof 1 c.M. De verschillende kleuren wor den dloor elkander gevoegd, aan elkaar ge naaid, en tot een groote kluw gedraaid. Dan neemt men 2 houten pennen en zet b.v. 50 steken ep. Dit is da maat voor een kleedje dat heel sterk en praotisch voor da slaapkamer ia. Men breit maar steeds rechtsche stekefl, heen en weer en haalt de 1ste ateek af, totdat het de gewenschte lengte heeft. Van tijd tot tijd zullen we eens een patroontje geven. Mocht iemand een of ander patroon verlan gen, dan vraagt u maar aan de „Dames rubriek," zooals 't adres hierneven vermeld is. VERSCH OOFT CONSERVEEREN. „Hotelbedrijf" geeft het volgend leerzaam, stukje: Men heeft reeds vele proefnemingen ge daan om te onderzoeken op welke wijze verbek ooft-het best is te congerveeren. Daar bij is gebleken, dat appelen en peren, die in versoh geplukten toestand in zijde-papier gewikkeld worden, zich het best hielden. Ook in de kamer op deze wijze bewaard, kw'a- men er geen vlekken op. Daar de vruchten in nog niet geheel rijpen toestand geplukt moeten worden, bleek dat het later rijpen geheel regelmatig verliep, terwijl ook de smaak volkomen zuiver was. Als de vruch ten, in zijdepapier gewikkeld, in houtwol be waard wonden, bereikt men beslist een goed resultaat. De verpakking in genstestroo, zooals die wel wordt toegepast, is niet aan te bevelen. De vruchten worden dan wel goed gecon serveerd, doeh de kleur lijdt er onder en ook rijpen zè niet zoo goed. Als men de vruchten in hooi tracht te be waren, worden ze binnenskamers reeds in een paar dagen vlekkerig en smaken ze naar hooi. Ook zien de appelen er spoedig bij_ deze oonserveeringswijze niet mooi meer uit. Bij het bewaren in zaagsel rimpelen de appelen en peren spoedig en krijgen een onaangenamen houtsmaak. Zeer góed kan men appelen en peren ook in rivierzand bewaren. De smaak blijft zui ver, maar men moet hierbij niet vergeten de vruchten vooral in zijde-papier te wikke len. Ook reinetten en bergamotten kunnen maandenlang bewaard blijven als men ze in zijdepapier wikkelt, in houtwol pakt en daaruit in een luchtdicht gesloten pot doet. Op 4eae wijze kan men in eigen opslag groote hoeveelheden vruchten maandenlang volkomen verseh bewaren zonder aan be paalde fruithuizen gebonden en van deze of hun prijzen afhankelijk te zijn. I ONS MENU VOOR ZONDAG. Groentemsoep. Rollade. Andijvie. Gestoofde peren. Aardappelen. Maizena met bitterkoekjes. MENU VOOR VASTENDAG. Aalsoep. Nieuwe Zoutevisch met pieterselieeaus. Jonge worteltjes. Aardappelen. Griesmeel met bessensap. ONS RECEPTENBOEKJE. Broodpuddin g. Oud bakken witte brood wordt van de korst ontdaan en in melk geweekt. Dan naar evenredigheid van hoeveel heid met rozijnen en krenten vermengd en met een geklutst ei en een stukje boter goed door olkander gekneed. Daarna in den goed gesloten, vorm 2 uur in water gekookt. De vórm moet eerst met boter besmeerd en met kruimel»! b®" strooid zijn. Deze pudding is met suiker bestr°°H een flinke degelijke toespijs; nog smakelijker h 'jj als men er vanille- of rumsaus bh voegt. De korstjes van het brood kaa men in den oven of achter op 't forjmis tard Hten worden en voor kruimels gebruiken want niets mag verloren gaan in dezen uren tijd. NOG EENS De INMAAK. Witte uitjes worden gepeld en ten» stond in water, met gen scheutje azijn gewo»< pen, voor 't blank te blijven. b>an in fleacken ged daan met witte peperkorrels en foelie, en met azijn overgoten, die eerst met wat zout is ge kookt en koud geworden. BRIEVENBUS. Vragen voor recepten enz. en bijdragen te Zenden aah de redactie van de „Nieuwe Haas< lemsoke Courant." (Damesrubriek), Kindek huisvest 29A3 Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6