DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. i j wf# S Madonna» Klnderhulsvest 29-33, Haarlem H. JB v. d. MEER, De toestand op het Russische strijdtooneel. A EERSTE BLAD BE U0RL9Ü HAGELWIT P. W. TWEE HU Ij SEN, FEUILLETON iaigedk©©psi adres ^chach gelstraat 7-9 Ssij de ünspjuj. BAMBKQ IS AUGUSTUS 1918 iStle Jurgug M. ËSS4 Bureau van Redacts© en Administratie» intercommunaal Telefoonnummer 1426* DIT NUMMEK BESTAAT UIT TWEE BLADEN Bij de Kaart. Hei beste reinigingsmiddel voor WIT LINMEN SCHOEISEL. BARTELJORISSTRAAT 27. Haarlemsche aliedagjes. No. i&bö- KORTE BERICHTEN EEN TWIST IN DEN TEMPEL DER HARMONIE. NIEUWE HAaRLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRl}S fa s «osndea voor Haarlem «a voor t» plaatsen waai «en asem Bevestigd is (kom dar gemeente) 1,6% Voor de overige plaatsen in Nederland per post, St,~ Per week voor Haarlem en d« .agentschappen 0,13* Abonderkjka nummers, 0,08 PRIJS DER ADVEHTENTIEN Van I8 regel» t iedere regel meer0,16 Buitenland per regel 0.2» Advertentidn in de rubriek «Vraag «a Aanbod" van 1—6 regelt 0,4» Elke regel meer 0,1» 4000 Alle betalende abennéa op dit blad, die hl Eet bezit eener verzekeringspolis zfin, z(ja volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voori GULDEN bfl levenlange onge- sehiktheid tot werken. 500 X 300 GULDEN ba verlies van een hand oS voet. 150 UUliüiSN ba verlies van één oog. 100 GULDEN bg verlies van één daim. 75 GULDEN bg breuk yan een arm of been. 1! GULDEN ba verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bfl verlies va» één anderun Vinger, OK UITKEEKING DEZEB BEDRAGEN WORDT GEGARANDEERD DOOR DE JSOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK" TE BGJALEDAIYL AGENDA. 17 Augustus. Gebouw St.-Bavo R.-K. .Volksbond vergadering metselaars. Bestuur, me taalbewerkers. Groote Kerk 1—2 uur. Orgelbespe ling door den lieer R. G. Crevecoeur. Buitensocieteit Trou moet Blyeken 834 uur Strijkconeert Haarlem's Mu ziekkorps. St. M arthavereeniging Ged. O. Gracht 111 Betrekkingbureaü geopend van 3—4 uur 's middags. Museum van Kunstnijverheid T oor op -t entoonstelli ng. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 105 car tegen [«•taling van 25 cents.'Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. bLOKMENDAAL Hotel Duin en Daal dagelijks 2 concerten bij gunstig weer. OVERZICHT. Het blijft maar voortdurend en opmerkelijk stil aan het Westelijk front. De berichten van den Franschen staf melden steeds als naar een zelfde copie, „dat het op het geheele front kalm was" en dat hier en daar enkele artillerie- of bommengevechten plaats hadden. Ook in het Noorden van het Russisch ge vechtsterrein is het nu iets kalmer. Het offensief der Russen daar schijnt tot staan te zijn ge bracht. in het centrum van het groote Russisch front biijven de Duitschers en Oostenrijkers vorde ringen maken. In de streek van Kupischky, tusschen Ponie- wicz en Dunaburg werden de Russen naar het Noordoosten teruggedrongen, waarna zich ge vechten bleven ontwikkelen over een front van vele kilometers langs den Noordelijken oever van de Njemen. Bij Kowho hebben de Duitsche troepen het versterkte bosch van Dominicanco genomen en rukten zij verder voort in de richting van de vesting. Tusschen Narew en Bug naderden de Duit schers tot ongeveer 35 kilometer ten Westen van Bialystok. Bij Nowo-Georgiewsk wordt gevochten. Do Duitschers trachten deze stelling, die geheel ingesloten is, tot overgave te dwingen; een sterk vooruitgeschoven stelling werd al be stormd en bezet en de omsingeling weer nauwer toegehaald. Het blijkt thans, dat behalve Nowo-Geor giewsk, ook de stelling Ostrolenkö is inge sloten en dus van het Russisch' leger geheel afgescheiden. Ten Noordoosten van Sokolow zijn de ver- l bonden legers tot aan den Bug gekomen. De Russen trekken over het geheele Zui delijk gedeelte van het front terug. Bij deze gevechten werden, gedurende de laatste dagen alleen, niet minder dan een 12 tot 14000 man gevangen genomen. Alleen da troepen van generaal .von Woyrsch maak ten van den 8sten tot den 14den Augustus 4000 gevangenen, onder wie 22 officieren. .Voorts maakten zij vele machinegeweren buit. Het wordt steeds meer waarschijulijk ge acht, dat Italië zij; het ook In deze om gezochte redenen den oorlog zal verklaren aan Turkije, teneinde met de Fransche en Engelsche legers te trachten de Bardauollen te forceeren. Voorloopig dus nog uitbreiding van den oorlog te wachten 1 Van een militairen medewerker (do. 14 Augustus) Nadat de Duitschers op 9 Ai(g. Lomza had den veroverd zijn zij er blijkbaar niet ter stond in geslaagd in zuidelijke richting door te dringen, aangezien eerst een dag later bericht werd, dat zij de linie Tschuncwy Bor hadden weten te forceeren. Het bruggehoofd bij Wisnia, hetwelk den eersten aanval heeft weten af te slaan is thans eveneens door hen veroverd. De Duitsche troepen, die den benedenloop, vau den Itarew waren overgetrokken, heb ben Sen lOen Aug. het kruispunt van de spoor wegen ten Z. van Ostrow bezet. Deze stad den 9en nog in bezit der Russen is blijkbaar door hen ontruimd, hoewel dit niet uitdrukkelijk vermeld wordt. Laatstgenoemde Duitsche troepen zijn vervolgens in aanslui ting mot het Duitsche leger van generaal von Scholtz, hetwelk Lomza had veroverd in oostelijke richting opgerukt en hebben het aan den straatweg naar Baaljstuk gelegen Lambrowo en Audizejow bezet. De Russische troepen welke zich tegenover deze beide legers bevinden zullen zich thans terugtrek ken achter den bovenloop van den Narew alwaar waarschijnlijk getracht zal worden langen tijd weerstand te bieden. Dit is voor de Russen van veel belang, want wanneer zij ook vandaar verdreven worden, valt niet alleen Bialjstock in de handen der Duitschers, welke stad als knooppunt van spoorwegen belangrijk is, maar is ook alle verbinding met Ossowice verbroken en kan niets de insluiting dezer stad meer verhinderen. Of het de Russen echter mogelijk zal zijn, lang in de nieuwe liniö te blijven standhouden, hangt in (le eerste plaats daarvan af, of hunne Noordelijke vestingen, den vijand kun nen blijven weerstaan. Tot nog toe" zijn alle aanvallen der Duitschers op dezevestingen met vérlies afgeslagen en schijnt een spoe dig succes hunnerzijds aldaar niet te ver wachten. Het van Iwangorod komende Duitsche leger, den 9eu bij Selechow, had den lOen reeds Kaluczyn bereikt, ten N. van den spoorweg Minsk-Siedlce en dus meer dan 40 K.M. afgelegd. Blijkbaar hoeft het leger geen ernstigen weerstand ontmoet, maar zijn de Russen aldaar zonder strijd afgetrokken om het gevaar te ontgaan, te worden afge sneden; waarschijnlijk zullen zich ten wes- c stwicfe YViz.61*. Amf» Öifcrrw KRJCHAU D»tr»w MVA» s- TELEFOON 177 O. ^Sndtdi'.'.'sk j)f«k JchAA.ll i:. 1.000 uo oü INKWARTIERING. De burgemeester heeft bij publicatie bekend gemaakt, dat de jaarlijksche lijst van degenen die voor inkwartiering in aanmerking komen, is op gemaakt en aangeplakt, en dat men van 16 tot 30 Augustus daartegen bij ongezegeld verzoek schrift bezwaren kan inbrengen. In, gewone tijden wordt die lijst meestal voor kennisgeving aangenomen: men gaat voor de aardigheid eens kijken, maar men denkt: och, dat gebeurt toch nooit. Nü evenwel is 't wat anders! Men kan in dezen verschrikkelijken tijd wel van alles verwachten, maar de vordering van huis vesting voor „krijgsvolk", zooals de wettelijke term luidt, is iets dat héél goed mogelijk moet worden genoemd. Daarom heeft de lijst van inkwartiering dit maal zeker véél meer belang dan anders, al is het natuurlijk niet zeker dat ze gebruikt zal moeten worden! Wij herinneren eraan, dat voor inkwartiering de volgende schadeloosstellingen worden gegm ven: f 0.20 voor huisvesting van een soldaat ol onderofficier; ƒ1.voor een officier per dag; idem met voeding 0.80 en 2.25; voor het stallen van een dienstpaard 0.10. Aan de inwoners zoo zegt de wet moet echter vrijheid worden gegeven tot ruiling met of uitbesteding bij andere personen, die ook op de inkwartieringsiijst voorkomen. Wie dat wil, kan ten stadhuize daartoe een aanvrage onder teekenen. ten van den spoorweg Ostrow-Siedlce geen Russische troepen meer bevinden. Tot hoe ver dit Oostenrijksche leger onder Von Woyrsch is vooruitgerukt, wordt niet precies vermeld. Meer in het Zuiden is thans Lukow door de Oostenrijkers bezet, nadat zij de Russen den vorigen dag bij Iedlanks hadden teruggedreven; de eerste aanval op Lukow schijnt echter volgens Russisch bericht mis lukt te zijn. Langs de Bystutsa en Tyswenica en de daaraan aansluitende linie Ostrow .Uchrusk schijnen de Duitschers aanvankelijk niet met succes te zijn opgetreden zoo werd heden ochtend nog geseind, dat de Duitschers, die tegen Cholrn waren opgerukt, waren terug geslagen. Thans echter heeft ook dit ge deelte der. Russische Unie zijn stellingen ont ruimd, waarschijnlijk roper wegens den terug tocht der nevenafdeelingen dan daartoe door den vijand genoodzaakt. In het Zuiden langs Zlota-Lipa en Dnjester blijft de toestand steeds stationair evenals in het Noorden. .Van do ingesloten vesting Georgievvsk is liet meest oostelijk gelegen front tusschen Weichsel en Narew veroverd aanvallen op de overige werken zijn tot nog toe afgeslagen. De val dezer vesting zal vermoedelijk- echter niet lang kunnen uitblijven dit is zooals de zaken thans staan evenwel van zeer on dergeschikt belang. ITALIË TEN OORLOG TEGEN TURKIJE? De Neue Froie Presse zegt, uit de uittartende taal van de Italiaansche pers en het kabinet te Rome tegenover Turkije op te maken dat de Italiaansche regeering, overtuigd van de vruch teloosheid der pogingen om door de Oosten rijksche grenswacht been te breken en daartoe gedwongen door de geallieerden wegens het mislukken van zijn offensief, in de plaats van do weerbarstige Balkanstaten huurlingdlensten aan de Dardanellen zal gaan bewijzen eh zeer spoedig Turkije den oorlog vorklaren. Italië kan slechts met armzalige voorwendsels voor zulk een, oorlog voor den dag komen, en de oorlogsverklaring bestempelt de Neue Freio Presse bij voorbaat als een misdaad. Het ware niets dan en versjachering van Italiaansche soldaten aan Engeland tegen baar -geld en lee ningen, bovendien een verraad aan het eigen land, daar de oorlog zou dienen om de door Grispi voor Italië onduldbaar verklaarde heer schappij van Rusland in de Middellandscho Zee te grondvesten. Italië meent de N. F. P. moet thans het ambacht van beul van Tukije voor Rusland verrichten. Zijn plan om de erfenis van "Venetië en zelfs van het oude Rome op den Balkan te aanvaarden, zal er op uitloopen dat Italië wordt gedwongen Konstantinopel voor den mededinger te veroveren. Voor de Dardanellen zal het Italië echter niet beter gaan dan voor Qörz. In verband met hot voorgaande is niet van belang ontbloot, dat volgens latere berichten in Bome 't gerucht loopt, dat Enver pasja zich voor den oorlog met Italië heoft verklaard en een gevolmachtigde naar Rome heeft gestuurd om met den Turkschen gezant aldaar overleg te plegen. j Oorlogskosten. De Italiaansche staatscourant bevat een koninklijk besluit, waarbij aan het ministerie van marine vóór het jaar 191510 een krediet van 82,265,000 lire wordt verleend. De luchtaanval op de Engelsche kust. Cm- 1 trent het laatste Zeppelin-bezoek aan de Oost- jkust van Engeland, Donderdagavond, meldt 1 de Engelsche admiraliteit nog, dat de twee luchtschepen brandbommen en ontplofbare bommen hebben uitgeworpen. Veertien huizen zijn zwaar beschadigd. De Zeppelins zijn op verschillende plaatsen opgetreden en hebben aan de luehtbewakingspatroeljes weten te ont- snappen. I Een kruiser gestrand. De Portugeesche krui ser Republics is tijdens een vaart van Lissabon naar Oporto gestrand. Het schip wordt verloren goacht. Men heeft het ondanks krachtige po- j gingen, niet'kunnen vlot krijgen. De kanonnen j zijn op andere schepen geborgen. Voedsel voor het Russisch leger. Naar aan leiding van ingekomen klachten, is te St. Petersburg een commissie ingesteld om de oorza ken te onderzoeken van de vertragingen in den voedselaanvoer voor het leger en de onvol doende voorraden. Tot president is benoemd de Naar den roman van. W. COLLINS. 37 (Uit het Engelsch.) Hij stond een oogenblik besluiteloos, want de wearschuwende stemmen In hem waren krachtiger dan zijn wil; hij wachtte en staar de naar den met sterren bezaaiden winter hemel daarop sloot Ihij de deur even. zacht als gewoonlijk aarzelde weder toen hij de laatste>trede van de stoep afging maar keerdo daarop plotseling- zijn rug aan het ouderlijke huis toe en doorliep met vluggon trod de straten. Hij was niet zoo opgeruimd gestemd als anders. Hij gevoelde geen lust tot zingen, zooals hij gewoon was te doen, als hij de frissche koude lucht inademde, en bij vroeg zichzelf af, wat hier de reden van zijn mocht. De stemmen werden steeds zwakker en zwakker in hem. Zij klonken Ihem eindelijk aR een geheel onbekende taal in de ooren. Eind» van het eerste boek. BOEK H. GEVONDEN. HOOFDSTUK I. Een latijnscbe dichter die over de ondeugd schreef, zocht de oorzaak van haar invloed geheel en al in de vermomming die zij droeg en zcide dat zij daardoor juist zoo afgrijse lijk leelijk was dat men haar slechts behoef de te zien om haar voor altijd door do men- c-dben te doen haten- Die meening is zedelijk jzóó waar, dat zij niet aan het nageslacht be- j hoeft te worden aanbevolen door eenig prak- tisch voorbeeld. Maar in onze dagen kan men i als bewezen aannemen, dat de ondeugd, wan- neer zij haar strikken spant, in den regel 'zich niet behoeft te vermommen; zij treedt onbeschaamd op en in plaats dat zij ieder die haar aanschouwt mot afkeer vervult, in over- eenstemming met de voorzegging van den klassieken satiricus, trekt zij nog een veel grooter aantal vereerders aan, dan ooit ver- eenigd werden door de verhevens to schoon heden, welke de deugd aan ihet tnenschdom te aanschouwen kan geven. Die plaats van uitspanning, die aan de jeugd van Londen onder den naam van Tem pel der Harmonie bekend is, biedt onder de menigte andere voorbeelden, die men zou kunnen aanvoeren, een merkwaardig argu ment aan tegen de bewering van den ouden dichter, door het feit dp.t <le ondeugd geen gevaar loopt gehaat to worden, zelfs wan neer zij zich vertoont zonder den mineten zweem van vermomming. De Tempel der Harmonie, zooals haar naam aanduidt, was vooral gewijd aan concerten en werd. geopend op een uur dat de voor stelling in de schouwburgen geëindigd waren. Het orkest bestond uit één slechte piano en voor bijzondere gelegenheid schafte men zich een gitaar en een viool aan. De zangers en zangeressen werden mijnheer en mevrouw genoemd. De tempel zelf was niets meer dan een groote zaal, waarin eenige rijen banken stonden, waarvoor een richel was bevestigd, waarop men zijn glas grog kon plaatsen. Aan het einde daarvan was een klein tooneel op geslagen; de vuil gekleurde muren moesten voor paneelen voldoen, maar déze gaven zoo weinig het aanzien daarvan, dat zij niet ver- dien/tlon dat men ze zag, on ook niemand schonk ze eenige aandacht. Geen zweem geest lag er in de liedjes die hier gezongen werden; geen overblijfsel van jeugd noch frisohheid, geen gekunstelde on schuld of vroolijkheid verborg de diep ge zonken natuur van Ihaar, die daar stond te zingen, en beschilderd en opgeschikt moest worden om eenigszins op een dame te gelij ken. Hare modespelers onder de mannen had den zulke schurkengezichten, dat zelfs geen loopjongen, welke hen-dien nacht toejuichte, het den anderen dag zou wagen zioh met hen op straat te vertoonen. De plaats zelf had evenmin een aangenaam en fatsoenlijk voor komen als het publiek. Hier was geen schit terend vergulde zolder geen in het oog- loopende versierselen, zelfs geen gemakke lijke zitplaats. Wekte het hij allen, die dit zagen; hetzelfde afgrijzen opï Verre van daar. De Tempel der Harmonie was eiken nacht stampvol; en de eigenaar vulde zijn beurs met het geld van een zeer tevreden publiek. Want laten die oude wijsgieren zeg gen wat zij willen, de ondeugd ho°ft haro belijders, even epoedig in onzen tijd, zontlor vermomming, als sij die in vroeger tijd vond, wanneer zij haar masker voorhad. Het was 's nachts twee uur; en waarschijn lijk had bet genot zün hoogste toppunt be reikt. Een geliefkoosd lied was juist gezon gen door eon dikken ouden man. met een kaal hoofd en een grooten baard. Er bad een kleine pauze plaats, vóór de soiree haar luid- ruohtigheid weder verkreeg. Bestellingén voor groo en sigaren hoorde men van alle kanten. Vrienden spraken zeer. luid met el kander, en vreemdelingen stonden elkaar ver baasd aan te staren behalve adhter in de zaal, waar de aandacht van bet geheele pu bliek op één man was gevestigd. De persoon die zoo de algemeene nieuwsgie righeid opwekte, was eerst laat binnengeko men; bad de eerste vrije plaats, die dicht bij de deur was, in beslag genomen, en had daar rustig zitten luisteren en rondkijken naar hetgeen in zijn nabijheid voorviel. Hij dronk en rookte evenals het andere publiek; maar hij juichte pooit toe, noch lachte; en gaf ook niet de minste verwondering te kennen bij hetgeen- hier werd voorgesteld, scheen er geen behagen in te scheppen, maar legde ook: geen ongeduld nodb afkeer aan den dag; of-1 schoon het duidelijk bleek, naar do wijze waarop hij don knecht iets bestelde, dat hij dien nacht voor het eerst den Tempel dei- Harmonie bezocht. Hij was niet in den rouw, want hij had geen krippen band om zijn hoed. maar toch droeg hü een zwarte jas, zwarte overjas, zwarte pantalon en zwarte, glacé handschoenen. Hij scheen zich in deze Mee ding niet zeer goed op zijn gemak té gevoe len, want als hij zich verroerde of van hou ding veranderde, deed h;j dit zoo voorzichtig en stijf alsof de naasto beweging zijn kleu ren scheuren zouden, die nochtans van ste vig zwart laken waren én den glans der, nieuwheid nog niet hadden verloren. (Word! vervolgd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1