.HARTEIÏLU5T" MELKBOTER BUITENLAND BINNENLAND UIT DE PROVINCIE EEN AANVAL OP DE FORTEN VAN VENETIE. ces volle landing plaats had te Suvla Bay op het schiereiland Gallipoli. De wijze waarop die vol bracht werd zal niet malaten een moreele in vloed uit te oefenen op den vijand. De landing had plaats op het voorgedeelte der kust tegen over Zout Meer. Er was slechts een kleine Turksche verkenningstroep op de plaats aanwe zig. De Turken, geleid door de onlangs plaats gehad hebbende gevechtsactiviteit en berichten, hebben hun strijdkrachten samengetrokken aan de Aziatische zijde van de Dardanellen en te Smyrna waar zij dachten, dat waarschijnlijk aanvallen zouden plaats hebben. Onze geheele landingstroepen met munitie, bagage en artillerie bereikten de kust zonder eigenlijke tegenstand te ontmoeten, en met weinig verliezen. De strijdmachten drongen on middellijk voorwaarts en bezetten vlug de stel lingen, die volgens bet plan bezet moesten wor den. Daar werden sterke loopgraven-stellingen ingericht. De rechtervleugel werd uitgebreid terwijl de verbinding met den linkervleugel van onz voor Sari Bay liggende troepen tot stand werd gebracht. Onze nieuwe posities bedreigt de Turksche landverbindingen met de -uiteinden, van het schiereiland. De vijand bracht onmid dellijk strijdkrachten tegen onze pas gelande troepen in het veld doch zijn aanvallen werden gemakkelijk afgeslagen met ernstige verliezen, voor de Turken. Deze nederlaag van den vijand stelde onzen troepen in staat, nog verder hun posities te bevestigen. De vloot is gedurende de laatste dagen zeer actief geweest. DE DUITSCHERS IN POLEN. BERLIJN, 16 Aug. (Part. S.) Een aanzienlijk Russische Pool laat zich in'de „Neue Zuericher Zeitung" nit over den toekomst van Polen en prijst ten zeerste de prachtige Duitsche organi satie en het volkomen correcte gedrag der Duit sche overheid tegenover het veroverd gebied, waar wel scherp, doeh steeds tegen contant geld gerequireerd wordt. De Duitsche overheid won langzamerhand het vertrouwen van Polen, waardoor dagelijks geheel Polen meer vertrouwd geraakt met de gedachte eener innige aanslui ting aan het Duitsche rijk. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. BERLIJN, 16 Aug. (Part. S.) Het Atheen- sche Persbureau ontkent officieel het door de Entente verspreide bericht, dat Koning Kon- stantijn een audiëntie van twee uur verleende aan Yenizelos. De Koning vertoeft nog steeds op 't kasteel Tatoi waar hij behalve Goenaris en den chef van den generalen staf niemand ont vangen heeft. Ook het Havas-berieht omtrent de oproeping van de lichting 1916 berust op een opzettelijke dwaling. Zelfs de lichting 1915 is nog niet opgeroepen. IN ALBANIË. BERLIJN, 16 Aug. (Part. S.) Met het ver trek der Bulgaarsche en Russische diplomatieke vertegenwoordigers uit Durazzo is het geheele diplomatieke corps verdwenen en daarmede ook de fiktie van den autonomen Albanische'n staat. DE MUNITIELEVERANTIES UIT AMERIKA. BERLIJN, 16 Aug. (Part. S.) Omtrent het Interview van den plaatsvervangenden chef van den Generalen staf Generaal van Moltke door den Amerikaan Emerson, in de „Washington Post" gepubliceerd en waarvan de hoofdinhoud geseind is, zegt de „Deutsche Tageszeitung" t dat op de vraag van Emerson, hoelang de oor log-nog zou duren, Von Moltke met scherpen nadruk antwoordde, terwijl hij Emerson vlak in de oogen keek: „Dat hangt er van af hoelang gij, Amerikanen voortgaat, oorlogsbehoeften aan onze vijanden te leveren." Von Moltke ge bruikt© daarbij het beeld van den strijder, om geven door vijanden die op zijn hart mikken en die telkens hem het wapen ontwringt, waarop dan een zoogenaamd neutrale toeschouwer van achteren opdaagt en den vijand een nieuw wapen in de hand drukt. De „Deutsche Tages zeitung" zegt dat Von Moltke daarbij uit het hart der Duitschers sprak door de dingen luid en beslist bij hun naam te noemen en dat Emer son zoodoende een duidelijk en juist antwoord kreeg, zoomede een directe vingerwijzing voor wegen en middelen ter bevrediging der zoo vurige wenschen van Amerika naar een snelle beëindiging van den oorlog. De „Lokal Anzei- ger" noemt het antwoord van generaal Von Moltke op de vraag van Emérson voor dezen wel onverwacht en uitermate leerrijk en voor Amerikaansche lezers bepaald gezonde veroor deling der Amerikaansche munitieleveranties aan Duitschlands vijanden. WEENEN, 16 Aug. (Officieel.) Een onzer Watervliegtuigen heeft gisteren vier forten aan de kust van Venetië gebombardeerd. Bijna alle bommen zijn hinüen de forten ontploft. Van vijf ter vervolging opstijgende vijandelijke vliegtui gen zijn twee dadelijk door machinegeweer vuur gedwongen om te keeren en weer te lan den, twee hebben de Vervolging na eenigen tijd opgegeven en het vijfde vijandelijke vliegtuig is onzen vlieger tot dicht hij de kust van Istxië gevolgd, waar het zonder resultaat te hebben be reikt, moest teru^keeren. Het watervliegtuig is ondanks hevige beschieting door vijandelijke oorlogsschepen en forten, behouden terugge keerd. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef, Het is aan monarchen niet vergund hun ouderdom in rust te genieten. Keizer Frans Jozef, die heden zijn 85sten verjaardag viert beleeft als heerscher in deze dagen een der grootste veranderingen, die zijn rijk fin een duizendjarig bestaan heeft ondergaan, .en terugblik op het afgeloopen jaar en et vooruitzicht of een nog onbepaalde, nog niet boven alle .wisselvalligheden van den oorlog verheven toekomst van zijn land doen bijna vergeten, welk persoonlijk leed en (welke teleurstellingen het leven van dezen (patriarchalen heerscher tot aan de laatste ontzettende katastrofe h'ebben geteekend'. Met de vermoording van Frans Ferdinand en den wereldoorlog die daarop volgde, heeft de romantische geschiedenis van de oudste Europeesche dynastie zich op. dramatische wijze verbonden aan het groote noodlot van Europa. De ongeschokte en door zijn vol ken zoo vereerde figuur van Frans Jozef schijnt echter een waarborg te zijn voor het voortbestaan van het oude Europa ondanks de ontzettende en onherstelbare verliezen, die bijna alle naties in de huidige, in enkele maanden ontstane geweldige verwarring ge leden hebben. (Adv.) sar: UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de oude geschiedenis, dr. H, Bolkesteiu, leeraar aan het openbaar gymnasium te Den Haag. Herdenking van het 75-jarig bestaan van het instituut voor doofstommen te St. Michiels-Gestel. Gisteren herdachten de oud-leerlingen van het instituut voor doofstommen te St. Mi- ehiels-Gestel het 75-jarig bestaan dier inrich ting. Wegens de droevige tijdsomstandigheden waren slechts weinig belangstellende leden van het bestuur en van het feestcomité, waarin o.a. zitting hadden genomen Z.Exc. de commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, de afgevaardigde van het district, ge- ntTaal-majoor van Vlijmen, de burgemeester jfcr. Th. v. Rijckevorsel, alsmede de oud-leer- aren ter bijwoning van dit jubelfeest uitge- ncodigd. Om diezelfde reden droeg het feest een streng godsdienstig karakter. Reeds enkele dagén te voren waren honderden oud-leer lingen uit alle oorden des lands in het insti tuut saamgekomen, om daar eene retraite van voorbereiding te honden. De geestelijke oefeningen werden voor de oud-leerlingen, die nog door gebaren zijn onderwezen, groo- tendeels gegeven door de paters Minderbroe ders Elzearius en Otto. Zij werden op Maan dagmorgen met een plechtige algemeene H. Communie besloten. Op den dag van gisteren, die de oud-leer lingen voor hunne feestviering hadden uitge kozen (de eigenlijke stichtingsdag is 2 Octo ber) werd het feest ingeleid door een pontifi cale H. Mis; opgedragen door .Z. D. H. Mgr. Diepen, met assistentie o.a. van Mgr. J. Pom- pe als presbyter assistent en de Hoogeerw. hoeren Mgr. dr. L. Berkvens en Mgr. Ph. v. d. Heuvel als subdiaken. Te 11 uur begon in de gymnastiekzaal der j on gensaf deeling de feestvergadering, waar de hoogeerw. directeur Mgr. A. Hermus als feestredenaar optrad. De hoogeerw. spr. be gon met dank te betuigen aan Mgr. Diepen voor den beerlijken godsdienstigen, luistert dien bij door bet opdragen van een pontifi cale H. Mis aan de feestviering had willen bijzetten. Vervolgens gaf de Hoogeerw. heer direc teur een historisch overzicht van het ont staan en de ontwikkeling van het instituut daarbij hulde brengend vooral aan den ede len stichter, den Z.Eerw. heer Martinns van Beek, die met zooveel zorgen,_onder de groot ste ontberingen zelfs, den grondslag van dat zegenrijk werk der Christelijke charitas ge legd heeft. .Na dat merkwaardig verslag waaruit o.a. bleek, dat gedurende zijn 75-jarig bestaan 1169 doofstommen in het instituut waren op genomen, werd door verschillende aanwezi gen het woord gevoerd, Op de eerste plaats door de vertegenwoor digers der bisschoppen van 's-Bosch en Breda Z. D. H. Mgr. Diepen en de Hoogeerw. vica ris J. v. Oers, Z.Exc den commissaris der Ko ningin, door generaal-majoor Van Vlijmen, door Mgr. Pompe als voorzitter der coiftmïs- sie van bestuur en direeteur der Eerw. zus ters, die in bet instituut werkzaam zijn, dooi den algemeenen overste der Eerw. broeders, die allen uiting gaven aan hunne gevoelens van sympathie en waardeering en hun beste wenschen uitbrachten voor den bloei van het instituut en het welzijn zijner bewoners. Ten slotte trad nog op de oud-leerling Jan van Roosmalen, die namens de jongpre end- leerlingen, die door de spreekniethode zijn on derwezen, zijn gevoelens van dankbaarheid vertolkte voor den Hoogeerw directeur en zijn medehelpers voor de kostbare gave der spraak, en andere niet minder te waardeeren weidaden, hun in het instituut geschonken. Het beeld stelt voor den stichter een doof stommen knaap door het vinger-alfabel in den godsdienst onderwijzend. Prachtig; naar een ontwerp van deri bekenden doofstom men beeldhouwer Felix Martin, keurig uit gevoerd door den heer Van Bokhoven te 's-Bosch. Daarbij trad als spreker op. de oud-leer ling Willem Baertmans uit den Haag, die in herinnering bracht hetgeen men aan den stichter had te danken; hem in gebarentaal schetste als den weldoener van velen en ten slotte verzocht aan die oud-leerlingen, die nog het voorrecht hadden genoten, door den Z.Eerw. heer v. Beek te worden onderwezen, tot de onthulling over te gaan. Drie oudjes traden nu naar voren, eu lieten het doek vallen, dat 't monument omhulde. Een daverend gejuich steeg op uit de menigte, welke die plechtigheid bijwoonden en in levendige, gebaren vertolkten de doofstom men hun bewondering, toen het prachtige beeld van den Stichter zich aan aller oogen vertoonde. Door de Eerw. Broeders werd nu een jubel lied gezongen, en intusschen werd namens de Vincentius- en Maria-Vereenigingen en andere liefdadige corporaties van St. Michiels-Ges tel een lauwerkrans aan .de. voeten wan het monument neergelegd. Met een hartelijke dankbetuiging van den H.Eer.w. directeur .voor de hulde aan den edelen Stichter van 't Instituut gebracht, werd de treffende plechtigheid besloten. .Om 4 uur celebreerde Mgr. Diepen een pontificaal Lof, waaronder het „Te Deuin" werd 'gezongen. Mogen de vele sch'oone; wenschen, op dezen gedenkwaardigen dag voor den bloei der schoone liefdadige instelling van St. Michiels-Gestel geuit, in vervulling gaan, moge zij zich in 't bijzonder steeds blijven verbeugen in den steun der katholieke lief dadigheid, die zij in zoo ruime mate in het verleden ondervonden heeft. DE GROENTENVOORZIENING. Naar .wij vernemen is eerlang de uitvaar diging te wachten van een circulaire aan de Burgemeesters in zake de groentenvoor- ziening, DE UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. De minister van landbouw, nijverheid .en handel heeft besloten;, I, voor het tijdvak van 19 dezer tot en met 18 September voor de ingeschreven ex porteurs geen concenten beschikbaar te stel len, uitgezonderd voor de hoeveelheden var- kensvleesch, die zij. gisteren(Maandag-)middag 12 uur nog voorradig of'in bewerking had den en die zij op hunne concenten, geldig voor de periode eindigde 18 dezer, niet meer hebben kunnen uitvoeren en welke hoeveel heden zij vóór 20 dezer hebben opgegeven aan den directeur van het Rijks-Oentraal Bu reau tot regeling van den afzet .van varkens en varkensvleesch II, a. voor het tijdvak van 19. dezer tot en met 18 September: lo. den in art. 13 van bovengenoemde te- schikking sub a bedoelden prijs per K.G. slachtgewicht te bepalen op tachtig cent, 2o. het in aangehaald artikel sub b bedoel de gewichtspercentage te bepalen op hon derd; b. den djrecteur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var kens en varkensvleesch te maehtigen, den sub lo. vastgestelden prijs eenigszins te ver- hoogen voor varkens van meer dan 1Q0 KG-. slachtgewicht en, wanneer, in overleg met de afnemers, genoegen kan worden genomen met de levering van varkens van minder dan 100 K.G. slachtgewicht, den prijs voor die varkens eenigszins te verlagen, HET TARWE- EN MEELVEAAGSTUK. De Nederlandsche Vereeniging van hande laren in buitenlandsch meel zond aan den Minister van Landbouw enz. een adres, waar in wordt uiteengezet, dat Amerikaansch pa tentmeel goédkooper is dan het hier gema len meeL Doch, gaat dan adressante voort: In weerwil hiervan wordt het den bakker onmogelijk gemaakt dit goedkoopere en te gelijk betere meel te verbruiken, en hem slechts het inlandsclie fabrikaat tot hoogen prijs beschikbaar gesteld, hoeweL er een zeer ruime voorraad van dit Amerikaansch meel voorhanden is. De bakker is bereid voor dit patentmeel een prijs van f 21.50 of f 0.75 per 100 kilogram boven inlandsek meel te betalen. Wij zijn overtuigd dat'indien het Ameri kaansche patentmeel onder de tegenwoor dige omstandigheden wordt ten verkoop aan geboden bij een hoeveelheid van 100.000 balen per maand, dus beurtelings te Ain- sterdam en Rotterdam &O.OOO balen elke 14 dagen, deze hoeveelheid grif afnemers zal vinden. Wij zijn zelfs bereid bij een regel matig verloop van den verkoop de opname van deze hoeveelheid te garandeeren. Wij dringen er daarom hierdoor .op aan, zoowel in ons eigen belang als in dat van de bakkerij en het broodetend publiek, dat uw Graanbureau zonder verwijl zal geïn strueerd worden den verkoop van het voor handen Amerikaansche meel op de meerma len aangeduide wijze te doen plaats vinden. De bakkerij zal hierdoor weer worden in staat gesteld zich te voorzien van een be tere kwaliteit meel, welke voor een goed fabrikaat onmisbaar is. Nadat door den H.Eerw. directeur den sprekers was dank gezegd voor hun waardee- rende woorden, en nog in 't bijzonder buide was gebracht aan de Eerw. Moeder Juliana, die meer dan 50 jaren baar beste zorgen aan .'t Instituut en zijn bewoners gewijd had, werd [overgegaan tot de onthulling van 'tprachtig monument, dat bij deze gelegenheid door de oud-leerlingen, ten blijke van hunne veree- ripg en diepe erkentelijkheid voor den stich ter Martinus van Beek, voor het hoofdge bouw was opgericht. Onweder. Uit Ooltgensplaat meldt men ons: Zondagmorgen trok over onze Gemeente een buitengewoon zwaar onweer, dat van onge- veer vier uur tot half zes woedde. Een hevige slagregen met vele hagelsteenen zoo groot als knikkers ontlastte zich. Het hemelvuur trof de landbouwschuur van T. Y. Neels, die tot den grond afbrandde. j Verder werd een onbewoond huis van D. Korteweg getroffen. De schoorsteen en een der muren werden ernstig beschadigd. Twee stuks rundvee van den landbouwer L. B. werden in de weide door den bliksem gedood. Van een tiental telefoonpalen der Rotter- damsche Tramwegmaatschappij werden de isola toren afgeslagen, eenige dezer palen versplin terd en over do tramrails geworpen. Schuur en inboedel van T. Y. Neels, alsmede het woonhuis van D. Korteweg waren verzekerd. Zondagavond 8 uur is boven Walchefen onweer losgebroken, dat lot 2 uur des nachts voortduurde; tegen middernacht was het zeld zaam noodweer. Op den Boulevard te Vlissin- gen is een schildwacht, genaamd Van Ginne- ken, afkom&tig uit Steenbergen, door den blik sem getroffen. Hij was bewusteloos en aan den linkerkant geraakt. Per brancard werd hij naar het Militair Hospitaal vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. Te Diever (Z.W.;Drente), sloeg de bliksem in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeent, vernielde een balk en trof het orgèl, dat in 't andere eind der kerk, staat en onbruikbaar is geworden. Kalk en glassplinters lagen door het gebouw verspreid. Brand ontstond niet. In de weide is een koe gedood. Te Gorinchem sloeg de bliksem in het dak van het woonhuis van den landbouwer P. Sterk, te Dalen bij Gorinchem. De 14-jarige zoon werd in de woning getroffen en aan de linkerzijde verlamd. Het begin van brand, dat door den bliksem .veroorzaakt Lwas, .werd spoedig ge- bluscht, Met de noorderzon vertrokken. ïe Dord recht woonde een tdeerdermaier aan wien door een groote firma te Amsterdam was opgedragen 't maken van een deel der uniformen voor den landstorm, waarvan die firma en eenige andere de leverantie hadden. De kleermaker huurde een flink personeel, nam veel personeel in dienst en de agent eener naaimaehinefabriek leverde hem 12 trapnaaimachines. Alles was groot scheeps ingericht en liep oogensehijnlijk als op rolletjes. De kleermaker maakte goede zaken en zijn personeel werd op tijd uitbetaald. Niemand had te klagen, tot.men Vrijdag plotseling de tij ding vernam dat de ondernemer met de Noor derzon was vertrokken. Zooals te begrijpen is wekte dit bericht aldus de Hordt. üt. groote ontsteltenis. Het geheele personeel had nog een week loon of het verschuldigde bedrag doorgemaakte en afgeleverde uniformen te goed. Volgens verklaringen van de betrokken personen moet het verschuldigde arbeidsloon in de honderden guldens beloopen. Naar men ons mededeelde was de jdeermaker Woensdag naar Amsterdam geweest, waar hij aan zijn firma de in voorraad zijnde kleeding- stukken had afgeleverd en daarvoor een vrij aanzienlijk bedrag ontvangen. Sinsdien is hij niet meer teruggezien. Zijn vrouw had de naaisters en de kleerma kers, die nog geld te vorderen hadden, tegen Vrijdagmorgen 11 uur ontboden, om hun geld te ontvangen. Toen men echter verscheen tvas de zaak gesloten. De vertegenwoordigers van de na aimachinefab rieken, kond en nog bijtijds beslag leggen op hun eigendommen. - Een machine is echter verdwenen. Onder het personeel en de kleermakers die de verdwenene in dienst heeft gehad, heersoht groote versla genheid, daar allen nog een meer of minder groot weekloon hebben te vorderen. - Plotseling doodgebleven. De 65-jarige G. V., loodgieter, wonende aan den Haag- dijk te Breda, zakte gisteravond op straat ineen en stierf eenige o ogenblikken later. Hartjesdag. Men meldt ons uit Amster dam: De derde Maandag in Augustus is telken jare een feestdag voor de bewoners der volksbuurten en een gruwel voor de Amsterdamscke politie en brandweer. Dan dondert en sist het van 2 cents vuurwerk en vermaken jong en oud zich met ben- gaalsch en ander vuur. Het werd in de Oost-Indische buurt zelfs zoo „vurig" dat de brandweer er aan te pas moest komen. Ook in enkele andere gedeelten der stad ontstonden relletjes, soms van ernstigen aard, zoodat de politie hier en daar. van haar wapens gebruik moest maken. Overreden. Bij de Oosterdoksluis te Amsterdam is Zaterdagmiddag een 59-jarig kellner door een motorwielrijder overreden, kellner door een motorwielrijder overreden. De man werd in bewusteloozen toestand op genomen en naar het iWilhe hninagasthuis vervoerd, waar hij Maandagmorgen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overle den. Door den bliksem gedood. ;Te Jubbega- Scliurega, nabij Gorreclijk,is de veehouder J. J. Meinsma gisteren door den bliksem gedood. Ook zijn woning werd getroffen en ging met den inboedel in vlammen op. Gevolgen van drankmisbruik. Een man P. K., uit Veendam, is Zondagnacht onder den invloed van sterken drank te water geraakt en verdronken. Door een beer een arm afgebeten. Te Den Haag is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Eeu 22-jarige juffrouw kwam te dicht met jsen harer armen bij een der beren in den Dierentuin, waarop het dier den arm afbeet en verslond. De ongelukkige werd door den eerste hulpdienst verbonden en later in het Gemeente-ziekenhuis opge nomen. Van 't ongeluk was alleen een be ambte van den tuin getuige; hij stelde nog tevergeefs alles in het werk om den beer te noodzaken zijn prooi los te laten. Treffend wederzien. Een treffend voorval had plaats in het vluchtelingenkamp te Uden. Er was voor het vluchtoord een kindje aanget- komen, dat door een der leden van het vluchte- 1 P-'J lingen-eomité te Maastricht gebracht werd. Het j Bella Stella, 8 p.; J. H. T. de Hoog; Am mannen wel heel moeizaam een goederenwagon, van de lijn geschoven, maar men was toch klaar! gekomen en heel gemoedelijk ging het ween voort en men verwaehtte er nu zonder verdere wederwaardigheden wel te zullen komen. Het Schettenser hof was reeds in het zicht, toen de wagens plotseling met een ruk stilston den. Dat gebeurt wel een meer en 't gaf dan ook geen reden tot bijzondere ongerustheid. Maar nu ging het, eerst langzaam, toen al snel ler en sneller achteruit. Dat werd den passa giers toch wel wat al te kras. „Hij schijnt weer naar Witmarsum terug te gaan; zeker iets ver geten," veronderstelde er iemand gelaten. „Migu sehien een wagen verloren," opperde een ander, die hier blijkbaar wel meer had gereisd. Maar* er was nergens op de lijn een eenzame wagen te zien. Toen begon de tram weer langzamer te rijden en eindelijk stond ze schuurschokkendi stil. Er sprong iemand van een der wagens en raapte uit t gras langs den weg iets zwarts op. De machinist had zijn pet verloren. BLOEMEND AAL. Personalia. Te den Haag is ge slaagd voor het examen Fransch M. O. acte A mej. Th. J. E. ter Haar Romenij van hier. HALFWEG. De gelegenheid maakt den diefl Dezer dagen is ten nadeele van den land bouwer G. R. een heerenrijwiel ontvreemd, dat hij onbeheerd had achtergelaten in een weiland aan de Amsterdamsche Vaart. HOUTRAKPOLDER. Kippendief stal. Bij den landbouwer K. zijn uit een gesloten hok 's nachts niet minder dan 40 kippen ontvreemd. Aangezien dergelijke diefstallen herhaaldelijk voorko men, stelt de politie ©en ernstig onderzoekin. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. Fam. Mendes de Costa, Amsterdam, Per- severanea, 2 p.; Dames Bosman, idem, idem, 2 p.; Fam. Meijboom, Qotmarsum, idem, 5 p.; Mevr. Rantmann, Berlijn, idem, 1 p.; Fam. Quanja, Amsterdam, idem, 3 p.; Dames van Collum, idem, idem, 2 p.; H. J. Wegerif, idem, het Witte Huis, 8 p.; P. van Soelen, idem, Zandviaan 47, 4 p.; Dr. Brengersma, Bioemendaal, Zeestraat 16, 5 p.; J. W. At- tema, Amsterdam, Pension Henriette, 5 p.; H. Koning, idem, idem, 7 p.; G. R. K. Klocte, idem, idem, 6 p.; M. G, Oudkerk, idem, Zeestraat 66, 8 p.; ,G. Alede, Amsterdam, Sta tionsstraat 3, 1 p.; Mevr.. Wed. tenKate, Amsterdam, Zeestraat '9, 4 p.; A. Fortuin, idem, Nieuwstraat 25, 4 p.; Fam. Meinez, Doetinchem, Pension Buckmann, 3 p.; Fam, Hirschfeld, Bioemendaal, idem, 3 p.; Fam. Jonas, Amsterdam, idem, 3 p.; D. .Visser, Amersfoort, idem, 3 p.; Fam. de Bruin, Am sterdam, idem, 3 p.; Mevr. Gotz, Haarlem, Gr. Krocht 21, 2 p.; E. A. Jansen, Utrecht, Kostverlorenstr. 74, 5 p.; G, Breman, Am sterdam, van Ostadestr. 8, 1 p.; J. P. Fese- vur, idem, Haltestraat 39, 4 p.; J. Leeste- maker, idem, Kerkstraat 22, 2 p.; Fam. Bar- tog, idem, Kostverlorenstr. 11, 5 p.; Fam, Zeidenrust, idem, idem, 3 p.; A. van Too ren Amsterdam, Hoogeweg 36, 7 p.; Wed. A, Schaffer, idem, Dorpsplein 1„ 8p.; G. Schwuj tert, idem, Zandv.laan 1, 4 p.; Fam. van Dam, Groningen, Pension Seinpost, 3 p.; Fam. Chanania, Amsterdam, idem, 2 p.; Fam. Jur- gens, idem, idem, 4 p.; J. P. Jansen, idem, Kerkdwarsstraat 1, 4 p.; C. Niewaller, idem, Stationstraat 22, 6 p.; A. van Balen, idem, Bakkerstraat 4, 4 p.; H. .Verheij, idem, idem, 2 p.; H. van Engel, idem, Bredèrodestraat 10, 6 p.; J. Meester, idem, Heemskerkstraat 5, 12 p;; L. J. Jacobs, Watergraafsmeer, Ko ningstraat 19, 5 p.; Fam. Goedland, Am sterdam, Vredelust, 3 p. Bosnak, Amsterdam, Grand Hotel iWust, 1 p;; P. van Baarda, Warmfeld, idem, 2 p.; R. H. Boersma, Groningen, Beau Rouage, 2 p;; Mevr. Da Poute-Beker, Hilversum, id., 2 p.; Fam. Nijkerk, Amsterdam, idem, 2 p.; Fam. Mares Oyens, Amsterdam, Hotel .Wust, 3 p.; H. W. Lenderink, Amsterdam, idem, Fam. Bierwma Oosting, Oranjewoud, werd in het kamp liefderijk ontvangen en de burgemeester van het vluchtoord droeg het op zijn armen de verschillende eetzalen rond. Plot seling slaakte in een der zalen aanwezige vluck- te lingen een gil en viel in zwijm. De moeder had haar kindje herkend, dat zij sihds haar vlucht uit België had verlofen en wanhoopte nog ooit te zullen weervinden. Toen zij een poos later tot zichzelve kwam, omhelsde de gelukkige moeder hartstochtelijk haar kleinen aanminni- gen schat en wist. niet genoeg uiting te geven aan haar gevoelens van geluk en blijdschap. Een moordaanslag. Zondagavond drong een vermomd persoon binnen bij den 60-jarigen alleenwanenden veehouder J. Buitenveld, te Rotstergaast eneischte: „Je geld of je leven." Het werd een worsteling. De indringer bracht den veehouder met een mes zes steken toe, waar op deze vluchtte. Achter het .huis van zijn buur man zeeg hij door bloedverlies ineen. De buur man had het schreeuwen gehoord, stond op' en vond B. badende in zijn bloed. Direct verleende dokter Spaans geneeskundige bulp en nog dien zelfden nacht werd de gewonde door de justitie gehoord, die ter plaatse een onderzoek instelde. Daarna werd B. naar het ziekenhuis t© Heeren ven overgebracht. Er is niets gestolen. Van den indringer is nog geen spoor békend. De toe stand van B. is niet direct levensgevaarlijk, Tram-Idylle. De Fr. Ct. verhaalt: Het gebeurde met den tram van Eraneker naar Bolsward. Overmatig hard ging het als gewoonlijk niet. Het dobbelsteenloco- motiefje liep puffend en blazend ('t was toeval lig ook zoo warm) z'n gemoedelijk sukkelgan getje; een beetje schokkend en stootend volgden, met meer of minder animo, al naar den ouder dom, de wagens. Maar t ging toch en al was het dan wat langzaam zeker dacht men het einde te bereiken, want Hitzum en Aeklum waren reeds gepasseerd; in Arum had wel lang geduurd, maar men had daar het locomotiefje ook weer nieuwe levenskracht ingegoten in den vorm van vele liters ketelwater. En bij het kruispunt met het Makkumer. |>aardentrammetje hadden tweekaar sterdam, Grand" Hotel Wust, 1 p.; G. M,. W, Jellinghaus, Amsterdam, idem, 1 p.; .W„ F, Hiddingh, Laren, Hotel Groot Badhuis, 1 C. H. Brons, Amsterdam, idem, 2 p.ij Fam. IJzendijk, Amsterdam, idem, 2 p.; Fam, Sassen, Haarlem, Hotel Beau Site, 3 p.; Rei- tenagen Berlemond Baden, idem, 1 p.; Mej, Eijrond, Bussum, idem, 1 p.; Mevr. Salen, -idem, idem, 2 p.; Fam. Dijserinck, Overveen, idem, 4 p.; "Baron d'Auinis de Bourowel, Utrecht, idem, 2 p.; P. Stark, Haarlem, idem, 1 p.; Mevr. Brunings Gurmichlen, Haarlem, idem, 1 p.; Mej. O. M. de Kanter, Haarlem, idem, 1 p.; Mevr. Hartogh, Wies baden, idem, 3 p.; Mej. P. Wijs, Amster dam, idem, 1 p.; Mevr. Platter, Weeuen, idem, 4 p.Mevr. L. Hauf, Amsterdam, idem, p.; P. 0. Launder, Hilversum, idem, '4 p. WIJK-AAN-ZEE. Van een drukken Zon'dag. 't Was Zondag al weer druk. Een paar ongevallen, die betrekkelijk goed afliepen, kenmerkten, dien dag. Tegen den middag verkeerde eene badende een oogenblik in levensgevaar. Door te ver in zee te gaan en waarschijnlijk in een kuil te komen, raakte ze den grond onder de voeten kwijt en ware de badknecht L. Sch. niet tijdigter hulp gekomen, dan zou de juffrouw zeker verdronken zlJU- Een ander ongeval overkwam een dametje,die van den Hoogenweg kwam fietsen. Hetzij1 dat de rem aan de fiets niet werkte, hetzij het roekeloosheid was, doch niet .volle vaart kwam zij aanzetten, voorbij t postkantoor, waar mén baar waarschuwde voor de aan komende tram. Doch t was te laat. Zijj kwam in botsing met de tram, waardoor zij! eene broedende hoofdwonde opliep. En door 4 matrozen van post 18 werd eene dame op. een draagbaar weggebracht, die in.jie na" bijheid van de post onwel werd. Zij werd naar 't pension „Paaschduin" gebracht, waar zij thuis behoorde. Behoudens enkele gerin gere voorvallen is de drukte goed verloo- pen en was de Zondag er weer een, die als voordeelig door de neringdoenden kan ge boekt worden. UMUIDEN. Onbestelbare brieven en brief- art en. waarvan de afzenders onbekena

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2