HARTENLUST TELEGRAMMEN Van hedenmorgen, BUITENLAND BINNENLAND ning voot de geallieerden ree de vearzekerd zal zijn, indien zij de Duitscliers uit het thans in Frankrijk bezette gebied hebben geworpen. Dit is toch nog wel wat anders dan het vroeger gehoorde: Berlin!.... Een Salomousgerecht in den oorlog. De „Soldatencourant" diept het volgend staaltje van volkshumor op uit een Ant- werpsch blad: „Een paar dagen na het bombardement kwam een boer van de vlucht terug op zijn dorp, bij Antwerpen. Heb ik het goed voor, dan was het Bommerkonten. Toen hij de ronde maakte van schuur en stal, vond hij ongelukkig zijn varkenekot ledig. Het jeug dig zwijntje, dat hij te Kerstmie kelen wou, was spoorloos verdwenen. Nu wat slenteren en rondluisteren, achter haalde hij dat het bij zijn huurman was te recht gekomen. „Dat is mijn varken!" „Niet waar!" „Als ge 't niet weergeeft, ga ik' naar den Dnitsch!" En hij ging naar de plaatselijke bezetting. Een Feidwebel kwam mee en onderhoorde: „Wanneer zijt gij teruggekomen?" „Gisteren." „En gij?" „Ook gisteren." Daarmee was niets te maken. „Treedt allebei de helft af tesehen uw hoe ven. Ze traden 't af. „Brengt uu het varken op 't half punt." Daar werd het zwijntje neergezet. „Gaat nu weg." Het varkeu knorde even, zag eens rond, stak zijn krulstaartje in de lucht en trip pelde op een drafken naar zijn vromere wo ning De duurte in Frankrijk. Ook in Frankrijk is het leven duurder ge worden, zegt een Fransche correspondent in de Maasbode. De vleeschprijzen zijn merk baar gestegen. De prijzen van het brood zijn door de regeering vastgesteld, en er zijn reeds proeven genomen, den ministers en al den Kamerleden is het ter keuring aangeboden, om brood te bakken met een zeker percentage rijstemeel. Doordat Rijssel, Roubaix, Jourcoing in han den zijn der Duitschers, en te Reims alle industrie onmogelijk is, zijn de prijzen van wol, garen en linnen gestegen. Het flanel, dat Reims produceerde en 1 fr. 10 den meter kostte, kost nu 2 fr. 75; serge is gestegen van 2 fr. tot 5 fr. 50 de meter, het linnen met 50 pCt. Zink is 300 pCt. in prijs toegenomen; schoenwerk 30 pCt.; huishoudelijke artikelen van email 25 pCt. Ge ziet hier uit, dat het leven in Frankrijk tengevolge van den oorlog duur is geworden, zoowel door schaarschte aan grondstoffen, door gebrek aan handen, als door moeilijken toevoer van buiten af. De neutraliteit des Pausen. In een artikel over de neutraliteit van den Paus schrijft de „Allgera. Rundschau" o.m. het volgende: De positie van den Paus in den huidigen •wereldoorlog is uiterst moeilijk. Niét alleen, dat deze vreeselijke oorlog met zijn lijden en gruwelen het hart van den Vredesvorst in Rome ten zeerste bedi'oeven moet, liet Op perhoofd der katholeike wereldkerk heeft de dubbel-zware smart millioenen van Zijn kin deren in bittere vijandschap en geweldigen strijd tegenover elkaar te zien staan. De Paus staat boven de politieke en econo mische tegenstellingen der elkaar bestrijdende mogendheden. Zijn hooge en verantwoorde lijke taak legt Hem den plicht der strengste neutraliteit op in het kleine twistgcdoe dezer wereld. Ten strengste moet Hij vermijden ten gunste van een der partijen in te grijpen. En dit te meer, wijl het land, waarin de Paus verblijft, zelf in den oorlog betrokken is. Benedictus XV heeft deze neutraliteit op voorbeeldige wijze weten te handhaven, en dat, terwijl het Hem toch niet gemakkelijk gemaakt werd. Telkenmale heeft men be proefd de hooge moreele macht van het Paus dom aan de een of andere der oorlogvoe rende partijen dienstbaar te maken. Doch alles zonder succes. KORTE BERICHTEN Belasting op oorlogswinsten. Door de Zweedeche regeering is aangekondigd, dat zij op den Rijksdag zal voorstellen 20 pCt. he-, lasting op de oorlogswinst van reederijen te leggen. Volgens Politiken schat men die overwinst op-ruim een 100 millioen kronen. Het getorpedeerde transportschip. Door het persbureau te Londen wordt bevestigd, dat het Engelsche transportschip „Royal Ed ward" met 1580 manschappen, waaronder 30 officieren en een scheepsbemanning van 220 koppen aan boord, in den grond gehoord is. Naar schatting zouden ongeveer een 600 man gered zijn. De Mexicaansclie onlusten. Naar uit Browns ville in Texas wordt gemeld, is een bende Mexicanen in het duister van den nacht de Eio Grande hij Mercedes overgestoken, waar zij een Amerikaansche ruiterijpatroelje van 21 man omsingeld hebben. Eén der Amerika nen werd gedood, twee zijn er gewond. De Mexicanen zijn ontsnapt. Krijgsraadsstraffen. Een buitengewone krijgsraad heeft een herbergier te Trier, die een groote som Duitsehe goudmunten aan een Hollandsdben kaashandelaar had ver kocht, veroordeeld tot 5 maanden hechtenis en 500 Mark boete, zijn dochter tot een weck hechtenis en 100 Mark boete, den kaashande laar tfct drie maanden hechtenis en 300 Mark boete. Grieksche broodprijzen. De Griekscbe natio nale bank heeft in opdracht van de regeering 40.000 ton meel in Amerika besteld. Vróeger kocht Griekenland het benoodigde meel in Rusland, doch door de sluiting van de Dar- danellen is het land verplicht thans in Ame rika te koopen. De vrachtprijzen en verzeke ringspremies verhoogen de meelprijzen zoo danig, dat het brood weldra voor kleine heup- zen onbereikbaar zal zijn. Thans kost 1 kilo brood 85 eentimes tegen vroeger 20 centimes. De nieuwe Fransche vliegmachines. Een (correspondent van de Temps zegt, dat de jnieuwe Fransche militaire vliegmachines, (van dubbele motoren voorzien en met machi- jnegeweren uitgerust, buitengewone resulta- jten aan 't front hebben gegeven. Zij zijn snéller dan de Duitsehe machines en het is nu slechts de quaestie, om den na maak te bespoedigen. Levensmiddelenprüzen. De door het han- delsministerie in Engeland uitgegeven mede- deelingen over de stijging van de prijzen van de levensmiddelen toonen aan, dat de prijzen var rundvleesch, schapenvleeseh, spek, visch, blcembrood, thee,' melk, boter, kaas, marga rine, eieren en aardappelen in Engeland se dert Juli 1914 34 pereent zijn gestegen. Weer 'n treinongeval. Maandagavond laat zijn dicht hij Glasgow twee treinen op elkaar geloopen. Een wagon is in elkaar gedrukt. Een man is gedood en twintig zijn er gewond. Eén Duitsehe landing in Finland? De Rus sen vreezen een landing van Duitsdhe troe pen in Finland. De „Morning Post" vernam uit Stockholm, dat volgens berichten uit Fin land aan 't Aftonbladet men een landing van Duitsehe troepen kon verwachten aan de Finsche kust. De bewoners van de kust kre gen reeds instructies, hoe zij hij een invasie hadden te handelen. Zuid-Afrikaansche boeren in 't Engelseh leger. Eenige Zuid-Afrikaansche vrijwilli gers uit- het leger van Botha, die onlangs in Engeland waren aangekomen, zijn thans hij het Engelsche leger ingedeeld, demeesten 'bij de vekl-artillerie. Men wil blijkbaar van hun bekwaamheden in het schieten partij trekken. Gevolg van den oorlog. Het Petit Journal deelt mede, dat thans Atrecht 1200 inwoners heeft tegen 28,000 vóór den oorlog. Alle win kels en woningen bevinden zich in kelders sedert het laatste zware bombardement. GERUCHTEN EN VERHALEN. LONDEN, 18 Aug. (Part.) Een telegram uit Amsterdam (?1) aan de Engelsche bladen vertelt, dat er oneenigheid zou zijn tussohen den Duitschen Keizer en den Rijkskanselier, en dat Baron vonBissing, de gouverneur- generaal van België, eerlang von Bethmann Hollweg zou opvolgen. Reeds eerder werd uit Engeische bron een aftreden van von Bissing. als gouverneur-generaal gemeld. (Wij geven dit bericht onder het grootste voorbehoud: uit Duitsehe bron is geen en kele mededeeling bekend die ook maal*, een schijn van waarheid geeft aan deze Engel sche geruchten. Red.) IN ALBANIë. BERLIJN, 17 Aug. (Part. S.) De „Giornale d'Italie" ontvangt uit Ekoeratie bericht, dat de Serviërs bij hun opmarsch in Noord- Albanië, verschillende voor hen ongunstig afgeloopen botsingen met de Meriditeu van Bibdoda hadden, door wie zij vervolgd werden en die thaps tegen Allessio opzetten, waar de Serviërs nog niet aangekomen zijn en de Monteneg.rjj.nen slechts enkele patrouilles op stand breidt zich uit over alle dorpen. De Monteuegrijoen verloren meerdere honderd man. Een geheel bataljon werd omsingeld en gevangen genomen. Tallooze gewonden ar riveerden te Skoetari. De commandant van Skoetari maakt alle voorbereidingen voor de verdediging van de stad en den aanleg van loopgraven, dofth hij beschikt over een gering aantal soldaten, omdat dé hoofdmacht de in het gebergte vechtende Montenegrijnen hulp moet -brengen. RUSSISCHE VOORZORGEN. BERLIJN, 17 Aug. (Part. S.) Het. „Ham burger Fremdenblatt" bericht uit Kopenha gen, dat de Russische regeering een geheim bevel aan de gouverneurs uitgaf, om alle kostbaarheden van gevaarloopende plaatsen niet meer naar St. Petersburg doch naar Mos- kau te brengen. EEN HOLLANDSCH GESCHENK AAN HET BUITSCHE ROODE KRUIS. BERLIJN, 17 Aug. (Part.) De „Norddeut- sche Allgemeine Zeitung" meldt dat de bond van Nederlandsche tuiniers aan het Roods Kruis te Berlijn 100 centenaars komkommers als „liebesgabe" geschonken heeft. De kom kommers werden in een met de Hollaudsche nationale kleuren rijk gedecoreerde wagen, die bovendien met guierlandes en bloemen versierd_ was, verzonden. Een conservenfa- briek te'Weissensee heeft de zending van het Roode Kruis aangekocht en daarvoor een aan zienlijken prijs betaald. IN GRIEKENLAND. PARIJS, 17 Aug. (Part.) Naar uit Athene wordt geseind, heeft Koning Konstantijn het ontslag van het Ministerie-Gounaris aange nomen. De heer Vetftzelos zal Woensdag door den Koning over den toestand geraadpleegd worden, men twijfelt er niet aan of hem zal opdracht tot de vorming van een nieuw Minis terie gegeven worden. ZUJLDr AFRIKA. De verkiezingen en Botha's positie. De Times maakt zich bezorgd over de aanstaande verkiezingen in Zuid-Afrika. Erg slecht ziju de vooruitzichten niet, maar er zijn storende elementen, die men onder de oogen moet zien. In de eerste plaats de onverzoenlijke Hollanders, de party van Hertzog, die even kwaadaardig en vijandig zijn als vroeger, aldus de .Times. Zij zullen bij !de verkiezingen natuurlijk tegen Botha zijn en "zeer zeker in den Vrijstaat, waar schijnlijk ook ih Transvaal zullen zij zetels winnen, hoewel de invloed van Botha zelf in de vurigste Hertzog->gezinde districten niet mag worden onderschat. Bijna even moeilijk is de houding van een deel der Engelsch-Affikanen. Hoewel men zou verwachten, dat zij, vooral thans, met Botha mee zouden gaan, hebben de lei der-s van de Unionisten het tegendeel be sloten. Zij hebben Botha gesteund in alles wat hij gedaan heeft, om de welvaart van het land te verhoogen en de aansluiting aan het Britsche rijk nauwer te maken, doch omtrent- het belastingstelsel en de admini stratieve vraagstukken bestaan oneenighe- den, die voor hen voldoende blijken te zijn, om in de oppositie te gaan. Ook de arbeiderspartij behoort tot de te genstanders zoowel van "de [Unionisten als van het ministerie Botha, doch zij is, door den porlog onderling verdeeld. Botha zal waarschijnlijk door vier par tijen worden bestreden, doch, al is de toe stand ernstig, toch hoopt de Times, dat het ministerie een flinke meerderheid in het parlement zal behalen, ten minste wat de buitenlandsche politiek betreft. (Adv.) VOOR HET KON. NATIONAAL STEUN- COMlTé. De firma G. S. en Co. te H. heeft ten behoeve van het Kon. Steuncomité een bij drage van f 25,000 beschikbaar gesteld, on der de voorwaarde, dat, mocht haar fabriek verplicht worden haar bedrijf ten gevolge van de oorlogscrisis geheel" of gedeeltelijk stil te zetten, dat comité, tot een maximum van de genoemde som, aan de firma zal terugbetalen hetgeen zij boven een bedrag- van i 100,000 voor ondersteuning van haar personeel zal besteden. DE MINISTER VAN OORLOG. De minister van oorlog is gisteravond voor eenige dagen op reis gegaan tot het bezoeken van eenige plaaten in Zeeland en Noord- Brabant. Hij is vergezeld van de hoofden der Iste en Ilde afdeeling van zijn departement en van zijn adjudant. DE INTENDANCE-COMMISSIE. Gisternamiddag is in het Departement van Oorlog door den Minister van Oorlog de z.g. Intendance-Commissie geïnstalleerd. Als eerste-secretaris van de Commissie 2al op treden de kapitein jhr. w. Roe 11, als twee de-secretaris inr. L. A. Nypels. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den Minister van Ma rine: is de in zijne plaatsing te Amster dam voorloopig bestendigde griffier van 's Rijks werf te Hellevoet-sluis D. W. van Braambeek tot het aanvaarden zijner func tie met 1 October a.s.. naar *s Rijks werf te Hellevoetsluis overgeplaatst; is de com mies bij 's Rijks werven J. W. Noë met 1 November a.s. overgeplaatst van Hellevoet- sluis naar 's Rijks werf te Willemsoord; is de adjunct-commies bij 's Rijks werven J. W. Smith met 1 October overgeplaatst van het Departement van Marine naar 's Rijks w°rf te Willemsoord, en de adjunct-commies bij 'sRijks werven H. J. Biamsting jr. van Amsterdam naar het Departement van Ma rine. HET ROST VERKEER MET BELGIë. In het postverkeer tusschen Nederland ,en de Belgische gemeenten Brussel, Luik, Verviers, Antwerpen, Hasselt en Welckcn- raedt, wat de eerstgenoemde drie be treft met inbegrip'van voorsteden en'aan liggende plaatsen zullen in het vervolg slechts briefkaarten worden toegelaten. Handelsberichten kunnen per brief wo'rderr overgebracht, mits zij niet meer dan twee bladzijden van gewoon formaat en duidelijk leesbaar zijn geschreven. Hetzelfde geldt voor briefwisseling tus schen genoemde Belgische plaatsen en in Nederland geïnterneerde militairen en bur gers, die ook postwissels kunnen verzenden en ontvangen. Het brievenvervoer voor Belgische solda ten geschiedt kosteloos. Brieven, die, aan vorenstaande voorschrif ten niet voldoen, worden niet verzonden; zij worden aan do afzenders teruggezonden. OPKOMST VAN LANDSTORMPLICHTI- GEN UIT HET BUITENLAND. Men deelt ons mede: Indien landstormplich- tigen buitenslands wonen, stelt dit Iben al leen clan vrij van opkomst in werkelijken dienst, wanneer zij in een ander land geves tigd zün-dan in Duitschland of België. Wie in Duitschland of in België woont, moet even- gered opkomen als degene, die in Nederland woont. Verder verdient het nog de aandacht, dat zij, die in een vreemd laml zijn, elders clan in Duitschland of België, alleen vrij van op komst zijn, als zij er gevestigd zijn. De landstormplichtige,.die zich slechts tij delijk in den vreemde ophoudt - hetzij voot zaken, hetzij voor genoegen of om andere redenen moet in ieder geval aan éen op roeping voldoen, onverschillig boe ver hij van Nederland vewijderd is. BE LANDBOUW EN BE CRISIS. Men schrijft ons: Ten be wij zo dat het den landbouwers nog zoo slecht niet gaat het volgende: J.l. Doti derdag werd do 400ste wagon komkommers en augurken uit Roelofarendsveen naar Duitschland .verzonden. Deze was met groen versierd en werd aan het Duitsehe Roode Kruis ten geschenke aangeboden. Ons gewerd het zekere bewijs, dat de landbouwers een „best" jaar maken. Het is hun van harte gegund. Maar komen alle uitvoerverboden als ruim 90 pCt. over de grenzen is? Verleden jaar moest wat toe gegeven worden, iedere bewindsman zou in den blinde' hebben moeten tasten, doch nu.ll. DE MEELVOOKZIENING. De Minister van Landbouw had gisteren aan zijn Departement een langdurige confe rentie in zake de meelvoorziening. Deze con ferentie werd bijgewoond door den heer Kos ter uit Leiden en den heer'Cramer uit Rijs wijk, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Ned. Vereen, van Meelfabrikanten, de Commissie voor den Graanhandel uit Am sterdam en het Comité van graanhandelaars uit Rotterdam, den Bond van graan- en zaad importeurs te Rotterdam en de Vereeniging voor den graan-, zaadi- en meaühandel te 'Amsterdam, den heer Wilïëbeek Te Mair, graanimporteur te Rotterdam, voorts dooi de heeren Van Stolk uit Rotterdam en Kröl- ler uit 's Gravenkage, adviseurs van de Re geering inzake den graan- en meelhandel en door den directeur van het Rijksbureau voor de- distributie van graan- en meel, den heer Van Stipriaan Luiscius. Nader wordt ons nog gemeld omtrent de conferentie Inzake de meelvoorziening, dat de vertegenwoordigers van den Bond van Meelfabrikanten! en de heer Willebeek le Mair, ofschoon deze het oorspronkelijk re kwest aan den Minister, naar aanleiding waarvan de bijeenkomst was uitgeschreven, niet hadden onderteekend, op hun verzoek tot bijwoning der conferentie zijn uitgenoo- digd en hun bela-ngen verder hebben bepleit. De conferentie liep over de heide volgen de punten: 1. vrij laten van den handel in tarwe en meel en indien daartoe niet mocht worden overgegaan, de handelaars en cle agenten in die artikelen in de gelegenheid te stellen hun aanbiedingen te doen aan het Riiksbureau; 2. inperking van alle Regeeringszorg betref fende den ipvoer .van graan, speciaal voe derartikelen, tot de door de Regeering ge- wensch£e opgaven ter controle. Roekeloos. Een ongeveer 18-jarig jong- mensch wilde gisteren op de Prinsegracht te Den Haag voor vuureter fungeeren. De jon gen had benzine in den mond genomen om zoodoende een vlam te verkrijgen. De benzine vatte vlam, zoodat de jongen brandwonden aan het gelaat kreeg. Hij werd door deh Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst verbon den. Diefstal van balken. De firma Van der F. te Rotterdam, die in het Maarte ns- gat te Dordrecht een partij balken had lig gen vermiste er sedert eenigen tijd een achttal van. Het is aan de Dordtsche recher che mogen gelukken te Ridderkerk en ie Hendrik-Ido-Ambacht vier der ontvreemde balken ter waarde van ongeveer 1000 (de balken zijn van Amerikaansch grenenhout) op te sporen en in beslag te nemen. De da der vau den diefstal de' 36-jarige zandschip- per J. P. van L., te Dordrecht woonachtig, aangehouden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Wonderen der natuur. Uit Peize (Dr.) meldt de Ass. Ot., dat op 20 min. van Gro ningen, de bliksem sloeg in de woning van iW- P. aan den Reizerweg. De vrouw stond in de open zijdeur, een venter voor haar, dus buiten, zijn waren aanbiedende; haar echtgenoot zat in een zijkamertje met twee kinderen en een oude moeder, om de tafel. Plotseling was alles vuur en zwaveldamp om hen heen. De vrouw zeeg bewusteloos neer. Haar echtgenoot zag haar nog vallen, maar viel toen ook van zijn stoel, terwijl eea groote ruit van het raam, waarvoor hij zat, stuk sloeg. De oude vrouw en -de kinderen bleven ongedeerd. Weldra kwamen ook de ouders weer bij, doch de man voel de zich 's avonds, nog zwaar in het hoofd, terwijl het de vrouw nog in de ooren sui zelde. De venter, die was blijven staan, klaagde over pijn in.de keel en vervolgde eerst den toclit met zijn kar, dooli voelde zich ras zoo onwel, dat hij .weer stadswaarts moest trekken. De schade is betrekkelijk ge ring. Ernstig ongeluk. Maandagmiddag wilde te Loosduinen de ruim 20-jarige juffrouw Wassenburg wijken voor een paar auto's die elkaar op. den- Strandweg passeerden. Zij kwam daardoor in botsing met de ,West- landsche stoomtram. Een treeplank bracht haar een zware hoofdwond toe,, terwijl het rechterbeen werd gebroken. Van het linker werd de voorvoet afgereden. In hoogst ern- stigen toestand werd zij per rijtuig naar de woning barer ouders vervoercl/nadat dokter Bijl eerst voorloopige verbanden had ge legd. Ecu zakkenroller aangehouden. Op 't Oranjepleiri te den Haag werd Maandagmid dag van een man die op, een bank lag te slapen diens portemonnaie 1 en horloge ont rold. De dader,- een jonge man, maakte zich uit de voeten, achtervolgd dooï den besto lene die intusschen ontwaakt was. Na een wilde jacht, waaraan vele voorbijgangers deelnamen, werd hij door een agent gegre pen. De zakkenroller wist zich echter los te rukken en opnieuw het hazenpad te kiezen. Op 't alarmsignaal kwamen eenige agenten ter fiets aangesneld, die er weldra in slaag den den dief te arresteeren. Zichzelf aangemeld. De schildersknecht :Wl P. J. V. van den Haag heeft zich bij de recherche te Rotterdam gemeld, mededee- lende, dat hij in den Haag op valsche volg briefjes, ten name van zijn patroon afge geven, twee maal tw.aalf koperen kranen heeft gehaald en daarna verkocht. Het ont vangen geld verteerde hij. Van den Haag is de man toen naar Utrecht geloopen en vervolgens naar Rotterdam. Be electrische draadversperring. Men meldt van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens; Zondagmorgen bleef een Belg, die onder de draadversperring door wilde kruipen, daaraan hangen. De man was onmiddellijk dood. Een andere Belg, die juist over was ge komen, vertelde dat hij een ton, waaruit de bodem was geslagen, tusschen de draden had gelegd, en daardoor was gekropen. De ze truc wordt veelvuldig toegepast. Vooral bij de „Vuilpanne" een wijk van Eede, zijn al veel Belgen, overgeloopen. 't Gevolg hiervan is geweest, dat de wachten zeer verscherpt zijn, en dat ieder, die wordt gezien, met een ton, onmiddellijk wordt aan gehouden. Honden en katten ziet men .tegenwoor dig" niet meer in de grensstreek. De meeste dezer dieren zijn reeds door "den eleetrischen stroom gedood. EenU windhoos. IIoo groot de kracht yan£ gëfl windhoos en h'oe grillig, die kun werken, daarvan konden we ons Zondag overtuigen, meldt de „Leeuw. Ct." uit V/it- marsum, Éen hoos bracht een bezoek aan een stuk bouwland, nabij, dit dorp gelegen, en waarop erwten en tarwe in hokken stpn- den. Die hokken werden niet alleen als kaar tenhuisjes omgeslagen, maar de hoos nam géheele. bossen 'tarwe - en die wegen er nog al wat iover een afstand ,van wel 300 meter mee, om ze dan te laten neertuimelen; zjj voerde het erw'tenstroo als veertjes hoog in de lucht op, óm het her en derte ver strooien en rukte van een nabijstaande .wo ning het dakraam open om het dan weer dicht te smakken en de glazen le verbrij zelen; teekende haar weg over het dak door gebroken pannen en verstoorde de electri sche geleiding door de draden met stroo en touw te omwoelen. Beging tot diefstal met geweldpleging. Verdacht van de inbraak en aanslag op den veehouder Bentenveld te Rotsterhaule (Pr.) -is diens buurman, zekere V., een ten°er manneke, door de justitie aangehouden ^en ter beschikking van de Justitie gesteld. Het blijkt dat B. op den eisch „je geid of je leven" zijn geldbeursje heeft afgegeven daarna sprong hij uit het bed en volgde dé vechtpartij op. leven en dood. Gevolgen van den regenval. Uit de Dokkumer Eedorpen wordt gemeld: Wie Zaterdagmiddag een reisje per boot vit de iJoKKumer Ee maakte, verbaasde zich over de treurige gevolgen van den feilen, aan houdenden regenval 'gedurende het laatste halve etmaal. Aan weerszoden der Ee waren de slooten en greppels der graslanden boorde vol, het laaggelegen land stond blauk, zelfs zag men sommige polders grootendeels cn- dergeloopen. Hier en daar dreef het ge maaide etgroen in 't water of stonden de "op pers hooi wel ten halverhoogte er onder. De door en door drasse weiden met overvloed van malsch gras, als gevolg van 't uitstekend grasweer van den laatsten tijd, werden door het vee vertrapt. Het kostbare gras en hooi slonk tot een minimum van waarde. 'Om bet melkvee te bereiken, moesten sommigen tot de knieën door het water baden. En daar de lutma'ing wegen.^geringe windkracht lang zaam plaatsheeft, brengt dit mee, dat de schade nog aanmerkelijk vergroot wordt. Paardenmarkten en smokkelhandel. Door den gemeenteraad van Druten werd besloten tot het instellen van een paarden markt aldaar. Alvorens dit besluit goed te keuren hebben Gedeputeerde Staten van Gel derland echter het advies ingewonnen van den Commandant van het veldleger, en thapg is aan den betrokken .gemeenteraad verzocht het onverwerpelijke besluit voorloopig in te trekken, daar het bestrijden van den smokkel handel door het instellen van nog meer paar denmarkten zeer wordt bemoeilijkt. .Weder smokkelaars aangehouden. Te Erica zijn door de kommiezen een elftal per sonen gearresteerd, die trachtten aanzienlijke hoeveelheden boonen, meel en spek over de grenzen te smokkelen. Tien hunner oefen den hun bedrijf pas sinds vier dagen uit en één ging yoor het eerst mede uit smokkelen. Overleden. Verleden week kreeg eón 14-jarig zoontje van D. Bol te Alblasserdam op de werf der firma L. Smit en Zoon te Kinderdijk een ijzeren plaat op het lichaam. De jongen werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, alwaar hij Zondagmorgen is overleden. Een edelachtbare gedisqualificeerd. On der degenen, aan wie het verblijf in de ge meente is ontzegd, omdat hunne aanwezigheid voor de rust en de algemeene veiligheid wordt geacht gevaarlijk te zijn, behoort te Lepth, gem. JJbbergen, ook eenlid van den gemeenteraad. Gezouten zalm en boter opgevischt. Het zeilloggerschip „Henri en Ella", VI. 176, stuurman J. Groenewegen, van de reederij. G. Vriens, ie te Vlissingen binnengekomen met 59 vaten boter en 3 ten gezouten zalm, gevischt op de Noordzee en vermoedelijk af komstig van eèn getorpedeerd schip. Een motor-ongeval. Te Delft is de rij wielhandelaar Koningen met zün motorrij wiel in volle vaart tegen een boom gereden. In hoogst zorgwekkenden toeetand is hij naar zün woning vervoerd. Door een beer gebeten. De toestand van het meisje dat in den Dierentuin te Den Haag door" een beer een arm is afgebeten, ie hevredigdend. Een staking. Aan het te Hilversum ver- schy'nend blad „De Gooi- en Eemlander" heb ben 12 van de 15 typografen het werk ge staakt, uit ontevredenheid over de daar be staande toestanden. Van arheiderszyde wordt gezegd, dat de verhouding reeds lang ge spannen was; niet alleen wenseheu zü betere regeling der verlofdagen en van het over werk, docto vooral wordt door hen opgeko men tegen het geven van ontslag aan een werkman, die met medeweten van zün chefs had gesolliciteerd naar een andere betrek king en waarom !hü nu ontslagen werd. De kwestie is in handen van de hoofdbesturen van den R.K. Grafisehen Bond en den Alg. Nederl. Typografenbond. Een zonderlinge dief. Het Hbld. meldt: Zaterdagmiddag j.l. kreeg de heer Van £B., goudsmid te Laren (Gooi), bezoek van een zonderling heerschap, dat, den winkel bin nengetreden, eenige oogenblikken moest wachten, voordat er iemand kwam. Geduren de dien tijcl nam hij zijn kans waar om zich meester te maken van een aantal gouden 'en zilveren voorwerpen, zooals armbanden, ringen, mauchetknoopen enz. Hij verwijderde zich weder, voordat ie mand zich vertoonde en probeerde in ver schillende café's het gestolene te gelde te maken. Met een paar voorwerpen gelukte hem dit, hetgeen juist zijn ongeluk werd, werd, want de man kon toen de weelde van al dat geld niet meer dragen. Hij raakte bo ven zijn bier en kwam toen op het ongeluk kige denkbeeld, den goudsmidswinkel nog eens met 'n bezoek te vereeren en té trachtén daar ten tweeden male zij u slag te slaan. Doch juist toen hij uit een kastje een zilve ren lepel en dito vork wegnam, kwam de vrouw des huizes naar voren en betrapte hem aldus op heeterdaad. De dief nam de vlucht, doch werd aldra achterhaald door den goudsmid zelf. Deze sommeerde den inan het gestolene terug te geven, waarop, deze erkende den lepel en de vork, benevens een paar manchetknoo- pen, te hebben weggenomen, doch zeide het andere, dat hij nog bij zicb bad, in Bussum te hebben gestolen. Hoewel de heer Van B. alles als het zijne herkende, gaf de dief niet toe en zoo zat er voor den goudsmid niets anders op dan de politie te waar schuwen. De dief, die, voorzoover hij nog zien kon, zijfe zaak blijkbaar als verloren beschouw de, maakte heelemaal geen aanstalten om zich' uit de voeten te maken qn zoodoende was het den bestolene gemakkelijk een au- den brug over de Ar in posteerden. Do op,- De gewone audieiïties vau cle Ministers van Marine, Justitio on LUnncnl. Zaken heb ben deze wéék met plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2