Landbouw en VIsscherij LEGER EN VLOOT UIT ONZE OOST KERKNIEUWS LETTEREN EN KUNST SPORT EN WEBSTRIJDEN SOCIALE BERICHTEN ONANCIEELE BERICHTEN Als de levering beperkt blijft tot de gemeenten, waaraan op dit oogenblik geleverd wordt, kan de beschikbaarstelling tot het einde dezer periode doorgaan. De volstrekte sluiting der grenzen voor den uitvoer van varkensvleesch kan enkel een maat regel zijn van tijdelijken aard, omdat de Neder- landsche varkensstapel te groot is om op den duur enkel in het binnenlandsche verbruik te voorzien. Zoodra er voldoende aanwijzingen zijn, dat er overproductie is van slachtrijpe varkens en de waarschijnlijkheid is groot, dat dit spoedig het geval zal zijn zal wederom een regeling ingevoerd worden, waarbij e enbeperkte uitvoer wordt toegestaan en het ligt voor de hand, dat dan wederom het tot dusver gevolgde systeem met of zonder aanvullende regeling gekozen zal worden. Verdacht van smokkelarij. Te Roosen daal is de heer C. D., eigenaar van een groo- tè bakkerij, in hechtenis genomen, verdacht van smokkelen en het omkoopen van land- weerplichtigen. Door een officier werden twee grenswachten betrapt behulpzaam te zijn bij het smokkelen van boter. Deze ver klaarden in opdracht van den heer D. te handelen. Bij het zwemmen verdronken. Bij Ter- heyde zijn gisteren bij het zwemmen twee miliciens verdronken. Een der lijken spoel de reeds aan. Muggenwolken. Over muggen/wolken schrijft de F. in de „Leveped Natuur": Hij) en zijn metgezel op de Renkumsdbe heide hadden eerst een rookpluim meemen te zien. Later nog weer een. Dat kon geen rookpluim zijn! „Nu gingen wij heter opletten. Staande aan den boschrand op de Renkumsche heide, hadden wij enkele muggenzwermen be speurd, een vroolijken avonddans uitvoerend bij bet wegsterven van den dag. Het bleek nu, dat hier,zich de jolige dansers in groo- ter aantal bijeen gevoegd hadden en ware welken vormden zich uitstrekkend volgens de lengte-assen der wegen, juist midden tus- 6chen de bosehbranden in en op ongeveer drie meter verheven boven den heganen grond. Door perspectivisch verkeerd te zien, hadden wij 0U6 de zich horizontaal uitstrek kende kolom, verticaal staande en als naar boven zich geleidelijk verbreedend gedacht, waardoor de illusie van rook uit een ver verwijderden fabrieksschoorsteen was ont staan." „Nu bleek ook, dat wij reeds geruimen tijd onder zoo'n wolk geloopen hadden. Vervuld van het indrukwekkend schouwspel, dat de over de Renkumsche heide ondergaande zon ons had bereid, waren wij in gedachten ver diept (huiswaarts gekeerd en hadden geen aandacht geschonken aan het geluid, door al die dansende muggen voortgebracht, en dat ons nu trof als een ononderbroken ge zoem en gebrom, eenigszins gelijkend op dat van trillende telegraafdraden. „Daar waren er dan ook zoo eenige aan den dans! Als je, omhoog kijkend, een totaal-in druk van die insecten-massa opving, dan leken het telkens verschietende punten en stippen en strepen in ononderbroken warre ling door elkaar woelend. Maar hield je een enkel insect in het oog, dan zag je dat vol gens een zig-zaglijn langzaam omhoog klim men, om dan plotseling met een zetje weer om laag te schieten en dan hetzelfde spel letje weer te herhalen. Elke mug verplaatste zich dus over een betrekkelijk geringen af stand. De wolk, waaronder wij liepen, zal onge veer een vierkante meter in doorsnede ge weest zijn. Als wij het aantal muggen per centimeter dikte op honderd schatten, is dat niet te veel. Onze weg door de bosschen was ongeveer 800 meter lang en altijd door zoem de en bromde het dartele muggenvolkje bo ven ons. Hun aantal moet dus in acht mil- lioen geloopen hebben! Een oude grafzerk gevonden. Het Centr. meldt: Bij de herstelllingswerken aan de zui delijk gelegen kapel van de Domkerk te Utrecht kwam dezer dagen van onder de be vloering een oude door midden gebarsten, doek overigens nog fraaie zestien-eeuwsche grafzerk voor den dag. De steen moest het graf dekken van den in 1542 overleden Joan nes Slacheck, in de jaren 15523 tot 1525 pas toor van Kampen, deken van de St. Lebui- nuskerk te Deventer, proost van St. Marie en sedert 1530 proost van den Dom .te Utrecht. Het gaaf gebleven wapenschild vertoont een „slaghek". Joannes Slacheck was in 1526 de afgevaardigde van den Elect Hendrik van Beijeren, om in het Bovensticht een onder zoek in te stellen naar de opkomende „Lu- theraense dwalinge". Een halve gemeente onder den hamer. Vaak komt voort, dat een groot deel van grend in een plattelandsgemeente eigendom is van eenzelfde familie. Zoo belhoorde meen, dan de halve gemeente Hoevelaken aan de familie Schimmelpenninck van der Oye. De ze ontdoet zich, volgens de Tel., van haar landerijen, hoeven en woningen in genoemde ge nu reeds scheiden? Wij zijn de straat nog niej: ten einde. Ik heb u todb niets beleedi- gerds gezegd?" „Neen, niets. Gij kunt mij overmorgen weer ontmoeten, zoo ge lust hebt. Ik zal dan, wat er gebeuren moge, weder terug zijn. Ik heb u gezegd, dat ik een broeder voor u we zen wilde en'dat wil in mijn taal zooveel zeggen, als alles voor u wat gij mij vraagt. Gij wildet van mij weten wat voor soort van leven ik geleid heb, niet waar? Zeer goed; ik zal u alles vertellen, wat ge maar wilt. I?r is een bakkerswinkel in Kirkstreet, vlak over de Markt, met een groene deur, en veertien staat er met gele letters op ge schreven. Als ik mij in een kamer moet op sluiten, dat niet dikwijls het geval zal we zen, dan ben ik daar. Ik kan u de sleutel van het huis niet geven, want die heb ik zelf noodig." „Kirkstreet? Dat ligt in mijn weg. Waar om kunnen wij niet samen gaan? Waarom zegt ge mij nu reeds goeden nacht." „Omdat ik gaarne alleen wil wezen. Het is uw schuld niet; maar gij hebt mij aan iets Iherihnerd, waarover ik mii steeds ongerust gevoel. Ik ben aan een eenzaam leven ge wend geraakt, jongman, en zwalkte dikwijls maanden in de wildernis rond, zonder ooit tot eenig levend wezen te spreken. Ik kan hiet zeggen dat dit juist iemand het leven aangenaam maak; maar toch kan ik er gemeente. Reeds een viertal veilingen heb ben plaats gehad, waarbij in hoofdzaak de pachters of huurders van voorheen de gron den hebben aangekocht tegen normale prij zen. De huize Hoevelaken is, zooals voor dé hand ligt, niet verkocht, daar de baron Schimmelpenninck van der Oye ambachts heer is. Deze heerlijkheid is echter niet in eigen gebruik gebleven Zij is thans in huur betrokken. RIJWIELVERGOEDING AAN DEN .VRIJ- WILLIGEN LANDSTORM, De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan eiken vrijwilligen-landstormman-wieirij- der, voor zoover door hem bij de uitoefening van zijn vrij willigen dienst van een niet door het legerbestuur beschikbaar gesteld rijwiel of motorrijwiel gebruik wordt gemaakt, een toelage zal worden verleend van f 0.50 per week, gerekend van 1 Juli j.l. af en hem uit te betalen aan het einde van elk, kwartaal, doch met inhouding van die weken, waarin door hem zonder wettige reden of buiten toe stemming van zijn commandant verzuimd is aan een of meer oefeningen deel te nemen. De uitbetaling zal moeten geschieden door tusschenkomst van den commandant, die de daarvoor vereischte opgaven zijner onderhoo- rige manschappen bij den daarvoor door den onmiddellijken chef van den commandant aan te wijzen administrateur indient. Tevens is bepaald, dat in den vervolg© geen kosten, welke óok, wegens herstelling, vernieuwing of verlies van de hiervoren bedoelde- rij wielen of motorrijwielen zullen worden vergoed. ONTWIKKELING. VAN GEMOBILISEERDEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeftd d. 9 Augustus een rondschrij ven gericht aan de militaire autoriteiten, ten doel hebbende door cursussen de ver meerdering van kennis en ontwikkeling van de gemobiliseerden te bevorderen hun het langdurig verblijf onder de wapenen in dat opzicht aldus van meer nut te doen zijn en mede te werken tot het doen onderhouden onder hen van een goeden en opgewekten geest. Daarin wordt medegedeeld, dat ter bevor dering van eene regelmatige deelneming aan het onderricht het op bescheiden voet geven ervan in de diensturen bij den opperbevel hebber geen bezwaar vormt, wanneer de betrokken autoriteit althans van oordeel is, dat daardoor geen schade wordt veroorzaakt aan de geoefendheid van den troep, noch ongewenschte vertraging van eventueel ver dere voltooiing van het in staat van verdedi ging brengen van stellingen en liniën in treedt. Daarbij zal in elk geval zijn in het oog te houden, dat de oefeningen van hen, wier militaire opleiding nog niet voltooid is, niet mag worden verstoord of vertraagd en dat, tijdens de uren, aan ontwikkelingsonder- wijs gewijd, ook zij die niet aan dat onder wijs deelnemen op nuttige wijze ten bate hunner militaire vorming moeten worden be zig gehouden. DE.MARINE MACHINISTENSCHOOL. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat, met ingang van 1 September: lo. de Marine-machinistenschool, thans ge vestigd te Hellevoetsluit, wordt overgebracht naar Dordrecht; 2o. aan den heer E. J. Grotendorst, leeraar in de natuur- en werktuigkunde, en den heer C. T. Merkes, leeraar in de Hoogduitsche taal bij de Marine-machinistenschool, wegens reorganisatie van het dienstvak waartoe zij behooren, eervol ontslag uit hunne betrekking wordt verleend; 3o. te Dordrecht een kantoor van aanneming der marine wordt gevestigd, en de functie van commies van aanneming der marine wordt op gedragen aan den officier van administratie, ge plaatst bij de Marine-machinistenschool aldaar. LEEFTIJD VOOR HET ZWEMMEN. Bepaald is, dat commandeerende officieren van korpsen en chefs van inrichtingen even tueel zijn gemachtigd om voor militairen, be neden den leeftijd van 20 jaar, een verbods bepaling te handhaven c.q. vast te stellen be treffende het baden en zwemmen van mili tairen. DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN .INDIë IN DE EERSTE HELFT VAN 1915. De afdeeling nijverheid en handel van het departement van landbouw, nijverheid en handel heeft, evenals in November van het vorige jaar, een overzicht gegeven van den economischen toestand van Nederlandsch-Indië in de eerste helft van dit jaar. Aan dit zeer lange stuk is het volgende ont leend; De gang van zaken in de Europeesche cultu res is over het algemeen gunstig. Met uitzonde soms weder naar verlangen. Als ik over iets moet denken, hen ik het liefste alleen. Ik wil nu niet liever dan dat." En nog eens stak de heer Marksman zijn hand uit. „Nu, Mat, gij zijt het merkwaardigste we zen. ter wereld. Wacht even, tot ik uw wo ning in mijn schrijfboekje heb geschreven. Nu kan ik dat ding toch maar niet vinden. Welk nommer is het ook weer. O ja, veer tien. Wacht nog even. De heer Marksman (naar dien naam moet ik vragen, niet waar?) Best. De heer Marksman, 14 Kirkstreet, vlak over de markt. Wat is het overmorgen? Donderdag? Vlak over de Markt: Donder dag. 'e Morgens vroeg, zal ik dat schrijven? Zeer goed: 's morgens vroeg. En, Mat, zoo gij wezenlijk niemand van uwe familie vindt „Goeden nacht", herhaalde de heer Marks man en stak plotseling naar de overzijde der straat; daarop vervolgde hij kalmer zijn weg. Jack Thorpe stond met zijn notitiehoekje en potlood in de hand, zijn nieuwen vriend verbaasd na te staren, tot hii hem in de duisternis, die slechts trier en daar door een. gaslantaarn werd verbroken, uit het oog verloren had en hij zijn laatste voetstap in de oehtendstilte op de steenen had hooren wegsterven. „Dat is een zonderlinge man dacht. Jack, toen hij weder voortging „eni wij ring van tabak behalen de producten goede, in vele gevallen zelfs zeer hooge prijzen, waaraoor ook over het voor een niet onderbroken bedrijf benoodigde kapitaal steeds kan worden beschikt. De inlandsche cultures, vooral die van rijst, hebben van de weersgesteldheid te lijden gehad,, doch de.algemeene toestand is, dat in de naaste toekomst veeleer een te groote voorraad van, dan een tekort aan voedingsmiddelen te vreezen staat. De exporthandel heeft op sommige producten plotseling hooge winsten, op andere .groote ver liezen gebracht. Vooral met den handel in de producten der inlandsche bevolking werden groote moeilijkheden ondervonden, zoowel door verklaring tot contrabande, waardoor belangrijke afzetgebieden gesloten werden, als door gebrek aan scheepsruim te, hooge vrachten en andere, door de stoomvaartmaatschappijen uitgevaardig de bepalingen, welke een reëelen handel vrijwel geheel onmogelijk maakten. In den importhandel werden op sommige noodzakelijke verbruiksartikelen, van welke de aanvoeren uitbleven of veel kleiner waren .ge worden, belangrijke winsten gemaakt. Op andere evenwel, in de eerste plaats manufacturen en kramerijen, werden groote bedragen verloren. Naar schatting zijn de omzetten der importhui zen tot ongeveer 50 pCt. van die in normale tijden verminderd. In den toestand der nijverheid is sinds ultimo 1914 weinig verandering gekomen. De batik- industrie staat grootendeels stil, ten gevolge van het uitblijven van aanvoerenvan Duitsche syn thetische kleurstoffen. Met uitzondering van eenige bedrijven, zooals dat der fabricatie van vette oliën, ondervindt ook de nijverheid in niet geringe mate den druk der tijden zoowel door vermindering van de koopkracht der bevolking als door geringe aanvoeren van de noodige werk tuigen. DE GEHEIMZINNIGE ZIEKTE TE SOERABAJA. De Soerabajasche bladen hebben veel geschre ven over de vreemdsoortige ziekten onder de onderofficieren van den torpedodienst, die, 18 in getal, in het militair hospitaal werden opge nomen, lijdende, naar het heette, aan bacillaire dysenterie. Van de patiënten zijn twee of drie onmiddellijk na aankomst in het hospitaal, over leden. De vreemde verschijnselen deden vermoeden, dat men denken moest aan vergiftiging. Men bedacht daarbij, dat het inlandsche personeel van den torpedodienst niet te best te spreken was over de superieuren. Het „Soer. Hbld." noemt echter een geheel andere oorzaak. De inspecteur van den genees kundigen dienst, dr. Terburgh, heeft het vermoe den geopperd, dat men hier te doen had met de z.g. serum-ziekte. Alle patiënten werden onmid dellijk na hun aankomst in het hospitaal inge spoten met serum. Het blijkt mogelijk, dat in sommige gevallen het serum de ziekte-bacillen niet doodt, doch dat zich integendeel nieuwe vergiften vormen, welke den behandelde hoogst ernstig ziek maken, zoo dat zelfs het leven er mede gemoeid kan zijn. Sommige gestellen schijnen tegen de werking van het serum niet bestand te zijn. Dr. Brandon te Pasoeroean is, na met dysenterie-serum te zijn ingespoten, ernstig ziek geworden, zoodat het weinig scheelde of hij had er het leven bij in geschoten. Dat er bij de onderofficieren inderdaad van serumziekte sprake is, staat volgens dr. Terburgh onwankelbaar vast. Bij alle ondesofficieven heeft zich het verschijnsel voorgedaan, dat zij precies op den 13en na de inspuiting zijn ingestort, hetgeen z. i. eiken twijfel buiten sluit. Dr. Terburgh heeft zijn bevindingen in een rapport aan den hoofdinspecteur neergelegd, waarna onmiddellijk aan alle geneesheeren een circulaire is verzonden, met verzoek om hun ervaring te dezer zake ten spoedigste te willen mededeelen> ORDE MOET ER ZIJN. De N. M. Java vertelt: Onze overste is vreeselijk streng op het hoofdhaar van zijn kohorte. Gezegd haar mtig één milimeter lang zijn, misschien nog een kleine fractie van een millimeter langer, doch meer concessies worden niet gedaan. Geen wulpsche haardossen en dichterslokken, doch slechts pupriteinsche korte haren worden op de militaire schedels getolereerd. Orde moet er zijn! En men voerde, zelfs op de wachtparade, een nieuw commando in: „hoedenaf." Dan worden de hoofddeksels gelicht en loert de inspecteur, of ér geen onverlaat met lange haren onder de mannen staat. Aldus de proloog. Eu thans het gebeuren. Er was een reservist, eerst onlangs weer in dienst gekomen. Man, met vrij weelderi- gen baard om het gezicht. En vol knevels en zoo meer van die versierselen. Eén der lagere militaire autoriteiten, die als het ware ëen haar-overtreding rook, op den reservist af. „Zoo, zoo. Wat heb jij daar voor een pagger op je gezicht; man, trek je hielen bij man ennenatuurlijk het hoofdhaar na venant, hé. Man, zet je h'oofddeksel eens af." En de reservist lichtte den hoed. En de inspecteerende zag een schedel, zóó kaal, geheel kaal, dat een glasruit, bij dien hebben op een wonderlijke manier kennis met elkaar gemaakt. Ik zal naar hem toe gaan en hem Donderdag wederzien. Want, als ik eens alleen sta op de wereld (dat niet zeer onmogelijk is, naar de onaangename dingen, die er thuis voorvallen, te oordeelen) is Brij juist de man, die mij zeggen kan hoe ik dan te werk moet gaan. Ik ga bepaald Donderdag naar hem toe. Er is dezer dagen weder iets op handen." Jack kon over 't algemeen slecht raden; maar in dit geval raadde hij goed. Er viel in die dagen werkelijk iets voorl.... HOOFDSTUK II. DE TERUGKEER VAN DEN VERLOREN ZOON. Toen Jack Baregrove-Square bereikte, was het vier uur in den ochtend. De naburige kerkklok sloeg juist dit uur, toen hij zijn eigen huis naderde. Terstond nadat hij ge scheiden was van den heer Marksman, deed het noodlot hem eene van die late, of om juister uit te drukken, een van die vroege naéhthnizen voorbijgaan, die gedurende de enkele morgenuren voor de habitués open staan. Hij had een onwederstaanbaren dorst, en de hik dieni hij in het gezelschap van zijn schedel vergeleken, zwaar behaard mocht heeten. En de inspecteur schrok zich welhaast een aap. Lang dwaalde de wantrouwende blik van den „hooge" van den weeiderigen baard naar den glimmend kalen schedel, argwanend vor- schend of hij tusschen baard en kaalheid, niet een naad zag, waar twee gedeelten van ver schillende hoofden aaneen waren genaaid. Doch de „hooge" zag zoo'n naad niet, en hij bleef kijken als de bekende kip, die in- stede van een ei, een biljartbal heeft gelegd. En toen de hooge den adem had terugge vonden zei-ie vinnig: „Dank je, man!" Waarop de reservist .z'n hoed weer opzette en verdween. AANSLAG OP EEN ARTS TE KOTA RADJA. Repasseerden Woensdagochtend, circa 9 uur, aldus meldt het „Nieuwsblad voor Atjeh" d.d. 26 Juni, trad onverwachts de Europee sche korporaal-ziekenverpleger B. het bureau van den chef van het Mil. Hospitaal alhier binnen. Op de vraag van dr. A. wat hij heb ben moest, bracht hij den dokter plotseling met. een mes, dat hij blijkbaar reeds te- voren in zijn hand verborgen droeg, een stoot toe, die liet achterhoofd van het slachtoffer trof. Deze stoot kwam zoo hevig aan, dat de punt van het mes afbrak en de dokter be wusteloos neerviel. Op het geroep van dr. A. en het gestommel van stoelen, snelde een Am- bonneesch fuselier te hulp, waardoor het erg ste werd voorkomen. De verwonding op zich zelf was gelukkig weinig beduidend. Dr. A. zagen we dan ook reeds den volgenden dag weor als gewoonlijk naar het hospitaal rijden. We vernamen dat de korporaal B. zich reeds voor feiten heeft moeten verantwoorden en dat juist den dag van den aanslag liern zijn degradatie zou worden bekend gemaakt. Niet onwaarschijnlijk, dat deze omstandig heid hem er toe gebracht heeft een slaeut- offer te zoeken en zijn wraak te koelen. De zaak is' in onderzoek. DE MISSIE VAN SURINAME. De „Surinamer" meldt: Heden 17 Juli is het vijftig jaren geleden, dat. de toenmalige Paus Pius IX z.g. de R. K. Missie van Suriname, welke tot dan toe door eenige wereldlijke priesters weri bediend, aan do Hollandsche paters Redemptoristen toevertrouwde. De eerste Redemptoristen met den nieuwen Vicaris Apostoiicus, Mgr. J. B. Swinkels, ook Redemptorist, kwamen het jaar daaropvol gend, 20 Februari 1866, hier aan. Naar wij vernemen, zou dit gouden feest het volgend jaar op waardige wijze dooi* de R. K. Missie gevierd worden. De Hoogeerw. pater generaal der missiona rissen van het H. Hart van Jezus te Rome, heeft benoemd tot overste van het klooster te Canet in Spanje den Zeereerw. pater -J. K. Offermans, die tot nu toe overste was van het missiehuis van het H. Hart te Tilburg. Tot overste van het missiehuis te Tilburg werd benoemd de Zeereerw. pater C. Keu- Iers, professor in de H. Schrift ia het mis- siehvais te Arnhem. MGR. RAHLMANN. Gisterenmorgen heeft Mgr. A. Bahlmann, prelaat van Santa-Ren en titulair Bisschop van Argos, Amsterdam' verlaten, om zich aan boord van de „Tubantia" te begeven waarmede de reis naar Brazilië wordt onder nomen. STOOMVAARTLIJNEN Stoomvaart My. Nederland. Grotius, uitreis, arriveerde 17 Aug. to Port-Said. Karimoen, uitreis, arriveerde 17 Aug. te Onrust. Nias, uitreis, is 17 Aug. Dover gepasseerd. Prins der Nederlanden, uitreis, is 17 Aug. Ouessant gepasseerd. Kon. Ned. Stoomboot My. Fortuna arriveerde 18 Aug. van Rufisque te Rotterdam. Venus, van Carthagena n. Amsterdam, is 17 Aug. Carvoeiro gepass. Pluto vertrok 18 Aug. van Amsterdam naar Swansea. Holland—Amerika Lün. Oosterdijk, van Spezia naar New-York, passeerde 17 Aug. Kaap Palos. Beekber gen arriveerde 18 Aug. van Rosario te Am sterdam. Niéuw-Amsterdam, van Rotter dam naar New-York, passeerde 17 Aug. des nam. 1 uur 50 Seilly. Sloterdijk, van New- Orleans naar Rotterdam, passeerde 17 Aug. 7 uur 5 nam. Dover. Kon. Holl. Lloyd. Hollandia arriveerde 17 Aug. van Amster dam te Buenos Ayres. Tubantia vertrok 18 Aug. van Amsterdam naar Brazilië en Buenos Ayres. Rijnland, uitreis, vertrok 17 Aug. van Rio Janeiro. Rotterdamsche Lloyd. Djehres, uitreis, passeerde 17 Aug. Point de Galle. Sindoro, uitreis, passeerde 17 nieuwen vriend gekregen had, was nog niet beter geworden. „Ik zal eens een droppeltje brandewijn beproeven," dacht hij, en stond hij den rampzaligen ingang van zulk een koffiehuis stil. Hij kon er gemakkelijk en spoedig binnen treden. Hij verliet het met moeite en lang zaam. Maar hij had zijn doel bereikt, zijn liik was beter. Het gebruikte middel werkte echter evengoed in zijn beenen als in zijn maag maar dat was een onbeduidend en natuurlijk verschynsel en volstrekt niet de moeite waard om opgemerkt te worden. Hq was te zeer begaan met dien zonder lingen Marksman, hü leefde nog steeds voort in de herinnering aan het welkome toeval, dat hem in kennis had gebracht met dien vreemdeling, om aan zichzelf te denken, of te bemerken dat zijn tred, toen hy huicv waarts keerde, niet zoo regelmatig was als anders. Dit was eerst het geval toen hij den sleutel uit zijn zak haalde en dien in het slot wilde steken, en toen bemerkte hij ook dat zijn handen hem weinig ten dienste wa ren en dat hij volstrekt niet stevig op zijn beenen stond. Er zqn sommige mensclien wier geest, en anderen wier lichaam dronken wordt van sterke dranken. Jack behoorde tot de laatste soort. Hy was volkomen in staat om alles te begrijpen, wat men tot hem zeide, en wist ook alles wat hp zeide, lang nadat zijn tong Aug. Pcrifn. Wilis, thuisreis, vertrok 17'i Aug. van Port-Said. Stoomvaart My. Oceaan, Patroclus, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Aug. Gibraltar. Kon. Paketvaart-my. Van Neck arriveerde 15 Aug. van Java te Melbourne. VER. TOT VERBETERING VAN DE SCHA PENFOKKERIJ IN NOORD-HOLLAND. Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging heeft hare jaarlijksche premiekeuringen van halfjarige rammen en ooien, geboren onder controle der vereeniging, vastgesteld op Woensdag 1 Sept. v.m. 10 uur te Den Burg, Texel; Zaterdag 25 September v.m. 9y2 uur te Hoorn; Dinsdag 28 September v.m. 9 uur te Purmerend; Donderdag 30 September v.m. 9 uur te Schagen en Zaterdag 2 October v.m. 9 uur te Alkmaar; op de gewone marktter reinen. Uitgeloofd worden 20 premiën a f 10, voor rammen en 20 premiën f 5 voor ooien. De jury zal bestaan uit de heereu: D. de Boer Dz. E. Dz. Govers en D. de Boer Jbz. Leider der keuringen en 1ste plaatsvervan ger de heer J. Sijp Jr., die desgewenscht bereid is bij aankoop voorlichting te geven, 2e plaatsvervanger de heer M. Groot Jz. De keuring wordt zoo geregeld, dat de jury niet weet van wie de dieren zijn. Door het toenemend aantal fokkers onder controle, worden deze keuringen steeds öe- langrijker en bieden zij een uitstekende ge legenheid om zich van fokmateriaal te voor zien. Tijdens de keuring zal de voorloopige uitslag bekend gemaakt worden. GROOT TOONEEL. De steeds wassende belangstelling, weike in Katholieke kringen, het Groot Tooneel in deu laatsten tijd ondervindt, heeft den uit gever Malmberg te Nijmegen op het denk beeld gebracht bij sjijne serie „Tooiieelstuk- keD voor Vereenigingen" en „Gemengd Too neel" nu ook een serie „Groot Tooneel" te voegen. Dat de redactie dezer serie streng zal zijn bij dé keuze der stukken ligt voor de hand. De bedoeling is „Tooneelstukken" te geven, welke inderdaad door breedte van thema-op zet, inhoud en strekking de vergelijking kun nen doorstaan met de producten van het mo dern neutraal theater en aldus voor flinke troepen in aanmerking komen, al liggen zij dan boven de krachten van kleinere tooneel- gezelschappen. Het aanbieden van zulk eene serie tooneelstukken is wellicht het meest afdoend middel om het Tooneel te verheffen en het bezoek aan het bedenkelijk moderne theater te voorkomen. Verschenen zijn „Firma' Ladenstein" (ge mengd, 16 Personen, 9 Heeren, 7 Dames) en „De Rechte Weg" (enkel mannenro leii, 9 personen.) Eerlang verschijnt: „Zijn Weldoe ner" (gemengd, 13 personen, 7 Heeren en 6 Dames). Schrijver van al deze stukken is Lod. v. d. Maasen. DE NEDERLANDSCHE BAANKAMPIOEN- SCHAPPEN. A.s. Zondag 22 Aug. worden op de Amster- damsehe Wielerbaan de Kampioenschappen van Nederland verreden, uitgeschreven door den Ned. Wieier-Bond. Aet programma omvat wedstrijden om het korte afstand-kampioenschap voor elk der 3 categoriën renners: amateurs, onafliankoJijken en beroepsrijders, benevens nog een wedstrijd over 30 K. M. met tandem-gangmaking om het lange afstand-kampioenschap voor amateurs en eenzelfden wedstrijd voor profs en onafhanke- lijken te samen. TOESLAG VOOR S. S.-PERSONEEL. Naar de Msbde uit goede bron verneemt zal de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in de volgende maand aan haar personeel een extra-week bezoldiging uitkeeren. Vérder verneemt het blad, dat in het be gin van het volgende jaar een nieuwe loon regeling in werking zal treden, waarbij o.a. tegemoet zal worden gekomen aan dé wen- schen van het werkplaafsenpersoneel ten aan zien van het stukwerk. WEERBAARHEIDSLOTEN. De Utrechtsche Wissel- en Effectenbaak J. Frijda Lzn. en Co. te UtUrecht en de heer Mr. A. J. Fokker te Leiden zullen stappen doen om te geraken tot een beschermings comité. reeds dubbel sloeg, en zijn stap onvast was geworden. Hij was ten volle bewust dat zijn bezoek in het koffiehuis hem in geenen deele nuchter 'had gemaakt; en wakker genoeg om het belang te beseffen, dat hii had om zon der geraas zijn bed te bereiken, maar was tevens niet bij machte om den sleutel bij ëen eerste poging in bet slot te steken, of het sleutelgat te zoeken zonder tegen het hek te leunen. „Pas op", mompelde Jack, „het is met mu gedaan, zoo ik eenig leven maak. Hier voel de hij gelukkig het sleutelgat en stak er met zijn linkerhand den sleutel in- Daarop open de Ihjj zoo zacht de deur, dat hij er zelf ver baasd over was, trad onhoorbaar binnen, sloot de deur weder en riep ,sti l toen hij vend dat de sleutel een weinig te veel zich hooren liet. Hij luisterde eerst nog, voor hu zijn kaars aanstak. De atmosfeer in huis was warm en duf als men van buiten kwam. Die diepe stilte béven en om hem had iets akeligs, al getuigde zij ook van deugdzame rust en deze werd nog vermeerderd door bet plechtige getik der gangklok, dat met den dag nooit gehoord werd, maar dat hii nu vreeselijk en onbegrijpelijk duidelijk waarnam „Ik zal de deur maar niet grendelen", mom» pelde lüj, „voor ik een...." (Wordt vervolgd.) WIELRIJDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6