BERICHTEN SPORT EN WEDSTRIJDEN UIT DE PROVINCIE i diseemente-rechtbank te Amsterdam; isbenoemd tot substituut-griffier bij de err.-rechtbank te Arnhem, mr. A. Hijmans, advocaat en procureur te 's Gravenhage, te vens waarnemend griffier bij het gerechtst- hof aldaar; is benoemd tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in 't arrondissement Middelburg, ter stndplaats "Middelburg, mr. 0. F. J. Gombault, waarne mend ambtenaar van het openaar ministerie bij de kantongerechten in !het arrondissee ment Almelo, tevens waarnemend-griffier bij het kantongerecht te Almelo, wonende aldaar; is aan mr. F. W. J. A. del Campo genaamd Camp, op zijn verzoek, met ingang van 1 October eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van adjunct-inspecteur van 't Rijks tucht- en opvoedingswezen bij het Departe ment van Justitie. HET ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lo. tot chef eener afdeeling van het door de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" opgerichte informatiebureau voor zieken en gewonden, de gepensionneerde lui tenant-kolonel der infanterie F. J. A. H. Hendriksz en de gepensionneerde kapitein der infanterie met den rang van majoor jhr. B. L. van Spengler; 2o. tot secretaris van den directeur van genoemd informatiebureau, de gepension neerde kapitein der infanterie L. G. J. H. Hendrickx; 3o. tot chef eener onderafdeeling van dat bureau, de gepensionneerde kapiteins van net Ned. Oost-Ind. leger: L. P. F. Sdhdmpf en L. Oberg, de gepensionneerde le-luitenant Ier infanterie met den rang van kapitein C. S. A. Copes van Hasselt en de heeren J. van Stralen, M. C. Sobels en H. B. Stephan. EEN BENOEMINGSKWESTIE. In de Haagsehe Brieven in „De Tijd" wordt de aandacht gevestigd op eene benoeming van minister Treub, waarover denkelijk in de Kamer wel wat te doen zal zijn bij de Be- grootingsdebatten. Schrijver deelt er 't vol gende omtrent mede: Men herinnert zich, hoe een vorig jaar van socialistische zijde is gemopperd tegen de benoeming van een hooggeplaatst mili tair, den heer Roest, tot secretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank. Deze benoeming, met voorbijgaan van de ambtenaren der bank, gaf grond aan het vermoeden, dat bij den minister terecht of ten onrechte bezwa ren bestonden tegen den gang van zaken aan de bank. De omstandigheden hebben ge maakt, dat de heer Roest voorloopig uit den militairen dienst niet werd ontslagen en dientengevolge zijn functie nog niet heeft aanvaard. De Staatscourant brengt nu het zeer onverwachte bericht-, dat de president van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank, die geruimen tijd ziek was, ontslag heeft ge kregen en dat, met voorbijgaan van de beide andere leden van 'het Bestuur, de nieuwe secretaris-generaal, die onder het bestuur stond, tot voorzitter van het bestuur is be noemd. Absoluut niet op de hoogte van de zaken van de bank en geen der personen kennen de, zal ik mij wel wachten een oordeel uit té spreken in dezen. Indien de toestand wer kelijk aan de bank te wenschen laat, indien een vast ingrijpen noodig is, kan men het niet anders dan loveh en prijzen van den heer Treub, dat hij, zonder aanzien des per- socns, gehandeld heeft, zooals hii deed en kan men elëchts hopen, dat hij een gelukkige keuze deed. In de keuze van personen toon de de Minister van Financiën zich niet al tijd een meester. De Minister zal echter wel diep overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om te handelen, zooals hij deed, wil die han deling gerechtvaardigd zijn, waar op die wijze allen beambten in dezen een klap in het aangezicht wordt gegeven. De socia listen zullen echter vooral zich wel ergeren, dat de militairen en daarmede de militaire dicipline hunne intrede doen. OVER ONS MINISTERIE. De schrijver der „Haagsehe Brieven" in 'de Tijd doet opmerken, dat men in parlementaire kringen, speciaal in die, welke het kabinet het naaste staan, niets hoort dan moppeden over het ministerie. Men is schrijft hij ontevreden over den Minister van Landbouw, over dien van Finan ciën, over dien van Oorlog en Marine, ja, over niet één uitgezonderd. De lucht zit dan ook vol electriciteit, die wel eens op zijn onverwachtst tot ontlading kan komen. Ik constateer het feit zonder het te prijzen. Integendeel, het komt mij voor, dat de tijden niet ernaar zijn om het be stand te verbreken, noch om de Ministers door lange en niets beteekenende begrootingsdebat- ten van bun arbeid af te houden. Wij doen m. i. het beste den toestand, waarin wij leven, te ver dragen zonder meer. De tijden zijn niet ernaar een ministerieele crisis uit te lokken. Ik twijfel dan ook of één partij dit zou aandurven. Wie zou trouwens thans de plaats willen innemen van ben, die in bet laatste jaar de verantwoor delijkheid droegen? Van den anderen kant zijn deze Ministers, al hunne persoonlijke eigen schappen ten spijt-, na den oorlog onhoudbaar. Indien er- 'n zuiver liberaal of 'n zuiver xechtsch Kabinet achter de groene tafel was gezeten, zou het trouwens niet anders zijn. De Ministers van thans zijn door omstandigheden, die zij zelve niet in handen hebben, to veel vastgegroeid in den buitengewonen toestand. Zij zijn gewoon ge raakt aan een willekeur en aan een autoritair optreden, die in den buitengewonen tijd duld baar, na den vrede niet mogen worden besten digd. Gebruiken zijn ingevoerd, die in normale tijden door allen als misbruiken zouden worden gewraakt. Er zullen nieuwe menschen noodig zijn, om na den vrede wanneer zal deze komen? schoon schip te maken. Het zou slechts be lemmerend naar twee zijden kunnen werken, wanneer bet Kabinet groote politieke vraag stukken naar voren bracht. Het blljve een cabi net d'affaires zonder meer, dat in deze buiten gewone omstandigheden de zaken gaande houdt. Indien het daarin slaagt en ons land in Vrede jdoor deze stormen heenvoert, dan heeft het ver diensten genoeg vergaderd. Ik' vrees, dat van pze toeschietelijkheid men alleen het bestaan |al ontdekken bij de rechterzijde en dat vooral Ie linkerzijde amok zal maken. BELASTING EN GEMOBILISEERDEN. De Raad der gemeente Berkhout (nabij Hoorn), heeft besloten aan alle militie- en land- weerplichtigen (22 in getal), die gemobiliseerd zijn en wier geschat inkomen 550 of minder bedraagt, hun aanslag in de gemeentebelasting voor dit jaar kwijt te schelden. KEURING VAN FILMS. Te den Haag is door den Burgemeester ge ïnstalleerd eene commissie die, ingaande 1 Sep tember, tot taak zai hebben het keuren der films voor lichtbeeldenvoorstellingen, die voor kinde ren bestemd zijn, MR. TROELSTRA. De toestand van Mr. Troelstra is vooruit gaande. Hij zal zich ia het begin van Septem ber tot verder herstel van gezondheid naar Zwit serland begeven. HET KOLENVRAAGSTUK. Gisteren is te den Haag gehouden de aan gekondigde vergadering der Nijverheidscommis sie met bij het vraagstuk der kolenvoorziening geïnteresseerden. De Minister van Landbouw enz. hield ter opening der vergadering eene rede, waarin hij deed uitkomen dat hetdoel der vergadering alleen is een klaar beeld te geven van wat de verbruikers van steenkolen van de werking van het kolenbureau hebben ondervonden en van wat zij voor de toekomst wenschen. Hij verklaarde verder dat hei steenkolen- bureau, ofschoon formeel zeker geen Regeerings- bureau, toch steeds het volle vertrouwen van de Regeering heeft gehad en nog heeft, en dat de Regeering geen maatregel zal nemen, ten gevol ge waarvan, het Bureau zou worden opgeheven, tenzij blijkt, dat de verbruikers, in meerderheid van het Bureau niet gediend zijn en de verant woordelijkheid aanvaarden voor eene andere regeling zonder het Bureau. Bij alle critiek op het bestaan zelf of de fun damenteel organisatie van het Bureau dient men dit dus in het oog te houden, zeide hij, en ik wil er dan ook de bijzondere aandacht van de Nijverkeidscommissie op vestigen, dat ik alleen dan iets wil doen of wil nalaten, wat tot ontbinding van het Kolenbureau zou leiden, wanneer de Nijverheidscommissie niet alleen haar besliste ontevredenheid over het bureau uit spreekt, maar mij tevens de regeling aangeeft met welke zij wel zou kunnen medegaan. Na heel wat gedachten wisseling wenschte de Minister van Landbouw enz. de meening der vergadering te weten aangaande het voortbe staan van het kolenbureau. De heer Stork meende, dat de vraag niet duidelijk is gesteld. Het gaat er toch om, of het bureau in zijn tegenwoordige samenstelling zal worden gehandhaafd. Natuurlijk kunnen de minisier en het kolen bureau over wijziging in de samenstelling van liet bureau te rade gaan. Maar meenen zij, dat het bureau onveranderd moet blijven, dan zal men daarmee tevreden moeten zijn. De Minisier beaamde dit, zich tevens volle vrijheid voorbehoudende, hoe te handelen naar aanleiding van den uitslag der stemming. Na nog eemge besp.'eking werd overgegaan tot stemming. Tegen stemde (persoonlijk) de voorzitter der vereeniging van kalkzandsteen- fabrikanten. Eenigen verklaarden geen stem te kunnen uitbrengen, omdat zij geen mandaat hadden. De overgroote meerderheid der vergade ring beantwoordde 's ministers vraag in beves tigenden zin. Prof. de Vooys vroeg goedkeuring van de be noeming van de aangesloten importeurs en de Limburgsche mijnen (ook de mijn Oranje-Nas- sau die tot nu toe niet aangesloten was) tot leden van de kolercommissie, die het recht heb ben tot bijwoning van alle vergaderingen van het kolenbureau. Onder applaus werd de gevraagde goedkeu ring verleend en de vergadering daarna ge sloten. 6 Naar men meldt, is de voorzitter van het kolenbureau, prof. de Vooys, gisteravond naar Engeland vertrokken met een regeeringsop- dracht in zake den import van Engelsche- kolen, welke aangelegenheid hij zich voorstelt te rege len in samenwerking met den heer van Vollen hoven, lid van het N. O. T.-bestuur, die zich in verband met deze aangelegenheid reeds in En geland voor de N. O. T. bevindt. Een mislukte inbraak. Zaterdagavond laat hebben inbrekers getracht binnen te drin gen in een perceel aan de Rentinckstraat te den Haag. Zij probeerden met een looper de voor deur open te krijgen, doch de valsche sleutel bleef in het sleutelgat steken. Toen de bewo ners, die dien avond afwezig waren, hun woning wilden binnengaan, kwamen zij tot de minder aangename ontdekking dat het slot van de voor deur weigerde, zoodat zij genoodzaakt waren door een der ramen het huis binnen te gaan. Vreesolijk! Te Edam is, al spelende, te water geraakt en verdronken: de 7-jarige O. W. H. De vader van den aardigen jongen is, als landweerpliclitige, te Edam in garnizoen. Zijne moeder was daar met het knaapje, tijdens diens vaeantie, eenige dagen komen doorbren gen. De gemeente is onder den indruk van het droevige geval. ""■Bloedvergiftiging. Van de haringsvischerij ia te Vlaardingen binnengekomen het logger-, schip V. L. 187, schipper J. Westerduin, van de reederü der fa. Van der Vlis Co., medebren gende het lijk van den schepeling Dirk Taal, uit Scheveningen, die op de Noordzee bij het over boord zetten van een haai, welke in het net zat, met de pink in aanraking was gekomen, met een tand van de haai, waardoor bloedvergiftiging ontstond, als gevolg waaraan Taal twee dagen daarna is overleden. De 43-jarige man was ge huwd en vader van twee kinderen. Ernstige vechtpartij. In den nacht van Zondag op Maandag kregen eenige burgers uit Scheveningen in een bierkelder aan het Gevers Doijnootplein twist met een paar militairen. Nadat de ruziemakers uit de inrichting waren verwijderd, werd de twist op straat voortgezet en kwam het tot een vrij ernstige vechtpartij. De militairen begaven zich naar een tob kazer ne ingerichte school en kwamen gewapend daaruit. Een hunner schoot een geweer af in de lucht; de ander dreigde met de bajonet. Een der burgers werd in de kazerne opgesloten. Een of ficier maakte een einde aan den twist en deed de soldaten in de kazerne terugkeeren. VeMronken. Een politieagent uit Rotter dam, J. de Rijk, die zich gisteren, bjj het baden aan het strand voorbij den vuurtoren te Scheve ningen, waar hij zich een uitstapje met vrouw en kinderen bevond* te ver in zee had gewaagd, is gistermiddag verdronken. Toen men er in slaagde hem weer aan land te brengen, waren de levensgeesten reeds geweken. Dure kippen. Men schrijft uit Duten aan de Geld.: De veehouders maken dit jaar goede za ken, maar ook de kippenhoudens hebben geen klagen. Ten eerste zijn de prijzen der eieren zeer hoog en bovendien worden voor de jonge kippen enorpi hooge prijzen be steed. Voor eerste broed 1915, waarvan de meeste dus nog niet aan den leg zijn, wordt zelfs tot ruim 2 gulden per stuk betaald. Een ernstig ongeluk. Te Delft is de glasblazer V. op bet station der H. IJ'S. M. bij het instappen, terwijl de trein in bewe ging was, tussehen de treeplank en het per- rpn geraakt. Inwendig ernstig gekwetst is hij naar het gasthuis aldaar vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Moord? Onlangs is te Rotterdam een zeeman beroofd, naar iemand, die niets van den buit bad gekregen, aan de politie heeft medegedeeld. Men had den man o.m. zijn verlakte schoenen afgenomen. Thans ie uit de Koningshaven het lijk opgehaald van een zeeman A. J. D. Daar pp dezen geen schoe nen werden bevonden, wordt vermoed! dat dit het lijk van den beroofde is. Uit ver klaringen van verschillende personen bleek, dat D. verlakte schoenen bad aangehad* dat men hem gevolgd door drie mannen in de Boompjes heeft zien loopen en dat men hem ook met drie mannen in een nis op de Wil lemsbrug heeft zien zitten. Ingevolge deze verklaringen zijn drie personen aangehou den. Levensgevaarlijke verwonding. Zondag avond ontstond te Woensel tussehen eenige burgers, en eenige militaire een hevige twist, met het gevolg, dat een drietal militairen levensgevaarlijk werden verwond en in het gasthuis te Eindhoven moesten worden op genomen. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. PERSONALIA Bij het toelatingsexamen voor de Tech nische Hoogeschool te Delft zijn geslaagd de heeren G. F. J. Kervel en W. de Groot, beiden van hier. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men Hoofislacte mej, J. W. Gerhards van hier. Te den Haag is geslaagd voor het examen Boekhouden (M. O.) huisacte de heer J. H. Textor van hier. Mej. J. O. C. Postma, scheikundig-in genieur, leerares aan de H. B. S. voor meis jes alhier komt voor als nummer 2 op. de voordracht voor tijdelijk leerares in de wis kunde aan de H. B. S. voor meisjes te den Haag. JUBILEA AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. de Centrale Werkplaats 11. IJ.. S. li. in dienst traden: den lsten P. Geervliet, D. Klinkenberg en H. Huisman, den llden Slijper, den 12den H. Vermeulen, den 15den B. van Brussel en den 28sten W. Kuipers. KUNST TE HAARLEM. Onder bovenstaanden titel begint den heer A. W, Weissman in „Architectura" van deze week een artikel, hetwelk in hoofdzaak is bewerkt naar de voordracht welke deze heer heeft gehouden bij gelegenheid van de uit reiking der onderscheidingen in den laatsten gevelwedstrijd. De schilderkunst maakt groo- tendeels onderwerp der beschouwingen uit. GEMENGD KOOR „POLYHYMNIA". Dit koor herdacht Zaterdagavond ia be sloten kring met haar Directeur, den heer K H. Kcrkhoff en een goring aantal genoo- digden in de bovenzaal van het Café-Res taurant „de Karseboom" haar 15-jarig be staan. Het geanimeerde feest werd door den heer Zonneveld a's voorzitter der vereeniging ge opend, die in een korte rede een overzicht gaf, wat Polyhymnia van haar bestaan ai' tot den huidigen dag had medegemaakt, en daar- bjj; vooral huldigde den heer Jac. Ros, .een der oprichters en jarenlang secretaris van het koor. Do avond werd .verdef gezellig doorge bracht. EEN BEEN GEBROKEN. Zaterdagmiddag wilde te Heemstede de 61- jarige P. B. de L. wonende in de dr. Leyd&straat 16 in het Schoterkwartier, die toch al niet vlug ter been is, uit de inbeweging zijnde stoom tram HaarlemLeiden springen met een mand met bloemen aan den arm. De man moeBt het duur bekoopenHij viel en brak het linkgfbeen even boven den enkel. Per brancard werd de L. naar het Diaconessenhuis alhier overgebracht. Voor vele bewoners uit het Schoterkwartier is de ongelukkige een bekende, daar men hem lederen Zaterdagavond in de Cronjéstraat kon vinden ventende en roepende met zijn. bloemen die hij als altijd uit Heemstede, waar hij werk zaam is, meebracht. EEN LIJK OPGEHAALD. Gisterochtend omstreeks 6 uur is uit het Spaarne nabij; de booten van Bus opgehaald het lijk vari den 41-jarigen boerenarbeider H .H. uit de Haarlemmermeer. Men vermoedt dat de mail gisterenavond in dronkenschap is te water geraakt of daarin is gevallen, toen hij zich op, een boot vaif Bus wilde begeven om daar te gaan slapen. Het lijk is per brancard naar het gt. Elizabeths .Gasthuis vervoerd, HET AUTOMOBIEL-ONGELUK TE HEES, In zake 't automobielongeluk te Hees, waarbij een chauffeur uit Haarlem, J, Was- senburg van hier ernstig werd gewond, wordt nader gemeld, dat W.' Zaterdag goed bij kennis was en dat als er zich geen bijzondere, complicaties .voordoen, hij iweTherstellen zal, daar de kwetsuren öp. zich zelf niet doodelijk zijn, BURGERLIJKE STAND. Getrouwd 23. Aug.: H, IJ. M. Bekkers en H. J, Kerstens. Geboren; 22 z, van FA. J, Kruijff—Baars; z. van Q. v. d. La.nJongkind; 23 Aug. d. van C. C. Cassee—de Jong; 21 Aug. z. van D. Mok Benninga; z. van M. W. Lacet—Ego; 22 Aug. z. van G. Klijn—Tuinman 21 Aug.- d. van A. K. v. Konijnenburg—Hüppeden22 Aug. d. van G. W, G. BruinHarren; 20 Aug. z van B. Daniëls—Bosma. Overleden: 22 Aug. C. J. Appeldoorn, 42 jr. Barendsestraat; 21 Aug. J. Eden 62 jr., Raam- vest; M. C. Thomas Dekkers, 83 jr. Koksteeg; 22 Aug. E. N. Schüssler 60 jr. Hazepaterslaan 20 Aug. L. Dekker, 70 jr. Voortuigstraat; 23 Aug. H. H. Sunder, 61 jr. Gasthuisvest, BINNENLAND „TELEGRAAF-VERHALEN OVER HET BANKROET VAN DUITSCHLAND, Men seint ons: Het dagblad „De Telegraaf", welks rela ties met de geallieerden bekend zijn, brengt een sensatieberichtje uit.... Genève, over een conferentie, die vóór de jongste Rijks dagzitting gehouden zou zijn door. den Rijks kanselier met ministers, politieke leiders en invloedrijke personen, om „hun de situatie uiteen te zetten en aan te sporen een ver standige bezadigdheid aan den dag te leg gen. De conferentie was zoo heet het druk bezocht; tot de afwezigen behoorden Bass-erinan en Tirpitz. Wij geven hier het verhaal: „De minister van Financiën zette volgens dit bericht den genoodigden uiteen, dat de nieuwe bmnenlandsche leening de Duitsche financieels bronnen absoluut zal uitputten en dat een vermeerdering van de uitgifte van schatkistbiljetten door de Reichsbank een volledig failliet zal ten gevolge hebben, dat het daarom noodig is een eervollen vrede voor te bereiden. „De kanselier constateerde het grooter wor den van de verschillende moeilijkheden en gaf den genoodigden den raad om hun in vloed aan te wenden, ten einde in den Rijks dag en Eet land de oorlogszuchtige neigin gen en de expansie-politiek tegen te gaan en zorgvuldig vredesvoorwaarden voor te be reiden, die voor den Vierbond aannemelijk zouden zijn. Een diepen indruk maakte op de aanwezigen het rapport van Dernburg over de stemming in Amerika en andere neutrale 6taten. „Generaal von Moltke verklaarde, dat bij het volkomen met den Rijkskanselier eens was en voegde hieraan toe, dat alleen zij, die niet op de hoogte van den toestand waren konden hopen op de mogelijkheid, dat Rus land volkomen verslagen zou worden. Niet tegenstaande deze zoo gezaghebbende ver klaringen wenschte de conferentie geen mo tie aan te nemen, waarhij in den Rijksdag geadviseerd werd, gematigdheid en beza digdheid te betrachten. >,De Rijkskanselier verklaarde hierop, dat, wanneer de meerderheid van den Rijksdag een onverzoenlijke en chauvinistische hou ding zou aannemen, hij zijn ontslag zou moe ten nemen, daar hij niet de verantwoorde lijkheid voor het noodlot van Duitsehland wilde deelen." (Wij teekenen bij dit sensatieverhaal, waarvan ons ook de bron al heel onzuiver toe schijnt, alléén aan, dat de Rijkskanselier dan in de vergadering van den Rijksdag-zelf vol komen liet tegenovergestelde zou hebben verklaard van wat li ij in die z.g. geheime conferentie zeide, hetgeen natuurlijk niet aannemelijk is. Red.) EEN MIJN AANGESPOELD. Men meldt ons uit Den Helder: Zondagmorgen is alhier tegen den Zeedijk een mijn aangespoeld. Te kwart-over-twaaif in den middag is de mijn achter een marine- stoombarkas liet Marsdiep opgesleept en al daar tot ontploffing gebracht. BUITENLAND. DE U-OORLOG. LONDEN, 23 Aug. Het stoomschip „Daghis- tan" is tot zinken begracht. De bemanning werd gered. De Engelsche stoomschepen „Carters- well" en de „Windsor" zijn gezonken. De be- manningen werden gered. Het Engelsche stoomschip „Wiliam Dewson" is in de lucht ge vlogen. WILNA BEDREIGD'. BERLIJN, 23 Aug. (S-eorr.) Op last van den militairen bevelhebbr in het district Wilna, is aan het volk per aanplakbiljetten medegedeeld, dat een bezetting van Wilna door den vijand, voor zeer waarschijnlijk moet worden geacht. De restanten van par ticuliere bezittingen en verder alle nog voorradige metalen, paarden, runderen, hui den enz. moeten direct oostwaarts worden weggevoerd. De bevolking wordt tot kalmte aangemaand, omdat voorloopig geen vluch telingen per spoor kunnen worden vervoerd. DE STRIJD BIJ BREST—LITOWSK. BERLIJN, 23 Aug. (Corr. S.) De Lokal- anzeiger verneemt uit Polen, dat sedert eenige dagen de groote en scherpe gevechten rond Brest-Litowsk meer en meer het karak ter aannemen van een geweldigen veldslag, over de geheele linie. De vijand hield met belangrijke krachten stand, waardoor het voortdringén der centralen wel niet opge houden werd, maar toch vertraagd kon wor den. Het blijkt dat *de Russen een insluiting van Brest-Litowsk zoo lang mogelijk willen ophouden. Of zij het echter op een van Fran- sche zijde aangekondigde besli&senden veld slag zullen laten aankomen, is nog lang niet zeker. Mogelijk blijft het, dat onverwachte moeilijkheden bij het aftochtstransport naar het Oosten, de ter plaatse aanwezige krach ten tot wanhopig standhouden zullen nopen. De centralen blijven nog steeds opdringen, zij het in een langzaam tempo, aan weers zijden van den Bug, ten zuiden en ten wes ten der vesting. Ten noorden hebben het le ger van aartshertog Ferdinand en de groep Koewess. met de Duitsche troepen, de spoor lijn Wysoko—Litowsk tot aan den Narew, ten noorden van Bielsk, overschreden. ATHLETIEK. H. B. S. wint hot kampioenschap voos voetballers. Te Botterdam zijn de'wedstrijden' voortgezet om het athletisch kampioenschap voor voetbal lers. Jur Haak van „Haalem" was één 'met Hoog springen met aanloop (1.65 M.) Grijseels verbe terde het record 800 M. hardloopen dat op 2 mm. 67 sec. staat, door er 2 min. en 5 2/5 sec. over te doen. Met 110 M. hindernis was Haat tweede/; met speerwerpen derde en Schravendiji (Haarlem) vierde. De estafette bracht diskwall fieaties, gevolgd door een protest, waarvan hei slot was, dat de R. S. en G. V. Rotterdam eerste was, en Haarlem vierde, in 50 1/5 sec. Het aantal eindpunten was over den wed strijden: H. B. S. 24, R. S. en G. V. 23, Quick 21 Haarlem 14, U. D. 10, Sparta 4, Fro Patria 2, en Vitesse 1. Met de in Amsterdam gemaakte punten ver kregen de clubs: H. B. S. 39, Haarlem 31, R. S. en G. V. 30, Quick 25, U. D. 22, Vitesse 11, Spar ta 8, en Pro Patria 2 punten. D. F. O. en D. E. O. welke gisteren niet uitkwamen, hadden in Am sterdam ieder 1 punt verworven. Athletisch kampioen voor voetballers is dus H. B. S. Den Haag met 39 punten. CRICKET. Rood en Wit wint den Telegraafbekcr, Te Den Haag maakte Rood en Wit gisteren tegen V. R. A. in den eindwedstrjjd van den Te- legraafbeker, 302 voor 61 V. R. A. antwoordde met 98 en Bood en Wit won den beker met 204 runs. Haarlem verliest van Ajax. Om het kampioenschap van de geheelo twee de klasse maakte Haarlem tegen Ajax (Leiden) 63 en 64. Ajax maakte echter 74 en 112, zoodat de Haarlemmers met 59 runs verloren. Rood-Wit II wint. R. en W. II (87 en 143) won van V. R.'A. II B (107 en 78) met 45 runs. Albion geeft gewonnen. V. V. V. behaalde een papieren overwinning op Albion, dat den wedstrijd gewonnen gaf. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERLIEDE c. a. Geboren: D. van J. H. Mensink en E. H. van Deelen. D. van S. R. ter Metz en M. C. Lokerman. Z. van H. A. Koevoets en G. de Veer. Z. van K. Dekker en A. M. Kroon. Ondertrouwd: J. J. N. van Laer en C. v. d. Pol. Getrouwd: J. Th. van Splunter en H. C van Wieringen. VELSEN. Ondertrouwd: D. Leijen en C Blok. F. van der Veen en N. van Stipriaan. P. Slikkerveer en C. van Leeuwen. H. J. Kinders en K. Meuldijk. Getrouwd: J. Baak en M. P. Hamers. H. J. van der Kolk en C. A. Piepers. GeborenD. van E. A. Noortman-Plaals. Z. van I. van Os-van Tol. D. van E. Nieste- van Wijngaarden. Z. van D. Tilarski-Krul. Z. van L. Schmidt-Alders. Z. van D. van Zonderen-Verschoor. D. van P. van Vuuren- Min. D. van G. van Slooten-Snijders. D. van J. Korf-van Slooten. Z. van J. E. Bijl- Tack. D. van E. J. Koster-Meerdink. D. van A. de Vlugt-Hemrica. D. van F. Gorter- Smakmann. Z. van G. Versluis-de Jonge. D. van J. L. Breggeman-Smit. Z. van A. de Jong-van der Plas. Z. van C. H. Kossen- NOORDWIJKERHOUT. Geboren: z. van N. Kemp en M. G. Kol. z. van L. .Wijnands en F. G. v. d. Weijden. Gehuwd: L. Hoogenboom en J. de Kan. Overleden: S. van der Klauw echtg. E, van Steijn 65 j. J. Wokke 36 j. (St. Bavo), SCHOTEN. Getrouwd: J. H. van der Horst en A. C. Hoogland. Geboren: d. van G. H. G. GootjesLeem» horst. z. van J. H. de Zwart—Duijser. Overleden: D. Houtgraaf (m.) 61 j. P. J. M. Hi. van Ouyck (v.) 65 j. NOORD WIJK. Geboren: 16 Aug. d. van J, ,W. Slats en J. H. Dobbe. z. van B. Kamstra en T. .Velding, te Franeker, tijdelijk ftlhicr ALKMAAR. Ondertrouwd: 19 Aug. O. H, Kroon en A. Kooijman. G. Oloeck en J. M. J. Keuzekamp. J. de Korver en O. E. van der Kamp, J. O. van Gijsen en M. E. A. van der Klei. J. .W. M. Druiven en M. E. A. van der Kroon. W. Iiop. en G. Jongebloed. J. Dik en G. Phaff. C. W. de Boom en E. Stam. A, .Sluiter pn J, Hooijer. B. O. Vogels en JBogaerts. Overleden: 19 Aug. J. Baars 50 jaar. LISSE. Geboren: d. van A. Duivenvoorde en M, Schrama. z, van li. O. Karstens en M, J. Slagt. Overledenr M, Opdam, echtg. van li. Kos ter, 37 1. H. F. Bieelen, 15 dagen. HILLEGOM. Ondertrouwd: A. J7 van der Wiel en A. van Trigt. Getrouwd: W. Spoor en A. W. Pruijssers. 1 G. J. Jans en T. Spanheim. G. Vreeken en J. Spanheim. Geboren: D. van T. Griekspoor-de Groot. Z. van J. W. Granneman-Reneman. D. van J. C. Rusman-Kroone. Z. van M. A. v. d Berg-Out. D. van A. D. P. Bruinenbefg- van Suijlichem. D. van J. van der Zee-van der Meer. WORMERVEER. Geboren: Neeltie, d. van W. Huisman en A. Bakker. Michlel, z. van J. Hillenius en J. Pels. Ondertrouwd: S. Jaapies en S. Boekman. Getrouwd: J. J. Boot en H. H. Visser. D. de Jager, van Zaandam, en M. Minnesma. Overleden: Lijsje Zwart, geh. met J. Sint, 54 j. Johan Frederik Wulff, ongeh., 26 jaar. ALKMAAR. Overleden: 20 Aug. O. Diemecr, 29 j„'wonende te Egmondbinnen. 21 Aug. J .Stoppelsteen, 77 jaar. HAT,FWEG. R. K. Volksbond. Zondagavond hield de afd. van den R.-K. Volksbond alhier eene algemeene vergadering. jSfa de opening door den voorzitter, werd be handeld da brandstoffen-circulaire der V. V. C. Zij, dip hun brandstoffen daarvan willen be trekken, kunnen zich uiterlijk nog a.è. Zondag hij den secretaris der afd. aanmelden. Het tweede punt der agenda, de oprichting van een coöperatieve spaarfonds, werd op zeer duidelijke wij ze, do or den heer Letschert toege licht, terwijl staande de vergadering al reeds velen zich opgaven. De Eerw. Adviseur besprak daarna het nut van deelneming aan de gesloten retraite en spoorde de aanwezigen aan, die nog geen lid waren der Retraite-club, toe te treden- In de maand September hopen den dag te her denken dat zij voor 2& jaar in de draaierij aan Raspoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2