1 Landbouw en Visscherii TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE UIT LISSE e.o. UIT DE ZAANSTREEK KERKNIEUWS STADSNIEUWS BEPROEVING VAN GREPPELPLOEGEN. nieuwe uitwisseling, van invalide gevange nen zal plaats vinden op 25 en 26 Aug., 6 en 7 October en daarna op den 6en en 7en van elke maand. De beslissing of de gevangenen werkelijk ongeschikt voor verderen dienst zijn, ij geheel overgelaten aan de regeering, die de gevangenen houdt. Een dergelijke overeenkomst is. naar wij reeds meldden, ook getroffen voor het terug- keeren van burgers, die niet voor den dienst geschikt zijn. Een duel uitgesteld tot na den oorlog. Het Italiaansche Kamerlid Bruno di Belmonte en de hoofdredacteur van de Corriere di Ca- tauia hadden tengevolge van een heftige perspolitiek besloten met elkaar te duellee- ren. Toen de twee tegenstanders op de kamp plaats waren aangekomen, wees 'n wederzijd- scbe vriend hen op het verkeerde van bun handelwijze, daar zij beiden hadden verzocht dienst te mogen nemen in het leger. Voor deze redeneering zwichtten zij en kwamen dientengevolge overeen, het duel uit te stel len tot.... na den oorlog!.... Russische scüeepsbestelliugen in Japan. Naar „Birshewtija .Wjedomosti" meldt, heeft de Russische Maatschappij voor Han- 'del en Stoombootdienst in Japan acht eerste klas personenbooten besteld voor den dienst van Odessa naar de Krim en den Kaukasus. Dji is de eerste keeiy dat Rusland schepen Lbesteld in Japan. Èen speciale commissie die naar Japan trok, heeft vastgesteld, op welk eene hoogte de scheepsbouwtechniek in Japan stond. Dat is inderdaad wel een ommekeer. Tot lieten de Zuid-Russische dat medewerking van een Engelsidbi lteger en het zenden van een expeditiekorps naar 't vasteland door de militaire autoriteiten van beide landen reeds besproken was. Moe ten wij dus altijd nog vreezen, dat Engelsche soldaten in België oprukken om ons in de verdediging onzer neutraliteit daardoor te helpen, dat zij die vooraf compromittéeren." Duidelijker kon niet worden uitgesproken, dat ook de Belgische regeering er zich van bewust was, dat de landing van Engelsche troepen, in overeenstemming met de Fran- scbe regeering slechts tot voorwendsel had, bescherming der Belgische neutraliteit. Dat deze bekentenis juist uit den mond van ba ron Beijens komt, heeft wel een komischen bijsmaak, omdat de tegenwoordige Belgische minister van buitenlandsche zaken onlangs in de „Revue des Deux Mondes" in een ar tikel over België's neutraliteit een pleidooi ten beste gaf over de onschuld van dit land. voor den oorlog maatschappijen hare schepen in hoofdzaak in Engeland en voor een deel ook in Duitsch- land, met name in Stettin, bouwen. De U-oorlog. Het Engelsche stoomschip „Silvia", de trawler „Commander Boyle" en een Engelsche vischkotter zijn in den grond geboord. Het mijnwerkersconflict in Zuid-Wales. In het rapport van minister Rnnciman, dat thans is verschenen, wordt gezegd, dat de verdere conferenties van Runciman met ver tegenwoordigers der mijneigenaars en mijn werkers hehhen geleid tot een wederzijds goedgekeurde overeenkomst op de meeste punten. Betreffende de overige wordt aange drongen op scheidsrechterlijke beslissing in geval van latere geschillen. Aan geen van heide kanten zullen de contracten opgezegd worden, tenzij het ingrijpen der verzoenings raden niet tot een overeenkomst leidt. Wat echter zekere vooretellen betreft, zegt de mededeeliug verder, daaraan kan niet wor den toegegeven in den tegenwoordigen tijd, met het oog op de bestaande omstandighe den en de abnormale cisehen, die gesteld worden aan de opbrengst der kolenmijnen; HET ENGELSCHE GEVAAR VOOR DE KLEINE STATEN. BERLIJN, 24 Aug. De „Norddeutsche" heeft zijn reeks artikelen geëindigd over de in de Belgische archieven gevonden versla gen van de Belgische gezanten. De thans gepubliceerde documenten loopen over den tijd van 7 November 1913 tot 2 Juli 1914; zij beginnen met een karakteristiek van de po litiek van Grey en eindigen met de verwach ting uit te spreken, dat Rusland zich niet zal plaatsen aan de zijde der koningsmoor denaars van Serajewo. Alle tusschen heide data liggende gebeur tenissen, de bemoeiingen der Entente-mo- gendheden om Duitschland en zijn Oosten rijke ch-Hongaarschen bondgenoot in te slui ten en de Triple-Entente uit'te breiden door aansluiting van mogendheden van den twee den rang en zich zoowel te land als ter zee een overmachtige positie te scheppen tegen over de geïsoleerde centrale staten, dit al les werd door den Belgischen gezant met be zorgdheid nagegaan. Graaf Lalaing, Belgisch gezant te Lon den, is er niet over in twijfel, of in het po litieke program van Grey ligt een gevaar voor de kleine staten. Naar aanleiding van de actie der Fran sche politieke groepen-Ribot, die 'ijveren voor den driejarigen dienstplicht, schrijft baron Guillaume 16 Januari 1914; „Het lijkt mij toe, dat wij meer belang er hij zonden hebben, de politiek van Caillaux, der radi calen en radicaal-socialisten. Poincaré, Del eassé, Millerand en hun vrienden waren het, die de nationalistische, militaire en chauvi nistische politiek uitgevonden en in toepas sing gebracht hebben. Zij vormt een gevaar voor Europa en ook voor België. Daarin zie ik het groote gevaar, dat heden den vrede van Europa bedreigt, niet echter, dat ik recht heb aan te nemen, dat de Fransche regeering van plan is den Europeeschen vrede te verstoren ik geloof eerder het tegendeel maar omdat de houding van het kabinet-Barthou de militaire neigingen van Duitschland nog heeft doen toenemen." Na den val van Barthou schrijft Guillaume 10 Maart 1914: „De omstandigheid, dat Poin caré zich gedwongen zag de regeering aan Caillaux op te dragen, terwijl hij ze in naam aan Doumergue toevertrouwde, heeft hem zeer ontstemd. Hij zag daarin eên mislukking van de militairistieche en van de nationa listische politiek, die hij stelselmatig volgt reeds sedert den dag, dat hij als minister president aan 't hoofd der regeering was gesteld. Mèt Deleassé, Millerand en" eenige anderen predikte hij onophoudelijk het po litieke en militairistische herstel van Frank rijk in vereeniging met een nauwere aan sluiting aan Rusland. Hij ging als minister president naar St. Petersburg, binnen eenige maanden zal hij als president der republiek opnieuw daarheen gaan. Hij heeft onlangs Deleassé daarheen gezonden, die de missie had om met alle middelen en weldaden het Franseh-Russisch bondgenootschap te ver sterken en het groote Czarenrijk te overre den om zijn militaire toebereidselen uit te "breiden." Betreffende het bezoek van het Engelsche koningspaar te Parijs, toont baron Beyens (de Belgische gezant te Berlijn) in een tele gram van 24 April uit Berlijn, dat de invloed van Iswolski op de Fransche politiek zelfs den heer Camhon lastig wordt. Hii spreekt de hoop uit dat de intrigeerende diplomaat spoedig wordt vervangen in Londen. Van 't grootste belang is echter een opmerking in het rapport, of ingeval van een Franseh- Duitschen oorlog Engeland aan de zijde van (Frankrijk zal staan. „Wij hadden het bewije DE ITALIAANSCHTURKSCHE OORLOG EN HET VATICAAN. MILAAN, 24 Aug. (Part.) De oorlogsverkla ring van Italië en Turkije heeft eenige onge rustheid in het Vaticaan veroorzaakt, wegens het groote aantal personen tot godsdienstige orden en vereenigingen behoorende die zich in Palestina bevinden, terwijl het patriarchaat van Jerusalem en de bewaking van het heilige graf thans geheel in handen der Turken zijn. Even wel maakt men zich niet al te bezorgd, waartoe ook de aanwezigheid van dén Pauselijken ge zant, monseigneur Doled in Konstantinopel veel bijdraagt. Ook vertrouwt men op de medewer king van de Regeering der Vereenigde Staten van Amrika, die de bescherming der belangen van de Italiaansche burgers in Turkije over genomen heeft. De gezant der Vereenigde Sta ten. Nelson Page had gisteren in de eonsulta een lang onderhoud met den Minister van Buitenlandsche Zaken Sonnino. ITALIË EN TURKIJE. BERLIJN, 24 Aug. (Part.) De „Lokal An- zeiger" verneemt uit Genéve dat Italië voor zijn poging tot medewerking Adalia en Klein-Azië tot uitgangspunt zal nemen. Ten opzichte van Smyrna zou de generalissimus Hamilton nog geen beslissing hebben genomen, aangezien de houding van Griekenland nog niet vaststaat. WARSCHAU ONDER DUITSCH BESTUUR. BERLIJN, 24 Aug. (Part.) Uit Warschau wordt gemeld: De stad is spoedig gewend ge raakt aan de nieuwe verhoudingen. De orde is nergens verstoord, de burgermilitip neemt haar dienst waar evenals de overheden, die zich al leen van de Poolsche taal bedienen inplaata van de Russische. Het verkeer is weder normaal ge worden en de bevolking gehoorzaamt gewillig aan de bevelen der overheid, die in de Duitscbe en Poolsche taal worden bekend gemaakt. Naar enkele bladen uit Warschau verder be richten is de spoorweg WarschauWeenen weder in zoovérre hersteld, dat diensttreinen kunnen loopen, terwijl men lioopt, dat spoedig 't verkeer van Warschau met omliggende plaat sen zal kunnen geschieden. Naar het westen wordt reeds postverkeer onderhouden.' Het verkeer tusschen Warschau en de aan de overzijde van den Weichsel gelegen voorstad Praga wordt door veeren onderhouden, waar van door de bevolking druk gebruik gemaakt wordt. In de Russisch© Staatsbankgebouwen zal, naar men zegt, een filiaal der Duitsche Rijksbank worden geopend. DE SPOORLIJN UITHOORNNIEUWERSLUIS. Naar de „Msb." verneemt zal de spoorlijn Uit hoornNieuwersluis a.s. October niet geopend worden, doch is door de Holl. Electr. Spoorweg- Mij. bij Ged. Staten uitstel verzocht tot Januari 1916. Oorzaak de2£r vertraging is het empla: cement Nieuwersluis. De S.S. zegt, dat de H. E. S. M. te laat met hare zandverhooging gereed is en de 'H. E. S. M. geeft de schuld aan de S.S. In verband hiermede worden pogingen aan gewend om de exploitatie van Vinkeveen af naar Uithoorn en terug met October te doen beginnen. MINISTER BOSBOOM. De Minister van Oorlog, vergezeld van den chef der tweede afdeeling van zijn departement, den majoor van den generalen staf Muller Mas- sis en van zijn adjudant, kapitein van Everdin- gen, verliet gisteravond de Residentie tot het be zoeken van eenige plaatsen in Noord-Brabant en is voornemens Vrijdagavond in den Haag te rug te keeren. DE UITWISSELING VAN GEWONDEN. Gisteravond zijn t© Vlissiugen een paar trei nen met zwaar gewond© Engelrelie krijgsge vangenen aangekomen, die tegen Duitsche zul len worden uitgewisseld. Het vervoer geschied de per s.s. Prinses Juliana, waarvan het prome nadedek voor lazaret' was ingericht. Een en an der geschiedde onder leiding van Jhr, E. van Loon, lid van het Hoofdcomité van het Neder- landsche Roode Kruis. Da afdeeling Vlissingen van Het Roode Kruis had weder alle maatregelen voor het ver voer van de gewonden en voor het aanbieden van ververschingen op prijzenwaardige wijze genomen. De treinen kwamen beide op tijd aan. Er waren vele zeer ernstige zieken bij; het trans port der gewonden bood weder een treurigen aanblik. Onder lien, die met den tweeden trein mede- kwamen, heerschte haast onbegrijpelijke vroo- lükheid; allen waren zeer verheugd dat zij mor gen weder het vaderland zouden bereiken. Zi hadden van vier tot tien maanden in krijgsge vangenschap doorgebracht in verschillende Duitsche kampen. Aan boord werden de zwaarst gewonden het promenadedek, de anderen beneden onder gebracht. Onder deze slachtoffers van den oor log waren vier blinden, twee waren "van bun beenen beroofd, een officier was er bij zonder armen en voorts zag men velen die een arm of een been misten. Tien diaconessen en een dokter uit 's-Graven hage maken de reis naar Engeland mede en komen Donderdag met Duitsche gewonden terug die dan over ons land naar Duitschland zullen worden vervoerd. IN STAAT VAN BELEG VERKLAARD. By K. B. zijn in staat van beleg verklaard eenige watergebieden gelegen om de Wadden eilanden. De bedoeling van deze verklaring van den Staat van Beleg is het mogelijk maken van de afsluiting van de Zuiderzee aan den noord kant. p DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE, In de St. Ct. wordt ter kennis gebracht, dat d© Nederlandsche Regeering in den tusschen de met Nederland bevriende Mogendheden Italië en Turkije uitgebroken oorlog, vol strekte onzijdigheid zal in acht nemen. DE BOTER VOORZIENING. Onder leiding van den Minister van Land bouw is in dei Do Lairesse zaal op het Binnenhof te den Haag een Vergadering ge houden van een aantal personen, betrokken Mj de zuivelbereiding en den handel in zui velproducten in de .verschillende deelea van ons land, ten einde verschillende vraagstuk ken, met- de botervoorziening verband hou dende, te bespreken. Tevens waren ter .ver gadering aanwezig de directeur-generaal van den Landbouw, de heer .Van Hoek, de in specteur in algenieenen dienst bij. de direc tie van den Landbouw, dr. Swaving, de direc teur van h„et Rijkscentraalbureau voor den uitvoer van boter en kaas, dr. Brecn, de i directeur van het Botereontrólestatiou Zuid- Holland, dr, .Van Gulik, benevens de direc teuren van andere botercontrólestations in ons land. De bijeenkomst had ten doel de bespre king van de botervoorziening van het Neder landsohe volk in verband met daarbij ge rezen bezwaren en de regeling van den oogenblikkelijken overvloed van consenten. De vertegenwoordigers van de boterpro- ducenten .verklaarden zich eenstemmig be reid, zooveel boter ter beschikking van de regeering te stellen, als deze meende noodig te hebben; doch zjj1 verzochten den minister dringend, een afdoende controle in te stellen over het verbruik van deze boter ten op zichte van het doel, den Nederlandschen boter-gebruiker in de gelegenheid te Btellen boter te verkrijgen. nader, dat dit geenszins een commissie is met eenige officieeie opdracht. HET EEDSWETJE. Het eedswetje is van den Raad van State terug, zoo dat de indiening van dit wets ontwerp bij de Tweede Kamer dezer dagen kan worden tegemoet gezien. ONDERZOEK NAAR DE ONTWIKKELING VAN JONGELIEDEN. Omtrent de commissie (bestaande uit de heeren .Van der Molen, Gerhard en Van .Wijn bergen), .di© een onderzoek instelt naar de omwikkeling van de jongelieden tusschen hun twaalfde en hun achttiende jaar, meldt men aan de „N. R. Ct." dat dit geenszins een commissie is met eenige officieeie opdracht. Zij is niet bij een ministerieel© beschik king ingesteld, maar hééft' Kaar ontstaan té danken aan een particuliere uitnoodiging door den minister van binuenlandsche zaken tot de bedoelde heeren gericht, om zich, indien zij zulks wenschten, gezamenlijk met dit on derzoek onledig te houden. Aangezien het hier geen partij-aangelegenheid betrof, is op de politieke kleur van de aangezochtea niet gelet. Aanleiding tot het doen van de uitnoodiging vond de minister in de omstandigheid, dat de heer Gerhard deze aangelegenheid vroeger reeds in de Tweede Kamer had Ier sprake gebracht en de wenschelijkheid vau zoo danig onderzoek had betoogd. De commissie vat ook haar samenwerking allerminst op. als een officieeie aanstelling van regeeringswege, hetgeen ook kan blijken uit de omstandigheid, dat zij geen voorzitter heeft benoemd. dat verkeerd vleesch of vet de oorzaak zou zijn geweest, doch dit moet niet het geval zijn. Gesnapt. Een dezer nachten werd te Riel een koe uit de weide van den landbou wer Wouters gestolen door een onbekende. Door de JTilburgsche politie is de dader, een 19-jarige, Boogmans, gearresteerd. Hij keerde Zondag na afwezig-zijn van drie we ken bij zijn ouders terug met een bedrag van ruim f 100, dat hij naar hij beweerde, met gedwongen arbeid in een muhitiefabriek te Oberhausen had verdiend. Terwijl hjj met koopwaren langs de Belgische grens ging, was hij, zoo luidde zijn verhaal, verdwaald, in handen van de Duitsche grenswacht ge vallen en gevankelijk naar Oberhausen ge transporteerd. De niet-goedgeloovige politie nam hem in verhoor en zoo ontpopte in hem de koedief. Zijn verhaal was van a tot z gelogen. Een kwade dag! Iemand uit Anister- dam, tijdelijk te Bussum in pension, deed bij de politie aangifte, dat hij in of bij de vestibule van het postkantoor een envelop pe had veerloren, waarin 8 biljetten van f 100 en één van f 200. feen doodelük ongeluk. Een vijfjarig zoontje van J. Op 't H., te Kapellè (Z.) reed met den knecht mede, die een kar, met zand geladen, naar den Postweg aldaar vervoer de. De knaap had het ongeluk, van den wa gen te vallen; de wielen gingen hem over 't lichaam en de dood trad onmiddellijk in. gehouden waren pl.m. 300 nummers. De hoofd soorten, La Reine, Murillo, Griseline gingen voor flinke prijzen weg. Narcissen en Hyaeim then laag. De veiling heeft beslist levensvat baarheid. Onvoorzichtig. Gisteren uit school klom een zesjarig zoontje van den arbeider S. op een wagen, klom er weer af en kwam onder een anderen, 't Ventje lag bewusteloos en bekwam kwetsuren en een gat aan het hoofd De dok toren van Waasbergen en Hanrath vérleenden geneeskundige hulp. NOORD WUK. Veiling. Ten overstaan van notaris Binnen dijk, alhier is gisteren alhier veiling gehouden bij afslag van: le. het pensiongebouw „Villa Cato", bevattende 20 kamers, aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee; 2e. een woonhuis met "schuurtje en erf aan de Boekhortstraat. De uitslag was: no. 1 niet gegund, no. 2 uit de hand verkocht. SASSENHEIM. Personalia. Voor het examen Hoogduitsche Taal L. O., is geslaagd de heer P. J. Vercou- teren, van hier. HEILO. Personalia. Door het Gemeentebestuur al hier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Tweede Gemeenteschool mej. J. J. Kooijman, te Alkmaar. Ook een aanhouding- Men schrijft aan de „Dord. Crt.": Op kranige wijze kwijten kommiezen aan de grenzen gestationneerd, zich van hun taak om den 'bloeienden smokkelhandel te fnui ken en, zooals bekend, niet zonder resultaat. Geen wonder, dat hun collega's, die hier toe minder in de gelegenheid zijn, ©enigszins naijverig worden, en ook gaarne eens van hun waakzaamheid willen blijk geven. 't Gebeurde in een gemeente in Zuid-Hol land op. een voormiddag. Twee kommiezen surveilleeren, een op de fiets, de andere loopende er naast. Zij speuren, kijken met Argusoogen links en rechts. De oogen van dien op de fiets schitteren: hij heeft iets ont dekt. Daar nadert iemand met een mand, een flesschenmand met twaalf hokjes, waar in evenzooveel flesschen en omgekeerd er in nog eens dat aantal. Met een enkelen trap op de pedalen staat hij voor den ge- waanden misdadiger, heft de hand op, en daar klinkt het voor eiken smokkelaar zoo ge vreesde: „Halt! Kommiezenl" De aangeroepene verbleekt van schrik en zet haastig de mand neer. Onderlusschen is ook de andere kommies naderbij gekomen. De kommies: Mag ik weten, wat u daar vervoert? D© aangehoudene: Kijk maar na. Do kommies haalt een paar flesschen uit de mand; zij zijn netjes geëtiquetteerd en gecapsuleerd, maarleeg ('t zijn nl. étaiage-flesschen). De kommies: Zijn ze allemaal leeg? De aangehoudene: Kijk u ze maar na! De kommiesMaar u kunt me dit toch Wel zeggen. De andere: Neen. De kommies: Waarom niet? De andere: Liever heb ik dat u ze nakijkt, De kommies neemt nog meer flesschen uit de mand, houdt ze tegen '.t licht, doch.» ze blijken alle leeg. Mot een welwillend „u kunt gaan" 'vertrekt de kommies vergezeld van z'n collega om zijn speurtocht voort te zetten. Vergiftiging. ,Te Giekerk (Fr.) werd plotseling het geheele gezin, man, vrouw en drie kinderen van S. Bouma, ongesteld. De dokter constateerde vergiftiging. B. is reeds overleden, de anderen zijn nog niet buiten gevaar. ,Óok andere'ingezetenen zijn ongesteld seworden. Men vermoedde eerst. SCHOTEN. OPRICHTING EENER R. K. POLITIEKE PROPAGANDACLUB. Gisterenavond werd in het Patronaatslokaal de vervolgvergadering gehouden vanwege de R. K. Kiesvereeniging ter verdere bespreking omtrent de al of niet oprichting eener politieke propagandadub, waarvoor wederom de heer W. J. Knape uit Haarlem als inleider optrad. Nadat de voorzitter, de heer Hafkenscheidt, de vergadering met gebed had geopend en de aan wezigen had verwelkomd, zette hij het doel dezer vergadering uiteen en gaf het woord aan den heer Knape. Spreker, zijn betoog aanvangend, merkte op, dat de sprekers in de vorige vergadering het, met hun opmerkingen, hem niet gemakkelijk heb ben gemaakt. Daarom had spreker zich voor dezen avond tot taak gesteld, de vraag te beant woorden, waarom in Schoten een R. K. politieke propagandadub? Na de aandacht te hebben gevestigd op de opvattingen, welke door Schoten's socialisten in den gemeenteraad worden gehuldigd en hun in- gebreke-blijven van de inlossing hunner vooraf gedane beloften te hebben gehekeld, zette spr. in een rijk gedocumenteerde rede de tegen het chris tendom gerichte beginselen van het socialisme uiteen. Die verderfelijke strevingen van het socialisme lijdelijk aanzien, mogen wij niet en daarom is, naar spreker's inzien, een R. K. politieke pro pagandadub noodzakelijk. In het tweede gedeelte van zijn rede besprak de heer Knape, aan de hand der in Haarlem opgedane ervaringen, uitvoerig de inrichting van zoo'ii propagandadub en de wijze, waarop zij werkzaam zou moeten zijn om zoo groot moge lijk succes te kunnen behalen. Na een hartelijk applaus werd breedvoerig van gedachten gewisseld, waarbij de wenschelijk heid werd uitgesproken, dat de bestaande propa gandadub St. Petrus, die volgens hare statuten ook op politiek terrein werkzaam is, zou worden versterkt, opdat zij in staat zou zijn het noodige werk ten behoeve van de Kiesvereeniging te ver richten. Zoowel van bestuurszijde als door den inlei der werden de sprekers beantwoord, waarna het bestuursvoorstel tot oprichting van een politieke propagandadub met 16 tegen 15 stemmen werd aangenomen. Alvorens de vergadering te sluiten deelde de voorzitter mede, dat hij, in het belang van de Kiesvereeniging, het voorzitterschap wenschte neer te leggen. Op aandringen der vergadering zei hij te zullen aanblijven, totdat 't nieuwe regle ment zal zijn vastgesteld, in welke vergadering dan tevens de verkiezing van een nieuwen voor zitter op de agenda zal worden geplaatst. Na ae gebruikelijke rondvraag en een woord van dank aan den heer Knape werd de verga dering door den voorzitter met gebed gesloten. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Hoofdade de heer P. de Zomer, van hier- HAARLEMMERMEER. Diefstal van biljartballen. Ten nadeel© van den herbergier S. aan den Aalsmeerderdyk al hier zij'n door een paar vreemdelingen een drie tal biljartballen ontvreemd. Qeitenverzekering. Te Hoofddorp is een ver gadering gehouden van geitenfokkers ter oprich ting eener geitenverzekering. Reeds in het vorige jaar was daartoe besloten doch verschillende omstandigheden hadden de uitvoering er van belet. Thans werden de statuten vastgesteld in den geest zooals door de Prov. Verzekering een concept was saamgesteld. Besloten werd het verzekerd bedrag te her verzekeren bij de Prov. Verzekering. Het bestuur werd daarna gekozen en bestaat uit de navol gende heeren: G. Slootweg, voorz., K. Frugte, secretaris-penningmeester, B. Asjes, M. Olden burg en H. de Vries. Als taxateur werd benoemd de heer H. de Vries. De bij te dragen premie door de leden werd voorloopig bepaald op 3 pCt. per half jaar. De verzekering zal den naam dra gen van „Ons Belang". Regeeringsspek. Deze week zal in deze ge meente verkrijgbaar worden gesteld voor alle in gezetenen, buitenlandsch spek, waarvan naar wij vernemen de prijs zal worden gesteld op 40 cent per pond. Nu er geen varkens in deze gemeente van de Regeering te verkrijgen zijn en alzoo het spek op eén zeer hoogen prijs is gebracht door de slagers, wordt de beschikbaarstelling van dit spek tegen den genoemden-prijs'met genoegen vernomen, onder den arbeidenden stand niet het minst. De regeling van het verkrijgen van dit spek is op zeer praktische wijze vastgesteld, en zal zeer zeker tot ieders genoegen zijn. Bijna alle winkeliers zullen dit regeeringsspek verkoo- pen, daar zij zich daarvoor hebben aangemeld bij het gemeentelijk bureau. HILLEGOM. Droge veiling. Op de openbare bloembollen- veiling „Veilingskring H. B. G" alhier gisteren. Leelijk aangereden. Wet 10-jarig zoontje van. den werkman H. alhier, geraakte gistermorgen bij het naar school gaan onder een motorfiets. Hevig bloedend werd hij opgenomen en naar het Piusgesticht vervoerd, waar bleek dat hij ©en paar beteekenende kwetsuren aan het hoofd had bekomen; hij werd aldaar verbonden. ZAANDAM. Personalia. Te Amsterdam slaagden voor het Handelsdiploma de heeren J. Rogge en J. Huybrechts, alhier. Ongeluk. Gisteren is op het .werk .voor den bouw van een kantoor en magazijn voor de eleetriciteitswerken, bij de Wilhelmina- sluis, door het breken van een touw een z.g. driepoot van een hijschtoestel, in elkaar ge vallen, waardoor twee metselaars ernstig wer den verwond. Op advies van de doctoren v, Rooijen en Scalogne, die der plaatse de eerste hulp ver leenden, werden zij per brancard naar hun1 woning vervoerd. .Woningbouw. Aan den beer G. Vreden- duin, alhier, is als laagsten inschrijver, de bouw gegund van 12 arbeiderswoningen te Westzaan. Deze woningen zullen worden ge bouwd voor rekening van de woningbouw- vereeniging „Westzaansch belang", WORMERVEER. H o o g d u i t s c h. Bij de gisteren te 's-Gra- venliage gehouden examens slaagde o.m. ,voor de acte Hoogduitsch L. O. de heer L. D. Bakker, alhier. Zilveren jubilé. Den lsten Sept. a.s. hoopt de heer D. M. Damen; inspecteur van politie alhier, den dag te herdenken, .waarop hij! vóór 25 jaar bij de politie werd aange steld, eerst als chef en daarna als inspecteur. DE CARMELIETEN-ORDE IN NEDERLAND. Men meldt ons uit Zenderen In het provinciaal kapittel, dat hier gisteren geopend werd, zijn gekozen tot provinciaal de Hoogeerw. pater Lambertus Smeets, rector van het Gymnasium St. Alberti; tot definitoren de Zeereerw. paters Dr. Cyprianus Verbeek, Augus- tinus Brede, Amoldu3 Wijtenburg en Dr. Atha- nasius van Rijswijck. Op nader te bepalen dag in October e.k. zal vanwege de Vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noor der kwartier eene beproeving worden gehou den van greppelploegen, geschikt om iu grasland bestaande greppels weer in een vcor een goede afwatering vereiechten toe stand te brengen. Daar twee jaar geleden bij een dergelijke beproeving bleek, dat de toestellen, die aan de beproeving deelnamen, niet geheel vol deden aan alle eischen, die men aan zulk een werktuig meende te moeten stellen, werd tot een herhaling van deze beproeving be sloten, te meer daar aan zulk een werktuig groote ihoefte wordt gevoeld. Vaklieden, die willen trachten zoodanig werktuig te construeeren, hebben dus dien dag opnieuw de gelegenheid te toonen, wat zij in dit opzicht vermogen, terwijl het vdor de belanghebbende veehouders een goe de gelegenheid is, te komen zien, wat in die richting met een werktuig is te hereiken. Aangifte tot deelname moeten vóór 1 Oc tober a.s. bij den secretaris der vereemgmg; den heer G. Nobel te Lutjewinkel, worden ingezonden. HET RIJKS-ARCHIEF IN NOORD HOLLAND. In de verslagen omtrent 's Rijks oude archieven vinden wij aangaande het Rijksarchief in Noord- Holland vermeid De materiëele toestand der verzamelingen is goed en vereischt dus weinig zorg. Aan de voor bereiding van de algemeene inventarisatie werd geregeld gewerkt. De protocollen der notarissen, ongeveer 2000 deelen en 1272 pakken van o97 notarissen, gevestigd in 75 steden en dorpen, zijn'iu geregelde orde gebracht. Het archief der prefectuur der Zuiderzee kwam in orde; daarna is de hand geslagen aan die onderpref lö UC 11 Cl li. VI BcölClgvli - I J v\_ turen van Alkmaar, Hoorn en Amsterdam. De Haarlemsche notariëele archieven werden aa die gemeente in bruikleen overgegeven. Dat-,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2