BUITENLAND BINNENLAND LETTEREN EN KUNST UIT DE PROVINCIE ïagieblatt" bevat eenig© interessante berichten nit de „Gazette de Lausonne" die over Balkan- zaken gewoonlijk goed ingelicht ia. Het blad deelt een combinatie mede, die den (tegenstand in Athene en Sofia moet verzwak ken, welke door de diplomatieke acties der Entente geboden wordt. Bulgarije liet noch aan de Entente, noch aan het Viervoudig Verbond zijn laatste woord toe komen en het blad vraagt zich af, hoe het te Sofia zou worden opgevat wanneer men slechts de helft der Bul&aarsche eischen, n.l. Kawalla, Droma en Seres toestaat. Wat Griekenland betreft, meent het Zwit- sersche blad, dat Venizelos den afstand dezer landstreken wel zou kunnen doordrijven, wan neer hij inplaats daarvoor het Servische gebied met de stad Monastir zou kunnen aanbieden. Hiertoe zou Servië, volgens het blad, eerder ge neigd zijn dan om dit gebied af te staan aan Bulgarije. Voor Griekenland zou het bezit van Monastir van groot belang zijn in verband met de uit breiding van de haven van Salonika Volgens zegslieden van het blad bestaat er veel hoop dat deze plannen verwezenlijkt zullen worden. Over de houding van Roemenië weet het „Journal de Genéve" mede te ueelen, dat de regeering van dit land geen toezegging deed over het juiste tijdstip van ingrijpen der Roe- meensche strijdmachten ten gunste der Entente, wei werd opnieuw de verzekering gegeven, dat Roemenië geen voor Turkije bestemde munitie- transporten zou doorlaten. De Entente zon Roemenië daarvoor bjj een eventueels overwinuing gTensuitbreïdingén be loofd hebben, die zich van de Donau tot de Teisz en de Pruth uitstrekken. ZWITSERLAND. Een schrijven van Z. H. den Paus aan het Zwitsersche Episcopaat. In het laatst van Juli was het Zwitschersche episcopaat, onder voorzitterschap van mgr. Pe ri Morosini inSohwyz op eene conferentie bijeen gekomen. Daar werd aan den H. Vader een adres gezonden, waarop den 21 Augustus het volgende antwoord gegeven te Rome, bij St. PLeter, den 17den Aug. ontvangen werd: „Eerwaardige Broeders, Heil en Apostoli- aohen Zegen 1 Door Uw eerbiedig schrijven, dat gij ons kort geleden van uwe conferentie deed toekomen, wordt onze aandacht gevestigd op het tchouwspel, waarvan Wij nauwelijks voor enkele oogenblikken onze ziel kunnen afwenden. Wij nemen deel in het lijden der bedrukten, en om hen zijn Wij met zorgen en arbeid over laden en leven Wij dag en nachtpin angstigen kommer. Wat de barmhartigheid ingeven kan, en wat de omstandigheden medebrengen ten voordeelc van het herstel van den vrede en tot vierzaching der nooden van den oorlog, onderne men Wij, zooals u bekend is, vertrouwend boven al op Hem, Die alle goede bedoelingen te hulp komt. Eerwaardige Broeders, bij al dit wapenru moer hebben Wij dikwijls vol liefde onze ziel gewend naar het Zwitsersche volk, en met u be grijpen en gevoelen Wij, wat de Zwitsers voor de weldaad van den behouden gebleven vrede voor alles aan de Goddelijke Goedheid, en daar na ook aan de wijsheid hunner regeering dan ken. Verder bewijst ook datgene, wat gij Ons schrijft, dat gij met groote vreugde bemerkt, hoe het burgerlijk bestuur uwer Republiek onzen ijver en onze werkzaamheid te hulp komt, en het streven, om voor het welzijn van hen, die lijden, te arbeiden, met ons deelt, en dat gij vurig wenscht, dat dit wederkeerig samenwer ken van dag tot dag zal bevorderd worden, Ons duidelijk, welken invloed bij U, Eerwaardige Broeders, en bij uwe medeburgers de door Ons gegeven raad en het initiatief van onze vader lijke zorgen hebben gehad, en hoe hoog bij de Zwitsers het gevoelen voor mensehelijkheid wordt gewaardeerd. Het is eene vreugde voor Ons, n te kunnen verzekeren, dat uwe tevreden heid en uwe wenschen ook de onze zijn. En intusschen, terwijl Wij naar verdienste uwe gevoelens prijzen, die vol eerbied zijn voor Ons en voor de wijze mannen, die over u regee- ren, schenken Wij U, Eerwaardige Broeders en ieder van de U toevertrouwde geestelijkheid en volk als onderpand der Goddelijke genade van ganscher harte in den Heer den Apostolischen Zegen." UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Weert, mr. C. C. Tieleman, advo caat en procureur te Dordrecht, tevens waar nemend griffier bij de arrondissements-recht- bonk aldaar. is benoemd tot griffier bij' het kantonge recht te Wijk bij Duurstede, mr. L. de Blé- court, advocaat en procureur te Arnhem, tevens waarnemend griffier bij de arrondis- eements-rechtbank aldaar. is benoemd tot commissaris van politie te 's Gravenhage, J. Aaltsz, thans hoofdinspec teur van politie, chef der centrale recher che aldaar. is aan jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, op verzoek, met ingang van 1 October, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van griffier der arrondissements-rechtbank te Middelburg. is, met ingang van 16 September, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Dragten, A. Boot, thans m gelijke betrekking te Wolvega. is aan B. H. Verhagen, op verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag ver leend ais adjunct-commies bij het Departe ment van Landfoouw, Nijverheid eu HandeE Mr. Br. J. VAN BEST EN HET R.-K. v HUISVESTINGSCOMITÉ. Naar Het Huisgezin uit goede bron ver neemt', is de heer mr, dr. J. van Best, lid van de Tweede Kamer te Eindhoven, die sinds geruimen tijd te Brussel vertoeft en daar de belangen der Nederlanders op. zoo wakkere en voortreffelijke wijze voorstaat, benoemd tot officieel vertegenwoordiger van het welbekende R. K. Huisvestingscomité te Leiden. In deze hoedanigheid zal zegt het blad de heer Van Best in Brussel steeds den directeur van het comité bij diens afwezig heid bij de Duitsche overheid vervangen, en alle zaken, die het comité met de Duitsche overheid in België te behandelen hoeft, zul len over den heer ,Van Best gaan. Voor het comité, dat bijna dagelijks met de Duitsche overheid in België te doen heeft, i3 dit een groot gemak, en de hulp, die de heer Van Best aan dit hem zoo sympathieke werk verleent, is des te meer te waardeeren, daar genoemde afgevaardigde geheel uit eigen beweging, zonder voorafgaands verzoek, het comité zijn diensten heeft aangeboden. Nu op 't oogenblik onder de hoede van het comité meer dan 1203 kinderen uit België zijn en nog bijna eike week tientallen wor den gehaald, kan men zich gemakkelijk voor stellen, hoe uitgebreid en veelomvattend de werkzaamheden zijn geworden. Waar van alle zijden zulk een prachtige medehulp geboden wordt, wordt ook het moeielijkste werk licht en zal' het Gomité in staat zijn, ook in de toekomst nog veel nood in 't zoo zwaar beproefde België te lenigen. Wij vernemen verder nog, dat de aanvra gen tot plaatsing van kinderen blijven toe- stroomen en er deze week niet minder dan 160 zulke aanvragen inkwamen. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke familie zal morgen met gevolg in een salonwagen, verbonden aan den trein, die des avonds 6.52 van Apeldoorn vertrekt, van Het Loo naar de residentie terugkeeren. HET KAMERLID VOOR APELDOORN. Men schrijft aan „De Stand.": In het kiesdistrict Apeldoorn loopt het gerucht, dat graaf Van Bylandt voornemens is binnenkort zijn mandaat als afgevaardig de ter Tweede Kamer ter beschikking dei- kiezers te stellens. Mr. A. C. C. FOLKERSMA t. Gisteren is te Leeuwarden op 68-jarigen leeftijd overleden mr. A. C. C. Folkersma, sedert Januari 1895 raadsheer in het ge rechtshof aldaar. UITVOER VAN PAARDEN. De minister van Landbouw, heeft bepaald, dat met ingang van 30 Aug. gedurende eeni- gen tijd gelegenheid zal bestaan tot uitvoer van hengsten en ruinen die den leeftijd van 20 maanden nog niet hebben bereikt. De uitvoer zal kunnen geschieden per schip via Rotterdam en ber trein via Nieuwe- schans, Oldenzaal, Winterswijk, Zevenaar, Venlo en Simpelveld, indien de dieren on middellijk vóór den uitvoer door den dis trictsveearts of onder diens leiding door veeartsen, door den districts-veearts aan te wijzen, zijn onderzocht en ten uitvoer toe gelaten. Gelegenheid om de voor uitvoer bestemde dieren, in verband met het voorgaande, te doen onderzoeken, zal bestaan: a. te Rotterdam op de plaats van inlading in het schip op alle werkdagen tusscben zonsop- en zonsondergang, mits de districts^ veearts te Rotterdam ten minste 24 uur voor 'het voor de inlading bestemde tijdstip door belanghebbenden schriftelijk wordt verwit tigd; b. aan do veeladingen van het spoor wegstation te Nieuweschans, Oldenzaal, Win terswijk, Zevenaar, Yenlo en Simpelveld op 20 en 81 Aug., 1 en 2 September 1915 en voorts eiken Woensdag, telkens des namid dags te 1 uur. Belanghebbenden zijn verplicht de dieren desverlangd gehalsterd voor te brengen en ten behoeve van het onderzoek te lad'en uit de spoorwegwaggons, waarin zij zioh moch ten bevinden. Het onderzoek geschiedt op kosten van be langhebbenden naar een regeling door den districtsveearts in overleg met den inspec teur van den VeeatsenijkuncVsbn Dienst vast te stellen. EENE R.-K. OPENBARE LEESZAAL. Te Breda zal op 1 October een R.-K. open bare Leeszaal voor Breda en omstreken ge opend worden. DE GROENTENYOORZIENING IN DEN WINTER. Naar aanleiding der circulaire van den minister van Landbouw enz., inzake de groentenvoorziening in den winter, zal as. Zaterdag te Amsterdam in hotel Krasna- polsky een vergadering van burgemeesters gehouden worden ter bespreking in hoeverre de te nemen maatregelen uitvoerbaar zijn. Van vele zijden acht men dat niet mogelijk. DE WATERVOORZIENING VAN AM STERDAM. De directeur der gemeentelijke waterlei ding te Amsterdam heeft in eeru nota aan B. en W. geadviseerd, onafhankelijk van be staande toekomstplannen, maatregelen te nemen om meer water dan tot dusver uit 't wingebied in de duinen naar Amsterdam te voeren en in verband daarmede voorstellen gedaan tot uitvoering van eenige werken in de duinen ter uitbreiding van de installaties en ter uitdieping van de bestaande kanalen. Is het Hbld. goed ingelicht, dat is binnen kort een voordracht van B. én W. in dezen te wachten. HET ZIEKENFONDS TE DEVENTER EN DE MEDICI. Bij den voorzitter van het Ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand is een sehrijr ven ingekomen waarbij een medicus, elders woonachtig, ïooo beschikbaar stelt ten be hoeve van do strijdkas van het fonds. Het bestuur van bet ziekenfonds heeft in beginsel besloten tot toetreding van ingeze tenen, behoorende tot den z.g. middenstand, bij het fonds mogelijk te maken door bet in stellen van verschillende spreekuren tegen afzonderlijke tarieven, waaruit elk belang hebbende een keuze kan doen in verband met zijn financieele'draagkracht. N GEZINNEN VAN GEÏNTERNEERDEN. Zooals bekend, zullen te Harderwijk van regeeringswege voorloopig een 40 50-tal 3- en 5-kamerwoningen, welke verhuurd zullenj worden tegen 2 en 2.50 'a weeks, gesticht worden ten behoeve van gezinnen van Bel gische militairen. Dat er werkelijk behoefte aan deze woningen bestaat, moge hieruit blijken, dat er zich nu reeds 114 gegadigden voor hebben aangemeld. In üe jongste ge meenteraadsvergadering werd de z.g. Doe len voor bouwterrein in buur afgestaan, welk terrein echter slechts plaats biedt voor 24 woningen. Een gestoorde trouwpartij. Te den Haag meldde zich gisterenochtend aldus verhaalt de Res. voor den „algemeenen trouw" een Scheveningsche paartje, waarvan het manne lijke deel gemobiliseerd was, maar voor deze plechtige gelegenheid verlof had gekregen. Ech ter bleek de nog in leven zijnde vader van den bruidegom te ontbreken: hij lag met een vis- schersschuit vóór de haven en kon niet oinnen- varen. Toen den bruidegom beduid werd, dat het zon der de tegenwoordigheid van den vader niet ging, vertrok het bruidspaar om vader te gaan halen. Men zon een roeibootje nemen, om de haven uit te roeien en dan het hoofd der familie van boord te halen, opdat het bruidspaar in het huwelijksbootje zou kunnen stappen. Inderdaad kwam men na eenigen tijd met een in gekleede jas gedosten man terug, die zich als 's bruidegom's vader bekend maakte. Maar den ambtenaar van. den burgerlijken stand kwam het voor, dat men. den vader wel in héél weinig tijd van boord had gehaald, ongerekend nog het feit, dat hij wel niet in hoogen hoed en gekleede jas zijn bedrijf zou hebben uitgeoefend en dus ook nog eenigen tijd had noodig gehad om zich te verkleeden. Het bruidspaar met getuigen en familie werd toen uitgenoodigd de trouwkamer even te ver iaën, waarop de „vader" werd ondervraagd over over de geboortedatums enz. van zichzelf en den bruidegom. 't Bleek nu dra, dat een dorpsgenoot, den bruidegom „uit den 'brand" willende helpen, er in toegestemd had, voor eenige oogenblikken voor diens vader to fungceren. De pseudo-papa werd nn door den ambtenaar geducht onderhan den genomen. De „vader" maakte van een onbewaakt oogen blik gebruik om <^c plaat te poetsen en het paartje moest ongetrouwd naar Scheveningen terugkeeren, in afwachting dat dë echte vader van de visscherij zal zijn teruggekeerd. De driedubbele moord te Koekange. Zoo als bekend is, werdi in Sept. 1909 te Koekange een driedubbele moord gepleegd, waarvan de daders steeds onbekend zijn gebleven. Thans wordt vernomen, dat zich een persoon uit die streek schriftelijk heeft gewend tot den bur gemeester zijner woonplaats met de mededee- ling, dat hij in Btaat is belangrijke aanwijzingen te doen. Een onderzoek naar die bewering wordt ingesteld. Plotseling overleden. Toen te Roosendaal ingekwartierde troepen van een veldoefening huiswaarts keerden, werd onder het marcheeren een der miliciens plotseling ongesteld. De man zakte ineen en gaf den geest; naar men meent, door hartverlamming. Hij was woonachtig te Rotterdam en pas gehuwd. Door den electrisclicn stroom getroffen. To Amsterdam ia een «Wiaje hij het instappen in een motorwagen van lijn 14, die op den Dam stond door den electrischen stroom getroffen, zoodat zij bewusteloos werd. In de apotheek van den heer Sanders, Rokin bij den Dam, werd de eeste hulp verleend en toen het meisje woer bij gekomen was, kon zij naar huis gaan. Het meis je deelde mede, dat, toen zij den koperen stang aanraakte, zij een hevigen electriscben schok had gekregen. Naar verluidt is de oorzaak van dit ongeval'te zoeken in het feit, dat de wagen op zand stond en dus geïsoleerd was. Toen het meisje den stang aanraakte, ging de stroom door haar heen. Een dergelijk ongeluk komt alechts heel zelden voor. Van de geïnterneerden. Te Groningen zijn in hot interneer ingskamp niét minder dan een veertigtal werkmanspakken, heerencostnmes, een groote hoeveelheid hoeden, petten, boorden en dassen in beslag genomen, die geïnterneer den kennnelijk zich baden aangeschaft in ver band met plannen tot ontvluchting. Een onder zoek wordt ingesteld bij de winkeliers aldaar, die ondanks het verbod, voortgaan met het ver- koopen van bnrgerkleeren aan de Engelsche ge ïnterneerden. Ongelukken. Te Aduard is het 10-jarig dochtertje van Jonkman op het kerkhof onder een ouden zerkenpaal geraakt en helaas bezwe ken. Te Tolbert is de arbeider J. de Goede door de as van een stoomdorschmachine gegrepen en dermate verminkt, dat hij spoedig overleed. Een weduwe mot 8 kinderen blijvel1 onverzorgd ach ter. Terwijl de vrouw van d®n brugwachter S. Kerkhof te Tsjamsweer (Gron.) de brug open draaide, raakte haar, 5-jarig dochtertje er tus- sehen bekneld. De kleine bezweek spoedig. Een smokkelaar 'doodelijk gewond. Bij Dinxperlo heeft de grenswacht geschoten op een smokkelaar, uit Bocholt, die mais naar Pruisen wilde smokkelen. De man kreeg een sohot in den buik en werd doodelijk getroffen. Wat men zoo al in de tram laat lig gen! Gistermiddag vond een dienstdoende conducteur van lijn 3 te den Haag in zijn tram een iaschje met f 40 inhoud. Geen plaats in de derde klas. Iedereen, die reist, weet, dat den laatsten tijd door tal van dierde klasse-passagiers doodkalm gebruik werd gemaakt van tweede en eerste klas, onder het mottodat er in de derde klaas geen plaats meer was, een argument dat wel ©ens juiat was, maar in honderd andere gevallen eenvoudig] 'n! ver zinsel kon worden genoemd. De directie der Staatsspoor schijnt tegen dien willekeur thans streng te willen optreden,: zij hoeft het volgende gepubliceerd: „De directie der, Staatsspoor, maakt aan het personeel bekend, dat het plaatst nemen door reizigers derde klasse ih coupó'a eerste klasse is aangegroeid tot een ergerlijk misbruik. Het personeel wordt bevolen aan het volgende streng de hand te honden Het plaatsen van reiziger* met plaatsbewijzen derde klasse in afdeelingen, waarin reeds rei zigers eerste klasse zitten is verboden. Even eens is het toelaten van derde-klas reiziger» in doorgangs eerste en tweede klasse rijtuigen verboden. Coupé's tweede klasse van gewone coupé-rijtuigen zijn zoo noodig door overstappen ledig te maken en t© gebruiken voor derde- klasse reizigers, als het plaatsen van derde klasse reizigers in de tweede klasse onvermijde lijk is. Op betreffende hoofdstations is zooveel mogelijk derde-klasse materieel gereed te hou den, opdat het inzetten van eventueel nood'ige, rijtuigen zonder ernstige vertraging kan ge schieden. De stationschefs moeten er streng op letten dat hieraan stipt de hand wordt, ge houden." DE BOEKVERKOOPER UIT 1761. In een zijner tafelreden bij de viering van het eeuwfeest der Vereeniging-, tot bevordering van de belangen des boekhandels dat onlangs te Amsterdam plaats had heeft de heer Vin cent Loosjes, -voorzitter der Vereeniging, ter sprake gebracht wat door hem in een almanak uit het jaar 1761 gevonden was als eisch, toen tertijd gesteld aan een goed verkooper. Het „Nieuwsbl. v. d. Boekh." geeft nu het volledige citaat in zijn jongste numer: Een boekverkooper, dien het te doen is, om hij eerlijke voordeelen tegelijk Eere en Achting© te verkrijgen, dient hier, te lande, behalve 't wol schrijven van goed.en zuiver Nederduitech, eenige kennisse vaa het Latijn; Fransoh, En- gelsch en Hoogduitsch te hebben; Zelfs zou 't niet kwaad zijn, dat hij zich een weinig geoefend had in de meest gemeenzame en lichtst te bekomen wetenschappen, die zoo veel invloed op zijn handel en verkeering met verstandige en geleerde lieden hebben, dat het schande zou zijn, daarvan niet te weten. Inzonderheid eischt zijn plicht van hem een universeele kennis van do boeken, n.l. om te weten, welke de beroemdste en beste schrijvers zijn in allerlei Faculteiten en Taaien; welke hunner werken eens of meermaals uitgegeven en wie van deze de beste of meest gezochtsto, of zeldzaamste en bofaamdste editiën zijn; en waar deze of gedrukt, uitgegeven of te bekomen zijn en tot welke prijzen, en wat waarde zij gere kend worden! Opdat hij dtts, door deze grondige kennisse der auteurs en hunne voortbrengselen, in staat zij om een netten, wel geregelden en nuttigen catalogus te kunnen opet-ellen of doen opstellen en ordonneeren. Zijne kundigheid dient zich ook nit t© strek ken tot de velerlei soorten van papier, waar hij dagelijks mede omgaat, om, indien hij zioh mot het drukken en uitgeven van werken ge neert, daarmede zoowel roem als voordeel te leeren behalen, waartoe tegelijk een juiste ken nisse van al wat de drukkunst betreft, in hem vereischt wordt; en het hem tot ©ere en nut verstrekt, zoo hij bekwaam ie zelfs de laatste hand van verbetering te leggen aan de werken, die hij onderneemt en in 't licht goeft! Gaat Tilj nu hierbij met do auteurs en CörreC- teurs der werken, zoo verstandig en behendig, als vooral deftig en edelmoedig omen voogt hij, bij zijne vaardige handelwijze en geslepen heid en ervaren is, ja, kunst, mag ik zeggen en fraaie kennisse, tegelijk een oprechtheid, eer lijkheid en proefhoudende, doorslaande vroom heid, zoo kan 't nauwelijks anders, of hij zal zijn hersens- en handenarbeid door 's Hemels zegen gekroond Vinden! BLOEMEND AAL. Personalia. Voor het examen Hoogduitsch M, O. Akte A'. is te 's Gravenhage geslaagd mej. S.'G.-Ch'. Bakker van hier. Gemeenteverslag. [Wij ontvingen het „uit voerig en beredeneerd verslag" over den toestand der gemeente Bloemendaal over het jaar.... 1913. Erg vroeg is dat niet! ZANDVOOET. Aangekomen vreemdelingen. Ens ink, Nij megen, café Zomerlust, .1 pers.; [Wikkers, j Amsterdam, idem, 1 pers.; Hilderman, En schedé, idem, 2 pers.; Edelman, Dusseldorf, idem, 5 pers.; Moddema, Rotterdam, Strand weg 8, 6 pers.; JU. Menagé, Amsterdam, v, Speijkstraat 9, 2 pers.; Earn. Consalves, Den Haag, Zeestraat 20, 3 pers.; Mej. Appel, Amsterdam, idem, .1 pers.; E. Rjjckevoorst, Utrecht, Gr. Badhuis, 2 pers.; Kozijn, Am sterdam, idem, 2 pers.; A. v. d. Meulen, 's Bosch, idem, 2 pers.; J. Bakker, den Haag, idem, 1 pers.; A. Capelle, Haarlem, idem, 1 pers.; W. Leeser, Amsterdam, idem, 1 pers.; S. de Leeuw, Amsterdam, idem, 2 pers.; J. Vriesendorp, Dordrecht, idem, 3 pers.; J. Goettsch, .Utrecht, idem, 1 pers.; J. Li. Rietveld, Amsterdam, idem, 2 pers.; d'Aulais de Bourviul, Utrecht, idem, 2 pers.; Halker, Amsterdam, idem, 1 pers.; P. KIoos, Kinderdijk, Beau Site, ,4 pers.; J. Averes en fam., Hengelo, Beau Rivage, 12 pers.; X Püncke, Bussum, L'Océan, 2 pers.; D. v. d, Zee, Bussum, idem, .4 pers.; D. de Glércq, Bloemendaal, Beau Site, 3.pers.; A. Kaijser. Amsterdam, Beau Site, 1 pers.; H- Kamer, Amsterdam, idem, 1 pers.; v. d. Vijgh, Am sterdam, idem, 3 pers.; Klooster huis, Am sterdam, idem, 1 pers.; van Beneden, Maas tricht, idem, 1 pers.; Bonhomane, idem, jk pers, HEEMSTEDE. Personalia. De heer F. van Konijnenburg alhier js gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-In- dië, ten einde te worden aangesteld tot administratief ambtenaar Voor de bezittingen buiten Java en Madoera. HAARLEMMERMEER. Diefstallen. Het iwolhit tijd dat de bewo ners van dezen polder eens goed hunne sluitingen gaan nazien en dat velen gaan breken met de verkeerde gewoonte hun waschgoed op. hét bleekveld te laten liggeq gedurende den nacht. De diefstallen zijn de laatste, dagen niet van de lucht af. In den nacht van Dinsdag op, Woensdag la weer ingebroken in een schuur van den ar beider p, de Ridder aan den Spieringweg «Ihitur, Vermist wordt een heerenrijwiel met 6en plaatje op, nét balhöofd, gemerkt „Sper wer". Bij een buurman van den bestolene heb ben de dieven, blijkbaar terzelfder tijd, een overjas gekaapt. Bij zekeren J. R. aan den Nieuwemeerdijk is in denzelfden nacht van het bleekveld ontvreemd een rood baaien hemd, een fla nellen jaegerhemd en een blauw: gestreept overhemd. Men vermoedt dat een dievenbende uit de naburige groote steden de Meer voor „ar beidsveld" heeft uitgekozen. Voorzeker een twijfelachtige eer! Men zij op zijn hoedel Goed zoo. Door het bestuur van de afdee- ling van het Witte Kruis wordt thans aan alle openbare en bijzondere scholen in deze gemeente een serie geschriften op sanitair, gebied verstrekt, waarvan de strekking is de bestrijding der tuberculose, van het vliegen- gevaar, stofgevaar, enz. Ook zal dezer dagen aan alle genoemde scholen nog worden uit gereikt de bekende serie wandspreuken, uit gegeven door de Nederlandsche centrale ver eeniging tot bestrijding van tuberculose. HILLEGOM. Onder den trein. Gisteren geraakte een 4-jarig knaapje van K. aan het station onder den trein. Een arm werd ontzettend gebles seerd, zoodat de pols »er bijna bijhing. De dokter gelastte onmiddellijke overbrenging naar het academisch ziekenhuis te Leiden, Oplichter? In de Zilk, Vogelenzang en Noordwijkerhout meldde zich dezer dagen een ais heer gekleed persoon aan, die de hui zen boven en beneden inspecteerde, voorge vende dat dit onderzoek in verband stond met inkwartiering. De man had de kenne lijke 'bedoeling, dat men hem geld zou ge ven opdat hij zijn invloed zou aanwenden, om vrij van inkwartiering te komen enz, De politie is met een en ander in kennis ge steld. 'sMans handelwijze dient ter waar schuwing. NOORDWIJKERHOUT. De eerste veiling. Op de Dinsdag gehouden veiling van het H. B. G. waren vele exporteurs aanwezig en, in aanmerking genomen dat het da eerste was, kon de aanvoer redelijk genoemd worden. Voor de kwaliteit Tulpen werden hooge prij zen besteed. Voor de 2do veiling werden dadelijk weer een aantal nummers opgegeven. De noteering der veiling van de tuindersver- eeniging „Eensgezindheid" van gisteren was: Snijboonen le kw. 1.82. Snijboonen 2e kw. 1.40. Snijboonen 8e kw. 1. Stek 0.67. Stokheerenboonen z. d. 1.40 idem 2e kw. ƒ1.10. idem extra 1.55. Stamheerenboonen z. d. 1.83. idom 2e kw. 0,99. Enkele heerenboonen m. d. 1,05, idem extra 1.40. Dubbelen boonen 0.88 per zak van 12 kilo. Aanvoer 3700 zak. VELSEROORD. Personalia. Voor het examen Boek houden M4 O. is te Dien Haag voor de huis- acte geslaagd A. de Wit van hier. BEVERWIJK. Raadsvergadering. Vergadering van den Raad der Gemeente zal worden gehouden morgén, Vrijdag 27 Aug. des voormiddags ten ure De punten van behandeling zijn: 1. Mededeel! ngen en ingekomen stukken, 2. Voorloopig© vaststelling gemeentorekening en goedkeuring rekening Burgerlijk Armbe stuur 1014. 3. Voorstel eleetrische cokesbrekei en ventilator gasfabriek. Verknoping. Bij de gistermiddag gehouden openbare verkooping in hotel „De Zon" ten overstaan van notaris Boerlage, werd een woonhuis met Werkplaats en pakhuis, erf en grond, aan de Torenstraat, hoek Groote Houtweg, alhier, groot 2 aren, 82 centiaren voor f 8352 gemijnd door den heer Kroder alhier. Het woonhuis met tuingrond en erf aan den Hoogen Hoflanderweg te [Wijk aan Zee en Duin, werd niet geveild. De moestuin met daarop voor enkele ja ren nieuw gebouwd groot woonhuis, met annexe, getimmerten, onder Wijk aan Duin, aan den Rijksstraatweg en Groeneweg, waar bij eenige aan den straatweg gelegen Bouw terreinen, werd en bloc voor f 11.200 op gehouden, terwijl op. perceel 11, 12 en Ifi resp, f 400 f 1600 en f 2525 werd gebo den door de heeren J. Bisschop, Ma alm ar -v H. Duin. WIJK-AAN-ZEE. Geslaagd. Do heer G. J. Wassenaar, alhier,- is geslaagd voor hot examen Fransoh. LO. UITGEEST. Geslaagd, Te Den Haag is geslaagd voor het examen Boekhouden M. O, (school- akte) M. C. Wintersteijn, alhier. Benoeming. Onze plaatsgenoot de heer H, 'Hondelink, stationschef alhier, wordt met 1 October als zoodanig naar Bussum overge plaatst. HEILO. Personalia. Te Rotterdam is geslaagd vool het examen Teekenen M.O. acte M.a. E. Harder, van hier. Op hol. Gisteravond sloeg het paard van Mej. de wpd. v. d. St. op. hol in de Stieren- laan. Het rende den Stationsweg op waar ,t dan ook neer vieL Het dier was tamelijk ge wond aan de pooten, toen het gegrepen werd'. Verder kwamen er geen ongelukken voor. ALKMAAR. Personalia. Te den Haag geslaagd voori het examen F r arisch M. O. a<yt© A de heer, A» Homans van Alkmaar. Gemeenteraad. In de gistermiddag ge houden raadsvergadering wijdde da voorzit ter eenige waardeeren.de woorden aan de nagedachtenis van .wijlen mr. H. Boelmans ter Spil! die de gemeente 'geruimen tijd hoeft gediend aanvankelijk ais raadslid, daar na tevens als [wethouder. Aan den heer iW, K, M. de Kat werd op, zijn verzoek, ingaande 1 .Oct, a.s. eervol ontslag, verleend ais direc teur van het gem, gas- en eleotrisoh bedrijft Besloten wera pogingen aan te wenden om de .commissie van toezicht op het L o. yan baar besluit om ontslag te nemen terug te doen komen en aan Bt en W, werd voor, den bouw; eendr nieuwe gasfabriek een ore- diet verleend van f 900,000, zijnde f200,000 meer dan aanvankelijk 'geraamd werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2