LEGER EM VLOOT RECHTSZAKEN. F1NANCIEELE BERICHTEN V DE DISTINCTIEVEN ONZER militairen. UITLOTINGEN STOOMVAARTLIJNEN van postpakketten tusschen particulieren is niet alleen niet opgeheven, maar nog ver scherpt. Vroeger konden goederen ook van anderen oorsprong dan zuiver Nederlandseh nar postpakket naar Ned.-Indië vervoerd worden, mits voldaan werd aan daarvoor toon voorgeschreven bepalingen, Thans wor den ia de postpakketten alleen toegelaten voortbrengselen réellement du sol Néer- land Ma ou de l'industrie Néerlandaise (we zenlijk afkomstig van den Nederlandse tien grond of van de Nederlandsche industrie). Let wel, hier wordt dus door den fiscus, hetzij dan de Nederlandsche of de Engel- set;» fiscus, vermoedelijk wel niet de Nederlandsche alleen heeft deze zich tegen de opvatting van den Engelsehman blijkbaar niet kunnen verzetten de op vatting gehuldigd, dat Nederlandsch-Indië geen Nederlandseh grondgebied is. Ja, men gaat zelfs nóg verder. Het geval heeft zich reeds voorgedaan, dat zuiver Nederlandseh- Indische artikelen, gewonnen van den Ned.- Indischen grond, naar het moederland wer den opgezonden om hier een reparatie of 'bewerking te ondergaan, en bij de terug zending geweigerd werden ais zijnde geen product reélleinent du sol Néerlandais ou de l'industrie Néerlandaise! In gewone omstandigheden, zou geen re geering, geen belastingambtenaar, hoe hoog et' laag geplaatst ook, zich bij een dergelijke interpretatie hebben neergelegd. Wij leven echter in zeer abnormale omstandigheden en •loeien ons daarin, hoe bar ook indruiaehende •ugen elk gevoel van recht, billijkheid en icvica, nolens volens wel schikken. Wij willen intusschen hopen, dat de ijverige en bekwame voorzitter van onze Nijverheids commissie, prof. De Vooys, die toch yoor het steenkolenvraagstuk naar Engeland is, dat hij of de heer Van Vollenhoven, die daar ook vertoeft, alsnog gedaan zal krijgen om den Engeischen oorlogsfis us op zijn zonder linge opvatting te doen terug komen. Anders zullen zich het groot aantat be langhebbenden, die postpakketten van en "mar Indië hebben te verzenden, nog heel veel last, moeite en kosten hebben te getroosten. Zien zij er niet tegen op, de kosten van een simpel postpakket tamelijk hoog te zien opgevoerd, dan raden wij hun aan zich tot de Ned. Overzee Trust te wen den. Deze- heeft althans volmacht om bij do verzending van goederen da bestemming uit sluitend voor binnenlandsch gebruik te garan deeren en dan* gaat die verzending gemak kelijker, maar natuurlijk tegen hoogere kosten. Laf. De Delftsche Ct. schrijft: Dinsdag avond waren wij toevallig getuige van een laffe daad, van een opgeschoten jongen, die de uni form droeg van den vrijwiiligen landstorm, Het geval deed zich voor als volgt: Op de Voldersgractt liepen, een groep vrij willige landstormers, met het geweer aan den schouder. Blijkbaar kwamen ze van de oefening. Daar bemerkt een van de heeren, zekere J. W., ten oud vrouwtje, dat steunend op een stok komt aanstrompelen. Die zou hij er eens even tus schen nemen! Onverwacht maakte hij onder het uiten van de woorden „non ga je d'r aan," met zijn ge weer een beweging, alsof hij het vrouwtje met de bajonet wilde doorsteken. Men begrijpt den schrik van zijn slachtoffer. Een der voorbijgangers nam den laffen land- stormer duchtig onderhanden, over zijn onwaar dig gedrag. Zijn kameraden stonden er zonder een mond open te doen bij, en dropen af. Het geval is ter kennis van den betrokken commandant gebracht. Laat ons hopen, dat tegen dergelijke grofheden flink worde opge treden. Een doodeljjk spoorwegongeval. Een losse locomotief, op weg van Nijmegen naar Amers foort, moest gisteren ongeveer kwart over elven Amersfoort passeeren. De wachter had reeds de boomen bij den overweg te Stort bij Amers foort gesloten, ze nu en dan om het publiek ter wille te zijn, oplichtend. Juist toen een vrachtwagen van Van Gend en Loos de rails wilde oversteken, kwam de locomotief, die de wachter wegens de bocht van den weg niet had zien r.ankomen, aangestoomd en reed op den vrachtwagen in. De koetsier sprong er tijdig af en bleef'ongedeerd. De besteller, hij wion zich een vierjarig knaapje bevond, werd met het kind nit den wagen geslingerd. Het kind was onmiddellijk dood. De besteller is niet ern stig gewond. Rookende schoolkinderen. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in do gemeente Wildervank (Gr.) heeft een enquóte gehouden over den omvang dien het rooken door schoolkinderen reeds heeft verkre gen. Het onderzoek wees uit. dat van de 989 jon gens die resp. zes openbare en twee bijzondere lagere scholen en twee M. IJ. L. O. scholen be zoeken er niet minder dan 415 rooken. Dat is en zeven stuivers zijn eenige bezitting van vraapde was een mooi gouden horloge en ketting zijn eenige bagage was een zwarte wandelstok en zijn eenjg plechtanker was de Bank van Leening. Het- eerst wat hij deed, nu hij zijn eigen meester was, oewees dat hij toch* nog aan zijn vaderlijk huis dacht, en dat het nog eenigen invloed op hem uitoefende. Hij be± gaf zich terstond naar een koffiehuis, waar gelegenheid bestond om te schrijven, en daar schreef bij den brief aan zijn moeder, dien hij vruchteloos beproefd bad in de biblio-i thc-ek te Baregrove-Square te schrijven. Hij smeekte haar nogmaals om vergeving, be toogde haar dat zij niet ongerust over hem moest wezen en verklaarde haar plechtig dat hij weggeloopen was, omdat de heer Yollop en zijn vader hem krankzinnig zou- don gemaakt hebben en hem slechts zouden aansporen om, zoo hij bleef nog grooter kwaad te bedrijven; betuigde dat hij zich reeds gebeterd had en beloofde dat bij (haar een tweedemaal zou schrijven en daarin zijn Plannen voor de toekomst' zou blootleggen, zocJra hij ze zelf met eenige zekerheid wist. waa de leeljjkste en meest onsamenhan- \.r v f' hij ogit geschreven had. ilaar hoe elecht hij dezen ook samengesteld i ad,gevoel de Jack zich rustiger toen hij hem had voltooid, nog rustiger toen hi.i hem in de bus bezorgd had met den anderen brief dus ongeveer 60 der jongens. In de laagste klassen van alle scholen met totaal 118 leerlin gen treft men reeds 19 reekers aan. In de zesde klassen met 69 leerlingen niet minder dan 64 rookers. Op enkele uitzonderingen na zijn alle jongens als ze de schoor verlaten dus al rookers. De viier plaatselijke geneeskundigen waarschuwen de ouders met kracht dit rooken tegen te gaan, daar het erg nadeelig is voor geest en lichaam van het kind. Het geheugen kwijt. Dinsdag werd door de politie te Utrecht een oud vrouwtje op straat dwalende aangetroffen. Op het politic-bureau kenmerkte men, dat de stakkerd het geheugen kwijt was. Ze wist- niet, hoe haar naam was, waar ze woonde, hoe oud ze was, enz. Aan de politie gelukte het ten slotte te ontdekken, waar ze woonde. Toen bleek, dat ze ruim tachtig jaar oud was en bij haar familie inwoonde. Door de politie werd ze naar haar woning gebracht. O ii'vluchte krijgsgevangenen. Men schrijft uit inzaai aan de Msbd. Maandagmiddag is bij Denekamp over de grens gekomen en door een patrouille van die grenswacht aangehouden een uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Fransch sol daat, genaamd I. Delattre. Hij was indertijd als wielrijder bij een transportafdeeling door een Duitsche patrouille verrast en gevangen genomen. Thans was hij ingedeeld bij een ar- beids-commando in de nabijheid der grens en had de kans schoon gezien om te ontvluchten. Dergelijke ontvluchtingen hebben den laat- sten tijd herhaaldelijk plaats, doch door de ver scherpte grenscontrole wordisn de ontvluchten, voordat ze de grens kunnen passeeren, weer ge pakt. Alles helpt dan ook tot de grensbewaking mede. O.a. gaat de „Jugendwehr" te Gronau eiken avond op zijn „Russenv angst" d.w.z. ze loopeü patrouille door heide en bosch langs de grens, om ontvluchte krijgsgevangenen te snap pen. Toch zijn er nog wel gaatjes, waardoor men Holland kan bereiken, hetgeen de ontsnapping der gebroeders Kupers uit Overdikel bewezen heeft. Niettegenstaande de ontvluchting uit de gevangenis te Coesfeld langs de gebeele grens gesignaleerd was en "de patrouilles zoowel te paard als te voet verdubbeld wareu, zijn ze toch veilig in hun woonplaats teruggekeerd. Interessant is het, de mannen te hooren ver halen, hoe ze zijn ontsnapt. Nadat ze op de fabriek te Gronau waren.ge vangen genomen, werden ze met een deserteur uit Berlijn, die reeds eenmaal in de gevangenis te Coesfeld opgesloten was geweest, in het cachot gevangen gezet. Met behulp van eén lus, gemaakt van een touwtje, dat aan een stokje was gebonden, wisten ze doof het kijkgaatje in de deur, het knipje van het etensdeurtje open te trekken. Door de ontstane opening konden ze den arm steken en zoo den bovensten en middel sten deurgrendel opentrekken. Toen sloegen ze 'n in de cel staanden. stoel in stukken en met 'n eind hout kregen ze den ondersten grendel los. Toen stond de deur open. Ze moesten een trap van zeven "treden af, waarbij een van Ken nog het ongeluk had naar beneden te rollen. Tot hun geluk werd het gestommel niet gehoord en kon den ze op aanwijzing van den deserteur, die den weg wist, door een raampje, dat slechts door gaas was afgesloten, de binnenplaats'bereiken. Eenmaal buiten klommen ze over een hek en stonden in Coesfeld, waar een tamelijk druk te op straat heerschte. Zij begaven zich buiten de stad en. verborgen zich in struikgewas, em des nachts den tocht voort te zetten. Onbekend met de omgeving kropen ze uren achtereen voort, totdat ze, toen het morgen begon te worden, een stad bemerkten, die ze inliepen. Eensklaps stonden ze weer voor hun eigen ge vangenis. Ze waren om de stad gekropen. Aanstonds begaven ze zich weer naar buiten, vroegen een boer den weg naar de grens, daar ze voorgaven, 'n paard te willen smokkelen, en nu verdwaald waren. De hoer kreeg argwaan, doch de fabriekspassen, die ze nog hadden, namen alle verdenkingen weg. En zoo togen ze weder grenswaarts. In de nabijheid der grens aangekomen, ver dubbelden ze hun waakzaamheid. Een van hen kroop als verkenner vooruit, totdat ze de Ruken- berger bosschen bereikten en ten slotte bij Drie- land in hun kerkdorp Overdinkels aankwamen. Hier heerschte de grootste vreugde hij hun terugkeer. Niet alleen in hunne gezinnen, maar in elk huns zweefde men tusschen hoop en vrees en werd allerwegen voor een behouden terug komst gebeden. De vlag werd van het R, K. Vereen.geb. uitgestoken en des Zondags werd in de kerk een „Te Deum" gezongen uit dank baarheid voor de verhooring van het gebed om uitkomst. De deserteur zal werk krijgen in een der Twentsche metaalfabrieken. aan den heer Valentijn Blyth. De plicht die thans op hem rustte, was de eerste groote plicht der beschaafde wereld het vullen van een ledige beurs. Datgene waartoe ihdj zijn toevlucht nam, om namelijk zijn horloge te pand te zetten in een der Londenschè straten en in het volle daglicht, zou vele jongelieden in verlegen heid brengen. Maar Jack was geboren met een ongevoeligheid voor al wat naar fatsoen zweemde. Hij trad het eerste pandjeshuis binnen, dat in zijn weg lag, met een houding of hij daar belangrijke zaken te doen had, en ver liet het ook weder met een gelaat, waarop tevredenheid te lezen stond, alsof hij daar zijn salaris was gaan halen, of een groote som aart zijn bankier had toevertrouwd. Toen hij zich van geld voorzien had, ge voelde Jack zich vrij om eens te overdenken hoe hij zijn dag zou doorbrengen, in allen ernst zooals't 'n Engelsehman betaamt, wiens zakken in etaat zijn om hem het noodzake lijke. te verschaffen. Toen hij ontbeten had en zijn Meeheren in een koffiehuis had ge droogd, besloot liij eerls op zijn gemak de moeielijke vraag, wat hem thans te doen stond, te overwegen. Na lang daarover ge- peipsd te hebben en met aandacht het on gunstige weer te hebben gadegeslagen, kwam hij tot de Overtuiging, dat het ver standigste was, om eenigen tiicL rijdende Prijzen in Duitschland eu hier te lande. Een lezeres in Zeeland zendt aan de N .11. O. een advertenties, geknipt uit de Rheln. und Ruhr-Zeitung van Duisburg, van 1.9 Augustus. In die advertentie wordt „Hollandsehe schel- viseh" aangeboden voor 15 pfennig het pond en „mooie, groote stoofappelen" tegen 29 pfg. de 3 pond en stoof- en handperen voor 35 pfg. do 5 pond. Wij betalen schrijft de lezeres voor fruit, wanneer het ten minste te krijgen is: Voor appelen (heel gewone waar) 10 ets. Dat is ongeveer hei dubbele van wat men te Duis burg betaalt. Peren, in Duitschland 7 pfg. het pond, kosten hier 10 en 15 cent, Van schelvisch, trouwens van alle vdsch zijn wij hier in Zeeland zeer slecht voorzien, en dun is ze, in verhouding tot de Duitsche prijzen, veel duurder, wat te minder begrijpelijk is, aan gezien die visch uit Nederland naar Duitsch land wordt verzonden. Een pond schelvisch „versch en goed in ijs verpakt," zegt de adver tentie kost in Duitschland 15 pfg., dat is naar den tegenwoordigen koers van het Duit sche geld 8 cent. Waar zou men in Zeeland daar voor versche schelvisch kunnen koopen? De lezeres zendt ook een advertentie uit het zelfde blad, waarin „bruine boxcalf militaire rijglaarzen, breeds vorm, zonder kappen, voor officieren en soldaat," worden aangeboden tegen 20 mark liet paar. Terwijl Duitschland aan leer nog wel gebrek heet te hebben, is dat zeker, niet duur. Wraak? De heer Wessels, arbeiidscontrö- leur van de Stoomvaart, Mij. Nederland te Am sterdam is door een ontslagen bootwerker in den schouder gestoken. De dader is bekend. De toestand van den heer, Wessels is bevredigend. Wij lezen in de L. IC: Wat beteeken en de zaagjes, de hoefijzertjes, de duifjes, zoeklichtjes of granaatjes van goud, zilver of in rood of geel op de mouwen en kragen van de grijs-groene of van de oude blauwe uniformen onzer soldaten? Een lezer schreef ons onlangs: „leder weet, wat de beteekenis is van een rood kruis op den kraag van een uniform, maar kan u niet eens iets vertellen over de andere zeer vele onderschei- dingsteek^nen Een paar officieren, wien wij om eenige inlich tingen vroegen, zeiden ons, dat het haast ondoen lijk was, alle distinctieven van militiereserve, landweer en van de diverse wapens op te som men. Toch willen wij van een aantal eigenaar dige en onder leeken minder bekende distinctie ven, wat vertellen aan de hand van het boekje „Beschrijving van de uniformen, de tenue en het paardetuig van de Landmacht". Op niet minder dan 97 bladzijden en de noodige aanvullings bladen wordt daarin allerlei medegedeeld over uniformjassen, kolbakken, scjjako's, petten, veld- mutsert, atilla's, dolmans etc., hoe zij er uitzien en hoe en wanneer zij gedragen worden. Doch daarover thans niet. Enkele typische onderscheidingsteekenen, min- der bekend dan bet Roode Kruis, volgen eebter hieronder: Een paardenhoofd omgeven door een hoefijzer van geel of wit metaal wordt gedragen door het personeel, belast met de africhting van de re monte-paarden. Een vliegmachine (een ééndekker) van schar lakenroode wol ziet men op de mouw van de oppassers-mecanicien.. Een zoeklicht van goud- of zilverdraad gebor duurd, omringd door bliksemstralen, bevindt zich op de mouw van de electriciens van het regiment genietroepen. Een granaat van gouddraad geborduurd, wordt gedragen door onderofficieren-vuurwerkers der artillerie en genie. Passer en winkelhaak: Instrumentenmaker ge nie. Gevleugeld rad (scharlakenroode wol voor minderen en gouddraad geborduurd voor onder officieren) spoorwegcompagnie Bundel bliksemstralen, van scharlakenroode wol geborduurd voor minderen (telegrafisten en reserve-telegrafisten), van gouddraad voor on derofficieren (idem) van de genie. Wanneer er bovendien nog een R. bijstaat beteekent dit, dat men reserve-vesting-telegrafist is Hamer en nijptang: Smeden-bankwerkers der artillerie. Zaag en hamer: timmerlieden (houtwerkers) der artillerie. Gareel van half zilveren galon: zadelmakers der cavalerie. Hoefijzer van scharlakenrood uitmonsterings- laken: voor hoefsmeden der infanterie. Vliegwiel van scharlakenroode wol geborduurd met vijf spaken voor stokers (pantserfort-artil lerie en corps torpedisten). Anker voor korporaal-schipoer van bovenge noemd corps. Vliegende postduif van wit katoen op de rechter-bovenmouw voor de oppassers eu verzoi- gers van den Rijkspostduivendienst. door te brengen* nadat hij zich van een flesdb.ale en een pakje sigaren voorzien had, daar dit tegelijkertijd een gezonde be weging en aangename uitspanning was om zijn dag- mede te beginnen; daarom ging hij er ook terstond toe over. Hij aVhtte het 'tbes te om door die straten van Londen te rijden, waar hij het minst hekend was. Hij beval den koetsier om het eerst den waterkant te velgen, en dan zoolang het kon Je oostelijke richting te houden, totdat hij hem nadere orders gaf. IJe aangewezen weg voerde over Waterloo Road, door Borough en Bermonde naar Rotherhithe. Geen somherder huurt der hoofdstad Icon hij uitgezocht hebben, om op een reg^jiaehtigen dag door te rijden, maar Jack, was volstrekt niet somber gestemd. Hij dronk, rookte en zong uit blijdschap, dat hij vrij was om naar welbehagen over zijn dag te beschikken. Zijn vroolijMieid was zelfs bestaard tegen de lage gebouwen van Rctherliitte, waarvan de damp uitsloeg hij den regen, die in het slijk lagen verzonken en smoorden in den mist. Zij strekten zich uit zoover hij in oostelij ke richting reed en ook wederom langs zijn weg in westelijke richting en deden hem ein delijk besluiten een vroolijker weg te kiezen, juist toen de cab weder in de Borough te rugkwam, In den omtrek der Markt ontdekte Jack een koffiehuis, en op een der ramen las Mi En zoo zou men kunnen voortgaan; de wiel rijders hebben op een blauwen kraag een wieltje de mitrailleur-afdeeling heeft daarop gekruiste patronen, de administratietroepen gekruiste ko renaren, het vrijwillige autocorps heeft een aüto- mobielwiel, het vrijwillige motorrijwielcorps een motorfiets op den kraag. Wij zouden- kunnen vertellen, dat de grena diers een granaat, de jagers een hoorn, de genis ten een helm, de officieren van gezondheid het aesculaapteeken op hun kraag hebben, en de mu zikanten een lier, dat laatste is bekend genoeg; wij wilden slechts enkele distinctieven vermelden, welke ons opvielen, toen wij hei uniform-boekje doorbladerden. „HET POLITIEKJE AE". Een hoofdofficier schrijft in de N. Ct.: Zoo is dan nu ruim een jaar verloopen, terwijl ons leger zich op voet van oorlog bevindt en zijn we er langzamerhand aan gewend geraakt, 's lands zonen geregeld in de uni form gekleed te zien. Daarmede heeft de wa- .penrok weder meer burgerrecht verkregen, is meer populair geworden. Het komt er nu maar voor hen, die tot de beroepsmilitairen bebooren, op aan, om" te maken, dat dit zoo blijven zal en in eigen belang zorg te dragen, dat de uniform hoog gehouden wordt en de uniformdrager geacht blijft. Zou dan ook thans het oogenblik niet juist gekomen zijn, om voor de beroepsmilitairen. en ik heb hier het oog op mijn kamera den, de beroepsofficieren 't dragen van burgerkleeding als regel af te schaffen! Wanneer na thans nog niet te bepalen tijd de demobilisatie zal zijn aangebroken en wij orze kleerenkasten eens aan een nauwkeu rige inspectie gaan onderwerpen, dan zullen we zien, voor zooverre de motten ons met rust hebben gelaten, dat het burgerpak ver ouderd en er niet fraaier op geworden is. Dan zullen we genoodzaakt zijn diep in do beurs te tasten, om dat alles weer te ver nieuwen en op te doen knappen. Die uitgave kan ons officierskorps waarvan zoo vele leden niet bemiddeld zijn bespaard blijven, indien we nu voortaan eens geen burgerkleeding meer noodig heb ben. i Dat politiekje toch is een vrij kostbaar iets. Men heeft een winterjas en een demisaison, een dikke uniformjas en een waterproof, voorts mantels, lange en korte, en als men in civiel wat meer gekleed wil zün, dan komt er gauw een smoking ën een rok bij. En nu spreek ik niet eens over de hoeden, de over hemden* de dassen en al zullce artikelen..Men is nu eenmaal officier en behoort tot een stand, die behoorlijk gekleed in het open baar behoort te verschijnen. Als de officier zich steedis in de uniform in het publiek vertoont, dan zal hij meer in vloed oefenen op bet gedrag, de houding en de tenue zijner jongeren, zijn infedeuren, dan zullen die inferieure.n gevoelen meer on der het oog van hun chefs te zijn, dan zal ook de onderofficier er niet naar haken om dure burgerkleeding te mogen dragen, dan zal de zorg voor de uniformkleeding algemeen grooter zijn, dan zal het optre den der officieren meer naar buiten spreken en dan zal de band, die tusscben de offi cieren onderling bestaan moet-, wat hechter worden, dan zulks onder den invloed van politiek .ie en moderne tijden Let Pfcval is. Enzóovoort. Moge dit voorstel van een ouder lid van het officierskorps de hoogere militaire auto riteiten onder de oogen komen; schrijver is zich bewust, dat het „politiekje" het leger veel kwaad heeft gedaan. REVERVE-TWEEDE-LUITENANT DER GENIE, Bij K. B. is bepaald, dat voor een benoeming tot reserve-twéedie-luitenant der genie bestemd voor den militairen telegraafdienst, behalve de commiezen der poserijen en telegrafie mede in aanmerking kunnen komen zij, die een maat schappelijk© betrekking bekleeden, welke naar het oordeel van den minister van oorlog den noodigen waarborg geeft, dat zij de, voor het vervullen van hunne militaire functiën, vereischte kennis .van het telegraaf en telefoon- bedrijf kunnen blijven onderhouden. IN GEVAAR' BRENGEN VAN DE ON ZIJDIGHEID VAN NEDERLAND. In eene zitting met gesloten deuren heeft voor de Haagsche rechtbank terechtgestaan H. D.,,Zwitser van geboorte, beschuldigd van het opzettelijk verrichten van handelingen, waardoor de onzijdigheid van Nederland in gevaar zou zijn gebracht. Deze handelingen bestonden volgens de dagvaarding in het be wegen en aannemen van jongelui om ten behoeve van het Duitsche legerbestuur spi- onnage- en andere diensten te vei'richten. Het openbaar ministerie eieehte veroordee ling tot één jaar gevangenisstraf. EEN VALSCHE VEELOFSPAS. De krijgsraad te 's Gravenbage heeft een dat haar dagelijks een ordinary, dat i,s 'een Engelscbe table d'hóte gehouden werd, ten drié ure, voor ieder- die er aan deel wikle nemen. Hij liet den koetsier terstond stil staan. Hij had 't juist, tien minuten geleden, drie uur hooren slaan, en daar hii nog nooit aan een open tafel gegeten bad, besloot hij het koffiehuis binnen te treden. Het diner was juist begonnen en schijnbaar was liet een aangenaam gezelschap, zoo het ook nog niet wat anders was. Als gewoonlijk was hij reeds, toen bij vijf minuten aan tafel zat, met ieder in een druk gesprek gewikkeld en werd hij zeer vertrouwelijk met vier zijner naaste buren: een vleeschbouwer, een stof feerder en een paar vrachtenverkoopers. De twee eersten van deze kooplieden hadden eens een dag rust genomen en Jack had va- cantie; allen werden zoo openhartig moge lijk onder den invloed van bet dessert, dat hoofdzakelijk bestond uit grog en pijpen en het eind daarvan was, dat zij besloten, na den afloop van hun vroolijk maal te zamen naar het Victoria-theatlier te gaan. De vleeschhouwer die, ondanks zijn bloeddorsti ge betrekking, een zeer goedhartig man was, drong er op aan om voor het geheele gezel schap te betalen, maar Jack maakte het la ter in Jen avond weder goed door hij het souper drie porties oesters voor zijn reke ning te bestellen. Wat er na het souper ge beurde, was hii niet in staat zich juist te milicien der vesting-artillerie, ter zake van het zich bedienen van een valschen verlof pas, veroordeeld tot 14 dagen militaire de tentie. tVALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De Rchtbank te Almelo veroordeelde giste ren den levens verzekeringsagent te Enschede wegens valschheid in geschrifte tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De oiseli wa? 2 jaar, POGING TOT .UITVOER. D;e Rechtbank te Almelo veroordeelde giste ren een ondermachinist bij de S.S. te En schede, wegens poging tot uitvoer van 5 KG. rijst, tot 3 weken gevangenisstraf.Hij had de rijst verborgen in een kastje van de loco motief van een voor vertrek naar Goula gev reed staanden trein. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 20 Aug. N. V. Mijn bouw Maatschappij Highland, 's-Gravenhage Korte Vijverberg no. 5. 20_ Aug. H. van Praag, O. Z. Achterburg wal 55 en D. van Santen,-2de Jan Steenstraat 54, Amsterdam, te zamen handelende in ma nufacturen als Van Praag en Van Santen. J. de Vries, koopman, Amsterdam, Hemonystraat 68III. J. H. Inderrieden, winkelier in manu facturen, Amsterdam, Éeukenplein 6. Mevr. de wed. J. van Eest—De Bruin, kamerverhuurster, 's-Gravenhage, Johannes Camphuysstraat 197. Geëindigd, door het verbindend worden der uitdeelingslijst, de faillissementen van: dr. W. D. Gratama, te Rijswijk, en J. van der .Veen, vroeger te Zwolle. BEURS VAN AMSTERDAM,. Noteering van 25 Augustus: Staatsleeningen. NEDERL. pet. V. K. L. K. H. K. Ned. W,S. Obl. (kl.) 5 101% 101% Ned. W.S. Obl. (gr.) 5 102% 102 3/16 Ned. W.S. Oblig. 3% 85 85 Ned. W.S: Oblig. 3 76% 76% 77% Ned. W.S. Certif. 3 76% 76% 76% Ned. W.S. Certif. 2% 66% 66% 66% LOTEN ITALIAANSCHE ROODE KRUIS 1885, a Lire 25. Trekking 2 Augustus. Betaalbaar 9 Aug. Serie 1791 no. 9, 50 lire; serie 2588 no. 39 15,000 lire; serie 3091 no. 23 50 lire; serie 4168 no. 20, 50 lire; serie 4172 no. 31 50 lirej serie 6051 no. 3 50 lire; serie 6279 no. 30 2000 lire; serie 7443 no. 25 1000 lire; serie 8508 no-. 39 50 lire; serie 8572 no. 45 50 lire; serie 8662 no. 36 50 lire; serie 10855 no. 1 500 lire; serie 10981 no. 2 50 lire; serie 11863 no. 37 50 lire. Ter amortisatie. 29 seriën. 124 443 592 621 770 862 893 2507 2761 3169 4105 4528 4542 4799 5020 5168 5454 6042 6214 6402 6702 7061 .7376 7851 8346 11459 11596 11943 31960 De in deze 29 seriën vervatte 1450 loten worden met Lire 37 afgelost. Stoomvaart Mij. Nederland. Flores, van Buenos Ayree naar Amster dam, passeerde 23 Aug. Dóver. Kamban- gau, thuisreis, arriveerde -24 Aug. te Suez. Koningin Emma, thuisreis, vertrok 23 Aug. van Sabang. Oranje, thuisreis, pas seerde 22 Aug. Sagres. Radja, uitreis, pas-v eeerde 24 Aug. Ouessant. Rembrandt thuisreis, vertrok 23 Aug. van Perim. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Atlas, van Palermo naar Amsterdam, is 24 Aug. bij Deal-geankerd. Danae vertrok 25 Aug." van Tarragona naar Alicante. Mars arriveerde 25 Aug. van Amsterdam te Kopenhagen. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki, uitreis, passeerde 23 Aug. Dunge- ness'. Ophir, uitreis, passeerde 22 Aug. Malta. Wilis, thuisreis, passeerde 23 Aug. Gibraltar. Menado, uitreis, vertrok 24 Aug. van Suez. Dj ember arriveerde 24 Aug. van New-York te Batavia. Ternate, van Java naar New-York,, arriveerde 24 Aug. te Natal. Holland—Amerika Liin. Noor dam, van Rotterdam naar New-York, werd 24 Aug. des middags 12 uur 280 mijl van Lizard gesignaleerd. Zij ld k* van Bal- timore naar Amsterdam, passeerde 24 Aug. des nam. 9 uur 30 Lizard. Callisto arriv. 24 Aug. van Rotterdam te Savannah. Kon. Holl. Lloyd. Hollandig, thuisreis, vertrok 24 Aug. van Santos. Gelria, thuisreis, vertrok 24 Aug. van Lissabon. Rijnland arriveerde 24 Aug. van Amsterdam te Buenos-Ayres. Tuban- tia, uitreis, vertrok.24 Aug. van Lissabon. Kon. West-Ind. Maildienst. Commewyne, uitreis, vertrok 24 Aug. van Madera. Lodewijk van Nassau arriveerde 23 Aug. van Amsterdam te Antofagasta. Kon. Paketvaart Mii. Roggeveen, van Rotterdam naar Batavia, passeerde 24 Aug. Bezevier. herinneren. Het lag hem hij, dat hij met den stoffeerder mede was gegaan en de tenor partij gezongen had van'„Mijnheer van Zon", met nog iemand anders. Zijn herinnering strekte zich niet verder nit en eerst tegen den morgen kon hij die weer eenigszins thuisbrengen. Toen hij ont waakte lag hij te bed in het koffiehuis, waar open tafel gehouden werd, en werd hij door den knecht onderricht dat de getrouwe stof-: teerder hem hier achtergelaten bad om den nacht zoo fatsoenlijk, mogelijk door te bren gen. De volgende morgen was oen belangrijke dag in Jack's leven, Veel hing er van het gesprek af dat hij met den heer Marksman in Kirkstreet en den heer Blyth bii het tol hek aan den Laburnum Road hebben zou. Toen hii zb» rekening in ibet koffiehuis be taald had, begaf hij zich op weg, niet zoo vroeg als hij gewenscht had, naar de plaats tegenover de Markt; zijn geweten was niet zeer rustig, toen hij nadacht op welke wijze, hij den avond doorgebracht had en hij ziöh( ook den brief aan zijn .moeder herinnerde, waarin hij haar verzekerde dat hij rijn ge drag reeds veel verbeterd had. „Ik zal alles met Blyth weer i.n orde brem gen en den raad stipt opvolgen, dien hij mij bij het tolbek geeft." (Wordt vervolgd!»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6