UIT DB PEOVI1NCIB sag is alle rogge er in beslag genomen, een b&waking door een sergeant mét vier man pp kosten .van den bewoner is er ingesteld, iterwjjl de roggevoorraad van Regeerings- avege zal worden gedorscht. Zóó moet het gaan. .Want nog eens: met zachtheid komt men er nooit. PROTEST TEGEN ENGELS CHE VERJ| LOKKING. In het Engelsche Tijdschrift „Fortinghtly" komt een artikel voor, waarin getracht wordt, Ne derland te bewegen zich aan te sluiten bij de En tente-Mogendheden. EngelandFrankrijkRus land. De Engelsche schrijver tracht den Nederlan ders te beduiden, dat zij op den rand staan der Duitsche slavernij en dat zijne landgenooten. fei telijk slechts voor onze vrijheid vechten, zoodat Nederland zoude verplicht zijn de zijde van En geland te kiezen tegen Duitschland en mede ten strijde te trekken. Telkens en telkens is gebleken, dat onze Neder- landsche bevolking niet wenscht in den oorlog betrokken te worden; de ellenden van den oorlog zijn zóó schrikbarend, dat slechts de uiterste noodzaak tot oorlog dwingen mag. Worden wij aangevallen, Nederland zal zich weten te verde digen. Maar zonder noodzakelijkheid den oorlog verklaren, aan welke partij ook, zal de rustige en kalme bevolking van ons land nooit verlangen. Toch wekken verlokkingen tot oorlog als in bo- /enbedoeld Engelsch tijdschrift bij velen onrust en onzekerheid; vooral als onze pers er te veel waarde aan hecht. Daarom mogen de beschouwingen van den heer A. v. d. Laaken in de „Avondpost" wel in ruimen kring bekend worden, waar deze schrijft: Wij zouden van verschillende zijden duidelijk op den voorgrond willen zien gesteld, en het zelfs tegenover het buitenland niet ondienstig achten, indien het ook in onze volksvertegenwoordiging onomwonden tot uiting kwam, dat wij, Nederlan ders, ons door niemand in een ons onsymphathie- ken oorlog wenschen te laten drijven, dat wij in dezen misdadigen oorlog, die tegen het mili tairisme en in het belang van de beschaving heet te worden gevoerd, maar die ons in werkelijkheid een poging schijnt om een algemeene en eerlijke concurrentie op de wereldmarkt te onderdrukken een kapitalistenoorlog noemen het de socialis ten geen struikrooversrol wenschen te vervul len; dat ons land geen toegang biedt, voor wie ook, om een ons bevrienden nabuur te besprin gen; dat reeds de onderstelling, dat wij voor een voordeeltje daartoe wel zullen te vinden zijn, een grove beleediging is voor ons in den grond nog fier en onafhankelijk volkskarakter, voor onze Regeering en onze volksvertegenwoordiging en in de eerste plaats voor onze nobele Vorstin Het kan niet genoeg worden gezegd, dat het gros der Nederlanders met vol vertrouwen van hun regeering en volksvertegenwoordigers slechts een eerlijke politiek ten opzichte van al onze na buren verwacht. De schrijver in de „Fortinghtly" make zich geen illusie ons te kunnen wijsmaken ,dat zijn landgenooten voor onze vrijheid vechten. Wij hebben dat niet gevraagd, hebben dien strijd reeds meermalen met succes zelf en alleen gestreden en zijn ook thans nog bereid, om eiken schender van onze grenzen zonder hulp van bui ten onbevreesd tegemoet te treden. Tot dat doel en ook alleen daarvoor zal elk goed Nederlander zich in de ure des gevaars om zijne Vorstirf scharen en geene opoffering te groot achten. Dat alleen moet onze positie in den wereld oorlog blijven. En wanneer dat door hen, die daarvoor ge roepen zijn, zonder omwegen aan de natie wordt voorgehouden, zal er geen gekibbel over mili tarisme en antimilitarisme noodig zijn, maar zal elkeen zich met een tijdelijke wapening en oefe ning van een zoo groot mogelijk deel van ons volk kunnen verzoenen. Wie om andere redenen gaarne wil meevech ten, doe.dat buiten onze grenzen en voor eigen rekening. Laat ons in het waarachtig belang van ons land front maken tegen het malle gezanik van het Duitsch gevaar en verlies van grondgebied, waarvoor geen enkele gegronde reden is aan te voeren. •Het wordt inderdaad tijd, dat de verdachte persuitingen, waaraan in liet buitenland maar al te veel aandacht wordt geschonken, van wel denkende zijde worden overstemd. BLOEMENDAAL. Het gemeenteverslag 1914. Aan het gisteren door ons ontvangen gemeenteverslag over 1914 is het volgende ontleend. De bevolking bedroeg op 31 December 3831 mannen, 5157 vrouwen, totaal 8988 zielen, w. o. in Meerenberg 1704 personen. Geboren werden in 1914 129 levende kinderen, d§ sterfte bedroeg 180 personen, het getal huwelijken 33. De voornaamste onderwerpen in den Raad be handeld, waren: 22 Januari: Nadere regeling der onderwij zersjaar wedden vastgesteld. Onderhandelingen over de verbreeding van den Slingerweg. Aan koop van villa „Dunenburg" ten dienste der waterleiding. 26 Februari: Protest tegen uitlatingen van Mr. Thiel in de zitting van de rechtbank op den 3den Februari jl Benoeming P. A. Kok tot gymnastiekonderwijzer aan de openbare lagere scholen te Overveen en Vogelenzang. Bespreking over de overname grond vóór de M. U. L. O. school te Bloemendaal. Demping slooten langs den Zijl weg. Onderhandelingen over het geven van een bijdrage aan de E. N. E. I. voor een nieuwe brug over de Delft. Aanstelling bevol kingsagent. Onderhandelingen over de levering van gas in Bloemendaal. 26 MaartBrug over de Delft. Verkenen van een crediet voor het afwerken van den ligger der wegen. Vaststelling van den prijs van het duin water voor gemeentediensten en gemeentegebou wen. Aankoop grond nabij M. U. L. O. school. Overname van den Kinheimweg. Verlegging van "en, Slingerweg. Onderhandelingen over den aankoop van het Bloemendaalsche bosch. 30 April: Uitbreiding der waterleiding in 'ww**Grcmin. Vaststelling van bouw- en wegen plannen voor gronden tusschen de Kleverlaan en Korte Kleverlaan en in de overplaats van Meerenberg. Bespreking over levering van gas m Aerdenhout Intrekking van het raadsbesluit betreffende verbreeding van den Slingerweg en voorstel tot verlegging van dien weg. Plaatsing van een hek om het aangekochte terrein bii de M. U. L. O. school. J 4 JuniBeharding nieuwen weg in het Duin lustpark. Verzoek gemeente Amsterdam om een weg te mogen aanleggen ten behoeve harer waterleiding toegestaan. Eervol ontslag aan W. Berdenis v. Berlekom als lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Aankoop van grond aan den Zijl weg. Benoeming onderwijzers en onderwij zeressen aan de school voor M. U. L. O. Be noemd werden: mej. C. J. O. van Leuven, mej. C. A. Schoevaert, mej. A. M. Hoon, de heeren O. J. G. A. C. Fleers, A. F. Hoekstra, J. j. Klimbie en D. Kuiper. Onderhandelingen over den aankoop van grond voor het stichten van arbeiderswoningen. Vaststelling verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld voor het M. U. L. O. 16 Juli: Verleenen van een crediet van 3250 voor boeken en leermiddelen voor de M. U. L. O. school. Demping en rioleering van een sloot nabij den Kinheimweg. Benoeming van onderwijzend personeel aan de scholen te Bloemendaal. Be noemd worden: de heer H. Bolt, mej. J. M. G. IJzerman, de heer A. J. Meijerink (gymnastiek), de heer J. K. C. van Brussel (teekenen), mej. C. J. Lamsvelt (handwerken). Benoemd tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie: de heer J. H. Wildervanck de Blécourt. Benoeming accoun tants voor de gem. financiën en voor het water leidingsbedrijf. Gasconcessie aan Heemstede voor Aerdenhout-Bentveld. 27 AugustusEervol ontslag aan A. J. Meije rink als gymnastiekonderwijzer aan de openbare agere school te Bloemendaal Aankoop grond ten lehoeve van het waterleidingsbedrijf. Aankoop van strooken grond langs den Y'ogelenzangsche- weg. Benoeming tot hoofd aan de openbare la gere school te Bloemendaal: de heer K. Tinholt. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor M. U. L. O.: de heer Tj. Popma. Voorstel tot werkverschaffing. 1 September: Benoeming van een wethouder wegens periodieke aftreding. Herbenoemd wordt de heer A. J. de Waal Malefijt. Benoeming leden der Financiëele Commissie. Herbenoemd wor den de heeren Jhr. Mr. P. Teding van Berk- ïout, J. C. Laan en C. D. v. d. Vliet. Benoeming eden der Waterleidingsoommissie. Herbenoemd worden de heeren C. F. de Roo van Alderwerelt, en I. L. J. Bispinck. Besprekingen over te maken weg door de duinen naar Zandvoort. Grondwerk nieuwe algemeene begraafplaats. 19 November: Eervol ontslag aan mej. J. M. IJzerman als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Bloemendaal. Verhuur van villa „Dunenburg", Benoemd tot onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare lagere school te lloemendaal: de heer P. A. Kok. Vaststelling nstructiën voor het onderwijzend personeel. Be- noeming van schoolartsen: schooi voor M. U. 15 O. de heer H. L. van B&isefrom, lagere schóól e Bloemendaal de heer C. Rootlieb, lagere school e Overveen de heer Th. Joekes, lagere school te Vogelenzang de heer A. Kouwenaar. Behande- ing der begrooting voor 1915. Aangaan tijde lijke geldleening van ten hoogste f 100,000.—. 10 December: Bespreking over ruiling van den stoomwals. Benoeming lid Plaatselijke School commissie. Herbenoemd wordt de heer H. L1, van Beusekom. Benoeming van twee leden in de Commissie tot wering van schoolverzuim. Be handeling van het voorstel van B. en W. om aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij., voor het verbreeden van den Zijlweg, het Zand- voorterpad en den Bloemendaalscheweg, ten be- loeve van den aanleg xan een trambaan naar Overveen, in plaats van deel te nemen in het aandeelenkapitaal dier Maatschappij, haar een subsidie te verleenen van ten hoogste f 35000. Onderhandelingen weg door de duinen. Wat de geldmiddelen betreft worde aangestipt: Volgens de laatste door Gedeputeerde Staten gesloten rekening over 1913 bedroegen de ont vangsten f 601,313.84, de uitgaven f 567,486.— batig slot f 33,827.84. Het geheele bedrag der geraamde ontvang sten en uitgaven naar de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde begrooting voor het jaa% waarover het verslag loopt: ontvangste, f 226,964.—, uitgaven f 226,964.—. Wij nemen voortsmit het verslag nog over, 'Armwezen. Werkelijke armoede werd hiet niet geleden. In de nooden der behoeftige klassen werd voldoende voorzien door kerkelijke en par ticuliere liefdadigheid. De gemeente betaalde de ïelft in de kosten van verpleging van arme pa tiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen. Voor dit doel werd f 1179.32%' besteed, terwijl de verpleegkosten van arme krankzinnigen, voor zoover deze ten .laste der gemeente kwamen, f 3029.22y2 bedroegen. Door het uitbreken van den oorlog geraakten eenige personen zonder werk. Ten einde hen te helpen, werd op aan stichting van het gemeentebestuur een Steun comité opgericht, waarin o. a. zitting namen de heeren C. W. de Visser, als voorzitter, en Jhr. B. de Jonge van Campens Nieuwland, als secre- taris-penn ingmeester. Landbouw. De algemeene toestand was zeer bevredigenddoor den oorlog werden hooge prijzen gemaakt. De waarde der gronden ge schikt voor de teelt van bloembollen, bedroeg per H.A.: in koop: van af f 4000.— tot f 150OO.— in huur vau af f 200.tot f 600.De maat schappijen en genootschappen tot bevordering van den tuinbouw in deze gemeente zijn: De Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, en de Vereen, voor Werkgevers in het Blocmbol- lenvak. Door het houden van tentoonstellingen en vergaderingen trachten deze vereenigingen den handel in nieuwe gewassen zoowel als oen handel der bestaande bloembollen te bevorderen. Landbouwvereenigingen zijn in deze gemeente nog niet opgericht, daar het landbouwbedrijf slechts in een klein deel der gemeente wordt uit geoefend. Misgewas en verlies van oogsten door onweder, hagel, vorst, overstroomingen en derge lijke verschijnselen werden gelukkig niet gecon stateerd. Schadelijke dieren zooals konijnen en latten worden zooveel mogelijk uitgeroeid: de konijnen door het houden van drijfjachten en delving; de ratten door het op verschillende plaatsen van ophooping van vuil (zooals de vuil nisbelt) vergift strooien en doodschieten. Ziekten: a. der gewassen kwamen niet voor, b. van het zee kwamen niet voor. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE DEN HAAG. Te Den Haag had gisteren de stemming voor een lid van den Raad in district I plaats, de heer Helsdingen bij de periodieke verkiezin gen in I en III gekozen, had voor III aanvaard. Er werden uitgebracht 7317 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren mr. H. Nieboer (S.D.A.P.) 37«, H. O. Silvius (R.-K.) 3542, zoodat gekozen is de heer mr. H. J. Nieboer. HET POSTVERKEER MET BELGIë. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het postverkeer met België, over Aaehen, mede- deelingen van persoonlijken aard slechts per briefkaart mogen geschieden en alleen zuiver zakelijke mededeelingen per brief van ten hoog ste twee bladzijden van gewoon briefformaat. Deze brieven moeten open worden verzonden en mogen voortaan met uitbreiding van het ter zake medegedeelde in de „St.-Ct." van 13 Juli 3.1.» DO- 161, vergezeld zijn van rekeningen, prijs couranten en dergelijke zakelijko bijlagen. Het verdient aanbeveling deze zakenbrieven te schrijven in. duidelijk gemakkelijk leesbaar schrift, met behoorlijke ruimte tusschen de Tegels, geen regels over andere heen te schrijven en voor verpaking enkele, dus geen z.g. gevoer. de omslagen te bezigen. Voldoen zij niet aan deze'voorwaarden, dan zullen zij slechts met aanzienlijke vertraging hunne bestemming kun nen bereiken. De plaatsen in België, welke tot het post verkeer met Nederland, over Aaehen, zijn toe gelaten, zjjn: Brussel met de voorsteden en omliggende plaatsen Anderlecht-, Anderghem, Bodtsfort, Cureghem, Etterbeek, Evere, Eorest, Gans hoven, Haren, Jette, Ixelles, Koe c kei berg, ilaeken, Molenbeek, Saint Gilles, Saint-Josse- ten-Noode, Schaerbeek, Tervueren, Uccle, Vil- vorde, Watermael, Woluwe; Verviers met Dison, Dolhain (Limburg), Ensival, Ilensy, Hodimont, Pepinster, Stern- bert; Luik met Angleur, Ans, Ohênée, Flémalle, ,G.r.iveguée, Herstal, Hollogne-aux-Pierres, Je- meppe (Maas), Jupiile, Ougrée, Sclessin, Se rai ng, Tilleur, Val-Saint-Lambert, Waodre; Antwerpen, Hasselt en Welkenraedt. UITWISSELING VAN GEWONDEN. Men seint ons uit Vlissingen van gasteren: Daar tengevolge van het opnemen der uit te wisselen Duitschers de „Prinses Juliana" twee uur later dan gewoonlijk was vertrokken kwam deze mailboot pas Ifwart voor zeven in Vlissin gen aan. Een groot aantal belangstellenden had zich bij het station en de haven verzameld. Aan boord bevonden zich 22 gewonden, waarvan er twee gedragen moesten worden. Voor zoover zij geen uniform meer hadden, droegen zij goede burgerkleeding en zagen er goed verzorgd uit. De Beijersche lazarettrein, die de gewonden naar hun Heimat zou brenen was prachtig en voortreffelijk ingericht. De wagens waren van binnen met bloemen versierd en het Roede Kruis te Vlissingen had, evenals altijd volop voor vruchten en versnaperingen gezorgd. Zoo dra de mailboot binnen was werd dadelijk een breede loopbrug gelegd, zoodat de gewonden rechtstreeks vanaf het promenadedek op een der perrons konden komen. Op de ponton waren een aantal militaire autoriteiten en leden van het hoofdbestuur van het Roode Kruis aanwezig, benevens Duitsche verpleegsters, die dadelijk met een mand rozen aan boord gingen en bij de mannen op pet en jas de bloemen bevestigden. In elke wagen van den trein speelden een gramofoon de Duitsche volksliederen. Door bemiddeling van het Duit sche consulaat, kreeg elk gelegenheid naar huis te telegrafeeren. De behandeling in Engeland was uitstekend geweest. Op een vraag, waarom zoo weinig Duitschers terugkwamen, deelde men mede dat er niet zoo heel veel gewonde Duitschers in Engeland waren, dé meesten bleven in Frankrijk, ook zij die nu kwamen, waren eerst in Fransche hospi talen geweest en eerst toen deze overvol waren, naar Engeland overgebracht. Nadat de mannen dankbaar van allen afscheid hadden genomen, vertrok de trein om half negen. - Het oorlogsgevaar voor vreedzame zeelie den. Het Rott. Nbl. ontving dezer dagen bezoek van eenige Nederlandsche zeelieden, die gevaren hadden op een Canadeesch stoomschip, welk schip, als behoorende tot een oorlogvoerende j mogendheid, Engeland, door een Duitschen on derzeeër in den grond geboord is. Van hun wedervaren gaven zij het volgende treffende verhaal, dat kenmerkend is voor de gevaren, waaraan de zeelieden van handelsvaartuigen zich in den oorlog blootstellen en die zy niette min dapper trotseeren om in het onderhoud van henzelf en de hunnen te voorzien en tevens om het economische leven, de bestaansvoorwaarde van alle beschaafde volkeren nog zooveel moge lijk op gang te houden. Wij waren aldus vertelden zij met Ons j zevenen Nederlanders, 6 Rotterdammers en één! Amsterdammer, aangemonsterd, deels als dek-, j deels als machinekamer-personeel, op het ».s. Midland Queen, dat toebehoorde aan de Cana-1 dian Steamship Company te Toronto en dat een lading staal van Sidney (Australië) naar Enge-! land zou vervoeren. i Den 20en Juni vertrokken wij van Sidney en de reis had een gewoon verloop, tot wij in den morgen van 4 Augustus, om 5.20, op 75 mijlen afstands van de Iersche kust, den Duit schen onderzeeër U 68 ontmoetten. Kans om dien gevaarlijken vijand te ontloopen had ons schip niet; ieder aan boord begreep, dat het met de Midland Queen gedaan was, maar de Duitschers lieten ons voldoenden tijd om in de booten te gaan, dat wil zeggen om het veege lijf te redden. Zij, die op dit oogenblik dienst hadden, waren er nog het beste aan toe, omdat zij ten minste gekleed waren, erger was het voor de anderen, die „wacht te kooi" hadden (sliepen.) Uit hun slaap wakker geroepen, moesten zij, zooals zij waren, blootsvoets en half j gekleed, het schip verlaten en tijd om iets mee te nemen had niemand. Nauw waren wij, in 2 booten, van boord ge gaan, toen de onderzeeër kanonschoten begon af te vuren op de Midland Queen, die na het 9e schot haar kop in de golven stak en voor onze oogen verdween. Na zijn vernielingswerk ver richt te hebben, dook de U 68 onder zonder zich verder te bekommeren om ons, die in open sloe pen, zonder proviand en zonder drinkwater, hulpeloos op den wijden Oceaan dobberden, overgeleverd aan het spel van wind en golven. Wij zeten mt 11 mannen, een vrouw en een kind in een boot, die onder bevel van den kapi tein stond. Het was vliegend stormweer en som wijlen daalden slagregens neer, die ons tot op i de huid toe doorweekten. Zoo hebben wij 30 j vreeselijke uren doorgebracht, in ellende en steeds met den dood voor oogen, totdat er einde lijk redding kwam opdagen in de gedaante van het Noorsche s.s. Eddy van Bergen, dat ons den volgenden dag, tusschen 5 en 6 uur in den na middag oppikte. Aan boord werden wij liefdevol behandeld, konden onzen honger en dorst stillen en leende men ons kleederen om de onze te laten drogen. Toen dit gebeurd was, moesten wij evenwel onze eigen kleederen weer aantrekken en de geleende teruggeven en den volgenden morgen werden wij overgenomen door den Engelschen torpedojager Greta, die ons naar Queenstown bracht, waar men ons in het Zeemanshuis on derdak verschafte. Wij hieven daar tot Maan dagavond 9 Augustus, toen wij per trein naar Dublin vertrokken. Van Dublin reisden wij door naar Holy Head, waar wij den volgenden morgen per s.s. Leinster overstaken naar Liver pool. Den lOen Augustus 1 uur, 's middags, kwamen wij daar aan en de Nederlandsche con sul verschafte ons reisgelegenheid naar Londen. Hier werden wij door de zorgen der Neder landsche legatie in een hotel ondergebracht tot dat do consul te Londen onze reisbijetten en passen voor Nederland had in orde gemaakt. Onze landgenooten beklaagden, zich over de behandeling, welke zij, zoowel van den gezag voerder der Midland Queen, als van den ver tegenwoordiger der Maatschappij te Queens town ondervonden. Zij kwamen daar aan, deels onvoldoende gekleed en allee, wat zij aan boord, htm eigendom hadden mogen noemen, was met het schip in d© golven verdwenen. Zonder daar rekening mede te houden, wilde de kapitein hun gage betalen tot op den dag, dat het schip gezonken was en toen zij bij den vertegenwoor diger der maatschappij hierover reclameerden en verzochten om schadevergoeding voor hun verloren zeemansgoed en verdere benoodigd- heden of althans hun gaga voor de geheele reis, die toch buiten hun schuld was afgebroken, kregen zij het norsohe antwoord, dat zij zich met het gebodene tevreden hadden te stellen, an ders kregen zij in het geheel niets. Wat moesten wij doen? zei de zegsman. Sommigen van ons hadden niet eens boven- kleeren en waren barrevoets, zoodat zij zich zelfs niet op straat begeven, konden. Het eenige, wat er voor ons op zat, was onze gage voor het afgelegde deel der reis aan te nemen, opdat wij ons tenminste van kleeding en schoeisel kon den voorzien. Daarmede, en met de reis naar huis die ook geheel voor onze rekening kwam, was al het geld, dat ons werd uitbetaald, verdwenen en nu staan wij hier, zonder geld, en wat het ergste is, zonder het goed, dat wij noodig heb ben, willen wij opnieuw monsteren. Gelukt het ons weer een schip te krijgen, dan zal het geld van de „note" geheel besteed moeten worden voor een nieuwe uitrusting en blijven onze vrou wen weer zonder geld achter. De zeelieden zijn evenwel niet voornemens het er bij to laten en zij doen hier de noodige stappen bij bevoegde autoriteiten om alsnog te trachten sohadevergoeding of voor 't minst het hun onthouden deel der gage uitgekeerd te krijgen. Zwemmende ontkomen. Gisteravond zag iemand, dat zijn fiets, die hij even in de Enge lenburgstraat te 's-Gravenhage had laten staan, door iemand werd weggenomen. Op zjjn verzoek zette een agent den dief na, die op den Moerweg de fiets wegwierp, te water sprong, naar de overzijde zwom en zoo in een weiland terecht kwam, waar hij wist te ontkomen. Het succesnummer. De Zierkz. Nwsb. ver telt als historisch Om zijn soldaten eenige afwisseling te ver schaffen in hun eentonig mobilisatieleven vatte de kapitein in een onzer kleine garnizoensplaat sen het voornemen op, een zwemwedstrijd te organiseeren. Zijn plan viel zeer in den smaak en spoedig was het programma opgemaakt. Al leen mankeerde nog het slot, dat pakt. Een der luitenants echter nam aan, als hem slechts de vrije hand gelaten werd, voor een schitterend succesnummer te zorgeu. Volgaarne verleende de kapitein hem zijn toestemming. De groote dag is daar. Het stadje is leegge- loopen, om den wedstrijd bij te wonen. Alle aan wezige militairen zijn in groot tenue, en de oogen der jonge schoonen zijn evenzeer gericht op de schitterende uniformen van den kapitein en zijn staf als op do wedstrijdende landsverde digers. Wij laten de zwemmers zwemmen, en volgen den luitenant, die voor lvet pakkende dot zou zorgen. Hij is naar zjjn kamer gegaan en is daar in druk gesprek met 4 soldaten, die hun zwem- nummer hebben afgewerkt en nu bij den luite nant zijn ontboden. Jongens, zegt deze, jullie kunt zwemmen als ratten. Nu heb ik hier twee vrouwenoostu- mes en twee burgerpakken. Die trek jullie aan en dan ga je bij den wedstrijd roeien. Je -valt per ongeluk allemaal te water en loopt groote kans te verdrinken. De lui op den wal zullen roepen en schreeuwen en gewis springen er een stuk of wat te water om je te helpen. Zoo gauw do eerste komt, zwem je als de blits naar den kant en je komt je hier verkleeden. Dan nemen wü hier nog een extra fijne flesch. Wat denk je er van? Antwoord was overbodig. In een 'wip stonden de vier getransformeerd in twee dames en twee burgers op hun Zondags, en enkele oogenblik- ken later ziet de samenzwerende officier, die zich intussehen weer bij zijn collega's gevoegd heeft* een roeiboot, bemand met 2 mannelijke en 2 vrouwelijke personen, het terrein van den wedstrijd opvaren. Daar laat een der dames haar roeispaan glip pen. Bij de poging om hem te grijpen, tuimelt zij over boord. De anderen trachten te helpen, met het gevolg, dat alle vier de inzittenden in de golven verzinken. Wat een onsteltenis aan den wal. Vrouwen vallen flauw, mannen loopen heen en weer en schreeuwen om een roeiboot en om reddings gordels. Maar het waardigst en het kranigst houdt zich onze kapitein. Met een gelaat van moed stralend, roept hij; „Mannen, hier moet gehandeld worden. Wie mil lief heeft, volge mij 1" En, zjjn beste uniform niet achtend, dringt hij voorwaarts en werpt zich tot aller ontsteltenis geheel gekleed in den vloed, ter redding van de ongelukkigen, die met het zilte nat liggen te worstelen. Met krachtige slagen doorklieft de kapitein de golven, aangemoedigd door de kreten der toe schouwers. Houdt moed! roept hü Óen drenkelingen toe, ik koml En hij kwam, maar.te laat. Want, als de vermoeide officier de spartelende dames en heeren bijna bereikt heeft, slaan deze de armen en beenen uit en zwemmen als zee honden naar den oever, waar zij als bij toover- slag verdwijnen. Wild van woede zwemt onze brave comman dant terug, uitgelachen door het onbarmhartige pubiek. Wat hij in deze oogenbikken dacht., weten wij niet, maar wij betwijfelen zeer, dat. hij de overtuiging van velen deelde, dat dit slot nummer in waarheid een succesnummer was geweest. Een jeugdige avonturier! Een 12-jarige jongen uit Arnhem, die door het lezen van detec tive-romans op avontuur belust was geworden had zijn spaarpot meegenomen en was op stap gegaan. Hij reisde per spoor van Rotterdam her- en derwaarts, bezocht Leiden, Utrecht, Amsterdam, Haarlem enz. en belandde in den laten avond te Oosterbeek, waar hij in Concor dia logies vroeg, na den hotelhouder een ver haaltje te hebben opgedischt. Deze vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde den inspecteur van politie, aan wien onze zwerver ten slotte bekende, dat hij thuis was weggeloopen. Nadat zjjn ouders telegrafisch waren gewaarschuwd1, hebben zij hun avontuurlijk zoontje afgehaald Ernstig verzet tegen de politie. Een drie tal dronken personen te Maastricht* onder wie een miliair, werden door een politie-agent aan gemaand zich kalm te gedragen. Toen keerden zjj zich allen tegen den agent, naar wien met flesschen werd geworpen. Een van het drietal trok zelfs een mes, terwijl een andere den agent met een plank sloeg. Tot zelfverdediging moest de agent, M. geheeten, zjjn sabel trekken en eenige fiksche klappen uideelen. Met behulp van militairen werd het drietal naar het hoofd bureau van politie gebracht. De agent was licht gewond. Een brutale aanranding. Toen een der avonden van deze week een heer en dame, wonende op den Ouden Vlissingschen weg, per ry'wiel huiswaarts keerden, werden zy in de Nieuwstraat te Middelburg aangevallen door drie jongemannen, waarvan één den heer dreig de hem te zullen doodtrappen als hij geen sigaren gaf. Hieraan werd natuurlijk niet voldaan, waarop de aanvaller, die onder den invloed van sterke drank verkeerde, den heer mishandelde en er een worsteling ontstond-, die op de kade werd voort gezet; hier zag de heer zich genoodzaakt den aanvaller met zijn rijwiel af te weren. De aangc- vallenen wilden hun weg vervolgen, maar de drie onverlaten volgden hen en in do Stations straat begon het lieve leventje opnieuw. Ook nu maakte de ergste van het drietal van een voor werp gebruik om den heer te mishandelen. Do schildwaoht van do stationsbrug trad hier echter flink tusschenbeide en nam den man in arrest; hij zette hem in zijn schildwachthuisje en hield hem met zyn geweer in bedwang tot de politie kwam, die den man naar het bureau overbraoht waar hij bleek te zy'n de 19-jarige S. C., wonende te Middelburg. Ook de beide andere aanvallers zijn bij de po-" litie bekend. Ongeluk op de jacht. De heer L. B. Muyen te Steenwyk had het ongeluk doordien een oud geweer waarmee hij op eenden sohoot uit elkan der sprong, de linkerpols zeer ernstig te ver wonden. M. werd de polsader doorgesneden. Om doodbloeden te voorkomen is de arm afgebon den. Treurig. De milicien W. Kooij, uit Sid- deburen, 22 jaar oud, gehuwd en vader van een kind, is Woensdagnamiddag in het kanaal bij Apeldoorn verdronken. De varkensprijzén. De vrees, dat de boe ren door het aangeven van den duur van het uitvoerverbod voor varkens er toe zouden gebracht worden voorloopig geen varkenfe tegen den prijs bepaald op 80 cent per K.G. slachtgewiclit te verkoopen, blijkt onge grond. Velen willen vachten tot die tijd verstreken is in de hoop dan weer 1.061.10 te maken. Het aantal vette varkens is door den enormen uitvoer der laatste maanden gering. Het niet-verkoopen heeft een pïot- selingen terugslag op den prijs der biggen; die de laatste maanden met een; voorduren de stijging 20h 25 bedroeg. Op de laatste varkensin arkten te Uden-, Nijmegen en Oss bedroeg de prijs 6 h 8 minder. Overleden. De smokkelaar S. uit Bo- cholt, die bij bet smokkelen van mals onder Dinxperlo van de grenswacht aldaar een schot in de buik ontving, ie op Pruisisch gebied, waarheen hij was gevlucht, aan de gevolgen overleden. Ongelukken. Gisteren geraakte een boot werker- bjj het laden van ijzer in het sjh. Lombok van de Mij. „Nederland" aan de Javakade te Amsterdam te water. De man, die onmiddellijk weer boven kwam, kreeg toevallig een stuk ijzer, dat uit een 6trop was geraakt, o-p zijn lichaam. Hij verdween daarop in de diepte. Later werd zijn lijk opgehaald. J1.1 Zaterdag viel het 2Is-jarig doeh- tejrtje van den tuinder J. Kuiper te Steen- wijk in een pot met kokend water. Na een vreeselijk lijden is de kleine overleden. By het zwemmen verdronken. Te Naar- den ging gietermiddag de milicien Rijlaar&r dam met twee andere militairen zwemmen! in een der diepe .kommen" langs dén zee dijk naar Muiderherg. Plotseling zonk Rij laarsdam naar de diepte. Twee miliciens, ge oefende zwemmers, begaven zich per rijwiel naar de plaats des onheids, doch konden slechts het lijk van den ongelukkige opha len. Het is verboden in bedoelde kommen tei zwemmen; in de Zuiderzee is van Rijkswege1 een uitmuntende gelegenheid om te zwem men en te baden gemaakt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2