UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN het daarvan opgemaakt bestek floor den ge» meente-architect. Overeenkomstig bet voorstel van B. en W., werd besloten om de tijdelijke benoemingen van de leeraren der 'Handelsdagschool R, Murris, Et. Klaver, O. Schenkel en H. Groot, met ingang van 1 September a.s. voorloopig te verlengen. Tegen bet verstrijken van bun proefjaar van twaalf maanden zal worden overwogen of vooratellen kunnen worden, gedaan tot bun vaste benoeming, IHierna volgden eenige interpellaties. De beer Emmer brak een lans voor de oprichting van een cursus voor meisjes, die de lagere school Rebben verlaten, waar on derwijs zou worden gegeven in naaien en vndere nuttige handwerken. Met waardeering sprak hij van liet bestaan van een dergelijke inrichting, verbonden aan de katholieke school van de zusters; maar hij zou willen, dat de gemeente een dergelijke cursus verbond aan het openbaar onderwijs. De Voorzitter zegt er mee bekend te zijn, dat voor de katholieke meisjes een dergelijke schooi bestaat, waar niet alleen in nuttige, maar naar hij meent ook in fraaie handwerken onderwijs wordt gegeven, welke schooi in hoog aanzien staat. Spr. voelt veel voor een dergelijk plan als de heer Emmer wil; maar er zijn nog al be zwaren en het zou moeilijk zijn een cursus in te richten die direct zoo voortreffelijk zou zijn ais die der zusters. Spreker zegt den interpellant toe, dat hij spoedig de noodige gegevens zal inwinnen om de zaak nader te overwegen. Blijkbaar wist de burgemeester niet, dat de naaischool van de Eerw. Zusters, welke hier zoo hoog staat aangeschreven, ook toegan kelijk is voor niet-katholieke meisjes en dat van deze gelegenheid al x-eeds sinds tientallen jaren ook een ruim gebruik wordt gemaakt. Na het sluiten der interpellaties ging de raad over in een besloten zitting, tot be handeling van belastingrëclames enz. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. 'in de raadszitting van gisteren waren af wezig de heeren v. d. Laan, Overmeer, Los en Bus. Beëediging' van nieuwe leden. Na opening der vergadering had plaats de beëediging en installatie der nieuw inkomen de leden de heeren W. Siooten en P. Borst, éne door den heer Verkuyl de raadszaal werden binnengeleid. Alvorens de eedsaflegging plaats had wer den de heeren door den Voorzitter toe gesproken. Spr. complimenteerde de heeren met hunne toelating en zeide te hopen, dat zij veel goeds voor de gemeente zullen kun nen bevorderen, waarna hij voortging: Gij zult hier de plaatsen innemen van de heeren Eveiein en Biesheuvel, die gedurende vele jaren in dezen kring mannen vin gezag en invloed zijn geweest. De heer Biesheuvel van af 4 September 1877, dus bijna 88 jaren en de heer Eveiein van af 6 September 1883 alzoo bijna 32 jaren. Beide personen dienden de gemeente ruet hunne rijke gaven bovendien als. wethou ders; de eerstgenoemde ongeveer 8 jaren; de laatste ruim 4 jaren. Nu deze beide nestoren met uwe komst hebben opgehouden leden van ons college te zijn, wil ik gaarne gedenken den tijd en de krachten, welke zij in den dienst, der ge meente tot behartiging van hare belangen hebben besteed en ik weet namens u allen e spreken, waaneer ik hun van deze plaats hartelijk dank betuig voor de vele ver leidingen weike mede door hun initiatief ét door hun medewerking zijn tot stand ge komen. Zoo staat gij zooveel jonger in jaren dtn gereed om de taak van de beide oude ou'braadsleden over te nemen. God geve u daartoe gezondheid, .wijsheid en ambitie. B. en W, brachten verder de volgende punten onder des raad's aandacht: Eerstens, dat de raad in zijn groote meer derheid op grond van de "bijzondere tijds omstandigheden'pas nog verkiaard heeft een uirbouw van het raadhuis niet aan te dur ven waarmee ruim 10.000 gemoeid zou zijn. Toen is door tien leden uit uw midden dezen Uitbouw beslist dringend noodzakelijk ge acht en toch is hij uitgesteld tot nader datum. Wij meenen te moéten aannemen, dat de druk en onzekerheid van onze bijzondere tijdsomstandigheden eenzelfde beletsel -zullen wezen om ruim 15.000 uit te geven voor den uitbouw van een school. Ten tweede, dat het gebrek aan plaats ruimte op het raadhuis veel critieker is dan op de genoemde school, omdat toch altijd nog wel enkele leerlingen wonen in een buurt, dat zij even gemakkelijk of bijna even ge makkelijk een van onze- andere openbare lagere scholen nabij de Lijnden of te .Vijf huizen kunnen bezoeken, en er voor zoo- W-'r wy vreten geen leerplichtig kind in Zwanenburg is, dat wegens gebrek aan ruim te op onze gemeenteschool van alle onderwijs verstoken is gebleven. Ion derde, dat er veie roomsch katholieke kinderen op deze school zijn ingeschreven en ciö geruchten steeds grooter worden, die zeg' gen, dat er weidra in Zwanenburg de stich ting van een Katholieke bijzondere schooi te verwachten is, in welk geval onze school zeker voorloopig weer ruimschoots in de be staande behoefte zou kunnen voorzien. Ten vierde, dat, alvorens een behoorlijk .voorstel kan .worden gedaan, veel tijd van .voorbereiding noodig ia tot het verkrijgen van den benoodigden grond, de goedkeuring .van den districts-schoolopziener enz. Om aüe deze redenen kunnen B. en W. vooralsnog ten aanzien van den uitbouw van de school te Zwanenburg geen enkele toe zegging doen, De heer L. van Reeu wij k meende, dat jar wel plaatsgebrek op. de school is en zag de katholieke school, waartoe reeds eenige jaren plannen bestaan, nog niet zoo spoedig komen. De heer Knaap, dankte B. en ,W, voor door hen gegeven antwoord. De heer van 'Zjjverden achtte, dat men eerst de' schooi moet vergrooten en daarna met een schoolgeldregeling komen. De Voorzitter verdedigende 't prae- aavies van B. en W„ zette nader uiteen, dat en W. in de vergrootiüg der school geen nr gen tie zien, daar hun is bekend, dat er Zwanenburg niet één leerplichtig kind is, flat geen voiaoenflö onderwpf ïïöéft kun nen ontvangen door gebrek aan plaatsruimte op. do 'gemeenteschool, In beginsel is spr. echter tot den verbouw der school niet ongenegen. Hij wil echter nog. een half jaar wachten en eerst nog eens uitk.ij.ken; hij vernam, dat de R.-K. kerk te. Halfweg denkelijk zal worden afgebroken, als wanneer er eene nieuwe R.-K. kerk .te Zwanenburg zal komen. Dan wordt Zwanen burg zeker een dorp, en zal er zeker eene R.-K. school komen. Misschien zullen wij: 't later eens zijn, zegt spr., dat het verstandig was geweest om nog eens af te wachten. In Vijfhuizen had men eerst ook met de school zulk een haast; er kwam er eene en nu staat die grootendeeis leeg. Laten wij ons daaraan spiegelen en: wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. De heer Siooten zegt dat hem als lid der commissie van toezicht op. het L o. bekend is, dat die comm. meent, dat de school moet worden verruimd ep dat in de laatste jaren men gr zich moest behelpen. De Voorzitter zegt, dat hij al een paar jaar is overtuigd dat er verandering moet komen, door omstandigheden buiten den wil van spr. geschiedde dat niet maar dat. hij acht, dat men nu niet voor idle din gen deze zaak moet aanpakken. Alleen daar gaat het om. Beter is 't om nu eerst nog eens de kat uit den boom te kijken. Kan men iets doen om de school met kleinere middelen te ver beteren, dan is spr, daartoe gaarne, bereid. Men kan daar dan met de begrooting mede aankomen. Dat in de lagere klassen in den winter de kinderen benauwd zaten, ligt aan het hoofd, den heer Huisman, die te veel kinderen aannam. Eenigen hadden op, een andere school kunnen worden geplaatst. Maar, de heer H. gevoelt veel voor de school en denkt: de heerlijkheid des konings zit in de veelheid zijner onderdanen. De heer L. van Reeu wij k gaat, na 't gehoorde er mede accoord, om in verband met de tijdsomstandigheden, de zaak nog een half jaar aan te houden. Na nog eenige bespreking is daarna het voorstei .van B, en ,W. aangenomen. Geloofsbrieven van' nieuw Inkomende leden. In verband met 't door hen gedane onder zoek der geloofsbrieven van de nieuw in komende leden, de heeren van Mansum, Ver kuyl, Suidgeest, Kin aap, Kistenmaker sn .van den Heuvel, stelden B. en W. voor te, be sluiten tot toelating der heeren. Rondvraag. De heer Knaap informeert hoe of B. en W. denken over .den aankoop, van tarwe en beveelt deze zaak in de ernstige over weging van B. en W. aan. Verder informeert spr. hoe 't staat met de aanstelling van een aschman te Zwanenburg. Het is z. i. ineer dan tijd, dat daar eens iets van komt. Overleg met de vereeniging te Zwanenburg beveelt spr. aan, die verder aandringt op. meer politietoezicht aldaar. Be oude sckoolwoning zou men ais een woonplaats voor de politie kunnen inrichten en tevens gereed maken om hen te kunnen opbergen, die dat moeten. Ten slotte vraagt spr. hoe 't met de .water voorziening staat. De heer van Zij ver den beveelt aan 't reglement van orde dusdanig te wijzigen, dat de raadsleden vragen schriftelijk moeten aandienen. Dan kunnen de raadsleden daar kennis van nemen. Nu maken eenigen van den tijd bij de rondvraag wei eens misbruik. De heer L. van R e e u w ij k acht, dat het beter is dat men in zake Zwanenburg uit de eigen oogen ziet, dan dat men de vereeniging daar raadpleegt. De heer Suidgeest had gehoord, dat de Regeering weder voor een jaar tarwe had ingeslagen.' De Voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak van de tarwe nog niet hebben bespro ken, maar dat het college dienaangaande dili gent blijft. Persoonlijk meent spr. dat men nog een .weinig moet afwachten of de ge meente .weder al dan niet tarwe zal gaan koopen. Dan deelt spr. mede, dat B. en W. de belangen van Zwanenburg niet uit het oog zullen verliezen en daaraan aandacht zullen blijven schenken. B. en W. willen wei eens de een of andere vereeniging raadplegen, maar begeeren overigens de zaken uit eigen oogen te j>ezien. Onder de officieele mededeelingen had de heer Knaap kunnen lezen, dat voor asch- max\ reeds sollicitanten werden opgeroepen. Id zake de drinkwatervoorziening pleeg den B. en W. reeds nader overleg met Haar lemmer liede, maar men moet die zaak niet overhaasten. Te zijner tijd zullen B. en ,W, dienaangaande mededeelingen doen. Met den heer Van Zijvei'den is spr. 'teens, dat gewenscht is, dat van de rondvraag slechts een spaarzaam gebruik worde ge maakt. Indien raadsleden vragen wenschen te doen, waarop zij in dezelfde -tting ant woord verlangen, is het in hun eigen be lang gewenscht, dat zij dat aan spr. vóór af ter kennis brengen. Omtrent de bestemming der oude echool- woning te Zwanenburg kan spr. nu nog niet een antwoord geven. Hij herinnert dat het zijn begeeren is dat er kome een veldwach terswoning, een brandspuithuis en eenige afzonderlijke cellen. Woorden van afscheid. De voorzitter spreekt nu woorden van afscheid tot den heer Jac. Bus, die niet aanwezig is, en den heer Jac. van Reeuwijk, die beiden niet als raadslid herkozen zijn. Beiden, zeidé spr. o.m. waart gij spaarzaam in uw spreken en daarom heeft het groote, onnadenkende publiek misschien wel eens gemeend, dat uwe belangstelling in de ontwikkeling van onze gemeente wel grooter kon zijn. Wij weten echter beter: ons is bekend, hoe u steeds op uw post waart en met welke groote toewijding u beiden de belangen van onze gemeente hebt gediend en hoe mede uw stem somtijds van grooten invloed is ge weest op den loop der gemeentezaken. Wij nemen afscheid van n; wij bevelen ons zeiven in uwe verdere vriendschap aan en vex'heugen ons er in dat gij, mijnheer Van Reeuwen, althans als lid van het burgerlijke armbestuur uw tijd nog ten dienste van de belangen van onze arme ingezetenen wilt blijven beschikbaar stellen. Eindelijk hopen wij, dat onze scheidende raadsleden van de verdere ontwikkeling van onze in vele opzichten bijzonder gezegende gemeente nog vele jaren in goede gezond heid getuigen mogen zijn. (Applaus). Nadat de heer Van Reeuwijk met eeni enkel woord voor een en ander dank had be tuigd en den wenseh had geuit, dat de Bur gemeester nog lang van den bloei der ge meente getuige mooht zijn, werd de openbare raadszitting gesloten en ging de raad over in eene met gesloten deuren. PERSONALIA, Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen Fransch L. O. slaagde o. m. de heer L. Joh. M. Hulsman, onderwijzer aan. de R. K. Par. M. U. L. O. School, alhier. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres in de handwerken aan eene O. L. S. te Amsterdam komt als nummer één voot mej. J. E. Kok, van hier. Bij K. B. is verlof verleend aan den' heer J. C. Peereboom, penningmeester van de Association Prangaise, Comité Haarlem, tot het aannemen van de versierselen van Officier d'Académie, hem door den minister van openbaar onderwijs en schoon© kunsten der Franscbe Republiek geschonken. Men seint ons uit den Haag: Heden slaagde voor de acte Fransch L. O. alhier o. m. mej. H. Volker, van Haarlem. Bestemd is voor den dienst in Ned.-Indië de heer J. J. Galjart te Haarlem, als 3de stuur man bij de Gouvernementsdienst. MUZIEK EN ZANG IN DEN HOUT. Gisterenavond was het muziek in den Hout, die, behalve dat het door omstandigheden op Donderdagavond gegeven werd, nog een bijzon derheid had, die een aantrekkelijÖieid is ge worden. Haarlem's klein koor „Inter nos", onder leiding van den heer P. v. d. Roovaart, zou tijdens de pauze een viertal liederen zingen, en daaruit was te verklaren de buitengewoon groote toevloed van menschen, waarbij een menigte Haarlemmers, die anders nooit „naar de muziek" gaan. Maar, deze bijzondere buitengewoonheid of buitengewone bijzonderheid trók, en het mooie zachte avondweer hielp flink mee om dien trek naar den Hout nog grooter te maken. En zoo was het om en bij de stadsmuziektent zwart van de menschen, die, toen Kriens met de opera-fantaisie klaar was, zich dichter om de tent schaarden, waar het klein koor zich iniusschen opstelde. Dat koor verdient een kleiner woord dan klein, want het is heel weinig talrijk in ledental. Twaalf zangers met den directeur ziedaar het heele kleine koortje. Laat ons dadelijk zeggen, dat de kwantiteit hier althans de kwaliteit niet schaadt, maar dat de prestaties van „Inter nos" een zeer groot deel van onze muzikale bewondering ten volle verdienen. De avond was dan ook als uitgezocht voor dit eerste buitengewone optreden. En zoo klonk Heinze's „Bede" heel mooi in den stillen avond, waar nu het anders niet geringe menschenge- druisch verstomde;allen waren vol belangstelling en het handgeklap na afloop was spontaan. Een zelfde goed-klinkende vertolking, eendere belang stelling en een overeenstemmend applaus onder vonden de andere drie nummers: Ave Maria, van Witt, Zondag op het meer, van Heinze, De liefste plek, van Löser. Het applaus na het laatste nummer was krachtiger en aanhoudender; het publiek, dat deze pauze-vulling opperbest beviel, deed blijk baar een poging nog een toetje te krijgen, maar wat er kwam, geen avcndgezang meer. Een juffrouw zei, dat „de mesiek weer begon," en dat was zoo, want de leden van Kriens' korps vulden de tent weer en zetten een ouverture in. Bij troepen gingen de mensghen echter al heen het bijzondere was immers afgeloopen, en muziek in den Hout is al weer zoo heel gewoon! Haarlem's klein koor heeft intusschen een groot succes gehad en zal ongetwijfeld' nog eens weerkeeren in de stadstent of ergens anders, om de pauze op zoo keurige wijze te vullen BOTSING TUSSCHEN SPOORTREIN EN TRAMRIJTüIG. Inzake het ongeluk gisterenavond op den Ameterdamschen straatweg gebeurd (zie eer ste blad, 3e pag.) vernemen wij nog bet vol- gende: Daar de trein vóór de brug over de Am- eterdameche vaax't moest stilstaan, had hij geen groote vaart. Anders was h%t ongeluk zeker van meer ernstigen aard geweest. Toen de machinist de tram zag aankomen, remde bij onmiddellijk krachtig, maar een botsing kon hij niet meer voorkomen. Volgens mededeeiing van den. haltechef aan de Amsterdnmsche vaart stond het sig naal voor den trein veilig, en diensvolgens voor de tram op onveilig, en had dus de wa genvoerder van de tram niet mogen door rijden Naar Hoofddorp werd om^ een extra trein getelefoneerd, die de reizigers naar daar kwam halen. Met «en uur vertraging kwa men zij te Hoofddorp aan. TE WATER GERAAKT EN GERED! Gisterenmiddag ongeveer 2 uur liad een schuitenvoerder van de stoombootdienst Bus het ongeluk van zijn schuit te vallen, waar door hij midden m de vaart aan de Paul Krugerkade te Schotexj terecht kwam en ge heel iu de diepte verdween. Het gelukte ech ter door spoedig hulp verleenen van twee magazijnbedienden van de Werf Co'nrad, den man op het droge te brengen, die, nadat hij Wat was bijgekomen, naar huis ging, om zich te voorzien van dreoge kleedingetukken. INTERNATIONALE RIJWIELTRUST. Be Stct. behelst de statuten der Interna tionale Rijwieltrust, alhier. De vennootschap heeft .ton doel het han deldrijven in en het fabrieceren en reparee- ren van rijwielen en derzelver onderdeden, naaimachines, artikelen op electrisch-, me chanisch en sportgebied en van al hetgeen daarmede in rechtstreeksch of zijdeling.-ch verhand staat, in den uitgebreidsten zin, zoo mede bet oprichten, hebben of insfalleeren van een of meer winkels daarvoor. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 15,000, verdeeld in 600 aandeelon elk groot 25, waarvan er tlians 120 geplaatst zijn bij j de oprichters, de heeren K, Radder en Per-j ry, beiden alhier; C. Hovingh, Zaudvoort; D. N. H. Haase en J. van de Loo, beiden alhier, allen rijwielhandelaars. De vennootschap wordt bestuurd door hoogstens 2 directeuren, onder toezicht van minstens 3 en hoogstens 7 commissarissen. Dê commissarissen worden benoemd dooi de aandeelhouders voor 8 achtereenvolgen-de jaren. In afwijking van het vorenstaande worden voor de eerste maal tot commissa rissen benoemd de heeren Perry, Hovingh en Haaese. Verder zijn voor de eerste maal benoemd tot directeuren de heeren K. Radder en J. Van de Loo. GEMEENTEZAKEN. Verplaatsing der Veemarkt. B. en W. doen den raad een voorstel in zake de verplaatsing van de veemarkt. Dit is reeds een oude geschiedenis! In 1912 kwam die zaak al in den raad in behandeling, naar aanleiding van een adres van J. J. Daudeij e.a. aandringende op een verplaatsing, maar, mede door het op treden van den nieuwen directeur van het open baar slachthuis ondervond de verdere loop dezer aangelegenheid vertraging. In hun praeadvies deelen B. en W. den raad mede, dat het aantal dieren, dat 's Woensdags ter veemarkt aangevoerd wordt, elk jaar kleiner wordt en dat zij daarom in overeenstemming met het gevoelen van den tegenwoordigen direc teur van het openbaar slachthuis, van meening zijn, dat bij verplaatsing van de veemarkt naar een terrein bij het openbaar slachthuis, zoo dit niet gepaard gaat met het aanleggen van eene spoor- of waterverbinding, ten einde het berei ken van het marktterrein gemakkelijker te ma ken, de kans niet groot is, dat de markt tot groo ten bloei zal geraken. Om die reden meenen zij, dat thans, ook in verband met do tegenwoordige bijzondere tijds omstandigheden, geen uitvoering moet worden gegeven aan de verwezenlijking van hun vroe ger denkbeeld tot inrichting van een markt terrein, met name achten zij onder deze om standigheden de oprichting van de kostbare markthallen welke zaak zjj eerst hadden voorge staan niet meer gerechtvaardigd. Hun vroeger voorstel nemen zij mitsdien terug. De verplaatsing van de veemarkt op de Oude Groenmarkt naar het openbaar slachthuis op zichzelf blijven wij evenwel voegen B. en W. daaraan toe niet minder gewenscht achten dan vroeger. Op de minst kostbare wijze meenen wij zulks te kunnen bereiken, door de op het ter rein van het openbaar slachthuis aanwezige wagenloods, die na het in gebruik hemen van de overdekte opladingsplaats voor het geslacht vee, voor den dienst van het slachthuis niet meer noodig is, tot markt terrein in t© richten. De onkosten van de daarvoor uit t© voeren werkzaamheden, worden geschat op ongeveer 1500. Alvorens deze te doen opmaken, wen schen B. en W. den raad in de gelegenheid te stellen, om zich. uit te spreken over het begin sel, om de bedoelde vroegere wagenloods op het terrein van het openbaar slachthuis te doen in richten tot veemarktplaats. In verband met het aantal dieren, dat tegen woordig ter markt wordt aangevoerd, biedt het. nieuw in te richten terrein ruimte genoeg, zegt zij, om in de behoefje van het oogenhlik te voor zien. Mocht de veemarkt later weder1 meer in bloei toenemen, dan is in de onmiddellijke om geving van de loods nog terrein genoeg gelegen, om eventueele uitbreidingen op te ontwerpen. In verband met een en ander stollen rij voor te besluiten:' I. De vroegere wagenloods op het terrein van het openbaar slachthuis te bestemmen voor veemarktplaats, om te zijner tijd als zoodanig te dienen in plaats van de tegenwoordige vee marktplaats. H. B. en W. uit te noodigen, om den Raad voorstellen te doen met betrekking tot beschik baarstelling van gelden voor verhouw en in richting van bedoelde, loods tot veemarktplaats, alsmede de verder noodige voorstellen om uit voering te geven aan het sub I bepaalde. - Grondaankoop. B. en W. stellen voor om van de vereeniging „Het gebouw Zang en Vriendschap" in de Jansstraat eenigen grond aan to koópen en daarvoor te hunner beschikking te stellen een bedrag van 375. WELDADIGHEIDSSOlRé. In de ■welbekende Bodega „Rusthoek" heeft gisterenavond de door mej. Mary Fleiseh- mann georganiseerde weldadigheidissoirëe plaats gehad, voor hulpbehoevende gemobi- liseerden. De soiree is uitstekend geslaagd, Had de toeloop wel grooter mogen zijn, het was toch heel gezellig en er heersebte eene vroolijke stemming. De „Kleine Kapel", on derdeel van het muziekkorps van het Depot Bataljon alhier, en het Haarlemsehe ge mengde dubbelkwartet „H. P." werkte wel willend mede en oogstte veel succes met hun goede en mooi vertolkte muziek- en zang- nummei-s. SPORT ONDER MILITAIREN. Dezer dagen werden in het kantonuement Weert athlctiekwedstrijden voor militairen van het 10e Reg. Inf. gehouden. Hierbij was ook een dnurloop. De loop ging van Weert naar Nederweert en terug, een afstand van ruim 8 K.M. Alle deelnemers bereikten de eindstreep. Winnaars waren de Haarlem mers: l. J. Devies, 40 min.; 2. W. A. van Daa- len 40B min.; 3. Matos in 41 min. TOCH VERDRONKEN. De 9-jarige M. Kamerman, wonende in de Boerensteeg, die sinds een paar dagen werd ver mist, blijkt toch verdronken te zijn. Gisterenmid dag omstreeks 5Va ttur is het lijkje door een machinist en een los werkman uit het Binnen- Spaarnc opgehaald en -daarna per poiitiebran- denhorn, dat een ongeveer zes-jarig meisje dat et bij stond en wat drinken zou gaan, den zwareg tinnen kroes teg enhaar voorhoofd kreeg met liet gevolg dat zij onder het oog een diepe snede op liep. Het meisje, dat hevig bloedde, werd door een voorbijganger naar haar woning op de Pa- pentorenvest overgebracht. VERGUNNING DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van de. weduwe H. J. Burgers geboren Berns, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel aan de Lange Veerstraat no. 6. VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van P. A. van Baar geboren Wortel, om verlof tot het verkoop van alcoholhondenden drank, an deren dan sterken drank voor gebruik ter, plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel aan de Spaarnwoudeik t raat no. 97. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij W. Moouen, ,W. GeL deloozepad 21, ceintuur; J. v. Es, Ooster straat 6, oorknopje; C. Kloos, Oranjestraat 127, bril in een doosje; F. J. Verkerk, Suma- trastraat 32, Schoten, meisjeshoed; IT. Hui- zinga, Oranjestraat 164, heerenhorioge mét ketting; S. de Klerk, Linschoteustraaf 85, dameshoed. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 25 Aug. z. van W. de Graait— Weert. 26 Aug. z. van J. P. Bakker—Fa- ber. d. van C. W. JansenJansen. Overleden: 26 Aug. A. H. Arendsen, 78 j„ Koninginneweg. J. H., 5 jaar, z. van T. Nunnink, Oranjeboomstraat. A. C. Donath Ouddolf, 75 jaar, Parklaan. J. J. Baten, 20 jaar, Brouwersvaart. M., 9 jaar, z. van A. M. Kamerman, Boeresteeg. M. 13 d., d. van J. van Riesen, Gasthuisstraat. BINNENLAND MOORDAANSLAG. Men meldt ons uit den Haag: Gisterenavond heeft in de Badhuisstraat te Scheveningen een jonge schfldersknecht een moordaanslag gepleegd op een 16-jarig meisje uit 'Scheveningen. Het kind werd aan gelaat en borst licht verwond. De dader is gearresteerd. "BEGRAFENIS AAN DE BELGISCHE GRENS. Men schrijft ons uit Koewacht Donderdagmorgen had hier een eigenaardige en treurige plechtigheid plaats. Er was namelijk in Belgisch gedeelte van Koewacht een vrouw gestorven en daar het Kerkhof op Nederland- schen bodem ligt, moest het lijk de grens passee- ren. Nu mag echter geen Belg, zelfs met de bes te passen, van hier den Hollandschen bodem be treden, maar men moet naar Selzaete of Kemoeke en vandaar langs den grooten weg naar Sas van Gent of Hulst. Geen der familieleden van de overledene mocht dan ook de doode naar het kerkhof volgen. Na de kerkelijke diensten werd het stoffelijk overschot daarom door de familie naar de grens gebracht, waar het door de Duitsche militairen onder leiding van een officier aan eenige Hol- landsche ingezetenen werd overhandigd, die het grafwaarts droegen. - Van verre stonden de kinderen door de draad versperring den droeven stoet na te staren. BUITENLAND. BIALYSTOK BEDREIGD. BERLIJN, 27 Aug. (S.-corr.) In de „Roess- Koslowo" wordt de situatie van Rusland ernstig genoemd, vooral omdat ook de val van Biaiystok verwacht moet worden. Het Duitsche offensief tegen Riga was meesterlijk opgezet en de door koenheid daaraan vastgeknoopte plannen waren bepaald voor Rusland schrikwekkend. VREES TE ST. PETERSBURG. BERLIJN, 27 Aug. (S.-corx.) Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat het bericht van het Zep pelin bezoek aan Londen te St. Petersburg een paniek veroorzaakte, omdat men daar nu vreest ook een bezoek te kunnen verwachten. Vele groote gebouwen, openbare bibliotheken, musea en ker ken worden gesloten en de kostbare inhoud naar Moskau overgebracht BOMMEN OP EEN GEWEERFABRIEK IN ITALI6. f BERLIJN, 27 Aug. (S.-corr.) In gisteren van Oostenrijksche en Italiaansche zijde ontvangen berichten wordt gemeld, dat een vlieger een be zoek bracht boven Brescia, in de richting van Milaan. Vóór dat het vliegtuig nog als vijan delijk herkend was, vloog het op slechts 300 me ter hoogte en wierp het 4 bommen op de geweer- fabriek, weike alle vier ontploften. Zes werklie den werden gedood en ongeveer 40 gewond. OPSTAND IN ENGELSCH-INDIE? DUSSELDORF, 27 Aug. (Part.) De „Dusse!-' dorfer General Anzeiger" deelt mede, dat volgens een bericht uit New-York de „Gaelic American" en de „San Francisco Call" mededeelen, dat in het woudgebied aan de Afghaansche greris een gevecht heeft plaats' gehad tussehen Ëngeischa grenstroepen en troepen van den Emir van Afg hanistan. Aan Engeisclie zijde vielen 3000 man. Iu een district hebben 4044 arrestaties van vtr- daclxte personen plaats gehad. Opstandelingen ter sterkte van 5000 xnau vie len Lahore aan en waren binnen drie dager meester van de stad. DE VAL VAN BREST—LITOWSK. KEULEN, 27 Aug. (Part.) Overal in Duitscli- land heeft de val van Brest-Litowsk uitbundige vreugde veroorzaakt. Men acbi de verovering de- card naar het Gaslhuis gebracht, waar de vader Zer siad, weike iiet groote steunpunt der tweede het herkende. Een treurig wederzien.' EEN KWAJONGENSSTREEK. Gisterenavond zijn een drietal knapen in den Hertenkamp geklommen en hebben daar eeilig hout in brand gestoken. Twee heeren bemerkten het teil slotte, toen de takken al aardig dan het branden waren, en waarschuw den een politie agent, die het vuur uittrapte Natuurlijk waren toen de deugnieten reeds gevlogen BALDADIGHEID. Gisterenmiddag 5 uur waren eenige jongens zoo woest en wild met den kroes aan het slin geren van het drinkwaterfonteintje op den Kou- Russische verdedigingslinie vormde, van groo- tere strategische beteekenis aan de bezetting van Warschau. De „Kölnische Volkszcitung" stelt vast dat Brest-Litowsk niet na volkomen ontrui ming bezet is, zooals het geval was met Ossowie- ce. Eerst toen de gewichtigste gedeelten, vooral het west- nooi'dwestelijke front in storm waren genomen, ging de vijand er toe over de overige bevestigingen prijs te geven en zocht heil in eer vlucht naar het oosten. Hoe sterk de vijand was, die in de-vesting weer stand bood en hoeveel van hen zonder twijfel door de overwinnende troepen worden vervolgd en der terugtocht aanvaardden, zal eerst later bekend worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7