fo o; V Landbouw en Viascherij STATEN-6EHERAAL. KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT FINANCIEELS BERICHTEN RECHTSZAKEN. GEWISSELDE STUKKEN. D* prijzen der levensmiddelen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer de -jong heeft tot de Regeering de volgende vragen gericht 1. Ondervindt de Regeering bij de regeling omtrent de verschaffing van regeeringsvarkena zoodanige moeilijkheden, dat de leverantie van regeeringswege zal moeten worden stopgezet? 2. Is de Minister bereid mede te deelen of maatregelen tegen de voortdurende prijsstijging van tai van levensbehoeften, o. a. aardappelen, melk, zeep, enz. getroffen zullen worden? 3. Kan de minister mededeelen of de maxi mumprijzen worden nageleefd? De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Posthuma, heeft hierop geant- woord 1. Het stelsel der beschikbaarstelling van varkens ten behoeve van gemeenten, door bemid deling van het Rijks Centraal Bureau tot rege ling van den afzet van varkensvleesch is geba seerd op het beginsel, dat de exporteurs tot een bepaald percentage van hun uitvoer naar het buitenland varkens moeten leveren voor binnen- landsch verbruik tegen een prijs, aanmerkelijk lager dan de marktprijs. Doordat de verhouding tusschen de inkoops prijzen hier te lande en de verkoopsprijzen in het buitenland van dien aard was, dat de export zeer belangrijk moest worden ingekrompen, konden tijdelijk geen varkens aan de gemeenten ter be schikking worden gesteld en is de levering van regeeringswege eenigen tijd geschorst geweest. De levering is daarna weder aangevangen, doch in verband met het aantal beschikbare varkens is aan sommige gemeenten spek in plaats van varkens geleverd. Zooals bekend mag worden verondersteld, is op 19 Augustus de uitvoer van varkens geheel stop gezet. Getracht wordt thans een zoodanige regeling te ontwerpen, dat na de opening der grenzen regelmatig regeermgsvarkens verschaft zullen kunnen worden. 2. De minister bereidt maatregelen voor tegen de voortdurende prijsstijging van tal van levens behoeften. In dit verband verwijst hij naar zijn aan de burgemeesters gezonden circulaire, d.d. 20 dezer, betreffende beschikbaarstelling van wintervoor raad en naar het inmiddels uitgevaardigde uit voerverbod van enkele groentesoorten. Betreffende de in vraag 2 met name genoemde artikelen valt het volgende op te merken. De tijdelijke opheffing van het uitvoerverbod van aardappelen is ingetrokken, als gevolg waarvan de prijzen aanmerkelijk gedaald zijn en nog steeds een neiging tot daling vertoonen. Bijzon dere verdere maatregelen ten aanzien van dit artikel schijnen, althans voor consumptie-aard appelen voorshands onnoodig. Door de daling der lijnolieprijzen zijn de prij zen van zeep de laatste weken met f 15 per 120 K.G. teruggeloopenin aanmerking nemen de den hoogen prijs der brandstoffen en van een belangrijke grondstof als kaliloog, zijn de hul- iige zeepprijzen niet te hoog te achten. De regeling van de melkprijzen stuit op tal van bezwaren, ook doordat de toestanden in de verschillende deelen van het land zeer uiteenloo- pen. De minister wijdt ook echter hieraan zijn aandacht, doch waar bij de melkvoorziening alles samenhangt met plaatselijke omstandigheden, zal hoogstwaarschijnlijk van eenige regeling slechts dan iets te verwachten zijn, als van ge meentewege de voorbereiding wordt getroffen en van rijkswege helpend wordt opgetreden. 3. De naleving der maximum-prijzen liet op meer dan één plaats te wenschen over, wat voor een deel verband hield met de omstandigheid, dat geen maximum-prijzen voor den groothandel waren vastgesteld. Met ingang van de maand Augustus, toen een nieuwe lijst van maximum-prijzen voor den kleinhandel werd vastgesteld, werden ook voor eenige belangrijke artikelen maximum-prijzen voor den groothandel bepaald; het ligt in de bédoeling bij de herziening der lijsten van maxi mum-prijzen, welke maandelijks zal geschieden, bij gebleken noodzakelijkheid de reeks der artike len, waarvoor maximum-prijzen vastgesteld wor den, uit te breiden en de maximum-prijzen ook te doen strekken voor den verkoop door den groothandel. Ten einde te verkrijgen, dat de maximum-prij zen gehandhaafd worden, zijn in de laatste cir culaire dienaangaande de burgemeesters er uit drukkelijk op gewezen, dat het 's ministers be paalde wensch was, dat de gestelde maxima geen doode letter zijn, doch streng in acht worden ge nomen, waartoe in die circulaire de noodige wen ken worden gegeven. De minister moet thans de gevolgen van zijn te kennen gegeven wensch afwachten en kan daardoor de derde vraag niet afgerond beant woorden. Do Z.Eerw. heer A. B. Trautwein, pastoor te Westwoud is naar bet gesticht Duinruat t» Overveen vertrokken tot herstel zijner geschokte gezondheid. GOEDE POTERS. Van goed zaai- en pootzaad hangt voor een deel het welslagen van den volgenden oogst af. Het beste is daarvoor nooit te goed; maar wij zijn reeds herhaaldelijk in de ge legenheid geweest om te constateeren, dat er door de landbouwer» niet voldoende aan- dacht wordt gewijd aan het verzamelen van zaai- en pootgoed. Nu de aardappeloogst aan staande is, kan het zijn nnt hebben daarop eens te wijzen. Zal een aardappel als poter geschikt zijn, dan moet hij voorzien zijn van een aantal goed ontwikkelde oogen en vol doende reservevoedsel bevatten, om die oogen in het voorjaar krachtig te doen groeien. Groote aardappel» beschikken natuurlijk over meer reservevoedsel dan kleine, maar die groote exemplaren hebben voor de con sumptie hooge waarde en komen hij het poo- ten minder voordeelig nit. Het liefst toch poot men Keele knollen, slechte in bijzondere gevallen worden deze doorgesneden. En aangezien de middelgroots ook genoeg reservevoedsel bevat, om die jonge scheuten boven den grond te brengen; worden deze het meest algemeen als poters gebruikt. Hiertegen bestaat ook niet het minste be zwaar, want ak de groene plantendeelen eenmaal in het volle daglicht zijn gekomen; begint de eigenlijke groei, en wat er nu nog als overtollig reservevoedsel aanwezig zou zijn, kan gemist worden. De wijze waarop die middelsoort aardap pels worden verzameld, daarin schuilt de groote fout. De poter# toch moeten in alle deelen volkomen gezond zijn en dn» niet van ziekelijke struiken afkomstig zijn. Wanneer de aardappek nu hij het rooien alle door el kaar worden gesmeten en bef eorteeren al leen op het gezicht geschiedt, dan komen er veel minderwaardige poter» in de mand. In de laatste jaren is vaak opgemerkt, dat hier en daar op het veld heel slecht ontwikkelde struiken voorkomen. Of die mindere ontwikkeling nn een ge volg te van ongunstiger groeivoorwaarden of Van een bepaalde plantenziekte, zullen we niet nader onderzoeken, maar dat zulke slecht gegroeide struiken heel weinig groote, maar veel krielenpotera leveren, te een feit. Voor zoover de slechte ontwikkeling een ge volg is van ziekte, de krielziekte b.v., vor men de poters daarvan een gevaar voor dep volgenden oogst. Van een veld, waarop veel van die minderwaardige struiken worden aangetroffen, zouden wij pooit poters nemen. Bij voorkeur zoeken wij poter» op een ak ker, waar een vrij regelmatig gewas staat met goed ontwikkelde, gezonde struiken. Zoo mogelijk wordt het veld, waar we poters denken te halen, reeds in de lente uitgeko zen en de aardappel» daar iete verder van elkaar gelegd. Komt er nn nog een enkele minderwaardige struik op voor, treffen' wij er aardappelen aan, die afwijken in loof of bloem, dan wordt daar in den zomer een stokje bij gestoken en deze worden alle angstvallig verwijderd eer het eigenlijke rooien begint. We loopen dan minder gevaar minderwaar dige en zieke aardappel# bij de poters te krijgen. Op die wijze kan men bet pootgoed meer constant houden, gaat het verloopen der aardappel» tegen en behoeft niet zoo vaak nieuw, duur pootgoed aan te schaffen'. Dat uitzoeken kost natuurlijk eenige zorg, maar die moeite wordt ruimschoots beloond. DE VELDPREDIKER, IN ALGBMEENEN DIENST Ds. A. S. TALMA'. Ds. A. S. Talma te Bennebroek heeft zich' uithoofde van zijn gezondheidstoestand ge noodzaakt gezien zijn ambt van .veldprediker in algemeenen dienst neer te leggen. DIENSTPLICHTIGE LANDSTORM, De inspecteur der infanterie heeft bepaald dat zij die thans zijn opgeroepen voor den land storm en voordien behoort hebben tot den vrij- willigen landstorm, vereenigd moeten worden, teneinde na te gaan of de niet gegradueerden kunnen worden opgeleid tot kader, terwijl van bun reeds verkregen geoefendheid partij moet worden getrokken, om hen eerder b.v. in 2 maan- j den af te richten. BEURS VAN AMSTERDAM; Noteering van 26 Augustus. Staatsleeningen. NEDERL. pet- V. K. L. K. H. K. Ned. WH. Oblig. (kl.) 5 101% 101% Ned. W.S. Oblig. (gr.) 5 102.1/16 101.15/16 1 102.1/16 Ned. WH. Oblig. 8% 85 85% Ned. W.S.. Certif. 8 76.13/16 76% 77 Ned. WJS. Certif. 3 76% 76 76% Ned. WH Certif. 2% 66.11/16 66% 66%' Grootboek-Oblig. 2% 66% 66% - OPLICHTING. De Vacantiekamer der Rechtbank te Amster dam heeft een 42-jarig assuradeur, die verschil lende menschen voor kleine bedragen had opge licht en de premies voor de polissen van gefin geerde verzekeringen in den zak stak, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar, VERDUISTERING VAN 54,000. Door de Rechtbank te Arnhem was op Woens dag de voortzetting bepaald van de behandeling der zaak tegen den voortvluchtigen koopman uit Lobit en zijn 26-jarigen chauffeur aldaar, be schuldigd van verduistering van 100,000 Mark. Wij herinneren er aan, dat aan den eersten beklaagde was ten laste gelegd, dat hij gelden tot een bedrag van 54,000, toebehoorende aan B. Roding en W. Óstermann te Kleef, hem ter hand gesteld ten einde daarmede het leder te betalen dat ingevolge een tusschen bekl. en R. en O. gesloten overeenkomst door hem in Nederland Zou worden gekocht en naar Duitschland gezon den, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Aan den tweeden beklaagde werd medeplich tigheid ten laste gelegd; door dezen beklaagde werd een valsch telegram uit Vollenhoven naar j Lobit verzonden, waarin de schipper van de „Johanna", die het gekochte leder heette te ver- j voeren, mededeelde dat hij achtervolgd werd en 1 de lading overboord had geworpen. De Rechtbank had de behandeling verdaagd, omdat eenige getuigen uit Duitschland niet wa- ren verschenen. Ook thans waren de getuigen niet ter terechtzitting verschenen. De subst. officier van justitie mr. Visscher, wees op het niet verschijnen der getuigen, die belanghebbenden in de zaak zijn. Toch meent t. E. A. dat hun nog de gelegenheid moet wor den gegeven om over te komen. Daarom vroeg spr. de schorsing der zaak voor onbepaalden tijd en tevens last tot invrijheidstelling van den chauffeur. De verdediger, mr. van Ditzhuyzen, was van oordeel, dat de getuigen zeker in staat zijn om te komen. Niet de Duitsche Regeering belet hun dit, maar hun afwezigheid houdt verbandt met hun geweten. Waar de kans, dat zij zullen ver schijnen, zeer gering is, zou pl. voor bekl. D. een definitieve beslissing der Rechtbank wen schen. De Rechtbank bepaalde daarop de verdere be handeling der zaak op 19 October a.s. en ge lastte de invrijheidstelling van den chauffeur. STOOMVAARTLIJNEN Stoomvaart Mij. Nederland. Bawean, thuisreis, i» 25 Aug. Perim ge* passeerd. Flore» arriveerde 26 Aug. van Buenos-Ayres te Amsterdam. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Adonis vertrok 25 Aug. van Carthagena naar Rotterdam. Castor vertrok 25 Aug. van Cephalonia naar Calamata. Dauae vertrok 25 Aug. vn Tarragona naar Alicante. Ir is vertrok 25 Aug. vn Amsterdam naar Tang-er. Tellus vertrok 24 Aug. van Ca tania naar Palermo. - Atlas arriveerde 26 Aug. van Palermo te Amsterdam. Diana vertrok 25 Aug. van Lissabon naar Amster dam. Mercurius vertrok 25 Ang. van San Nicola» naar St. Vincent. Themis vertrok Aug. van Amsterdam naar Kopenhagen. Triton arriveerde 25 Aug. van Savannah te New-Orleans. Rotterdamsche Lloyd. Djehres, uitrei», arriveerde 25 Aug. te Padang-. Sindoro, uitreis, vertrok 25 Aug. van Colombo. Wilis, thuisreis, is 24 Aug. Cadix gepasseerd, Holland—Amerika Lijn. Nieuw Amsterdam arriveerde 25 Aug. van Rotterdam te New-York. Veen-dijk arriv. 25 Aug. van Rotterdam te Philadelphia. Andijk, van Rotterdam naar Antofagasta, arriveerde 24 Aug. te Norfolk. Beekber gen vertrok 26 Aug. van Rotterdam naaf Newport News. Eemdijk, van Rotterdam naar Buenoe-Ayres, passeerde 25 Aug. 7 uur nam. Dover. Maartensdijk, van New-Or leans naar Rotterdam, vertrok 25 Aug. van' Newport News. Maasdijk, van La Plat» naar Rotterdam, passeerde 25 Aug. 1 uur 80 nam. Bevezier. Poeldijk, van La Plata n. Rotterdam, passeerde 23 Aug. Madeira. Zaandijk, van Rotterdam naar Philadelphia, passeerde 25 Aug. 5 uur 10 nam. Dungenees. Kon. Holl. Lloyd. Frisia, uitreis, arriveerde 25 Aug. te Rio Janeiro. Gelria, thuisreis, vertrok 25 Aug. van Vigo. Kon. West-Ind. Maildienst. Oranje Nassau, thuisreis, vertrok 25 Aug. van Lissabon. Prins der Nederlanden ver trok 25 Aug. van New-York naar West-Indiö. Stoomvaart Mij. Oceaan. Tantalus, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Aug. van Port-Said. Sarpedon, van Amsterdam naar Java, vertrok 24 Aug. van Newport. DE KENNIS DER LEER VAN DEN. R.-K. GODSDIENST IS VOOR RB VROU® NOODZAKELIJK. 'Eenigen tijd geleden hield Mevrouw P. iissone.Wierdels, van Amsterdam, over bovengenoemd onderwerp een lezing voor Ie leden van de Afdeeling Haarlem van den R.-K. Vrouwenbond. De bedoeling te niet, nogmaals een verslag van den propaganda-avond te geven; itfij willen alleen naar aanleiding van die lezing over hetzelfde onderwerp, handelen en hier en daar iets van het gesprokene herhalen. Misschien kunnen de niet-aanwezig-geweest- zijnde dame# er nog profijt van trekken. Mevrouw Lissone begou met te zeggen „Wij leven in een tijd van overgang." Al* wij dan vergelijken de vrouw van voorheen en thans, (dan kunnen wij niet andera als dit beamen. Vroeger was de Katholieke vrouw alleen en uitsluitend voor de huis houding. Hierin is een groote verandering gekomen. SVelk jong meisje is tegenwoor dig nog thuis?. Niet alleen in den minderen stand, maar zelfs meisjes van heel gegoede familie zoeken een passenden werkkring, lietzij op school, In apotheek, op kantoor en atelier. Alles heeft z'u voor en tegen. De meisjes fan vroeger zaten als het ware op een n;au te wachten en waren dankbaar als er een kwam opdagen en vooral ais ze wat ouder werden, werd zoo'n welkome gelegenheid met beide handen aangevat. Het gevolg was dan dikwijls, dat er veelal met het hart geen rekening werd gehouden, dat kwam iator .wel; het feit alleen, dat ze een man hadden, was reeds voldoende. Is het dan niet een geluk, dat de meisjes van tegenwoordig, de banden; uit de mouw loeren steken en zichzelf kunnen helpen! Dit is nu niet een predikatie tegen 't huwelijk, integendeel, wij willen hiermede juist aan- toonen, dat door deze omstandig/heden, wel licht minder ongelukkige huwelijken tot stand komen. Maar het optreden van de vrouw in de arbeidende wereld heeft ook veel, zelfs zeer veel tegen. Men treft in zijn omgeving na tuurlijk niet alléén, zelfs dikwijls heelemaal geen katholieken aan en de invloed die uit gaat van die andersdenkenden waar wij da gelijks mede omgaan, zal niet- altijd voor deelig zijn voor ons godsdienstig leven. Al» wij, katholieken, zelf niet goed op de hoogte zijn van onzen godsdienst, hoe zullen wij onze aanvallers dan te woord staan! Moeten wjj zelf# niet zeer sterk in onze schoenen staan, willen wij door listige aan vallen niet wankelen! Dit nieuwe leven voor de vrouw heeft niets tegen wanneer de vrouw er maar niet on vrouwelijk door wordt. Als ze voor het hu welijksleven geroepen wordt en zij is het hui- e ijk leven ontgroeid, dan zullen haar han- ,,n Kehoel verkeerd staan; als zij zich op allerlei gebied heeft ontwikkeld en op gods dienstig gebied stil te blijven staan, stilstaan te achteruitgang; als wij ons niet kunnen verdedigen tegenover onze aanvallers, hoe willen wij dan later onze weetgierige klei nen onderrichten en in de leer der eenig ware Kerk doen opgroeien!.... Wij moeten allereerst ons-zelve bekwamen, alvorens wij de zorg voor anderen op ons nemen. De beste weg hiertoe is het lezen van stichtelijke goede boeken. Degelijke lec tuur zal one opheffen en ontwikkelen. Leest Thomas k Kempis: gij zult daar veel van leereu en telkens als gij het herleest, zult gij er meer uit halen en het heter begrijpen. Bestudeert de levens der Heiligen, en tracht hen na te volgen, dan kan het niet ander#, of de kleinen zullen met eerbied en vol ontzag naar u opzien; hetgeen hen geleerd wordt zal goede indrukken achterlaten en zal de hechte grondslag zijn voor hun later gods dienstig leven. BLOEMEN EN PLANTEN. j Bloamen ln de hutekamer geven altijd een vxoolijk aanzien. Zonder dat we veel geld ervoor willen be- •teden, kunnen we ze toch altijd wel hebben j of liever: we zonden se niet willen missen. Immens bet verhoogt 't gezellig aanzien in onze kamers en met een weinig zorg kun- nen we met geringe kosten onz© kamers sieren. j Vele huismoeders beweren: „ik heb geen tijd om dat alle# na te loopen". Och kom, met een beetje overleg gaat dat wel. 'tls ongeloofelijk, hoeveel we kunnen doen, als we onzen tijd goed verdeelen en voor alles bepaalden tijd vaststellen. Bijv. na het ontbijt nemen we eerst een kwartier om de bloemen te verzorgen. Hier en daar een vaasje met een paar enkele bloemen is dikwijls veel sierlijker dan een groote bouquet bij elkaar gepropt. lederen morgen moeten de vaasjes van frisch water voorzien worden, de steeltjes iets afgeknipt en een kleine insnijding in 't steeltje gegeven; bij 't water een weinig zout voegen was veelal 't gebruik. Deskundigen beweren echter dat hét beter is een weinig suiker Ln 't water te doen om de bloemen lang frisoh t© houden. Nu moeten we de planten van water voor- zien; de palmen moeten nu en dan met een i vochtige spons worden afgenomen, zeer voorzichtig, daar ze «poedig beschadigen. Bij groote warmte moeten de planten liever tweemaal daags en dan weinig te gelijk wa ter hebben, maar met koud weer is eenmaal om de twee dagen voldoende. Bloemen en planten die niet in den vollen grond staan, b.v. op balconnetjes enz., moe ten ook bij warm weer tweemaal daags be vochtigd worden, iederen dag van de dorre blaadjes ontdaan en de uitgebloeide bloemp jes eruit geplukt worden, omdat ze dan veel langer een frisch aanzien behouden en be ter groeien. Een zeer dankbars bloem ie voor oqg. stadsmensohen, de geranium. Die bloeit sterk en is zeer gemakkelijk over te houden. We zetten de potten, als bet gaat vriezen, in een boekje in huis, waar ze niet te veel van de vorst hebben te lijden en tegen April kunnen ze weer worden buiten gezet en groeien weer even weelderig op. Onze geachte lezeressen, die in 't bezit zijn van een tuintje, kunnen genieten door zelf dit in orde te houden. Dit is met een een go- zonde lichaamsbeweging, en wat eau aange name voldoening is het, als we ons tuintje zoo lief zien bloeien en we hebben 't zelf tot stand gebracht en daardoor, weer veel uitgespaard! NOG EENS: BEDSPREIEN. Tot mijn groote verwondering vernam ik; ivan verschillende zijdien, dat het gegeven' patroon geen haakpatroon was. Het spijt mij voor degenen die er geen haakpatroon in zagen, maar hun kennis omtrent haakwerk strekt zich niet ver uit. Hier voor mij ligt een gehaakt blok, door ©en dame bewerkt naar het gegeven model. Het is zeer een voudig: stokjes en losse steken. Elk blokje te drie stokjes. Men haakt eerst 11 losse steken, vervol gens haakt men 8 stokjes, beginnende in de achtste steek, keert om, haakt 8 losse steken en weer 8 stokj es boven de eerste toer. Dit herhaalt men nog één keer. Nu heeft men een vierkantje, waaromheen men verder het patroon werkt. Men haakt dus van uit het midden. Met haakgaren no. 80 wordt het blok ongeveer 38 cM. groot. Voor een tweepersoons sprei heeft men dns 15 blokken noodig: 3 iu de breedte en 5 in de lengte. Voor één blok heeft men één kluw garen noodig. Een volgende keer zul len wij eens een patroon voor een bijpassen- den rand geven. Hierbij een patroontje voor een blokje in Engelsch borduurwerk. Deze blokjes worden verbonden door linnen entredeux of gehaakt tnssChenzetsel van wit haakgaren; O O O O O O 0 O 9 O O O o O Met blauw kalkeerpapteï! te Jiet patroontje gemakkelijk over te brengen op; het linnen. PRACTISCHE RAADGEVINGEN. Salmiakgeest dat veel voor reiniging van stoffen wordt aangewend, moet met het tiendubbele aan water verdund worden, daar het anders te sterk is. Keukenzout als huis- en vlekkenmiddleL Zout is niet alleen een onmisbaar bestand deel voor de voeding, maar ook een zeer goed huismiddel. Zout bezit een voortreffe lijke reinigingskracht en vormt, in salmiak of spiritus opgelost, een goed vlekkenmiddel. Roest en inktvlekken verdwijnen, wanneer ze met een mengsel van citroensap en zout bestreken, en daarna een oogenbiik in de zon gelegd worden. Gekleurd borduurgaren legt men voor 't gebruik in zout water, waardoor de kleur frisch blijft. Pannen, waar het eten in aangebrand is, reinigt men het best met zout water, dat men daarin eenige uren laat staan. De brand- vlekken laten zich dan gemakkelijk verwij deren en het brandt in de pannen niet zoo licht meer aan, dan wanneer men in plaats van zont, soda had genomen. Rieten meubelen en mandewerk worden zeer blank als men ze met zout water bor stelt. Ook beweren sommigen dat een petroleum vlam sterker licht geeft als men een thee lepel zout bij de olie voegt. Japansch lakwerk mag niet afgewas&chen, maar met een' zacht lapje, in lijnolie ge doopt, afgewreven worden. Vloerzeilen. Het te in den zomer zeer frisch de vloerzeilen met water af te wasschen, j maar 't is nadeelig voor het zeil. 't Is duur zamer ze van tijd tot tijd met dunne was of met een doekje met een weinig lijnolie in te wrijven. Opfrissclien van heerenklecding en don kere japonnen. 20 k 80 gram gewone tabak in 1% liter water koken. In dit heete afkooksel doopt men een niet te zachten borstel en borstelt hiermede het kleedingetuk naar alle zijden flink af. Men maakt de borstel zóó nat, dat het vocht in de stof dringt. Ten slotte borstelt men het goed naar den streek van de stof en strijkt het kleedingetuk on der een drogen doek. Bij het strijken neemt men de noodige zorg in acht, dat het klee- dingstuk den goeden vorm weer verkrijgt. Het afkooksel te ook aan te bevelen voor het reinigen van jaskragen en In alle ge vallen, waarin salmiak en spiritus te sterk zijn. ONS MENU VOOR ZONDAG. Groentemsoep. Ossentong met eiereaus. Aardappelen. Andijvie. Vruchten. MENU VOOR VASTENDAG. Bruine boonen met boter en stroop. Sla. Garnalen. Gebakken aardappelen. RECEPTEN. Ossentong wordt eenigen tijd in water ge zet, vervolgen» drie nur in water met zout gekookt; aLs de tong gaar is, wordt het vel er af getrokken. Bij het opdoen giet men er een deel van de eiersaus overheen. Van de bouillon van de tong maakt men de soep. 't I» dns niet zoo'n bizonder kostbare schotel; een tong te ruim voldoende voor 6 personen. Een zeer goedkoop maal en toch zeer voed zaam te bruin© boonen. Men kan hiervan ook het nat bewaren voor den volgenden dag en daar soep van koken met bijvoeging van een paar gebakken uien en wat runder balletjes, zout en peper. ONS RECEPTENBOEK JE. Oliebollen. Een flinke toespij» op vastendag te olie- bollen, en zeer gemakkelijk te bereiden. Men maakt een flink stevig beslag, waar de le pel in overeind kan staan, van 5 ons tarwe bloem, 1 ons rozijnen, 3 lood gist, 1 ei, een weinig zout. Het beslag eenigen tijd laten rijzen, vervolgens een flesch boterolie in de braadpan met een 6tukje grof brood laten koken. Als de schuim van de olie verdwe nen is, het stukje brood er uit nemen en bet bakken kan beginnen. Met een klein houten lepeltje schept men 't beslag in de pan, zooveel gelijk als er in kunnen. Als ze bruin beginnen te worden, met twee vorken omkeeren; als ze klaar zijn, leggen we ze eerst op een zeefje, om de over tollige olie te laten uitdruipen. Daarna schikt men ze op een schaal en bestrooit ze met gemalen suiker. De olie die overgebleven is, kan weer in de flesch gedaan worden en later gebruikt voor viseh te bakken. Kabinetpudding. Hiervoor gebruikt men 5 ons tarwebloem, 2 ons suiker, 2 ons boter, 4 kopje© melk, 2 eieren, 't sap van 1 citroen, 1 ona gestampte bitterkoekje», 1 ons rozijnen. 1 ons krenten, 8 lood giet. De bloem m©t een weinig zout in de beslagpot doen. de boter smelten, ds eieren klutsen; verder alles toevoegen en flink door elkaar kloppen; 't laatst de ln lauw water opgeloste gist er bij voegen, eeni gen tijd laten staan en dan in de met boter en paneermeel besmeerde vorm goed geslo ten 2% nur laten koken. Dit recept is zoo eenvoudig mogelijk ge maakt en toch zeer smakelijk; als men ruim iu de eieren zit te 't nog lekkerder meer eieren bij te voegen en minder melk. Men kan er roomsaus of wijnsaus bijgeven. BRIEVENBUS. Vragen voor recepten enz. te zenden aam de redactie van de „Nieuwe Haarl. Courant"» (Damesrubriek) Kinderbuisvest 2933. Haar lem. VOOR DE DAMES O >Sr O O In O O O O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 8