DAGBLAD voor NOORD» en ZUID-HOLLAND, Schoollaarzen ME OORLOG Klnderhuisvest 29-33, Haarlem f4000 f500 f 300 ffSO f lOO f75 f60 f 15 EERSTE BLAD P. W. TWEEHUIJSEN, HAAëSOHE BRIEVEN, Dinsdag 31 Augustus 1915 4Qste jaargang n°. 8844 ABONNEMENTSPRIJS t Per 3 maanden voor Haarlem en voor da plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente)f 1,60 Voor de overige plaatsen in Nederland per post, 2, Per week voor Haarlem en de agentschappen - 0,12' Afzonderlijke nummers- 0,05 Bureau vari Redactie eh Administrétj©: Intercommunaal Telefoonnummer 1416. Alle betalende bij levenslange onge schiktheid toi werken abonnés PRIJS DER ADVERTENTIEN t Van 15 regels li/ 0,75 Iedere regel meer. 0,15 Buitenland per regel0,20 Adverfentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1—5 regels 0,40 Elke regel meero,10 op dit Blad, die in hef bezit zijn van eene Verzekeringspólis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: bij verlies van een bij verlies van bij verlies van - bij breuk van een bij verlies van dij overuren. band of vóet s: a een oog is een duim a arm of been :t een wijsvinger rr De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de »Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank* te Schiedam. bij verlies van een anderen wijsvinger DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN AGENDA. 1 SEPTEMBER, oeuuuw §t.-Bavo B.-K. VoiKsoond Algemeene vergadering. Eerbied ia Gods Huis. Kleermakers. Statenzaal Prinsenhof W* uur Ge meenteraadsvergadering. in den hout - 8 uur Concert Haar- lem'e Muziekkorps. St Vincentius-bibliotheek N. Groeu. markt geopend vau 7B—9 uur. Bisschoppelijk Museum Janstraat 79 geopend eiken dag van 105 nar tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en k K. feestdagen. BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal dagelijks 2 concerten bij gunstig weer. LXVIII. In de afgeloopen week hebben we hier het staartje der algemeene raadsverkiezingen gehad in eene naverkiezing in het eerste district, noodig geworden doordat de heer HELSDINGEN (S.D.) in twee districten was gekozen en voor het tweede district had geopteerd. In deze nlaats stelde nu de S. D. A. 1 den héér Mr NIEBOER en de rechtsche partijen den i aaQ roa,a- fiaa( vaa vorfa mo« aan vast heer SILVIUS president van de afd. Den Haag [staan, dat de volgende vacature in het college van den Ned. R.-K. Volksbond, beiden Candida- vaa B' en w- door een katholiek zal moeten wor- Ter zake dus! In „Het Volk" van 19 Aug. j.l. verscheen in de Haagsche rubriek onder het vriendelijk op schrift: „Om den buit" een artikel, dat aldus aanving: „Nauwelijks waren de gemeenteraadsverkiezin gen achter den rug of in twee provinciale roomsch-katholieke bladen, „De Gelderlander" en de „N. Haarl. Courant", verscheen een „Haagsche Brief", die in opzet en conclusie zoo'n wonderlijke overeenstemming vertoonen, dat men geneigd is te denken aan een gemeenschappelij- ken oorsprong, die alweer, gezien het volslagen gemis van eeuerlei principieelè beschouwing, niet ver verwijderd schijnt van de plaats waaruit „De Tijd" zijn Haagsche brieven ziet opwellen Beide brieven constateeren met gerechtvaardigde vreugde dat de kerkelijke partijen vier zetels in den Raad hebben gewonnen en dat, door het ver lies van zes vrijzinnige zetels, de meerderheid van „het liberale bloc" is gebroken. Men zou daarop verwacht hebben een uiteen zetting van de beteekenis daarvan voor de recht sche gemeentepolitiek. Maar aangezien zooiets niet bestaat, en ook gedurende de verkiezings campagne niet naar voren is gekomen, hooren wij daarover geen woord. Te meer echter over de baantjes. Het liberale bloc hield op één na alle wethouderszetels voor zich. Dat bloc is nu van 27 tot 21 zetels teruggevallen. Daarentegen ko men de kerkdijken van 10 op 14, de rooden van 8 op 10. Rood en zwart samen hebben dus de volstrekte meerderheid. Die moeten nu hun deel van den buit hebben. Aangezien één wethouders zetel reeds zwart is, komt nu het eerst de beurt aan rood. Maar van te voren moet dan vast ten van de maand Juli, die toen, na de gekoze nen, de grootste aantallen stemmen op zich had den vereenigd. De vrijzinnige partijen, die bij de algemeene verkiezingen in I zoo'n treurig figuur hadden ge maakt en al hun candidaten, waaronder zittende leden, bij de eerste stemming zagen afvallen, stel den geen candidaat. Ze hadden waarlijk geen enkele aanleiding, om de socialen boven de clericalen voort te trek ken, want zij waren door beide partijen met even veel felheid en met evenveel succes bestreden ge worden. Niemand had dan ook anders gedacht, dan dat zij zich dezen keer van advies en van stemming zouden onthouden. Zoo deden echter alleen de vrij-liberalen, wier orgaan „De Nieuwe Courant" in een hautain stilzwijgen zelfs geen melding maakte van de stemmirg. De vrijzinnig-democraten cn unie-liberalen konden het echter niet van zich verkrijgen, om geen partij te kiezen. Bij hen kroop het bloed, waar het niet gaan kon en wel naar den rooden stroom. Liever turksch dan paapsch, was zoowaar aan die zijde alweer het wachtwoord. Wèl zon derling overigens, daar nog kort vóór de her stemming van 27 Juli j.l. de socialistische heèr DUIJS, lid van de Tweede Kamer en Wethouder van Zaandam onder „daverend applaus" van een openbare meeting in „Concordia" de libera len „een bende" schold. De liefde van de libera len voor den rooden zetel werd nog zonderlinger, toen men in het socialistisch verkizingsblad „Stemt rood" lezen kon, wat zij voor dank kre gen. Daar stond letterlijk: „dat nóch liberaal, nóch vrijzinnig-demecraat bij komende verkiezin gen er op moeten rekenen dat wij de S. D. A. P. dus) de leus van „de eene diénst is de andere waard" in toepassing zullen brengen." Als de Haagsche vrijzinnigheid nog maar eemg gevoel van eigenwaarde hadde bezeten, dan zou zij na zoo brutale krenking van haar liefde den rooden den rug hebben toegekeerd. Maardan ware de katholiek er gekomen! Dit is wel het schrikkelijkst, wat een liberaal van het type van „Het Vaderland," wat een ijverig lid - - den bezet. Dat kan nu prachtig loopenwethou der Verbroek (onderwijs) is aan de beurt van af treden en wethouder Jansen wilde verleden jaar al om zijn hoogen leeftijd bedanken, heeft dat toen om de crisis gelaten, maar kan nu gevoege lijk heengaan. Zoo is er dan een plaatsje voor een rooden en voor een zwarten wethouder en daar mede zal voldaan zijn aan den eisch van evenre dige vertegenwoordiging en aan den lieve- lingswensch van den vermoedelijken schrijver de zer stille overpeinzingen." Deze kostelijke scribent is er dus wel een, die gewoon schijnt harten en nieren te proeven. Van lezen in koffiedik of harde eieren heeft hij echter geen kaas gegeten, want hij vergist zich ten eenenmale, als hij van ons vermoedt, dat wij ook „De Tijd" en „De Gelderlanderbedienen van „Haagsche Brieven." Wij kunnen hem verzeke ren, dat dit door drie zeer afzonderlijke wezens geschiedt. Maar wie heeft, bij den schim van MARX, nu toch de Haagsche briefschrijver van „Het Volk" wel met ons op het oog. Als hij maar eenigszins op de hoogte was geweest, had hij ons niet met den man van „De Tijd" vereenzelvigd om de doodeenvoudige reden, dat deze laatste in zijn bladlijnrecht het tegenovergestelde schreef van wat wij in den N. H. C. ten beste gaven! Wij vragen dus in navolging van wat eens professor HOLWERDA uit Leiden schreef: „Wie zijn wij zelf?" Het lijkt een mystificatie, want het heeft den respondent naar een „gemeenschappelijk uit te het einde van 1915 ruim tweemaal zooveel of! voeren program" wei niet zijn te verwezenlijken. on UaA-4 Wat zeggen de arbeiders nu wel van zoo'n houding Enwat zegt ons socialistisch raadslid, de heer HOEIJENBOS wel tot al dit geschriijf? Van hem werd toch hier vrijwel alge meen aangenomen, dat hij „dag en nacht droomt van een wethouderszetel". Hij heeft dezer dagen booze woorden geschre ven in „Het Volkaan het adres van zijn partij- 20 milliard bedraagt, Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat reeds vóór den oorlog nauwelijks voor de rente en aflossing der binnenlandsche schuld kon worden gezorgd. Voor thans en de komende jaren, ook die van den vrede dus, zal dat niet beter, maar wel minder gaan, hoe de oorlog ook eindigt, en bovendien mist men de inkomsten van het brandewijn-monopolie. Gemeend wordt, dat genoot-correspondent. Toch niet, omdat deze hem I deze brandewijnmaatregel de arbeidskracht van contrariëert in de verwezenlijking van zijn lieve lingsdroom Den Haag, 30 Aug. >15 OVERZICHT. yan het Westelijk en het Italiaansehe front heden geen nieuws. Daarentegen verdient de strijd aan de Dardanelles op. Gallipoli, wel eenige aandacht. Het leger der geallieerden, dat aan de Soewla-baai is geland en is op gerukt tot Anaforta, heeft na eenigen tijd rust, dóór het offensief .weer hernomen; doch de Turken sloegen de aanvallen af, waarbij in de laatste twee dagen alleen 10.000 man der geallieerden den dood vonden. Overigens wat bommen werpen, waarbij ook op Galll- polie de vliegers .wederzijds dienst doen. BARTEIJORISSTRAAT 37. haariemscne Aliedagjes. \m. DE PAROCHIE VAN DE H.H. ELISABETH EN BARBARA. Morgen, 1 September, is het een blij feest voor het katholieke noorden onzer stad. De parochie van de H.H. Elisabeth en Bar- het volk zal vermeerderen. Dit zou inderdaad zoo kunnen zijn, maar in het gunstigste geval zal dit toch eerst na jaren z'n uitwerking kun nen doen gevoelen. Ook mag niet worden vergeten, dat Rusland enorm rijk is met z'n goud- en zilvermijnen,., r bosschen enz. Maar of de Russische onderne- ibara> }a ,het, Schoterkwartier, viert morgen haar mingsgeest na den oorlog vlugger werken zal. I *2Va-jarig bestaan, en tevens het koperen feest En van Staatsinmenging behoeft men, met de Ajs zoodanig van haren pastoor, den ZeerEerw. tekende practijken van. Russische ambtenaren, i Meeus, die de parochie heeft ge- toch waarlijk niet al te veel, of laten we gerust sneht. zeggen, niets, te verwachten. det past op dezen dag een woord van blijde Of Rusland er derhalve na den oorlog komenvoldoening te spreken voor alles wat er in die zal, met bij A. te leenen om bij B. de schuld te12^ jaren m dit stadsdeel voor de katholieke kunnen afdoen, zooals onderhand de methode al bevolking is verricht: de geweldige groei die geworden was? De vraag stellen, is het ant-,het Schoterkwartier heeft ondergaan in de woord geven. En of Rusland kan blijven voort gaan met te steunen op het buitenland? De vraag hoe na den oorlog de politieke situatie der nü zoo broederlijk geallieerde landen zijn zal, zit daaraan onmiddellijk vast. Wie weet, immers, of de huidige bondgenooten bijv. niet in onmin laatste tien jaren, is inderdaad op schitterende wijs bijgehouden, om het zoo uit te drukken, door de activiteit en het ontzaglijke werk, dat op katholiek gebied daar is verricht. Daar staat nu een bloeiende parochie, met 4000 communicanten, een drukbe- zullen zijn geraakt, met al de nieuwe verwik- j zochte katholieke school met meer dan 800 kin- pen van generaal von Below, die in de rich- reeds zó6> dat bii de. afwikkeling van Russische tdng van Riga opereeren, zijn thans in een hevig gevecht om het bruggehoofd ten Zui den van Friedrichatadt, na welker overwin ning zij do stad Riga moer vaa nabij kun nen naderen. Nadat Olita was genomen, werden daar de gevechten voortgezet, waarbij weer 1600 man werden gevangen genomen en 7 kanon nen vermeesterd. Het offensief hier richt zich zoowel naar Wilna als naar .Grodno, welke beide vestingen nu ernstig worden bedreigd. In de richting van Grodno bestormden de Duitsche troepen Lipse aan de Bohr, waarbij de Russen tot op. de Sidra werden terug geworpen. De Duitsche troepen marcheer den door Sokalka en bezetten ook deze plaats. De opmarsch, die in het centrum vaa het front als het ware met versnelden pas gaat, bracht de Duitsehers op. verschillende plaat sen aan den Oostrand van de bosschen ten Noordoosten en ten Oosten van Bialystock, Ook de opmarsch aan den rechtervleugel van het. front, aan de Zlota Lipa, wordt door de Oostenrijkers met kracht voortgezet. Op. f verschillende plaatsen .werden weer vor deringen gemaakt. Het Russische blad, de Russki Invalid, is echter niet bevreesd en aan een „idéé fixe" gemaakt. In „Het Volk" van 21 Aug. komt hij alweer op de zaak terug en schrijft hij over ons; „Onze Haagsche briefschrijver, die dag en nacht droomt van een wethouderszetel, ziet nu weer een nieuw gaatje open om in te kruipen." en verdere: „Het wil ons voorkomen dat onze katholieke vriend, tuk als hij is op een wethouderszetel, ver der springt dan zijn polstok lang is en de zaak aan het verkeerde einde beetpakt. Men behoeft zich lieuschgeen massaslachting onder de libera- hd van de vrijzinnige kiesvereeniging ,^-Gra- Ie wethouders te droomen, en daarbij zelfs den venhage" zich denken kan. Dan maar liever rooda.-r. wethouder de WILDE tevens over hoop te steken, om zich de gelegenheid te verschaffen een correspondent van 'flet Volk" reeds tot lijderdat het den Oostenrijksch-Hongaarsche Een hetzelfde „Vaderland" trok in een hoofdarti kel van leer tegen de katholieke democratie, die h.i. „direct democratie-af is, als zij in den Raad verschijnt" Het blad kamde daartegenover vlijtig e<n met warmte de knapheid op van den heer Mr NIEBOER. Het was een walgelijk en tegelijk toch weei eenigszins vermakeli k schouwspel. De gevolgen bleven echter voor de rechtsche partijen met uit. Zij hadden op' dien gedenkwaardigen 26 Augustus, nagenoeg de hee- le linkerzijde tegenover zich en verloren het pleit met 3542 tegen 3775 stemmen, dus met een ver schil van maar 233 stemmen, nederlaag dus met de beste verwachtingen voor de toekomst. Zooals wij in onzen voor-vorigen nog brief uit eenzetten, is dus de situatie niet veranderd en kunnen de rechtsche partijen met groote völdoe- ning op den afgeloopen strijd terugzien. Ook al krijgen zij nog niet, wat haar toch rechtmatig toekomt> n.l. een tweeden vertegen woordiger, en dan natuurlijk een katholieken, in bet college van Dag-Bestuur. Dat ik daarop nog eens terugkom, is niet een gevolg van het „frappez-toujours," maar ik word er Oe gedwongen door de allerzonderlingste Journalistieke bokkesprongen van den Haagschen 'Wee-sterretjes-correspondent van „Het Volk" en doe 't gaarne, omdat ik vermoed den legers van bliknkennteVbezo5ern°0r gehoeglijke oogen- troepen door hun verrassenden opmarsch weliswaar gelukt is. zich op den westelijken oever van de rivier te versterken, doch zij zullen ook al heel spoedig bemerken, dat de verdedigingsstelliogen der Russen aldaar buitengewoon sterk zijn. Het doel der Oostenrijkscho legerautori- teiten is blijkbaar de bezetting van den spoor weg, die naar Kieff teidt, om daardoor het Zuidelijk Russische ieger blijvend gescheiden schulden aan het buitenland de vereffening kan geschieden met 50 ten honderd van de som, die in roebels is uitgedrukt. Geen rede van een Rus- sischen minister van financiën in de Doema kan hieraan iets veranderen. Wat verandering zou kunnen brengen is het doorbreken van de Darda- nellen, maar dit zal wel niemand meer verwach ten. Van hoeveel belang dit is blijkt uit de cijfers over de tarwe. Van 1 Augustus 1914 toch tot aan Mei 1915 heeft Rusland slechts 12 millioen bushels tarwe kunnen uitvoeren, tegen 174 millioen bushels in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Boven dien ging de eerste vijf maanden 1915 de Rus sische uitvoer in 't algemeen met 78.5 ten hon derd ten achter. Uitvoer kan dan ook geenszins meer tegenover buitenlandsche schuld worden gesteld. Alleen goud kan hier goed werken. Het goud kan en mag men niet meer afstaan, zoodat alleen de waardevermindering van den wissel koers overblijft. Naar Engeland nog meer goud zenden, gaat dan ook niet aan, daar het met de dekking in goud van het bedrag aan banknoten toch ai slecht gesteld is. Nu is volgens de onlangs gepubliceerde sta tistieken de vermindering van den voorraad goud wel gering. De voorraad wees met inbegrip van 90 millioen roebel aan goud in het buitenland, aan 1.675 millioen roebel, tegen 1.745 millioen in het vorigjaar. De keerzijde is echter, dat de bankbiljetten van pl.m. 1.634 millioen roebel stegen tot niet minder dan 3,962,500,000 roe bel, wat beteekent dat de dekking van goud en bankbiljetten gedaald is van 100 ten honderd tot 42 ten honderd. Daar komt bovendien nog bij, dat de Russische schatkistwissels verdubbeld zijn en thans 2,747 millioen bedragen. En dat waar zelfs Frankrijk en Engeland tegenover Rusland en de daar geleden neder lagen niet zoo heel scheutig meer zijn, met het gevolg, dat moet worden voortgegaan met bank biljetten uit te geven zonder voldoende dekking aan goud. En toch kan dit niet tot in het onein dige voortduren, zoodat de buitenlandsche hulp de zaken wel zal moeten gaande houden. Ten koste van wat zal de toekomsten de hoo- D© belangrijkste berichten blijven nog van kelingen, welke daarvan het gevolg kunnen zijn? j deren, een uitnemend patronaat, dat door om- het Oostelijk gevechtsterrein komen. De troe- j De toestand voor Rusland is op 't oogenblik streeks 60 jongens, wordt bezocht, en wie 1 het pvergroote aantal H.H. Communiën weet die hier geregeld worden uitgereikt, wie ziet hoe opmerkelijk véél mannen dagelijks de H. Mis hier bijwonen, die zal met blijdschap en vol doening op dezen feestdag eere brengen aan de geestelijkheid die dat alles met Gods hulp kon tot stand brengen, bovenal aan den stichter der parochie, den ZeerEerw. Heer pastoor Meeus. Want deze feestdag is niet alleen een eeredag voor de geheele parochie, zij is dat vooral voor den ZeerEerw. Heer Pastoor, wiens onvermoeide arbeid bovenal zoowel het ruime, practische, mooie kerkgebouw deed verrijzen, als de kerke lijke gemeente stichtte en deed bloeien, die voor het katholieke leven zulk een krachtig bolwerk en voor het heil der zielen zulk een weldaad is. Pastoor Meeus, die zoo ontzaglijk veel werk verrichtte voor zijn parochianen, die het katho lieke onderwijs met zooveel opoffering en moeite, geen arbeid ooit te veel achtend, in dit stadsdeel zoo uitstekend heeft ingericht, die met geheele overgave van zijn persoon nu 12a/2 jaren zonder ophouden zich geheel gegeven heeft voor het zieleheil der hem toebetrouwde parochianen, pastoor Meeus zal de eerste zijn om God te dan ken voor den zegen, dien de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara, zoo juist op tijd gesticht in deze groeiende stadswijk, heeft ver spreid. Maar zijn parochianen die bovenal zijn arbeid kennen, zullen naast God den waardigèn herder danken voor alles wat hij deed en doet. En naast zijn parochianen staat dan geheel katholiek Haarlem, waarvan onze Courant, die mede in den krachtigen steun en de voortdurende propaganda van den ZeerEerw. Heer pastoor Meeus zich mocht verheugen, nu de tolk is. Katholiek Haarlem, dat zoo gaarne met pas toor Meeus opgaat naar Onze Lieve Vrouw ter Nood in drukbezochte bedevaart, verheugt zich op het koperen feest der parochie van het Scho terkwartier, en bidt God, dat liet den ijverigen herder der feestvierende parochie moge gegeven zijn, nog zeer vele jaren den door zijn arbeid steeds toenemenden bloei op ieder gebied van het katholieke leven en van ware katholieke stemming onder zijne geloovigen. tot hun waarachtig ziele heil, te mogen aanschouwen! n_A_. .gere internationale politiek ten slotte moeten te houden van do overige legers. Voor de feeren Zooals bekend, is de Russische minister Russische legers, die van het Zlota-Lipa front door de Oostenrijkers in noordelijke richting naar de Rohitno-moerassen worden rechtmatig aandeel te verkrijgen aan de stedelij ke regeering. Die gelegenheid komtzoodra de macht er is. De macht is er, zoodra men de helft °P&edrongen, bestaat aan ook ernstig gevaar plus een der raadsleden kan winnen voor een ge-1 dat zij daar worden omsingeld en een voor Rusland noodlottige nederlaag zullen lijden. De oorlogsverklaring van Italië aan Tur kije heeft tot nog toe geen verandering in den toestand gebracht. Thans bereikt ons echter het bericht, dat het begin der vijan delijkheden nog in deze .week kan worden verwacht. Het sensatiebericht van de „Telegraaf over het JDuitsch bankroet blijkt al vau a tot z uit de lucht gegrepen. zamenlijk uit te voeren program van gemeentelij ke politiek. Alleen op die voorwaarde zouden rood en zwart te zamen een meerderheid kunnen vormen, die dan als vanzelf haar vertegenwoor diging zou vinden in het dagelijksch bestuur." Laten wij nu eerst en, naar wij hopen voor goed, den sterretjesman, die niet alleen sterretjes voor zijn correspondenties schrijft, maar ook ster retjes voor zijn oogen schijnt tc zien dansen uit waan helpen en hem verzekeren, dat onze nacntlust nog nooit werd verstoord door droo- 'Tlcn v<d machtsbegeerte. Maar laten wij in de tweede plaats eens even een gevolgtrekking vast- eggen uit zijn geschrift, die de oogen van vele sociausten-naloopers, een keer te meer kan ope- nea v°?r aeb gedrij'f van die heeren. Precies als indertijd m '(J13 na de groote verkiezingen, toen de socialisten de verantwoordelijkheid afwezen voor hun verkiezings-campagne en de ministers' portefeuilles .weigerden, doen zij nu weer in Den Haag. Zij beloven de arbeidende klasse den he mel op aarde tijdens de verkiezingsdagen, maar wijzen de vervulling dier beloften af tot Sint Jut- temis, n.l. tot zij zelf de absolute meerderheid Vbben, want eerder zal de wensch van den cor- van Financiën, Bark, vergezeld van een der directeuren van de Kredietkanselarij, een direc- teur, der Centrale kanselarij en eènige hooge fina'nciëele rijksambtenaren, naar Londen en Parijs vertrokken. VERSPREIDE BERICHTEN De „Telegraaf'-verlialen over het bankroet van Duitschland. Het sterk tendentieus bericht van de (Te legraaf", dat dit blad verleden week uit Ge- nève ontving, over het dreigend bankroet van Duitechland, wordt heden in de Nord- deuteche Allgemeine Zeitung van a tot z te gengesproken. Het" blad schrijft: „Het Amsterdamsche blad de „Telegraaf" publiceerde onlangs een, naar werd aange geven, uit Berlijn ontvangen bericht over de geheime conferentie tussehen den rijkskan selier en de Rijksdagafgevaardigden. „Daar nlt dit bericht duidelijk blijkt, dat het verzonnen is, zou alle tegenspraak over bodig zijn, als Reuter het niet over de ge DE RUSSISCHE FINANCIëN. Men schrijft ons uit beurs-kringen 0—,Dat 't ook met de financiën in Rusland niet verantwoordelijkheid afwezen bijster goed gesteld is, weet ieder, die de ver- schillende berichten daarover gevolgd heeft. Ditlheele wereld verbreid bad. Volgens de „Te- kon moeilijk anders loopen, daar Rusland, men jlegraaf" bad de minister van financiën in denke slechts aan Frankrijk, zoo goed als geheel:de bijeenkomst gezegd, dat Duitschland na- op het buitenland was aangewezen. Als kleine'genoeg geheel financieel uitgeput was, dat samenvatting mag aanstonds gelden, dat vóór een verhoogde uitgifte van schatkistbiljet- den oorlog de buitenlandsche schuld van Rus-j ten zijn volledig bankroet ten gevolge zou land nog geen 9 milliard roebels was, en vóórhebben. „Daarom zou het noodig zijn vrede te slui ten. De rijkskanselier erkende toenemende moeilijkheden en verzocht den aanwezigen om op de oorlogszuchtige neigingen in den rijksdag en in het land een kalmeerenden invloed uit te oefenen en op vredesvoorstel len voor te bereiden, die voor de verbonde nen aannemelijk waren. Dernburgs rapport over de stemming in de Vereenigde Staten en in andere neutrale landen zou een diepen indruk op de conferentie gemaakt hebben. Generaal Von Moltke zou verklaard hebben, dat slechts zij die onvoldoende op de hoogte waren, konden hopen op de mogelijkheid van een volslagen nederlaag van Rusland. „Desondanks zouden de aanwezigen gewei gerd hebben om op' gematigdheid bij den rijksdag aan te dringen. Daarop had de rijks kanselier verklaard, dat bij, als de rijksdag onverzoenlijk chauvinistisch bleef, gedwon gen zou zijn af te treden, daar hij de verant woordelijkheid voor het ineenstorten van Duitschland niet op zich kan nemen. „Voor Duitschland is het voldoende te con. stafeeren, dat een dergelijke geheime conïe- rentie slechts in de „fantasie" van den Tele- graaf-berichtgever heeft plaats gehad en dat zelfs de Times het door Reuter verspreide Telegraaf-bericlit een „kinderachtig verzin sel" genoemd heeft." Hieraan behoeft o.L niets te worden toe gevoegd! n k«n «"löfll-t «41 na -i *1 1 - L>1 ..nil. nn1 1 nnv/lncnn TM L frtil 4 Af/I O n 4 TELEFOON 177 O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1