TELEGRAMMEN Van hedenmorgen. BINNENLAND LEGER EN VLOOT UIT DE PROVINCIE De houding: Tan Roemenië. Kolonel Soimescu geeft in de Universul een beschouwing over de houding welke Roemenië moet aannemen. Daar de Ruseen, zegt bij, in Roemenië niets andens zien dan het middel, om hun plannen omtrent de Dardanellen te verwezenlijken, moet ons nar tionale doel, behalve een sterk Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, ongetwijfeld ook zijn, Turkije te versterken. De belangen van Bulgarije en Griekenland vallen hier ea- rten met die van Roemenië. De Russische vluchtelingen. De Roeskoje Slowo geeft kolommenlange artikelen over de ellende der vludh telingen in Rusland. Smolensk is plotseling het cen trum der vluchtelingen geworden. Letten, Roethenen, Klein-Russen, Litauwers, Joden, Polen, Zigeuners, deze veeltallige bevolking is hier tesamen gehoopt. Zij verstaan elkaar niet, noch hen, die hun lot willen verlichten. Op de stations liggen hoopen mensohelijke lichamen, in elkaar gekropen, ziek, koud, in regen en wind. Lange rijen goederenwagens zitten vol huisgezinnen. De ellende is niet te overzien. Aan het Zlota Lipa-front. In een overzicht van den strijd op bet Oos telijke gevechtsterrein schrijft de Voss. Ztg. o.m. het volgende: Tengevolge van het algemeene offensief van de Duitsch-Oostenrijksche legers en de doorbraak van het Russische front bij Gor- lice-Tarnow in Mei j.L, bereikte het leger van generaal Von Linsingen den 5den Juli de Zlota-Lipa, een van het noorden naar het zuiden stroomende zijrivier van den Dnjestr. In zuidelijke richting liep het front verder langs den Dnjestr, tot aan de Eoemeensche grenzen, in noordelijke richting langs den Bug, welke rivier den 19en Juli bij Sokal door de Duitsche en Oostenrijkeche legers werd overschreden. Tijdens de zwenking van de legers van Von Mackensen naar het noorden, bleef de leger wacht van Von Linëingen defensief optre den, waardoor de Russen werden bezigge houden over een front van 800 kilometer. Hierdoor werd de taak van de andere leger groepen zeer vergemakkelijkt. Door den cavallerie van generaal Von Puhallo op Kowel werd een wig gedreven in de Russische legers en de verbinding tus~ schen Polen en Walhynië, die langs de spoor lijn Brest-Litow6k-Kowel-Rowno tot stand was gebracht, werd verbroken. Nu de overige legergroepen steeds meer Oostwaarts oprukken, is ook weer het oogen- blik voor generaal Von Linsingen gekomen om het offensief to hervatten en dit is de reden van de jongste gevechten in het Oos telijkste deel van Galicië. De Duitsche vloot Door den correspondent te Kopenhagen Van de „Times" is aan zijn blad gemeld, d&t hij van een bekerfden Noor, die juist uit Duitschland was teruggekeerd, heeft ver nomen, dat op. de Vulkaan-werf te Stettin Öe kruiser „Wiesbaden" ligt, die geheel grfjs geschilderd Is en waaraan nu de laatste hand wordt gelegd. Verder zijn daar drie tor pedobooten in aanbouw. Op de Sigau-werf te Dantzig ligt een nieuwe kruiser met twee schoorsteenen, terwijl er vijf kleine kruisers iworden hersteld, die alle den mast of twee pchoorsteenen hebben verloren. Op de rjjjks- ,werf le Dantzig bevinden zich het slagschip jjjElzas", de nieuwe gewapende kruiser Uit zo w", twee pantserkruisers en 13 torpedo- fbocten. Verder vernam de Noor, dat de Duit sche vloot thans over 68 duikbooten be schikt en de Oostzee-vloot over dertien eche- en, onder welke slagschepen, groote en leino kruisers. Ten slotte werd door hem bericht, dat 6000 marinesoldaten uit Kiel op. het Oostelijk front zijn aangekomen, om pio nierswerk te verrichten. De in Polen verboden geschriften gered. Toen de Russen Warschau begonnen te ontruimen, vertelt de T&gLiehe Rundschau, besloten zij alle verboden boeken en ge schriften, die zich in den loop. der jaren in üa bureaux van de Russische censuur had den opgehoopt, te vernietigen. Zij moesten den vuurdood sterven, maai- de ambtenaar, aan wien dit tegen goede betaling wa3 op gedragen, heeft er de voorkeur aan gegeven, het papier te verkoopen; en zoodoende dub bel winst te maken. Reeds spoedig zal men het een en ander vernemen uit den inhoud van deze druk werken, die niet in de wereld hadden mogen komen. Reeds vroeger, juist tachtig jaar ge leden, heeft de .wereld allerlei vernomen over de middelen van de Russische politiek, uit Eapieren, die men in Warschau gevonden ad. Bij den Poolschen opstand van 1830 had den de Polen het paleis van grootvorst Kon- etantijn, <jen onderkoning van Polen te .War schau, geplunderd. Daarbij .waren hun aller lei geheime aanteekeningén, berichten van gezanten, opdrachten der regeering te S.t- Petersburg, enz., in handen gévallen. Polen, die de waarde van deze papieren konden beoordeelen, brachten ze naar het bui te aland, 'Vijf jaar ia.er, in November 1835, begon een gehot, David .Urqhart, in een tijdschrift, dat den naam droeg de Portfolio, de geheime bescheiden te pubiiceeren. De onthullingen wekten in geheel Europa het grootste opzien. Ze gaven een voorstelling van de bedenke lijke middelen, waarmee de Russische diplo matie werkte, om de zelfstandigheid van regeeringen en de vrijheid van nationaliteiten te onderdrukken. .Vergelijkende verliescijfers in den oorlog. Indien men de verliezen van de bloedigste veldslagen der geschiedenis met elkander verge lijkt, blijkt de toeneming der verliezen niet even redig met de grootere uitwerking der gebruikte wapens. In den laatsten oorlog evenwel zijn de veiiiezen bij sommige ontmoetingen zwaarder geweest dan ooit te voren. Wij noemen hier eenige der verschrikkelijkste veldslagen met és verliezen der betrokken legers op. In den slag bij Marengo (14 Juni 1800), waarin 65,000 soldaten tegen over elkander stonden, beliepen de verliezen aan gesneuvelden, gewonden en gevangenen te zamen 13,700 man. In den slag bij Jena (18 Oct. 1806) verloren de 115,000 strijders 27,150 man, in den •lag bij Waterloo (18 Juni 1815) 228,000 sol daten 57,200 man, in den slag bij Soltemio (18 Juni 1850) 275,000 strijden 31,250 map. In T® &SLX?°;Liao Jaa« (Aug.-Sept. 1904) ston- cen 95,000 Russen tegenover 100,000 Japanners. ol ,™verliezen van beide partijen bedroe- gen 30,400 man. In den beslissenden slag bij .Mcekden (Febr.-Maart 1905) streden 350,000 Russen tegen 300,000 Japanners. De Russen verloren 70,000, de Japanners 42,000 man. In dien eenmaal de juiste verliescijfers van den tegenwoordigen oorlog bekend zullen worden, zal blijken hoe veel geweldiger die zijn. Bedenkt men bijv., dat in den slag bij Ortelsburg-Oilgen- burg, de Russen in den duur van een dag en een nacht alleen aan krijgsgevangenen 70,000 man verloren, en het aantal gedoode en gewonen Rus sen zeker even groot moet geweest zijn, rekent men daar nog de verliezen van de overwinnaars bij, dan krijgt men een denkbeeld, hoeveel bloe diger de tegenwoordige, in alle opzichten ver schrikkelijke oorlog is. KORTE BERICHTEN Bryan als bemiddelaar. Uit New-York komt het bericht, dat de oud-minister Bryan naar Europa zal komen, om als bemiddelaar op te treden en te pogen tusedhen de strijdende mogendheden den vrede te herstellen. Verbod van drankverkoop. Het oppercom mando te Brandenborg heeft een verbod op den verkoop van geconcentreerde alcohol tusschen 's avonds 9 uur en 's morgens 9 uur uitgevaardigd. Door deze beperking zullen vele hars en naohtlokalen moeten sluiten. Naar Italië terug. In Buenos-Ayres moe ten zich op het oogenblik ruim een millioen Italianen bevinden, die daar uit alle deelen van Zuid-Amerika zijn samengekomen en wachten op de gelegenheid om naar hun ge boorteland te worden getransporteerd. De Russische minister-president. De St. Petershurgsche correspondent van de Temps meldt, dat in parlementaire kringen de be noeming van Kriwaschein tot minister-pre sident verwacht wordt. Valsche „IJzeren Kruisen". Docr den po- litie-president te Berlijn is een bekendmaking gepubliceerd, waarin met straf bedreikd wordt degene, die onrechtmatig het „IJzeren Kruis" of een nabootsing daarvan draagt. Het Russische hof naar Moskau. Naar de Voss. Ztg. uit St. Petersburg verneemt, heb ben er conferenties plaats gehad in verband met bet overbrengen van het hof van St. Petersburg naar Moskau. De U-oorlog. Het Engelsche stoomschip Sir William Stephenson is gezonken. Een protest. Naar Az Est uit Sofia ver neemt, beeft de Bulgaarsche regeering bij de Roemeensche een protest ingediend tegen het verb'od tot uitvoer van petroleum naar Roe menië. Wegens nitvoer gearresteerd. In Frankrijk zijn negen boeren nit de buurt van Tarascon gearresteerd, die over Zwitserland en Hol- lan graan aan Duitschland leverden* ONTRUIMING VAN PSKOW, BERLIJN, 80 Aug. (Part.) De „Vössiscbé Zeitung" verneemt uit St. Petersburg, dat de ontruiming van de stad Pskow, die reeds begin Augustus begonnen was en door een bevel van 15 Aug. afgelast werd, opnieuw bevolen werd. De kerkelijke-, onderwijs- en justitieautori- teiten moeten de stad ontruimen. Voor de burgerlijke bevolking zullen dagelijks acht treinen beschikbaar zijn. Op, de stations van treinen beschikbaar zijn. Op de stations i an St kendmakingen aangeplakt, waarbij alleen aan actiefdienende militairen .wordt toegestaan, Riga binnen te gaan. De spoorwegdienst tus- schen Dortpat, en Rigja is van nu af aan geheel gestaakt IN WARSCHAU. BERLIJN, 30 Aug. (Part. S.) De Gouver neur van Warschau vaardigde de volgende strenge bevelen uit: „Ik krijg kennis van het feit, dat te Warschau wonende industri- eelen en speciaai bankiers geen zaken .willen doen fuet Duitsche ryiderdanen, wegens rationaliteit. In dergelijke gevallen zal ik onmiddellijk de betrokken ondernemingen sluiten en de eigenaars naar Duitsche Con centratiekampen zenden. Verder zal ieder door de Russische regeering uitgevaardigd betalingsverbod aan Duitsche, Oostenrijksche en Turksche onderdanen worden opgeheven. Wie zich op. deze bepalingen beroept om verplichtingen tegen genoemde onderdanen niet na te komen wordt gestraft met vijf jaren gevangenisstraf-. ROEMENIë EN BULGARIJE. BERLIJN, 80 Aug. (Part. S.) De „Lokal- anzeiger" bericht uit Boekarest: De omge ving van den Bulgaarschen gezant alhier ver nam dat de onderhandelingen tusschen Roe menië en Bulgarije sterk gevorderd zijn en binnenkort afgestoten zullen worden. B.; on derhandelingen beloven een bevredigend re sultaat. Geconstateerd wordt dat beide re- geeringen met de grootste welwillendheid, rfch voordoende moeilijkheden vereffenen. De overeenkomst zal het transitoverkeer over Roemenië, waardoor tot nu toe de Bulgaar sche handel ernstig leed, verlichten en ook belemmeringen in post- en telegramverkeer opheffen. De Dobroetscha-kwestie is door de afspraak niet opgelost, doch do recht matigheid der Bulgaarsche wenschen, inzake grensrectificatic, werd erkend. Met de rege ling dezer kwestie zal zich na den oorlóg een commissie bezighouden, die na ©en gron dig onderzoek de overeenkomst vaststelt en aan beide staten onderwerpen zal. AARDSCHUIVING IN ZWITSERLAND. ^üRIOH, 80 Aug. (Part.) Naar gemeld wordt, had op, het Plateau van ïhermen op. don Berg van Brieg in JWallis een groot© aardschumng plaats. Do tandradbaan en de Bhone-bedding worden bedreigd boven griag tusschen Massabrücke en Zermatt. MONARCHISTISCHE AGITATIE IN PORTUGAL. PARIJS, 80 Aug. (Part.) Dp „Temps" be vat een bericht uit Lissabon, meldend dat de Portugeesche Minister van Binncnlandsche Zaken in de Kamer mededeelde, dat de be volking in Noord-Portugal opnieuw door monarchistische elementen .wordt opgeruid. Ofschoon tegenmaatregelen genomen zijn, werd de infanteriekazerne te; Guimaraes aan gevallen, waarbij verscheidene gewonden vie len. Er werden bommen en wapens in be- slag genomen, terwijl de brug van Trofa, gelegen tusschen Porto en Braga door can dynamiet-ontploffing licht beschadigd werd, echter zonder dat net verkeer onderbroken behoefde te worden. Wel zijn de verbindingen tusschen Braga to Guimaraes verbroken. In andere districten Haid niets bijzonders plaats, behalve te Lissabon, waar onbeduidende ,voor« vallen plaats hadden. Momenteel is de toe stand in Portugal normaal. Men meldt nog dat de afgebroken verbinding tusschen Braga en Taipos hersteld werd en dat 40 personen gevangen genomen werden, ITALIË EN TURKIJE. BERLIJN, 81 Aug. (Part.) Volgens een! telegram uit Chiasso aan de Frankf. Ztg. verwacht men zeer spoedig, misschien nog in deze week, de eerste vijandelijkheden tus schen Italië en Turkije. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot lid van de bij Koninklijk besluit van J7 Augustus 1915 no. .84 ingestelde provinciale commissiën van voorlichting in zake be zwaarschriften over door de burgemeesters genomen beslissingen nopens aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen van militie, landweer en landstorm; voor Noordholland; J. Zijp Hzn., lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, te Wieringerwaard; mr. M. Mendels, lid van de Tweede Kamer der .Staten-Generaal, te Amsterdam, en M. L. A. Klein, lid van den raad van beroep,'voor de ongevallen wet, voorzitter van de steuncommissie van den Roomsch-Katholieken .Volksbond (afdee- ling Haarlem) te Haarlem; voor Zuidbolland: mr. M. J. O. M. Kolk man, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid holland, oud-Minister van Financiën; mr. L. Ch. Besier, advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden, en J. Nielsen, buisbezoeker-controleur bij het Haagsché Steuncomité, allen te 's Gravenhage. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING. Op initiatief van de vereeniging van kleine stedelijke eu plattelandsgemeenten (secreta ris de heer H. Th. Klein Jz., secretaris van Vrijenban) is Zaterdag te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van gemeentebesturen uit alle deelen van 't land, ter bespreking van de maatregelen door gemeentebesturen te nemen naar aan leiding der circulaire van minister Posthu- ma van 20 Augustus betreffende beschik baarstelling van wintervoorraad. Daaromtrent wordt bet volgende medege deeld; De vergadering bleek algemeen van oor deel, dat het behoudens dan sommige plattelandsgemeenten, waar de inwoners zelf algemeen zorgen voor inmaken en opslag van wintervoorraad en de handel er geheel buiten blijft zeer gewensdEt moet worden geacht gebruik te maken van bet aanbod des ministers om van de Regeering de door den minister genoemde groenten (ingemaakte snij- en spercieboonen, zuurkool en andijvie, uien, peen, rapen, bieten en versefhe andijvie) te betrekken. Geweruscbt werd geoordeeld, de distributie zooveel mogelijk aan -particuliere handelaars over te laten, die de groenten tegen een door den burgemeester vast te stellen winst percentage van de band kunnen doen. Deze regeling is verreweg de eenvoudigste en le vert voor de gemeente de minste risico op, terwijl zoo weinig mogelijk wordt ingegre pen in het gewone maatschappelijke leven. Alleen wanneer de particuliere handel geen voldoende medewerking mocht verleenen, wat echter geenszin# is te verwachten, zal de gemeente zelf den verkoop moeten ter Eaud nemen. Zeer werd de nadruk gelegd op de wen- schelijkheid van eenvoudige administratieve regeling. Het bestuur zal een distributieplan ontwerpen eu daaromtrent met den minister overleg plegen. Den minister zal worden verzocht zoo spoedig mogelijk ook maatregelen te nemen, opdat het Nederlandscbe volk tegen billijke prijzen aardappelen kunne bekomen. Het be staande uitvoerverbod werd daartoe niet voldoende geacht. HET KAMEBLID W. H. VLIEGEN. De afdeeling Amsterdam IX van de S. D. A. P. heeft gisteravond in een huishoude lijke vergadering besloten» het partijbestuur te edviseeren, dat de heer Vliegen, wethou der van Amsterdam en lid dér Tweede Ka mer, reeds nu voor het Kamerlidmaatschap zal bedanken. PENSIONNEERING VAN NOTARISSEN. WEDUWEN EN WEEZEN. Op de te Amsterdam gehouden vergade ring der Broederschap van candidaat-nota- rissen is het Hoofdbestuur opgedragen zich, in vereeniging .met de Broederschap der Notarissen in Nederland, tot de Regeering te wenden, met verzoek de noodige voor stellen van wet te ontwerpen tot pension* neering van notarissen, liunne weduwen en weezén, op nader door de algemeene verga dering vast te stellen grondslag. EEN WERK VAN DR. KUYPER. Naar wij vernemen heeft dr. A. Kuyper een omvangrijk werk geschreven over staatsrecht, bedoeld als een. breede toelichting op „Ons Program." Het werk, dat in afleveringen zal verschijnen, zal uit twee groote deelen be staan: „Da beginselen" en „Do praetisehe toe passing." Dir. KUJPER OVER DE HOUDING VAN HOLLAND. Het „Berliner Tageblatt" publiceert een brief van den oud-Minister Dr. A. Kuyper, die thans voor herstel van gezondheid op. den Weiszen Hirsch bij Dresden .vertoeft. Déze brief, luidt als volgt: Zooals ik o.o. naai' Berlijn schreef aan dei hoofdredactie van het „Berliner Tageblatt" en u ook verklaarde, komt het mij wensche- ljjk voor, dat de pers van mijn aanwezigheid op den Weiszen Hirsch in het geheel geen notitie neemt, daar ik slechts om gezondheids redenen naar Dresden gekomen ben. Ik moet daarbij, blijven. Dit verhindert mij: echter niet, op, de twee praetisehe vragen die gij. mij hebt gesteld kort aldus te antwoorden.: 1. Dat da beweging om Nederland er toe te brengen zijn neutraliteit op te geven en zich bij den .vierbond aan te sluiten in het geheel niata te ^©teeltenen hoeft. 2. Dat de koloniale kwestie van ons land eerst later kan worden opgelost. Wat het eerste Iratreft, waren het slechts eenige Belgen van den tweeden rang, die trachtten ons mede te sleepen. De hooger staande Belgen daarentegen, begrepen ter stond, dat zij onze gastvrijheid niet slechter zouden kunnen beantwoorden, dan door onze neutraliteit in gevaar te brengen. Do Belgen van den eersten rang deden dit dan ook 'geenszins en in ons land- was er geen enkele staatsman, noch ook een eenigszins belang rijk persorgaan, dat zich niet verzette tegen elke schending onzer neutraliteit. Anders is het gesteld met de koloniale kwestie. De koloniale mogendheden onder houden gewoonlijk slechts een kleine vloot in hunne koloniën. Over deze wordt in Europa beslist, niet in de koloniën zelf. Voor Nederland is dit niet het geval. Onze positie in Europa is niet zoodanig, dat wij in den Haag of Amsterdam de beslissing over ouze koloniën zouden kunnen afwachten. Wij moe ten ons in onzen Archipel zoodanig wape nen, dat wij eiken aanval zouden kunnen afweren. Voordat de oorlog uitbrak was dan ook een plan gereed een vloot van Dread noughts voor onzen Archipel te laten bou wen, hetwelk thans voorloopig is uitgesteld geworden. Eerst moet ook voor ons worden uitgemaakt, of onze koloniën door duikbooten of door Dreadnoughts verdedigd moeren wor den. Hiernevens zend ik u nog drie mede- deelingen uit de Hollandsche pers. üe ieer- ste is van mijn vroegere collega aan het Ministerie van Marine, admiraal Eilis, die ook eenigen tijd met het bestuur van Buitenland- sche Zaken is belast geweest en zeer nadruk kelijk zijn meening te kennen geeft. De twee de is van Mr. van Houten, vroeger Miuister van Binnenlandsche Zaken in het Kabinet Roëll, een radicalen conservatief en de derde wijst op. de vleiende redeneeringen in de Eransche pers, om ons land voor zich' te winnen. Wellicht zullen deze stukkeu u be lang inboezemen. Ik deel u den inhoud niet mede, slechts .wijs ik op. hetgeen in de pers voorkwam, .Uw toegenegen, (get.) Dr. KUYPER. HOLLANDSCHE LEUGENBERICHTEN GESIGNALEERD Uit Berlijn seint men ons: Da Amsterdamsche „L'Echo Beige" en 'de „Tijd" berichtten een week geleden, dat een Hollandsche journalist zich in de militaire gevangenis te Brussel bevond, omdat hij ar tikelen geschreven had, welke gunstig voor de Entente waren. Het Generaal-gouverne- ment verklaart na onderzoek, dat geen Hol- landsch journalist In de gevangenis geweest is. Wel is 25 Aug. de Holiandsche jour nalist Ridder Die van der Schüeren (corres pondent van de Maasbode) uitgewezen, om dat hij artikelen naar Holland zond, die vijandig tegenover Duitschland waren. De zelfde bladen schreven dat te Mons de Hol landsche journalist P. Delier gevangen ge nomen en wegens spionage gefusilleerd was, doch de krijgsraad te Mons meldt, dat er nooit een zaak Delier behandeld is, ftr is zelfs nog geen doodstraf uitgevoerd. te Amsterdam is Zondag aangifte gedaan, dat uit zijn vest, dat hfi op den Kromboomsloot al daar bad neergelegd aan den walkant, toen hij; zich aldaar ie water had begeven om een kind te redden, een ailveren horloge ia ontvreemd. Ernstige mishandeling. In den nacht van Zaterdag op Zondag maakte een huzaar het te Middelburg een viertal burgers, terwijl hij on der den invloed van drank was, lastig. Het viertal ging den soldaat te lijf, waarbij dezen eenige hevig bloedende snij wonden aan het hoofd opliep en ook de schelp van zijn rechter oor werd doorgesneden. Op het hulpgeroep was de politie spoedig ter plaatse, die den gewonde naar het bureau overbracht, waar hij door een geneesheer werd verbonden om vervolgens op diens last naar het militair hospitaal te worden overgebracht. Intusschen was door den commandant van de wacht van de in de nabijheid liggende hulpkar zerne een viertal personen gearresteerd en door de politie nog een vijfde. Heel den nacht werd het onderzoek voort gezet, tot Zondagmorgen bleek, dat het op de plaats der mishandeling gevonden mes toebe hoorde aai den 27-jarigen werkman J. L., een der aangehoudenen, die dan ook bekende de mishandeling te hebben gepleegd. De man is gesteld ter beschikking van den offioler van justitie, terwijl de andere personen op, vrije voeten werden gesteld. Op hol geslagen. Te St. Oedenrode raak ten de twee paarden, gespannen voor een fou- rage-wagen der artillerie op hol in de kom der gemeente, ter plaatse „De Vocht". Een mili tair (gele rijder), die de paarden wilde tegen houden, werd omver gereden, kreeg een wiel over de borst en werd ernstig gewond. ny werd terstond per ambulance, na ver bonden. te zijn, naar zijn garnizoen Tilburg vervoerd. Een ander militair, die op den wagen zat, viel er af en brak een been. Twee fietsen van burgers werden totaal stuk gereden, de berij ders konden er 'gelukkig nog intijds afsprin gen en zich! achter een hoorn dekken, zoodat zij met den schrik vrij kwamen. Verder werd nog een mitrailleur vernield, die men langs den weg aan het poetsen was en werd bij veldwachter Lavrijssen de heining om don tuin beschadigd en de tuin vertrapt. Al daar gelukte 't da hollende dieren tot «taan te brengen. Opgepast met kachel aan maken. Per autoziekenwagen ie een 18-jarig meisje naar, hét Binnengaathuig te Amsterdam vervoerd, wier kleeding in brand Was geraakt toen zij hét fornuis aanmaakte en daarbij petroleum gebruikte. Z(j vluchtte de straat óp, alwaar door omstander# door middel van dekens dé vlammen Werden gébluscht. Zij had vrij érn stige brandwonden aan hare beenen bekomen. - Vengrijp tegen ide krijgstucht Zater dagavond heeft in de kazerne van het 36e Landweer-Bataljon (grenadiers) aan de Kroe- zelaan te Utrecht een ernstig vergrijp, tegen de krijgstucht plaats gehad, dat betrekke lijk goed is afgeloopen. Be sergeant Van N. gaf den eoldaat-köi V., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, een berisping, waarop de laatste den sergeant brutaal antwoordde en hem de woorden toevoegde: „wat let me, of ik steek je aan 't mes". - „Dat durf je niet," voegde de sergeant den weerspannige toé, waarop V. den ser geant met een koksmes een snede over zijn arm gaf van 10 cM. lang, een steek in de borst en een in het gezicht. Vreeselijk bloedende werd de sergeant per brancard naar het hospitaal vervoerd. De dader werd gearresteerd. EEN ,4-DAAGSCHE OEFENING. De 7e infanterie brigade heeft van 24 tot en met 27 Aug. een vier daagsche iüarsch- oefening in volledig veldtenue gehouden. Op. deu eersten dag werd eeu vredes- marsch van ruim 26 K.M. afgelegd, waar bij voor den generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht yverd gedefileerd. Den tweeden dag volgde e«n qorlogemarsch van ruim 30 K.M. Na aankomst werdan terstond voorposten betrokken. Deze werden den derden dag afgelost en op 27 Aug. volgde de terugtochtsmarsch van ruim 35 K.M. De minister van Oorlog, die juist in Bra bant vertoefde, heeft toen de geheel© colon ne geïnspecteerd. Ia goeden welstand kwa men det roepen omstreeks 6 uur 's avonds in hun kwartieren terug. Nog denzelfden dag verscheen van den kolonel brigade-comman dant de volgende order: „Er was bij het terugkomen in het kam pement bij uw korps een opgewekte stem ming waar te nemen, waarvoor u, uwen officieren en troepen een woord van lof toe komt, te meer aks ik overweeg dat op heden van uw regiment in zake marsch vaardigheid het uiterste gevraagd was. Uw; regiment heeft de zware proef met glans doorstaan. Het ia mij een genoegen u dit als jnijn indruk y&o den geheelen marschdag mee 'te deelen." TEL8EN. R.-K. Volksbond. Zondagavond vergaderde de onderafdeeling Fabrieksarbeiders St. Joan- nee de Deo. De voorzitter sprak zijn blijdschap uit over de goede opkomst, ondanks het slechte weer. Het bestuur werd opgedragen adhaesie te betuigen aan het adres van het Centraal Drankweer-eomité, inzake verminde, nng van het aantal vergunningen. Van B. en W. dezer gemeente was een schrijven ingeko men inzake arbeidsbemiddeling. Met belang stelling werd deze zaak behandeld en door den voorzitter nader uiteengezet. Doel is het land in (83) districten te verdeelen (Veleen komt dan onder district 18 Haarlem) om dan bj? voorkomende werkloosheid of te kort aan ar beidskrachten elkaar op de hoogte te houden met vraag en aanbod. Het Nationale Arbeid» bureau te 'a-Gravenhage zal dan ook in ver binding staan met buitenlandaoho arbeidsbeur zen ala die te Oberhausen enz. Het schrijven van B, en W. werd met sympathie begroet. De oommissie voor huisbezoek zal, nu de avonden weder langer worden, de propaganda weder ter hand nemen. De voorzitter kon ver der mededeelen dat de commissie voor het or- ganiseeren van een feestavond ten bate van het Vaandelfonds geslaagd was. De medewer kenden zijn gievonden, de kosten zullen door de Vereeniging worden gedragen. Op aller mede werking in dezen werd door den voorzitter een beroep gedaan. Behandeld werd nog een voor stel, betreffende de mogelijkheid dat 3 afdee- lmgen van den R.-K. Bond van Fabrieks-, Ha ven. en Transportarbeiders het recht hebben een Bondsraad bijeen te roepen. Het bestuur werd opdracht gegeven het voorstel met toe lichting by het Bondsbestuur in te dienen. Bij de rondvraag werd er op aangedrongen alsnog voor de ongehuwde arbeiders der pa pierfabriek, ook de toeslag op het loon te VTa- gen. De voorzitter antwoordde dat dit reeds geechied was, maar dat tot nu toe nog geen antwoord was ingekomen, sn sloot daarna de vergadering met gebed. IJMUIDEN Personalia. Voor de benoeming van een hoofd van school no. 20 te Arnhem wordt als nummer één voorgedragen: T. Hellinga, hoofd der school voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs alhier. BEVERWIJK. Personalia. Tot onderwijzer aan de St. Oor- neliusschool, Kanaalstraat 149, School van het Parochiaal Kerkbestuur van do H. Vincentius Paulokerk te Amsterdam is benoemd de beer A. H. J. Wissing alhier. UITGEEST. Aanrjjding. Gisterenmiddag, ongeveer half twee, werd by de R.-K. Sohool, een spelend knaapje, het zoontje van H. T. door een fietser aangereden, niettegenstaande deze door aan houdend belle* de aandacht van liet knaapje tot zich poogde te trekkon. Het kwam onder do fiets en moest zijn onoplettendheid met eene gapende wond in den mond bekoopen. Het Volkszangorgcl. Op «ijn doorreis naar Alkmaar, kwam het orgel van de vereeniging voor verbetering der Volkszang ook alhier, en maakte Zaterdagavond en Maandagmorgen een rondgang door het dorp, natuurlijk ge volgd door vele nieuwsgierigen en kijklusti- gen, maar ook door vele zangers en zangertje* Tïaa middags vertrok het naar Alkmaar. Alkmaar. Personalia. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen teekenen en boeteseren de heer A. W. Blokhuis van hier. ZANDVOOBT. Aanbesteding. Het gemeentebestuur vafl Amsterdam heeft aanbesteed het uitvoeren van werken in de winplaats der duinwaterleiding, in deze gemeente. Ingekomen 9 biljetten. Mid- ste insohryvers voor.s a. wanneer van macht* nes gebruik gemaakt wordt, B. Aleman, Schiw dam, 131.00(1; b. «vaaneer AmsterdaaüMkho I.» i Een redder bestolen. Door een. werkman

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2