Emmy van Eden DE DERDE MAN. LETTEREN EN KUNST SOCIALE BERICHTEN LEGER EN VLOOT WAT ANDEREN ZEGGEN SPORT EN WEDSTRIJDEN LAATSTE NIEUWS AANBESTEDINGEN Schouwburg Jgj Jansweg. TELEGRAFISCH WEEKÖE&ÏCHT Advertentie!! HEGELSCHE KUNSTTHEORIEëN. 134 4 X 24 134 2 X 24 128 126 124 4 X 24 120 5 X 24 120 24 120 14 120 14 TREIN IN DE LUCHT GEVLOGEN. gediplomeerd pianolerares hervat 15 Sept. hare losses. ZATERDAG 4 SEPTEMBER, S uur. Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel. Openings-Voorstel ling van het seizoen. van de opera te Brussel, het Wilhelmus aan. Eon alleraardigste opening van den avond! Daarop speelde het orkest van het depot der 10e infanterie brigade, dat heel den avond belangrijke diensten verrichtte, bet Wilhelmus, dat staande werd aangehoord en medegezongen. Toen draaide wederom een film af, een echt-pakkend stuk. Mooie lichtbeelden en een spannende geschiedenis, naar het mededee- len waarvan met groote aandacht weid ge luisterd. duist iets, waarmede onze militai ren zicli konden amueeeren. Eeu volgend nummer bestond in net op- optreden van 't gemengd koor „Polyipyrana' onder directie van den heer K. II. Kerkhoff, dat, na het Wilhelmus, ten gehoore bracht: ,Bede voor het Vaderland" uit Valerius' Gedenckklanck, „Wiegelied" van Mohr en nog eer extra-nummer. De zangers werden uitbundig toegejuicht. Niet minder succes had de wachtmeester T. v. d. Boogaard met zijn sirene-orkest van de depots der cavalerie. Uitgevoerd werden een door den heer Van den Boogaard ge- componeerden depot-marsch en een compo sitie „rood wit en blauw", waarvan bet ref rein in de zaal mede werd aangeheven. De stemming kwam er op die manier recht ini De wachtmeestergaf daaron nog een paar voordrachten aan de piano ten beste, waarmede bij veel eer inlegde. Hij verstaat in hooge mate de 'kunst om het publiek ge zellig bezig tc houden. \V at verschafte zijn optreden ontzaglijk veel pret! Ondertussclieu waren de militairen op hier bu sigaren onthaald en werd tusechen de nummers door een spelletje kien gespeeld. Dat ging aldus; aan de achterzijde van het programma waren drie rijen met cijfers af gedrukt en wie uu bet eerste een rij cijfers vol bad, telkens werd op het podium een cijfer opgeheechen was kien en had recht op een prijs. Er waren een le, drie 2e en viif-en-twintig 8e prijzen. De eerste en tweede prijzen he stonden uit een groote zgn. mobilisatiemand met alleriei versnaperingen en de derden uit kistjes met sigaren. Natuurlijk lette een ieder goed op. Einde lijk was iemand kien, hij liep snel naar vo ren en onder uitbundig gejuich ging hij met den eersten prijs naar zijn plaats terug. Daarna was aan de andere prijswinners de beurt en tenslotte waren er 23 tegelijk „kien" die allen ouder gejuich van uit de zaal naar het podium holden en ieder een kistje met rookertjes kregen. Dat kienen was inderdaad ecu aardig bedachte afwisseling!.,.. Eeu pakkend slot vormde het laatste pro gramma-nummer: stilstaande voltige door. een groep cavaleristen, ailen kranige en le nige jongens, flinke gymnasten Op 't podium verscheen eerst een paard, waarover ze moesten keenspringen en daar na nog tot drie keeren toe een, waarover dan telkens moest worden heengesprongen. Onze cavaleristen brachten het er wat kranig af en verwierven voor hun flinke praestaties heel wat toejuichingen. Nu naderde het einde. Maar vóórdat men uiteenging, nam de garnizoenscommandant, de beer Bar. Juekema v. Burmania Eengers van \Varmenhuizen, die een groot deel van het feest had bijgewoond, nog het woord, om aan de commissie van het feest en aan het hoofdbestuur van „Koninginnedag" dank te brengen voor de schitterende organisatie van heir feest. Op zijn verzoek werd geestdriftig een „hoerah" voor de Koningin aangeheven en 'daarna 't was 11 uur geworden nadat de muziek nog het Volkslied had. gespeeld, verliet men de zaal, welvoldaan over een avond zoo vol van a muse mept en gezellig heid. Vermelden wij nog, dat de Burgemeester en mevrouw Sandberg 't feest gedeeltelijk bijwoonden en dat de verpleegden van het Buitenhuis ook van de partij waren, die niet minder dan de militairen genoten. Voorzeker zal onder de militairen nog lang over dezen schitterenden prachtavond wor den gesproken, die zoo goed slaagde. Een woord van dank komt dan ook toe aan het hoofdbestuur van „Koninginnedag", dat het initiatief nam, aan de voor den avond gevormde feestcommissie, die alles zoo uit nemend organiseerde en regelde, bestaande uit de heeren: Maurits H. Binger, voorzitter; J. de Breuk Lzn., Joh. G, Martin Jr., K. Wil son, le luit. der cavalerie, I. van Suchtelen, 2e luit. der infanterie, H. G. Hoekfront, op- per-depot-instructeur bij de cavalerie en H. Spronek, sergeant dep. Inf. kolonne en aan alle medewerkenden. Natuurlijk dat behoeft wel niet gezegd »- was bet er overvol. Het. kerkconcertA Het meer plechtige gedeelte der Konin ginnedag-viering is ook ditmaal doorgegaan en wederom onder groote belangstelling: alle plaatsen waren in de Groote Kerk bezet. De heer Louis Kobert begon den avond met Eitter's Sonate in a dur, geïnspireerd op den lijfdeun der HoRandsclie natie, het Wien Neerland® Bloed. Later speelde hij het zang rijke Cantilene van Mailly en eindelijk een van Guilmant's éclatante Marchen. De heer Kobert verzorgde alles uitnemend, regis treerde elk werk naar zijn eigen eischen. Zijn fijne smaak voor registratie bleek ook weer niet minder uit zijn begeleidingen. Mcj. Ana Peereboom speelde twee deelen van het Vioolconcert in a-moll van Badb.van welke uitvoering 'wij bijzonderlijk de war me, nochtans serieus-rustig© voordracht kun nen roemen. Een moment van poëtische stemming mist wej. Peereboom ook te berei ken met de voordracht van het Adagio van Schubert; en mooi, juist om den eenvoud, was het Adagio uit Handels D-dur Sonate. Van het optreden van mej. Dina Diepen- daal herinneren we ons allereerst de gevoe- lig-muzikale voordracht der aria „Ihr Söhne Israëls" nit Handel's „Saruson". Later deed op sommige oogenblikken een lichte onzui verheid van toon wel wat schade aan de ove rigens zoo bekoorlijke welluidendheid van deze stem. Mej. Diependaal zong nog o.a. „Im Abend rot" van Schubert, „Die Ehre Gctlee an® der Natpr", van Beethoven. Nog al bruusk-pathétisch klonk het leelijke „Hal leluja" van Ferd. Hummel, en we zijn ver baasd dat een ernstig zangeres een verschrik kelijk lied als „Holland's Vlag" van Wierts «og uitvoert, en dan in de kerk! Aan den heer Alb. Kijkx hoorden wij de SVja „Herr Gott Abrahams" uit de „Elias" ran Mrmrleksoibn. Er is iets dati ons aantrekt in den donkeren, vibreerenden toon van deze* stem, die bijwijlen een warme stemming heeft; we prijzen gaarne de pretentie-looze. zeer respectabele uitvoering der heide aria's en Van Oort's lied Avond". Mej. Diepen daal beëindigde het concert met het „Wilhel mus vau Nassouwe", H. F. A. WEDER EEN TREINDIEFSTAL. Op den 27en Augustus is door den make laar Sarlet aan E. te Leiden per H. S. M. verzonden een pakje, inhoudende een bon ten mof en een paar handschoenen, dat daar, naar is gebleken, niet is aangekomen. Het waren voorwerpen afkomstig van de verkoo- ping van in de treinen achtergelaten voor werpen, zoodat, wat eerst in een trein is ach tergelaten, nu in den trein is gestolen! HOOGER BEROEP. Door A. W. v. H., gedetineerd alhier, is hooger beroep aangeteekend tegen het von nis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van diefstal is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. PROGRAMMA van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 2 September, des namiddags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert: 1. Toccata, Adigio et Fuga O gr. t., J. S. Bach. 2. a. Cboralvorepiel: „Chris tus, der iet mein Leben" (Ach, bleib' mit dei- ner Gnade) Max Reger; b. öhoralvorspiel: „Gott des Himmels und der Erden", Max Re ger. 3. Fantasie C majeur, Cés. Franck. 4. Adagio uit de 5de Symphonie, Ch. M. Widor. 5. Rhapsodie No. II 6ur des Cantiquea Bre tons, C. Saint-Saëns. Van het concert der Concertvereeniging Haarlem's Muziekkorps, op Donderdag 2 September, 's avonds 8 uur, in den tuin van het Brongebouw, onder leiding van den here Ch. P. W. Kriens: 1. Marsch der Priester aus Athalia", Mendelssohn. 2. Ouverture „Peter Schmoll", Weber. 3. „La Princess© au Sabat", fantaisie ballet, Ganne; a. De tooveres; b. Byzantijnsche optocht; c. Droomerij; d. Be zwering; f. Apothéose. 4. „Les Hnsardes", wals op Fransche cavalerie-signalen. 5. Gros se Fantasie aus der Oper „Der fliegende Hollander, Wagner. 6. Ouverture „Frau Ln- na", Lineke. 7. a. La Ckarité Coeur, Rossini; b. Menuetto, Paderewsky. 8. „La Viennoise", valse, Czibulka. 9. Fantaisie op Italiaansche volkszangen, Perdrotti. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: P. van Strien, Leidsche Zijstraat 11, een siga- renknipper; C. Kap, Boerensteeg 10, een kinder- portemonnaie met inhoud; W. J. Poelgeest, de Witstraat 38, een damesparapluie; H. Balm, Dubbele buurt 42a, een fox-terrier; J. v. Weer- denberg, Voorhelmstraat 15 rood, een heerenhor- loge met ketting; J. L. Meijer, Heerensingel 37 I,een eledrisch apparaat; J. de Vries, Rol- huizen 8a, een'kraag van een regenjas; H. Mol- leman, Groendaalsteeg 19, eer. rozenkrans in étui; B. Rijnsdorp, Mr. van Heemskerkstraat 65, een microscoop. De heer H. C. Verkruysen hield eenigen tijd geleden in het Genootschap Architectura et Amicitia te Amsterdam een lezing over het schoone in bouwkunst, beeldhouwkunst en schil derkunst, in welke 'lezing de theorieën van Hegel over schoonheid en kunst in hoofdzaak werden weergegeven op een, voor philosophisch niet- geschoolden, niet zeer begrijpelijke wijze. Later werd deze lezing in het Genootschapsorgaan af gedrukt. In het Juninummer van „De Katholiek" is deze lezing door prof. J. D J. Aengenent op uitvoerige en gedocumenteerde wijze aan kritiek onderworpen, waarbij door den schrijver werd aangetoond dat le. het wijsgeerig stelsel van Hegel een onbewezen en een valsch systeem is, en ten 2e. dat de logisch er uit voortvloeiende schoonheids- en kunsttheorieën leiden tot de meest treurige consequenties op het gebied der aesthetica. In „Architectura" No. 31 schrijft de heer Ver kruysen een wederwoord op deze critiek, waarin hij begint met heel gewoon prof. Aengenent on bevoegd te verklaren tot beoordelen van zuivere rede, omdat deze katholiek priester is. Het weder woord besluit aldus: „De kritiek van den heer Aengenent verraadt bij gemis aan begrip van het dialectische begrip, een zoo onvoldoende kennis van de werken' van Hegel en prof. Bol land, dat besloten kan worden dat de heer Aengenent niet doorziet, wat hij bestrijdt. De onontwikkeldheid en bekrompenheid van zijne denkbeelden zijn hem een belemmering voor vrije aesthetische ontwikkeling, voor hei doen opbloeien van het begrip van ware schoonheid, van schoone waarheid." Zooals men ziet is de wijze van polemiseeren van den heer Verkruysen weinig fraai. Prof. Aengenent kunnen wij echter erkentelijk zijn dat deze omtrent de Hegelsche kunsttheo rieën het katholiek standpunt heeft uiteengezet. A. J. P. DE DROMMEDARIS TE ENKHUIZEN. De herstellingswerken aan de oude Zuider poort, wegens den plompen vorm niet on eigenaardig ook wel genoemd Drommedaris, zullen spoedig worden gestaakt, wijl de door Rijk, provincie en gemeente verstrekte gel den, een bedrag vormende van 21,000, zijn verbruikt. Gelukkig is al bet buitenwerk ge heel gerestaureerd en ook bet binnenwerk is grootendeels voltooid. De poortdoorgang, waardoor oudtijds de de toegang liep van de haven naar de stad, uitkomende bij de brug en die men ruim 40 jaar geleden ten behoeve van de tijdelijke vestiging van het telegraafkantoor aan hei de zijden had dichtgemetseld, is thans weder opengemaakt, wat zeker uit decoratief en bi&torisch oogpunt van groot belang mag genoemd worden. Voor het verkeer over de brug naar en van de haven en liet station is de weg door de poort nu als 't ware de aangewezen verbin ding. De zandsleenen portieken aan de land en zeezijde vertoonen in beeldwerk oorlogs attributen, maskers, vruo'h t fes to enen en an dere versieringsmotieven. Dit alles had door verwering veel geleden, zoodat het grooten- deels moest opgehaald en er veel nieuwe steen ingebracht moest worden. Op de hoe ken van den doorgang heeft men thans, mede ter bescherming der portieken, een viertal oude kanonnen geplaatst. Het steigerwerk, dat maanden aaneen! het gebouw heeft omgeven, is nu verdwenen, en Enkbuizen'a wachtpost aan de buiten- en binnenhaven vertoont zicfh thans weder in den ouden trant. De schietgaten zijn weder opengemaakt en de cordonhand met deklijst, waar stukken van gehouwen steen waren vervallen, Ls we der aangevuld. Groote muurfragmenten zijn opnieuw ingemetseld of enkel gevoegd. Wat het binnenwerk betreft, worde nog verrfield, dat de groote hal gelijkvloers thans is ontruimd en zooveel mogelijk gerestau reerd. De schilden van het gewelf (sterge welf) worden opnieuw bepleisterd, de ohde schouw bijgewerkt. Over het herstel van het torentje, dat eerst in 't midden der 17e eeuw is opgesteld, zoo ook over het uurwerk en het beroemde ca rillon deelden we vroeger reeds Shet een en ander mde. De gewichten zijn aanmerkelijk verzwaard. De oude Drommedaris trekt thans, nog meer dan voorheen, de aandacht van vele vreemdelingen, al6 type van middeneeuwsch verdedigingswerk en oud-Hollandscbe bouw kunst. NED. R.-K. DRUKKERSPATROONS. De vereeniging van Ned. R.-K. Drukkers- patroons houdt op Dinsdag 7 September te Utrecht hare algemeene vergadering onder leiding van den heer F. H. M. v. d. Griendt, van Haarlem, waarnemend voorzitter. De agenda vermeldt, behalve de verkiezing van drie bestuursleden, o.m.: rede van den Zeeereerw. Zeergel. Heer Prof. L. van Aken: „Waarom moeten ook de katholieke druk kerspatroons ziek katholiek vereenigenï" Verder zullen o.m. besprekingen worden gehouden over de misstanden, die het bedrijf van den katholieken boekdrukkerspatroon bemoeilijken en zijn ontwikkeling heiemme ren en omtrent de onderhandelingen der ver eeniging met de werkliedenorganisaties over het sluiten van contracten. UIT DE TABAKSINDUSTRIE. De Kamer van Arbeid voor de tabaks industrie te Rotterdam heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, aan de fabrikanten in de tabaks- en sigarenindustrie aldaar een rond schrijven gezonden, waarin gezegd wordt: In verband met de steeds meer en meer opkomende klacht omtrent gebrek aan goed koops binnengoed-tabakken, veroorzaakt door buitengewone uitvoeren, trachtte reeds* het Verbond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland, door het stellen van eenige vrag_en dienaangaand aan fabri kanten, een algemeen overzicht van den toe stand te verkrijgen. Waar de Kamer ook harerzijds nu van oordeel is, dat genoemd gebrek aau binnen goed moet leiden tot het stopzetten van fabrieken pn ontslag van werklieden, meent zij al datgene te moeten doen, wat dit drei gend gevaar kan keeren en verzoekt zij daarom eenige vragen, gelijkluidend aan die, gesteld door genoemd Verbond, te willen beantwoorden. Met de aldus verkregen gegevens denkt de Kamer zich daarna te wenden tot de regeering om zoo noodig maatregelen te vragen, die de tabaksindustrie van nieuwe lampen kunnen vrijwaren. De vragen luidden Vraag i. Hebt u onmiddellijke en drin gende behoefte aan tabak, dienstig voor goed koop vulmateriaal en ondervindt u belang rijk nadeel en stagnatie in uw bedrijf door de hooge prijzen der Javascrubs?, Vraag 2. indien bij u nog geen slagnatie, gepaard gaande met ontslag van werklieden is ontstaan, verwacht u dan dat deze bij u binnen kqrten tijd zal ontstaan tengevolge van bovenaangegeven omstandigheid? DE INLIJVING DER DIENSTPLICHTI GEN 1916. Naar men aan de Avp. meldt, ia het niet onmogelijk, dat met de inlijving der dienst plichtigen 1916 reeda vroeger dan gewoonlijk wordt begonnen. DE REGEERING EN DE WERKLOOSHEID IN HET BOUWBEDRIJF. Ons Eigendom vestigt er de aandacht op, dat men nog steeds niets hoort van de plannen der Regeering tot vermindering der werkloosheid in het Bouwbedrijf. Wel zeide minister Lely in de zitting der Tweede Kamer van 13 Juli, dat het Departement van Binnenlandsche Zaken tracht te bevorderen, dat particuliere maatschappijen den bouw van arbeiderswoningen ter hand kunnen nemen, doch daarbij is het gebleven. Tevergeefs ziet men uit naar de indiening van een wetsont werp bij de Staten Generaal, waarin deze plan nen van de Regeering tot leniging der werkloos heid in de bouwbedrijven zijn belichaamd. Toch is het noodig schrijft het blad dat deze zaak met den grootst mogelijken spoed wor de behandeld, anders vreezee we, dat de plannen van den Minister van Binnenlandsche Zaken eerst in het voorjaar van 1916 zullen kunnen verwezenlijkt worden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de werkloosheid in de bouwbedrij ven in het najaar en m den a.s. winter enorm zal toenemen en dat wellicht in sommige plaat sen van ons land behoefte aau een bepaald soort woningen zal ontstaan In gelijken geest oordeelt het bestuur van den Algemeenen Nederlandscheu Timmerliedenbond in zijn adres aan den Minister van Binnenland sche Zaken, waarin het aandringt op spoedige Regeeringsmaatregden tot opleving van het bouwbedrijf. Daarin toch zegt adressant o.m., dat werkloosheid onder de1 bouwvakarbeiders nog steeds een buitengewoon grooten omvang heeft, „en het te verwachten Ls, dat binnen zeer korten tijd wanneer de z.g. voorjaars- en zomer- drukte voorbij zal zijn de werkloosheid on der die werklieden zeer groote afmetingen zal gaan aannemen." Waneer het wetsontwerp tot steun van Rijks wege ten behoeve dei bouwnijverheid in het be gin van September bij de Staten-Generaal wordt ingediend, dan kan het reeds in de eerste helft, van October a.s. tot wet zijn verheven en nog in die maand zijn goeden invloed gaan uitoefe- nen. 'Iet haalt dan verder ui* dit sdres «a» de Bond van oordeel is. dat om de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders te beteugelen de door de Regeering getroffen maatregelen om op groote schaal openbare werken te kunnen doen uitvoeren niet voldoende zijn en dat daar nevens hulp van Regeeringswege zal moeten worden geboden aan de particuliere bouwnijverheid. Met genoegen constateert het naar aanleiding daarvan, dat hier van arbeiderszijde gulweg er kend wordt, dat voorai in de groote steden, de werkgelegenheid aan de bouwvakarbeiders ver schaft wordt door de particuliere bouwonderne mers en dat 't derhalve thans de taak is om op de eerste plaats die particuliere bouwondernemers, welke wegens de duurte van het geld, de stij ging van de prijzen der bouwmaterialen, enz., enz. hun bedrijf nagenoeg geheel hebben moe ten staken, in staat te stellen hunne werkzaam heden weaer te hervatten. Wij hebben besluit het in den laatsten tijd van „zekere zijde" wel eens een ander ge luid vernomen; het heette daar, dat het particu liere bouwbedrijf thans ten doode was opge schreven en dat het dwaas zou zijn eenige po ging aan te wenden om dat bedrijf te doen her leven. En nu komen de werklieden zelve aan onze Regeering steun vragen voor de particulie re bouwondernemers, erkennend, dat dezen voornamelijk hun werkgelegenheid moeten ver schaffen. Laat de Regeering thans niet langer aarze len, doch spoedig met haar plannen tot steun der particuliere bouwnijverheid voor den dag komen. Spoedige hulp is hier dringend ge- wenscht; want anders is het te vreezen, dat de nood onder de talrijke bouwvakarbeiders, die een derde gedeelte vormen van het totaal indus trie-werklieden, gedurende den komenden winter ontzettend' zal stijgen, terwijl het daarenboven zeer goed mogelijk is, dat dan in sommige plaatsen des lands gebrek aan een bepaald soort woningen ontstaat. KEGELEN. HET KEGELOONCOURB TE VELSEN. De laatste uitslagen zijn de volgende: Personeele baan met Hamburger telling: Zanders, Amsterdam P. O. G. Nieman, 'Amsterdam W, L. Monneé, Amsterdam A. Pampel, Amsterdam G. Brantenaar, Amsterdam N. Mulders, Utrecht A. de Wit, Hilversum A. Valck, Alkmaar D. Bus, Velsen De laatste cijfers geven de resultaten aan dei' laatste ballen. Deze heeren zijn dus de prijswinners'. De serieprijzen verwierven: P. C. G. Nie man, Amsterdam, 1002; A. Valck, Alkmaar, 934 en A. de Rijk, Utrecht, 930. De 3 laatste kaarten: P. G. G. Nieman, Amsterdam, 369. y. r ij e baan P. O. G. Nieman, A'dam 54 54 58 52 52 52 52 A. Pampel, A'dam 54 53 53 53 53 53 J. v. Splunter, Velsen 54 50 49 49 49 49 49 H. T. Buys, Alkmaar 54 49 45 11 sec. daarmede een zilveren beker winnende Tweede was Intrepido in 41 m. 50 sec., derde d< Lueky Jim in 45 m. 8 sec.; de vierde Aldegonds in 1 u. 24 m. 7 sec. De zeilwedstrijden hadden o.m. liet navol gende resultaat: Nationale klasse, baanlengte 10 Eng. mijl. le pr. gr. zilv. med. Inge, eig. W. F. Looman Jr. Overveen, tijd 2 uur 53 min. 37 sec. Handicap voor overdekte jachten, klasse D.. baanlenèto 10 Eng. mijl: le pr. gr. zilv. med. Uta II, eig. M. de Wit, Zaandam, tijd 2 uur 20 min. 81 sec., 2e pr. zilv. med." Lida, eig. Jacos Via Czn, Zaandijk, tijd 2 uur 28 min. 42 aeo. A. B. O. Klasse, baanlengte 10 Eng. mijl: 2e pr. ?.ilv. tned. Lage eig. C. D. Sohuddeboom, Zaandam. Ronde- en platbodemjachten. Tjotters, groot boven 5 tot en met 6 wedstrijdmaat1 .„Marie Anna", eigenaar Corn. Tip, Zaandam, tijd 3 uur 4 min. 33 sec.: 2. „Dolfijn 11", oigc-naar W. M. N. Pels, Zaandam, tijd 3 uur 14 min. 2 sec. Zaterdag 4 September en Zondag 5 Septem ber a.s. worden de zeilwedstrijden voortgezet. PEGOUD GEDOOD. PARIJS, 1 Sept. De bekende aviateur Pégoud is gesneuveld. BRYAN KOMT NIET. NEW-YORKf I Sept. De oud-minister Bryan spreekt het bericht tegen van de Duiische bla den, dat hij van plan zou "zijn Berlijn te be zoeken. SAN FRANCISCO, 1 Sept Een treiD, die 7000 pond dynamiet vervoerde, ontspoorde hij Pinole in Californië. Drie treinbeambter. werden gedood. De •trein is geheel uiteengeslagen. De nabijgelegen kruitfabrieken zijn niet beschadigd. AAN TE BESTEDEN. Donderdag 2 September. HAARLEM gebouw Prov. Bestuur namens de Rijkswaterstaat 11 uur -- het op diepte brengen van eenige gedeelten van het Noordhollandsch kanaal en van de voor haven van de Koopvaardensséhutsluis te naar waarnemingen verricht in den morgen van Woensdag 1 September. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: Munchen 7647. Laagste barometerstand: Memel 750.5. Verwachting tot Donderdagavond: matige tijdelijk krachtige zuidwestelijke tot noord westelijke wind; betrokken tot zwaarbe wolkt. Aanvankelijk nog kans op regen; la ter opklarend. Zelfde temperatuur. W. L. Monnée, A'dam J. Cator, Bloemendaal M. L. v. Holst, idem G. Brantenaar, A'dam J. Jung, Haarlem Clifford, Amsterdam J. Witkamp, Haarlem Berger, Amsterdam 53 53 52 52 52 52 52 53 50 50 49 49 49 49 53 50 50 48 53 52 50 60 49 49 *8 52 49 49 62 48 47 51 51 49 49 J. Braam, fort Penn.veer 51 61 49 51 50 50 49 49 49 61.49 48 45 50 50 49 48 45 44 44 49 48 45 D. Bus, Velsen, Hofmeester, Alkmaar A. de Rijk, Utrecht J. Yerweij, Alkmaar F. J. Cassee, Bi'daal P. v. d. Gjiart, H'stede 49 47 47 J. W. v. d. Veer,Bi'daal 49 46 De prijsuitreiking zal a.s. Zaterdag in Hotel De Prins plaats hebben. WIELRIJDEN. Sclieveningsche Wielerbaan. Gisteren werd eerst de Zondag afgebroken handicap-wedstrijd voortgezet. Eindrit: 1. Moeskops, 2. Leene, 3. Storm, 4. Bogaert. Moeskops ziet nu kans Leene te klop pen met wiel. HAARLEM, 1 September. Veemarkt. Aangevoerd eu verkocht 14 nuchtere kalve ren 1216; 4 biggen 16.50; 1 paard. OMMEN, 31 Augustus. Eieremnarkt. Aan voer 60,000 stuks. Hoogste prijs 7.50; laag ste prijs 6.75; gemiddeld 7. Stemming vlug. LEIDEN, 31 Aug. .Vette varkenemark t. Aangevoerd 76 stuks. Prijs 92—93 ct. per kilo. Handel matig. PURMEREND, 31 Aug. Aangevoerd 158 stapels kaas: 27 stapels fabriekskaas 54; 125 stapels boerenkaas 54; 2 stapels oom- missiekaas 51; 2 stapels middelbare kaas j 52; 2 stapels Goudsche kaas 50; 1887 K.G. vond j boter 1.55—1.60, gemiddeld 1.57M per kilo; 696 runderen, waaronder 328 veee en 825 [melk- en geldekoeien en 43 6tieren; 28 paar den; 79 vette kalveren 0.951.15 per kilo; 259 nuohtere kalveren: slaehtkalveren 13 25, fokkalveren 16—34; 239 vette varkens 84—90 et per kilO; 33 magere varkens 24 a 35; 243 biggen 1421; 1211 schapen 32 50; 630 lammeren 18—28; kipeieren f 6.75 7.25 per 100 stuks; 1000 zak appelen 2—3 Match a deux tusschen L. Didier en J. Tulle- (per zak; 1800 zak peren 1.504 per zak. ken, beiden kampioen van Nederland. Jhr.Vette koeien handel vlug, 0.851.15 per Bosch van Drakestein verschijnt niet aan den K.G.; geldekoeien handel stug, 180320; Straat 3 ritten. 1. L. Didier, 4 punten; 2 J. Tul leken. 5 punten. Tandemwedstrijd over 1 K.M. Drie baanronden. Eindrit: 1. v. d. TuynDidier, 2. Straat Bogaert, 3. TullekenNijland. Kampioenschap van Nederland over 50 K.M. achter groote motoren. Deelnemers: J. v. Gent achter Wronker, P. Dickentman achter P. de Rooe, Blekemolen achter Herkuleins. 1. J. v. Gent, kampioen voor 1915, tijd 49 min. 13 3/5 sec.; 2. O. Blekemolen, baan; 8. P. Dickentman, 3 banen. WATERSPORT. De wedstrijden van de „Koninklijke". Gisteren zijn op het U de wedstrijden begon nen van de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging. Het eerste nummer was een snelheidswed strijd voor motorbooten. De baan voor dezen wedstrijd liep van IJmuiden, waar de lijn van afvaart aan de Bplitsing van de Binnen Toelei- dingskanalen door de schutsluizen was tot aan de jachthaven der vereeniging te Amsterdam, een afstand van ongeveer 22 K.M. Precies om 9.30 vertrokken de vier deelnemende motorboo ten de Aldekonda van jhr. Fr. H. P. O. Gevers, den Haag, de Lucky, ijim van Gebr. Yillink te Amsterdam, de Intrepido van H. J. Otten te Rotterdam en de Fortuna II van W. Hultzer to Amsterdam. De Fortuna H kwam mooi met een f linken voorsprong als eerstt can in 40 m. melkkoeien handel stug, 200—390; vette kalveren handel stug; nuchtere kalveren handel vlug; vette varken® handel vlug; ma gere varkens handel matig; biggen handel i matig; schapen handel matig; lammeren handel matig. AMSTERDAM, 1 September. Veemarkt van (heden. (Per telegraaf). Aangevoerd: vette kalveren 1.161.20; 2e kw. 1.15; 3e kw. 1.10 per kilo; 66 nuchtere kalveren f 12 19; 321 vette varkeii6. Geen handel. Op den lOen September a. s. hopen onze geliefde Ouders HENDR1KUS ZOONTJES en JOHANNA BEENTJES hunne 25 jarige Echtvereeniging te her denken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Castricum September, 1915. Blijspel in 3 bedrijven van SABATINA LOPEZ. Hoofdrollen de Dames GUSTA DE VOS-POOLMAN en BETTY HOL- TROP—VAN GELDER en de Heeren JAN C. DE VOS en CONSTANT VAN KERCKHOVF-N |r.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 3