Elck wat wils Brieven uit Wijk-aan-Zee. BE «PULOS i4S!erïei, Man zegt Muftige wenken, üorlogsvaria. Sprewuen en gezegden. Lachhoekje. BRIEVEN UIT DUITSCHLAND c. IX. Het badseizoen is zoo goed dis geëindigd. Een paar gezinnen zijn er nog en op zonnige lagen krijgen we bezoek van enkele dag- [osmenschen, maar de seizoendrukte is voor- Lij. Wat er nu nog is of komt van vreem* ielingen, moet voor Wijk aan Zee als toe- gift beschouwd worden, dus zoo iets (excu- leer .de banale vergelijking)- als het pions- je-melk-toe van een royaien melkboer. Wijk aan Zee heeft reden om tevreden èe- zijn over liet seizoen. Alle kamers en j-.uizen, die verhuurbaar waren, ziju ver huurd geweest. Enkelen hebben tweemaal t erhuurd, d.w.z. gedurende den voortijd en in het seizoen. Ja, 't is erg meegevallen. Toen verleden jaar, begin Augustus, bij - i a alle badgasten haastig hunne biezen pak- ien, toen iedereen vol was met bange ver wachting, dat ons Jancl ia den oorlog be srokken zou worden, noteerde i^en 1915 Lij voorbaat .als een -slecht jaar. Sommigen Loden den vertrekkenden huurder hunne woning aan voor 't volgend seizoen voor ;Ion kalven prijs, doch hierop, werd niet ingegaan. 't Is echter geheel anders geioopen, dan men toen vreesde. Uit is ten piinste .ééne goede zijde van •len oorlog: do Hollanders .konden niet in t buitenland hpa vermaak zoeken. De groene en blauwe „hoempa's" hebben we r:ituurlijk gemist, maar ze' zijn zeer goed vervangen door een groepje muzikanten uit le Zaan. Elke mooie dag bracht hen liier met de honderden bezoekers. Vooral de Zon dagen waren druk, als 't weer meewerkte, lammer, dat Juli en Augustus weinig zo merwarmte hebben gebracht. Toch meenen we te mogen' zeggen, dat de oadgasten niet te zeer teleurgesteld zijn geworden. De badmaatschappij heeft enkele concer ten doen geven, benevens een bal. De' strandiëëstcommissie was op haar post en organiseerde een wedstrijd voor de dorps jeugd en een voor de badgastenkinderen, welke wedstrijden tot aller voldoening een goed verloop hadden. Ons muziekkorps „Arion" gaf verschei dene gratis concerten, waarvoor veel belang stelling was. Zoo heeft men gedaan, wat men kon, om de vreemdelingen te amu- peeren. En toch wie hier komt om amu sementen, vindt zich deerlijk bedrogen. Ook ile weinige amusementen zijn toegiftjes. Met genoegen kunnen we eonstateeren, dat dit jaar goed is gewerkt-dn het belang van het vreemdelingenverkeer. Het woningbureau Van den heer J. W. Eerhart heeft veel reclame gemaakt. In verschillende bladen is geadverteerd, honderden gidsen zijn gratis Verspreid. Natuurlijk geschiedt dit niet be langloos. Wij hopen dat de onderneming niet plechts windeieren zal gelegd hebben. Een liedje: „Lief Wijk aan Zee", waar- Voor veel reclame is gemaakt, heeft even- teens veel tot het meer bekend worden van Wijk aan Zee bijgedragen. Ook hiervan is Be "heer Eerhart de man. Ofschoon in zeke ren zin een concurrent van de Ver. tot feevordering van het Vreemdelingenverkeer, heeft hij met deze vereeniging gewerkt en 'pp tactische en practische manier in het belang van Wijk, aan Zee, zeer'wijselijk ech ter zijn eigen belangen daarbij niet uit het pog verliezend. De Ver. tot Bev. van het Vr. verkeer Jieeft minder reclame gemaakt, maar is toch 'ijverig bezig geweest voor het vreemdelin genverkeer. Reeds eerder is hierop gewezen eep ijzeren papiermand op het drukste punt, een viertal eenvoudige banken en eenige. ijzeren weg(hand)wijzers getuigen, van de activiteit dier vereeniging. Bij al dit moois en aanrnoedigends zijn .echter ook grieven te noemen, twee oude en een nieuwe. De paardentram blijkt zeer onvoldoende op drukke dagen. Het is een afbeulen van personeel en paarden, terwijl honderden geen plaats kunnen veroveren, a's de beenen niet vlug, de armen niet gterk of de tochtgenooten te talrijk zijn. Ja, die paardentram moet noodig opge doekt worden. Alweer verzuchten We: „Zus ter Anna ziet ge nog niets komen?" van de electrische tram wel te verstaan. .Wel koes teren we gegronde hoop, dat er eens iets van komen zal, maar laat ons toch niet te lang hopen, 's Winters kunnen we er vrede mee hebben, vooral omdat de vracht prijs veel te hoog. en dus het aantal reizi gers voor ide tram zeer gering is. En wat beduiden 4 ritten per dag, zooals de dienst van 1 October .tot 1 Mei aangeeft 1 De tweede oude grief is het vernielen der duinen bij het dorp. Gc pioogt op de politie wijzen en vragen, waarvoor die dan is, maar zóó is er een- troepje van het afgezette duin gejaagd, of even later zijn er weer anderen op, die natuurlijk van den prins geen kwaad weten. Men zou op elk duin weL een politieman kunnen zetten en dit is toch wel veel gevergd. Edocli, de schandaligheden en scliandaligheidjes konden meer worden tegengegaan door strenger optreden. Het schijnt nu zoowat oogluikend te worden toegestaan, tenminste van eene bekeuring hoort men nooit. De nieuwe grief is, dat do gemengde baden zijn toegelaten. Op zichzelf is dit niet zoo erg tot heden, maar we zijn er nog niet. Te Scheveningen hebben we tafereelen gezien, ten aan,schouwe van het publiek, die erg waren, en de vrees 'dat het hier ook zo'o kan of zal worden, deed het ons een grief noemen. Doch eerlijk gezegd, voor zoover bekend, is er geeno ergernis gegeven in hooge mate'. Einde Augustus '15. A AN HET NOORDFRONT DER» TURKEN. Emil Ludwig, de correspondent van het „Berliner Tageblatt" aan de Dardanellcn, meldt dd. 22 Augustus Bij een langen rit langs het noordelijk front, dien ik heden maakte, kon ik mij overtuigen, hoe gunstig de toestand is. On danks de nieuwe landing heeft de vijand ternauwernood terrein en geen voet breed belangrijk terrein gewonnen. Na ontsche ping van vijf nieuwe divisies op 7 Augustus is hij zelfs in zooverre in moeilijkheden geraakt, dat liij deze troepen op dezelfde smalle kuststrook, die hij bezet' hield, moet onderbrengen, terwijl hij tevergeefs op nieu we dekkingen had gehoopt. De Kodzjatsje- men Dag, de gewichtige hoogte die de' En- gelschen met een hartstochtelijke bestor ming den 7 Augustus trachtten te ver overen, om van deze hoogte en tegelijker tijd zeer smalle plek van liet schiereiland do zuidgraep van de Turken af te snijden, is gehgel in ons bezit gebleven. Van^eze hoogte, waarvan ik heden ongemoeid bijna het geheele pperatiegebied overzien kon, is het nog een lange rit tot de voorste Turksche loopgraven bij Anaporta. Ook gisteren hebben de hevige aanvallen, waar van ik nog ooggetuige wa,s met de beant woording daarvan door de Turken, aan de ammunitie-verspillende Engelscheh niet het minste opgeleverd. Zelfs als de landing van. de Italianen, waarop men sedert de oorlogs verklaring zonder ongerustheid voorbereid is, zóu komen, zouden de buitengewone moei lijkheden ten opzichte van bezorging en vervoer voor den vijand op grond van dit merkwaardige terrein zich nog verhoogen. Niet slechts met de langdurigheid van den stellingsoorlog zou een zelfs in getal over machtige vijand moeten rekenen, maar ook met een onafzienbare stellingsoorlog in het gebergte. Waat terwijl de ingeboren Turken een leger van paarden en kamoelen, wagens en lastdieren daarvoor noodig heeft.en steeds weer uit Klein-Azië aanvult, zou een opdrin gende vijand zich steeds meer verwijderen vair zijn scheepsbasis en de voor Europea nen in grootere mate noodzakelijke toevoer tevergeefs in het onvruchtbare land zoeken. Van de bocht, waarin ik heden de vloot -der bondgenooten zag, tot Konstantinopel zou hij onder deze moeilijke omstandigheden eerst drie honderd kilometer moeten overwinnen. De Duitsche officieren zijn vol lof over het weerstandsvermogen en de opofferingsgezind heid van de Turksche soldaten VEROVERING VAN BREST- LITOWSK EN DE VERVOL» GING IN HET ACHTERLAND. Majoor Moraht geeft in het „Berliner Tage blatt" in zijn beschouwing over de verovering van Brest-Litowsk het volgende overzicht van de gebeurtenissen. .Het leger van Mackensen nad met groote kracht de voorstellingen van de vestingwerken uit het zuiden, zuidwesten en westen aangevallen. De rechtervleugel, die op den oostelijken oever van den Bug de vesting bedreigde, was weliswaar nog vrij ver daarvan yerwijderd. We hoorden giste ren van het legerbestuur dat de hier vech tende troepen tot het leger van generaal van Linsingen behoorden. Ze traden met suc ces tegen de lijn Brest-Litowsk-Kowel op, en zullen deze spoedig bereikt nebben op. het kruispunt met den grooten weg Wiodawa- Kobrin. Tegelijkertijd is een zeer gewichtige troepenbeweging op den uitersten rechter vleugel, die de verbindingen mat den vesting driehoek I.-oe tzk-Doekno-Ro wno afgesneden heeft, een bedreiging geworden voor de ver bindingslijnen van de vesting naar het oos ten. Ik bedoel den opmarsch van do ruiterij van den velduogmeester von Puhallo. Deze cavalerie, die uit Duitsche en Oostenrijk-IIon- gaarsche regimenten bestaat, had Kowel ge nomen en bevond zich reeds don '24 Augus tus in opmarsch aan weerskanten van den weg - Kowel-Kobrin. Deze verbinding tus» schen de beide belangrijke plaatsen gaat door bet westelijk gedeelte van de Rokitno- moerasscn en het is opmerkelijk dat het legerbestuur zijn ruiter^egimenten den op marsch in een dergelijk terrein heeft kun nen toevertrouwen. van de ruiterij van Puha-lla hebben wij reeds gehoord, dat Hon- ved-Hiuzareit een verschanst dorp bestormd hebben. Ten westen van den Bug -is het leger van Mackensen den vijand op de hielen gebleven en heeft het reeds den 24 Augustus dei vooruitgeschoven stellingen van de ves ting in het gebied van Dobrynka mot Duit sche en Oostenrijk-Hongaarsche troepen be stormd. Be linkervleugel van het leger Mac kensen tastte van uit het westen den omtrek van de vesting -aan. En bereikte daarbij den 24steu reeds den westelijken oever van de Lesna, die noordelijk van Brest-Litowsk ligt en maakte dus een zwenking gedurende den aanval'. Niet alleen echter, het leger Macken sen was »eeu gevaarlijke bedreiging voor do vesting, ook de troepen van de groep van prins Leopold van Beieren waren, volgehs het algemeene plan opgerukt en hadden iederen tegenstand ten westen van het bosch van Bialowieska overwonnen en don vijand in het maagdelijk woud gejaagd. Ten noord oosten van Brest-Litowsk was op, het oogen blik van het verlaten van de vesting de groep van den prins in gevecht met de taatsten vijandelijken tegenstand bij Ka- meniets-Litowsk.,.Men kan begrijpen dat bij een dergelijke bedreiging de geweldige ves ting zonder eigenlijken strijd ontruimd werd, als do aanvoerder van-het Russische leger, dat daar stond, zijn troepen niet volkomen meer kon vertrouwen. Do bezatting van Brest-Litowsk staat nog slechts don weg 'naar het oosten open. Men kan aannemen, dat een gedeelte van de Russische troepen reeds sedert ©enigen tijd in aftocht is in de rich ting van de Beresina. Twee dubbelsporige spoorlijnen gtaan ter beschikking. De een loopt over Minsk naar Smolensk, de ander over Kobrin en 'Pinsk naar Homel len oosten van de Beresina. Verder schrijft Moraht nog: Dé buitenland- sche neutral© pers heeft voor eenigón tijd er op gewezen, dat de Beresina of de Dujepr- lini© de eerst volgende steun voor den „stra- tegischen" terugtocht zal vormen. Ons leger- bestuur deelt ons mede, dat, nadat de over- j winnaars de kern van Se. vesting hebben be- i reikt, de vervolging overal begonnen is. Zo gaat ten noordon van -de Rokitno-moerassen en wordt door de legergroepen Mackensen I en prins Leopold noordelijk door het bosch van Bialowieska begrensd. Dit is een ge weldig maagdelijk woud zonder eenig ver keersmiddel. Alleen van het zuidoosten naar het noordwesten loopen er twee slechte wegen door heen. De richting van de ver- volging gaat dus onder den druk van het terrein algemeen in de richting van de spoörweglijn Brest-Litowsk-Minsk naar het oosten en noordoosten. We moeten afwach ten welk succes dit zal opleveren en of de Russen het nog zullen wagen voor do groote stroomsectors (Beresina en Dnjcpr) tegen stand te bieden. Een onmiddellijke invloed van de legers Gallwitz, Seliolz en JEichiiorn mag men niet verwachten. In het ouderwijs voor de meisjes doel zich de oorlog niet zóó kennen als in dat voor de jon-, gens, daar bijv. zij niet de wisseling van leer krachten zóózeer hebben meegemaakt, aangezien haar meest onderwijs door leeraresseu gegeven wordt. Het is anders wel opmerkelijk, dat voor de jongens de scholen ondanks den oorlog ge opend konden blijven, dit dank de goede organisatie van het onderwijs. De meisjes worden echter in de school even eens door den oorlog bezig gehouden. Op de eerste plaats door handwerk voor de soldaten, Berlijn, 25 Aug. 1915. maar ook door haar mee te deelen wat zij in De oorlog heeft allerlei nieuwe vraagstukken dienst van het algemeen welzijn kunnen doen. naar voren geschoven Ditmaal zij echter niet bedoeld een of ander vraagstuk, dat zooveel als de oorlog zelf is, bijv. de wijze, waarop tijdens een oorlog de eco nomische voorziening moet worden getroffen. Want hierin heeft Duitschland een zeer belang rijke ondervinding opgedaan door de reusachti ge praestaties, welke gelegenheid te over hebben geboden om vruchten te plukken van goede or ganisatie en eenheid. Daarover willen we 't echter thans niet heb ben, maar wel over de vraag, welke de onder wijswereld bezig houdt en door de oplossing, welke er aan wordt gegeven typisch Duitsch mag worden genoemd. De vraag gaat er om, Dit zijn dingen, waarmee de onderwijswereld zich reeds lang" heeft beziggehouden en dat te gemakkelijker in de gewenschte richting kon worden gewerkt, is te danken aan de wijze waar op het onderwijs in Duitschland is ingericht. VERSPREIDE BERICHTEN Onder den invloed van den oorlog. Hoe de chemische nijverheid, in Duitsch land, zich aan den oorlogstoestand heeft welen aan te passen, wordt in de „Frank- w viii furter Zeitung" aangetoond. Hierin wordt ge in hoeverre de oorlog mag plaats nemen in het constateerd, dat in de jndustrieele cntwik- schoolleven der jeugd Vooral voor de jongens is het uiterst moeilijk hierin een goede richting in ie slaa^j. De begeestering voor het vaderland neemt bij de jongens dikwijls zoover de overhand, dat school en schoolwerk er voor een groot deel bij inschieten en de aandacht bij het onderwijs van de alledaagsche schoolvakken ver te zoeken is. Vooral geldt dit bij de oudere leerlingen, die niet ver afzijn van den leeftijd, dat ook zij het vaderland daadwerkelijk als vrijwilliger zouden kunnen dienen. Het >s begrijpelijk, dat zij met een soort verachting newzieu op een makker, die vrijwilliger zou kunnen zijn en toch nog da gelijks met hen als schoolkameraad omgaat. Wat de grondige reden kan zijn, waarom deze keling van Duitschland, de chemische nij verheid mede op de eerste plaats staat. Da verzorging der wereldmarkt met chemische producten had ze op zich genomen, en veel omvattend waren de verbindingéh tusschen de Duitsche chemische industrie en het buiten land: van de jaariijksche productie ter waar» de van M. 1800 millioen, ging ongeveer de helft naar het buitenland. De oorlog was natuurlijk van zeer ingrijpenden invloed op haar, niet alleen door het afsnijden van Duitschland van zijn afnemers, maar ook door de belemmeringen van den invoer van verschillende grondstoffen. Het pleit voor het aanpassingsvermogen der Duitsche chemische nijverheid, dat zo de vredesbedrijven in korten tijd tot oor geen vrijwilliger is of kan of mag zijn, wordt logsbedPijveQ wist om te vormen, en dat zo natuurlijk door de kleine vaderlanders bunen voor veje ,jer benoodigde maar niet verkriig- beschouwing gelaten. Zij denken alleen aan den bare grondstoffen surrogaten wist te sc.hep- oorlog en alleen craarvan zijn hunne gedachtenpen_ vervuld. Aan de wreede werkelijkheid van den krijg denken zij al heel weinig. Men is in Duitschland overtuigd, dat die be geestering niet geheel mag worden onderdrukt, daar op de jeugd de hoop meer nog dan anders is gevestigd. De jeugd toch heeft hier voelbaar de toekomst, op naar steunt handel, indus'trie, de algemeene ontwikkeling, de practische vracht van dezen oorlog. En dit moet, zoo is men over tuigd, de .jeugd krachtig en vast worden inge prent. De oorlog kan daarbij tot op zekere hoogte helpen, maar mag niet enkel een hoofd- .Vooral de praestatie om in het 'grootbedrijf salpeter uit de lucht te vervaardigen, was van ongemeen© be toeken is voor het kunnen doorzetten van den oorlog. Door de stichting yn een oorlogsmaatschappij van chemicaliën werd organisatie gebracht in het bedrijf en een zooveel mogelijk geregelde Werkzaam heid, voor elke fabriek afzonderlijk, gescha pen. Tevens werd er voor gezorgd, dat de vervaardiging van oorlogsbenoodigdbeden in de eerste jïiaats stond. Onder de „vredesartikelen", welke produc- plaats innemen in het denken en voelen der, tie daardoor leed, behoort voornamelijk de scholieren De belangstelling voor den oorlog mag daar om niet gehéél worden onderdrukt. Ook om het vaste vertrouwen, in de goede zaak en het goed aniJine-kleurstof. Daar echter een zeer groote voorraad voorhanden was, en bovendien de uitvoer heel gering is, brengt de productie vermindering geen bezwaar mee voor do bin- recht van het vaderland. Velen begrijpefi dit en 1 nenlandsche behoefte zoo zijn er onderwijzers, die niet enkel de over-j Zelfs bestaat de mogelijkheid, dat uitvoer, winingsfeesten als aanleiding nemen om te zij het dan onder beperkende bepalingen, spreken over den oorlog en over de wijze, waar- weer toegestaan wordt. De bedrijven, die op ook de jeugd het vaderland dienen kan. Zij zuren en pharmaceutische artikelen fabri laten eens in de week bovendien de scholieren een kort opstel maken over de gebeurtenissen in het oosten en in het westen. Hierdoor toch ne men de scholieren ook denkend deel aan den oorlog en dus niet enkel aan de uiterlijkheid er van. Zoo worden de ouders aangespoord om de kinderen als ze er oud genoeg voor zijn, de dagelijksche feiten mee te deelen en hun niets te onthouden van de werkelijkheid, omdat de kin deren het zijn, die de indrukken van dezen grooten tijd het eerste aan het nageslacht zullen overbrengen. De ernst van den tijd mag daarbij de kinderen niet ontgaan. De ellende, welke de oorlog met zich brengt, behoeft voor hen even min verborgen, omdat hel hen kan vormen voor de latere jaren. Vele kinderen hebben een tegenzin gekregen in het leeren van de talen der landen, waarmee Duitschland in oorlog is. Dit wil men echter feen voet geven. Integendeel. Men zoekt de inderen te overtuigen van het groote voordeel, dat in talenkennis gelegen is, juist tegenover de vijanden, op wie zij een voorsprong zullen heb ben voor den komenden tijd. ceeren, hebben het zeer druk. Aan arbeiders ontbreekt het niet, dank zij de goede orga nisatie, waardóór de arbeiders uit de slappe bedrijven naar .de drukke werden overge bracht, en dank zij ook de leger-vrijstel lingen. Verder bespreekt het blad de pogingen, in. het vijandige buitenland gedaan, om de ontbrekende Duitsche producten door eigen f&bricaten te vervangen, en door het schcp- .pen van een eigen industrie zich van de Duitsche chemische nijverheid onafhankelijk to maken. Het blad meent, dat daaraan niet al te groot gewicht moet worden gehecht, ten eerste, wijl liet vormen van een eigen che mische industrie het resultaat slechts zijn kan van jarenlange ingespannen arbeid, en ten tweede, wijl de voorsprong van Duitschland op, dit gebied groot genoeg is, om, na den oorlog, weer de belangrijke plaats op de wereldmarkt te veroveren, die het vóór den oorlog innam. In verband met de in verschillende lan den. aangewende pogingen, naar het schijnt voorloopig zonder, veel succes, om zich, wat EEN PRAATJE OVER GEEUWEN. Geeuwen is een onwillekeurig uittreden de, abnormale ademhaal-beweging, met lang zame, diepe en hoorbare inademing bij wijd- geopenden mond eu daarop volgende korte, eveneens duidelijk hoorbare uitademing. Het (geeuwen kan zelfs tot een krampachtige beweging worden z.g. geeuwkramp en wordt dan veroorzaakt door gebrek aan bloed of door slechte samenstelling van het bloed in de hersenen en ruggemerg. Ademt men in bedorven lucht of niet diep genoeg, zoodat het bloed te weinig zuurstof in de longen ontvangt, dan zalmen beginnen te geeuwen. Vandaar dat sommige menschen, die een zittend leven leiden, geeu wen zonder in bet minst moe te zijn, ter wijl diezelfde personen op een wandeling, wanneer zij althans diep ademhalen, in liet ge heel niet behoeven te geeuwen, ook al zijn ze doodmoe. Vandaar ook het geeuwen in vertrekken, waar de lucht min of meer bedorven is en speciaal dan, als het dis-- cours gaat hokken, omdat dan vanzelf niet zoo diep meer wordt geademd. Men be schouwt daarom het geeuwen en dik wijls toch teu onrechte als een bewijs van verveling. Het „aanstekelijke" van deze dikwijls.hin derlijke uiting ligt hoofdzakelijk hierin, dat de personen, waarmee men daarbij te doen hééft, onder dezelfde omstandigheden ver- keeren. Voor personen, die dikwijls door een Reeuw bui worden overvallen, verdient het aanbeveling om onmiddellijk eenige malen Langzaam maar diep adem te halen en door. eenigo lichamelijke beweging hun bloed wat sneller te doen vloeien. Wie door ons praatje over geeuwen op het oogenblik wordt aangestoken en door een geeuwbui wordt overvallen, kan de proef eens op de som zetten. DE INVLOED VAN VRUCHTEN. Vruchten zijn gezond, vooral ons i^eder- landsch ooft. Appelen, vooral zure, zijn goed voor de maag, maar hebben ook een uitste kenden invloed op de hersenen en op het zenuwstelsel; talrijke natuurgeneesheeren bevelen zenuwachtige menschen het eten van veel appelen aan, en men zegt, dat er uitstekende resultaten mee worden bereikti Napoleon at een appel, wanneer hij een moeilijke kwestie had op te lossen. Beetho ven zou een -appel gegeten hebben, wan neer hij niet in slaap kon vallen. Ook pruimen kalmeeren zenuwachtigen. Bovendien heeten zij de spieren te verster ken. Een zeer gezonde vrucht is voorts de zoete amandel. Ook de noot is buitengewoon goed. Het Eraneclie tijdschrift, waaruit „V. M." deze gegevens ontleent die voorts voor rekening van die redactie worden gelaten concludeert, dat vooral de werkera met den geest ooft moeten gaan eten. Zij, die zwaren handenarbeid verrichten, hebben poulyruchten noodig en spek, maar de wer kers met -het verstand, die geen handenar beid verrichten, kunnen best uitsluitend van amandelen, noten, bananen, meloenen, appe-- len, peren, pruimen, kersen en bessen leven. Men zegt, dat de directie van de E. S. M., verschrikt door de ontstemming van liet personeel, voortaan geen politie-inspeeteurs meer als chefs zal benoemen. Men zegt, dat de Juffrouw aan het Slachthuis, die alle vleeschwaren heeft te onderzoekeu op trichines, en die in twee jaar nog nooit zoo'n beestje heeft ontdekt, op pensioen zaL gesteld worden. Men zegt, dat do vlag van den Bur gemeester in reparatie was op Koninginne dag en daarom niet kon worden uitgehangen. Men zegt, dat „Haarlem's Dagblad" en „Stads-Editie", bekoord door het prachtige gebouw van de „Nieuwe Haarl. Courant" op dot Nassau laan, ieder een groot blok huizen hebben aangekocht en nu óók een kranten paleis willen gaan bouwen, zoodat de Nas- saulaan de Haarlemsche „Floetstreet" wor den zal. Men zegt, dat de heer van de Kamp in de raadszitting waar de wethoudersbenoe ming aan de orde komt, er om dobbelen wil, wien hij stemmen zal. Indien een pan of schotel bruin gewor den is, doordat ze dikwijls fn de oven heeft gestaan, kan ze weer wit gemaakt worden, door ze eenigen tijd in water te zetten, waarin borax is opgelost. iWaschgoedj dat geel geworden rs, kan men weer wit krijgen door het> in zeer zure karnemelk te zetten. Groote stukken gedu rende ongeveer 6 uur, kleine stukken of fijn goed korter. Nadat men het goed dan in koud water heeft uitgespoeld, laat men het langzaam drogen. Zoo noodig herhaalt men de behandeling nog eens. Niets geeft zulke leelijke vlekken ais stof en modder, dat in het goed is opgedroogd. Daarom verdient het aanbeveling, stoffen japonnen ep mantels of andere kleeren goed uit te borstelen voordat het goed wordt opgeborgen; anders dreigt het gevaar dat wanneer het goed den volgenden da'g of la ter aan de zon wordt blootgesteld, deze lee lijke stofvlekken aan het licht zal brengen, die waren ingedroogd en dan moeilijk meer te verwijderen zijn. OOK 'N GEVECHT. Een Duitsch huzaar vertelt het volgende als een zijner aardige ervaringen in den oorlog: Wij waren ergens in de Boekowina en kampeerden al verscheidene dagen op de helling van een berg, bij een kleine heek. Het weer was prachtig, en wij gingen olken dag water halen. De Russen hadden de beek ook al heel gauw ontdekt en deden hetzelfde. Op een morgen begaven we ons weer naar het riviertje, om onze menage ketels schoon te maken. We waren onge wapend en hielden ons vaatwerk in de han den. Op dit oogenblik verschenen er 10 a 12 Russische soldaten met hun vuile ketels, ook om water te halen. We zagen elkaar een poos vrij verbluft aan, en zeiden niets. Toen riep ik mijn kameraden toe: „Vuur, jongens 1" En nu begoner een formeel bombarde ment, wij slingerden onze ketels naar de Russen en de Russen slingerden terug. Ten slotte gingen we er allemaal van door. Niet van buiten kan de beminnelijkheid, de schoonste eigenschap der vrouw, tot haar komenzij moet zich in het hart ontwik kelen. De mildste menschen zijn in den regel zij, die niets bezitten. Met de grootste edelmoe digheid schenken zij denkbeeldige kapitalen weg. Do wereld is een Vonderboek, Het maakt zijn lezer wonder kloek, Maar wie het zonder oordeel leest, Die blijft gelijk hij is geweest. KATTENTAAL? De heer Frank Lincoln, de geestige spre ker, verscheen eens in het publiek, toen een groote kat kwam aanwandelen en zich vlak voor den lessenaar begon te wasschen. Eenige zijner toehoorders begonnen te lachen en zijn voordracht- zou bedorven zijn, toen hij met buitengewone tegenwoordigheid van geest zei: „Ga weg, poes, het is een monoloog en geen kataloog." En poes verdween, alsof zij de toe speling begreep. WAAROM HIJ VAN MUZIEK HIELD. De leider van een groepje rondreizende muzikanten dankte een boer voor zijn milde gift met de woorden: „Het doet mij genoegen, dat u onze mu ziek zoo mooi vindt." „O man, ik geef niets om jullie muziek, maar je jaagt er de kraaien mee van het veld; daarom beu ik n er zoo dankbaar voor." EEN UITZON D*FJUNO. Zij: „Dat is juist iets voor jelui mannen. Een man komt nooit in een moeilijkheid zonder een vrouw mee fco sloepen." Hij: „Ik weet eeü uitzondering daarop: Jonas in don walvisch!" OOK EEN UITKOMST!.... De moeilijke vraag: „Wat zulicn wij met onze jongens doen?" Bchijnt door eon Lon- denachen slager te zijn opgelost. Deze hing nt. een stuk papier voor het venster van zijn winkel met de volgende woorden: „Gevraagd: een flinke gezondo jongen voor. saucysjes." NIEUWE MAARLE/ASCME COURANT ™|£PJ£la«> O .'Al I i n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5