STADSNIEUWS LETTEREN EN KUNST NAGEKOMEN BERICHTEN STAÏEN-GENERAAL. baldadigheid. gemeenteraad. VAN ONZE RECHTBANK GETORPEDEERD. De Pauselijke Ifreaes- bemoeiïngen. BURGERLIJKE STAND 'ten in te richten. Het wachten is nu maar op 'do gemeentebesturen. Hun opgaven zullen eerst dit centraalbureau in de gelegenheid stel len te bepalen hoeveel er noodig is om te voor den in de behoefte aan winterprovisie. OPENING DER SPOORLIJN NOORD- SCHARWOUDE. Woensdag had te Noordscharwoude de fees telijke opening plaats van de spoorlijn, die het dorp Noordscharwoude, waar onlangs door den N oor derm ar ktboifA een Marktgebouvv voor de groêntenveiling is gesticht, met het station ver bindt. De feestelijkheden werden geopend met een langdurig toegejuichte rede von den voorzitter der" Feestcommissie, den heer ti. Burgman, voorzitter van de Tuinb. Vereen. „Nieuw Leven" t'e Heer Hugowaard en van den „Nöor- dermiuktbond." Daarop had om 8 uur de markt plaats gevoigd door de verzending van twee wagens fruit, bestemd voor het Duitsehe en Engelsche Roode Kruis. Hierop worden feesten voor 550 schoolkin deren gehouden. De harmonie „Excelsoir" gaf een concert met de Zangvereeiiiging „Cres cendo" en „St. Caecilia" waarna om 3 uur de officieele ontvangst der genoodigden piaats bad en de opening der Spoorlijn geschiedde met een rede van den voorz. der Naauil. Venn, den heer P. Verburg, die wees op het heugelijke van het bereiken van lang geleden gestelde idealen. Daarop werd het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van de H. IJ. S. M. en ver schillende andere sprekers. Toen werd de eerste wagon langs de nieuwe lijn verzonden. Des na middags had in 't dorp 'u optocht van versierde rijwielen plaats en 's avonds een gondelvaart. Judocus en de afschaffing der kermis. Men sehrijft aan Het Huisgezin: In een onzer dorpen hield de gemeenteraad vergadering over het al of niet door-laten gaan van de kermis. Er waseen request ingekomen onderteekend doör bijna alle kasteleins, waarin vooral ge klaagd werd over de slechte tijdsomstandighe den/over achteruitgang van zaken, hetwelk wel het meest in hunne affaires werd waargenomen. In het belang dor gemeente drong men er op aan, toch zeker de kermis te laten doorgaan. Een viertal kasteleins zouden de vergadering bijwonen, in de veronderstelling, dat geen der Jieeren dan iets tegen de kermis zou durven inbrengeji. Wanneer eenigen onzer'de vergade ring bijwonen, werd gezegd, heeft niemand, hebben althans niet allen de courage om tegen te stemmen. Achter onzen rug durven ze alles te zeggen, maar we zullen er bij zijn. 't Is wel eens ooit waar, doch waardoor 't kompas verdraaid wasH Bij de stemming bleek er maar één vóór te zijn. 't Was wel kras, maarze stonden voor de droeve werkelijkheid: de kermis was dit jaar afgeschaft. Kasteleins dropen af, druk redeneerend en gesticuleerend, doch 't slot was en bleef: geen kermis11 Eenige dagen later zat één der raadsleden (we zullen hem maar Judocus noemen) in een café. Een complotje had fluks een grap uitge vonden, waarbij een knecht uit een naburige gemeente voor orgeldraaier moest fungeeren. (Judocus ziet toch niet al te best meer;, hij ion hem dus niet kennen.) Zeg Judocus! begon een der grappenmakers, lat had ik toch nooit van je verwacht; je bent toch ook nog al van den lolligen kant altijd ge weest en dat je nou tegen de kermis gaat stem men, iets waarop toch zooveel menschen d'r geld moeten verdienen; zooiets is niet in 't be lang der gemeente; als we dat geweten hadden, dan zouden we niet op u gestemd hebben. Neen! zei Judocus, ik ben er volstrekt niet op tegen, maar ze waren er allemaal tegen en alleen kon ik het toch niet dwingen. Nu begon de orgeldraaier: Judocus, ik vind het verre van flink, zelfs onbarmhartig.Weet je wel, dat het me ruim 100 gulden schade is.... ik zit ook met een huishouden van 7 kinderen, waarvoor ik toch den kost moet verdienen, en nu in dezen duren tijd vooral het brood zoo maar uit den mond te worden gestooten, is dat in 't belang van den mensch werken-? Verre van daar hoor. Judocus zat verstomd voor zich uit te sta ren Wat te doenZou ik dien man iets geven Was ik maar niet hier gekomen.... 't moet toch ook maar treffen, dat er juist zoo'n kermis gast bij zit, Judocus z'n goed hart kwam boven, hij neemt zijn portemonnaie en geeft den man een gulden. De orgeldraaier dankte, doch alsof hij zich bedacht, gooide hij den gulden op de buffet- bank en zegt: Och wat heb ik ook aan één gul den voor zoo'n huishouden. Komaan 1 we zullen hein maar opdrinken. Dat was Judocus toch al te kras. Hij springt op, zet z n beenen van elkaar, z'n pet achter over, neemt met zijn linkerhand de pijp uit z'n mond ,heft zijn rechterarm met gebalde vuist zoo ver achterover, dat deze in contact kwam met de lamp, welke daarop kortsluiting maakte, 8loe%vervolgens zoo hevig 0p tafel, dat de gla zen rinkelden.... Zie je nou, kermis of geen kermis, 't helpt toch niets, ze zuipen de boel toch maar op, of ze veel of weinig verdienen, 't is juist hetzelfde, 't moet toch op. Ik stem er voortaan altijd tegen. Wat Judocus ook raasde en tierde, hij werd hartelijk uitgelachen. Ondertussehen tikte de kastelein hem op zijn schouder, kalmeerde hem een weinig en deelde hem in 't kort mede op fioeveel hem die kortsluiting te staan kwam. Voedend stapte Judocus de straat op, z'n voeten heel laag over den grond schuivend, loodat hier en daar een steen te hoog bleek te ■iggon en hij nu en dan z'n teen stiet. In die rustige houding, welke hij dan aannam, mop perde Judocus steeds: Ze zullen me niet meer sarren. Ik kom er nooit meer over den jjrempelIk word nog liever Érnisverbon- "ier dan ben ik er zeker af. Wel te ruste, Judocus. - Een Duitsehe deserteur. Bij het Steun comité te Leiden meldde zich aan, en toen dit hem niet kon helpen, bij de politie een jonge Duitscher, die, blijkens door hem getoon de papieren, van April af aan het front in Bel gië had gestaan. Hü was voor eenigen tijd met een kort verlof naar DuïtschJand teruggegaan en daar had hij vernomen, dat van zijn zes broers reeds vijf waren gesneuveld. Toen had hij op aanraden van zijn zuster het plan opgevat niet weer naar het front terug te keeren. Hij was uit zijn dorp gevlucht over de Nederlandsehe grens in de hoop daar work te vinden. Dit was hem echter tot dusver niet ge lukt. De man was schoenmaker van beroep. In Geertruidenberg had de garnizoenscomman dant hem uit medelijden een sommetje ter hand gesteld, doch dat bedrag was langzamerhand weder opgeteerd en zoo kwam hij de hulp van Steuncomité en politie te Leiden inroepen. Naar het front durfde hij niet wederkeeren uit vrees te worden gefusilleerd. Do poiitie te Leiden gaf hem eenig handgeld, waarmede hij in de richting van Haarlem vertrok. Doodeljjke ongelukken. Woensdag is op ht spoorwegterrein te Venlo de rang-eerder Verhoeven met zijn voet bekneld geraakt tus- schen een wissel, juist op het moment dat de rangeermachine kwam aanrijden, met het ge volg/dat hein beide beenen werden afgereden. Onmiddellijke overbrenging naar het gasthuis mocht niet meer baten, aangezien de ongeluk kige spoedig overleed. De man was nog slechts korten tijd hij de Maatschappij aangesteld. Het driejarig knaapje, dat bij Meppel Woens dagochtend uit den trein viel, is reeds aan de gevolgen in het ziekenhuis te Meppel overleden. Do moeder keerde met het kind huiswaarts (Harderwijk). Telegrafisch is haar man, die te Vlissingeu als kapitein hij het leger in garni zoen is, van het gebeurde op de hoogte gebracht. Brand aan boord van het s.s. Rotterdam. Zondagmorgen werd aan boord van het stoomschip Rotterdam van de Holland-Ameri- kaliju op reis van New-York naar Rotterdam brand ontdekt in het ruim waarin de pakketpost was gestuwd. De kapitein gaf onmiddellijk last dit ruim hermetisch af te sluiten en met behulp van een Claetonapparéat gas in het ruim te per sen. Hierdoor meende meii, dat het vuur was gedoofd. Gisteren echter, bij aankpnist van het schip aan de Wilhelminakade te Rotterdam en hij het openen der luiken sloegen do vlammen opnieuw uit en moesten de brandbluschtoestellen van het schip in werking worden gesteld. Door de hitte is vermoedelijk ook de lading aangetast in het ruim onder do pakketpostruimte. Aldaar heeft men het vuur geblüseht door water in te pom pen. Het schip is thans buiten gevaar. Het vuur, door een twintigtal stralen van het terrein der H. A. L., door stralen van spuit 37 aangetast, nam gaandeweg in hevigheid af. Een der brandblusschers is door den dichten rook bewusteloos geraakt, na door dr. Wolfson te zjjn behandeld, naar het ziekenhuis gebracht. PERSONALIA. Bij het examen Pitttnan-stenografie is ge slaagd voor diploma B. Holl. minimum-snelheid 80 woorden per minuut, de heer M. J. A. van der Storm. Verder slaagden voor diploma ma- chineschrijven mej. S, C. Leih en de heer M. J. A. van der Storm, beiden van hier. EEN MOOI JUBILEUMFEEST. De heer A. de Beer vierde dezer dagen zijn zilveren feest als ploegbaas op de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M, Deze dag is voor den jubilaris, die tevens president is van den Juliana- öond in het Amsterdamsch kwartier, tof een on vergetelijke gemaakt. Zooals bij ieder goed'katholiek begon de dag met een plechtige H. Mis van dankbaarheid in de parochiekerk van St. Jan, waaronder de jubi laris, familieleden en genoodigden ter H. Tafel naderden. In den morgen werd de feesteling op de fabrlhk ontvangen, waar hem door den inge nieur en den opzichter hun gelukwenschen, met de gebruikelijke oorkonde en enveloppe, werden aangeboden. Hoewel de jubilaris met het oog op de tijdsomstandigheden voor alle hulde van de werklieden bedankt had, boden dezen hem toch in de werkplaats met vele felicitaties een zeer toepasselijk cadeau aan. In den loop van den dag ontving de feesteling, die met vele bloemstukken en cadeaux werd ge- eerd (o. a. een prachtstuk van Oranjebloemen van de kinderen van den Julianabond) vele ge lukwenschen. 's Avonds zou een honderdtal kinderen van den Julianabond 'den feesteling huldigen: jam mer genoeg kon dit om het verschrikkelijk weer niet plaats hebben, wat ook jammer was voor de kinderen, die zoo flink gestudeerd hadden. Ech ter kwamen de bestuursleden den jubilaris felici- teeren en boden hem het gedicht, dat gezongen zou worden, geëncadreerd in eikenhouten lijst, als geschenk aan, en ook een ebbenhouten wan delstok met zilveren knop. De jubilaris vond geen woorden genoeg, om zijn dank te betuigen: zeker is het, dat deze dag voor den werkzamen, welwillenden man een onvergetelijke is geweest. Als eigenaardigheid laten wij hier nog volgen een coupiet uit het aardige feestlied dat de kin deren zouden gezongen hebben, en dat zoo goed typeert de goede verhouding tusschen den presi». dent en zijn Julianabond: „Al heet hij ook de heer de Beer Och, dat kan ons niet hinderen: Wij zijn niet bang voor dien mijnheer, Hij is een vriend der kinderen!" EEN MEDAILLE VAN LOUIS VREUGDE. Door de vereeniging „Koloniaal Instituut" weid voor de beantwoording van door dit Insti tuut gestelde prijsvragen een medaille ingesteld, weike werd ontworpen door den medaiileur Louis Vieugde almer, en waarvan de stempels waren vervaardigd door de Kon. Utrechtsche Fabriek van Zilverwerken van C. J. Begeer, te Utrecht. De medaille vei toont aan de voorzijde een symbolische voorstelling van de samenwerking tusschen wetenschap en practijk Een krachtige mannelijke figuur, Europeaan, wijst den inlan der, voorzien van zijn primitief landbouwwerk tuig (den Soendaneesohen patjol) den weg, Daarachter straalt de opkomenae zon naar uent uit en daarboven staat geschreven de tweede regel van het middeleeuwsche lied, welks eerste regel de spreuk was van het Koloniaal Museum te Haarlem. De oprichting van dit Museum was een uiting van de weder oplevende belangstelling in onze koloniën en toen kon het terecht heeien: „Het daghet in het Oosten". Doch thans is deze spreuk te bescheiden; thans mag getuigd worden van een periode van opgewekt koloniaal leven, waarin de practijk zich de hulp van de wetenschap heeft ten nutte gemaakt en er wèl bij gevaren is. Thans mag de spreuk luiden: „Het lichtet over al". En in deze woorden is tevens de continuïteit tusschen het Koloniaal Museum en het Koloniaal Instituut uitgedrukt. De keerzijde vertoont een krans van Indische cultuurproducten: thee, cacao, kruidnagel, maïs, kina, cocos, rijst, koffie, ananas, notemuskaat, pisang, peper, sirih, suikerriet, waarbinnen de woorden: „Koloniaal Instituut" en plaatsruimte voor het graveeren van een naam. HE T V 0LE8Z A N G O E G EL. [Wij vernemen, dat afgekomen is de ver gunning tot een doorgang van het volks-, zangorgel door onze gemeente. Gelukkig wa ren hier de autoriteiten verstandiger dan die te Amsterdam, waar men eerst aan dit uitnemend middel tot verbetering van den volkszang vele belemmeringen iu den weg legde en het lxeel wat voeten in de aarde had eer dathet orgel de stad door kon trekken. Nader zullen wij nog modcdeelen wanneer het orgel komt. Door do gemeentepolitie te Heemstede is proces-verbaal opgemaakt tegen 6 jongens van hier die bezig waren zich te baden in de Leidschevaart en toen de aardigheid had den een aldaar liggende ij zeren schuit te laten zinken. MIDDEN STANDiS-CBEDIETBANK VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Op ne giet erena vond gehouden vergade ring van aandeelhouders dezer Bank ie be sloten den heer B. Teenema tot directeur der Bank te benoemen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de Staatscourant zijn in bet tijdvak van 25 tot en met 31 Augustus voorgekomen: te Castricum, Haarlem en Wijk aan Zee 1 geval van diphtkeritis. INSTRUCTIE VAN STRAFZAKEN. Door het gerechtshof te Amsterdam is tot rechter-commissarig ter instructie van straf zaken alhier, over het tijdvak van 1 Septem ber 1815—181? benoemd de rechter, Mr. H. van Loglienx de Josselin de Jong. EEN VALSCHE ZÏLVERBON. Er schijnen weder valsche zilverbons in om loop te zijn. Men zij dus op zijne hoede. Door H. M., bode bij de gemeentelijke duinwaterlei ding, is bij de politie eene vermoedelijk valsche gedeponeerd van f 2.50. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van Kunstnijverheid werd ge durende de maand Augustus bezocht door 1Ö43 belangstellenden. De aan het Museum verbonden boekerij werd met 1 September weder geopend. De lessen der aan bet Museum .verbonden school van K u ns tn ij uh ei d werden eveneens op 1 September weder hervat. .Een aanzienlijk aantal leerlingen hebben zich tot hot volgen van den nieuwen cursus aangemeld. WEDER TERECHT. De mof en de handschoenen, die volgens aangifte namens de H. IJ. s. M. bij de politie gedaan, van hier naar Leidien waren verzon den, daar niet zouden zijn aangekomen, zijn weder terecht. Volgens mededeeling van den stationschef te Leiden zijn zij daar bezorgd. Er had dus geen treindiefstal plaats. WERKGEVERS IN HET BAKKERS BEDRIJF. Op de te Leiden gehouden algemeene ver gadering der Nederlandsehe vereeniging van werkgevers in het Bakkersbedrijf is besloten de volgende algemeene vergadering alhier te houden. IN DEN SCHOUWBURG. Van 5 tot en met 9 September gaat in den Schouwburg, Jansweg, de Aansterdamsche schets „Weet je 'tal van Schellevisch Mie?" door het ensemble Solser en Hesse. Het stuk had in Amsterdam groot succes. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Dinsdag 7 September, des na middags ten VA uur, in de Statenzaal, Prin senhof. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw inko mende leden. 2. Medfedeelingen en ingeko men stukken. 3. Benoeming wethouder (va- cature-dr. H. D. Kruseman). 4. Benoeming vaste commissiën. 5. Idem drie leden com missie voor de tramplannen (vacaturest-A. Rinkema, Jlir. Mr. F. W. van Sty rum en J. F. Hulswit). 6. Idem twee leden commissie voor de bezwaarschriften in zake de plaat selijke directe belasting (aftreding-dr. J. Timmre en vaealure-dr. W. E. Merens). 7. Idem lid commissie in zake de oprichting een er openbare leeszaal (vaeature-E. H. Krelage). 8. Id. id. commissie ingesteld bij raadsbesluit van 1 Juni 1910 No. 19, betref fende een bad- en zweminrichting (vaeature- A. Rinkema). 9. Id. id. Commissie in zake het vraagstuk van. verplichte winkelsluiting- (aftreding-A. Elffers Jr.) 10. Id. id. twee Commissarissen Stads apotheek (aftreding-Dr. J,_ Timmer en vaca- ture-Dr. W. E. Merens). 11. Jd. Commissaris Bank van leening (aftreding-J. Schreuders.) 12. Id. twee leden Gezondheidscommissie (vaca- tures-J. H. Welsenaar en B. E. O. Seignette). 13. Id. lid Oommissie van toezicht op het Haar- lemsch Muziekkorps (vacatuie-Dr. H. D. Kruseman). 14. Id. regent van het St. Elisa beth's of groote gasthuis (vacature-Dr. Kruse man). 15 ld. lid Commissie van toezicht op bet Frans Halsmuseum (vacature-E. H. Krelage). 16. Voorstel B. en W. benoeming tijdelijk on derwijzend personeel Meisjesschool voor M. O. 17. Id. idi id. leeraar H. B. S. met 3-j. c. enz. 18. Aanbeveling id. id. leeraar Handelsavond school. 19. Id. id. id. tijdelijke leeraren Burger avondschool. 20. Trekken afdeelingen. BURGERLIJKE STA7VD. Geboren: 1 Sept. d. van A. E. FioorSchro der; 2 Sept. z. van H. KuipersMeijers; z. van E. StouteVenema; 3 Sept. d. van P. M. P. v. MeeuwenBeccari. Overleden: 2 Sept M. Bek 79 jr. Zuidersfr.- J. F., 5 jr. z. van J. D. Richard, Hazepaters- iaan; 3 Sept. R. Bouwer—Kuiper, 58 jr. Saenre- darnstraat. 'Zitting van gisteren). Uit wraak, Een landbouwer uit Haarlemmermeer, kwam op zekeren dag tot de minder aange name ontdekking, dat de kap van zijn tent wagen zoodanig stukgesneden was, dat hij onbruikbaar was gewórden en dat zijn til bury zwaar beschadigd was. Later bleek, dat men hier te doen had met een wraakneming van een knecht, die wras ontslagen, nadat hij op meer loon had aan gedrongen. Tegen den niet-versehenen be klaagde werd 2 maanden gevangenisstraf geëiseht Treurig. Ben arbeider te Zaandam, J. v. 1,. gehee- ten, was geruimen tijd zonder werk geweest en daardoor achteruitgegaan. Eindelijk kreeg hij aan de werkplaatsen aan de Hembrug werk. Hij kwam er al aardig wéder bovenop, tot hij helaas zich vergreep aan eigendom van den Staat der Nederlanden en eenige schar nieren medenam. Bekl. zeide dat hij het niet had gedaan om zich geldelijk te verrijken, maar hij had scharnieren noodig, ze lagen daar voor het' grijpen en daarom had lijj er eenige" mede genomen. Het had den man reed» zijn ontslag gekost en nu vorderde het O. M. tegen hem eene maand gevangenisstraf. Diefstal. Ten slotte diende gisterenmiddag nog de zaak van den arbeider C. de V., te Worxxxer- veer, die ten nadeele van de cacaofabriek' der firma N. J. Boon en Co. aldaar zich een flinke hoeveelheid cacaoboter' had weten toe te eigenen. Bekl. was niet verschenen. Het O. M,, dat releveerde dat bekl. eene slechte reputatie heeft op het gebied van res pect voor eens anders eigendpm, eisebte te gen hem 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf met last tot gevangenneming. J. 6. PONTEN. Naar wij vernemen, heeft de heer J. G. Ponten, directeur-organist der St. Martinus- kerk te Groningen, zijn benoeming tot direc teur-organist te Brooklyn (New-York) niet aangenomen. BUITENLAND, DE RUSSISCHE TERUGTOCHT. ST. PETERSBURG, 3 Sept. (Officieel). Bij Grodno trokken onze troepen na den vijand zoo lang als noodig was voor de ontruiming van dit punt te hebben opgehouden, in den/ nacht van 1 op 2 September naar den rechter oever van de Njemen terug. Ten zuiden van Grodno is de toestand tot aan de Pripet niet belangrijk gewijzigd. In de streek van Luck trokken wij na den vijand in verbitterde gevechten te hebben opgebaouden, terug naar het Olyka-Radzi- wilof. In den loop van den dag vielen ver scheidene honderden gevangenen, waaronder tal van officieren en eenige machinegeweren in onze banden. De vijand heeft Luck bezet. In verband met den terugtocht aan de Styr nemen onze troepen in Galicië eveneens nieuwe stellingen in, waarbij wij door de achterhoede gedekt werden. In de achter hoedegevechten leed de vijand zware verlie zen bij Zolonzow, Zborow en bij de Strypa- monding. Na een reeks aanvallen te hebben afgeslagen, gingen wij tot een plaatselijk of fensief over, waarbij wij krijgsgevangenen maakten en machinegeweren en yeel muni tie veroverden. WEER EEN TRANSPORTSCHIP. KON STAN TINOPEL, 3 Sept. (Off.) Een Duitsehe duikboot heeft in de Egcïsche Zee het Engelsche transportschip „Sawsland" ge- torpedeerd en tot zinken gebracht. i Het grootste deel van de zich aan boord: bevindende troepen is verdronken. 1 WASHINGTON, 3 Sept. Reuter seint aan eenige bladen: Kardinaal Gibbons verklaar de, dat het onderhoud dat hij met president Wilson had, zeer bevredigend was en dat hij zeer verheugd was over de ontvangst die president Wilson hem bereidde. Wij bespra ken den geheelen toestand. Kardinaal Gib bons weigerde echter voorloopig verdere bij zonderheden mede te deelen, maar verklaar de te gelooven, dat de vermindering van de spanning tusselien de Vereenigde Staten en Duitscbland, de Ver. Staten in de bevoor rechte positie bracht nuttig te kunnen zijn om een einde te maken aan het Europeesche conflict Zijn geloof was gebaseerd op de mogelijkheid van een overeenkomst tusschen Groot-Britannië en Duitschland over de z.g. vrijheid der zeeën ,welke dan verder zou kunnen leiden tot een discussie over de vre desvoorwaarden. De Kardinaal scheen van inecning dat onderhandelingen over het be ëindigen van den oorlog weldra zullen be ginnen. Maar de algemeene opvatting in de ambassades der geallieerden is, dat er wei nig hoop bestaat op het oogenblik op een gunstig resultaat van zulke ouderhandelin gen. Ambtenaren der ambassades verklaar den, dat de gallieerden niet begeerig zijn naar vrede, tenzij dan naar een vrede op de voorwaarden, waarvoor hun legers thans strijden. BINNTSNliANT». Mr. TROELSTRA. Men seint ons uit Amsterdam: Mr. P. 'Jj Troelstra is heden via Arnhem naar Vevey ver trokken. SPOOR WEGBRIGAÜE. Uit Utrecht seint men ons: Bij genoegzame deelname zai onder het personeel der S S. eene vrijwillige landstormafdeeliug een z.g.n. Spoor wegbrigade worden opgericht. INBREKER-RECIDIVIST. Het. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde heden in hooger beroep onder vernietiging van het vonnis der rechtbank van 14 Mei j.i. den 43- jarigen diamantslijper J. II. v. G., thans uit an deren hoofde te Scheveningen gedetineerd tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank had hem Ha jaar opgelegd wegens een viertal inbraken met diefstal: in perceelen op het Kwakeirpiein, in de Ferd. Bolstraat, de Plantage Middeiiaan en aan den Amsteidijk, Herinnerd zij, dat hij bij geen.der genoemds inbraken werd betrapt, doch bij gelegenheid van zijn inbraak en arrestatie te Haarlem uit zijn vingerafdrukken werd vastgesteld, dat hij de dader was van het feit, waarvoor hij nu is ver oordeeld. Het Hof achtte alleen het sub 1 ten laste ge legde bewezens en vereenigde zich geheel met het doof de deskundigen ingestelde dactylosco- pisch onderzoek. BLOEMENDAAL. Geboren: z. van G„ Schuijt-Dijkinan. z. van M. S. V. A. Hillen-de Lelie. Ondertrouwd: J. A. van Buggenum en U, Dekker. Getrouwd: A. J. Hekkex en A. B. Lensen. H. Th. Vermaas en P. J. G. Huskea. L. H. Koolboren en M. C. Petri. OverledenJ. Kat, 39 j. B. Brouwsnsv.-ijn, 91 j. E. Simons, 04 j. D. van Oort, 49 j. GEWISSELDE STUKKEN. Een Koloniale Raad. Verschenen is 'het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de wets voordracht tot nadere wijziging van bet Reglement op het beleid der Regeering van Ned.-lndië en nadere wijziging van de Indische Comptabi liteitswet. Verscheidene leden konden zich met de voorstellen der Regeering betreffende de in stelling van een Kolonialen Raad niet ver eenigen. Sommigen meenden, dat met bet oog op de toestanden in Indië de instelling van een bestuursorgaan als door den Minis ter beoogd, voorbarig is te achten. Ook werd aangevoerd, dat, werden de voor stellen des Ministers aangenomen, de in- landsehe leden van den Kolonialen Raad grootendeels zouden moeten worden aange wezen en gekozen uit de regenten, waarvan echter de meesten niét onafhankelijk genoeg zijn om in den Raad vrijelijk hunne meening oyer de voorstellen en wensdben der Regee ring te zeggen. Yoorts meende men, dat tot Europeesche leden door den G.-G. hoofdzakelijk zouden, worden benoemd personen uit de Indische financieel© kringen, die met de belangen der inlandsche bevolking weinig rekening zou den houden. Deze leden oordeelden dat het belang van Indië beter gediend zou worden door vesti ging van een Kolonialen Raad in Nederland, die den Minister van Koloniën van advies zou kunnen dienen. Vele andere leden waren met de voorstel len der Regeering ingenomen. Zij achtten het noodig, dat aan de bevolking van Indië eenige medezeggenschap in het bestuur ge geven wordt en zagen in de instelling van een college met een eenigszins representa tief karakter een geschikt middel om den band tusschen de inlandsche bevolking en 't Nederlandsehe gezag te versterken. De instelling van een vertegenwoordigend lichaam, betoogden zij o.a., zal de staatkun dige opvoeding van de bevolking bevorde ren. Tewerkstelling van geïnterneerden b(j Spoorwegmaatschappijen. Het Kamerlid de heer Kleerekoper heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Waterstaat: le. Ie de Minister van Waterstaat bereid te onderzoeken of te Amersfoort losse arbei ders bfj de H. IJ. S. M. zijn vervangen door Belgische geïnterneerden, terwijl de werk loos geworden ax-beiders zich om ondersteu ning bij het plaatselijk Steuncomité hebber moeten vervoegen? 2e. Ib de Minister voornemens om maat regelen te treffen om te voorkomen dat door het tewerkstellen van geïnterneerde militai ren door spoorwegmaatschappijen de werk loosheid onder de Nederlandsehe arbeiders grooter wordt? Ongeregeldheden te Tilburg. In antwoord op eenige tot hem gedane vra gen inzake de ongeregeldheden te Tilburg dtmï den heer O. van Nispen tot Sevenaer beeft de. minister van oorlog bij de Tweede Kamer het volgende antwoord ingezonden. De ongeregeldheden, welke in de eerste helft van Augustus van dit jaar te Tilburg Lebben plaats gehad, zijn niet meer geweest dan een in haar wezen en karakter weinig beteekende or deverstoring door burgers en militairen in den omtrek van den'Heuve), het gewone centrum van het straatleven te Tilburg. Van de burgers behoorde een groot deel tot de opgeschoten jon gens, z.g. draadmakers der fabrieken, die sindsl lang op minder goeden voet verkeeren met da politie; van de militairen heeft slechts oen zeexj klein gedeelte van het zeer sterk belegde kan- tonnement aan de relletjes deelgenomen. Van een geest van verzet is echter geen. spras ke geweest. De indruk der relletjes werd vergroot door de aanwezigheid van vele nieuwsgierigen; og den 2d en Augustus tevens door luisteraars naar) de muziekuitvoering op den Heuvel. Buiten den Heuvel en de naaste omgeving van dit pleitt] heeft in het vrij groote Tilburg op 1 en 2 Aujfr goede orde gebeerseht. De vragen tot welk regiment of regimenten en tot .welke onderafdeeling of onderafdoelinj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7