li. Öt J. LAMP GASFORNUIZEN BINNENLAND BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK Barteljorisstraat IS Verkoopen en plaatsen met suc ces de echte JUNKER RUH DE BESTE - Aanbevolen door de Directie der Gasfabriek alhier. UIT ONZE VGKIGE OPLAAG VAN ONZE RECHTBANK WEER EEN TRANSPORTSCHIP GETO RPEDEERI). Ce Pauselijk Vredts- bensffitü'ngeii, BURGERLIJKE stand Winkelman Hendrik Muijs en Neeltje Meijer. INGEZONDEN. 'óns land op net spel zetten. Kunt gij ons evenwel waarborgen, dat ons na den oorlog Bessarabië niet weder zal worden ontnomen? Nelidow verklaarde, dat zijn zending bleekte van formeelen aard was en bij geen enkele vraag kon beantwoorden. De miniéter-preeident hervatte toen: „Maar ik moet voor het Parlement komen met een conereten waarborg, andere zullen uw voor stellen nooit worden aangenomen." DE ITALIANEN BIJ DE DARDANELLEN WEENEN, 2 Sept. (Part.) Uit Boekarest wordt aan de „Neue Wiener Journal" ge seind: Adeverul en Universal beridhten uit Konstantinopel, dat de eerste Italiaansche transporten bij de Dardanellen zijn aangeko men. De ontscheping der troepen is in vol len gang. DE HOUDING VAN ROEMENIE. BERLIJN, 3 Sept. (Part.) De Voes. Ztg. ontvangt een vertraagd telegram uit Boeka rest, waarin melding wordt gemaakt van 2enige verklaringen van den president van ie Kamer van Afgevaardigden, Pherekyde. Deze zeide 15 Maart tot eenige beambten van de „Austro-Ungarischen Aetiongesellsdbaft" waarvan hij president is: „Ik ben er van overtuigd, dat de Dardanellen in twee a drie weken zullen vallen. Dan gaan wij er op los, zoodat ik u slechts raden kan te ver trekken." Diezelfde Pherekyde zei eenige dagen ge leden tegen de beambten: „Een nieuw ver drag tusschen Roemenië en de Entente be paalde ons ingrijpen op 15 Aug., welke ter mijn echter tot 15 September verlengd is." Die eerste voorspelling was een persoon lijke meening, die echter spoedige valsch bleek. De tweede meening klinkt ech ter als een zeker feit, dat gestaafd schijnt ie worden door de mededeeling, dat de Boemeensche minister van oorlog van af 14 September de beschikking over alle spoor- wegmaterieel hebben zal. De minister van oorlog, Bratianu, is tevens minister-presi dent. Of hij werkelijk zooveel verplicht is als Pherekyde deed voorkomen, is onbekend, doeh zonder twijfel heeft hij wel verplichtin gen tegenover de Entente, welke hij onder- de tegenwoordigeomstandigheden echter onmogelijk vervnllen kan. Een wisseling van systeem, door het liberale kabinet door een conservatief te doen vervangen, zou op groo- ce moeilijkheden in de binnenlandtche poli tiek stuiten. De leider der conservatieve par ly, Morghiloman, weigert deel uit te maken van zulk een kabinet, blijkbaar om zijn per soonlijke veiligheid niet in gevaar te bren gen. Majorescu en Corp zouden eerder daartoe geneigd zijn, doch kunnen slechts met den JStaat van Beleg" regeei-en. Majorescu, die twee maanden geleden met Burian en Tisza ie Weenen over de kwestie der Oostenrijk se he Roemeenen confereerde, keert overmor gen uit een badplaats in Bohemen terug. Het vooruitzicht op den staat van beleg en nieuwe verkiezingen onde. den scherpsten politiedruk, verzwaart natuurlijk voor de regeering de overgang naar de conservatieve part#, die slechts een klein aantal aanhan gers heeft. Daarom wordt een hervorming van het libérale kahinet-Bratiann «verwo- gen, door het uittreden van Bratianu, den minister van finaneiën Costinescu en den minister van openbare werken Angbilescu, om dan hun plaatsen te doen innemen door anti-Russische liberalen, waarvan slechts een klein aantal is. De president van de Se naat Misser, de vice-president en rector der Hooge School van Jassy Store, de ex-minis ter van Justitie Stelian, de vroegere minis ter van Handel, Rinigzeseu, zonden in aan merking kunnen komen. Ook dezen zouden, eenmaal aan het roer gekomen, met zeer sterke hand moeten re- geeren, in verband met de opgewonden pu blieke meening. SERVIE EN DE ENTENTE. BERLIJN, 3 Sept. (Part.) De „Seeolo" ver neemt uit Rome het bericht, dat Paschitsc'h het Servisch antwoord aan den vertegen woordiger der Entente overreikte. De juiste tekst zal pas na afspraak met de Entente gepubliceerd worden. Men hoort echter reeds, dat Servië onder den druk der En tente tot afstand van het gedeelte van Wila- jet Monastir, aan de overzijde der Warda, geneigd zou zijn. Bulgarije eischt echter het geheele Wilajet. Het antwoord der Griek- eche regeering zal het Servische binnenkort volgen. DE PAUSELIJKE YREDES- BEMOEIIN GEN. WASHINGTON, 4 Sept. Een mededeeling. welke hier gepubliceerd werd zegt, dat de boodschap van den Paus niet bekend zal worden gemaakt door de Amerikaansche re geering, doch dat de regeering er geen -be zwaar tegen heeft dat Kardinaal Gibbons overgaat tot de bekendmaking hiervan. Van den inhoud is echter voldoende be kend om te weten, dat Oostenrijk, Duitscli- land en Turkije er niets tegen hebben om over den vrede te onderhandelen. Een „loopgraaf" in een interneerings- kamp. Men meldt uit Bodegraven aan de Msb. Uit het interneeringskamp „Wieriker- schans" is dezer dagen bijna een tweetal Ëngelsche officieren ontsnapt. Het tweetal was de minstens 15 M. breede gracht reeds overgezwommen en had zich in het hooge riet verscholen. Een voorbijganger merkte lxèn op, waarschuwde de betrokken autori teiten en een half uurtje later konden zij binnen de wallen verhalen van hun korto ontvluchting. Wat evenwel thans gebeurd is, had groo- ter gevolgen kunnen hebben, indien het plan gelukt was. Men had een „loopgraaf" ge maakt. Het begin was in een der kamers, het einde zou in de gracht zijn. Eiken nacht overdag ging dat slecht werd er met „ploegen van 4 officieren" aan gewerkt. De los gewerkte aarde uit de loopgraaf werd onder den planken vloer verborgen, vandaar dat niemand hun werk heeft opgemerkt I Nog een paar dagen de loopgraaf zou perfect in orde geweest zijn en op een goeden morgen zou er aan de ontbijttafel geen enkele'Ëngelsche officier te zien zijn geweest. Jammer voor de heeren is het plan mis lukt, de loopgraaf is gedicht en thans kun nen zij weer eens een nieuw plan de cam pagne samenstellen. In elk geval is een zeer waakzaam oog hier hoog noodigt Een natte Amerikaansche post. Door den brand aan boord van het s.s. Rotter dam zijn een groot aantal poststukken door vuur en water beschadigd. De Tel. deelt mede, dat het op het bureel van aankomst aan het postkantoor te Amsterdam een treu rige chaos was. Een groot aantal sorteerders haalden met de grootste voorzichtigheid de zakken leeg. De grónd was' als bezaaid met koffieboonen, klompen meel, afgeweekte postzegels, mon sters katoen en etiketten. Het uitzoeken van dit zonderlinge allegaartje is natuur lijk een wanhopig werk. Aan sommige pakketten of brieven mail- keert het adres; bij andere is het totaal doorgeloopen, dank zij het veelvuldig ge bruik door de Amerikanen van aniiine-ink- ten. Soms werden leege enveloppen uit den zak opgevischt, dan weer een brief, waar van de envelop is zoek geraakt. En dat alles drijfnat of verkoold. In groote partijen wordt de inhoud ge sorteerd; de verbrande, de naamlooze en de doorweekte. En wat eenigszins leesbaar is, wordt terstond verzonden. Als dit moei lijke werk is afgeloopen, zullen de partijen door de handen gaan der voorsorteerders, dat zijirbeambten, die de meeste adressen in gimsC'erdam kennen. Hierdoor, zal nog veel den eigenaars kunnen bereiken. Bij het beschadigde waren ook aangeteo- kenaë brieven. In den loop van den mid dag- kwam gisteren nog een andere zending mailzakken, die in een nog deplorabeler toestand verkeerden. Epn smokkelaar gedood. De Holland- sche grenswacht onder .Wolder lieeft zich gisternacht verplicht gezien te vuren op een persoon, die bij een poging om de grens te overschrijden geen gevolg gaf aan haar aan roepen. De man werd door een kogel in het achterhoofd getroffèn. öist'ërmorgên naar üalvanëüberg te Maastricht vervoerd, is iiij daar spoedig overleden. Het bleek te zijn de 38-jarige Arn. St. uit Riempst (België); hij had een kleine hoeveelheid spek over de grens willen brengen. UIT DE STAATSCOURANT. By Koninklijk besluit is aan G. van den Bosch, op verzoek, met in gang van 1 October, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Tubbergea. is, met ingang van 1 October, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Dongen, J. Renier, thans in gelijke betrekking to den Burg (Texel). is, met ingang van 1 September, benoemd tot ingenieur der telegraphie, E. F. W. Völter, te Amsterdam. HAARLEM. PERSONALIA. Bij het examen Pittmau stenografie is ge slaagd voor diploma B. Holl. minimum-snelheid 80 woorden per minuut, de heer M. J. A. van der Storm. Verder siaagaen voor diploma ma- chineschrijven mej. S. L. Leih er. de heer M. J. A. van der Storm, beiden van hier. EEN MOOI JUBILEUMFEEST. De heer A. de Beer vierde dezer oagen zijn zilveren leest als ploegbaas op de centrale Werk- plaais der H. Ij. S. M. Deze dag is voor den jubnans, die tevens president is van den Juiiana- oond in het Amsterdamsen kwartier, tot een on vergetelijke gemaakt. Zooals bij ieder goed katholiek begon de dag met een plechtige H. Mis van dankbaarheid in de parochiekerk van St. Jan, waaronder de jubi laris, familiej^den en genoodigden ter H. tafel naderden. In den morgen werd de feesteling op de fabriek ontvangen, waar hem door den mge- nieur en den opzichter hun gelukwensclien, met de gebruikelijke oorkonde en enveloppe, werden aangeboden. Hoewei de jubilaris met het oog op de tijdsomstandigheden voor alle hulde van dé werklieden bedankt had boden dezen hem toch; in de werkplaats met vele felicitaties een zeer toepasselijk cadeau aan. In den loop van den dag ontving de feesteling, die met vele bloemstukken en cadeaux werd ge- eerd (o. a. een prachtstuk van Oranjebioemen van de kinderen van den julianabond) vele ge lukwensclien. 's Avonds zou een honderdtal kinderen van den Julianabond den feesteling huldigen: jam mer genoeg kon dit om het verschrikkelijk weer niet plaats hebben, wat ook jammer was voor de kinderen, die zoo flink gestudeerd hadden. Ech ter kwamen de bestuursleden den jubilaris felici- teeren en boden hem het gedicht, dat gezongen zou worden, geëncadreerd in eikenhouten lijst, als geschenk aan, en ook een ebbenhouten wan delstok met zilveren knop. De jubilaris vond geen woorden genoeg, om zijn dank te betuigen; zeker is het, dat deze dag voor den werkzamen, welwillenden man een onvergetelijke is geweest. Als eigenaardigheid laten wij hier nog volgen een couplet uit het aardige feestlied dat 'de kin deren zouden gezongen hebben, en dat zoo goed typeert de goede verhouding tusschen den presi dent en zijn Julianabond; „Al heet hij ook de heer de Beer Och, dat kan ons niet hinderen: Wij zijn niet bang voor dien mijnbeer, Hij is een vriend der kinderen i" HET VOLKSZANGORGEL. (Wij vernemen, dat afgekomen is de ver gunning tot eèn doorgang van het volk-ï- zaugorgel door onze gemeente. Gelukkig wa ren .hier de autoriteiten verstandiger dan die te A'msterdam, /waar men eersl aan dit uitnemend middel tot verbetering van 'den volkszang vele belemmeringen in den weg legde, en het heel wat voeten in de aarde had eer dat het orgel de stad door kon trekken. Nader zullen wij nog mededeelen wanneer het orgel komt. MIDDENSTANDS-CREDIETBANK VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Op de Donderdagavond gehouden vergade ring van aandeelhouders dezer Bank is be sloten den heer B. Teenema tot directeur der Bank te benoemen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de Staatscourant zijn in het tijdvak van 25 tot en met 31 Augustus voorgekomen: te Castrieum, Haarlem en Wijk aan Zee 1 geval van dip'htheritis. EEN VALSCHE ZILVERBON. Er schijnen weder valsche zilverbons in om loop te zijn. Men zij dus op zijne hoede. Door H. M., bode bij de gemeentelijke duinwaterlei ding, is bij de politie eene vermoedelijk valsche gedeponeerd van 2.50. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van Kunstnijverheid werd ge durende de maand Augustus bezocht door 1043 belangstellenden. De aan het Museum verbonden boekerij werd met 1 September weder geopend. De lessen der aan het Museum verbonden school van Kunstnijvrheid werden eveneens op 1 September weder hervat. Een aanzienlijk aantal leerlingen hebben zich tot het volgen van den nieuwen cursus aangemeld. WEDER TERECHT. De mof en de handschoenen, die volgens aangifte namens de H. IJ. S. M. hij de politie gedaan, van hier naar Leiden waren verzon den, daar niet zouden zijn aangekomen, zijn weder terecht. Volgens mededeeling van den stationschef te Leiden zijn zij daar bezorgd. Er had dus geeu treindiefstal plaats. IN DEN SCHOUWBURG. Van 5 tot en met 9 September gaat in den Schouwburg, Jansweg, de Amsterdamsche, schets „Weet je 'tal van Schellevisch Mie?" door het ensemble Solser en Hesse. Het stuk had in Amsterdam groot succes. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 1 Sept. d. van A. E. Floor—Schro der; 2 Sept. z. van EL Kuipers—Meijers; z. van E. Stoute—V'enema; 3 Sept. d. van P. M. P. v. Meeuwen—Beccari. Overleden: 2 Sept M. Bek 79 jr. Zuiderstr- J. F., 5 jr. z. van J. D. Richard, Hazepaters-' laan; 3 Sept. R. Bouwer—Kuiper, 58 jr. Saenre- damstraat. (Zitting van Donderdag). Uit wraak. Een landbouwer uit Haarlemmermeer, kwam op zekeren dag tot de minder aange name ontdekking, dat de kap van zijn tent wagen zoodanig stukgesneden was, dat hij onbruikbaar was geworden en dat zijn til bury zwaar beschadigd was. Later bleek, dat men hier te doen had met een wraakneming v&u een knecht, die was ontslagen, nadat hu óp meer loon had aan gedrongen. Tegen den niet-vêrsehenen be-( klaagde werd 2 .maanden gevangenisstraf geëischt. Treurig. Een arbeider te Zaandam, J. v. L. geliee- teu, was geruimen tijd zonder werk geweest en daardoor achteruitgegaan. Eindelijk kreeg hij aan de werkplaatsen aan de Hemhrug werk. Hij kwam er al aardig weder bovenop, tot hij helaas zich vergreep aan eigendom van den Staat der Nederlanden en eenige schar nieren meden am. Bekl. zeide dat hij het niet had gedaan om zich geldelijk te verrijken, maar hij had scharnieren noodig, z§ lagen daar voor het grijpen en daarom had Ibij er eenige mede genomen. Het had den man reeds ZJju ontslag gekost en nu vorderde het O. M. tegen hem eene maand gevangenisstraf. Diefstal. Ten* slotte diende gisterenmiddag nog de zaait van den arbeider O. de te Worrner- veer, die ten nadeele van de cacaofaonek der firma N. J. Boon en Co. aldaar zich een flinke hoeveelheid cacaoboter had weten toe te eigenen. Bekl. was niet verschenen. Het O. M„ dat releveerde dat bekl. eene slechte reputatie heeft op het gebied van res pect voor eens anders eigene e ui, eischte te gen hem 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf met last tot gevangenneming. BUITENLAND» L KONSTANTINOPEL, 3 Sept. (Off.) Een Duitsche duikboot heeft m de Egeïsche Zee Siet Engelsefiie traiisportscmp »bawsland" ge torpedeerd en tot zinken gebracht. j Het grootste deel van de zich aan boord: bevindende troepen is verdronken, WASHINGTON, 3 Sept. Reuter seint aan eenige bladen: Kardinaal Gibbons vei'klaar- de, dat het onderhoud dat hij met president Wilson had, zeer bevredigend was eu dat hij zeer verheugd was over de ontvangst die president Wilson hem bereidde. Wij bespra ken den geheelen toestand. Kardinaal Gib bons weigerde echter voorloopig verdere bij zonderheden mede te deelen, maar verklaar de te gclooven, dat de vermindering van de spanning tusschen de Vereenigde Staten en Duitsckland, de Ver. Staten in de bevoor rechte positie bracht nuttig te kunnen zijn om een einde te maken aan het Europeeschè conflict. Zijn geloof was gebaseerd op de mogelijkheid van een overeenkomst tusschen Groot-Britannië en Duitschland over de z.g. vrijheid der zeeën .welke dan verder zou kunnen leiden tot een discussie over de vre desvoorwaarden. De Kardinaal scheen van meening dat onderhandelingen over het be ëindigen van den oorlog weldra zullen be ginnen. Maar de algemeene opvatting in de "ambassades der geailieerdenTle, 'dat er wei nig hoop bestaat op het oogenblik op een gunstig resultaat van zulke onderhandelin gen. Ambtenaren der ambassades verklaar den, dat de gallieerden niet begeerig zijn naar vrede, tenzij dan naar een vrede op de voorwaarden, waarvoor hun legers thans strijden. BINNENLAND. Mr. TROELSTRA. Men seint ons uit Amsterdam: Mr. P. J. Troelstra is heden via Arnhem naar Vevey ver trokken. SPOORWEGBRIGADE. Uit Utrecht seint men ons: Bij genoegzame deelname zal onder het personeel der S S. eene vrijwillige landstormafdeeling een z.g.n. Spoor wegbrigade worden opgericht. SCHOTEN. Ondertrouwd. H. Akkerman en A. M. Hijkoop. Geboren: z. van J. W. van Lieshout-van Deyl. z. van J. Hartens-van Assenderp. ZAANDAM. Geborend. van 0. A. Mantjes eh A. A. Epskamp. z. van D. Woudstra en A. Verweel. z. van H. Epen en W. de Haas. d. van D. J. Sloot en R. Figge. d. van K. Buijs en A. Buijsman. z. van P. Mankor en M. Pekelharing. Ondertrouwd: B. F. Braster en H. Sij- brands. J. D. de .Vries Lentsch en J. C. van de Klippe. .W. Hakkert en L. Izaks, - H. Speijer en M. de Gorter. Gehuwd: M. J. van Straten met S. Granade. J. Klomp met T. Kamphuijs. I.' Hart- looper met E. Fruitman. A. de Leuw met F. Grootkerk. Z. Wagenaar met S. C. Hartog. L. Smit met H. Groenteman. D. Broersma met W. van Ameide. Overleden: H. J. Eshuis, 70 j., ongeh'. h— A. Meijer, 70 j., geh. met J. Heekelaar. E. Sjollema, 21 j., ongeh. P. Smit, 92 j., wed. van G. van Ederen. J., z. van W. G. Beekhoven en E. de Graaf, 1 j. P. Pauw, 67 j., wedn. van G. Potgieser, wonende te Kwadijk. LISSE. Ondertrouwd: P. van Til en O. J. van der Zaal. O. Mullié en M. vari Ginhoven. A. de Lange en M. Salman. Geboren: z. van B. O ver wijk en van J. Ouwehand. z. van A. Rijerkerk en van J. van Dreunen. z. en d. van J. Was senaar en van A. van der Lubbe. d. van J. Kops en van A. Trouwen. d. van F. Hoogervorst en van O. H. van der Plas. Overleden: J. Rijerkerk, oud 7 uur. NOORBWIJK. Geboren: 26 Aug.: d. van L. v. d. Bent en M. van Beeien. 30 Aug.: d. van L. J. Beulc en F. J. Meyer. 31 Aug.: d. van Tj. de Groot en M. B. K. Oliemans, te Rottterdam, tijdelijk alhier. Ondertrouwd: G. van den Nieuwendijk, 23 jaar, te Voorhout. II. Steenvoorden, 19 jaar, te Noordwijk. Overleden. 2 Sept.: W. Mar pus, 79 jaar, wednr. van J. v. d. Bogert. UITGEEST. Geboren :d. van J. Zuurbier ep G. Duijnmaijer. z. van L. Acquoi en Th'. Dekker. Getrouwd: Zegen Scliilperoord en Trijntje Bakker. Joh.aun.es Scliuddeboom en Annq- spreek ik niet verder. Wel moet ik nog even] wijzen op de uitvoering van art, 14: dat spreektf over de aanwezigheid van privaten en urinoir:* i op het strand of in de nabijheid, waarvan ik weinig heb bemerkt. Het is mij maar niet duidelijk waarom dit}, alles over het hoofd gezien wordt, dat toch!1 waarlijk de gewoonte van B. en W. niet is of nooit geweest is, of zou dit nu alleen kon en omdat één der wethouders zoo'n geldelijk bew lang b(j die zaak heeft, dat zou toch schande! zijn. Ik wil nog duidelijker mij uitlaten, het ligfl ieder nog verscli in 't geheugen,- ,jaf vroeger diet strandverordening- (in de dagen van Vink's bad- bedrijf) wel degelijk wcnl g, uatUhaafd. Ja Zelfs evenals dezer dagen onze grens, het strand met prikkeldraad werd afgezet, en processen-ver baal werden opgemaakt. Van dit alles ziet men mets, ook geen vermaning hoort men, of zoo deze gegeven wordt, wordt zij niet rpgevclgd. Nogmaals vraag ik mij af en vraagt een ieder onpartijdig beoordeelaar, is dat nu rechtvaar dig, zijn dat nu die mannen, ('k bedoel het be stuur der Haatscli. Zeebad) die datonreeht in' de hand werken en vroeger overal aanmerking opmaakten. De heer Kervel had in de Raadsvergadering j\»n 8 Juni nog een vraag: „de controle op de 1 uitvoering van het contract is bfj B. en W. Maar nu is een der wethouders (de heer v, Beelen) tevens bestuurslid van Zeebad, (wat ik reeds hiervoor heb gezegd) dat vond spr. princi pieel onjuist. De voorzitter autwoorde, dat zoo iets in kleine gemeenten wel meer voorkomt, en.... dat de heer van Beelen misschien wel voor een van beide functies zou bedanken. Nu, als dat zijn bedoeling is, dan vind ik dat hij beter geschikt is om voor zijn Vennooti- schap geld te verdienen, als om wethouder te zijn waarbij hij ieders belang en recht liooger moet Stellen als eigen belang, want dat eigenbelang heeft hij gedurende de geheele on derhandelingen over strandverpachting teveel als eigen belang beschouwd. Nu was alleen mijn vraag, of de Raad het maar zal slikken, dat de door hem gemaakte voorwaarde als „vodden" zullen worden behan deld, en de rechten van burgers met voeten worden getreden. Ik heb met deze regelen gewacht tot het drukke seizoen voorbij was, omdat ik niet wilda handelen als anderen, die voor eenige jaren het strand maakten tot een tooneel vol herrie en gekijf. Maar ik wensch reoht en hill ij k- h e i d, en vertrouw dat een volgend jaar het contract door B. en W. beter zal worden nager leefd. W. P. DE VREEDE. Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie ziöh niet aansprakelijk. Noordwijk 3 Sept. 1015. Beleefd verzoek ik u mij eenige plaatsruimte af te staan voor iets, wat ik gaarne aan het publiek wil bekend maken. Bjj voorbaat dank voor uwe welwillendheid. Ieder lezer kan weten, en de meesten zullen het ook wel weten, dat de rechten, welke de gemeente Noordwijk bezit op het strand onder Noordwijk, in pacht zijn overgegaan aan de N. V. Maatschappij, „Zeebad", doch onder zekere voorwaarden, vastgesteld in de Raads vergadering van 11 Juli j.], In de Raadsverga dering- van 8 Juni, waarin bedoelde „strand- ycrpachting" ingelijks onderwerp van uitvoe rige besprekingen uitmaakte, werd naar aan leiding van een door mij Ingediend verzoek schrift besloten dat: „geen badkoetsen zullen worden geplaatst op het strand, gelegen tusschen den Zuidkant van het plankier vóór de Hoofdstraat en de Noord grens van de villa Poonsgen, tenzij de toe stand der zee de plaatsing aldaar ter beoordee ling van het badpersoneel dringend noodzake lijk mocht maken." Dit bedoelde strand werd vroeger ook altijd voor stoelenstrand gebruikt, dus bleef het be drijf zijn oude plaats behouden. Daar mij doel dezen zomer veel naar Noord wij aan Zee was, heb ik ook mijn oogen goed deii kost gegeven en is alzoo mij niet ontgaan dat men al heel spoedig begonnen is met de grens van het Badstrand te overschrijden en enkelo koetsjes tijdens het baden op liet stoe lenstrand te plaatsen, en daar men geen ver maning of protesten hoorde, werd het aantal steeds grooter, tot zelfs voor verleden week een dubbele rij koetsjes op het stoelenstrand .werd geplaatst, en toen zelfs ook snachts gedeeltelijk niet daarvan verwijderd werden, hetgeen nog altijd was geschied. Daarentegen kon men opmerken dat vóór „Pension Noordzee" eigenaar de heer W. van Beelen, die wethouder en bestuurslid is van „Zeebad" steeds minder badkoetsjes stonden, zelfs wel zoo, dat Zondag 29 Aug. door mij en nog iemand geconstateerd werd dat er nog ver- scheidenen daar geplaatst konden worden. Een .van beiden of de verordening is niet gehandhaafd door B. en W. of de zee vóór „Noordzee" was den ganschen zomer zoo onvei lig door „muien" of gedierte misschien, terwijl de zee vóór „Oranje Hotel" en „Villa Cato" im mer veilig was. v Niemand zal het laatste aannemen zoodat het eerste overblijft. [Volgens mijn inziens schijnt er trouwens met de „voorwaarde" waarop Zeebad gepacht heeft wonderlijk te zijn omgesprongen. In de jongste raadszitting heeft de heer v. d. Meer nog ge vraagd naar de strandwacht met welke opmer king ik mij terecht kan vereenigen, daarover ASSENDELFT. Schoolfeest. Deze week vergaderde de eoliöol* feestcommissie in het lokaal bij den heer C. v. Steen. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en mocht tot zijn groote vreugde constateer en, dat de boottocht met de 212 kinderen van de beide scholen uit het Noord-Einae naar wensch, is geslaagd. Voor de kinderen is de dag een ware feestdag geweest. Dat de uitgaven vooï, een dergelijk „schooluitje" groot zijn blijkt uit de rekening. De inkomsten bedroegen 237,1114, de uitgaven 240.70, zoodat er een, nadeelig saldo bleef van 3,58%. Dit tekort werd door de commissieleden aangezuiverd. Met algemeene stemmen werd besloten om in het vervolg geen leerlingen aan het feest ta doen deelnemen, die in April van het zelfde jaar de school hebben verlaten. Dit besluit ia genomen met het oog op het groot aantal kin deren, dat jaarlijks mee gaat. Tot besluit dank te het hoofd der school, dé heer Bamhoorn de commissieleden, voor hun vele moeiten en zor gen op dien dag aan de kinderen besteed. Door, hun toewijding is de feestdag voor de kinderen uitnemend geslaagd. Een woord van dank werd gebracht aan de milde gevers, die door hun bijdragen de com missie in staat gesteld hebben het sehoolfeesö op onbekrompen wijze te organiseeren. Ook namens de ouders, en de commissie een dank woord aan kapitein Klinkhamer voor de web willende wijze, waarop Z.Ed. heeft meegewerkt! om het militair muziekcorps ter beschikking; van de schoolcommissie te stellen. Het eorpst heeft prachtige diensten verleend. ZAANDAM. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in hel, kantoor van de verffabriek der firma Pieten! Schoen en Zn., aan de Oostzijde alhier. Na ver-i geefs gepoogd te hebben door het privaat bitei nen te komen, is aan de achterzijde van het ge bouw een ruit ingedrukt en hebben de inbre kers zich op die wijze toegang weten te very schaffen. Alle lessenaars werden opengebroken, alles doorzocht, zonder echter iets van waardó te hebben kunnen vinden. De firma is gewoon 's avond3 alles van waarde weg te sluiten. Ook werd gepoogd de brandkast te forcee» ren, doeh ook dit had geen resultaat. Uit allea blijkt dat geen vaklui aan het werk zijn ge weest. De daders zijn nog onbekend. Personalia. Bij Ministerieele beschikking i» aan den heer A. Aben alhier, voor den verderen, duur der mobilisatie opgedragen het geven van de lessen in Duitsche taal en letterkunde san de R. H. B. S. te Hoorn. De gemeentelijke Vischverkoop. Naar wi| vernemen, zal met den gemeentelijken visch-, verkoop, waartoe de Raad verleden week betf, sloot, vermoedelijk op Dinsdag a.s. .worden heg gonnen. Voorloopig zal de verkoop, aanvangende omg streeks 7% uur 's voormiddags, plaats hebben in twee stalletjes, die bij wijze van proef voor? loopig zullen worden opgesteld: des Maandags en des Woensdags: aan dd- Oostzijde b/d. Noorderbrug en aan den Hoogenw dijk bij den spoorwegovergang; des Dinsdags en des Vrijdags: aan de Nicdi)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2