STADSN1EUWS NAGEKOMEN BERICHTEN jlrfïcEfing, "door een 'transporteur gegrepen^ i Om hone* Cfivofird fin tnsfifilioTi Hp rnHp-npn "Ha- EEN FANTASTISCH VERHAAL. Het „D. v. N.-B." brengt het volgende omhoog gevoerd en tusschen de raderen be kneld. De automatische rem weigerde, zoo- fantastische verhaal, dat op. een spiorinage- kwestie lijkt Sedert eenige dagen zag men aldus het blad op de Merwede, onder Woudri- chem een streek dus, waar misschien nog wel wat te spionneeren valt een oude schuit on en neer varen, die de achterdocht der politie schijnt te hebben opgewekt, zoo dat deze wat meer ervan wilde weten en tot de arrestatie van den persoon, die zich op de schuit bevond, is overgegaan. Wat daar bij aan het licht is gekomen, schijnt vol- doende te zijn geweest voor de justitie om ter j verkocht zonder broodkaart en bovendien dat bet eenigen tijd duurde alvorens 't slacht offer uit zijn benarde positie kon worden bevrijd. Met ernstige kneuzingen werd de ongelukkige naar bet ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Straf. De grootste luxe-broodfabriek te Breda is, bij wijze van strafmaatregel, ge durende een maand verstoken van de gunst regeeringsmeel te kunnen betrekken. Ge noemde fabriek had brood geleverd waarin mais was vermengd; had regeeringsbrood plaatse een onderzoek in .te stellen Uit wat er aan boord is gevonden, zou men een heele fantasie kunnen opstellen! De aanwijzingen zijn duidelijk genoeg om aan te nemen, dat hier meer personen de hand in het spel hebben. Op de schuit, die zóó versleten is, dat men zich afvraagt hoe men er nog mee varen kon, is een planken tentje getimmerd, pot-dicht, zoodat alle» wat er binnen voorviel voor nieuwsgierige blik- oud-broód voor veevoeder verkocht, alle overtredingen, die tot het nemen van den strafmaatregel hebben geleid. Kerkbrand, Aangaande den kerkbrand te Ouden-Hoorn bij Hellevoetsluis wordt na der gemeld dat niet alleen de toren, maar ook het kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk geheel is uitgebrand. De kerk was zeer oud, na 1355 en zeker vóór 1403 gesticht. De toren dateert iets la ken vei burgen werd gehouden en zeds geen jter, maar bestond reeds in 1431, toen de klok licht&iraaitm achterdocht: lw 'erin gehangen werd, tenminste dit jaartal lichtstraaltje achterdocht kon wekken. Dat men aan boord een lamp en zes kannen petroleum vond, wijst er genoeg op, dat de duistere heeren bij kunstlicht hebben ge werkt, En waarin hun arbeid bestond, ver telt de teekentafel, die in het tentje werd aangetroffen en de teekeningen, die naar beweerd wordt, konden worden in beslag genomen. Een brandkastje, om den schat te bewaren, ontbrak niet. De nationaliteit der heeren spionnen wordt voldoende ver raden door de massa Duitsche couranten, tijdschriften, enz., die zijn gevonden gewor den en uit de Duitsche opschriften van de doozen, waarin allerhande kleedingstukken geborgen waren. Deze waren van de groot ste verscheidenheid. De heeren konden er zoowel ais boer dan wel ais heer op uitgaan. ijne heeren-bottines zoowel als klompen maakten deel uit van de garderobe. Onder goed was in grooten voorraad aanwezig. Een oud rijwiel schijnt de heeren ook al van dienst geweest te zijn, maar hunne voornaamste instrumenten zullen wel ge weest zijn liet eerste klas-fotograf ie toes tel en de verrekijkers, die mede tot den buit der justitie behoorden. Deze heeft de schuit naar Den Bosch laten sleepen en nauwkeu rig doen onderzoeken, zoodat er zelfs de bodem uitgebroken is. Van een en ander worden fotografische opnamen gemaakt, ter wijl daarna de boel verzegeld en een heele wagen met „overtuigingsstukken" wegge bracht is, zoo eindigt het blad. De inbraak bij minister Treub. Door den mepecteur der recherche te Den Haag en kwam op den rand dier klok voor, waarop nog het volgende inschrift voorkwam: „In die eer goids, en zijn lieve moeder, [die maeliet Maria ben is gemaeckt, „le love den waerachtigen god, „Ie roep dat vole, ic verzamen die [elerken." In de 18e eeuw verkeerden toren en kerk in vervallen staat, waarom er in bet jaar 1781 aanzienlijke heretellingen aan plaats hadden. De booge toren was een sieraad van het landschap, en vooral van bet Haringvliet af een mooi gezicht. In het begin liet zich de brand ale iets zeer onbeduidends aanzien en was alleen wat rook uit de spits waarneembaar, tot na ge^ mimen tijd plotseling zich vrij wat lager de vlammen vertoonden. Er bevond zich een fraai orgel in de kerk, dat slechts eenige jaren oud was. dat mede in de vlammen opging. De mooie lichtkro nen, benevens bet grootste gedeelte van den inboedel heeft men kunnen redden. Fabrieksbrand. De in 1908 gebouwde che mische fabriek „De Valk" van de firma Engels man en de Vries aan hot Plantsoen te Amers foort is gisteren geheel uitgebrand. De brand ontstond door het aanmaken van den stoom ketel, waarvan de rookpijp defect moet zijn ge weest en waardoor de zolder, volgeladen met lichtbrandbare stoffen, in brand geraakte. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, voor kwam, mede door het verwijderen van zes vaten benzine en het beschermen van het cementeer- een brigadier-reehercheur is te KotSam! gearresteerd zekere De B., verdacht van he- ontploffingen, In een half uur had zij het ling van zilver, afkomstig van de inbraak bjj Minister Treub. De B. was sedert voort vluchtig. Diefstal in een trein. Zaterdagavond is uit den trein tusschen Helenaveen en Venlo een kistje met 25 Edammer kazen gestolen. Te Helenaveen waren ze nog iu den trein aanwezig en te Venlo werden ze bij aan komst van den trein onmiddellijk gemist. Het zegelloodje van de waggondeur was stuk. Een uitgebreid onderzoek, dat onmid dellijk werd ingesteld, leidde tot geen resul taat. Vermoed wordt, dat bei kistje uit den trein is verdwenen, terwijl deze in volle vaart was. Een oude boot opgegraven. Bij het graaf werk ten behoeve van den aanleg der lijn voor de Zeeuwscb-Vlaamsche tram is onder de gemeente Zaamslag een oude, geheel ver gane boot ontgraven. Men vermoedt, dat deze afkomstig is uit den 80-jarigen oorlog, toen op last van Prins Maurits de polder dijken werden doorgestoken en bet land ge durende 60 jaren onder water bleef staan. Er zon toen nabij de kom van bet bestaande dorp op een heuvel een toren zijn gebouwd, waarin des nachts, naar de overleveringen zeggen, een licht werd ontstoken, ten dienste der zeevaart. Ter plaatse 6taat thans een hofstede „De Torenhoeve" genaamd. Brutaal. „Ons Eigendom" vertelt, dat een huurder, die uit zijn woning was gezet, zijn heele hebben en houden liet opladen, er mede naar bet Valkenbosehplein te 'sGra- venhage reed en den heelen rommel aflaad de op de stoep van de woning van wethou der De Wilde, deu wethouder voor sociale sak en, die tevens voorzitter van bet Steun comité is. De heer De Wilde heeft toen dit brutale heerschap in een gemeentewoning weten onder te brengen. Het mijnengevaar. In de maand Augus tus zijn op de Nederlandsche kust aange spoeld of in de nabijheid in den grond ge- echoten 38 mijnen; daarvan waren 21 Engel- sehe en 9 Duitsche; de overige van onbe kende nationaliteit. In het geheel zijn sedert bet uitbreken van de vijandelijkheden aangespoeld of in den grond geboord 645 mijnen, waarvan 346 Engelsche, 57 Eransche, 74 Duitsche en 168 van onbekenden oorsprong. De verveners maken zaken! Als gevolg van den oorlogstoestand (kolengebrek) is te .Nieuw-eerdinge de aftrek van turf zóó groot, dat van enkele plaatsen de dit jaar gefabriceerde voorraad reeds schoon is uit verkocht iets wat om dezen tijd van bet jaar nooit te voren gebeurd is. De groote vraag heeft enkelen verveners aanleiding om, in de hoop op een drogen herfst, de turfgraverij tot nu toe nog voort te zetten iets was eveneens abnormaal is, daar de aanmaak onder de gewone omstan digheden niet later dan tot begin Juli voort duurt. Langs de Drentsche en Groningsebe oost grens wordt reeds per 1000 turven 6 a 8 gul den betaald: bestemming het Hanoverscbe platteland. Aan gasbedwelming overleden. Te Am sterdam is in een perceel in de P. C. Hooft- Btraat bij de Van Baerlestraat gistermorgen een dienstbode bewusteloos in baar slaapka mer gevonden. Het bleek dat door een lek In de leiding gas in de slaapkamer was ge komen. Het meisje werd per auto-ziekenwa gen naar het O. L. V. Gasthuis gebracht en is aldaar aan de gevolgen der gasbedwel ming overleden. 1:611 d°odelök ongeluk»,Te Botterdam is o men. +P -®f ?rr6W der gasfabriek een vuur geiocaliseerd. Zij kon echter niet voorko men dat de fabriek geheel uitbrandde. De schade wordt gedekt, door verzekering. Een ernstig ongeluk. Zaterdag had in de Papierfabriek te liel de ruim 18-jarige papier maker J. van Z. het ongeluk tusschen een drijf riem te geraken, waardoor hfj ernstige inwen dige kneuzingen bekwam. Nadat dr. Pameyer de eerste geneeskuudige hulp had verleend, werd de verwonden in zorgwekkenden toestand per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. BUITENLAND DE „HESPERIAN.'' LONDEN, 7 Sept. (Part.) Er worden 13 passagiers en 7 leden van de bemanning van de „Hesperian" vermist. De Postadmi nistratie deelt mede, dat er 3515 zakken van de mail aan boord waren, waarvan vele be stemd voor de .Vereenigde Staten en sommige afkomstig uit neutrale landen. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 7 Sept. (avondcommuniqué). De artillerie-actie duurt voort langs het geheele front. Onze batterijen ten Noorden van Atrecht hebben de Duitsche loopgraven groo te schade toegebracht. Een hevig artilleriegevecht had plaats in Champagne. In de Vogezen hevige boinge- vechten. Als vergelding voor het ljpmbar- dement van Lunéville door een Duitsch vlieg tuig op 1 September boven Je volkswijken en het marktplein, hebben 40 Fransche vlie gers bommen geworpen op het station, fa brieken en militaire werkplaats te Saar- brucke en groote schade aangericht. Een Duitsch vliegtuig werd genoodzaakt te lan den. De inzittenden werden krijgsgevangen gemaakt. DE TOESTAND IN RUSLAND. FRANKFURT, 7 Sept. (Part.) Uit Con- stantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. ge seind: Volgens officieele berichten uit Si Petersburg, welke over Athene zijn binnen gekomen, is de stadscommandant van Sint Petersburg Donderdag 1.1. vermoord. DE DARDANELLES BASEL, 7 Sept. (Part.) Uit Rome wordt aan de Nat. Ztg. getelegrafeerd, dat bij de Engelscben bet plan bestaat wederom 590,000 man(?) naar de Dardanellen te zenden, om de Duitsche plannen op den Balkan tegen te werken en den val der Dardanellen te ver haasten. De reeds gelande 5 divisies zouden het eer ste deel zijn van bet groote landingsleger. OOSTENRIJKSCHE SUCCESSEN AAN DEN DNJESTER. WEENEN, 7 Sept. Aan de „Neue Freie Presse" wordt uit Czernourtz gemeld: Sedert 2 September ontwikkelde zich aan bet Dnj ester-front hevige gevechten. Het Russische front moet herbaalde malen door broken zijn en in de streek van Okna zou den verscheidene vijandelijke posities stor menderhand zijn genomen. BINNENLAND. VOERLIEDENSTAKING. Men seint ons uit Groningen: Hier is een staking van voerlieden uitge broken, omvattende 200 man. Zij eisclien rheirlpr te-whi B"OI°UUO'1 f 1000 vergoeding wegens loonderving bij l hf) bezig was met reparatie- een vorige staking 1 De (socialistische) |ran- Vttrl aan de oveikappmir der cokesbreek-1 sportarbeidersbond leidt het relletje. PERbuNALIA. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is J. J. Galjart, alhier, gesteld ter van den gouv.-generaal van Ned.-Indië om té worden benoemd tot derde-stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Gisteren slaagde onze stadgenoot de beer N. Hoogerwerf voor bet toelatingsexamen voor het conservatorium te Amsterdam. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der Vereen!ging van Ambtenaren der gemeentefinanciën is be noemd tot lid der commissie van voorbereiding van een in 1916 te Amsterdam te houden ten toonstelling, de beer J. A. Zaalberg van bier. Op den Zondag gehouden voordrachten- wedstrijd voor solo's en duetten, uitgeschre ven door de Dordrechtsche tooneelvereeni- ging „Eensgezindheid" te Dordrecht, behaal de de beer en mej. van Musscher, van hier, in de afdeeling duetten met algemeene stem men den len prijs. DR. H. D. KRUSEMAN. Dr. H. D. Kruseman woonde gisteren voor het laatst de vergadering van het college van B, en jWi. mede. Na afloop daarvan na men de ambtenaren ten Stadhuize met een handdruk van den Bcheidenden wethouder afscheid. IN DEN SCHOUWBURG. jJWjeet je Eet al van Schelle vis-Mie?" Het gezelschap, Solser en Hesse zoo in de firma-naam nog geeft deze week in den Schouwburg de klucht van „Schel le vis-Mie", de van volkshumor en folklo ristische teekening zoo juist-geziene schets uit het Amsterdamsche Jordaan-leven, die 't Amsterdamsche volk geeft, niet in z'n platheid en perversiteit, zooals b.v. Heijer- mans en Querido dat 't liefste teekeneu, maar in z'n goedrondheid, z'n „heibei", z'n sentiment Wie eens gezond wil lachen, kan bier terecht. „Schellevis-Mie" geeft de amusante histo rie van een Amsterdamsche vischvrouw die opeens 'n fortuintje krijgt en probeert, zich naar baar fortuin te gedragen. Maar dat gaat haar niet af, en als 't fortuintje blijkt een vergissing te zijn, is ze wat gelukkig, weer „Schellevis-Mie" te worden. Het ge heele gezelschap, leeft deze klucht mede trouwens bij dit ensemble 'n zéér opmerke lijk ding, Iwe allen niet spelen maar wer kelijk tot in de kleinste dingen den persoon z ij n dien ze uitbeelden. Mevrouw Hesse als „Schellevis-Mie" is waarlijk uniek 1 Ook wie niet alleen voor amusement, maar tot leering van den geest van 't Amsterdam sche volksleven deze dagen den Schouw burg bezoekt, vindt voldoening! "KOPER GESTOLEN. Eene opkooper op den Burgwal vermiste uit zijn pakhuis zeven stukken koper. Later bleek, dat ze door eene werkster, H. G., geheeten, waren ontvreemd, die ze aan eene opkoopster had verkocht. Tegen haar is pro ces-verbaal opgemaakt. EEN RELLETJE OP HET STATIONSPLEIN. Een onzer berichtgevers schrijft ons: Zondagavond ongeveer 12 uur werd een beschonken infanterist op het Stationsplein gearresteerd en zoolang in het hulpbureau daar opgeborgen om later verder overge bracht te worden. Het was niet paar den zin van een groo ten troep militairen, meerendeels van ver lof terugkomende.' Dezen deden een aanval op het hulppolitiebureau om te trachten hun beschonken kameraad te bevrijden en hem mede te krijgen. Doch dit ging zoo gemakkelijk niet! De politie nam maatregelen. Door den wachthebbenden agent werden twee agenten bij den arrestant geplaatst met last hem goed te bewaken en daarna gingen er drie met de sabel in de vuist de militairen tege moet, die den Jansweg opgedreven werden in de richting van de kazerne. Hun poging om hun kameraad te ontrekken was kranig verijdeld. De politie behield den arrestant. VOOR DE R.-K. GEëMPLOYEERDEN IN HET KOFFIEHUISHOUDERSBEDRIJF. Vanwege bet Plaatselijk Comité Comité voor de K. S. A. alhier en den Ned. R.-K. Bond van geëmployeerden in het Logement en Koffiehuiehoudersbedrijf, waarvan de hoofdzetel is gevestigd to Utrecht, wordt een propagandavergadering gehouden op Don derdagnacht ten 1214 uur, om te geraken tot het oprichten van een afdeeling van hoven- genoemden Bond. Als spreker zal optreden de heer W. J. Eennis, Bondseecretaris, een deskundig spreker uit het bedrijf, die het onderwerp zal behandelen: Waarom een R.-K. Bond in ons bedrijf? De vergadering beeft plaate in Café Cen tral, Anegang. Toegang voor alle R--K. geëmployeerden, als kellners, koks, aides, conducteurs, pico- lo's, huisknechts enz. NIEUWE ZAAK. De heer J. Verdel Rz- zal, blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, hedenavond in het perceel Kamperstraat 16 een geheel nieuwe, naar de eisehen des tijde en volgens de regelen der hygiëne ingerichte zaak openen in boter, kaas, eieren en comestibles. De winkel ziet er mooi en doelmatig uit! DE SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID. De avondlessen van do school voor Kunstnij verheid zullen op 1 Oct. weder beginnen. Dit jaar zal bij genoegzame deelneming de cursus voor het teekeneu naar het levend model wor den hervat. Op deze cursussen bestaat tevens gelegenheid voor vrije studie voor beu, die in het teekenen voldoende vorderingen hebben ge maakt. Voor hen, die in het kunstambacht werkzaam zijn, wordt hiermede een gunstige ge legenheid geopend zich in hun vak te bekwa men en de avonden doelmatig en vruchtbaar door te brengen. DIEESTALLETJE. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een 14-jarigen jongen, wonende in de Tulpen- straat, die Zaterdagavond van een stalletje op de Botermarkt een paar schoenen bad ontvreemd. Uit een zending sigaren van uit Deventer per H.IJ.S.M. aan een sigarenwinkelier al hier verzonden, werden bij aankomst alhier twee kistjes van 50 stuks vermist. VRIJSTELLING VAN DEN MILITIEDIENST. De Burgemeester herinnert er aan dat de rede nen van vrijstelling der militie zijn de drie vol gende: lo. het bekleeden van een geestelijk of een geestelijk-menschlievend ambt of het in opleiding zijn voor zoodanig ambt; 2o. wegens het kostwinnerschap; 3o. wegens woonplaats of toekomstige woon plaats in Indië. Hij noodigt ingeschrevenen voor de lichting van 1916, die vermeenen op grond van een der hiervoren vermelde redenen aanspraak te kunnen maken op vrijstelling van den dienst, uit, hier van, hetzij door het inleveren van de vereischte bewijsstukken, hetzij door het doen van de noo- dige-aanvraag, van hun aanspraak te doen blij ken ter gemeentesecretarie, bij voorkeur op Maan dag den 4en October, des voormiddags tus schen 9 en 12 uur. GEMEENTERAAD. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder presidium van den Burgemeester Jhr. Mr. Sandberg. Aanwezig zijn alle leden. Beëediging nieuw inkomende leden. De nieuw-inkomende leden: mr. Bomans, v. d. Boogaard, Klein, Koen, Wentholt, dr. Timmer, Elffers, Spiesz, Hoog, Nagtzaam en mr. Slingenberg leggen in banden van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden of beloften af. De VOORZITTER wenscht de heeren met hunne benoeming geluk en uit den wenseb dat de kiezers voldoening zullen hebben van bun reeds gedaan werk en de gekozenen vol doening van bun nog in de toekomst te pres- teeren arbeid. Wethoudersbenoeming. Benoeming van een wethouder in de vaca- ture-dr. H. D. Kruseman. Uitgebracht worden op de heeren: mr. Andraea 3, mr. Heerkens Thijssen 22, Sehreu- ders 2, mr. Slingenberg 2, blanco 1 en mr. Brueh 3 stemmen. Mitsdien is als wethouder benoemd Mr.'- HEERKENS THIJSSEN. De heer HEERKENS THIJSSEN dankt den raad voor de hem ten deel gevallen benoe ming en zegt, dat hij zich bewust is van 't moeilijke van zijn taak. Maar hij wenscht de benoeming te aan-1 vaarden, vertrouwende, in de eerste plaats op Gods onmisbare hulp en daarnaast een be* roep. doende op. den steun en toegevendheid van den raad en de voorlichting van het dagelijksch bestuur, inzonderheid van den voorzitter van. den Raad en den secretaris. Hij hoopt, dat het hem gegeven moge zijn, zijn taak te vervullen tot eigen voldoening en tot tevredenheid van den raad in "t belang der gemeente. (Applaus.) De ,VOORZITTER wenscht den heer Thijs sen met de benoeming geluk. Hij zegt namens de lgden van 't dag. bestuur te spreken, wanneer hij verklaart dat bet hem niet anders dan aangenaam is, dat door deze benoeming de erkende capiciteiten en werkzaamheid van den heer Thijssen nog meer dan anders ten bate der gemeente zullen kunnen worden aangewend. ,Van alle kanten wenscht man: den heer Thijssen geluk. Andere benoemingen. Bienoemin'g der vlaste commissiën. De commissiën worden als volgt aangesteld De commissie tot het ontwerpen en her zien van verordeningen, tegen wier overtre ding straf is bedreigd (art. 166 Gemeentewet) de heeren: mr. dr. H. R. Ribbius, mr. D. H. Andreae mr. Brueh en mr. Slingenberg. Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën, dé heeren: J. Schreu- ders, mr. M. Slingenberg, mr. Brueh en mr. Ribbius. Commissie van bijstand in bet beheer der Openbare werken, de heeren: J. L. E. I. Bre da Kleijnenberg, A. van Eossum, Lasscbnit en Jonckbloedt. De Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-bedrijven: de heeren W. K. J. van de Kamp; J. L. E. I. Breda Kleijnenberg; H. van den Berg; A. van Kossum; Mr. D. H. Andreae; Nagtzaam; de Braai en Visser. Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de plantsoenen: de heeren Hoog en Wentholt. Commissie van bijstand in zake het verleenen van pensioen en onderstand de heeren W. A. J. van de Kamp en L. J. C. Poppe. De heer HEERKENS THIJSSEN deelt mede, dat hij in verband met zijne benoeming als wethouder ontslag wenscht te nemén als lid van de commissie voor de tramp.lannen en die voor de bezwaarschriften. Hetzelfde wenscht spr. niet te doen als lid der comm. voor de winkelsluiting, daar de werkzaamheden dier commissie wel spoe dig zullen afloopen. (De vergadering duurt voort). HET VOLKSZANG-ORGEL. De rondgang van het orgel van den R. K. Volkszang; is gisteren we hebben het al gezegd schitterend geslaagd! Heel den dag was een gröote menigte bij het orgel', en menigmaal neuriede men de liedjes die „er-in" gingen „als koek", met het orgel mede. .Vandaag is het orgel voor de R. K. scholen in dienst: men zie ook het „Aliedagje". Om half twee speelde bet voor de. M. ,U. L- O. aan den kleinen Houtweg, waar de Zusters en alle kinderen buiten stonden en zelfs frisch- op werd meegezongen. Om drie uur zou het orgel de St. Caoisius-schoo! bezoeken, om half vier de M. U. L. O. voor jongens op. da Oude Gracht, om 4 uur de scholen van het St. Veronicagesticht aan het Spaarne. Morgenochtend wordt (zooals onder de „Agenda" is aangegeven) het Kleverpark- kwartier rondgegaan: morgenmiddag zal het orgel den heelen middag; spelen op. het speelterrein vöör bet Paviljoen. Dan is iederi vrij van school, en het is te verwachten dat) de kinderen er dan van zullen profiteeren.i Misschien zullen de ouders wel meewerken; door, als 't kan, een Leeuwerkje voor 6 ctj te laten koopen. En allemaal meezingen dan, hoorl 1 ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING, Er valt weder eens een ergerlijk geval van dierenmishandeling te vermelden. Een koopman in lompen, C. A de R., wonende in de De Wit- straat, heeft Zondag op een hofje aan de Rozen-1 straat zijn trekhond, die reeds bloedend was ver-' wond, zoodanig geslagen en geschopt dat de politie er bij te pas kwam. Bij een onderzoek door i een veearts bleek, dat de K. vermoedelijk den hond met een mes heeft gestoken. Tegen de R. is1 proces-verbaal opgemaakt. Het is te hopen, dat hij een flinke straf krijgt om hem zoo op voor hem gevoelige wijze af te leeren een dier zoo schandelijk te mishandelen! HINDERWET. Door B. en W. is aan A. Visser Jzn. vergun ning verleend tot oprichting van een brood-, koek- en beschuitbakkerij In een te stichten ge bouw aan de Judith Leijsters;raat, en aan "de wed. G. Kranenburg-de Graaf tot uitbreiding van hare door electriciteit gedreven inrichting, tot het bereiden van melkproducten, gevestigd in het perceel aan de Gedempte Raamgracht no, 25/27, door het verplaatsen van werktuigen en'' het bijplaatsen van van een sterilisator. programma. der Orgelbespeling in de Groote of St. Ba- vokerk op Donderdag 9 September des na middags van 23 uur. 1. Praeludium et Fuga c kit., J. S. Bach"; Andante con moto, A. P. F. Boëly; 3, Pastorale, Ch. Tournemire4. Eerste Sonate Felia Borowski, Allegro ma non troppo, Andante, 'Allegro con fuoco. MUZIEK IN DEN HOUT. door Haarlem's Muziekkorps, directeur de heer O. T. W- Kriens, op Woensdag 8 Sep tember a. s. Programma: 1. Freundschal't Marsch, Berger.2. Ouverture Jeanne d'arc, Verdi; 3. Ballet musilc a. d. oper Die Ver<' kaufte Braut, Smetana; 4. Pantaisie de/ l'opéra Comiqué Le Grand Mogol, Audran; 5. Ouverture entr'acte et Danse Bacchante de l'opera Philemon et Baucis/Gounod; 6, Espana Walzer, Waldteufel; 7. Schmeiciicl Katzchen Salon stück, Eilenberg; 8. Fan- taisie de l'opera Madame Angot, Lecocq. FAILLIET VERKLAARD. Door de Arr. Rechtbank alibier zijn. bij vonnis van beden in staat van faillissement! verklaard: W. J. Angenent, gepensioneerd gezag voerder gouvernement^ marine N.-I., Bake-/ neesergraent, alhier; J. Glansdorf, houthandelaar, Purmerend;) W. Krimping, tuinder en bloemkweeker te Wijk en Duin; Mej. S. van Ooy, zonder beroep, Parklaan, alhier; 1 T. Sikkes, koopman te Westzaan; J. Pb. de Vries, bloemkweeker te Haar-; lemmermeer. Rechter-commissaris in allen Mr. J. D.) Pasteur. Curator: in no. 1, mr. J. H. J. Simone; inj no. 2, J. F. E. Boele en mr. S. Moens; in nos>) 4 en 6 mr. J. II. Thiel; in no. 5, mr. M. Siin-4 genberg. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 7 Sept. J. F. M. L. de j Vries en M, M. de Vogel. Geboren: 3 Sept. z. v. A. Banning- Alkema. 4 Sept. z. v. B. A'. G. Tollenaar— Ubens. 5 Sept. d. v. E. Scliulpzand— Houweling. 6 Sept. d. v. M. v. Hens-; woude—-Vonhoff. d. v. P, J, Hoenderdos-;. Maas. d. v. M. HoesRoozendaal. 7, Sept. d. v. M. RozenhartJohn. z. v.) M, O. Bos—Spoor Overleden: 5 Sept. S. Heuvel, 66 j.' Hazepaterslaan. 6 Sep.t. H. B. Tjeenk- Willink—v. 'd. Goot, .67. j. Paviijoenslaain' J. LWillemse 49 j. Oranjeboomstraat. KRUISVERBONB EN VOLKSZANG TEN]) FEEST IN DE GROOTE VEREENIGINGt Gisterenmorgen, toen het Volkszangorgel/ voor ons bureau zijn deuntjes gaf, zeide erj iemand, toen het feest ter sprake kwam, dal; des avonds in de Sociëteit Vereeniging zou! plaats hebben en het .was niet de eerste.' de beste, dat het nooit vol zou .worden op dat feest in de groote zaall Edoch .die pessimist is niet in de Ver-) eeniging geweest, anders had hij gezien, hoe. geweldig vol het daar was. Wat zeggen wej] vol Meer dan vol was 't. In de groote beneden zaal' was geen plaatsje onbezet, in den meest] letterlijken zin van het woord, en ook boven was het spoedig; uitverkocht. En de men- J schen waren ér .van allerlei slag en standi en grootte. Op. de eerste rij hadden de be- j sturen van de R. K.Volkszangvereeniging; en van bet Kruisverbond plaats genomen,, bepevens eenige E.E. H.H. .Geestelijken o.mJ Mgr. J. J. Graaff, oud-deken, thans te Over-j veen. Piet met zijn helper en zijn beroemd orget] stond achter op het tooneel, waar intusschenl de heer de Jong ook zijn zangkoor heen diriJ geerde, want het feest ging beginnen. De heer de Jong bracht eerst hartelijk-dank aan de burgemeesters, die in alle plaatsen vergunning voor bet orgel geven en hier? vooral aan den burgervader van Haarlem1,) die ook blijken gaf, met het doel te sym-'j pathiseeren. Dank bracht spreker voorts aan/ de plaatselijke pers en ten slotte, aan allo) aanwezigen, voor hun opkomst, Daarop speelde het orgel „Wien Neerlands Bloed" voor, wat daarna door alle aanwezigen!' slaande gezongen werd, onder de leiding van. den heer de Jóng en met het merkwaardige;; accompagnement van het orgel I Maar héft ging heel goed en dit eerste nummertje sloeg! in. Vervolgens werd op dezelfde wijze het. „Wilhelmus" uitgevoerd, waarbij de dirigi-öt van Volkszang een paar moeilijke oogen-; blikken had, waar de heer de Jong zich! evenwel prachtig doorheen sloeg. Hij hield daardoor woord, want hij had ttj; voren gezegd, ons in de veilige haven vaj®, den Volkszang te zullen voeren. Voor goede afwisseling was goed gezorgd-' We kregen nl. hierna twee solouummers. van mevrouw Berghuis-Schoon: „de Wied* ster" van Andriessen en „Hemelhuis". Hes feit, dat na ieder dezer nummers een dave rend applaus weerklonk, moge reeds eert bewijs zijn .voor de deugdelijkheid van del zangprestaties van mevrouw Schoon. Da ar oo kwam onder aanhoudend don; TTTEnTVIJTUFSTSir.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2